Novinky ZŠ

Král elfů pasoval prvňáky na čtenáře

Za hojné účasti rodičů, vedení školy, třídní učitelky Mgr. Lenky Matulové, ale hlavně krále elfů v podání učitele Mgr. Ondřeje Švrčka byli prvňáčci pasováni do stavu čtenářů. Slavnostní událost se konala ve čtvrtek 6. června 2024. Čestné uznání krále si však malí čtenáři museli nejprve zasloužit.

Žáci první třídy museli před samotným pasováním dokázat, že čtenáři skutečně jsou. „Střídavě četli ze Slabikáře a z tabule pohádku O veliké řepě. I přes počáteční trému se všem dětem povedlo splnit úkol, kterým bylo přečíst text a přednést krátkou básničku na písmeno z abecedy, například na písmeno „Á“,“ prozrazuje Lenka Matulová.

Poté žáčci museli jednotlivě pokleknout před krále a ten s pomocí svého meče pronesl tajemnou očekávanou formuli: „Pasuji tě na čtenáře“. „Děti byly statečné a usmívaly se. Všichni dostali šerpu s nápisem Čtenář 2024 a pěknou knihu,“ dodává Lenka Matulová.

Následovalo hodování a ochutnávání dobrot, které upekly maminky a babičky prvňáčků.  

Ríša s Adamem se shodli: „Líbil se nám král.“ Toník zase ocenil odměnu, kterou prvňáci dostali: „Měl jsem radost z knížky.“

„Mně se líbila fotka s králem, byla super,“ komentovala zase Míša. Ondra mimo jiné chválil občerstvení: „Líbilo se mi, jak jsme králi četli a jedli dobroty.“

„Děkuji všem, kteří se na slavnostní pasování našich čtenářů přišli podívat, rodičům, kteří napekli dobroty a také králi elfů Ondrovi Švrčkovi,“ uzavírá Lenka Matulová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Třeťáci i druháci už vědí, proč je pes nejlepším přítelem člověka

Psa, jako nejlepšího přítele člověka, přišla žákům druhé a třetí třídy představit Mgr. Iva Sýkorová v pátek 31. května 2024. Iva Sýkorová žákům vyprávěla mimo jiné o tom, jakou péči psi potřebují, jak se k nim máme chovat a co každý pes vyžaduje a potřebuje. Do školy také přivedla své psy ukázat. Žáci si je mohli pohladit a vyzkoušet si i některé agility překážky.

Iva Sýkorová žákům vyprávěla například také o tom, jaký význam měli psi pro lidstvo v dobách minulých a jak je tomu dnes. Pro své čtyřnohé kamarády, které s sebou do školy přivedla, měla nachystány překážky, na kterých psi předvedli kousky formou agility. „Poté si některé prvky mohli z legrace vyzkoušet sami žáci. Za statečnost i obratnost si pejsci i žáci zasloužili pamlsek v podobě piškotku,“ usmívá se třídní učitelka druháků Mgr. Kateřina Martinková.

V neposlední řádě Iva Sýkorová dětem vysvětlila, jak mohou psi pomáhat. „Povyprávěla nám o canisterapii a všichni si měli možnost pejsky pohladit. Za úžasně připravený program paní Sýkorové velice děkujeme,“ uzavírá Kateřina Martinková.

Program s názvem Pes – nejlepší přítel člověka byl součástí projektu Šablony I OP JAK – ZŠ Lichnov. Více o tomto projektu si můžete přečíst zde.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Píšeme všemi deseti: Škola skončila pětadvacátá v republice

Naše škola se zapojila do nultého ročníku celorepublikové soutěže Mistrovství v psaní všemi deseti pro základní školy i střední školy. Do soutěže se přihlásilo celkem pět žáků, kteří navštěvují povinně volitelný předmět základy administrativy. Celkově tato pětice získala pětadvacáté místo v rámci celé republiky.

Soutěž probíhala online ve čtvrtek 25. dubna 2024 ve školním informačním centru. „Když jsem se o mistrovství dozvěděla, oslovila jsem žáky, kteří se učí psaní desetiprstovou hmatovou metodou. Ty nejlepší jsem přesvědčila, že sice nevíme předem, jak na tom budou jiní soutěžící, ale že je fajn si něco nového vyzkoušet – zvláště když nemáme co ztratit,“ uvádí ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která základy administrativy ve škole učí.

Pravidla soutěže určovala společnost Psaní hravě, od níž má škola pro výuku psaní všemi deseti zakoupenou licenci. Soutěžící opisovali text, měli celkem tři pokusy a hodnotila se správnost a rychlost opisu. Vše se dělo pod dohledem ředitelky školy.

„Všichni soutěžící získali svůj jedinečný diplom a zároveň se naše škola dozvěděla, že jsme celkově skončili na pětadvacátém místě. Děkuji všem žákům za reprezentaci školy a také za odvahu vstoupit do úplně neznámých soutěžních vod,“ uvádí ředitelka školy s tím, že velmi oceňuje snahu pořadatelů zajistit si od zapojených škol zpětnou vazbu k soutěži, kde mimo jiné za naši školu uvedla, že by bylo fajn v příštích ročnících rozdělit žáky základních škol od těch, kteří jsou již na středních školách, a dále informovat o soutěži s předstihem tak, aby se žáci stihli připravit.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Z Lubinské střely přivezli naši žáci čtvrté místo a dvě individuální ocenění

Turnaj ve vybíjené pro žáky prvního stupně základních škol Lubinská střela se uskutečnil v úterý 28. května 2024 na Základní škole Kopřivnice-Lubina. Kromě družstva pořadatelské školy se do sportovního klání zapojily týmy ze základních škol v Mniší, Tiché a Lichnově. Naši žáci se nakonec umístili na čtvrté příčce, dva žáci získali individuální ocenění.

Lichnovské družstvo složené z žáků čtvrté a páté třídy prokázalo bojovného ducha a vítězství jim v některých zápasech uteklo jen o vlásek. Za čtvrtou třídu do Lubiny vyrazil Matyáš Hamrozi, Ondřej Klímek, Oliver Hazuka, Patrik Konečný a Alexandra Kellerová, pátou třídu reprezentovali Jakub Janák, Alex Tichavský, Jakub Pustějovský, Jan Holub, Veronika Němcová a Kristýna Dobrozemská.

Díky bojovému sportovnímu duchu našich hráčů získali dva z členů našeho týmu individuální ocenění. Byla to Saša jako nejužitečnější hráč a Honza Holub za nejvíce zachráněných míčů pro tým.

Ve sportovním turnaji zvítězili žáci z Mniší, druhá příčka patřila domácím hráčům, třetí místo získala škola z Tiché.

„Po celou dobu turnaje jsem sledovala, jak hezky se projevil význam Správné pětky, kdy naši školu navštívili budoucí žáci šesté třídy z Mniší, aby se seznámili se svými budoucími spolužáky. Sportovci obou týmů si tak byli o poznání blíž, vzájemně si fandili, o přestávkách si vyměňovali své postřehy a povídali si, takže tohle sportovní klání získalo i jiný rozměr,“ hodnotí turnaj doprovázející asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Poslední kroužek Cukrářských a kuchařských dobrot v tomto školním roce se nesl v duchu flambování i loučení

Závěrečné setkání nad společnou vášní pečení a vaření se uskutečnilo v pondělí 27. května 2024 v kroužku Cukrářské a kuchařské dobroty, který vede Mgr. Monika Čempel. Kulináři z deváté třídy se pustili do odvážného dezertu s názvem Aljaška, jehož konečná úprava spočívá ve flambování.

„Poslední pečení jsme si užili a společně se rozloučili s žáky deváté třídy, kteří kroužek pravidelně navštěvovali a příští školní rok se už k nám nebudou moci přidat, protože základní školu opustí,“ vysvětluje Monika Čempel. Právě deváťáci Nela Palatková, Jakub Buzek a Josef Mičulka společně vytvořili náročný dezert zvaný Aljaška, který se dohotovuje flambováním sněhového povrchu.

„Kroužek se mi líbil, mám na co vzpomínat,“ komentuje svou docházku deváťačka Nela Palatková. Osmák Roman Chalupa to vidí podobně: „Taková parta už tu nebude.“

„Moc děkuji za krásné zážitky všem, kteří kroužek navštěvovali. Mám radost, že žáky pečení a vaření baví. Každé společné setkání jsem si užila,“ uzavírá Monika Čempel.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Josef Mičulka je vítězem Lichnovské vařečky. Ocenění získalo i dalších osm kuchtíků

Třetího ročníku kuchařské soutěže Lichnovská vařečka se ve středu 22. května 2024 účastnilo šestnáct žáků z tříd druhého stupně. Tématem letošního kulinářského klání byly Bylinky 100krát jinak, a tak úkolem přihlášených žáků bylo připravit jakýkoli pokrm s použitím bylinek. Vítězi se nakonec stali Josef Mičulka, Erik Štěpán a Markéta Kostelníková. Ocenění získaly také Hanka Blažková, Nela Palatková, Vojta Vašák, Jan Pustějovský a Dominik Dresler.

Žáci se na soutěž pečlivě připravovali. „Těšili se, vyhledávali si recepty, zajímali se o pomůcky, které budou muset použít, a jaké suroviny nakoupit, a hlavně jak připravený pokrm naservírovat, aby měli šanci na výhru,“ vzpomíná na přípravnou fázi učitelka „vaření“ Mgr. Monika Čempel, která soutěž naplánovala a zorganizovala.

O účast v soutěži byl velký zájem, a protože cvičná školní kuchyně má omezené prostory, soutěžící vařili postupně. „Museli jsme skloubit vaření s pečením, dobu přípravy, pracovní prostory i technologické zázemí kuchyně, ale všechny kulinářské dobroty se stihly včas s přehledem připravit,“ popisuje dále Monika Čempel.

V mezičase vaření a pečení si mladí kuchtíci krátili čas doplňujícími disciplínami. Poznávali různé druhy koření, naklíčených bylinek, netradičního ovoce a zeleniny, luštěnin a obilovin. Dalším úkolem bylo oddělování žloutků od bílků a v učebně informatiky kvíz Kahoot.

„Vybrat vítězná jídla nebylo pro porotu vůbec jednoduché, k hodnocení byly navíc vyzvány i paní kuchařky školní jídelny. Všechny připravené pokrmy skvěle chutnaly, nakonec ale bylo rozhodnuto,“ prozrazuje učitelka.

První místo získal Josef Mičulka z IX. třídy, připravoval pečený banánový dort s tvarohovým krémem. Druhé místo obsadil Erik Štěpán z VIII. B, který připravil pravou italskou pizzu. Vlastnoručně vyrobil i samotné těsto, na které si vzaly recept i naše paní kuchařky. Třetí místo připadlo Markétě Kostelníkové ze VI. B. Ta připravila kuřecí kari s rýží.

Vyhlášena byla i speciální umístění. Cenu za nejzajímavější a nejzdravější pokrm získala Hana Blažková z IX. třídy. Ta si troufla na pohádkovou pohanku s medem a bylinkami. „Sama pohanku nejím, ale tato byla výborná,“ komentovala ochutnávku kuchařka Jana Jalůvková.

Prvenství za nejlepší sladký pokrm získal Jan Pustějovský ze VI. A, který připravil skořicové lívance. Cenu za nejlepší slaný pokrm obdržela deváťačka Nela Palatková, jejíž špagety s bazalkovým pestem a sýrem tofu byly – dle slov poroty – dokonalé.

Jednu porci soutěžící vystavili také na chodbě u cvičné kuchyně. Všichni žáci a zaměstnanci školy měli možnost zvolit nejkrásněji prezentovaný a naservírovaný pokrm. Počty hlasů se počítaly až do odpoledních hodin, a proto proběhlo vyhlášení až následující den, ve čtvrtek 23. května 2024. Vyhlášení se uskutečnilo na hlavní chodbě za přítomnosti všech, kteří se hlasování účastnili. V této disciplíně nakonec zvítězil Jan Pustějovský ze VI. A, druhou příčku si zasloužilo řecké tzatziki od Vojtěcha Vašáka z IX. třídy a na třetím místě se umístil Dominik Dresler ze VII. B, který uvařil špagety se sýrovou omáčkou a kuřecím masem.

„Sledovat soutěžící v akci bylo pro mě něco nepopsatelného. Pracovali samostatně, nálada byla veselá, žáci si pomáhali navzájem, podporovali se, radili si. Skutečně jsem si soutěž užila a žáci byli neuvěřitelní. Všechny nás překvapilo, jaké nápadité pokrmy s použitím bylinek umí vytvořit,“ dodává ještě Monika Čempel, která všem zúčastněným i spoluorganizátorům děkuje.

„Děkuji za práci, ohleduplnost a za zájem soutěžících o vaření. Obdivuji, co všechno dokázali za tak krátkou dobu vytvořit a jak spolupracovali. Bylo vidět, že si dnešní den užili. Žáci byli úžasní a hodnocení je každým rokem těžší a těžší. Už teď těším na další ročník naší soutěže,“ uzavírá Monika Čempel.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Stmelovací pobyt ve skautském centru Vanaivan měl u žáků úspěch

Poslední z řady stmelovacích pobytů, kterých se letos účastnili žáci prvního, šestého a osmého ročníku ročníku se uskutečnil ve čtvrtek a pátek 16. a 17. května 2024 v kopřivnickém skautském centru Vanaivan. Na děti i učitele opět čekala tradiční dvojice instruktorek Dana a Radka, které při různých aktivitách doplnili instruktoři Honza, Oli a Garf. Téměř sedmdesát žáků z pěti tříd se sešlo, aby uzavřelo roční projekt Lichnov: Pošli to dál. Tématem stmelovacího pobytu byl pohádkový příběh čar a kouzel Harryho Pottera.

Šesťáci se společně se svými třídními učiteli Mgr. Hanou Polákovou a Bc. Michalem Karbanem vydali do Kopřivnice pěšky, zatímco na ostatní čekal autobus. Hned po příjezdu se prvňáčci vydali hledat své osmáky, kteří na ně během následujících dvou dní dohlíželi. Jakmile přišli na místo i šesťáci, mohl začít společný program. Pro žáky byla připravena celá řada aktivit v týmech. „Osmáci byli skvělí, zejména děvčata se svých rolí „patronek“ ujala výborně. Prvňačky jim doslova visely kolem krku od rána do večera,“ s obdivem popisuje Mgr. Gabriela Mynářová, třídní učitelka VIII. B.

A protože bez jídla a pití není žádná pořádná party, při odpoledním programu dostaly skupinky za úkol připravit pokrm z nalezených surovin. „Jedni připravovali vafle, další pekli tyčinky z listového těsta nebo chystali jednohubky. S osmáky jsme pak společně narazili bečku malinovky,“ s úsměvem vykládá Michal Karban. Když se blížil večer, všichni s napětím vyčkávali, až dorazí početná delegace ze Školy čar a kouzel v Bradavicích. Žáci si společně s instruktorem Olim krátili čas tančením známé Macareny. A pak to konečně přišlo. Do Vanaivanu dorazili Brumbál, Hermiona, čarodějky, učitelka Prýtová, Bellatrix Lestrangová i strašlivý Lord Voldemort, kterého prvňáčci přejmenovali na Valdemara. „Večer si každý našel nějakou zábavu, nejprve se tancovalo, osmáci se šesťáky hráli volejbal, jiní zase celý večer strávili u karaoke, hráli Uno nebo si jen povídali,“ shrnuje průběh večera Hana Poláková.

Na druhý den byla pro žáky připravena bojovka, při které celé týmy plnily úkoly, aby získaly kousky mapy. Po delším bloudění po areálu nakonec všichni našli svůj poklad a úspěch završili sladkou tečkou v podobě velkého nanuku. Po obědě se pak žáci ujali úklidu svých komnat a celý pobyt společně zakončili zhlédnutím zážitků zachycených na fotografiích a videích.

A co se žákům nejvíce líbilo? Vašek Tichavský: „Když jsme hráli volejbal.“ Nikol Goláňová: „Líbilo se mi všechno.“ Děvčata z VIII. B: „Celkově to bylo super.“ Toník, Radim a Lucka z první třídy: „Jak jsme stavěli a potom pouštěli lodičky.“ Anežka a Grétka: „Jak jsme hledali osmáky a oni nás.“ Míša: „Jak jsme spali.“ Gabka: „Jak jsme hráli hry a jak nás nesli osmáci.“

Na projekt Lichnov: Pošli to dál získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Projekt finančně podporuje i Spolek rodičů a přátel školy a dále obec Lichnov, které patří poděkování za dovoz stravy ze školní jídelny.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Správná pětka se sešla letos podruhé, příště se uvidí už možná jako spolužáci

Setkání žáků páté třídy ze základní školy Mniší s páťáky z Lichnova se tento školní rok uskutečnilo již podruhé. Správná pětka se po půl roční pauze sešla v pátek 24. května 2024 ve škole v Lichnově hned první hodinu. Po přivítání čekala na naši návštěvu z Mniší a jejich vrstevníky z Lichnova stanoviště se zábavnými úkoly, ale také třeba svačinka ve školní jídelně nebo zkouška pingpongových stolů na hlavní chodbě školy.

Slavnostní uvítání se uskutečnilo v tělocvičně a žáci začali aktivitou, která jim měla vzájemně připomenout jejich jména. Prvním úkolem tedy bylo ztvárnit jméno formou moderního graffiti. Dle domluvy si všichni žáci přichystali také převlečení do tělocvičny, takže nic nebránilo tomu, aby změřili své síly ve vybíjené. „Hra měla sportovní náboj, ale všechno probíhalo v rámci fair-play, což jsme s radostí pozorovali,“ vzpomíná asistentka pedagoga Jarmila Kociánová, která se správnou pětkou strávila odpoledne po boku třídního učitele páté třídy Mgr. Pavla Davida a ostatních kolegů z pedagogického sboru, kteří se podíleli na přípravě a organizaci stmelovacího dopoledne.

Na následující aktivity už byla skupina páťáků rozdělena na dvě poloviny, aby si všichni mohli naplno užít práci s roboty DASH. „Všichni si vyzkoušeli, jak takového robota ovládat a pokusili se bez chyb projet nachystané trasy. Ukázalo se, že to není úplně snadné, ale přesto to všechny bavilo a užili si při tom i docela dost legrace,“ popisuje učitel informatiky Mgr. Ondřej Švrček, který robotické stanoviště připravil.

Na přípravě úkolů se podíleli také dva žáci deváté třídy Jakub Pícha a Jakub Havel, kteří dohlíželi na program v počítačové učebně. „Autíčko Cutebot sloužilo jako ukázka programování poutavou formou v podání našich deváťáků a bylo velmi vydařené. Svědčí o tom i fakt, že jeden z žáků z Mniší se kluků ptal, zda se tímto už připravují na učitelské povolání,“ vzpomíná s úsměvem Jarmila Kociánová.

V jídelně byla pro žáky z Mniší nachystaná také svačinka. „Stihli si ale vyzkoušet i ping-pong na hlavní chodbě školy, ze kterého byli nadšení,“ dodává ještě asistentka pedagoga.

Ukončení programu se uskutečnilo po třetí vyučovací hodině ve třídě našich páťáků, kde si všichni udělali společnou fotku a rozloučili se s tím, že většina z žáků se setká v září v novém školním roce.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pošli to dál: Výtvarné kejkle se nesly v duchu boje dobra a zla

Inspirací pro letošní Výtvarné kejklování, které se uskutečnilo během měsíce dubna, byl boj dobra a zla v klasických pohádkách. Žáci první, šesté a osmé třídy se s přirozeností sobě vlastní pustili do čarovného kejklování, kde zlo bylo temné a nebezpečné a dobro v sobě neslo světlo naděje a zvítězilo. Výtvarným kejklováním malé umělce provázela výtvarnice a učitelka výtvarné výchovy Mgr. Petra Stoklasová.

Letošní výtvarné kejklování realizované v rámci projektu Lichnov: Pošli to dál bylo inspirované klasickými pohádkovými příběhy, kde rozlišení obou elementů – dobra a zla – je pro děti jasné. „A tak jsme se ponořili do světa Karkulky, Růženky, Sněhurky, princů, černokněžníků, ježibab, draků, kouzelných koňů a tak dále. Ukázali jsme si, jak je v pohádkách dobro i zlo znázorněno a jak si s tímto námětem poradili různí umělci od Artuše Scheinera, Jiřího Trnky, Josefa Lady, Zdeňka Milera a Zdeňka Smetany po Pavla Čecha a další moderní autory,“ přibližuje pohádkové výtvarné kejklování Petra Stoklasová.

U menších dětí mělo dobro a zlo konkrétnější podobu – princové, princezny, draci, u větších žáků byl viditelný posun již do abstraktnější polohy, kdy chápou tyto dva proti sobě stojící elementy již v širších souvislostech a jejich složitosti. Jedno však měli žáci společné, a to přání, aby zlo bylo poraženo. „Projevilo se to ve výtvarných dílech tím, že ačkoliv některé práce byly hodně temné, v každé se objevuje alespoň paprsek naděje,“ prozrazuje k vzniklým dílům výtvarnice.

„Na závěr našeho kejklování jsme věděli, že zlo je nutné, když už ne úplně odstranit z našich životů, tak alespoň eliminovat na minimum a že v tomto boji nejsme sami. Tak jako v pohádkách se objeví hrdinovi pomocníci, tak i v životě jsou lidé, kteří nám zlo pomáhají překonat. Stačí se jen pozorně kolem sebe podívat. Tak snad se nám to bude dařit,“ uzavírá výstižně Petra Stoklasová.

Na projekt Lichnov: Pošli to dál získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 63 tisíc korun.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Zahradníkův rok vrcholí výsadbou předpěstovaných sazenic a úpravou záhonů

Zahradníkův rok je v plném proudu a žáci osmého a devátého ročníku v předmětu pěstitelství a příprava pokrmů mají plné ruce práce. Pod vedením učitelek Mgr. Moniky Čempel a Mgr. Ludmily Kalčákové, Ph.D., žáci chystali záhony, dosypávali ke keřům kůru a vysazovali sazenice zeleniny.

„V měsíci květnu jsme do vyvýšených záhonů navezli novou hlínu a doplnili ji substrátem. Rovněž byly dokončeny vyvýšené záhony u školky a k okrasným rostlinám a keřům jsme dosypali kůru naštěpkovanou z větví, které jsme získali střihem keřů na školní zahradě a kterou nám pomohli zpracovat pracovníci obce. Za jejich pomoc velmi děkujeme,“ popisuje pracovní náplň jarních hodin předmětu Ludmila Kalčáková.

Dále žáci pod vedením svých učitelek do vyvýšených i klasických záhonů vyseli různé druhy zeleniny, například ředkvičky, hrách setý, ale i sazeničky kedlubnů, růžičkové kapusty, rajčat, paprik a mangoldu. „Předpěstovali jsme si také bylinky a v současné době ještě chystáme výsadbu okurek, cuket a dýní,“ pokračuje dále Ludmila Kalčáková.

Celoroční projekt s názvem Zahradníkův rok realizují učitelky Monika Čempel a Ludmila Kalčáková společně s žáky, kteří si vybrali předmět pěstitelství a příprava pokrmů. Jejich cílem je provádět pravidelné zahradnické práce ve škole a jejím okolí tak, jak si žádá dané období roku.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V Dopravní soutěži mladých cyklistů se dařilo našim páťákům

Teoreticky i prakticky zaměřená Dopravní soutěž mladých cyklistů se uskutečnila v pátek 3. května 2024 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Mezi dvanácti družstvy z pěti škol, která byla do soutěže zapojena, byla také dvě z lichnovské základní školy. Náš mladší tým složený z žáků páté třídy získal třetí místo.

Za první stupeň soutěžili páťáci Karolína Marková, Veronika Němcová, Radim Zeman a Honza Holub. Za druhý stupeň reprezentovali školu sedmáci Stanislav Buřič, Anna Lišková, Jiří Růžička a Kateřina Machalová.

Všichni soutěžící nejprve absolvovali vědomostní test dopravních znalostí v budově Základní školy Záhuní, následně se mladí cyklisté přesunuli na dopravní hřiště v kempu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tam museli prokázat své dopravní dovednosti v praxi. Čekala je jízda zručnosti a cyklistické závody na dopravním hřišti.

I přes nejisté sebevědomí našich mladších cyklistů nakonec družstvo složené z žáků páté třídy získalo třetí místo. Ceny v podobě sportovního a bezpečnostního vybavení obdržel každý soutěžící v týmu.

„Jízdy byly docela náročné, myslím, že jsem dokonce vjela do protisměru. Třetí místo proto pro mě bylo milým překvapením,“ komentuje své umístění Karolína. „Bylo to v pohodě, soutěž se mi líbila a měli jsme i chvíli čas si na hřišti trochu zablbnout,“ vzpomíná ještě její spolužačka Veronika.

Celkovým výhercem cyklistického klání byla družstva ze základní školy z Veřovic, která získala první místa v obou kategoriích.

„Děkuji našim žákům, kteří se do Dopravní soutěže mladých cyklistů zapojili. A gratuluji jim k umístění,“ dodává ještě závěrem ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Dopravní soutěž mladých cyklistů vyhlašuje Ministerstvo dopravy – BESIP spolu s vyhlašovateli, kterými jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Policejní prezidium Policie České republiky, Český červený kříž, Ústřední automotoklub ČR, Auto­klub České republiky a další orgány a organizace.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Můj domácí mazlíček: Na vernisáži výtvarné soutěže vystavovali i naši žáci

Ve výtvarné soutěži pro mladé umělce z prvního stupně základních škol, která nese výstižný název Můj domácí mazlíček, získali ocenění naši žáci z druhé a třetí třídy. Třeťačka Anežka Kašparová a druhák Šimon Matúš získali zvláštní cenu ředitelky pořádající školy.

Z dětských soutěžních prací se dokonce v pondělí 6. května 2024 uskutečnila vernisáž v galerii Karla Svolinského v prostorách základní školy v Kunčicích pod Ondřejníkem, kde se žáci byli podívat v doprovodu rodičů.

„Téma domácích mazlíčků bylo dětem blízké a zaujalo je,“ potvrzuje třídní učitelka třeťáků Mgr. Lenka Bartoňová.

Soutěž pořádal Český svaz ochránců přírody Skalka v Kunčicích pod Ondřejníkem ve spolupráci se Základní školou a mateřskou školou Karla Svolinského.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Klíč k sebepoznání a poznání druhých? Takové bylo zaměření vzdělávání všech pedagogů školy

Ve dnech 9. a 10. května 2024 proběhla velká vzdělávací akce celé sborovny na Hukvaldech. Tým základní školy složený z učitelů, vychovatelů, asistentů pedagoga a pracovníků administrativy vyrazil do hotelu pod hukvaldským hradem, aby ve dvou dnech absolvoval šestnáctihodinové školení Structogram a triogram.

Lektorkami byly Magda Ožanová a Lenka Hartmannová ze společnosti „A co dál?“ Dvoudenní tréninkový seminář nabídl pedagogům, aby zjistili potenciál své osobnosti a provedli si biostrukturální analýzu. Díky ní jsme se společně snažili porozumět tomu, jaký má náš osobnostní typ vliv na pracovní výsledky, projevy chování, kde máme své hranice. Poznali jsme rovněž blíže jeden druhého, snažili jsme si vzájemně porozumět a budovat vzájemnou důvěru. To vše pod milým a profesionálním vedením obou lektorek v příjemném prostředí malebných Hukvald.  

Vzdělávací akce byla hrazena z projektu Šablony I z Operačního programu Jan Amos Komenský. Více o projektu si můžete přečíst zde.

Mgr. Olga Síbrtová


Ve školní zeměpisné soutěži poznávali žáci státy podle typických znaků a reálií

Zpestření času tráveného ve škole přinesla v úterý 14. května 2024 zeměpisná soutěž s názvem „Poznáš státy světa?“, kterou pořádala učitelka zeměpisu Mgr. Ing. Martina Havlíková spolu s asistentkou pedagoga Michaelou Vymětalovou. Do soutěže se přihlásilo třicet tři žáků z druhého stupně a soutěžili ve dvou kategoriích. Celkovými vítězi se stali Vítek Horečka ze VII. A třídy a Jakub Buzek z IX. třídy.

Soutěž spočívala v promítání obrazových materiálů a reálií států světa rozdělených na oblast Evropy, Ameriky, Asie a Světa. Žáci měli vymezený čas, aby podle fotek, případně vlajky nebo polohy státu na mapě světa, určili, o který stát se jedná. Pak se už jen sečetly body.

V první kategorii se utkali žáci ze šestých a sedmých ročníků. Třetí příčku obsadil David Janyška, druhé místo získal Lukáš Osterezy a největší přehled a znalosti prokázal Vítek Horečka, který se zaslouženě umístil na prvním místě.

Druhá kategorie byla méně početná a zahrnovala žáky z devítky a obou osmiček. V této skupině se vyprofilovala následující vítězná trojice: třetí místo získal osmák Pavel Herman, druhá byla deváťačka Nela Palatková a vítěznou příčku obsadil její spolužák Kuba Buzek.

„Bylo to těžké. I když jsem spoustu obrázků znal, často jsem si nedokázal vzpomenout na název státu,“ komentuje svou účast Jirka Růžička ze VII. A. „Nebylo to moc náročné, ale určitě jsem nevěděl všechno,“ dodává zase Libor Dobečka ze VII. B třídy. Pro deváťačku Nelu Palatkovou představovala nejtěžší sousto oblast Evropy a Ameriky. „Asie pro mě byla asi nejjednodušší, často čtením různých zajímavostí o státech trávím čas i doma,“ svěřila se Nela.

Ceny vítězům přišla v průběhu páté vyučovací hodiny předat ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová spolu se svou zástupkyní Mgr. Martinou Bílkovou. „Děkuji žákům za jejich zájem o aktivity přesahující povinný rámec učiva. Všem úspěšným řešitelům soutěže gratuluji. Děkuji rovněž organizátorkám soutěže a Spolku rodičů a přátel školy za příspěvek na zakoupení cen,“ uzavírá děkovně ředitelka školy.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Stříbro a bronz přivezli naši volejbalisté z okresního finále ve volejbalu

Okresní volejbalové finále se uskutečnilo v pondělí 6. května 2024 v Bílovci. Za naši školu soutěžila dvě družstva žáků druhého stupně, chlapci a dívky v kategorii osmých a devátých ročníků. Obě naše družstva podala skvělé výkony, a získala tak umístění. Chlapci vybojovali vynikající druhé místo a dívky dosáhly na skvělou třetí příčku, díky níž získaly svou první medaili.

