Na Mezinárodní soutěži dětí v zahradnických dovednostech se umístili dva žáci naší školy
Karolína Marková z šesté třídy a sedmák Vašek Tichavský vyrazili v pátek reprezentovat školu do Ostravy na Mezinárodní soutěž dětí v zahradnických dovednostech. V Ostravě se testovaly odborné znalosti, soutěž ale zabíhala také do praxe. Dvojici žáků naší školy doprovázela učitelka Mgr. Monika Čempel, která žáky k zájmu o obor vede ve svých praktických předmětech. Mezi silnou konkurencí se Vašek umístil na 25. místě a Karolína obsadila 43. pozici.
Soutěž se konala v Národním zemědělském muzeu v Ostravě-Vítkovicích a měla tři části. „Žáci prokazovali své teoretické znalosti v testu, dále soutěžili v určování a pojmenovávání rostlin a také ve floristice, která zahrnovala aranžmá květin,“ přibližuje akci Monika Čempel.
Doprovodným programem soutěže byla návštěva Muzea potravin a zemědělských strojů a Podzimní zahradnické trhy s názvem Život na zahradě. A tak si vedle uspokojivého umístění oba žáci z Ostravy přivezli také vzpomínky na netradiční den. „Užili jsme si to. Máme spoustu nových zážitků i dárků,“ dodávají shodně naši reprezentanti.
„Na oba jsem patřičně hrdá. Floristiku si žáci mohli poprvé vyzkoušet na tréninku ve škole ve středu těsně před soutěží a času na přípravu bylo opravdu málo. Přesto to zvládli výborně,“ dodává ještě závěrem Monika Čempel.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Šesťáci si užili adaptační pobyt ve skautském centru Vanaivan – ze tří dnů plných her jim zůstane spousta společných vzpomínek
Ještě plní síly po letních prázdninách vyrazili šesťáci ve středu 3. září v doprovodu své třídní učitelky Mgr. Ing. Martiny Havlíkové, asistentky pedagoga Zuzany Kocourkové a češtinářky Mgr. Anny Urbanovské na třídenní adaptační pobyt do skautského centra Vanaivan v Kopřivnici. Skautské zázemí na okraji města se jim do pátku stalo prostorem, kde vznikaly nové nezapomenutelné zážitky, ale rovněž zde započala společná cesta šestadvacetičlenné party napříč druhým stupněm základní školy.
Na adaptační kurz vyrazili žáci z Lichnova, ale také nově příchozí spolužáci ze základní školy v Mniší. „Jedním z cílů programu, který nám připravili lektoři z Vanaivanu, bylo určité stmelení nově vznikající party. A to se, myslím, povedlo na jedničku,“ komentuje smysl akce asistentka pedagoga Zuzana Kocourková.
Týmové hry a aktivity představovaly hlavní náplň adaptačních dní, ale zároveň byl žákům ponechán prostor pro vlastní zábavu. „Žáci se učili spolupracovat v různorodých skupinách a v případě potřeby si pomáhat. Učili se spoléhat jeden na druhého například při lezení na umělé horolezecké stěně a při vzájemném jištění. V různých aktivitách byli vedeni také k zodpovědnosti za své jednání a rozhodování nejen vůči sobě, ale i s ohledem na svůj tým,“ popisuje zase Anna Urbanovská, která ještě nezapomíná zmínit ochotu žáků zapojit se do úklidu. „Každý den se našli nějací dobrovolníci, kteří nám pomáhali s úklidem po obědě, myli a utírali nádobí.“
Ve volném čase se žáci nejčastěji bavili fotbalem nebo obyčejným pobíháním po areálu Vanaivanu. „Je to tady fajn. Jel bych znova,“ kvituje svou účast na adaptačním kurzu šesťák Adam. „Je tady sranda, líbí se mi hry, ale nejlepší byla horolezecká stěna,“ dodává jeho spolužák Jarek. „Mně se líbila noční hra, kdy jsme chodili ve tmě a vyměňovali si barevné lístky,“ vzpomíná zase David. Simči se pro změnu líbilo všechno. „Určitě bych jela zase, je to super.“
„Děkujeme lektorům ze skautského centra Vanaivan za připravený program a péči, moc jsme si pobyt užili, počasí nám vyšlo a atmosféra byla přátelská a podporující. S žáky i kolegyněmi jsme se lépe poznali a věřím, že ze společných zážitků a vzpomínek budeme čerpat při vzájemné komunikaci a spolupráci v dalších společných letech, které nás ve škole čekají,“ uzavírá děkovně Martina Havlíková.
