Také školní jídelna se připojila k oslavám vzniku Československa

V týdnu po podzimních prázdninách vařila školní jídelna taková jídla, jaká dle dostupných dokumentů oceňoval první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. „Tento noblesní, nesmírně vzdělaný pan prezident žil jakoby dvojí život, tedy alespoň co se týká jídla. Jako prezident pořádal slavnostní večeře, které hostům dopřávaly opravdové kulinářské zázraky – ovšem většinou české. Doma si pak dal obyčejné knedlíky s mákem,“ popisuje vedoucí školní jídelny Alena Kandráčová.

Ve středu si tak děti ve škole dopřály hovězí vývar v šálku, vydatnou polévku, kterou měl Masaryk velmi rád. Na druhé jídlo jim paní kuchařky připravily halušky se zelím. Čtvrtek patřil bažantu po česku, v podmínkách školní jídelny však na děti čekalo kuře à la bažant s brambory a salátem, kterému předcházela zeleninová polévka s pohankou. V pátek na strávníky čekaly Masarykovy oblíbené švestkové knedlíky, které si pan prezident nechával sypat mákem, nikoliv tvarohem. Polévka byla krémová z pečené zeleniny.

„Naše školní kuchyně se také zapojila do příprav bábovek, které jsme nabízeli v retro kavárničce návštěvníkům v den oslav stého výročí vzniku republiky,“ uvádí k Masarykovým oblíbeným jídlům ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. „Bábovek se nám sešlo velké množství, poděkování patří nejen našim kuchařkám, ale také všem maminkám, babičkám, ale třeba i tatínkům, dědečkům a dalším, kteří se do pečení bábovek zapojili. Bylo fajn, že jsme měli co nabídnout hostům kavárny. Naši žáci také ocenili svačinky, když jim paní učitelka Eva Pustějovská nakrájela zbylé bábovky v pátek po akci,“ uvádí ředitelka, která tímto všem za jejich „bábovkovou“ aktivitu děkuje.