Školní volejbalové týmy hostila Základní škola Komenského v Bílovci. Za naši školu vyjela sedmičlenná sestava chlapců ve složení Václav Mikeska, Sidney Rek, Viktor Štěpán, Filip Bordovský, Matyáš Macháček, Víťa Zeman a jejich kapitán Kryštof Sedlář.

Dívčí tým sestával z kapitánky Valérie Pustějovské a hráček Izabely Pustějovské, Viktorie Pavlové, Veroniky Koudelákové, Andrey Dobrozemské, Terezy Ulčákové, Regíny Jurákové a Doroty Kociánové.

„Zápasy byly dobré, ale mohlo to dopadnout lépe. První místo by bylo lepší,“ komentoval konečný výsledek Vašek. Kapitán týmu Kryštof na jeho slova okamžitě reagoval: „Na to, že byl vítězný tým složený z hráčů, kteří volejbal hrají závodně, je druhé místo pěkný výsledek.“

Podobně volejbalové dopoledne vnímala i děvčata. „Našemu týmu se dařilo, i když zápasy byly vyrovnané a protihráčky sehrané a jen těžko porazitelné,“ uvádí k účasti na finále Dorota.

„Atmosféra byla bouřlivá a konkurence obrovská. O to více si umístění vážíme, obzvláště pro dívky bylo umístění významné, získaly svou první medaili. Oběma týmům gratuluji a děkuji za pěknou reprezentaci,“ komentuje úspěch v okresním kole volejbalového finále učitelka tělocviku Mgr. Martina Bílková, která žaky do Bílovce doprovázela.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Žáci druhého stupně uklízeli Česko, tentokrát i s Barbie

Žáci naší školy ve středu 29. dubna 2024 vyrazili uklízet Česko, tedy přesněji Lichnov a jeho okolí. Spolu s učiteli se tak zapojili do mezinárodní úklidové dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Někteří z dobrovolníků se navíc oblékli do odstínů růžové, protože se škola připojila zároveň k projektu Barbie uklízí Česko aneb uklízení je hračka. Uklízelo se podél cyklostezky směrem na Frenštát pod Radhoštěm a čistil se i lesní porost podél potoka Kalňůvek. Žáci v přírodě posbírali téměř dvě desítky pytlů s odpadky a odklidili také černou skládku.

Žáci i učitelé druhého stupně vyzbrojeni růžovými rukavicemi a igelitovými pytli se ve středeční jarní den již tradičně vydali uklízet obec Lichnov. „Naše škola se dvakrát ročně účastní největší globální úklidové dobrovolnické akce, která spojuje dobrovolníky z více než 190 zemí celého světa,“ podotýká organizátorka akce v naší škole Mgr. Bohdana Hutyrová.

Letošní uklízení bylo navíc ozvláštněno růžovou díky projektu Barbie uklízí Česko aneb uklízení je hračka. „Jedná se o to, že v tento den společně s Barbie uklidíme celou Českou republiku, a pomůžeme tím životnímu prostředí. Organizátoři zajistí materiál a školy dobrovolníky,“ vysvětluje dále Bohdana Hutyrová.

Osmé třídy vyrazily společně s deváťáky čistit lesní porost podél potoka Kalňůvek. Sedmé a šesté ročníky sbíraly nečistoty u cyklostezky směrem na Frenštát pod Radhoštěm. Lokality úklidu byly předem určeny a vytipovány po konzultaci s Mysliveckým sdružením a zástupci obce. Obec Lichnov žákům a učitelům poskytla materiál k úklidu a zajistila také odvoz a zpracování odpadu.

Počasí bylo typicky jarní i odpadků bylo dost. Skupina starších žáků objevila dokonce černou skládku. „Jednalo se o větší skládku založenou nejspíše již před několika lety, což potvrzovaly i zastaralé podoby obalů. Pravděpodobně se nejednalo o retro edice, které známe ze současných letáků supermarketů,“ upřesňuje učitelka.

Uklízení žáky i učitele bavilo, protože věděli, že jde o dobrou věc. „Jsme rádi, že můžeme přispět k vytvoření příjemného prostředí pro život zvířatům i lidem a zároveň k utváření zodpovědného přístupu našich žáků k přírodě. I přesto, že uklízíme dvakrát ročně, stále objevujeme nové a nové černé skládky hlavně v blízkosti cest, což svědčí o nezodpovědnosti některých občanů. Všem zúčastněným velice děkuji za pomoc a těším se na další úklid, který nás čeká v září,“ uzavírá Bohdana Hutyrová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši žáci zářili v okresním kole soutěže Mladý zahrádkář. Přivezli dvě první místa s postupem do celostátního kola

Účast našich žáků v okresním kole vědomostní soutěže Mladý zahrádkář, která se uskutečnila v Základní škole v Hodslavicích ve středu 15. května 2024, nám přinesla krásné výsledky. Vybraní žáci z pátého, šestého a devátého ročníku přivezli desáté, sedmé, páté, druhé i dvě první místa. Cílem soutěže je podpořit zájem mládeže o přírodní vědy, botaniku, ochranu přírody a krajiny.

Už ranní příjezd do Hodslavic sliboval, že den bude nezapomenutelný. „Na soutěž nás odvezl člen místního sboru dobrovolných hasičů, pan Stanislav Keller, hasičským autem,“ vzpomíná na počátek dobrodružství skupinu doprovázející učitelka Mgr. Monika Čempel.

Za pátou třídu soutěžila Karolína Marková, která získala páté místo, a Jaromír Veselka, jenž se umístil na desáté pozici. Za VI. A třídu zazářil Václav Tichavský, který díky vysoutěženému prvnímu místu získal postup do celostátního kola, které se uskuteční v Brně 15. a 16. června 2024. Deváťáky reprezentovala Hana Blažková, která obsadila sedmé místo, dále Jakub Buzek, jenž se umístil na druhé příčce, a konečně Josef Mičulka, který svými znalostmi předčil všechny ostatní soutěžící ve své kategorii a získal tak prvenství a postup do brněnské soutěže.

V kategorii starších žáků se museli deváťáci poprat s velkou konkurencí. „Kuba měl stejný počet bodů s dalšími dvěma soutěžícími. Dvakrát absolvoval rozstřel o druhé, třetí a čtvrté místo. Nakonec dokázal své znalosti obhájit a vybojoval druhou příčku,“ přibližuje do poslední chvíle nejistý výsledek Monika Čempel. Josef zase obhajoval loňské vítězství a podařilo se.

Žáci v soutěži rozvíjí znalosti a dovednosti v přírodovědných oblastech a propojují nabyté znalosti v systému základního školství s praxí. Soutěžící nejdříve absolvovali test třiceti teoretických otázek, poté poznávali osivo a rostliny.

„Nemyslela jsem si, že to dám,“ komentovala své umístění páťačka Karolína. Podobné pocity z testu měl také výherce prvního místa Vašek: „Výsledek nebude asi nic moc, nevěřím si.“ Spolužáci se navíc v soutěži podporovali vzájemně. „Josef vyhrál zaslouženě, umí,“ uznal přátelsky Kuba.

„Mám z našich žáků obrovskou radost. Nejen z jejich krásných umístění, ale také z toho, že se umí podpořit a sdílet spolu radosti i těžkosti. Velmi mě těší jejich nadstandardní zájem o témata, která byla obsahem soutěže. Moc všem gratuluji a děkuji za nádhernou reprezentaci,“ dodává ještě k soutěži Monika Čempel, která neopomněla zmínit největší zážitek celého dne. „Do školy jsme se vrátili opět hasičským autem, ale tentokrát zaslouženě i s houkající sirénou. Velmi panu Kellerovi za bezpečnou cestu i nezapomenutelný zážitek děkujeme,“ uzavírá učitelka.

Soutěž Mladý zahrádkář je nejrozsáhlejší a historicky nejstarší vědomostní soutěž, která byla poprvé vyhlášena v roce 1977. Nejprve se uskutečnila na místní úrovni a v roce 1981 se pak poprvé sjela soutěžní družstva z dvanácti okresů na celostátní soutěži.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Školní volejbalový turnaj: Učitelský tým opět obhájil vítězství

Tradiční volejbalový turnaj, který každoročně pro žáky druhého stupně pořádá učitelka tělocviku Mgr. Martina Bílková při příležitosti Dne učitelů, se letos z důvodu nemoci organizátorky opozdil, ale rozhodně se nemohlo stát, aby se neuskutečnil. Trénovali na něj totiž všichni – žáci i učitelé. A jestli se konečně podaří žákům porazit učitelský tým, o tom se rozhodovalo 7. května 2024, kdy se všichni nadšenci do tohoto míčového sportu sešli, aby si společně užili dopoledne plné zábavy, napětí a skvělých výkonů.

Turnaje se zúčastnilo celkem deset družstev, která byla rozdělena do dvou skupin. O tom, že výkony všech týmů byly vyrovnané, svědčí i doba trvání jednotlivých zápasů. ,,Nečekali jsme, že zápasy budou tak dlouhé. Nakonec jsme museli upravit formát, abychom to všechno stihli,“ vysvětluje organizátorka turnaje Martina Bílková.

Během sportovního klání se na palubovce vystřídala družstva složená ze žáků všech ročníků druhého stupně a své zástupce měli také pedagogové, kteří složili dva týmy. Ani o diváky nebyla nouze, tělocvičnu během dopoledne navštívily všechny třídy, a tak se fandilo o sto šest.

A jak to všechno dopadlo? „O největší překvapení turnaje se postaralo družstvo šesťáků ve složení David Janyška, Samuel Lukeš, Zdeněk Hlavička, Lukáš Osterezy, Šimon Pustějovský, Daniel Kvita, František Špaček a Daniel Tichavský, které dokázalo porazit i starší spolužáky a postoupit ze skupiny,“ popisuje průběh zápasů ve skupině organizátorka.

V závěrečné části turnaje se podle pořadí ve skupinách uskutečnily čtyři zápasy. O vítězství se utkalo družstvo deváťáků Vašek a spol. ve složení Václav Mikeska, Kryštof Sedlář, Sidney Rek a Matyáš Macháček, které se statečně pralo s učitelským „A“ týmem nazvaným Výběr z hroznů, reprezentovaným Martinou Bílkovou, Lenkou Bartoňovou, Pavlem Davidem a Ondřejem Švrčkem. „Rozhodně to nebylo zadarmo, hráli fakt dobře,“ shodují se pedagogové vítězného týmu.

Výsledky:

1. místo: Výběr z hroznů – Martina Bílková, Lenka Bartoňová, Pavel David, Ondřej Švrček

2. místo: Vašek a spol. – Václav Mikeska, Kryštof Sedlář, Sidney Rek, Matyáš Macháček

3. místo: Kiss My Hands – Izabela Pustějovská, Tereza Ulčáková, Viktorie Pavlová, Andrea Dobrozemská

„Poděkování patří Martině Bílkové, která turnaj každoročně pořádá, všem soutěžícím za skvělé sportovní výkony, divákům za vynikající atmosféru a v neposlední řadě Spolku rodičů a přátel školy za finanční podporu,“ shrnula v závěrečném poděkování ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.  

Mgr. Gabriela Mynářová


Pod vedením Samuela Fojtů si druháci a třeťáci vyrobili vlastní dřevěné modely aut

Druhákům a třeťákům přijel v pondělí 6. května 2024 představit a ukázat práci se dřevem a dřevěnými modely truhlář a modelář Samuel Fojtů ze Zubří. Ten pravidelně jezdí do škol učit děti pracovat s návodem a jak podle něj sestavit či slepit určitý výrobek. Na konci programu si každý žák druhé a třetí třídy odnesl domů vlastnoručně vyrobený model auta.

„Žáci si nejprve napočítali potřebný počet určitých dílků a podle plánku je postupně slepovali lepidlem,“ stručně vysvětluje pracovní postup třídní učitelka třeťáků Mgr. Lenka Bartoňová. Když už někteří měli svou práci hotovou a zbyl jim čas, začaly ve třídě vznikat různé stavby z delších dřevěných lišt, které si přinesl Samuel Fojtů s sebou. 

Prostřednictvím práce s plánkem a dřevem žáci procvičují prostorovou orientaci, učí se číst v návodu, dodržovat přesný postup, být trpěliví, pečliví, trénují také jemnou motoriku. „Každý nakonec nelehký úkol zvládl a svůj slepený model auta Rožnováček i s vlekem si žáci hrdě odnesli domů. Děkuji panu Fojtů za jeho čas a inspiraci,“ dodává ještě závěrem Lenka Bartoňová.

Akce se uskutečnila díky podpoře z projektu Šablony. Více o projektu se dozvíte zde.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Do dubnové horské výzvy se zapojilo třiatřicet dětí, tři výherci získali poukázky na nákup sportovního vybavení

„Neseď doma v bačkorách, prožij duben na horách!“ Tak zněl název dubnové výzvy žákovského parlamentu naší školy, do které se zapojilo třiatřicet dětí napříč základní i mateřskou školou a také někteří pedagogičtí pracovníci. Fotky z hor a zdolaných horských vrcholů mohli všichni turisté posílat na školní e-mail v průběhu celého měsíce dubna.  Losování v pondělí 6. května 2024 odhalilo jména tří výherců poukázek na nákup do obchodu se sportovním vybavením. Poukázky získala Veronika Němcová z V. třídy, Karel Prchal ze III. třídy a David Janyška z VI. B třídy. Všech třiatřicet dětí, které se do dubnové výzvy zapojily, dostalo účastnický list.

V prostorách chodby u jídelny vznikla za účelem sportovní výzvy speciální horalská nástěnka. Na nástěnce každý den přibývaly nové fotografie malých turistů. „Nejčastěji se na zaslaných fotkách objevovaly děti na Velkém Javorníku a Červeném kameni, ale našly se fotky i z Lysé hory nebo polského Trojmezí,“ prozrazuje nejčastěji navštěvovaná místa v okolí asistentka pedagoga a spoluorganizátorka výzvy Michaela Vymětalová. Ta ještě dodává, že velké množství fotek také přišlo od samotných pedagogů, kteří navíc pro své kolegy zorganizovali výšlap na vrchol Červeného kamene.

„Za celý žákovský parlament děkuji všem dětem i pedagogům, kteří se do turistické výzvy zapojili, a přeji všem spoustu dalších povedených výšlapů a hlavně radost z pobytu v přírodě,“ uzavírá Michaela Vymětalová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Exotičtí papoušci létali tělocvičnou a nechali se i pohladit. Environmentální program nadchl žáky prvního stupně i děti ze školky

Pro všechny třídy prvního stupně a mateřské školy připravila v pondělí 29. dubna 2024 škola environmentální program o papoušcích. Ty jim přivezla ukázat chovatelka Soňa Martisúková ze Slovenska. Asi patnáct papoušků létalo tělocvičnou školy, posedávalo na žebřinách i sítích. Děti si různé barevné exotické ptáky mohly pohladit a vyfotit se s nimi. Dozvěděly se také základní informace o jednotlivých druzích a jejich chovu.

Žáci se postupně vystřídali v prostorách tělocvičny, aby si mohli environmentální vzdělávací program s papoušky užít doslova na vlastní kůži. V přibližně pětačtyřicetiminutovém programu se přihlížející posluchači dověděli, jak se jednotlivé druhy papoušků jmenují, čím se živí a jak se o ně jejich chovatelé starají. „Papoušci byli krásní, barevní, mohli jsme je krmit z ruky, pohladit si je a vyfotit. Naši žáci měli z exotických papoušků velkou radost,“ prozrazuje třídní učitelka první třídy Mgr. Lenka Matulová.

Postřehy žáků byly totožné. „Nejvíce se mi líbil papoušek hyacintový,“ prozradil prvňák Adam. Ostatní jeho spolužáci se shodli na tom, že program byl krásný a že by jednoho podobného papouška také chtěli mít doma.

Podobně to vnímali také jejich nejmenší kamarádi ze školky. „Pro holky a kluky z mateřské školy byla návštěva papoušků opravdovou senzací. Se zájmem si poslechli výklad o různých druzích papoušků i zajímavostech o každém z nich,“ sděluje učitelka třídy Motýlků Nikola Klacková.

Také děti ze školky si mohly kteréhokoliv z představených papoušků pohladit či podržet, ti bojácnější se pomazlili s mládětem papouška Kakadu a nakonec je také nakrmili. „Za nejvíce zajímavé seznámení děti považovaly setkání se Zoborožcem střapatým a Arou hyacintovým – největším papouškem schopným letu,“ doplňuje ještě Nikola Klacková.  

Environmentální vzdělávací program s papoušky, projektová výuka nejen s třídním učitelem se na naší škole konala díky podpoře projektu Šablony – Zážitková pedagogika – EVVO, vzdělávání pro udržitelný rozvoj. Více o projektu se dozvíte zde.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Téma války nejen v literatuře si deváťáci prodiskutovali ve frenštátské knihovně

Válka v literatuře, literatura ve válce a jak napsat referát. To byla témata pro naše deváťáky, kteří se zúčastnili ve středu 24. dubna 2024 společně se svou učitelkou českého jazyka Mgr. Petrou Stoklasovou a asistentkou pedagoga Michaelou Vymětalovou programu ve frenštátské knihovně.

Na deváťáky čekaly celkem dva bloky, ve kterých si o tématu války v literatuře nejen povídali a četli, ale také měli příležitost ztvárnit rozhovor novinářky s vojákem nebo napsat referát o nějaké knize s válečnou tematikou. 

„Akci ve frenštátské knihovně považuji za vydařenou, žákům se líbila, ochotně se zapojovali do nabízených aktivit a do diskuse nad tématem války nejen v literatuře,“ hodnotí kladně kulturně-vzdělávací program Petra Stoklasová. 

„Intenzivní spolupráci s Městskou knihovnou ve Frenštátě pod Radhoštěm zahájila naše škola v letošním roce. Do knihovny zajíždí na exkurze spojené s odbornými lekcemi postupně všechny třídy základní školy, paní knihovnice Bc. Martina Vrublová naopak navštěvuje se svým programem naši mateřskou školu a školní družinu. Moc mě navázaná spolupráce těší a doufám, že bude pokračovat i v následujících letech,“ uzavírá ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková 


Úspěch v soutěži Pangea zažil Jakub Pícha, byl sedmý nejlepší v kraji

Témata kinematografie a sportu se prolínala letošním již jedenáctým ročníkem matematické soutěže pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, která nese název Pangea. Za naši školu se do soutěže zapojilo šestadvacet žáků od čtvrtého do devátého ročníku. Mezi našimi soutěžícími vynikal deváťák Jakub Pícha, který obsadil skvělé sedmé místo v kraji, a exceloval tak mezi dalšími 1 303 účastníky. Bohužel mu o dvě příčky utekl postup do celostátního kola, kam postupovalo pět nejlepších řešitelů z kraje. Jeho celkové umístění v republice je na celkovém 107. místě mezi dalšími 12 512 soutěžícími.   



Pangea probíhá vždy ve dvou kolech, ve školím a finálovém. Naši žáci ve školním kole k soutěži zasedli online v březnu, na výsledky si však soutěžící s učiteli museli počkat až na měsíc duben.

„Každému přihlášenému účastníkovi byl přiřazen speciální kód, díky kterému se dostal do databáze a v určenou dobu probíhalo soutěžení online v naší počítačové soutěži,“ vysvětluje podrobnosti akce organizátorka školního kola soutěže Mgr. Bohdana Hutyrová.

Každý registrovaný soutěžící obdržel od pořadatelů Pangey certifikát o absolvování soutěže, kde zjistil, v jakém pořadí se umístil nejen ve školním kole, ale i v kraji a celé republice. Žáci soutěží o hodnotné ceny jako jsou například certifikované kalkulačky.


Všichni soutěžící školního kola byli též odměněni drobnými cenami, které zajisté využijí v hodinách matematiky. „Na nákup cen přispěl Spolek rodičů a přátel školy, za což velmi děkuji. Děkuji také našim žákům za zapojení se do soutěže a projevený zájem. Úspěšným účastníkům gratuluji za krásný výkon,“ uzavírá Bohdana Hutyrová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Na Lubinském zpěváčku letos za naši školu vystoupila čtyři talentovaná děvčata

Žákyně prvního stupně naší školy Gabriela Zemanová, Anna Zemanová, Kateřina Tichavská a Tereza Marková reprezentovaly školu na 22. ročníku pěvecké soutěže Lubinský zpěváček. Talentová soutěž se konala ve čtvrtek 25. dubna 2024 v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici a pořádala ji Základní škola Kopřivnice – Lubina.

Soutěž se těšila vysoké úrovni jak po stránce pěveckých výkonů, tak po stránce výběru repertoáru. Sálem zazněly písně české lidové i písně ze známých pohádek. Některé děti se také samy doprovázely na hudební nástroje.

V této silné konkurenci naše soutěžící bohužel neuspěly. „Neobsadili jsme žádnou příčku, dívky byly ale moc šikovné a se svými písněmi se statečně popraly, i když je svazovala obrovská tréma,“ prozrazuje učitelka hudební výchovy Bc. Hana Janečková, která děvčata do Kopřivnice doprovázela. Jak sama dále dodává: „Výlet s cílem získat zkušenosti, pobavit se a poprat se s trémou byl splněn.“

Před odjezdem autobusu zpátky do Lichnova si ještě děvčata stihla pochutnat na zmrzlině, a sladce tak zakončila své kulturní dobrodružství.

Soutěže Lubinský zpěváček se může účastnit vždy jeden zástupce za ročník prvního stupně a naše nadané hudebnice do ní postoupily ze školní talentové soutěže, která soutěži v Kopřivnici předcházela a která nese název Lichnovská vrána.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


McDonald´s Cup: Poprvé v akci dresy školy a druhé místo lichnovských fotbalistů  

Fotbalový turnaj pro kategorii A s názvem McDonalds´s Cup se uskutečnil v pátek 26. dubna 2024 na fotbalovém hřišti v Lichnově. Souboji mezi družstvy složených z žáků prvního stupně základních škol z Lichnova, Mořkova a Veřovic celé dopoledne přihlíželi všichni žáci i učitelé lichnovské základní školy, jejichž podpora se našim hráčům vyplatila. Tým žáků z naší školy získal stříbro, a vybojoval tak druhé místo.

Turnaj se hrál systémem každý s každým a jeden zápas trval dvacet minut. Naše reprezentace oblékla poprvé nové dresy v barvách školy a čítala celkem jedenáct žáků. Za první třídu naši školu reprezentovali Alfréd Hazuka a Martin Horecký, z žáků druhé třídy to byli Šimon Matúš, Jan Pustějovský a Marian Stražovec. Za třeťáky hráli Michal Hrančík, Pavel Vaněk, Matyáš Pařenica, Matyáš Pokluda, Karel Prchal a Ondřej Zeman.

Na hladký průběh celého McDonald´s Cupu dohlíželi jeho organizátoři, učitelé tělocviku Mgr. Ondřej Švrček a Mgr. Lenka Bartoňová spolu s deváťáky Filipem Bordovským a Václavem Mikeskou, kteří se chopili role rozhodčích.

Výsledková listina turnaje se po třech odehraných zápasech ustálila v následujícím pořadí. První místo získalo družstvo z Veřovic, druhé vybojovali žáci z Lichnova a na třetím skončili mořkovští fotbalisté.

Každý z hráčů našeho týmu se ukázal být pro hru nepostradatelným. „Kdybych měla zmínit některé z hráčů, tak jako výborný střelec se ukázal Honza Pustějovský, který v góly proměnil tři branky. Velký bojovník a srdcař Kája Prchal hrál do posledních sil a nepromarnil jedinou příležitost zmocnit se míče. Na prvňáka podal zase skvělý výkon Martin Horecký,“ chválí malé sportovce Lenka Bartoňová.

Naši fotbalisté vůbec poprvé oblékli nové dresy, v blankytně modré barvě byli snadno odlišitelní od ostatních hráčů. „Kluci fotbal milují a z nových školních dresů byli doslova nadšení,“ neskrývá radost ani učitelka tělocviku.

Malí sportovci, kteří se do McDonald´s Cupu zapojili, získali sportovní vaky, medaile a diplom pro družstvo od společnosti McDonald´s. Dále dostali drobné sladké odměny, které byly zakoupeny z prostředků Spolku rodičů a přátel školy.

„Děkuji všem sportovcům, kteří se do turnaje zapojili. Ať už těm z naší školy nebo těm, kteří si k nám do Lichnova přijeli zahrát z okolních obcí. Děti fotbal baví a jsem rád, že je v tom rozvíjíme a podporujeme prostřednictvím podobných akcí. Turnaj se po celou dobu těšil povzbuzující atmosféře i díky fandění z tribun. Děkuji i společnosti McDonald´s za ceny a SRPŠ za prostředky na nákup sladkých odměn,“ dodává ještě hlavní organizátor turnaje v Lichnově Ondřej Švrček.

„Mé poděkování patří nejenom malým sportovcům a organizátorům akce z řad našich pedagogů, ale také místnímu fotbalovému klubu za poskytnutí skvělého zázemí jak pro fotbalisty, tak pro fanoušky. Poděkování patří i rodičům a dalším návštěvníkům, kteří přišli naše fotbalisty povzbudit. Velkou radost mi také dělají dresy, za jejichž pořízení děkujeme zřizovateli. Myslím si, že je to další prvek v budování sounáležitosti dětí naší školy,“ uvádí závěrem ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Deváťák Jakub Buzek reprezentoval školu v krajském kole Geologické olympiády

Krajské kolo Geologické olympiády se uskutečnilo v pondělí 8. dubna 2024 ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Naše škola hrdě vyslala svého reprezentanta, deváťáka Jakuba Buzka, který do krajského kola poustoupil z prvního místa okresního kola Geologické olympiády. Do Opavy Kubu doprovázela učitelka přírodopisu Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D.

Olympiáda zahrnovala teoretickou část a praktické poznávání nerostů. Kuba byl úspěšným řešitelem obou částí, nicméně nestačil na žáky z gymnázií a geologického kroužku z Ostravy. Z krajského kola totiž postupovali do toho republikového z každé kategorie pouze dva nejlepší žáci.  „Jsem na Kubu nesmírně hrdá, velkým úspěchem byl samotný postup z okresního kola na kraj. Těší mě jeho zájem o přírodopis a další vzdělávání,“ nešetří chválou Jakubova učitelka přírodopisu.

Pro každého účastníka krajského kola olympiády, který v pondělí do Slezského zemského muzea v Opavě zavítal, byla odměnou bezplatná prohlídka muzea a drobný dárek.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Vašek Tichavský reprezentoval školu v okresním kole Biologické olympiády. Přivezl krásné čtrnácté místo

V pondělí 22. dubna 2024 odjel naši školu do Nového Jičína reprezentovat vítěz školního kola Biologické olympiády Václav Tichavský ze třídy VI. A. V tamním Středisku volného času se utkal v kategorii D se svými vrstevníky v okresním kole této olympiády. Vašek nakonec obsadil čtrnáctou příčku.

Díky příspěvku Spolku rodičů a přátel školy se Vašek navíc účastnil přípravného semináře ve Středisku přírodovědců v Ostravě.

„Aby mohl Vašek absolvovat tuto olympiádu, musel nejprve zpracovat vstupní úkol, který byl založen na vlastní iniciativě a kreativitě. Vašek si připravil kvarteto listnatých stromů z okolí svého bydliště,“ popisuje soutěžní podmínky i to, jak se s nimi náš reprezentant vyrovnal, učitelka přírodopisu Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D.

„Děkuji Vaškovi za reprezentaci školy. K úspěchu mu s velkou radostí gratuluji a přeji mu, aby jej účast a nová zkušenost v soutěži podpořila v dalším přírodovědném bádání,“ dodává ještě k soutěži Ludmila Kalčáková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Deváťáci si připomněli drsné milníky naší historie, navštívili Památník a muzeum Auschwitz-Birkenau

Na exkurzi do míst bývalého koncentračního tábora v Osvětimi a v Březince se v pondělí 22. dubna 2024 vydali žáci deváté třídy v doprovodu svého třídního učitele Mgr. Ondřeje Švrčka a učitelky dějepisu Mgr. Ivany Michaličkové. Záměrem celodenního poznávacího zájezdu bylo vedle edukace také uvědomění si zásadních historických milníků a jejich dopadu na následný vývoj ve světě i poučení se z dějin.

Celá exkurze byla rozdělena na dvě části. V té první, v Osvětimi, skupina žáků se svými učiteli procházela pouze po důkladné kontrole dokladů, vstupenek i zavazadel. „Chodili jsme s průvodcem a se sluchátky, díky nimž nebyl problém se srozumitelností ani hlasitostí výkladu,“ podotýká učitelka dějepisu Ivana Michaličková. V této části jsou k vidění například typické ostnaté dráty, strážní věže, brána s nápisem Arbeit Macht Frei, krematorium i expoziční místnosti se vším, co si lidé s sebou přivezli, například botami, kufry, nádobím, hřebeny, brýlemi, oblečením a dalšími osobními věcmi.

Následoval krátký přejezd do druhé části, kterou byla Březinka. „Březinkou jsme procházeli s průvodcem, ale již bez kontroly. Viděli jsme zde například příjezdovou rampu, kde lidé procházeli selekcí, jestli jsou nebo nejsou schopni pracovat, dřevěné ubikace. Mnohé budovy se zde ale opravují, protože se postupně rozpadají, navíc před osvobozením tábora Němci většinu budov zničili sami,“ vysvětluje dále Ivana Michaličková.

Exkurze svou ponurou atmosférou strhla i samotné deváťáky, kteří si uvědomili souvislosti a autenticitu daného místa a období, skutečné dopady událostí druhé světové války, které ve škole probírají spíše teoreticky. „Některé části byly brutální,“ komentuje deváťačka Barbora Vaňková. Podobně to vnímal i její spolužák Marek Kahánek: „Bylo to strašidelné, děsily mě fotky tváří.“ „Nechápu, jak se něco takového mohlo někdy stát,“ dodává zase Viola Gilarová. „Bylo divné procházet se po takovém místě,“ míní jejich spolužák Kryštof Sedlář. „To, že jsem měla možnost toto místo vidět, považuji za dobrou zkušenost. Je důležité si uvědomit, co se zde odehrávalo,“ doplňuje ještě Hana Blažková.