Adaptační pobyt byl hrazen z projektu Lichnov: Pošli to dál, na který získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 63 tisíc korun.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Vyhlašujeme oblíbenou podzimní soutěž ve sběru kaštanů a žaludů
Také letos se můžete zapojit do každoroční podzimní soutěže lichnovské mateřské školy a školní družiny ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic, jejímž cílem je podpořit krmení lesních zvířat v zimním čase. Sbírat lesní plody mohou děti z mateřinky i všichni žáci základní školy včetně těch, kteří družinu nenavštěvují. Suché a zvážené plody odevzdávejte ráno před začátkem vyučování v ranní družině nebo při příchodu v mateřské škole. Nejlepší sběrači budou vyhodnoceni ve dvou kategoriích a pět nejlepších v každé kategorii bude odměněno. Vyhlášení výherců se uskuteční na začátku listopadu.
Kaštany a žaludy myslivci využívají v době, kdy má zvěř v důsledku nepříznivých klimatických podmínek omezený přístup k přírodním zdrojům potravy, a zvláště potom v době Vánoc. „Všechny lesní plody, které děti přinesou pro zvířátka, poputují k mysliveckému sdružení a k chovatelům drobné zvěře, mohou tak významně pomoci zvířátkům přečkat blížící se zimu. Důležité je, aby předkládané kaštany byly čerstvé, a ne plesnivé. Kaštan může zplesnivět v důsledku nedokonalého a škodlivého sušení a poznáme to tak, že po rozlousknutí mívá pod slupkou šedavý nebo černý povlak,“ dodává Mgr. Bohdana Hutyrová, která soutěž zaštiťuje.
Pro více informací o soutěži se můžete obrátit na organizátorky akce v naší škole Bc. Hanu Janečkovou za školní družinu a Lucii Vávrovou, DiS, za mateřskou školu.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Pozvánka na odpoledne s ředitelkou a volby do školské rady
Vážení rodiče a další zájemci,
srdečně Vás zveme do naší školy na tzv. kurikulární odpoledne, setkání, kde bychom Vás rádi seznámili s naším školním vzdělávacím programem, ale také s vizí naší školy a plány na její další rozvoj. Součástí je prohlídka nově zrekonstruovaných prostor ve škole. Společné setkání se uskuteční ve čtvrtek 26. září 2024 od 16:30 do 17:30 hodin ve škole, sraz je na hlavní chodbě.
Předcházet mu budou volby do školské rady, které probíhají v čase od 16:00 do 16:30.
Těším se na Vás nejenom já, ale také další členové vedení školy.
Mgr. Olga Síbrtová
Nabídka zájmových aktivit v základní škole pro školní rok 2024/2025
Milé děti, vážení rodiče,
naše škola připravila pro žáky školy nabídku odpoledních zájmových aktivit. Mezi aktivitami si určitě vybere každý.
Nabídku kroužků naleznete zde:
Kroužky povedou většinou pedagogové naší školy. Přihlášku do kroužků najdete ke stažení zde, jinak je k vyzvednutí u vedoucích kroužků nebo třídních učitelů. Termín odevzdání přihlášek je do úterý 24. září 2024, přihlášky odevzdávejte vedoucím kroužků, v případě jejich nepřítomnosti pak na sekretariátu školy.
Zájmové aktivity pořádané naší školou budou organizovány od pondělí 30. září 2024. V případě, že se nenaplní minimální kapacita, nebude kroužek otevřen. V případě naplnění kapacity rozhoduje o přijetí do kroužku pořadí při podání přihlášky.
Nabízíme také pestrou nabídku zájmových aktivit, které organizujme ve spolupráci s externími organizacemi. Tradičně již se Sportovní basketbalovou školou, společností Gympar a nově také přidáváme zájmové aktivity ve spolupráci s DDM Kopřivnice.
Kromě toho mají žáci možnost přihlásit se do výuky hry na hudební nástroje (klavír, flétna, housle) a pěveckého sboru; tyto aktivity jsou organizovány pod hlavičkou První soukromé ZUŠ MIS Music Kopřivnice, jejíž jsme pobočkou.
Těšíme se, že děti díky zájmovým aktivitám budou rozvíjet svůj talent, stráví smysluplně společný čas a zároveň si užijí spousty zábavy!