Jako jediné negativum světově vyhledávaného muzea žáci spolu se svým doprovodem shledali množství návštěvníků. „Bylo zde hodně lidí, což někdy rušilo hrozivou atmosféru celého místa,“ zhodnotila ještě na závěr žákyně Nela Palatková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka na zábavné odpoledne SRPŠ Kamarádi z večerníčků

Milé děti, vážení rodiče,

dovolte mi, abych Vás jménem Spolku rodičů a přátel školy pozvala na tradiční jarní akci pro děti, letos nazvanou Kamarádi z večerníčků. Zábavné odpoledne se uskuteční v sobotu 18. května 2024 na hřišti v Bordovicích a na děti čekají spousty aktivit. Akce je určena široké veřejnosti – vezměte kamarády, širší rodinu a přijďte se se svými dětmi pobavit a strávit pohodové odpoledne společně s námi. Jste srdečně zváni.

Jedná se již o třetí ročník akce, kterou spolek v tomto čase pořádá – navazuje na témata Filmoví hrdinové a Čím budu, až vyrostu. Více o předchozích akcích a činnosti SRPŠ se dozvíte na školních webových stránkách zde.

Výtěžek z akce je určen na podporu nadstandardních školních aktivit dětí.

Děkuji členům spolku za organizaci akce a těším se na setkání.

Mgr. Olga Síbrtová


Jak to bylo s Komenským, to se dozvěděli čtvrťáci a páťáci v ostravském Divadle loutek

Také seznamování dětí s naším kulturním dědictvím a významnými osobnostmi naší minulosti patří k tématům, jež nemohou být ve vzdělávání opomíjena. Proto žáci čtvrtého a pátého ročníku vyrazili za kulturou do našeho krajského města na vystoupení členů Divadla loutek uzpůsobenému dětskému publiku a vzdělávacím cílům tak, aby žáci z Ostravy odjížděli nejen plni zážitků z výletu, ale i kulturního uvědomění a poznatků, které dále využijí při výuce ve škole.

Hodina Komenského aneb Život J. A. K trochu jinak – právě takový neslo název představení, které žáci se svými třídními učiteli Mgr. Monikou Wilczkovou a Mgr. Pavlem Davidem a asistentkami pedagoga Jarmilou Kociánovou a Ing. Kateřinou Boháčovou zhlédli ve středu 13. března 2024 v Divadle loutek v Ostravě. Jak už název napovídá, herci dětem přiblížil zábavnou formou život Učitele národů Jana Amose Komenského.

Začátek představení se odehrával ve školním prostředí. „Na úvod jsme se ocitli ve třídě, kde poškoláci netrpělivě očekávali svého učitele. Jeden z poškoláků, Patrik, byl opravdovým „výlupkem“, který nesmí chybět v žádné třídě,“ vzpomíná na příběh Jarmila Kociánová.

Patrika ve hře doplňovala Dáša, jeho naivní a zamilovaná spolužačka, a také další dva darebáci, kteří si s Patrikem v mnohém nezadali. „Šprt Pepíček, který zůstal po škole dobrovolně, byl vtipným protikladem této partičky. Stejně jako paní uklízečka, která se objevovala sice sporadicky, ale o to byly její výstupy nezapomenutelnější,“ pokračuje dále s úsměvem Jarmila Kociánová.

Celá divadelní hra byla zaměřena na to, jak proměnit uličníky v děti zaujaté školní výukou, a zároveň ukázala život Jana Amose Komenského od narození až do smrti, a to s hravostí, nadhledem a nadsázkou vlastní ostravskému Divadlu loutek, ale přesto s úctou k našemu Učiteli národů.

„Ačkoliv se jedná o poměrně těžké téma, myslím, že se hercům povedlo ho dětem přiblížit a ústřední věta této divadelní hry, která zněla: „Jan Amos Komenský skákal z okna na ženský!“, utkvěla v paměti většiny dětí a vracely se k ní i po skončení představení,“ směje se asistentka pedagoga.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Sláva veselosti! Usměj se! Ostravským filharmonikům se podařilo přesvědčit děti, že vážná hudba nemusí být nudná

Kulturou žili čtvrťáci a páťáci v měsících březnu i dubnu. Po březnové návštěvě Divadla loutek v Ostravě s představením o Janu Amosi Komenském se v dubnu opět vypravili do našeho krajského města, tentokrát na koncert Janáčkovy filharmonie.

Janáčkova filharmonie letos slaví už sedmdesátou sezónu, a nejen proto připravuje pro děti a školní mládež hudební příběhy, které interaktivní a poutavou formou přibližují mladé generaci oblast klasické hudby. O tom se ostatně sami návštěvníci z Lichnova přesvědčili na vlastní oči i uši v úterý 16. dubna 2024, kdy společně zhlédli představení nazvané Sláva veselosti! Usměj se!

Programem je provedl veselý Vláďa, kterého ztvárnil Michal Sedláček, a Ota v podání Jakuba Burýška. Vláďa i Ota se dokáží radovat z maličkostí a jsou přesvědčeni, že s úsměvem jde všechno líp. „Cílem této dvojky je rozveselit dirigenta, kterým byl Stanislav Vavřínek a který byl smutný, protože se chystal na poslední koncert sezóny,“ představuje hudební příběh Jarmila Kociánová.

Veselý orchestr hrál veselé skladby, které byly provázeny vtipnými scénkami, například všem velmi dobře známou melodii ze seriálu Pat a Mat nebo netradiční, zato však vydařenou interpretaci skladby Let čmeláka. „Každá ze skladeb měla náboj, který se povedlo přenést také do publika. Byli jsme vtaženi do děje, žáci se aktivně zapojovali, ať už dupáním, tleskáním, zpěvem či tancem, což všechny zúčastněné bavilo a bořilo to všechny mýty o tom, že vážná hudba nemůže být zábavná. Žáky i učitele tento přístup zaujal a shodli jsme se na tom, že to je dobrá cesta, jak klasickou hudbu přiblížit dětem,“ uzavírá kulturní dopoledne za pedagogický sbor Jarmila Kociánová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Známe vítěze školního kola soutěže Mladý zahrádkář, získali postup do okresního kola

První školní kolo soutěže Mladý zahrádkář se uskutečnilo ve středu 17. dubna 2024 a účastnilo se ho celkem osmnáct žáků v kategoriích mladší a starší žáci. Soutěž, která byla zaměřena na teoretické znalosti i praktické dovednosti, organizovala učitelka pracovních činností Mgr. Monika Čempel.

Přihlášení soutěžící nejprve vyplňovali vědomostní test, poté poznávali osivo, květiny a rostliny. O náročnosti úkolů soutěže svědčí slova jedné z účastnic: „Bylo to hodně těžké,“ přiznává Linda Marková z páté třídy.

„Zaregistrovala jsem, že největší problém pro žáky představovalo poznávání květin. Je to námět pro nás učitele nejen do pracovních činností. Zaměříme se na to, abychom žákům přiblížili názvy a pěstování květin,“ slibuje si organizátorka soutěže Monika Čempel.

Přestože soutěž žáci vnímali jako náročnou, vyprofilovali se její úspěšní účastníci, kteří postupují do okresního kola v Hodslavicích.

Mezi mladšími žáky exceloval Vašek Tichavský z VI. A třídy, který se umístil na prvním místě. Za ním skončila Karolína Marková z V. třídy a třetí příčku obsadil její spolužák Jarek Veselka. Za starší žáky získal první místo Josef Mičulka, druhé vybojovala Hana Blažková a třetí Kuba Buzek, všichni z IX. třídy. A právě deváťáci měli příležitost zavzpomínat na minulý rok. „Už se moc těšíme, do okresního kola jedeme ve stejném složení jako loni,“ shodli se jednoznačně.

Okresní kolo soutěže se koná ve středu 15. května 2024 v Hodslavicích a pořádá jej Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu ve spolupráci se Základní školou a Mateřskou školou Františka Palackého v Hodslavicích.  Všem našim reprezentantům budeme držet palce.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pětadvacátý ročník McDonald´s Cup: naši žáci přivezli z Tiché páté místo

Fotbalisté z prvního stupně reprezentovali školu na největším školním fotbalovém turnaji v Česku nazvaném McDonald´s Cup. Ten se uskutečnil ve čtvrtek 11. dubna 2024 na fotbalovém hřišti v Tiché. Jedenáct našich žáků do Tiché doprovázel učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová. Naše družstvo složené z žáků třetí, čtvrté a páté třídy obsadilo páté místo.

Na pětadvacátém ročníku turnaje se sešly týmy ze základních škol v Lichnově, Veřovicích, Mořkově, Tiché a frenštátských škol Tyršova i Záhuní. Za naši školu vyjeli sportovat páťáci Milan Žáček, Jan Holub, Jakub Pustějovský, Alex Tichavský, Jakub Janák, čtvrťáci Wayne Rek, Oliver Hazuka, Ondřej Klímek, Isabela Juráková, Patrik Konečný a třeťák František Mičulka.

První zápas lichnovský tým sehrál proti fotbalistům z Veřovic a skončil remízou 2:2. „Výsledná remíza naše hráče mrzela, protože spálili několik vyložených šancí. Zároveň je však třeba vyzdvihnout výborný výkon našeho brankáře Kuby Pustějovského,“ komentuje průběh prvního utkání Jarmila Kociánová.

Našim hráčům se zadařilo až ve třetím zápase, kdy porazili tým ze Záhuní s výsledkem 3:1. Zbylé zápasy naši fotbalisté bohužel i přes bojovné výkony všech nasazených hráčů prohráli a celkové umístění našeho týmu se tak ustálilo na pátém místě.

Výhru soupeřům však Lichnovští nedali zadarmo. „Ráda bych ještě zmínila, že i přesto, že František byl nejmladším hráčem našeho týmu, podal výborný výkon na pozici obránce,“ dodává pochvalně asistentka pedagoga.

Výsledná listina nakonec získala následující podobu. První místo obsadili sportovci ze základní školy z Tiché, druhou příčku vybojovali žáci z Veřovic, třetí připadla fotbalistům ze základní školy Tyršova, čtvrté místo si zasloužili žáci ze základní školy Záhuní, páté získali žáci z Lichnova a mořkovští fotbalisté se umístili na šestém místě.

McDonald´s Cup je největší školní fotbalový turnaj v Česku s již pětadvacetiletou tradicí.  Turnaje se mohou účastnit dívky i chlapci z prvního stupně základních škol, ti pak soutěží ve třech kategoriích. Každoročně se do turnaje zapojují desítky tisíc dětí z více než dvou tisíc tří set školních týmů po celé České republice.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Žáci z osmiček a devítky v dubnu v projektu Zahradníkův rok ořezávali keře a dokončovali práce na vyvýšených záhonech

Měsíce březen i duben v celoročním projektu s názvem Zahradníkův rok znamenaly pro osmáky a deváťáky, kteří navštěvují výuku předmětu Pěstitelství a příprava pokrmů, především nezbytné venkovní práce. Vznikly tak například nové vyvýšené záhony.

Žáci přitom inovují nejen zahradu u budovy základní školy, ale také zahradu pro naše nejmenší v mateřské škole.

Chlapci zabudovali a připravili na výsev vyvýšené záhony. „Práce s vrtačkou jim šla pěkně od ruky. Vyvýšené záhony vybavili nopovou folií proti vlhkosti,“ popisuje práci svých svěřenců učitelka předmětu Mgr. Monika Čempel.

Děvčata se zase pustila do ořezání okrasných keřů. „Také jsme osázeli květináče jarními květinami, ať je s přicházejícím jarem okolí školy ještě veselejší a barevnější,“ vyjmenovává dále učitelka.

A co přinese květen v Zahradníkově roce? O tom budeme informovat zase za měsíc.  

Celoroční projekt s názvem Zahradníkův rok realizují učitelky povinně volitelného předmětu Pěstitelství a příprava pokrmů Mgr. Monika Čempel a Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., spolu s žáky osmých a devátého ročníku. Jejich cílem je provádět pravidelné zahradnické práce ve škole a jejím okolí tak, jak si žádá dané období roku.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Druháci se seznámili s prací hasičů a učili se, jak jednat v krizových situacích

Dvojice dobrovolných hasičů z Bordovic v pátek 12. dubna 2024 navštívila žáky druhé třídy. Požární preventivní program s názvem Hasík trval první dvě vyučovací hodiny. Žáci si připomněli důležitá telefonní čísla i postup v případě, že budou potřebovat pomoc od hasičů. Dozvěděli se zajímavosti o práci hasičů, a dokonce si vyzkoušeli vybrané modelové situace. Programem děti vedle členů dobrovolných hasičů provázel maňásek Hasík.

Setkání s dobrovolnými hasiči pro druháky ale nebylo nic nového. Už dříve je bordovičtí hasiči přijeli seznámit s důležitými informacemi ohledně své práce. Děti už vědí, kdy a na které telefonní číslo volat a co říct. Vědí také, jak nebezpečné může být zneužití telefonní linky integrovaného záchranného systému a že volat je třeba jen, když je to opravdu nutné.

Vzácná návštěva se nezdráhala své vyprávění okořenit zážitky a zkušenostmi, které za dobu působení u Sboru dobrovolných hasičů v Bordovicích nasbírali „Děti doslova hltaly vyprávění hasičů o tom, jaké zásahy již zažili,“ vzpomíná třídní učitelka druháků Mgr. Kateřina Martinková.

Při pátečním setkání dobrovolní hasiči také simulovali některé situace, aby si je žáci mohli zažít a lépe zapamatovat, jak se v případě požáru zachovat.

„Celým programem nás provázel maňásek Hasík, který mnoha dětem napomohl překonat počáteční nejistotu“, usmívá se Kateřina Martinková a dále děkovně dodává: „Nejen za čas, který s námi dobrovolní hasiči strávili a ujasnili nám všem, jak se správně chovat, ale především za jejich záslužnou práci jim velmi děkujeme.“

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Přijďte fandit našim žákům: Pozvánka na fotbalový turnaj škol v Lichnově

V pátek 26. dubna 2024 se uskuteční na lichnovském hřišti fotbalový turnaj McDonald´s Cup žáků kategorie A. Také naši nejmenší žáci budou mít ve sportovním klání své zastoupení.

Turnaj pro žáky od prvního po třetí ročník se odehraje na fotbalovém hřišti od osmi hodin ráno. Jedná se o okrskové kolo s účastí základních škol Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm, Mořkova, Veřovic a Lichnova, jehož vítěz postoupí do kola okresního.

Pro týmy jsou nachystány ceny, medaile a diplomy, pro návštěvníky turnaje pak občerstvení na místním hřišti. Také naše škola se chystá našim nejmenším fotbalovým nadějím fandit. Děti si mohou vzít s sebou drobné na občerstvení a společně se svými kamarády a pedagogy ze školy si užijí pravou sportovní atmosféru.

Budeme držet našim fotbalistům palce!

Mgr. Olga Síbrtová


U příležitosti Dne Země se ve škole zapojíme do sběru elektroodpadu

Naše škola se připojila k oslavám Dne Země akcí zaměřenou na sběr elektroodpadu spojenou se soutěží o tablety. Akce proběhne od pondělí 22. dubna do středy 24. dubna 2024 a může se do ní zapojit široká veřejnost, aby v soutěži podpořila naše případné vítězství.

Soutěž ve sběru elektroodpadu zaštiťuje koordinátorka EVVO ve škole Mgr. Bohdana Hutyrová, která do spolupráce zapojila i žákovský parlament. Členové parlamentu o akci informovali žáky školy.

Sběr bude probíhat u vstupu do školy vedle ekodomečku, kde budou zástupci žákovského parlamentu přebírat elektroodpad ve všech třech dnech vždy od 7:15 do 7:35 hodin a zároveň si povedou záznamy o množství přineseného elektroodpadu.

Soutěž Ekoedu vyhlašuje společnost REMA v rámci projektu Zelená škola, do nějž je naše škola zapojena. Sběr elektroodpadu proběhne znovu také na začátku školního roku 2024/2025.

Děkujeme za podporu.

Mgr. Olga Síbrtová


Lichnovská vrána 2024 odhalila pěvecké talenty naší školy

Na jaře do školy v Lichnově pravidelně nepřilétají jen čápi, ale tradičně nás navštíví i Lichnovská vrána. Jedná se o pěveckou soutěž žáků naší základní školy, kterou v pátek 5. dubna 2024 pro všechny nadané muzikanty připravily učitelky hudební výchovy Bc. Hana Janečková a Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D.

Učitelky hudební výchovy již v třídním kole vytipovaly odvážné soutěžící. Nominováni byli tři jednotlivci v každé kategorii, dvě dua, tria i kvarteto. Navíc na výherce z prvního stupně čeká postup do pěvecké soutěže Lubinský zpěváček.  

V porotě talentové soutěže usedly učitelky hudební výchovy Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., a Bc. Hana Janečková, dále vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS., a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Program Lichnovské vrány byl rozdělen na dvě části. Zároveň s první vyučovací hodinou začal blok pro hudebníky z prvního stupně. Po jejich vystoupení následovalo zhodnocení výkonů, vyhlášení výsledků a předání cen. Po krátké přestávce přišla řada na druhou kategorii – druhostupňové zpěváky a muzikanty.

V úvodu soutěže se ještě všichni zpěváci a hudebníci rozezpívali. „Se všemi soutěžícími z prvního stupně jsme si zopakovali školní hymnu a poté jsme se ještě všichni rozezpívali písní Marjánko, Marjánko,“ popisuje zahájení samotné soutěže organizátorka Hana Janečková. Z žáků prvního stupně se letošní Lichnovské vrány zúčastnilo celkem devětadvacet dětí. Kategorie byly ještě rozděleny na žáky první a druhé třídy a žáky třetí až páté třídy.  

Po nesnadném rozhodování porota udělila vítězná místa. V kategorii pro první a druhou třídu se udělovaly ceny nejprve za sólový zpěv. Na třetím místě se umístil Viktor Novotný, na místě druhém Anna Zemanová a první příčku obsadila Gabriela Zemanová.

„Jelikož jsme měli jen dvě dua, tak se na vítězných příčkách umístili všichni zpěváci. Na druhém místě to byli chlapci Antonín Boháč a Daniel Strážovec, na prvním místě skončily dívky Nikol Jeřábková a Tereza Kolbeová,“ odhaluje další úspěšné účastníky Hana Janečková.

V kategorii od třetí po pátou třídu se v sólovém zpěvu na třetím místě umístila Aneta Fojtíková, na místě druhém Kateřina Tichavská a první místo získala Tereza Marková. V kategorii duo, trio se na třetím místě umístila děvčata Anita Kvitová, Alexandra Kellerová a Vanesa Mičkalová, druhé místo obsadili chlapci Jakub Pustějovský, Jan Holub a Radim Zeman a na místě prvním stanuly Megan Petrová s Nikolou Žáčkovou.

Úvod bloku druhého stupně přišli soutěžícím i organizátorům zpestřit program sedmáci: Filip Zahradník se skladbou The Pink Panther, kterou zahrál na trubku, a Štěpán Kačor se skladbou Road Runner, kterou hrál na zobcovou flétnu.

Celkem devatenáct vystupujících z druhého stupně bylo zařazeno do kategorie žáků od šesté do osmé třídy. V sólovém zpěvu skončil na třetím místě Daniel Tichavský, na místě druhém Kateřina Machalová a první příčku obsadila Natálie Perezová.  Za duo a trio se na třetím místě umístili Vojtěch Hlavička, Lukáš Goláň a Daniel Minárik, druhé místo získala Barbora Dobečková, Elen Švecová a Nella Dreslerová a na stupni vítězů stanulo chlapecké kvarteto v podání Štěpána Kačora, Mikuláše Klozíka, Jiřího Růžičky a Filipa Zahradníka.

V soutěži Lichnovská vrána byla udělena také cena poroty, kterou získaly prvňačka Klára Vaňková a Martina Hilscherová ze VII. A.

Výběr písní soutěžících byl pestrý. „Ve většině případů si žáci volili hudební doprovod s kytarou pod vedením paní učitelky Hanky Janečkové. Někteří si připravili podklad s vlastní nahrávkou hudby nebo vlastní doprovod na hudební nástroj a další zvolili dokonce čistě sólový zpěv bez doprovodu nástrojů,“ shrnuje přehlídku hudebních doprovodů soutěže spoluorganizátorka akce Ludmila Kalčáková.

Soutěž měly v režii moderátorky ze VII. A Martina Hilscherová a Kateřina Machalová. O zvuk se postaral již osvědčený zvukař Jan Babinec ze VI. A. Všichni talentovaní výherci obdrželi diplomy a ceny, které byly hrazeny z fondu Spolku rodičů a přátel školy.

Celé soutěžní hudební setkání mělo hladký průběh. V době, kdy porota sčítala body, se malí hudebníci sami zabavili, poslouchali své oblíbené písně a zpívali si. „Na závěr jsme si ještě opět zazpívali naši oblíbenou školní hymnu a poděkovali všem odvážlivcům, kteří se nebáli vystoupit. Vycítili jsme, že některé soutěžící sice svazovala tréma, ale všichni podali parádní výkony. Budeme se zase těšit, jaké si pro nás děti přichystají písně na další ročník,“ těší se za organizátory Hana Janečková.

„Děkujeme všem vystupujícím, kteří přispěli k příjemné atmosféře soutěže. Překvapila mě vysoká účast žáků druhého stupně, jejich radost ze zpěvu i odvaha k vystoupení – není to v jejich věku obvyklé. Domnívám se, že na tom má lví podíl paní učitelka Ludmila Kalčáková. Těší mě, že v hudební výchově slyším zpěv i hru na rozličné nástroje, které si žáci s sebou do vyučování nosí,“ uvedla v závěru soutěže ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. „Velké poděkování patří také moderátorkám i zvukaři letošní Lichnovské vrány a v neposlední řadě paní učitelce Haně Janečkové, která za celou soutěž zodpovídala. Byla to její premiéra a myslím si, že se moc podařila,“ dodává dále ředitelka s tím, že poděkování patří také všem členům poroty a Spolku rodičů a přátel školy za poskytnuté finanční prostředky na zakoupení cen.

Na Lichnovskou vránu navazuje již dvaadvacátý ročník pěvecké soutěže pro malotřídní školy Lubinský zpěváček. Uskuteční se ve čtvrtek 25. dubna 2024 v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici a my budeme držet našim muzikantům palce, ať jim to dobře zpívá.

 Mgr. Ing. Martina Havlíková


Velikonoce ve škole byly veselé, barevné, ale i plné soutěží, her a výstav

Poslední březnový týden byl pro žáky i učitele zároveň poslední předvelikonoční, a právě téma jara a Velikonoc provázelo výuku od pondělí 25. března do středy 27. března 2024 v celé naší škole.

Příprava na Velikonoce ve škole začala hned v pondělí, kdy žáci i učitelé přišli do školy oblečení do modré barvy tak, jako se na Modré pondělí sluší. Po škole se to modrou doslova jen hemžilo. Barvenou výzvu související s před velikonočními dny uspořádal žákovský parlament pod vedením Mgr. Gabriely Mynářové.

Zároveň se od první vyučovací hodiny střídaly ročníky prvního stupně v místním Muzeu vystěhovalectví, aby se naladili na velikonoční náladu a pokochali se připravenou velikonoční výstavou. „Nasáli jsme nápady a motivy, které k Velikonocům patří. Tematicky vyzdobená místnost byla plná zajíčků, vajíček, ale byla zde i ukázka velikonočně prostřeného stolu, zkrátka vše, co ke svátkům jara patří,“ popisuje třídní učitelka prvňáčků Mgr. Lenka Matulová, která expozici se svými žáky také navštívila. V muzeu bylo vystaveno i lichnovské vajco, které je černé a zdobené červenými a hnědými motivy. „Výstava se všem moc líbila a děkujeme Mgr. Aleně Dobečkové za poutavý výklad nejen o tom, jak se u nás Velikonoce dříve slavily,“ dodává ještě Lenka Matulová.

Žlutou barvou školu rozzářilo tradiční Žluté úterý, kdy žákovský parlament vypsal výzvu s názvem „Domluvte se a přijďte ve žluté“. Třídy, kde bylo nejvíce žlutě oblečených žáků, získaly díky příspěvku Spolku rodičů a přátel školy drobnou sladkou odměnu. „Na prvním stupni jsme odměnili první a druhou třídu, na druhém stupni byla žlutá na oblečení nejvíce vidět v VI. A, “ prozrazuje za žákovský parlament Gabriela Mynářová. „Bylo příjemné vidět žáky, kteří běžně oblékají tmavé barvy, najednou v tak veselých barvách. Děkuji SRPŠ za finanční příspěvek, ze kterého jsme mohli pořídit odměny pro nejaktivnější třídy, a také všem žákům i učitelům, kteří se nezapomněli barevně sladit,“ dodává ještě děkovně Gabriela Mynářová.

S Velikonoci souvisela také školní výstava, která nesla název Velikonoční zajíc a která vyvrcholila právě v úterý. Kdo se chtěl soutěže zúčastnit, vyrobil doma velikonoční výrobek a přinesl jej v průběhu předchozího týdne do školy. Třídní učitelka prvního ročníku Lenka Matulová výrobky zodpovědně a pečlivě shromažďovala a následně je vystavila v prostorách hlavní školní chodby. Na výstavce se objevili například pečení zajíčci, kuřátka, zajíci ze slámy, ze dřeva a spousta vajíček zdobených nejrůznějšími technikami.

„V tajném školním losování nejvíce bodů získal zajíc ze sena od Věrky Veselkové ze čtvrté třídy. Na druhém místě se umístila se svými sladkými kuřátky Věrčina spolužačka Anita Kvitová. Její výrobek – piškotová kuřátka plněná krémem – si podělili všichni spolužáci ve třídě a moc si pochutnali. Třetí místo putovalo k prvňáčkům za Isabellou Drach, která zachytila celou zaječí rodinku na pařezu,“ prozrazuje vítěznou trojici a jejich výrobky Lenka Matulová.

Předvelikonoční náladu přijeli navíc v úterý do školy posílit zaměstnanci Muzea v Příboře. Ti blíže popsali a názorně předvedli zdobení vajec – konkrétně lichnovského vajca – a seznámili žáky prvního stupně s méně i více známými velikonočními tradicemi.

Ve Škaredou středu žáky i učitele oblékl žákovský parlament do černého nebo jinak tmavého oblečení a pak už patřičně naladěni všichni čekali na blížící se zasloužené velikonoční volno.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Dvacítka žáků vyrazila do Zoo Ostrava otestovat své přírodovědné znalosti

Své znalosti a dovednosti, které získali v hodinách přírodopisu, se vydala prověřit dvacítka přírodovědců z naší školy do ostravské zoo v úterý 19. března 2024. Zoo Ostrava každoročně pořádá soutěž pro žáky základních škol, která nese příznačný název Velká cena zoo.  Tématem letošního ročníku byli živočichové a rostliny, zajímavé a vyhynulé druhy a ohrožení živočichové z Madagaskaru. Soutěžící měli v den konání soutěže vstup do zahrady zdarma, a tak si i naši soutěžící vychutnali prohlídku pavilonů se zvířaty i vzácné chvíle krmení.

Žáci druhého stupně spolu se svými vyučujícími přírodopisu Mgr. Bohdanou Hutyrovou a Mgr. Ludmilou Kalčákovou, Ph.D., cestou vystřídali autobus, vlak i trolejbus, až konečně dorazili na místo určení. V zoo se rozdělili do čtyř pětičlenných skupin a společně vyplňovali ve výukovém centru přírodovědný test.

Poté následovala toužebně očekávaná část – prohlídka zahrady. „Opět jsme měli možnost navštívit všechny pavilony se zvířaty, společně posnídat se slony a hrochy, ale i se šelmami,” vyjmenovává, co vše na děti čekalo, jejich doprovázející učitelka Bohdana Hutyrová.

„Rodinnou pohodu jsme mohli sledovat v pavilonu evoluce, kde si naši nejbližší příbuzní, šimpanzi, krátili dlouhou chvíli mezi jídly. Dokonce se nám poštěstilo sledovat i medvěda ušatého při svačině,” vzpomíná dále učitelka přírodopisu.

Žákům se soutěžní výlet líbit, vrátili se do Lichnova plní dojmů a byli rádi, že měli příležitost zasoutěžit si v krásném prostředí zoologické zahrady.

„Jsme rádi, že ostravská zoo pravidelně pořádá soutěže pro školy. Naši žáci získali nové zkušenosti, ale také měli možnost prohlédnout si zdarma zoologickou zahradu. Děkuji také Spolku rodičů a přátel školy, z jejichž prostředků byla žákům uhrazena doprava do Ostravy,” uzavírá děkovně Bohdana Hutyrová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V posledním letošním kole Školní ligy miniházené bojovalo sedm našich sportovců

Letošní poslední kolo Školní ligy miniházené pro žáky prvního stupně základních škol se uskutečnilo v úterý 26. března 2024. Sportovní utkání se i tentokrát odehrálo ve sportovní hale na Základní škole Emila Zátopka v Kopřivnici a za naši školu si jelo zahrát celkem sedm žáků z třetí, čtvrté a páté třídy. Na malé sportovce po celou dobu dohlížela tělocvikářka a třídní učitelka třetáků Mgr. Lenka Bartoňová a asistentka pedagoga Ing. Kateřina Boháčová.

Třetí třídu reprezentoval Michal Hrančík, Karel Prchal a Štěpán Pustějovský. Za čtvrtý ročník do Kopřivnice vyjel Matyáš Hamrozi, Ondřej Klímek a Saša Kellerová, skupinu miniházenkářů doplnil páťák Jan Holub.

„Vážím si zájmu žáků o účast na Školní lize miniházené. Od začátku roku se uskutečnila už tři kola a snažili jsme se vždy o to, aby se žáci třetí, čtvrté a páté třídy prostřídali a vyzkoušeli si tento sport všichni, kteří mají zájem. V hale vždy vládne přátelská sportovní atmosféra, Jsem ráda, že máme možnost dětem představovat sporty nejen v rámci klasického tělocviku, ale i prostřednictvím atraktivních sportovních výletů, jako je právě Školní liga miniházené,“ komentuje akci Lenka Bartoňová, která si u svých svěřenců cení každého pokroku.

„Někteří si byli s námi miniházenou zahrát vícekrát, a to je pak radost sledovat, jak s každým dalším zápasem sportovci získávají zkušenosti a jistotu,“ uzavírá učitelka tělocviku.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Lásku ke čtení předáváme ve škole našim nejmenším. A jak jinak než hrou

Celorepublikové akce s názvem Setkání s Andresenem se zúčastnili žáci naší základní školy z první, druhé a třetí třídy v pátek 22. března 2024. Letos byl tento den zaměřen na sté výročí spisovatele Eduarda Petišky a jeho oblíbenou postavičku Krtka. Celý den se tak u prvňáků, druháků a třeťáků už od rána nesl v duchu četby, pohádkových příběhů a zábavných úkolů.

Na úvod byl žákům pouze náznakem představen tento významný český spisovatel a malí čtenáři zhlédli první díl z celé série o Krtečkovi s názvem „Jak Krtek ke kalhotkám přišel“. Školáci měli za úkol bedlivě sledovat děj příběhu i všechny okolnosti, které s pohádkou souvisí.

Poté byli žáčci rozděleni do skupin, aby starší mohli pomáhat mladším. A pak se už s vervou vrhli do plnění úkolů. Na každém stanovišti je čekal úkol zaměřený buď přímo na zhlédnutou pohádku, nebo na život krtka jako zvířete.

Žáci například prolézali různými uličkami, které pro ně připravila Mgr. Lenka Bartoňová, třídní učitelka třetího ročníku. Protože krtek je slepý, další disciplínou bylo poslepu hádat slovíčka nalepená pěnovými písmeny. A v neposlední řadě si děti připomněly, co krtci jedí. „Ano, například jsme pokusem zvětšovali žížaly,“ vzpomíná s úsměvem třídní učitelka druháků Mgr. Kateřina Martinková, která u stanoviště strávila nejdelší čas, protože si všichni chtěli vyzkoušet rostoucí papírovou žížalu.

Organizátorky pro malé školáky připravily i skládačku. „Pro ty, kteří dávali pozor při pohádce, bylo stanoviště s dějovou skládačkou úplná hračka. Stačilo zavzpomínat, kdo len namočil, pročesával, zobákem nalámal, obarvil, usoukal nitě, nastříhal a nakonec ušil. Ale právě u konečného šití kalhotek, se zapotila i některá děvčata,“ dodává ještě Kateřina Martinková.

V závěru na žáky čekal kvíz. Stezka vedla kolem školy a při každé správné odpovědi děti získaly písmenko. Když všechna písmena na konci stezky seskládaly, dozvěděly se konečně jméno utajovaného spisovatele Eduarda Petišky.

„Žížaly byly super, aspoň vím, proč rostou vždy, když zaprší,“ komentovala jeden z oblíbených úkolů druhačka Julinka.

„Pro mě byl nejjednodušší úkol složit děj z kartiček, protože mi maminka o Krtkovi hodně četla,“ zavzpomínal zase prvňáček Ondra.

„U třeťáků vyhrála disciplína přelézání uliček, ale nejvíce asi to, že se nemuseli ten den normálně učit,“ směje se Kateřina Martinková, která akci hodnotí jako vydařenou, a už se těší, až bude v příštích letech dětem moci předávat lásku ke čtení opětovným zapojením do projektu Setkání s Andersenem.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V Muzeu vystěhovalectví se žáci učili o velikonočních zvycích

Tradiční velikonoční výstavu si přišli do místního Muzea vystěhovalectví prohlédnout žáci prvního stupně se svými vyučujícími v pondělí 25. března 2024. Výstavou žáky provázela Mgr. Alena Dobečková.

Z vyprávění pracovnice muzea se žáci například dověděli o lichnovské tradici zdobení kraslic. „Paní Dobečková nám ukázala velikonoční výrobky místních žen, například zdobené černé kraslice, upečený mazanec, malou i velkou pomlázku či nejrůznější podoby velikonočních zajíčků. O těch měla připravenou i pohádku,“ vzpomíná Kateřina Martinková, která do muzea doprovázela svou třídu druháků.

Na závěr programu si děti mohly zakoupit nejrůznější výrobky.

„Děkujeme paní Aleně Dobečkové za pozvání do muzea a za příjemné zpestření předvelikonočního času pro všechny děti z mateřské školy a prvního stupně základní školy. Děti si odnesly spoustu nových a zajímavých znalostí a měly skutečně velký zážitek z krásné velikonoční výstavy. Moc si spolupráce školy s místním muzeem ceníme,“ dodává závěrem zástupkyně ředitelky pro první stupeň základní školy a mateřskou školu Mgr. Markéta Martinů. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Nesourodými ponožkami jsme si připomněli Světový den Downova syndromu

Učitelé i žáci napříč ročníky si ve čtvrtek 21. března 2024 oblékli různé ponožky. Podpořili tím osoby s Downovým syndromem. Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění a jeho symbolem je pár nesourodých ponožek.

Podpora byla spíše symbolická, avšak pro lidi trpící tímto syndromem významná. „Ponožkový den pořádáme každoročně, abychom ukázali, že jinakost patří k běžnému životu a jsme připraveni ji přijímat. Jsme rádi, že hodně dětí nezapomnělo a skutečně mělo na každé nožce jinou ponožku. Někteří žáci si stihli pořídit i fotografii a těší mě, že se nenechal zahanbit ani náš pedagogický sbor,“ shrnuje ponožkový den vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS., která výzvu organizovala.

A zdalipak z fotografie poznáte, které učitelské nožky oblékly různé ponožky?

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Jarní zahradnické práce započaly i u nás ve škole. Ujali se jich osmáci a deváťáci ve volitelném předmětu

Žáci povinně volitelného předmětu pěstitelství a příprava pokrmů, který v tandemové výuce připravují učitelky druhého stupně Mgr. Monika Čempel a Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., pracují podle plánu projektu s názvem Zahradníkův rok. Osmáci a deváťáci pravidelně zvelebují prostředí školy a její okolí činnostmi, které je vhodné provádět právě v daném období roku.

„Jedná se o práce související s konkrétním měsícem, ať už jde o zahradnické práce uvnitř školy, tedy například péče o pokojové rostliny, jarní květinová výzdoba či předpěstování vlastních sazenic, nebo o práce venku, jako je třeba sestřih keřů nebo tvorba a příprava vyvýšených záhonů pro děti z mateřské školy,“ představuje projekt a práci žáků jedna z učitelek předmětu Monika Čempel. Ta spolu s Ludmilou Kalčákovou na výsledky práce svých svěřenců zodpovědně dohlíží v průběhu celého školního roku.

„Předpěstovali jsme si například sazenice paprik a v nejbližších týdnech je čeká výsadba do zeminy venku na zahradě školy. Věříme, že se dočkáme i plodů naše pěstitelského snažení a následné zasloužené odměny v podobě zdravé ochutnávky,“ s nadějí dodává Ludmila Kalčáková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Horská výzva pro všechny děti i zaměstnance školy je tady!

Naše škola ve spolupráci se žákovským parlamentem pořádá pro děti ze školky, žáky školy i (ne)pedagogické pracovníky výzvu s názvem Neseď doma v bačkorách, užij si duben na horách. (Pozor, začínáme již 28. března!)

I když nás občas může překvapit aprílové počasí, je právě duben měsícem vhodným pro procházky a túry. Příroda se probouzí, z vrcholků hor už roztál poslední sníh a sluníčko hřeje víc a víc. Přidejte se k naší dubnové výzvě, vyrazte s rodinou na výlet, užijte si společný čas a vyfoťte se u toho. Fotografii následně zašlete na e-mail paní asistentky Michaely Vymětalové, michaela.vymetalova@zslichnov.cz. Ve zprávě uveďte jméno a místo, které jste navštívili.

Spolku rodičů a přátel školy děkujeme za finanční podporu – budeme soutěžit o poukazy do Sportisima, tři vítěze ze všech zúčastněných určí los.

Tak neseďte doma a pojďte s námi do toho!

Mgr. Gabriela Mynářová


Básničkový vláček přivezl do školy kulturní zážitek plný poezie i hudby

Další ročník recitační soutěže Básničkový vláček se konal ve čtvrtek 14. března 2024. Oblíbené soutěže se pravidelně účastní zástupci všech tříd naší školy. Pro mnohé to byla první velká zkušenost, mezi soutěžícími se však našli i tací, kteří se školního kola recitační soutěže účastní pravidelně. V porotě tradičně zasedly učitelky českého jazyka Mgr. Lenka Matulová, Mgr. Ivana Michaličková a Mgr. Gabriela Mynářová, které si poslechly básně známé, neznámé, snazší, ale i velmi náročné

„Stejně jako každý rok, i letos nebylo rozhodování o nejlepší trojce v každé kategorii jednoduché, neboť soutěžící podávali velmi vyrovnané výkony,“ sděluje Lenka Matulová, jedna z porotkyň a organizátorek soutěže.

Recitátoři byli rozděleni do pěti kategorií podle ročníků. Výběr básní byl někdy na samotných žácích, jindy však ruku k dílu přiložily učitelky českého jazyka. „Snažím se žákům s výběrem pomoci, protože na druhém stupni bych chtěla slyšet kvalitní a méně známé básně,“ vysvětluje Gabriela Mynářová, porotkyně a organizátorka soutěže.

Všichni přítomni byli také svědky dalších pěkných vystoupení. „Chceme, aby byli vidět i hudebníci naší školy, které běžně nemáme možnost slyšet,“ popisuje důvody pro zařazení hudebních čísel Gabriela Mynářová. „Poprvé jsme pozvali žáka pátého ročníku Radima Zemana, který i přes zděšení, že ke klávesám není pedál, skvěle odehrál známou melodii z večerníčku Rákosníček,“ dodává ještě s úsměvem češtinářka.

Mezi dalšími účinkujícími byli sedmák Štěpán Kačor, který zahrál na zobcovou flétnu skladbu Road Runner, dále jeho spolužák Filip Zahradník se dvěma trumpetovými čísly, a nakonec vystoupily kamarádky Martina Hilscherová a Sofie Kopelcová s kytarovým duetem a písněmi Cesta od kapely Kryštof a Lokomotiva od skupiny Poletíme?

K příjemné atmosféře, která panovala během celé soutěže, přispělo vstřícné chování všech přítomných dětí, jež si dokázaly vzájemně naslouchat a povzbudit se potleskem, ale také sehraná dvojka sedmaček Martiny Hilscherové a Kateřiny Machalové, které si zdárně poradily se svou moderátorskou premiérou.

V jednotlivých kategoriích rozdělených podle ročníků porota vybrala vždy tři nejlepší recitátory. Na prvním místě se umístili: Lucie Matúšová, Šimon Matúš, Tereza Marková, David Janyška a Daniel Švec. Všichni účinkující měli také možnost hlasovat o cenu diváka. „Hlasování bylo tentokrát velmi vyrovnané, vítězem se nakonec stal Jiří Růžička ze VII. A,“ uzavírá recitační klání Lenka Matulová.

Díky finančnímu příspěvku Spolku rodičů a přátel školy byly zakoupeny ceny pro úspěšné recitátory, navíc si každý odnesl cenu útěchy v podobě něčeho na zub.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Piškvorkový turnaj přilákal více než padesátku hráčů, vítězi se stali Lukáš Macíček a Jakub Pícha

První ročník školního turnaje v piškvorkách se pyšnil velkou účastí. Přihlásilo se celkem šestapadesát žáků z druhého stupně, kteří v pondělí 18. března 2024 potrápili své mozkové závity zase trochu jiným způsobem, než jsou běžně ve škole zvyklí. Na fér hru i přátelskou soutěžní atmosféru pondělní dopoledne dohlížel organizátor soutěže Ing. Daniel Otýpka a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Piškvorky žáci hráli ve dvou kategoriích. První kategorie zahrnovala žáky šestých a sedmých ročníků, zatímco ta druhá jejich starší spolužáky, osmáky a deváťáky. Ve své kategorii hráli vždy jednotlivci formou každý s každým. Za vítězství každý hráč získal 2 body, za remízu 1 bod.

Po sečtení veškerých bodů se z celkových padesáti šesti žáků ukázalo, kdo patří ke třem nejlepším v jednotlivých kategoriích – i když v některých případech musel o vítězi rozhodnout až rozstřel.

„V úvodních střetnutích byla vidět u hráčů lehká nervozita, která se s dalšími střetnutími vytrácela. Hráči se poučili z každičké výhry i prohry a závěrečné souboje byly velmi napínavé, a to především v kategorii šestých a sedmých tříd, kdy se po odehrání všech zápasů sešel u třech nejlepších hráčů stejný bodový výsledek,“ popisuje do poslední chvíle nejistý piškvorkový souboj Daniel Otýpka. Musel tedy nastat rozstřel.

„V takzvaném superfinále prokázal nejsilnější nervy a uváženou taktiku sedmák Lukáš Macíček, který za sebou nechal Nikol Goláňovou z VI. A a Jirku Růžičku ze VII. A. V kategorii starších žáků se již od začátku profilovalo pár hráčů, kteří si nechtěli nechat žádné dílčí vítězství vzít. Nakonec jasně rozhodly body. Na první místo vystoupal deváťák Jakub Pícha, druhé místo obsadil Pavel Herman z VIII. B, kterého následoval Vítězslav Zeman z IX. třídy,“ poodkrývá výsledné umístění učitel.

„Strávili jsme s žáky velmi příjemné dopoledne v zajetí logiky a taktiky a již teď se těšíme na další výzvy v podobných turnajích. Všem hráčům děkuji za účast a těm nejúspěšnějším gratuluji k výhře,“ uzavírá Daniel Otýpka.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Velikonoční jidáše připomněly dětem tradice blížících se svátků

Každé druhé pondělí provoní školu dobroty připravované ve cvičné kuchyni dětmi, které dochází do kroužku Cukrářské a kuchařské dobroty. Nejinak tomu bylo v pondělí 18. března 2024, kdy se žáci pustili pod vedením učitelky pracovních činností Mgr. Moniky Čempel do pečení jidášů.

 „Naučili jsme se přípravu kynutého těsta i jeho následné tvarování. Kuchtíci byli šikovní a upečený výsledek všem moc chutnal,“ shrnuje velikonočně laděné odpoledne ve školní kuchyňce Monika Čempel.

„Na Velikonoce se všichni moc těší, a tak jsme si kromě samotné přípravy tohoto tradičního velikonočního pečiva společně s dětmi připomněli i různé další zvyky, které se ke svátkům jara váží,“ uzavírá učitelka.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Ředitelské volno

V souladu s ustanovením § 24 odstavce 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, vyhlašuji na čtvrtek 9. května 2024 a pátek 10. května 2024 ředitelské volno ze závažných organizačních důvodů.

Během těchto dvou dnů bude žákům odhlášena strava ve školní jídelně a nebude v provozu školní družina. Provozu mateřské školy se ředitelské volno netýká.

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová


Geologická olympiáda: První místo v okresním kole a postup do krajského kola získal deváťák Jakub Buzek

Žák devátého ročníku Jakub Buzek se umístil na skvělém prvním místě v okresním kole Geologické olympiády, a postoupil tak do krajského kola této soutěže. „Je to opět vynikající úspěch naší školy, ze kterého mám upřímnou radost. Jakubovi moc děkuji za reprezentaci školy, blahopřeji mu a budu mu držet palce v pokračování soutěže,“ vzkazuje ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Okresní kolo Geologické olympiády se uskutečnilo v úterý 16. ledna 2024. Test vypracovávali žáci online. „Zadání úkolů bylo koncipováno tak, že žáci museli odpovídat formou volných slovních odpovědí. Proto jsme také na vyhodnocení výsledků čekali poměrně dlouho. Téměř po měsíci jsme byli kontaktování s tím nejlepším možným výsledkem,“ radostně prozrazuje k žákovské soutěži učitelka přírodopisu Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., která je na Jakuba náležitě hrdá. „Kubovo umístění mě velmi potěšilo. Mám velkou radost, že ve škole máme žáky, které výuka baví i nad rámec základních znalostí. Kubovi srdečně blahopřeji, umístění si zaslouží a přeji mu, ať se mu daří také v blížícím se krajském kole,“ doplňuje ještě Ludmila Kalčáková.

Jakubovi budeme držet palce v pondělí 8. dubna 2024, kdy se krajské kolo soutěže uskuteční. Tentokrát nebude klání online, na úspěšného deváťáka čeká výjezd do Slezského zemského muzea v Opavě, kde se soutěž bude konat.

Geologická olympiáda se zaměřuje na geologické znalosti a dovednosti žáků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Jedná se o olympiádu, která obsahově přesahuje učivo základní školy, a žáci, kteří se jí účastní, se věnují hlubokému samostudiu pod vedením učitele přírodopisu. Hlavním organizátorem soutěže je Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s organizací HR Excellence in Research.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Chystáme Ponožkový den, blíží se totiž Světový den Downova syndromu – oblečte si stejně jako my každou ponožku jinou

Važme si zdraví a podporujme alespoň symbolicky ty, kteří takové štěstí nemají. Proto se s námi zapojte i letos, ve čtvrtek 21. března 2024, do výzvy: Na každou nožku jinou ponožku. Připomeneme si tak Světový den Downova syndromu.

„Tím, že si oblečete různé ponožky vyjádříte podporu odlišnosti a jinakosti Downova syndromu,“ vysvětluje smysl akce vedoucí vychovatelka školní družiny a organizátorka akce Lucie Vávrová, DiS.

Downův syndrom je v současné době nejčastější genetická odchylka, vzniká poškozením 21. chromozomu. Normálně máme každý tyto chromozomy dva, ale osoby s Downovým syndromem jej mají hned třikrát. Symbolem tohoto dne je nesourodý pár ponožek položený patami k sobě, který ukazuje příčinu tohoto celoživotního onemocnění – poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.

Podpořte spolu s námi dobrou věc zábavným způsobem. Stejně jako ponožky, i my jsme každý jedinečný a výjimečný a bez vzájemného respektu k „jinakosti“ se neobejdeme.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pojďte všichni, pojďte k nám, máme tady karneval! Veselý školní karneval 2024 voněl jarem i pečenými dobrotami

Veselý školní karneval pro děti z mateřské školy a školní družiny a také pro všechny jejich blízké se konal v pátek 1. března 2024. Všichni návštěvníci si užili zábavné odpoledne v prostorách školy, diskotéku, soutěže i příjemné posezení v pohádkové cukrárně. Nechybělo ani vyhodnocení nejoriginálnějších masek. Akci pořádala školní družina ve spolupráci s mateřskou školou.

Budova školy byla první březnový den pestře vyzdobená balónky, barevnými řetězy a různými veselými karnevalovými dekoracemi.

Když završily veškeré přípravy, už se jen čekalo, až dorazí děti oblečené do svých nápaditých kostýmů. Princezny, spidermanové, piráti, čarodějky a čarodějové, ale třeba i pavouk, pošťák, pračlověk, a ještě spousta dalších masek si mimo jiné užili světelnou diskotéku, která byla připravená v tělocvičně školy, přehlídku kostýmů a také vyhodnocení nejlepší masky.

„Výhru v soutěži nejoriginálnější maska si odnesly děti s doma vyrobenou maskou – samuraj Hynek Haluška, MineCraft postava Ondra Zeman, Oliver Pustějovský jako kohout, Venda Pustějovská, která ztvárnila počasí, sovička Anežka Kašparová a originální Marfuška Anita Kvitová,“ popisuje výherní masky vedoucí vychovatelka školní družiny a jedna z hlavních organizátorek akce Lucie Vávrová, DiS.

O zábavu na karnevalu se mimo jiné postarali veselí klauni v podání manželů Michaely a Ondřeje Klímkových, kteří si připravili zábavný program i kostýmy klaunů, a tím zpestřili karnevalový rej.  Pro děti byla také připravena tombola, foto koutek, pestré aktivity ve školní družině, hry v tělocvičně a stanoviště s různými úkoly, za jejichž splnění dostaly medaili a sladkou odměnu.

Pro ty, kteří si potřebovali odpočinout od karnevalového veselí a dát si něco na zub, byla na hlavní chodbě přichystaná pohádková cukrárna se zákusky, dortíky či kávou. „Za přípravu cukrárny děkujeme rodičům, kteří napekli a připravili nejrůznější dobroty, jež jsme mohli v cukrárně nabídnout, děkujeme ale také Mgr. Monice Čempel, asistence pedagoga Míši Vymětalové a jejich šikovným svěřencům – Davidu Řidkošilovi, Františku Mičulkovi, Kubovi Buzkovi, Eriku Štěpánovi a sourozencům Nele a Dominiku Dreslerovi, kteří cukrárnu na karneval spolu se svými vyučujícími připravili a v průběhu karnevalu ochotně vypomáhali,“ s díky vyjmenovává Lucie Vávrová.

Celý karneval si děti užily a odcházely se spoustou nových veselých a neotřelých zážitků. „Jménem dětí, ale také jménem organizátorů chci poděkovat paním učitelkám z mateřské školy, které pomohly s přípravou, dále také paním asistentkám a vychovatelkám, které se na organizaci a realizaci Veselého školního karnevalu podílely. Za organizační pomoc děkuji zástupkyni ředitelky Markétě Martinů, za technický dohled panu učiteli Ondřeji Švrčkovi a nemůžu zapomenout ani na paní uklízečky, které pomáhaly s šatnou pro rodiče a děti i se závěrečným úklidem. Vážíme se si také podpory ze strany rodičů, kteří obohatili naši nabídku v karnevalové cukrárně, i manželům Klímkovým,“ pokračuje ještě vedoucí vychovatelka.

Stejně jako si poděkování zaslouží všichni dospěláci, kteří svým dílem na přípravě karnevalu přispěli, nelze opomenout ani žáky, bez kterých by se akce neobešla. „Honza Babinec jako DJ už neodmyslitelně patří k našim školním akcím, vždycky je ochotný pomoci a velmi si toho ceníme. Tentokrát mu ještě pomáhal Honza Pustějovský. U vchodu vítala návštěvníky Anežka Kašparová a Lukáš a Tonda Veselkovi, s aktivitami pro nejmenší pomáhaly Olívie Kopečná, Míša Trčková a Katka Tichavská, u výdeje tomboly zase asistoval Ondra Klímek. Také jim patří naše veliké poděkování,“ doplňuje dále Lucie Vávrová, která si váží i podpory Spolku rodičů a přátel školy. „Děkujeme SRPŠ za finanční příspěvek na organizaci karnevalu a také panu starostovi za sponzorský dar na nákup odměn do soutěží a tomboly,“ děkovně uzavírá výčet Lucie Vávrová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši žáci uspěli v okresním kole Zeměpisné olympiády

Ze školního kola Zeměpisné olympiády do okresního kola postoupili tři žáci naší školy, kteří se vydali v úterý 27. února 2024 porovnat své znalosti a dovednosti s ostatními žáky z okolních základních škol a gymnázií do Nového Jičína. Výsledky jsou pro naši školu potěšující. Deváťák Jakub Buzek vysoutěžil krásné 8. místo z celkových třiceti jedna soutěžících v jeho kategorii. Za své výkony se ale zdaleka nemusí stydět ani další dva naši reprezentanti – Maxmilián Havel ze VII. A a Matyáš Šablatura z VI. A.

Chlapci byli s ohledem na ročník studia zařazeni do příslušné kategorie, přičemž každá z kategorií vedle žáků základních škol zahrnovala také žáky příslušných nižších ročníků gymnázií. Takže například Kuba se umístil lépe než někteří jeho vrstevníci z gymnázia.

Max ve své kategorii B získal celkem 33, 5 bodů a umístil se na 27. místě. Matyáš získal 75 bodů a v kategorii A vysoutěžil krásné 13. místo. Kuba s celkovým počtem 64,5 bodů v kategorii C obsadil chvályhodné 8. místo.

„Otázky byly docela náročné, zejména ty, které vyžadovaly práci s atlasem. Za osmé místo jsem rád a těší mě, že se mi dařilo,“ komentuje událost úspěšný účastník Kuba. Podobně je na tom i Maty. „Otázky byly docela těžké, nejvíce asi ty s atlasem,“ dodává souhlasně.

Radost neskrývá ani učitelka zeměpisu a zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková. „Z úspěchů našich žáků mám radost. Vím, že úkoly v Zeměpisné olympiádě nebývají vždycky snadné a vyžadují nejen zeměpisné znalosti, ale i jiné dovednosti, jako je například logické myšlení, celkový přehled nebo práce s atlasem. Klukům děkuji za krásnou reprezentaci školy a gratuluji jim,“ dodává potěšeně.

Okresní kolo Zeměpisné olympiády se uskutečnilo ve Středisku volného času Fokus v Novém Jičíně. Kluky na soutěž doprovázela učitelka zeměpisu Mgr. Ing. Martina Havlíková, která si s žáky stihla ještě před odjezdem autobusu z Nového Jičína udělat i občerstvovací zastávku u stánku s hamburgery.

A pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké úkoly na naše soutěžící čekaly, jsme jeden připravili: K poutním místům napište náboženství, které k danému místu patří.

buddhismus – křesťanství – islám – hinduismus/Lumbiní – Santiago de Compostela – Mekka – Velehrad – Medina – Varánásí

Správné odpovědi: Lumbiní – buddhismus, Santiago de Compostela – křesťanství, Mekka – islám, Velehrad – křesťanství, Medina – islám, Varánásí: hinduismus

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Školní liga miniházené pokračuje: Výběru dominovali třeťáci a čtvrťáci a zářila čtvrťačka Saša

Miniházenou si jelo do Kopřivnice vyzkoušet osm žáků prvního stupně, kteří se za doprovodu učitelky tělocviku Mgr. Lenky Bartoňové a asistentky pedagoga Ing. Kateřiny Boháčové účastnili školní ligy miniházené. Sportovní akce pro žáky prvního stupně se konala ve Sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici ve čtvrtek 29. února 2024.

Školní ligy miniházené se zúčastnila družstva z celkem pěti škol a týmy odehrály zápasy formou každý s každým.

Podobná akce se konala už koncem ledna 2024, kdy ve výběru dominovali čtvrťáci a páťáci. Tentokrát si však miniházenou za naši školu jeli do Kopřivnice zahrát především třeťáci, čtvrťáci a jako zkušená opora týmu i žák pátého ročníku, který byl již v první, lednové sestavě.

Za III. třídu sportovali Michal Hrančík, František Mičulka, Karel Prchal a Štěpán Pustějovský. Čtvrťáky reprezentoval Matyáš Hamrozi, Ondřej Klímek a Alexandra Kellerová. Za páťáky jel Jan Holub.

„V miniházené s žáky postupně sbíráme zkušenosti, ale jde vidět, že mají ke sportu kladný vztah, a to je nejdůležitější předpoklad k tomu, aby ho mohli nadále rozvíjet. Velkou oporou našeho týmu byla Saša, která zářila jako náš nejlepší střelec,“ popisuje hrdě Lenka Bartoňová, která si se svými svěřenci stihla udělat i krátkou zastávku u sochy Emila Zátopka v nově opraveném centru města Kopřivnice. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka pro rodiče i děti k zápisu k povinné školní docházce a informace o jeho průběhu

Vážení rodiče a zákonní zástupci dětí, 
zápis do první třídy pro školní rok 2024/2025 proběhne ve čtvrtek 11. dubna 2024 od 14 do 18 hodin ve škole za přítomnosti zákonných zástupců a dětí, které mají v příštím školním roce nastoupit do první třídy. 

Ve škole máme na toto odpoledne připravený program pro děti i rodiče. Přáli bychom si, aby byl zápis do školy velkou událostí v životě dítěte. Chceme, aby tento okamžik byl pro Vaše dítě i pro Vás příjemný, zajímavý a také slavnostní.

Na zápis nachystali učitelé spolu s žáky z vyšších ročníků pro děti cestu světem řemesel, při které budou učitelé z prvního stupně nestresující a zábavnou formou zjišťovat úroveň školní zralosti a připravenosti. Cesta světem řemesel bude trvat zhruba dvacet minut. Rodič může být po celou dobu přítomen, avšak v této části zápisu nijak do průběhu nezasahuje.

Rovněž budete mít spolu se svými dětmi možnost projít si naši školu a prohlédnout si ji. Kromě prohlídky na Vás čeká i pohádkové občerstvení. Zároveň se zápisem do první třídy proběhne i zápis do školní družiny pro budoucí prvňáčky. Tu si také společně prohlédnete, dozvíte se veškeré potřebné informace o jejím provozu a v případě zájmu vyplníte přihlášku. 

Věříme, že den zápisu do první třídy bude pro Vás i Vaše dítě krásným zážitkem. Veškeré informace k organizaci zápisu, objednávání konkrétního času, vyplňování žádosti o přijetí, případně žádosti o odklad povinné školní docházky, i k průběhu správního řízení naleznete níže.  

Těší se na Vás kolektiv učitelů a žáci školy.

Informace k organizaci zápisu 

K zápisu se mohou dostavit všechny děti narozené od 1. září 2017 do 31. srpna 2018 a děti, kterým byla v minulém školním roce povinná školní docházka odročena. Pro lepší organizaci jsme zvolili cestu předběžného přihlašování k zápisu, abychom eliminovali příchod velkého počtu rodičů v jeden okamžik. Chceme Vám umožnit, abyste spolu s dětmi strávili ve škole příjemné chvíle bez stresu a shonu, tudíž bude fajn, když se zaregistrujete na konkrétní čas, který Vám nejvíce vyhovuje. I tak si ale vyhraďte na zápis alespoň hodinu, abyste si v klidu a pohodě prohlédli školu a měli čas vstřebat veškeré informace. Stačí, když dítě u zápisu zastupuje pouze jeden zákonný zástupce, přítomnost dítěte není nutná. 

Přihlašování k zápisu 

Zápis je z organizačních důvodů rozdělen do dvacetiminutových úseků. Kliknutím na tento odkaz zjistíte možné časy Vašeho příchodu k zápisu. Vyberte si kterýkoliv volný čas, který Vám vyhovuje, a zarezervujte si jej na e-mailu skola@zslichnov.cz. Do předmětu uveďte „Zápis ZŠ – rezervace“ a do textu jméno a příjmení svého dítěte a požadovaný čas. Nejpozději druhý pracovní den obdržíte odpověď, zda Vám byl čas zarezervován, případně zda byl posunut (vždy směrem v čase dále), protože si Váš termín zarezervoval někdo dříve. 

Tento čas je časem Vašeho příchodu do školy. Prosíme, abyste se jej snažili dodržet, abychom předešli kumulaci žadatelů v jeden okamžik. V případě jakýchkoliv problémů s rezervací času kontaktujte prosím naši administrativní pracovnici Radku Pivkovou e-mailem radka.pivkova@zslichnov.cz  nebo telefonicky na čísle 556 855 031 dle provozní doby sekretariátu.

Organizace zápisu ve škole 

Při podání žádosti Vám bude přiděleno registrační číslo, pod kterým bude Vaše dítě vedeno v přijímacím řízení. S sebou přinesete potřebné doklady (viz níže), vyplněnou žádost (vyplněné žádosti v případě odkladu), zápisní list v případě, že nežádáte o odklad, a všechny potřebné přílohy. Formuláře jsou ke stažení níže, případně si je můžete vyzvednout na sekretariátu školy v úředních hodinách. Ve všech žádostech uvádíte u podpisu datum zápisu, tj. 11. dubna 2024. Žádosti i zápisní list můžete vyplnit rovněž přímo ve škole. V obou případech musí být veškeré údaje zkontrolovány pracovníky školy. Mezitím na Vás a budoucího školáka čeká bohatý program. 

Doklady k zápisu k povinné školní docházce

Nezbytné doklady k zápisu k povinné školní docházce jsou:

  • žádost o přijetí;
  • zápisní list; 
  • rodný list dítěte; 
  • doklad k prokázání vztahu k nezletilému – občanský průkaz zákonného zástupce, který žádost podává; doklad o svěření dítěte do péče (u pěstounů apod.); 
  • rozhodnutí o odkladu povinné školní docházky, pokud bylo v minulém roce vydáno (není nutné, vyřizovala-li odklad naše škola).

Odklad povinné školní docházky 

Není-li dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé a požádá-li o to písemně zákonný zástupce dítěte v době zápisu dítěte k povinné školní docházce, odloží ředitelka školy začátek povinné školní docházky o jeden školní rok, pokud je žádost doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku. V případě, že žádáte o odklad povinné školní docházky, vždy žádáte zároveň také o přijetí k základnímu vzdělávání. 

Nezbytné doklady, které budete v takovém případě předkládat, jsou: 

  • žádost o přijetí;
  • rodný list dítěte; 
  • doklad k prokázání vztahu k nezletilému – občanský průkaz zákonného zástupce, který žádost podává, doklad o svěření dítěte do péče (u pěstounů apod.)

a navíc:

Zápisní list nevyplňujete. Nemáte-li dosud doporučení PPP a pediatra nebo psychologa, uvedete u zápisu, zda čekáte na termín vyšetření nebo vyhotovení posudku a dohodnete se na dalším postupu. V případě nedodání všech potřebných dokladů (doporučení z PPP a doporučení pediatra nebo psychologa) do 30 dnů, musí ředitelka školy správní řízení přerušit (viz dále Přijímací řízení). 

Přijímací řízení 

Správní řízení bude zahájeno podáním žádosti zákonného zástupce. Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti a vydání rozhodnutí je 30 dnů. O přijetí k základnímu vzdělávání rozhoduje ředitelka školy na základě platných právních předpisů. 

Účastníkům řízení bude před vydáním rozhodnutí dána možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí ve věci; to se netýká žadatele, pokud se jeho žádosti v plném rozsahu vyhovuje, a účastníka, který se práva vyjádřit se k podkladům rozhodnutí vzdal. Možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí je stanovena na středu 17. dubna 2024 v úředních hodinách na sekretariátu školy.   

Přerušit správní řízení musí správní orgán (ředitelka školy) tehdy, pokud žádost neobsahuje předepsané náležitosti, například když v žádosti o odklad chybí přílohy, a pokud by ředitelka nemohla dodržet zákonnou lhůtu 30 dnů pro vydání rozhodnutí. O přerušení řízení a následně o ukončení přerušení řízení vyrozumí ředitelka školy účastníky řízení.

Oznámení přijetí/nepřijetí uchazeče

Přijetí se uchazečům oznamuje zveřejněním seznamu přijatých uchazečů. V seznamu nemohou být uvedena jména, děti zde budou uvedeny pod registračním číslem, které Vám přidělíme u zápisu. U čísla bude uveden výsledek řízení u každého uchazeče (přijat/nepřijat). Seznam bude vyvěšen nejpozději v pátek 10. května 2024 na úřední desce školy a dále způsobem umožňujícím dálkový přístup (na internetových stránkách školy v záložce Úřední deska). Seznam bude obsahovat datum a bude zveřejněn minimálně 15 dnů. 

Dnem zveřejnění seznamu se rozhodnutí o přijetí považují za oznámená a následující den začíná běžet lhůta pro odvolání. 

O přijetí Vašeho dítěte bude vyhotoveno písemné rozhodnutí, které bude součástí spisu Vašeho dítěte ve škole. Přijatým dětem nebude rozhodnutí v písemné podobě doručováno, můžete ale zažádat o jeho vydání. 

Rozhodnutí o nepřijetí ke vzdělávání bude zasláno v písemné podobě.

Mgr. Olga Síbrtová


Pozvánka na komentovanou prohlídku s průvodci

Milé děti, vážení rodiče,

srdečně Vás zveme do naší školy na komentovanou prohlídku s průvodci, která se uskuteční v úterý 12. března 2024.

Společně se sejdeme u hlavního vchodu do budovy základní školy a následně Vám ukážeme prostory školy, seznámíme Vás s naší vizí, školním vzdělávacím programem, představíme Vám, co je pro nás podstatné při vzdělávání dětí. Rovněž Vás seznámíme se vším, co je důležité pro zajištění přestupu žáka po formální stránce, a s tím, co dělá škola pro zvládnutí adaptace žáků na nový kolektiv a prostředí.

Komu je prohlídka určena? Zváni jsou především žáci pátého ročníku a jejich rodiče ze ZŠ Kopřivnice-Mniší, kteří uvažují o přestupu dítěte do naší školy na druhý stupeň. Navštívit nás může ale kdokoliv další – děti a rodiče, kterých by se přestup týkal až v přespříštím roce, kdokoliv, kdo uvažuje o změně školy… Tato prohlídka však necílí na budoucí prvňáčky, pro ně a jejich rodiče připravujeme jiné akce.

V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na mou zástupkyni Mgr. Martinu Bílkovou na telefonním čísle 774 429 360. Jinak se budeme na Vás těšit od 15:30 hodin ve škole.

Mgr. Olga Síbrtová


Lyžařský výcvik sedmých ročníků provázel smích a skvělá parta kamarádů

Dlouho očekávánou událostí, kterou každým rokem vyhlížejí především žáci sedmých tříd, je pravidelný zimní lyžařský kurz. Jinak tomu samozřejmě nebylo ani letos, až konečně v pondělí 5. února 2024 ráno vyrazil tým mladých lichnovských lyžařů na pětidenní sportovní pobyt do Beskyd. Cílem byla restaurace U Muzea ve Velkých Karlovicích, jejíž ubytovací kapacity se staly na následujících pět dnů novým domovem pro téměř pětadvacet žáků a tři pedagogy, kteří své učitelské kompetence na týden rozšířili o roli trenérů, motivátorů, případných ošetřovatelů i utěšovatelů a v neposlední řadě také tvůrců zábavných programů na volná odpoledne a večery. Žáky doprovázeli zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková a učitelé tělocviku Mgr. Ondřej Švrček a Mgr. Pavel David.

Cestu do Velkých Karlovic absolvovali sportovci vlakem. A i když to v Lichnově vypadalo spíše na jaro, ve skiareálu Kyčerka se lyžovalo o sto šest. „Zažili jsme slunce i déšť. Naštěstí se na celé sjezdovce držel sníh, byť technický, za což jsme byli rádi,“ popisuje lyžařské podmínky Martina Bílková.

Mezi účastníky kurzu byli úplní začátečníci, pokročilí i zkušení lyžaři. Nejen díky údržbě svahu a umělému zasněžování pedagogický doprovod hlásil sportovní úspěchy svých svěřenců. „Naučili se lyžovat všichni, žáci absolvovali také už tradiční superobří slalom i závěrečný večer plný tance, smíchu a netradičních soutěží,“ prozrazuje dále zástupkyně ředitelky.

O tom, že na intenzivním lyžařském výcviku nebyla nouze ani o legraci, kterou si ze sebe umí udělat nejen žáci, ale také učitelé, svědčí přezdívky, kterými se vzájemně nominovali. Skupinu žáků tak vedle pedagogických autorit zároveň doprovázela slavná pohádková trojice Drsoň v podání Martiny Bílkové, Jasoň, kterého představoval Ondřej Švrček, a v neposlední řadě princ Krasoň alias Pavel David.

Účastníci lyžařského kurzu přivítali v závěru svého pobytu také návštěvu. Do Velkých Karlovic přijela ve čtvrtek ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, třídní učitelé obou sedmých ročníků Ing. Daniel Otýpka a Mgr. Ivana Michaličková a asistentka pedagoga Michaela Vymětalová. Hosté se spolu s dětmi zúčastnili závěrečné párty s týmovými soutěžemi a diskotékou.  

Všichni žáci se téměř jednohlasně shodli, že by lyžařský kurz měl nově trvat minimálně dva týdny, protože jeden týden je příliš krátký. Velkého ocenění ze strany žáků se vedle samotného lyžování dočkal třeba místní obchod, do kterého měli žáci pravidelný přístup. „Mohli jsme si tam koupit výborné přesnídávky. Líbilo se mi toho ale více, například dobré jídlo v restauraci, připravené soutěže a program, kamarádi i dobří učitelé. Byla to zábava,“ nešetří chválou Jirka Růžička ze třídy VII. A. Jeho spolužačka Katka Machalová ještě doplňuje: „Mně se líbil také obchod, ale i ubytování, hry, závod, diskotéka, poslední večer a legrační přezdívky našich učitelů.“ Do hodnocení se pustil také jejich spolužák Standa Buřič: „Nelíbil se mi budíček. Ostatní se mi líbilo, nejvíc asi to, že se nemusíme učit ve škole.“

Za celou partu shrnuje atmosféru letošního lyžařského kurzu hlavní organizátorka akce Martina Bílková: „Byl to krásný týden, který zdobila dobrá nálada a chuť naučit se novým věcem. Užili jsme si to.“

Po posledním zábavném večeru, následovalo už jen ranní balení a cesta domů. Zpátky do Lichnova v pátek po poledni kurzisty bezpečně zavezl objednaný autobus.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naše škola má další malé lyžaře: SKI areál Bílá nezklamal a zajistil dětem bílou nadílku k lyžování 

V týdnu před jarními prázdninami vyjížděla každý den po obědě skupina dětí z prvního stupně základní školy a mateřské školy na výjezdový lyžařský kurz Lyžujeme se sluníčkem, který zajišťoval spolek SUN Outdoor ve SKI areálu na Bílé. Kurzu se letos zúčastnilo z původně přihlášených čtyřiceti tří dětí nakonec třicet sedm, z nichž šest bylo dětí z mateřské školy. Organizaci kurzu zajišťovala zástupkyně ředitelky pro první stupeň základní školy a mateřskou školu Mgr. Markéta Martinů. Cestou autobusem od kostela v Lichnově a zpět a během kurzu dohlíželi na děti pedagogové naší školy.

„Pokaždé jsme při příjezdu na Bílou vyhlíželi bíle zářící sjezdovky v jinak zelenajícím se okolí a pokaždé při zastavení autobusu v areálu před výstupem děti radostně volaly: „Hurá, sníh ještě nezmizel!“ V nezvykle teplém počasí jsme měli štěstí, že i při plusových teplotách se podařilo kurz realizovat,“ popisuje sněhové podmínky Markéta Martinů.

První den byly děti rozděleny do skupin podle svých aktuálních dovedností. Každá skupina měla na přilbách rozlišovací návleky, které pedagogům umožnily identifikovat na svahu mezi ostatními lyžaři lichnovské svěřence – Spongeboby, Lišky a Lištičky, Jahůdky, Tučňáky, Papoušky a Včeličky.

„Cvičení na lyžích byla pestrá, všichni dělali každým dnem velké pokroky. Líbila se mi propracovaná organizace kurzu a přístup instruktorů. Byla jsem například příjemně překvapená, že pomáhali spolu s námi dětem s oblečením a přezutím,“ hodnotí kurz doprovázející asistentka pedagoga Ing. Kateřina Boháčová.

„Profesionalita, vlídnost a milý humor všech instruktorů způsobily, že se prvopočáteční obavy u některých nejistých lyžařů brzy rozplynuly a nahradil je důležitý pocit důvěry, který je pro zdárné učení nezbytný. Lyžování si všichni užívali,“ uvádí Markéta Martinů. 

Celý kurz vyvrcholil pátečními závody a ukázkami jízdy malých sportovců. „Velkým povzbuzením pro děti byla přítomnost mnoha rodičů, kteří přijeli svým dětem fandit. Krásným zážitkem byl slavnostní závěrečný ceremoniál. Za doprovodu maskotů v podobě veselého velkého Sluníčka a medvěda Brumíka všechny skupiny malých lyžařů nastoupily před tleskající rodiče, příbuzné a přátele. Každá skupina postupně zvolala svůj pokřik, který si stihla během týdne v průběhu lyžování připravit,“ popisuje závěr kurzu zástupkyně ředitelky s tím, že odměněni byli nejen nejrychlejší lyžaři, ale všechny děti dostaly dáreček v podobě sluníčkové medaile.

A jak hodnotí lyžařský kurz jeho účastníci? „Lanovka byla super, taky výhled z kopce,“ svěřila se Lucka M. z první třídy. Její spolužačka Gabka Z. zase ocenila samotné lyžování: „Nejvíc mě bavilo jezdit z kopce dolů.“ Prvňák Míša P. pro změnu chválil instruktory: „Paní instruktorka byla na nás hodná.“ „Nejlepší to bylo na velkém svahu a na vyhřívané lanovce,“ shodli se zase Ondra Z., Katka T. a Klárka L. ze třetí třídy. „Nejlepší to bylo na lanovce a na skokáncích,“ kvitují zase druhák Šimon M. a třeťák František M. Sofinka L. z mateřské školy ocenila rovnou celý lyžák, třeťák Pavel V.  a jeho spolužačka Gabka T. chválili svah: „Byl velký svah, mohli jsme jezdit rychle,“ vysvětlují.

„Závěrem chci poděkovat všem ze spolku SUN Outdoor na Bílé, konkrétně paní Broni Ondračkové a jejímu týmu, za výbornou organizaci. Velmi děkuji všem pedagogům, kteří přispěli svou pomocí k hladkému průběhu kurzu, dále panu starostovi Ing. Aleši Mičulkovi za zajištění převozu lyží a batohů od školy k místu odjezdu. Poděkování patří i rodičům malých lyžařů za podporu ratolestí na slavnostním ukončení kurzu,“ vzkazuje slova díků Markéta Martinů, která věří, že dětem přinesl kurz radostný prožitek z pohybu na lyžích, který se možná časem promění v trvalou lásku k lyžařskému sportu, horám a přírodě.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Ve škole táhneme za jeden provaz – to si potvrdili šesťáci společně s prvňáčky  

Žáci šestých tříd spolu s prvňáky strávili čtvrtek 1. února 2024 na akci Táhneme společně za jeden provaz, která je součástí celoročního projektu Lichnov: Pošli to dál.

Šesťáci si pro prvňáčky připravili jedenáct stanovišť s nejrůznějšími úkoly. „Úkoly byly různé – od sportovních, přes paměťové, jazykové až po ty zaměřené na šikovnost, jako je slalom s ping-pongovým míčkem na lžičce nebo střílení na terč,“ poodkrývá zábavné dopoledne prvního dne druhého pololetí třídní učitelka VI. B Mgr. Hana Poláková.  

Po splnění každé disciplíny získali prvňáčci písmeno na svou kartu a ze všech písmenek pak měli za úkol zjistit tajenku. Šesťáci byli rozděleni do dvou skupin, někteří čekali na stanovištích a jiní byli průvodci prvňáčků, chodili s nimi po škole a pomáhali jim s úkoly.

Celý den byl spojen s tématem provazu jako symbolem pomoci a přátelství. Proto i tajenka, kterou měli vyluštit, zněla: Najdi provaz. Pod nalezeným provazem pak objevili mapu, která žáčky nasměrovala ke třídě prvňáčků. Tam, tentokrát už bez nápovědy, museli najít schovaný poklad. To se podařilo, a všichni se tak mohli radovat z náramků přátelství, které pro své mladší kamarády jejich průvodci vlastnoručně vyrobili.

„Myslím si, že se dopoledne plné her vydařilo i přes velkou nemocnost napříč třídami. Chtěla bych poděkovat šesťákům za jejich nápady při tvoření stanovišť a také průvodcům za jejich trpělivost a ochotu pomáhat mladším. Taktéž děkuji prvňáčkům za jejich nadšení zapojit se do her,“ dodává Hana Poláková, která rovněž oceňuje pomoc svých kolegů s přípravou této akce. „Děkuji kolegům Lence Matulové a Michalu Karbanovi i naší školní psycholožce Tereze Schneiderové za jejich ochotu a pomoc při realizaci této stmelovací přátelské akce,“ děkovně uzavírá třídní učitelka VI. B.

Na projekt Lichnov: Pošli to dál získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 63 tisíc korun. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Jsme hrdá škola! Jakub Pícha obhájil loňské vítězství naší školy v anglickém scrabble

V oblíbené hře scrabble jela do Příboru ve středu 7. února 2024 soutěžit dvojice žáků z IX. třídy. Aby to však Jakub Havel a Jakub Pícha neměli příliš jednoduché, museli se na chvíli oprostit od přirozené češtiny. Soutěž totiž probíhala v anglickém jazyce. Oba deváťáci podali skvělý výkon, Jakub Pícha dokonce exceloval, když získal první místo, a obhájil tak loňské vítězství naší školy.

Oba soutěžící vyrazili do Příboru za doprovodu a podpory své učitelky anglického jazyka Mgr. Hany Polákové. V anglickém scrabble se v budově Masarykova gymnázia utkali zástupci dvaceti základních škol i gymnázií. Naši deváťáci se však mezi nimi neztratili, oba podali úctyhodný výkon.

„Scrabble – to není jen hra k ukrácení volné chvíle, ale je to hlavně skvělý způsob, jak si potrénovat slovní zásobu v jazyce, ať českém nebo cizím, a také zapojit logické myšlení a taktické dovednosti,“ vysvětluje didaktické přínosy oblíbené hry Hana Poláková.

A protože učí angličtinu v IX. třídě, přesně věděla, že těmito schopnostmi její žáci oplývají. „Kuba Pícha i Kuba Havel jsou velmi nadanými angličtináři, a když jsem se dozvěděla, že se koná další ročník soutěže v anglické verzi této hry, neváhala jsem a požádala je o reprezentaci naší školy,“ doplňuje angličtinářka.

Turnaj to ale nebyl jednoduchý a vítězství v žádném případě nebylo zadarmo. Každý hráč sehrál tři hry po čtyřiceti minutách, na uskutečnění tahu měl dvě minuty, v posledních kolech už jen jednu minutu. Konkurence navíc byla velká. „Nám se přesto, stejně jako v minulém roce, podařilo získat úžasné první místo. Moc gratuluji Kubovi Píchovi za jeho pevné nervy a úžasnou slovní zásobu. Se ziskem 721 bodů předčil i mnoho studentů z gymnázií,“ je hrdá jeho angličtinářka.

Gratulace však míří i ke Kubovi Havlovi, který se sice neumístil na předních příčkách, ale se ziskem 269 bodů podal velmi slušný výkon. „Oběma klukům ještě jednou moc děkuji za úspěšnou reprezentaci naší školy a jsem zvědavá, jestli budoucí deváťáci příborský scrabble pokoří i potřetí,“ přeje si Hana Poláková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Na Valentýna rozdával žákovský parlament radost a lásku

Ve středu 14. února 2024, tedy na den svatého Valentýna, uspořádal žákovský parlament další tematickou akci – Obleč se do valentýnských barev. Celá škola si tedy ze šatníku vybrala oblečení v červené, růžové a bílé barvě a díky tomu se to v některých třídách, zejména na prvním stupni, těmito barvami jen hemžilo.

„Ukázalo se, že nejen žáky, ale také zaměstnance školy tematické dny baví, a už se nemůžu dočkat, co dalšího žákovský parlament vymyslí,“ komentuje tuto výzvu vedoucí žákovského parlamentu Mgr. Gabriela Mynářová.

Valentýn je svátek všech zamilovaných, jehož historie sahá až do antického Říma, kdy se do urny lásky vkládaly lístečky dívek, z nichž si chlapci následně vybírali svou milou. Taková tradice už vymizela, ale lásky není nikdy dost, a tak si žákovský parlament navíc připravil pro celou školu valentýnskou poštu. Na jedné ze schůzek jeho členové připravili plakátky a schránku, aby do ní žáci mohli vkládat dopisy a vzkazy pro ty, které mají rádi a na kterých jim záleží.

„Schránka byla úplně plná, což mě moc těší. Přáníčka dostali také učitelé, asistentky, a dokonce i paní uklízečky s panem školníkem,“ dodává Michaela Vymětalová, která spolupracuje na vedení žákovského parlamentu.

„Také já jsem dostala valentýnskou poštou několik vzkazů. Velkou radost mi udělala pisatelka Klárka, která uvádí, že je ráda, že se na děti chodím dívat a že jsem tady s nimi. Je vidět, že děti chtějí mít svého ředitele nablízku, nikoliv pouze zavřeného v ředitelně,“ uvádí se smíchem ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová a dodává, že všechny vzkazy nesly pozitivní poselství a moc ji potěšily. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši deváťáci zářili v okresním kole turnaje ve stolním tenise, do Lichnova přivezli zlato a postup do krajského kola

Filip Bordovský, Kryštof Sedlář a Sidney Rek z IX. třídy se vydali do Oder v pátek 9. února 2024 v doprovodu asistentky pedagoga Michaely Vymětalové. Cílem jejich cesty byla sportovní hala v Odrách, kde se konalo okresní kolo turnaje ve stolním tenise. Našim hráčům se dařilo, porazili týmy ze základních škol z Nového Jičína, Kopřivnice a Příboru, a přivezli tak do Lichnova zlatou medaili. Zároveň vybojovali postup do krajského kola.

Po zahájení a úvodním slovu ředitele Základní školy Komenského v Odrách Mgr. Radka Hendrycha proběhlo rozřazení mladých sportovců do celkem tří skupin – dívky, mladší chlapci a starší chlapci. „Naši hoši byli společně se sportovci ze základní školy z Příboru, Nového Jičína a Kopřivnice zařazeni do skupiny starších chlapců,“ upřesňuje Michaela Vymětalová.

Poté, co doprovázející pedagogové za své svěřence vylosovali pořadí týmů, mohl turnaj začít. Lichnovští jako první vyzvali soupeře ze školy z Příboru. „Začátek se našim hráčům opravdu vydařil a skórovali 4:0 na sety. Zato hoši ze Základní školy svaté Zdislavy v Kopřivnici nedali našim deváťákům nic zadarmo. V hale však vládla skvělá atmosféra a hlasitá vzájemná podpora všech soutěžících. Určitě i díky ní nakonec lichnovští porazili Kopřivničany 4:3 na sety,“ přibližuje dále příznivý průběh turnaje Michaela Vymětalová.

Přestože v posledním utkání na našich hráčích už byla znát únava a soupeři ze Základní školy Komenského v Novém Jičíne se zdáli být nepřekonatelní, povedlo se našim reprezentantům také v posledním zápase získat potřebné body pro postup i nejvyšší stupeň vítězů.

Kryštof, Filip a Sidney si za své neuvěřitelné výkony vysloužili zlato, a postupují tak do krajského kola ve stolním tenise. „Těší mě, že jsem mohla naše hochy doprovázet a být svědkem skvělé sportovní události – navíc s takovým nádherným koncem. Kluci férově bojovali ze všech sil a zlatou medaili si zaslouží, velice jim gratuluji,“ dodává ještě doprovázející asistentka pedagoga.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka na prohlídku školy a přednášku o školní zralosti a připravenosti

Vážení rodiče budoucích prvňáčků,

zveme Vás na prohlídku základní školy spojenou s přednáškou o školní zralosti a připravenosti, kterou pro Vás připravila zástupkyně ředitelky pro první stupeň základní školy a mateřskou školu Mgr. Markéta Martinů ve spolupráci s učitelkou prvního stupně Mgr. Kateřinou Martinkovou.

Sraz zájemců bude v 15:30 hodin u hlavního vchodu do budovy základní školy. Prohlídka školy i přednáška jsou určeny pro rodiče budoucích žáků – děti mají možnost navštívit základní školu v rámci jiných programů, které speciálně pro ně pořádáme. Pokud ale nemáte hlídání, klidně je vezměte s sebou – zajistíme pro ně aktivity po dobu konání prohlídky a přednášky v naší školní družince.

Těšíme se na Vaši účast i dotazy, které se týkají vzdělávání dětí v naší škole i samotného nástupu k povinné školní docházce.

Mgr. Olga Síbrtová 


Předškoláci si přišli prohlédnout školu. Dopolednem je provázeli jejich kamarádi z první třídy

Vzácnou návštěvu přivítali prvňáci s učitelkami prvního stupně ve své třídě ve středu 31. ledna 2024. Do školy skoro jako malí žáčci se totiž přišli vůbec poprvé podívat předškoláci z mateřské školy z Lichnova i z Bordovic.

Pro prvňáky se tak poslední lednová středa stala velkým zážitkem. „Prvňáčci nejenže dostali své první školní vysvědčení, ale také se stali ve dvou hodinách malými učiteli pro své kamarády – budoucí prvňáčky z naší a bordovické školky,“ popisuje zástupkyně ředitelky pro mateřskou školu a první stupeň základní školy Mgr. Markéta Martinů, která spolu s třídní učitelkou prvního ročníku Mgr. Lenkou Matulovou seznamovací a poznávací akci naplánovala a uskutečnila.

„Prvňáci se svou paní učitelkou připravili pro své mladší kamarády ze školky pestrý program plný zajímavých aktivit. Budoucí školáci měli možnost vidět nejen školní třídu, ale také tašku školáka, pouzdro a různé poutavé školní pomůcky,“ doplňuje dále Markéta Martinů s tím, že celou návštěvu provázela milá a kamarádská atmosféra. „Těšily se úplně všechny děti – ty napjaté a zvědavé – školkové, ale i nepostradatelní hostitelé – prvňáci,“ dodává zástupkyně ředitelky školy.

Její slova potvrzuje i třídní učitelka nejmladších školáků. „Všechny děti se těšily, ale zároveň se také trochu styděly. Postupně se však začaly osmělovat a přivykat si na nové prostředí, kamarády i paní učitelky,“ popisuje své postřehy Lenka Matulová.

Po slavnostním přivítání malých návštěvníků si současní prvňáci našli svého kamaráda ze školky a vzali ho s sebou do lavice. Napsali mu cedulku s jeho jménem a následně se všichni vzájemně představili. „Letošní prvňáčci začali své představování básněmi na písmeno, které mají ve svém jméně,“ prozrazuje ještě třídní prvňáků. Poté žáci s předškoláky pracovali v lavici, vyzkoušeli si například psát na mazací tabulku. Dalším úkolem bylo přiřazování písmen abecedy k písmenům na koberci. Děti společně zpívaly oblíbené písničky a věnovaly se také grafomotorickému cvičení. „Skládali jsme stavby z krychlí a počítali použité krychle, stavěli jsme také puzzle na pohádku O Budulínkovi a nechybělo ani závěrečné zhodnocení,“ vzpomíná ještě Lenka Matulová.

Děti zpátky do školky odcházely spokojeně s úsměvem, s novými zážitky, ale také s omalovánkou a záložkou, kterou jim vyrobili žáci první třídy.  „Do školy se všichni školkáčci těší a při návštěvě to bylo znát. Už na jaře je čeká zápis do školy a my jim přejeme úspěch, radost ze života a chuť učit se,“ shodly se obě učitelky.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka pro děti a rodiče na Veselý školní karneval

Milé děti, vážení rodiče,

naše škola zve také letos všechny děti z mateřské školy a žáky především prvního stupně základní školy i jejich rodiče a blízké na Veselý školní karneval.

Veselý školní karneval s bohatým programem pořádá školní družina ve spolupráci s mateřskou školou v prostorách základní školy.

Kromě programu připravujeme i Pohádkovou cukrárnu s občerstvením, do které přispějí něčím dobrým na zub žáci naší základní školy, ale uvítáme také, pokud nám se zajištěním sortimentu pomůžete. Cukrárna vždy potěší rodiče i děti a bývá příjemným místem společného zastavení. Výtěžek z prodeje použijeme prostřednictvím Spolku rodičů a přátel školy na podporu aktivit pro děti.

Ve škole zajistíme dohled pedagogů, nicméně po dobu akce budou za děti a žáky zodpovídat jejich rodiče či jiný doprovod.

Těšíme se na Vaši návštěvu a věříme, že si v naší škole užijete spoustu zábavy.

Mgr. Olga Síbrtová


Ve školní lize miniházené zářili čtvrťáci, páťáci, ale i třeťák

Premiéru pro lichnovské žáky prvního stupně představoval turnaj v miniházené, který se odehrál v úterý 30. ledna 2024 v Kopřivnici ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka. Vítězství nebylo hlavním smyslem akce, šlo zejména o posílení pozitivního vztahu ke sportu a získání nových zážitků a možná i dlouhodobých zájmů.

Naši školu se vydalo do Kopřivnice reprezentovat celkem deset žáků ze třetí, čtvrté a páté třídy. „Vážím si nasazení a zájmu všech našich malých sportovců. Třeťáka Františka Mičulky, čtvrťáků Patrika Konečného, Matyáše Hamroziho, Ondřeje Klímka, Ondřeje Hilschera a Alexandry Kellerové, i páťáků Jana Holuba, Milana Žáčka, Jakuba Janáka a Alexe Tichavského,“ oceňuje lichnovské miniházenkáře doprovázející učitelka a třídní třetího ročníku Mgr. Lenka Bartoňová.

V kopřivnické sportovní hale se sešlo celkem šest týmů z různých škol a hrálo se principem každý s každým. „Tyto přátelské turnaje probíhají vícekrát ročně mezi školami a cílem pravidelných utkání je samotná účast, zážitky, dobře si zahrát a užít si pohyb a hru. Ti sportovci, které miniházená osloví, se pak nadále mohou zlepšovat v oddílech házené a věnovat se jí v rámci svého volného času,“ vysvětluje smysl akce Lenka Bartoňová, která děkuje všem našim prvostupňovým žákům zapojeným do školní ligy miniházené a váží si možnosti žáky ke sportu tímto způsobem vést.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Úspěšná Olympiáda v českém jazyce v podání našich dvou žáků

Po delší pauze se naše češtinářky rozhodly poslat dva žáky druhého stupně do okresního kola olympiády v českém jazyce, které se konalo v úterý 30. ledna 2024 ve Středisku volného času Fokus v Novém Jičíně. Školu v kategorii osmých a devátých ročníků reprezentovali Jakub Pícha z IX. třídy a Pavel Herman z VIII.B.

„Chlapci ve školním kole získali vysoký počet bodů, a proto jsme se s kolegyněmi dohodly, že to pojedeme zkusit,“ popisuje Mgr. Gabriela Mynářová, která kluky do okresního města doprovázela.

Nejprve soutěžící čekala hodinová mluvnická část, kde prokazovali své znalosti napříč jednotlivými disciplínami našeho mateřského jazyka. Ve slohové části se pak museli poprat s tématem „Kdybych měl stroj času“.

„Slohovka byla pro mnohé účastníky tou náročnější polovinou soutěže. Museli během hodiny napsat práci v rozsahu 200 až 300 slov. Pro srovnání, u maturitní slohové práce mají studenti středních škol téměř dvakrát více času na 250 slov,“ hodnotí přísné podmínky olympiády Gabriela Mynářová.

Pro Pavla i Jakuba to byla nová zkušenost. V mluvnické části oba patřili mezi nejlepší z celkových osmačtyřiceti účastníků. Jakub k poměrně vysokému počtu bodů z mluvnice získal solidní body i ze slohové práce, což mu vyneslo šesté až sedmé místo. Tím potvrdil, že patří k okresní špičce nejen v početně orientovaných soutěžích. „Svým výkonem v mluvnici mě potěšil i Pavel, který skončil na jedenadvacátém místě kvůli slabší slohové práci. Alespoň víme, na co se zaměřit do příštího roku. Jakubovi i Pavlovi děkuji za chvályhodnou reprezentaci školy,“ uzavírá češtinářka.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Druhostupňoví žáci v den vysvědčení otestovali kopřivnický led

Nejen žáci, kteří jsou na bruslích jako doma, ale i ti, kteří na nich nikdy nestáli, se v doprovodu šesti pedagogů vydali ve středu 31. ledna 2024 na kopřivnický stadion, aby společně zakončili první pololetí školního roku 2023/2024. O bruslení byl tentokrát ještě větší zájem než v loňském roce, na kluzišti v jednu chvíli totiž kroužilo osmdesát žáků naší školy. Chlapci z osmých a devátých ročníků nezaváhali a využili příležitosti zahrát si hokej na kvalitním ledě, jiní si zase užívali bruslení spolu se svými kamarády. Obdiv si určitě zaslouží ti, kteří se nebáli a brusle si za pomocí učitelů nazuli poprvé.

„Bruslení žáky opravdu nadchlo, na konci jsme je nemohli dostat z ledu,“ s úsměvem komentuje zdařilou sportovní akci její organizátor Mgr. Ondřej Švrček.

Zázemí na kopřivnickém stadionu je příjemné, a tak se ti, kteří už byli z bruslení unaveni nebo potřebovali pauzu, mohli občerstvit. „Celou dobu panovala pohodová atmosféra, žáci byli ukáznění a nikomu se nic nestalo. Myslím, že si to užili i pedagogové, protože ani těm nemizel úsměv ze rtů,“ poznamenává ještě Ondřej Švrček.

Závěrem je třeba dodat, že žáci odjížděli z Kopřivnice nadšeni a přáli by si, aby se takové akce konaly častěji než jednou za rok. „Velký dík patří panu učiteli Švrčkovi za to, že celou akci naplánoval, přestože se ve Frenštátě, kde jsme byli loni, letos bruslit nedá. Kopřivnice byla skvělou volbou,“ uzavírá dopoledne na kluzišti jedna z doprovázejících učitelek Mgr. Gabriela Mynářová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Z futsalového turnaje mladších žáků jsme přivezli skvělé třetí místo

Turnaj ve futsale pro žáky prvního stupně se odehrál v pátek 26. ledna 2024 ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici. Do turnaje za naši školu nastoupili čtvrťáci Oliver Hazuka, Ondřej Klímek, Patrik Konečný a Wayne Rek. Za pátou třídu nás reprezentovali Jan Holub, Jakub Janák, Jakub Pustějovský, Alex Tichavský a Milan Žáček.

Lichnovské družstvo si vylosovalo skupinu a jeho prvním soupeřem byl domácí tým. První zápas byl zahřívací a skončil pro kopřivnické sportovce 2:0. 

Do dalšího zápasu proti futsalistům ze Základní školy dr. Milady Horákové nastoupili hoši s elánem, ale i tak zápas dopadl pro naše protihráče 1:0.

„Ve čtvrtfinále jsme změřili síly se žáky ze základní školy Veřovice. Tento zápas dopadl remízou  1:1 a náš jediný gól v zápase dal Milan Žáček. Utkání jsme vyhráli na penalty 2:0, které se povedly Ondrovi Klímkovi a Patriku Konečnému,“ oceňuje své svěřence učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který spolu s asistentkou pedagoga Ing. Kateřinou Boháčovou naše mladé sportovce do Kopřivnice doprovázel.

V semifinále náš tým opět nastoupil proti družstvu ze Základní školy dr. Milady Horákové. Toto utkání skončilo 2:0 pro soupeře.

„Naši sportovci se těšili na zápas s týmem z kopřivnické Základní školy 17. listopadu. Tento souboj se ale z důvodu časové tísně soupeře odehrál na penalty. Výsledek byl 4:2 pro nás, a tím i skvělé třetí místo,“ raduje se učitel a s trochou lítosti dodává, že jediní, se kterými si lichnovští futsalisté nezahráli, byli žáci ze Štramberku.

„Všichni hráli s maximálním nasazením, mezi tahouny našeho týmu patřil Patrik Konečný a Kuba Pustějovský, který skvěle chytal v brance, a tím přispěl k našemu úspěchu,” pochvalně uzavírá Ondřej Švrček.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši nejmladší žáci se vydali do ostravského divadla za loupežníky

Opět po roce měli žáci první, druhé a třetí třídy možnost vyjet do ostravského Divadla loutek – tentokrát na představení s loupežnickou tematikou. Skupina žáků v doprovodu svých učitelek za kulturou vyrazila v úterý 16. ledna 2024.

„Někteří sedali do autobusu s trochou obav z toho, jestli se nebudou loupežníků bát, ale po pár minutách zjistili, že místo strachu si opět užijí spoustu legrace,“ vzpomíná doprovázející učitelka a třídní prvního ročníku Mgr. Kateřina Martinková.

Divadelní představení bylo rozděleno na dvě části. „Pohádkový příběh byl tentokrát delší než v minulých letech, takže děti zažily i přestávku, ale zvládly to krásně. Představení si náramně užily,“ doplňuje ještě učitelka.

Příběh se odehrával v loupežnickém prostředí. Pohádka vyprávěla o dvou znepřátelených loupežnických bandách a jejich dětech Ronji a Birkovi, kteří se tajně scházeli a společně objevovali nástrahy a kouzla lesa. Nevraživost jejich rodičů, a hlavně nesouhlas se společným přátelstvím dětí je dohnala k útěku do Medvědího lesa.

„Vše se v příběhu zdálo být naprosto dokonalé do doby, než začala zima a s ní spojené nástrahy. Lesem začaly lítat všelijaké nestvůry, které děti ohrožovaly na životech. Matys, otec Ronji, se rozhodl, že svou jedinou dcerku nenechá v lese umrznout, a dovolil, aby si Birka vzala s sebou na hrad. A protože hrad, který okupovaly oba loupežnické rody, chtěli přepadnout vojáci, nezbývalo oběma hlavním loupežníkům nic jiného, než aby mezi sebou uzavřeli mír a hrad společně ochránili,“ popisuje napínavý děj se šťastným koncem Kateřina Martinková.

„Mně se nejvíce líbilo dovádění Ronji a Birka v lese,“ svěřuje se prvňačka Ema, zatímco druhákům a třeťákům se zalíbila jiná scéna. „Ztvárňovala, jak se všichni loupežníci koupali nazí v potoce,“ směje se učitelka Martinková.

O cestu autobusem do Ostravy i zpátky do Lichnova se postarala dopravní společnost Japarcar. „Cesta proběhla plynule a bezpečně, za což panu řidiči děkujeme. Výlet do krajského města některé děti unavil natolik, že si na zpáteční cestě i schruply,“ uzavírá spokojeně doprovázející učitelka a organizátorka výjezdu za kulturou Kateřina Martinková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Jak předejít závislosti na moderních technologií u dětí? I na tuto otázku se pokusil zodpovědět lektor během přednášky pro rodiče a veřejnost

Závislost na mobilních telefonech, počítačích, hrách a sociálních sítích, bezpečné online prostředí, prevence vzniku závislosti i možnosti léčby, to a spousta dalších zajímavých informací zazněla ve středu 17. ledna 2024 z úst ředitele Poradny pro primární prevenci v Ostravě Tomáše Veličky. Lektor s letitými zkušenostmi přijal pozvání ředitelky školy Mgr. Olgy Síbrtové, aby nejen tato aktuální témata přiblížil v odpolední přednášce s názvem Netolismus a gambling.

Přednáška se uskutečnila od šestnácti hodin ve školní jídelně, aby Tomáši Veličkovi mohli přijít naslouchat nejen pedagogové, ale také veřejnost z řad rodičů a zákonných zástupců dětí, které jsou novými technologiemi a závislostí na nich nejvíce ohrožené.

Lektor v hodinu a půl dlouhém programu nejprve vymezil pojmy jako třeba netolismus, gambling, ale také například úzkostná porucha – nomofobie, která se projevuje závislostí na vlastním telefonu či smartfonu. „Je to vlastně panická hrůza z toho, že člověk nemá po ruce telefon nebo je bez signálu a připojení,“ objasňuje odborník Tomáš Velička.

Naproti tomu netolismus představuje závislost na virtuálních drogách, mezi které patří oblíbené sociální sítě, počítačové hry, zábavné internetové služby apod. Gambling potom souvisí s hraním her, ve kterých se sází s reálnými či virtuálními penězi, přičemž vše se už v dnešní době odehrává online a pravidla pro založení a využívání uživatelského účtu jdou často poměrně snadno obejít.

V přednášce nechyběla ani část o prevenci, v níž Tomáš Velička několikrát zdůraznil důležitost rodinného prostředí a roli rodičů, kteří svým přístupem dokážou ve svých dětech rozvíjet zdravý vztah k technologiím. „Není špatně, že dítě hraje počítačové hry například hodinu denně, pokud si udržuje kamarády a má nějaké záliby. Podezřelé je, pokud dítě svůj zájem omezí výhradně na technologie, počítačové hry či sociální sítě a nejeví zájem o školu, kamarády, jiné záliby ani rodinu. Často se dítěti také poměrně v krátkém čase zhorší prospěch ve škole,“ vysvětluje Tomáš Velička, který zároveň doporučuje rodičům zajímat se o činnost svých dětí na počítačích a mobilních telefonech. „Zkuste si oblíbenou hru zahrát spolu se svým dítětem. Jednak budete vědět, o čem hra je, jednak s ním můžete v průběhu hraní diskutovat o tom, jak se odlišuje virtuální realita od té skutečné, upozorňovat na opravdové životní hodnoty,“ doplňuje další tipy lektor.

Pakliže rodiče mají podezření, že by se jejich dítě mohlo potýkat s některým z představených problémů, doporučuje vyhledat odbornou pomoc. „Jako velkou výhodu vnímám přítomnost školní psycholožky na škole, která v prvních fázích závislosti dítěti dokáže úspěšně pomoci. Pakliže je závislost již větší, je třeba po konzultaci s psycholožkou vyhledat péči lékaře a zároveň se obrátit na Poradnu pro primární prevenci nebo některé z center adiktologie,“ doporučuje Tomáš Velička.

Moderní technologie a fenomény s nimi spojené v současné době nabírají na aktuálnosti stále více, avšak mnoho spolehlivých informací ve veřejném prostoru prozatím nekoluje. „Těší mě, že se takto aktuální téma otevírá na naší škole nejen s pedagogy a s žáky v rámci výuky, ale také s rodiči a širší veřejností. Přednáška byla nabitá věcnými informacemi, příklady z praxe i vtipem,“ chválí přípravu a projev řečníka učitel informatiky na naší škole Mgr. Ondřej Švrček.

Také ředitelka školy oceňuje nejen osobnost Tomáše Veličky, ale i jeho odbornost a v neposlední řadě poutavý projev. „S panem Veličkou spolupracujeme už dlouho. Vždy zaujme své posluchače, ať už jde o žáky, učitele či rodiče. Velmi si také vážím přítomnosti rodičů, kteří si přednášku přišli ve svém volném čase poslechnout a dali tak najevo, že jim soužití jejich dětí s technologiemi není lhostejné,“ je vděčná ředitelka školy Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Přátelský pingpongový turnaj druhého stupně: dobrá nálada i překvapivé vítězství žáka šestého ročníku nad staršími soupeři

Sportovní odpoledne si v pátek 22. prosince 2023 užili žáci druhého stupně, kteří se nebáli před Vánoci poměřit své síly se svými spolužáky v ping-pongu. Do turnaje se přihlásilo dvacet devět sportovců z šestých až devátých tříd. Žáci byli náhodně rozlosováni do osmi skupin po třech až čtyřech hráčích. „Ve své skupině hrál vždy každý s každým a dva nejlepší hráči postoupili do vyřazovací fáze, tzv. play-off,“ vysvětluje pravidla turnaje učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který sportovní akci spolu s třídním učitelem páté třídy Mgr. Pavlem Davidem připravil.

V tělocvičně se zároveň hrálo na třech stolech. Své spolužáky chodili povzbuzovat kamarádi napříč zúčastněnými ročníky, a tak není divu, že bylo v tělocvičně od rána pěkně veselo. Mezi tři nejlepší hráče se probojoval Lukáš Osterezy z VI. B třídy, který obsadil první příčku. Druhé místo získal deváťák Václav Mikeska a třetí jeho spolužák Vítězslav Zeman.

Na dodržování pravidel hry i počítání výsledků u každého herního stolu zodpovědně dohlíželi rozhodčí z deváté třídy. „Vážím si hojné účasti a přístupu v duchu fair play všech hráčů. Poděkování patří také Filipovi, Sidneymu a Kryšofovi – třem rozhodčím z deváté třídy a nepochybně také Spolku rodičů a přátel školy za finanční prostředky, za které byly pořízeny ceny pro tři nejlepší hráče,“ vyjmenovává ještě učitel. 

Ceny v podobě drobného sportovního náčiní i malé sladké odměny vítězům předala ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Jak to vidí moudrý klobouk? Šesťáci se stmelovali opět ve Vanaivanu

Na stmelovací pobyt těsně před vánočními prázdninami vyrazily obě šesté třídy do skautského centra Vanaivan. Žáci tam strávili dva dny – úterý a středu 19. a 20. prosince 2023. A nestmelovali se zdaleka sami! První den svůj pobyt sdíleli s osmáky a druhý den s prvňáky. Šesté ročníky doprovázela třídní učitelka VI. B Mgr. Hana Poláková spolu s asistentkou pedagoga Bc. Radkou Fluksovou.

Oba dny přitom měly několik podobností. „Nejprve byli žáci rozděleni do takzvaných kolejí, tedy týmů, ve kterých spolu trávili nejen celý den, ale cílem je, aby v tomto složení spolupracovali i celý školní rok. Toto náhodné rozdělení proběhlo nejprve mezi VI. a VIII. třídou pomocí barevných balonků a druhý den si šesťáci náhodně vybrali své prvňáčky, aniž by je dopředu znali,“ popisuje první okamžiky nevšedního dobrodružství Mgr. Hana Poláková.

Oba dny byly zacíleny především na hlubší seznámení mezi jednotlivými členy kolejí. „Všichni se snažili poznat své nové kamarády a zapamatovat si nejen jejich jméno, ale třeba také oblíbenou činnost,“ pokračuje dále učitelka.

Ve Vanaivanu se ale kromě rozmanitých aktivit samozřejmě také vyrábělo. V úterý to byly kouzelnické hůlky a ve středu odznaky s písmenem své koleje.

Po oba dny vládly dřezu a utěrkám mužské ruce. „Zvláště bych chtěla pochválit Daniela Tichavského, Františka Špačka a Sebastiana Daniže, kteří se práce v kuchyni opravdu nebáli,“ spokojeně kvituje Hana Poláková a ještě dodává, že většina šesťáků spolupracovala nejen při herních aktivitách, ale právě také v situacích, pokud bylo zapotřebí s něčím pomoci. „Chválím také Honzu Babince a Danka Kvitu, kteří ve středu nosili těžké obědové nádoby,“ doplňuje učitelka.  

Oběma dny se také prolínala vzájemná pomoc mezi ročníky. V úterý ukázali osmáci šesťákům, jak to na Vanaivanu funguje. „Předvedli jim, jak se chystají stoly, talíře, jak se přebírá oběd od pana starosty, ale hlavně, jak si den bez učení ve škole skvěle užít. Ve středu už byla zodpovědnost za chod Vanaivanu na šesťácích; počínaje stolováním a konče hledáním ztracených pláštěnek, rukavic i občasným pofoukáním odřeného kolínka malého prvňáčka. Myslím, že to šesťáci zvládli skvěle a za ten den se toho naučili mnoho nejen o mladších dětech, ale také sami o sobě,“ uzavírá třídní učitelka šesťáků.

Na projekt Lichnov: Pošli to dál získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 63 tisíc korun. Realizaci projektu rovněž finančně podporuje Spolek rodičů a přátel školy a dále zřizovatel, kterému patří poděkování za dovoz stravy ze školní jídelny.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Co přinesl stmelovací pobyt třídě VIII. B? Dobrodružství, spolupráci, nové kamarády, skvělé zážitky i dobrou partu

Na stmelovací pobyt Jak to vidí moudrý klobouk se v rámci projektu Lichnov: Pošli to dál vydala v pondělí a úterý 18. a 19. prosince 2023 třída VIII.B.

„Pondělní pobyt sice začal mírnou komplikací, neboť instruktorky skautského centra Vanaivan Radka s Danou na nás čekaly na zastávce u železniční stanice, zatímco my jsme vystoupili u středních škol,“ vzpomíná s úsměvem na začátek dobrodružství třídní učitelka osmáků Mgr. Gabriela Mynářová, která žáky do Kopřivnice autobusem doprovázela.

Jakmile třída dorazila do Vanaivanu, kde se stmelovací pobyt odehrával, byli žáci rozděleni do čtyř skupin, které daly za vznik novým kolejím, v nichž žáci budou fungovat až do konce trvání projektu, tedy do poloviny května, kdy se opět u kopřivnických skautů setkají všechny zapojené ročníky. Pro osmáky byly připraveny aktivity ve dvojicích, v týmech, ale i pro celou třídu.  „Žáci po celou dobu fungovali jako fajn kolektiv. Doufám, že si to všichni užili, protože já jsem první den domů odjížděla velmi spokojená,“ sděluje své pocity vyučující. 

V úterý přibyli osmákům do týmů šesťáci. „Někteří žáci VIII. B se pořádně zapotili, protože zjistili, že ukočírovat někdy neposlušné spolužáky není hračka,“ doplňuje ještě Gabriela Mynářová. A že společný dvoudenní adaptační kurz na Vanaivanu ani tentokrát nebyl všední, potvrzují slova některých osmáků o tom, co si z předvánoční stmelovací akce odnesli:

„Už vím, že nemám nikdy házet Eminy boty do dřezu při mytí nádobí,“ poučila se šprýmařka Gabka. „Odnesla jsem si nové kámoše,“ dodává zase Sabina. „Obohatila jsem se o spoustu nových kamarádů a zážitků a taky už vím, že se nebudu nervovat s mým týmem. Zároveň doufám, že mi do něj přibydou hodní prvňáčci,“ uzavírá za žáky osmého ročníku Ema.

„A my jsme rádi, že například společné mytí nádobí a další stmelovací aktivity nakonec daly za vznik skvělé partě,“ uzavírá s úsměvem Gabriela Mynářová s tím, že i běžné aktivity pomáhaly stmelovat kolektiv.

Na projekt Lichnov: Pošli to dál získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 63 tisíc korun. Realizaci projektu rovněž finančně podporuje Spolek rodičů a přátel školy a dále zřizovatel, kterému patří poděkování za dovoz stravy ze školní jídelny.

Mgr. Ing. Martina Havlíková

Jak se buduje dobrá parta očima našich osmaček

Na Vanaivanu jsme byli dva dny, první den jsme jeli sami. Během pobytu jsme plnili různé úkoly. Jako první nás čekala výroba nosítka, na které si vždy nasedli ti nejlehčí z týmů. Úkolem bylo přenést nosítka se spolužákem poslepu na stanové místo, navigoval nás ten, který se nesl.

Následovalo luštění šifry, která nás směrovala pro naší třídní paní učitelku. Ta však byla začarovaná příšerami. Nesměli jsme se jí dotknout ani na ni mluvit, ale úkolem bylo dostat ji ke dveřím. Až se nám to podařilo, řekli jsme společně zaklínadlo, abychom se dostali dovnitř. Náhle jsme našli recept na přípravu elixíru, aby paní učitelka Mynářová mohla zase mluvit. Vaření nám šlo parádně.

Po obědě jsme se naučili taneček, který jsme další den učili šesťáky, ti to následně učili zase prvňáky. Dokonce jsme malovali kouzelným štětcem znaky našich kolejí – týmů.

Na závěr dne jsme společně vytvářeli časovou osu našich školních životů od první do osmé třídy. Doplnili jsme ji také o naše přání do budoucna. Jako odměnu jsme si zdobili muffiny. Jirkovi to šlo skvěle. Měl šlehačku na obličeji i na mikině.

Druhý den na Vanaivan přijeli šesťáci. Rozdělili jsme si je do kolejí pomocí barevných míčků. Naše týmy by se opravdu mohly nazývat „Dream teams“.

Složení některých skupin ale bylo zajímavé, až Emě povolily nervy. Její tým ji dal opravdu zabrat. „Místo kolejí to byl blázinec, ale stejně jsme se nakonec všichni v týmu sblížili,“ souhlasně doplňuje Ema.

Naše třída VIII. B také vymyslela program pro spolužáky, hra se jmenovala Policisté a zloději. Všem se aktivita moc líbila, a nakonec jsme si společně prohlédli fotky z našich zážitků na předvánočním Vanaivanu.

Žákyně VIII. B Ema Holubová, Sabina Slezáková, Gabriela Vítková


Vánoce v muzeu a muzeum ve škole. I tak může vypadat předvánoční výuka v Lichnově

Vánoční atmosféra v příborském muzeu je nádherná a naše škola měla to štěstí, že žáci nemuseli jezdit za muzeem do Příbora, ale „muzeum“ s připraveným vánočním programem i spoustou autentických exponátů a interaktivních ukázek přijelo za nimi. V úterý 19. prosince 2023 jsme proto vzácné chvíle připomínající obyčejný život místních lidí v sedmnáctém až devatenáctém století mohli prožít přímo ve škole pod odborným výkladem historika a etnologa PhDr. Václava Michaličky, Ph.D. a jeho kolegyň z příborského muzea.

Připravena byla třída školní družiny Myšáků plná ukázek toho, co vše k Vánocům patřilo a často stále patří. Pracovníci muzea nám vysvětlili původ rozmanitých zvyků a tradic i jejich význam. V družinovém muzeu se v průběhu dne na připravený program přišly postupně podívat všechny třídy prvního stupně.

Nechyběla figurína Lucky s husím perem ani plno starých knih, ze kterých bylo dětem předčítáno o historii Vánoc. Žáci se mohli podívat, jak se předla nit a vlna, trhalo peří i jak vypadalo oblečení vyráběné z těchto materiálů.

Připravený program nebyl zaměřen pouze na samotné Vánoce, ale na celý adventní čas. „Zjistili jsme, co měla za úkol Lucie, která noci upije a dne nepřidá. Poslechli jsme si, čím byly dříve děti obdarovávany trojicí, která je navštěvovala v předvečer před 6. prosincem, a jak to vypadalo, když chodili koledníčci na výslužku. Nechyběla také písnička v nářečí. A na úplném konci bylo pro žáky připraveno to největší vánoční kouzlo,“ vzpomíná třídní učitelka II. třídy Mgr. Kateřina Martinková, která se svými svěřenci „v muzeu“ v družině strávila druhou vyučovací hodinu.

Žáci dostali za úkol zavřít oči a něco si přát. „Poté postupně levou rukou drželi velký železný klíč, který symbolizoval otevření nového roku a nových začátků, a nechali si jím prolít horký vosk do studené vody. Některým vznikl okamžitý obrázek jako třeba kolo a někteří se na své voskové dílko museli dívat různými úhly a hledat v něm to své přání. Byla to zároveň taková trochu věštba, co je může v příštím roce čekat. Za odměnu každý dostal vánočku a poté jsme se už s úsměvem a plní nových informací s milými pracovníky muzea rozloučili,“ popisuje neobvyklý zážitek Kateřina Martinková a ještě doplňuje, že jeden z žáků si dokonce s sebou na program přinesl knihu psanou právě panem Michaličkou, a tak odcházel i s podpisem na památku.

„Pracovníci muzea svým výkladem a projevem dokázali zaujmout úplně všechny, včetně pedagogů. Velmi děkuji za krásně připravený program, vánoční atmosféru jsme nasáli a doporučuji všem, aby si příborský vánoční program v muzeu nenechali ujít,“ uzavírá děkovně učitelka Kateřina Martinková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Turnaj v ping-pongu pro první stupeň: Vítězem se stal Oliver Hazuka

Těsně před vánočním volnem naše škola ožila sportovní ping-pongovou akcí pořádanou pro žáky prvního a druhého stupně. Prvňáci až páťáci v oblíbeném sportu soutěžili ve čtvrtek 21. prosince 2023. Do turnaje se zapojilo celkem dvacet sedm žáků, kteří mezi sebou v ping-pongu zápolili první čtyři vyučovací hodiny v tělocvičně školy.

Akci organizovali učitelé Mgr. Pavel David a Mgr. Ondřej Švrček. Při chystání turnaje jim pomáhali žáci devátého ročníku. Filipu Bordovskému, Sidneymu Rekovi a Kryštofu Sedlářovi byla navíc svěřena zodpovědná funkce rozhodčích.

Pingpongové souboje byly poměrně vyrovnané zejména ke konci turnaje, který byl velmi emotivní. „Žáci fandili a podporovali svoje spolužáky, atmosféra v tělocvičně byla příjemná a je hezké vidět, že se žáci umí chovat sportovně i ve chvílích, kdy se jim třeba zrovna nedaří,“ oceňuje jeden z organizujících pedagogů Pavel David.

Nakonec se na první tři vítězná místa probojovali Jakub Janák z V. třídy, který obsadil třetí místo, na druhé příčce stanul Patrik Konečný ze IV. třídy a pomyslné zlato vybojoval jeho spolužák Oliver Hazuka. Mladí sportovci, kteří se umístili v ping-pongovém turnaji, neodcházeli s prázdnou. Z rukou zástupkyně ředitelky pro první stupeň Mgr. Markéty Martinů získali památeční diplomy a ceny, jako třeba švihadlo, pingpongové náčiní, ale i drobné mlsání.

„Za ceny patří poděkování Spolku rodičů a přátel školy,“ vzkazuje slova díků Markéta Martinů a uzavírá gratulací sportovcům: „Bylo vidět, že všichni dali do hry maximum, proto jim patří můj obdiv. Hráli skvěle, a především šlo vidět, že si turnaj – stejně jako my, diváci – užívají.“

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Vánoční a novoroční přání

Milé děti, vážení rodiče, přátelé a podporovatelé školy, 

dovolte mi, abych Vám při příležitosti konce roku poděkovala za dosavadní přízeň a budu se těšit na další setkávání a spolupráci v roce 2024. 

Mgr. Olga Síbrtová


Osmáci už vědí, jak může vypadat láska a nenávist v knižní podobě

Některé z metod kritického myšlení si mohli vyzkoušet žáci VIII.B při návštěvě Městské knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm ve středu 6. prosince 2023, kde se spolu se svou třídní učitelkou a vyučující českého jazyka Mgr. Gabrielou Mynářovou a asistentkou pedagoga Bc. Radkou Fluksovou zúčastnili programu s názvem Láska a nenávist v knižní podobě.

,,Hned na začátku čekal na žáky náročný úkol, a to volné psaní po dobu pěti minut na téma láska nebo nenávist,“ popisuje začátek akce Gabriela Mynářová. Volné psaní je metoda založena na psaní bez pauzy, a to v i v případě, že nám docházejí nápady. Lze psát slova jako „nevím“ nebo jen jezdit propiskou po papíře. „Psaní nám přišlo náročné. Nevěděli jsme, co psát,“ shodli se žáci.

Následně na osmáky čekaly úkoly ve skupinách, se kterými se většina vypořádala velmi dobře. „Skupinkám byly rozdány texty o lásce a nenávisti, které žáci četli, a po společné diskusi měli podle důležitosti vybrat slova do alfaboxů. To jsou rámečky, do nichž se vypisují různé pojmy podle písmen z abecedy,“ líčí další úkol češtinářka. 

Dále si žáci vytvořili myšlenkovou mapu, se kterou běžně pracují i ve výuce, a metodu pětilístku, s níž se mohli setkat například v hodinách českého jazyka nebo dějepisu. Vyzkoušeli si také metodu předvídání, kde na základě vět měli zkusit vymyslet, o čem příběh je. Na závěr programu pracovali s úryvkem z knihy Lakomec, kde se zaměřovali na klíčová slova.

„Bylo to super, dozvěděli jsme se toho spoustu o lásce a nenávisti. S holkama jsme si tam našly pár knih k tomuto tématu,“ popisuje své zážitky z knihovny Gabriela Vítková. „Líbil se mi ten text, ze kterého jsme měli vybrat slova na téma láska,“ dodává její spolužačka Valerie Pustějovská. „Příjemné aktivity, zajímavé téma,“ stručně komentuje Ondřej Hlaváč.

Programem osmáky opět provázela knihovnice Bc. Martina Vroblová, která na žáky jako vždycky zapůsobila. „Paní Martina byla velmi příjemná a hodná,“ shodli se všichni do jednoho.

„Jsem ráda, že jsme se programu mohli účastnit. Vždycky ráda vidím, jak žáci pracují ve skupinách, umí se domluvit a často z toho pak vznikne i hezký výsledek. Nakonec je všechny chci moc pochválit za vzorné chování,“ uzavírá výlet do knihovny vyučující Gabriela Mynářová.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Druháčci si užili Vánoční čtení ve frenštátské knihovně

Jak lépe prožít zasněžený den než v místnosti plné knih. I druháci se proto se svou třídní učitelkou Mgr. Kateřinou Martinkovou a školní asistentkou Ing. Alicí Červenkovou vypravili do frenštátské knihovny na Vánoční čtení.

Ráno plní očekávání nastoupili do autobusu a přes spoustu sněhových vloček se dopravili na místo. Dětské oddělení knihovny na ně čekalo v celé své kráse a erudovaná knihovnice Bc. Martina Vroblová jim ukázala a vysvětlila, jak to v knihovně chodí.

„Paní Vroblová nám povyprávěla, co vše se v knihovně odehrává, jakou spoustu knih pro děti nabízejí a co vše musí čtenáři udělat proto, aby knihovnu mohli navštěvovat. Důležitou součástí bylo také taktní poučení o tom, jak se ke knihám správně chovat,“ vzpomíná na zážitek z knihovny třídní učitelka druháků.

Téma Vánoční čtení bylo stvořené pro zimní období. „Žáčci si výlet do knihovny náležitě užili. Paní Vroblová je dokázala vtáhnout do příběhu svým předčítáním a následnými otázkami. Děti si mohly půjčit jakoukoliv knihu a pročíst si ji v čítárně. A někteří dokonce neváhali a za symbolickou jednu korunu si knížku zakoupili na doma,“ vysvětluje dále Kateřina Martinková.

Vzhledem ke vstřícnosti pracovníků místní městské knihovny si mohli žáci odvézt společnou knihu s názvem Vánoční prasátko do školy. „Nyní nás tedy čeká více jak dvousetstránkové čtení,“ těší se Kateřina Martinková na milý závazek, který malým čtenářům ve škole dala.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Cizí jazyk nám není cizí – soutěže v anglickém jazyce se účastnily tři týmy z Lichnova

Na základní škole Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm se v úterý 12. prosince 2023 sešli mladí jazykovědci. Šestnáct tříčlenných týmů složených z žáků pátých tříd přišlo porovnat své dovednosti v angličtině v soutěži Cizí jazyk nám není cizí.

Z Lichnova se do frenštátské základní školy vydala tři družstva. Karolínu Markovou, Veroniku Němcovou, Kláru Tichavskou, Jana Holuba, Jakuba Janáka, Leoše Machka, Dalibora Pereze, Jakuba Pustějovského a Radima Zemana doprovázela učitelka angličtiny Mgr. Ing. Martina Havlíková a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová. Své síly žáci poměřili se souputníky z Tiché, Trojanovic i ze základní školy Záhuní a Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm.

„Vydali jsme se autobusem brzy ráno z Lichnova, aby žáci mohli v osm hodin započít svou práci. Soutěž se skládala z poslechové části, ale také z jazykových her, které ověřovaly umění použití jazyka v praxi a všeobecný přehled,“ vysvětluje Jarmila Kociánová s tím, že práce zahrnovala například zjišťování vědomostí o anglicky mluvících zemích, úkoly zaměřené na slovní zásobu či umění používat slovník.

Na prvním místě jazykovědné soutěže stanuli žáci z Tiché, druhé i třetí místo připadlo týmům ze základní školy Tyršova.

Přestože stupně vítězů lichnovské týmy neobsadily, za svůj výkon se zdaleka stydět nemusí. „Bodové hodnocení bylo poměrně těsné, některé týmy se o svá místa i dělily. Žáci předvedli parádní výkon a všem žákům, kteří se vydali naši školu do Frenštátu pod Radhoštěm reprezentovat, ze srdce děkuji za jejich zájem, píli a snahu,“ chválí reprezentanty lichnovské základní školy ředitelka Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Čerti i andělé pod přísným dohledem Mikuláše konali pořádek i v naší škole

Běžné vyučovací dopoledne v úterý 5. prosince 2023 narušil vzácný host, byl jím Mikuláš se svou andělskou i pekelnou družinou složenou ze žáků devátého ročníku.

Mikuláš s anděly i nespočtem čertů nevynechali jedinou třídu a neunikl jim ani jeden hříšník. „Jednotlivé třídy byly postupně zvány do pekelné tělocvičny, kde bylo pro žáky prvního i druhého stupně připravené překvapení v podobě opičí dráhy,“ přibližuje mikulášský den třídní učitel deváťáků Mgr. Ondřej Švrček, jehož svěřenci se rolí Mikuláše, čertů i andělů zdárně zhostili.

Po překonání zapeklité opičí dráhy se v tělocvičně netrpělivě čekalo na příchod samotného Mikuláše, kterého bravurně ztvárnil Rene Venos. Mikuláš z knihy hříchů přesně věděl o sebemenším prohřešku, ale jak už to tak bývá, i nad občasným zapomínáním učebních pomůcek je třeba někdy přimhouřit oči, a tak písnička, básnička případně nějaký prvek z tělocviku Mikuláše vždy obměkčil. Nakonec nikdo nezůstal zkrátka, všichni dostali malý džus, perník a drobnou sladkost od andělů.

„Rád bych poděkoval všem deváťákům za to, jak se zhostili svých úloh. Připravili si nápadité kostýmy i program v tělocvičně, který byl zábavný jak pro žáky, tak pro přihlížející učitele, které, nutno dodat, někdy také peklo minulo jen tak tak,“ uzavírá žertovně třídní učitel deváťáků s tím, že oceňuje i následný úklid ze strany žáků své třídy, který mikulášská akce po jejím ukončení vyžadovala.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Záložka do knihy spojuje školy. Tu naši propojila se školou v Lemešanech na Slovensku

V letošním školním roce se naše škola přihlásila do čtrnáctého ročníku česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy. Byla nám přidělena partnerská škola na Slovensku – konkrétně ZŠ a MŠ Lemešany v Prešovském kraji. Úkolem všech zapojených škol bylo vyrobit záložku na téma Inspirující svět pohádek, básní a příběhů.

„Konkrétně akce probíhala tak, že každý žák naší školy vyrobil záložku, k tomu ovšem musel použít knihu a hledat svou oblíbenou pohádku, hrdinu, autora. To se potom odrazilo i na vzhledu záložky,“ vysvětluje koordinátorka projektu a vyučující druhého stupně Mgr. Ivana Michaličková.

Kdo chtěl, mohl připojit i vzkaz svému neznámému kamarádovi na Slovensku.

„Když byly všechny záložky připraveny a podařilo se je sesbírat, zabalili jsme je a odeslali na partnerskou školu. Následně jsme netrpělivě čekali, až i k nám doputuje balíček. Dočkali jsme se ve čtvrtek 7. prosince 2023, kdy byly záložky rozdány žákům naší školy, za což velmi děkuji žákovskému parlamentu, který se ujal předávání v jednotlivých třídách,“ pokračuje dále učitelka.

Do projektu Záložka do knihy spojuje školy se letos zapojilo 143 tisíc českých a slovenských žáků základních škol. Cílem celého projektu je podpora čtenářské gramotnosti, inspirace ke čtení zajímavých knih, rozvoj kultury, vzdělanosti i mezinárodní spolupráce. A možná i seznámení s někým novým v zemi, se kterou máme mnoho společného, s někým, komu rozumíme, i když mluví jinou řečí.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Soutěž Spelling Bee letos ovládla osmačka Natálie Perezová

Hláskovací soutěž pro žáky druhého stupně s anglickým názvem Spelling Bee také v letošním školním roce uspořádaly členky jazykovědného kabinetu. Klání se za hojné účasti více než třicítky žáků od šestého do osmého ročníku uskutečnilo v úterý 28. listopadu 2023.

„Za velkou účast jsem velmi ráda a těší mě zájem žáků o angličtinu. Nejspíše si uvědomují, jak je pro ně i jejich budoucí život důležitá,“ neskrývá radost organizující učitelka a vedoucí jazykovědné sekce ve škole Mgr. Hana Poláková.

Soutěž Spelling Bee spočívala ve správnosti hláskování vybraných anglických slov. „Pro každou třídu jsme měli připravená slovíčka, která odpovídají jejich úrovni znalosti angličtiny. Po náhodném vylosování některého ze slov začal žák, který byl zrovna na řadě, anglicky hláskovat. Tříčlenná porota kontrolovala správnost vyslovovaných hlásek i to, zda soutěžící znají grafickou podobu slova,“ vysvětluje učitelka pravidla a poměrně náročné úkony, které musejí odvážní jazykovědci zvládnout.

První tři místa byla vyhlášena v každé kategorii. Za šestý ročník se na první příčce umístil Antonín Václavek, následovaly ho Tereza Drozdová na druhém místě a Nela Kytková na třetím. Sedmáky neúspěšněji reprezentoval Jakub Janeček, na druhém stanula Anna Lišková, třetí obsadila Martina Hilscherová. Z osmáků byla nejpřesnější Natálie Perezová, druhé místo získala Dorota Kociánová, třetí si zasloužila Veronika Koudeláková. Celkovou vítězkou se potom stala Natálie Perezová.

„Gratuluji mladým angličtinářům, kteří se umístili na pomyslných stupních vítězů, ale bezpochyby také všem statečným, kteří se nebáli a zkusili štěstí. Neměli to snadné už jen kvůli nervozitě, která soutěž provázela, protože nácvik ve třídě je něco úplně jiného, než soutěž před porotou a širokou základnou publika ve složení spolužáků napříč šestými až osmými ročníky,“ s neskrývaným obdivem chválí všechny soutěžící Hana Poláková.

Výherci získali ceny v podobě anglických knih, jazykových příruček, diplomů i sladkých odměn. Všichni, kteří se do soutěže zapojili, dostali pamětní list a malou sladkost.

„Děkuji Spolku rodičů a přátel školy za poskytnutí prostředků pro nákup krásných cen pro žáky, kteří se do soutěže zapojili. Nepochybuji, že také tyto odměny mají určitý podíl na vysoké účasti v soutěži, a právě díky SRPŠ jsme je mohli pořídit,“ za organizační tým děkuje hlavní koordinátorka soutěže Hana Poláková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Tříchodové mikulášské menu připravil šéfkuchař Zbyněk Diatka s našimi kuchařkami

Speciální den si žádá speciální menu. To v úterý 5. prosince 2023 uvařily naše kuchařky pod taktovkou šéfkuchaře ze společnosti Podravka – Lagris Zbyňka Diatky. Společnými silami připravili pro všechny strávníky mikulášské menu.

„Po škole chodili Mikuláš, andělé a čerti, a tak jsme vytvořili mikulášské menu sladěné do bílé a červené barvy ozdobené výhonky z Vlčovic,“ prozrazuje vedoucí školní jídelny Alena Kandráčová, která Zbyňka Diatku do školy pozvala.

A co se tedy objevilo na svátečním jídelníčku? Jemná krémová polévka z pečených rajčat, jako hlavní chod kuličky z mletého masa se smetanovou omáčkou a špagetami a dezert kokosová rýže s višněmi.

Vzácný host obědy žákům i učitelům osobně vydával, aby viděli, kdo v tento den s již dobře známými tvářemi našich kuchařek vařil. Zavítal také do mateřské školy, kde dětem ochotně vyprávěl o vaření a také o tom, co budou mít k obědu.

„Paní kuchařky vaří vždycky výborně a dnešní oběd nebyl výjimkou. Zejména polévka byla lahodná a maso velmi dobře ochucené,“ nešetří chválou asistentka pedagoga Blanka Ištvánková. O tom, že se mikulášské menu vydařilo, svědčil také zájem mladých strávníků z řad žáků o přídavek.

„Jsem ráda, že jsme opět po roce měli možnost Zbyňka Diatku pozvat do naší školy. Paní kuchařky přivítaly pánskou přítomnost i to, že mohou načerpat nové zkušenosti, nápady a rady,“ poodkrývá zákulisí ze školní jídelny Alena Kandráčová a jedním dechem dodává, že se celé vaření neslo v milé a přátelské atmosféře a všichni ze školní jídelny se už teď těší na další vaření s panem Diatkou.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Bronz z okresního kola v přehazované přivezli naši sportovci

V okresním kole přehazované pro žáky prvního stupně ve sportovní hale základní školy ve Štramberku bojovalo o pozici na stupních vítězů i devět našinců. Chlapci a dívky ze čtvrtého a pátého ročníku ve středu 29. listopadu 2023 poměřili síly s družstvy složenými ze žáků základních škol ze Štramberku, Petřvaldu a Příboru.

Naši školu reprezentovali chlapci Jan Holub, Jakub Janák, Jakub Pustějovský, Alex Tichavský, Radim Zeman, Milan Žáček a děvčata Izabela Juráková, Alexandra Kellerová a Veronika Němcová. 

„Tým se skládal vždy ze šesti hráčů a podmínkou bylo, že minimálně dva z týmu musejí být dívky. Hrálo se systémem každý s každým na dva vítězné sety do patnácti dosažených bodů,“ vysvětluje pravidla a podmínky klání doprovázející učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček s tím, že první zápas byl spíše takzvaně „oťukávací“. „Z týmu byla cítit nervozita. Určitě i z toho důvodu, že letošní účast v okresním kole přehazované byla naší premiérou,“ doplňuje dále učitel.

Postupně se však lichnovský tým pustil do hry se vší vervou a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Nakonec se jim podařilo získat krásné třetí místo. „Všichni zúčastnění hráli s maximálním nasazením, mezi tahouny týmu patřil Milan Žáček a Alexandra Kellerová, kteří přispěli významným dílem k celkovému úspěchu,“ pochvalně rozkrývá Ondřej Švrček.

Také hráči si zápasy užili. „Moc se mi turnaj líbil, bavilo mě to a klidně bych šla hrát znovu,“ prohlásila odhodlaně po vyhlášení vítězů naše úspěšná reprezentantka Saša Kellerová.

„Velmi děkuji mladým sportovcům za krásnou reprezentaci naší školy a blahopřeji jim k třetímu místu. Těší mě, že máme na prvním stupni takto nadané hráče a hráčky, že žáci mají pozitivní vztah ke sportu a rádi hájí svou domovskou školu,“ uzavírá gratulací zástupkyně ředitelky školy Mgr. Martina Bílková.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Příběhy tajných deníků odkrývali třeťáci ve frenštátské knihovně

Také žáci třetího ročníku se spolu se svou třídní učitelkou Mgr. Lenkou Bartoňovou a školní asistentkou Ing. Alicí Červenkovou vydali do knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm. Téma jejich návštěvy bylo atraktivní – a zároveň tak trochu tajemné. Neslo název Deníky a deníkové listy.

Pracovnice knihovny třeťákům v úterý 28. listopadu 2023 objasnila, co to vůbec takový deník je a jak ho psát i jak s ním dále nakládat. Na základě řízené diskuse se malí čtenáři dozvěděli, že jde o zprostředkování vlastních emocí, zážitků, jejich zápisu, které mohou dokreslit nebo jinak ozdobit svými kresbami, piktogramy či nálepkami.

Žáci si rovněž zkusili napsat úryvek „svého deníku“. „Někdo psal o svých zážitcích, jiní šli cestou fantasy – Deník z budoucnosti ze dne 9. 9. 20 999,“ rozkrývá představivost svých svěřenců Lenka Bartoňová. Po výletě do světa plného příběhů a snů nastala chvíle nezbytné reflexe. „Ve škole jsme si zážitky společně s žáky shrnuli. Třeťáci se svými spolužáky sdíleli dojmy z nevšední návštěvy nedalekého města. Bylo vidět, že v knihovně se jim líbilo. Celou akci provázela příjemná atmosféra,“ uzavírá Lenka Bartoňová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Komunální politika i zajímavosti o obci. To vše bylo náplní exkurze šesťáků u lichnovského starosty

Nejen deváťáci, ale také žáci VI. B se svou třídní učitelkou Mgr. Hanou Polákovou a školní psycholožkou Mgr. et Mgr. Terezou Schneiderovou navštívili obecní úřad. Chtěli se totiž, stejně jako jejich starší spolužáci, dozvědět informace o tématech, která zrovna probírali v předmětu Etická výchova, od toho nejpovolanějšího, tedy od starosty Lichnova Ing. Aleše Mičulky, který je ve čtvrtek 23. listopadu 2023 ochotně pozval přímo do své kanceláře a neúnavně odpovídal na všetečné otázky šesťáků.

A co že se vlastně žáci dozvěděli? „Zjistili jsme vše důležité o Lichnově – kdy byl založen, kolik má obyvatel, jaké spolky zde fungují nebo jaké památky můžeme najít v jeho katastru. Pan starosta nám také vysvětlil, jak funguje obecní úřad a k čemu slouží obecní zastupitelstvo,“ prozrazuje nově nabyté informace třídní učitelka VI. B Hana Poláková, která také chválí své svěřence za to, že si všechny získané informace poctivě zapisovali do připravených pracovních listů. „Žáci měli za úkol mimo jiné zjistit nějakou zajímavost o naší obci, a tak jsme se například dozvěděli, kolik svateb se v Lichnově minulý rok událo nebo jaké je nejoblíbenější místo pana starosty,“ poodkrývá dále třídní učitelka.

Na obecním úřadě se žákům i jejich doprovázejícím vyučujícím líbilo. „Děkujeme panu starostovi za jeho čas, ochotu a příjemné zpestření výuky,“ uzavírá Hana Poláková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Školou se ozývalo zvonění klíčů jako připomínka sametové revoluce

Projektový den věnovaný sametové revoluci se na naší škole odehrál v pondělí 20. listopadu 2023. Organizovali ho samotní deváťáci a zapojili se do něj všichni žáci a učitelé druhého stupně.

K uskutečnění této netradiční vzdělávací události ovšem vedla poměrně náročná cesta. Vše začalo před několika lety zapojením školy do projektu Samet na školách aneb Jeden svět na školách. Podobná akce je tedy již na naší škole tradicí, letošní ročník byl ovšem přece jen v něčem výjimečný. Většinou totiž veškeré připomínky událostí 17. listopadu padají na bedra učitelky dějepisu Mgr. Ivany Michaličkové, která pravidelně zaštiťuje celou akci. Letos byla příprava projektového dne na samotných žácích. „Oslovila jsem ty nejstarší a nejzkušenější – deváťáky – a jejich reakce mě velmi mile překvapila,“ přiznává Ivana Michaličková.

Deváťačky Barbora Vaňková a Markéta Buzková se okamžitě ujaly vedoucí role a k nim se následně připojily ostatní dívky. Ty se podle manuálu, který obdržely od své vyučující, pustily do přípravy. „Děvčata postupovala pečlivě, vše mělo od počátku jasně danou strukturu. Holky pracovaly samostatně a na mě padala jen asistující role,“ chválí své svěřenkyně učitelka.  

Dívky své spolužáky obeznámily s plánem příprav a nutnými činnostmi, které je třeba ještě před vypuknutím akce zvládnout. Podařilo se také zapojit některé chlapce, kteří zajistili například kopírování potřebných materiálů, rozvrhli a následně také nainstalovali výzdobu na chodbách nebo vyvěsili plakáty.

V pondělí 20. listopadu nastal Den D. Hned ráno se všichni žáci i vyučující druhého stupně shromáždili na hlavní chodbě, kde je přivítala žačka devátého ročníku Tereza Kostelníková se svým procítěným proslovem. Následovalo rozdělení do družstev, kterým nezbývalo nic jiného, než v co nejkratším čase, ale zároveň i kvalitně a zodpovědně plnit jednotlivé úkoly. Stanovišť bylo celkem šest a každé bylo pojato úplně jiným způsobem. A když si náhodou soutěžící žáci šestých až osmých tříd nevěděli s něčím rady, měli vždy k ruce svého průvodce – staršího spolužáka z deváté třídy, který jim byl po celý projektový den nápomocen.  „Celé dopoledne uteklo velice rychle, náhodně složené skupiny žáků skutečně dobře fungovaly a bylo vidět, že spolu umí i napříč ročníky pěkně spolupracovat,“ všimla si koordinátorka akce Ivana Michaličková.

Na slavnostní ukončení se opět všichni žáci a učitelé druhého stupně sešli na hlavní chodbě školy, kde bylo mimo jiné vyhlášeno, jak se jednotlivé týmy umístily. Na prvním místě stanul tým s názvem Červené ponožky ve složení Jasmína Gilarová, Martina Hilscherová, Veronika Janáková, Regína Juráková, Elen Švecová, Pavel Herman, Daniel Tichavský a Karel Valíček. Gratulujeme.

Po vyhlášení na hlavní chodbě zavládla zvláštní atmosféra. Prostory školy se ozývalo zvonění a cinkání. Když totiž začne zvonit klíči více než sto lidí najednou, dojetí se člověk jen těžko brání. Žáci školy si tak se svými učiteli připomněli události, kterým vděčíme za lepší život v naší zemi.

„Chci poděkovat všem deváťákům, kteří se do projektu zapojili a nebáli se vyzkoušet si něco nového a neznámého. Šli do toho opravdu naplno, nevzdali to, i když jim příprava zabrala spoustu volného času. Jsem přesvědčena, že se podařilo vytvořit něco úžasného. Jako by pomyslně následovali ty, kteří v roce 1989 snili o svobodě a demokracii, kteří věřili v nenásilí a sílu lidského hlasu, kteří byli odvážní a odhodlaní,“ s dojetím uzavírá Ivana Michaličková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka na Vánoční koncert

Milé děti, vážení rodiče a přátelé hudby,

dovolte mi, abych Vás pozvala na Vánoční koncert, který pořádá První soukromá základní umělecká škola MIS Music Kopřivnice, jejíž jsme pobočkou.

Na koncertě vystoupí žáci hudebních oborů místní pobočky – hry na zobcovou a příčnou flétnu paní učitelky BcA. Barbory Fojtíkové a hry na klavír pana učitele MgA. Jiřího Najvara. Těšit se můžete na vystoupení obou oddělení školního pěveckého sboru Lichnováček a pěveckého sboru Gaudium pod vedením pana učitele Mgr. Jiřího Najvara a dále pěveckého sboru Cvrčci pod vedením paní učitelky Mgr. Marie Melnarové.

Koncert se uskuteční v prostorách naší základní školy.

Spolu s vystupujícím žáky a jejich učiteli se těšíme na Vaši účast.

Mgr. Olga Síbrtová


Bubnovali jsme, aby bylo děti slyšet. Nejenom žákovský parlament připomněl násilí na dětech

V České republice je násilím v rodině zasaženo zhruba čtrnáct procent dětí.  Proto se naše škola v pondělí 20. listopadu 2023 premiérově zapojila do celorepublikové akce s názvem Bubnovačka, kterou pořádá Centrum LOCIKA. Bubnováním jsme dali hlas týraným dětem, které o svých problémech mlčí. Podstatou bubnování je tedy i fakt, že „ticho děti před násilím neochrání“.

Centrum LOCIKA připravilo materiály pro preventivní vyučovací hodinu, které třídní učitelé využili v hodinách etické výchovy nebo prvouky. „Cílem bylo děti seznámit s problematikou domácího násilí a vysvětlit, proč budeme 20. listopadu bubnovat,“ vysvětluje smysl akce a průběh příprav organizátorka Bubnovačky a koordinátorka žákovského parlamentu ve škole Mgr. Gabriela Mynářová.

Ještě před samotnou Bubnovačkou členové žákovského parlamentu představili celou akci v jednotlivých třídách dětem. Vyzvali je, ať si v pondělí 20. listopadu 2023 přinesou jakékoli náčiní pro bubnování, aby se všichni mohli sejít v 10:10 hodin na hlavní chodbě, kde jsme si následně společně zabubnovali na různé nástroje – od odpadkového koše přes Mixit tubusy až po pořádný zvučný buben.

Po úvodním slově, kterého se chopila členka žákovského parlamentu, a tedy jedna z pořadatelek akce Kateřina Machalová z třídy VII. A, se na pokyn začalo bubnovat.

„Moc děkuji všem kolegům i žákům, kteří se do Bubnovačky zapojili, a také děkuji žákovskému parlamentu i Katce, která na závěr celou akci zakončila pro mě až dojemnými slovy,“ sděluje své pocity Gabriela Mynářová.

Asistentka pedagoga Michaela Vymětalová, která vypomáhá s chodem žákovského parlamentu, připravila z Bubnovačky video.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Páťáci v knihovně tvořili svůj vlastní komiks

V letošním školním roce všechny třídy naší školy postupně vyráží na exkurzi do Městské knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ve středu 22. listopadu 2023 se tam vypravili spolu se svým třídním učitelem Mgr. Pavlem Davidem a asistentkou pedagoga Jarmilou Kociánovou také páťáci, pro které byl připraven program s názvem Komiksové hrátky.

Žáci si napřed s paní knihovnicí řekli a ukázali, co vlastně komiksy jsou. „Byla pro ně připravena různá cvičení a pracovní listy,“ přibližuje průběh návštěvy Pavel David. Nejzajímavější část programu však na páťáky teprve čekala: „Ve skupinkách si žáci vytvořili svůj vlastní komiks na libovolné téma a na závěr vše prezentovali před ostatními,“ pokračuje dále učitel.

Nechyběla ale ani prohlídka prostor, aby se žáci dokázali v knihovně orientovat. Každý si mohl vypůjčit knihu, která se mu zalíbila, a ve zbytku času ji mohl prolistovat a někteří stihli také pár odstavců přečíst. „Byl to příjemně strávený čas a přesvědčili jsme se, že někteří žáci mají ke knihám skutečně vřelý vztah,“ uzavírá Pavel David.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Lektoři z vysoké školy seznámili naše žáky se softwarem Geogebra

Lektoři z GeoGebra institutu Ostrava přijeli do naší školy předvést interaktivní software Geogebra ve čtvrtek 16. listopadu 2023. Naše škola tak navázala spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, Katedrou matematiky a deskriptivní geometrie Fakulty stavební.

„Software GeoGebra, který výborně doplňuje výuku, protože podporuje představivost žáků a prohlubuje jejich znalosti z matematiky, využijeme hlavně v geometrii,“ slibuje si od vzdělávacího setkání učitelka matematiky Mgr. Bohdana Hutyrová, která hostující lektory do Lichnova pozvala a školení pro žáky druhého stupně zajistila.  

Pod vedením čtyř univerzitních lektorů Mgr. Zuzanou Morávkovou, Ph.D., Ing. Petrou Schreiberovou, Ph.D., RNDr. Janou Volnou, Ph.D., a Mgr. Petrem Volným, Ph.D., se žáci naučili používat základní nástroje programu. „Zkonstruovali například bod, úsečku, střed úsečky, trojúhelník, mnohoúhelník, ale vyzkoušeli si sestrojit také kružnici opsanou trojúhelníku nebo sestrojit dvanáctistěn,“ vyjmenovává Bohdana Hutyrová a dodává, že někteří kreativci se pustili i do použití dynamických barev a animací.

Všichni žáci druhého stupně absolvovali pětačtyřicetiminutový workshop pod vedením dvou odborníků, kteří měli předem jasně rozdělné role. Jeden vždy lektoroval a druhý byl nápomocen studentům při řešení individuálních problémů. Oba workshopy probíhaly paralelně ve školním informačním centru na noteboocích a v kmenových třídách na iPadech.  

Celé školení bylo nabito novými poznatky. „Připravený program byl akční, nápaditý a žáci byli nadšeni svými výtvory. Jsem si jistá, že své nové dovednosti zužitkují v praxi v následujících hodinách,“ těší se Bohdana Hutyrová, která má v úmyslu spolupráci s ostravskou vysokou školou dále prohloubit, například zajištěním školení pro vyučující.

Sponzorem této neobvyklé vzdělávací akce pro žáky šestého až devátého ročníku byl Spolek rodičů a přátel školy. „Spolku vděčíme za možnost toto zajímavé novátorské školení uskutečnit. Dále děkujeme také skvělým školitelům za jejich čas, vstřícný a profesionální přístup a těšíme se na další spolupráci,“ doplňuje na závěr učitelka.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Osmáci a deváťáci jeli do ostravské zoo poměřit své znalosti na Soutěž mladých zoologů

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava ve spolupráci s Kruhem přátel při zoo pravidelně vyhlašují soutěže pro žáky druhého stupně. Jednou z nich je Soutěž mladých zoologů 2023, do které se zapojili i žáci osmého a devátého ročníku naší základní školy. Společně s vyučujícími přírodopisu Mgr. Bohdanou Hutyrovou a Mgr. Ludmilou Kalčákovou, Ph.D., se v pátek 10. listopadu 2023 vydali vlakem do zoo v Ostravě. Tématem letošního soutěžního klání byly evropské šelmy.

Žáci se na soutěž intenzivně připravovali. „S mladými přírodopisci jsme si prošli internetové stránky ostravské zoo, prostudovali jsme dostupné pracovní listy, doporučenou literaturu a seznámili se se všemi zástupci šelem chovanými v zahradě,“ popisuje přípravné období před soutěží Bohdana Hutyrová.

Soutěžní klání v Ostravě bylo naplánováno až na 10:30 hodin, a tak měli žáci se svými vyučujícími ještě čas upevnit si vědomosti přímo u jednotlivých pavilónů. „Benefitem ranní prohlídky zoologické zahrady byla možnost sledovat zvířata při krmení, vyspaná a čerstvá,“ vzpomíná zase učitelka Ludmila Kalčáková a doplňuje, že si spolu s žáky soutěžní výlet do zoologické zahrady užili. To ostatně potvrzují i slova žákyně třídy VIII. A Regíny Jurákové, která naši školu spolu s šestnácti dalšími spolužáky reprezentovala. „Skvělý zážitek byl, když jsme procházeli zoo a zastavili se u pavilonu s medvědem, který přišel až k nám. Byl přímo u nás, dělilo nás jen bezpečnostní sklo,“ vzpomíná účastnice soutěže Regína.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Konkurence škol byla velká a test, který žáci řešili, opravdu obtížný. Nejvíce bodů nakonec získali studenti z Gymnázia Studentská z Havířova-Podlesí, druzí byli žáci základní školy Mařádkova z Opavy a třetí příčku obsadili žáci ze základní školy Masarykova z Českého Těšína.

Všichni mladí soutěživí přírodovědci měli tento den vstup do zoologické zahrady zdarma. Navíc bylo klání podporováno Spolkem rodičů a přátel školy, který uhradil dopravu našich žáků do Ostravy. „Velmi si této podpory vážíme a jsme rádi, že jsme mohli prožít školní den takto netradičně. I když jsme se neprobojovali mezi výherní trojici, získali jsme nové vědomosti i zkušenosti a ceníme si toho,“ pokračuje dále učitelka Bohdana Hutyrová, která se už těší na další soutěžní setkání, které proběhne v březnu. Tentokráte se však přírodovědci se svými vyučujícími přesunou na ostrov Madagaskar, který je domovem poloopic a zároveň dalším ze soutěžních témat.

Soutěž mladých zoologů je podporována Moravskoslezským krajem a Ministerstvem životního prostředí České republiky. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka na Vánoční jarmark

Milé děti, vážení rodiče, prarodiče, příznivci a přátelé školy,

začíná advent – čas radostného očekávání, naděje, přátelství a lásky, ale také společného setkávání. Dovolte mi, abych Vás jménem dětí a zaměstnanců školy pozvala do naší školy na tradiční Vánoční jarmark, který se uskuteční ve čtvrtek 14. prosince.

Možná jste zaznamenali, že letos pořádáme jarmark v termínu blíže samotným vánočním svátkům. V předchozích letech se jarmark konal hned zkraje prosince, a proto ve škole začínaly přípravy na tuto velkou akci už brzy v listopadu. Chystaly se vánoční výrobky a zpívaly koledy, ale nám přišlo, že se tím vánoční kouzlo trošku vytrácí a že kvůli této dlouhé přípravě může dětem kouzelný čas Vánoc zevšednět.

Proto jsme letos zvolili den konání až v polovině prosince, mezi druhou a třetí adventní nedělí, ve čtvrtek, abychom vyhověli termínem také členům Spolku rodičů a přátel školy, který nám s organizací významně pomáhá. Spolek se postará o zajištění Andělské kavárny, do které může kdokoliv z návštěvníků přispět něčím na zub – a budeme za to vděčni. Deváťáci se pro změnu postarají o tradiční Čertovský bufet a děti z mateřské i základní školy připraví pod vedením svých učitelů vánoční dekorace, ozdoby a další výrobky, které si můžete k ozvláštnění vánoční atmosféry u nás nakoupit. Výtěžek z celé akce poputuje prostřednictvím SRPŠ dětem v mateřské škole a žákům v základní škole. O jeho výši Vás budeme informovat.

Celou akci zahájíme koncertním vystoupením školního pěveckého sboru Lichnováček, které vzniklo ve spolupráci s První soukromou základní uměleckou školou MIS Music Kopřivnice pod taktovkou MgA. Jiřího Najvara. Nejmenší děti ze školní družinky Myšáků se pochlubí představením Veselé houbičky, které mělo svou premiéru na přehlídce Motýlek v oblacích věnované handicapovaným dětem.

Byli bychom rádi, kdyby se škola na toto odpoledne a podvečer proměnila v místo, kde se všichni zastavíme v předvánočním shonu, strávíme příjemnou chvíli společným setkáním a setkáním s přáteli, umožníme dětem ukázat školu svým blízkým, a naplníme tak adventní čas pohodou a klidem.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Mgr. Olga Síbrtová


Učí se nejenom děti, ale i učitelé. S Etickou a charakterovou výchovou jsme proškolili celou sborovnu

V úterý 21. listopadu 2023 se realizovalo celodenní školení učitelů naší základní školy. V prostorách Gymnázia a Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm se sešlo dvaadvacet pedagogů, aby se zdokonalili ve vedení třídnických hodin. Vzdělávací program akreditovaný MŠMT v rozsahu osmi vyučovacích hodin s názvem „Jak vést třídnické hodiny efektivně“ byl postaven jednak na teoretickém základu, jednak na praktických ukázkách pestrých aktivit, které lze s žáky v rámci třídnických hodin společně realizovat.

Poskytovatelem byla společnost Etická a charakterová výchova, z. ú., která za našimi učiteli vyslala lektorku Mgr. Markétu Juřicovou. Její profesionální přístup, vhled, schopnost předat své dlouhodobé zkušenosti z lektorování i vlastního učení etické výchovy nás jednoznačně strhl, při plnění jednotlivých úkolů jsme měli možnost více se vzájemně poznat, takže se nám nakonec zdálo, že školení bylo zároveň jakýmsi teambuildingem. Paní Markétě Juřicové touto cestou děkuji.

Dále bych chtěla poděkovat paní Kláře Literové ze společnosti Etická a charakterová výchova za organizaci školení a panu řediteli Gymnázia a Střední průmyslové školy Mgr. Richardu Štěpánovi za poskytnutí prostor pro školení a zajištění techniky, ale také za to, že se nám osobně věnoval a provedl nás modernizovanou školou, ukázal vybavenost učeben a seznámil nás s jejím fungováním i plány do budoucna. Možnost této exkurze jsme ocenili zejména s ohledem na skutečnost, že mnozí naši žáci ve svém studiu pokračují právě na Gymnáziu a Střední průmyslové škole ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Závěrem nesmím opomenout tým naší školní jídelny, jemuž patří poděkování za vynikající koláč, který nás potěšil u kávy či čaje během přestávek mezi školením.

Mgr. Olga Síbrtová


Exkurze do knihovny: Šesťáci se vydali do světa pohádek, pověstí, bajek a legend

Naše škola navázala od letošního školního roku ještě intenzivnější spolupráci s Městskou knihovnou ve Frenštátě pod Radhoštěm. Všechny třídy školy absolvují v tomto školním roce exkurzi tematicky blízkou probíranému učivu v předmětu český jazyk, a nejinak tomu je i v případě třídy VI. B, která vyrazila do knihovny ve středu 15. listopadu 2023. Čekalo je seznámení s fungováním knihovny a lekce nazvaná Svět pohádek, pověstí, bajek a legend.

Po krátké cestě autobusem a zakoupení něčeho na zub v jedné z frenštátských pekáren čekal na děti útulný prostor knihovny, kterému vládne knihovnice Bc. Martina Vroblová. „Vyrostla jsem v knihovnické rodině, toto povolání je v naší rodině tradiční,“ vyprávěla dětem jejich průvodkyně, u níž byly zápal pro práci a láska ke knížkám na první pohled znát. A díky tomu dokázala žáky strhnout.

Děti dokázaly zhruba zformulovat, co práce v knihovně obnáší, Martina Vroblová jim pak upřesnila, co vše má takový knihovník na starosti. Všechny přítomné překvapilo, že do knihovny smí vstoupit kdokoliv, i člověk, který nevlastní průkaz čtenáře. „Můžeme si tam číst, jak dlouho chceme, ale knížky si nemůžeme vzít,“ popisuje takovou návštěvu knihovny Daniel Tichavský. „To je pro vás takový tip, kde si zkrátit čas třeba při čekání na autobus,“ uvedla knihovnice.

Z knihovnické lekce si děti odnesly spoustu nových poznatků. „Knížky jsou v knihovně řazeny abecedně podle příjmení spisovatelů,“ říká Magdalena Dobečková. „A je to tam inspirativní,“ doplňuje její sestra Barbora. „Taky jsou knihy rozděleny podle věku,“ zapamatoval si Daniel Kvita nápisy na regálech v dětském oddělení. Městská knihovna však neslouží pouze dětem. „Je tam rozdělení na dětské a dospělé oddělení,“ upřesňuje Nella Dreslerová.

Také povídání a úkoly, které se týkaly tématu pohádek, bajek, pověstí a legend, děti zaujaly. „V pohádkách musí být dobro i zlo,“ uvádí Šimon Pustějovský. Lukáš Osterezy mluví o pověstech: „Je tam část pravdivá a část nepravdivá.“ František Špaček si zapamatoval, že legendy se psaly latinsky a svým kamarádům by knihovnu doporučil, protože si tam skoro každý vybere nějakou knihu. Třeba Samuel Lukeš by se do knihovny vydal pro horor. Laura Zbožínková ocenila vyprávění z pohledu postav. Při tomto úkolu se děti pokusily vyprávět pohádku O Červené karkulce z pohledu vlka, babičky, myslivce, ale i předmětů, jako je třeba babiččina postel. Nejvíce všechny pobavila Markéta Kostelníková, která své vyprávění pojala jako skutečná herečka.

Mezi dvěma tematickými bloky byla přestávka na svačinku. Děti z šestky neposedí, a tak se trošku protáhly v oddělení pro dospělé. Elen Švecové a Nelle Žáčkové se na exkurzi líbila právě tato část, kdy si se spolužáky zahráli na babu. David Janyška ocenil práci naší průvodkyně: „Mně se líbilo, že to paní knihovnice měla dobře připravené.“ A Zdeněk Hlavička by knihovnu doporučil, protože je to tam fajn.

„Moc děkuji paní knihovnici Martině Vroblové nejen za tuto lekci, ale především za program pro celou naši školu,“ vzkazuje slova díků ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která šesťáky učí češtinu a spolu s jejich třídní učitelkou Mgr. Hanou Polákovou žáky do knihovny doprovázela. „Dětem bylo v knihovně dobře, perfektně reagovaly na otázky, měly mnohdy vtipné a neotřelé nápady. Paní knihovnice je provedla dvěma zajímavými hodinami, které utekly jako voda. A také měla pochopení pro dětské hry a spontánní radost projevenou o přestávce,“ dodává s úsměvem ředitelka s tím, že už nyní se těší na příští setkání ve frenštátské knihovně.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Informace o zapojení školy ke stávce

Vážení rodiče a zákonní zástupci dětí a žáků,

naše škola se v pondělí 27. listopadu 2023 připojuje k jednodenní výstražné stávce vyhlášené Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství. Právo na stávku je zakotveno v článku 27 odstavce 4 Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky, a je tedy ústavním právem občana. Ke stávce se připojují zaměstnanci všech složek školy – základní školy, mateřské školy, školní družiny a školní jídelny. Škola bude tento den zcela mimo provoz.

V médiích jste jistě zaznamenali širokou diskusi na toto téma. Pokusím se Vám přiblížit, jak by se navrhované změny dotkly konkrétně naší školy. Tučně uvádím důvody stávky (zdroj: Asociace ředitelů základních škol) s příklady konkrétního dopadu na vzdělávání v naší škole.   

  • dlouhodobá nejistota a nekoncepčnost

Pro vedení školy je celkově nepřehledná situace v oblasti stanovování dlouhodobých cílů, vytyčení koncepce rozvoje školy, plánování. Změny legislativy ovlivňují stanovování priorit v rozvoji školy. Těžce se někam směřuje, když se stále mění podmínky.

  • nedostatečné zajištění finančních prostředků na nepedagogické pracovníky, bez nichž nelze zajistit provoz školy

Současné tarifní platy kuchařek či uklízeček se dle platových tabulek pohybují kolem 20 000 Kč hrubého měsíčně. Na těchto nepostradatelných profesích nelze již více šetřit, bez nich je ale zajištění chodu školy nepředstavitelné.

  • neřešení situace neučitelských pedagogických profesí

Avizovanou prioritou vlády se stal plat učitele, ale konkrétně v našem týmu pracují další pedagogové – vychovatelé, školní psycholog, asistenti pedagoga, kteří jsou zcela opomíjeni. Nerozumíme tomu, proč je jedna pedagogická profese vyňata a na ostatní se zapomíná. Výši platu přece už nyní rozlišují v platových tabulkách platové třídy.

  • avizované navýšení platů učitelů, které neodpovídá skutečnosti

Přislíbeno udržet platy učitelů ve výši 130 % průměrného platu, reálný plat učitelů ale meziročně klesá.

  • snižování maximálního počtu hodin, které může škola použít pro výuku (PHmax), které se dotkne především škol, které tento nástroj využívají intenzivně ke zkvalitnění výuky

V naší škole využíváme PHmax v plné výši. Díky tomu se nám podařilo snížit počty žáků ve třídách (na prvním stupni průměrně 22 žáků, na druhém 16 žáků – spojené třídy A a B by čítaly bezmála 30 žáků). Snížení PHmax by znamenalo zrušení zhruba jednoho celého úvazku učitele a krok zpět v trendu, který postupně rozvíjíme – například:

  • široké nabídky u dvou povinně volitelných předmětů v osmém a devátém ročníku, aby si žáci mohli sami určit, ve které oblasti se chtějí rozvíjet (letos se jedná o předměty cvičení z matematiky, konverzace v anglickém jazyce, pěstitelství a příprava pokrmů, robotika, seminář z českého jazyka, 3D tisk, základy administrativy s průměrně 11 žáky ve skupině),
  • dělení hodin na skupiny u cizích jazyků (legislativou je povolený počet žáků 24, v naší škole průměrně 13 žáků na skupinu),
  • tandemovou výuku dvou učitelů v předmětech kvůli zajištění bezpečnosti (tělesná výchova v prvním a druhém ročníku – nelze totiž dělit na skupiny z důvodu kapacity tělocvičny, pracovní činnosti) a individualizaci práce s dětmi (opět tělesná výchova, pracovní činnosti, robotika, 3D tisk) či zajištění vyšší kvality výuky (v prvním a druhém ročníku výuka anglického jazyka prvostupňovým třídním učitelem v tandemu s aprobovaným angličtinářem) apod.

Škola na výuku v méně početných třídách a skupinách ve spolupráci se zřizovatelem dokázala zajistit prostory a postarala se o personální obsazení pracovních pozic kvalifikovanými pedagogy.  

  • snížení nápočtu finančních prostředků na asistenty pedagoga, bez nichž nelze realizovat probíhající inkluzi v současné podobě

V naší škole v současnosti pracuje 6 asistentů pedagoga, snížení jejich počtu by se citelně dotklo nejen dětí, kterým byl asistent pedagoga jako podpůrné opatření přidělen, ale všech dětí ve třídě.

  • další změny, které jsou nesystémové a mohou negativně ovlivnit chod škol (například avizované snižování ONIV, sloužících mimo jiné k pořizování učebnic a pomůcek nebo vzdělávání pedagogických pracovníků apod.)

Snižování financí na pomůcky, učebnice a další vzdělávání pedagogů spolu s nárůstem cen povede k tomu, že škola nebude mít tolik prostředků na obnovu zastaralých pomůcek, poškozených učebnic či nákup moderního vybavení. Co se týká dalšího vzdělávání pedagogů, v tomto roce čerpáme z finanční dotace v Operačním programu Jan Amos Komenský (přes dva miliony Kč), kterou jsme získali a která výrazně cílí na vzdělávání pedagogů, nicméně se nejedná o dlouhodobé a koncepční řešení, jak zajišťovat rozvoj pracovníků.   

Vážení rodiče, v přístupu ke stávce jsme v naší škole jednotní, stávkový výbor mi předal veškeré potřebné informace. Z ministerstva školství jsme obdrželi informaci, že rodičům nevznikne v tomto případě nárok na ošetřovné. Touto cestou se Vám omlouváme za možné komplikace, ale rozhodli jsme se připojit k těm, kteří chtějí dát najevo svou nespokojenost s vývojem ve školství a jeho možnými dopady na kvalitu vzdělávání Vašich dětí.

S přáním klidných dnů

Mgr. Olga Síbrtová 


Správná pětka: Lichnovští páťáci se seznámili s vrstevníky z Mniší

Stmelovací akci si užili páťáci z Lichnova a z Mniší v pátek 10. listopadu 2023. Ve škole se totiž právě v tento den sešla Správná pětka.

V prvních třech vyučovacích hodinách si pro žáky připravil program třídní učitel pátého ročníku Mgr. Pavel David. „První hodinu jsme hráli v tělocvičně seznamovací hry, aby se (možná) budoucí spolužáci lépe poznali a zapamatovali si svá jména,“ popisuje průběh prvních společných aktivit učitel.

Následovala práce ve skupinách, kdy si žáci vyrobili strom vzájemného přátelství. Druhou a třetí hodinu byli páťáci rozděleni na dvě skupiny. Na tu první čekali roboti – Ozoboti a Blue-boti, se kterými se žáci naučili pracovat díky učiteli informatiky Mgr. Ondřeji Švrčkovi. Druhá skupina se dověděla něco nového o celosvětové gastronomii formou oblíbené herní aplikace Kahoot od dalšího učitele informatiky Bc. Michala Karbana.

Pro páťáky z Mniší byla také připravena vynikající svačinka. „Děkujeme našim paním kuchařkám za vzornou péči,“ nezapomíná zmínit třídní učitel pátého ročníku, který si váží možnosti potkat se a strávit dopoledne s novými tvářemi. „Užili jsme si opravdu spoustu zábavy a už teď se těším na další setkání, které nás bude čekat ve druhém pololetí,“ uzavírá Pavel David.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Děti ze školky i ze školy nasbíraly více než osm set kilogramů kaštanů a žaludů pro zvířata

Říjnová soutěž ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic se dočkala vyhodnocení. Děti z mateřské školy a žáci ze základní školy nasbírali více než osm set kilogramů kaštanů a žaludů, a to je parádní výkon.

Do soutěže se zapojilo přesně čtyřicet pět dětí, které podzimní plody sbíraly ve třech kategoriích – jednotlivci ze základní školy, jednotlivci z mateřské školy a družstva. Vyhodnoceno bylo v každé kategorii pět nejlepších sběračů.

Očekávané vyhodnocení žáků ze základní školy se uskutečnilo v úterý 14. listopadu 2023 dopoledne za přítomnosti ředitelky školy Mgr. Olgy Síbrtové, zástupkyně ředitelky Mgr. Markéty Martinů, vedoucí vychovatelky školní družiny Lucie Vávrové, DiS., a učitelky přírodopisu Mgr. Bohdany Hutyrové.

Jednotlivci – základní škola:

  1. Olivie Kopečná
  2. Ondřej Zeman
  3. Věra Veselková
  4. Michaela Trčková
  5. Aneta Fojtíková

Sběrači z mateřské školy si na vyhlášení museli ještě jeden den počkat. Ve středu 15. listopadu 2023 jim ceny předaly ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, zástupkyně ředitelky Mgr. Markéta Martinů a vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS. V mateřské škole byly nakonec symbolicky oceněny všechny děti, které se do sběru zapojily.

Jednotlivci – mateřská škola:

  1. Kryštof Zeman
  2. Sofie Lukešová
  3. Karolína Kuchtová
  4. Josefína Sýkorová
  5. Vojtěch Klímek

Ocenění získali i „skupinoví“ sběrači – družstva:

  1. Vendula Pustějovská, Oliver Pustějovský, Jáchym Hyvnar
  2. Nikola Jeřábková, Barbora Jeřábková
  3. František Mičulka, Josef Mičulka
  4. Petra Mičkalová, Vanesa Mičkalová
  5. Šimon Matúš, Tereza Matúšová

Úplně nejlepším sběračem ze všech kategorií se stal Kryštof Zeman z mateřské školy, který nasbíral neuvěřitelných 149 kilogramů kaštanů.

Všechny nasbírané plody předala učitelka druhého stupně Mgr. Bohdana Hutyrová místním chovatelům drobné zvěře a Mysliveckému spolku Lichnov a Bordovice.

„Srdečně děkujeme všem, kteří se na sběru podíleli. Většinou se zapojily celé rodiny, sbírali rodiče, prarodiče, sourozenci a jejich aktivní práce si velmi vážíme,“ děkuje organizátorka tradiční podzimní akce Lucie Vávrová.

„Vítězům gratuluji a všem, kteří se zapojili, za Myslivecké sdružení i drobné chovatele děkuji. Zvířátkům nasbírané plody usnadní přežít zimu,“ s vděčností uzavírá soutěž ředitelka školy.

Mgr., Ing. Martina Havlíková  


Tvůrci projektu Planeta Země 3000 nás letos zavedli do Kambodži

Se sedmáky, osmáky a deváťáky jsme ve středu 8. listopadu 2023 procestovali asijskou Kambodžu, ale ne klasicky prstem na mapě nebo v učebnici, zajeli jsme si rovnou do kina do Frenštátu pod Radhoštěm. Tam jsme spolu s cestovatelem Adamem Lelkem a jeho dvěma kamarády – dobrodruhy putovali k tajemné hoře. Čekalo nás sedmdesátiminutové dobrodružství ve starověkém království s pohnutou minulostí, magickými chrámy, srdečnými lidmi a nevšední atmosférou.

„Film o Kambodži jsem si užil, bylo to zajímavé zpestření školního týdne a dověděl jsem se také nové informace,“ popisuje svůj zážitek z nevšedního vzdělávacího programu pro základní a střední školy Tomáš Socha z VIII. A.

Do projektu Planeta Země 3000 je naše škola zapojena dlouhodobě a organizoval jí i letos učitel Ing. Daniel Otýpka. Příští rok se s tvůrci projektu pustíme do objevování dech beroucí Chile.

Cílem projektu je vedle kulturního zážitku také přiblížení krás i aktuálních problémů našeho světa. Diváky chtějí tvůrci motivovat ke vzdělávání a úctě, pokoře a zájmu o okolní svět. Žáky a studenty vedou k zamyšlení se a utváření životních hodnot.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


V Lichnově máme nejlepší mladé „palačinkáře“ v kraji

Trojice žáků jela reprezentovat naši školu do Střediska volného času v Ostravě v sobotu 11. listopadu 2023, kde se konala soutěž Palačinkový kulinář.

Naši školu zastupovali sedmačka Kateřina Machalová a deváťáci Nela Palatková a Josef Mičulka. Žáky na soutěž vybrala, přihlásila a před tím pečlivě v předmětu Příprava pokrmů a stolování připravila učitelka vaření a vedoucí kroužku Cukrářské a kuchařské dobroty Mgr. Monika Čempel. 

Sobotní výlet byl nevšední už svým počátkem. Skupina žáků se svou učitelkou vyrazili z vlakového nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm už brzy ráno. „Sobotní vstávání bylo poměrně náročné, budík mi zvonil o půl šesté ráno,“ popisuje svůj netradiční začátek prvního víkendového dne Nela.

Samotná soutěž pobíhala v čase od devíti do třinácti hodin ve Středisku volného času v Ostravě a účastníci museli dodržovat přísná pravidla. Všichni soutěžící museli připravit dva shodné talíře – jeden na ochutnávku a druhý pro zhodnocení estetické stránky. „Každý soutěžící měl nachystáno pět kusů palačinek a ingredience k přípravě. Mladí kuchaři nesměli použít žádné vlastní předpřipravené suroviny a doprovod nesměl být přítomen při samotné přípravě, aby žákům nepomáhal,“ vysvětluje podmínky soutěže doprovázející učitelka. Nadějní kulináři tedy byli odkázáni sami na sebe, na svůj um a na to, jak se do soutěže připravili.

Na samotnou přípravu palačinek měli kuchtíci přesně šedesát minut. „Žáky jsem po celou dobu obdivovala. Prokázali samostatnost, dokázali se rychle orientovat v novém prostředí i v jiné kuchyni,“ chválí své svěřence Monika Čempel, která si posteskla, že se podobných soutěží nepořádá více. „Lichnovským žákům je vaření blízké. Je vidět, že umí vařit, ale i servírovat, a dokonce sebevědomě prezentovat své dílo. Jsou zkrátka dokonalí,“ oceňuje své žáky učitelka.

Hotové soutěžní palačinky hodnotila tříčlenná porota, která se zaměřila nejen na jejich chuť, ale také na vzhled a prezentaci pokrmu. A rozhodně neměla lehký úkol. Přesto žáci naší školy v Ostravě slavili úspěch na plné čáře. „Všechny konečné výtvory vypadaly úžasně, o to větší radost jsme měli z výsledku soutěže,“ svěřuje se dále Monika Čempel.

Cenu za prezentaci a kreativitu vyhrála Katka. „Porotu ohromila svým komentářem a výběrem použitých surovin na přípravu palačinek. Ve svých dvanácti letech porotu svým umem přímo nadchla,“ prozrazuje dále učitelka.

Na prvním místě se umístil Josef Mičulka, který připravil palačinky s jablkovou náplní. Ozdobil je tvarohem, skořicí a jedlými květy, které do soutěže jako sponzorský dar věnovala firma Výhonky Vlčovice. Z Josefova degustačního talíře porota ochutnávala hned několikrát.  „Josefovy palačinky porotu zaujaly natolik, že se stále doptávala na postup přípravy. Ocenění bylo skutečně zasloužené, jeho palačinky byly perfektně vyladěné,“ vzpomíná Monika Čempel. Josefovy naservírované palačinky porota okomentovala slovy „Poezie na talíři“, a proto vyhlásila cenu TOP Palačinkového kulináře – a tu právem získal Josef.

Nela si z účasti na soutěži odvezla kuchařku s názvem Moje kuchařka a úplně celý tým zastupující naši školu parádní nevšední zážitek v moravskoslezské metropoli. „Byl to super den,“ uzavřela akci při loučení na nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm úspěšná palačinková kulinářka Katka Machalová, která se už spolu se svými lichnovskými spolužáky i paní učitelkou těší na palačinkové trénování na příští ročník soutěže.

Úspěchy žáků přivezené do Lichnova ocenila rovněž ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která si jejich umu a radosti z vaření patřičně cení. „Jsem na naše žáky skutečně hrdá, děkuji jim za vzornou reprezentaci školy mezi tolika dalšími mladými kuchaři a kuchařkami, kteří se do Ostravy sjeli. Děkuji také paní učitelce za pečlivou přípravu, a především za to, že právě její zásluhou žáky vaření u nás ve škole tolik baví, což je to nejdůležitější,“ děkuje na závěr ředitelka školy.

Mgr., Ing. Martina Havlíková

A jak viděl soutěž její vítěz Josef Mičulka?

V sobotu 11. listopadu se přesně v 7:10 hodin sešli soutěžící z naší školy spolu s paní učitelkou předmětu Příprava pokrmů a stolování Mgr. Monikou Čempel a jejím manželem na vlakovém nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm. Odtud jsme potom vyjeli vlakem do Ostravy. Cesta trvala poměrně dlouho, a tak jsme si ji zkrátili hraním karetní hry Uno. Vystoupili jsme na zastávce Ostrava – ulice Stodolní a šli jsme přibližně dvacet minut do Střediska volného času, které se nachází na ulici Ostrčilova.

Po příchodu jsme se zaregistrovali, oblékli zástěry a šli si sednout do sálu, kde nás uvítali. Pak jsme se rozešli na svá stanoviště a začali nám odpočítávat šedesát minut, které jsme měli vymezené na přípravu pokrmu. Já jsem připravoval palačinky s jablečno-skořicovou náplní a citronovým tvarohem, Nela k palačinkám přichystala jahodovou marmeládou, krém z tvarohu a bílé čokolády a karamelový topping, Katčiny palačinky byly netradiční – na slaný způsob s masem, mozzarellou, zeleninou a omáčkou, jejíž složení je zahaleno rodinným tajemstvím.

Během přípravy si soutěžící navzájem pomáhali a v kuchyni panovala příjemná i veselá atmosféra. Čas rychle ubíhal a my jsme museli dozdobit palačinky. Pomohly nám výhonky a květy z firmy Výhonky Vlčovice, které nám hodně vylepšily hotové kulinářské výtvory.

Své hotové palačinky jsme donesli do sálu a porota mohla hodnotit. Každý se musel představit a říct něco o svém pokrmu. Po dlouhém hodnocení nás čekala zábava v podobě zdobení cup-cake, která se nám líbila.

Pak nastalo vyhlášení vítězů v kategorii jednotlivci a titul top palačinkový kulinář a my se mohli radovat z výsledků. Na závěr soutěže byla nachystána tombola. Ze soutěže jsme odcházeli spokojení a cestou na nádraží jsme doufali, že přijede dvoupatrový vlak. Nakonec přijel očekávaný „dvoupatrák“ a my jsme s velkou radostí odjížděli zpátky do Frenštátu pod Radhoštěm, kde jsme se rozloučili.

Josef Mičulka, IX. třída


Na florbalovém ČEPS Cupu porazil lichnovský tým celkového vítěze. Jako jediný

Začátek listopadu pro sportovce – florbalisty znamená přípravu a zahájení okresních kol turnaje florbalového poháru ČEPS Cup pro první stupeň základních škol. Nejinak tomu bylo také letos. V naší škole se postupně vytvořil florbalový tým ve složení Wayne Rek ze čtvrté třídy a dále páťáků Jonáše Cochlara, Jana Holuba, Jakuba Janáka, Leoše Machka, Jakuba Pustějovského, Alexe Tichavského a Milana Žáčka, kteří se vydali ve středu 15. listopadu 2023 reprezentovat naši školu do sportovní haly Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici. Spolu s nimi se tam sjelo dalších pět florbalových družstev z okolních základních škol. Na ČEPS Cup kromě naší školy vyslaly svou reprezentaci základní školy z Veřovic, Štramberku, Kozlovic, kopřivnických škol Alšova i 17. listopadu.

Precizně složený tým z Lichnova se musel poprat s výzvami, které ČEPS Cup přinesl. „Turnaj se hrál systémem každý s každým, takže naše sestava sehrála celkem pět zápasů a poměřila síly se všemi týmy zúčastněných škol,“ popisuje doprovázející učitel Mgr. Ondřej Švrček průběh turnaje.

Lichnovský tým prokázal bojovného ducha a vyhrál dva zápasy. „Cenným skalpem bylo zejména vítězství 5:2 nad týmem štramberské základní školy, která se nakonec stala celkovým vítězem turnaje. Porazit družstvo ze Štramberku se už žádnému jinému zúčastněnému týmu nepodařilo,“ vysvětluje pyšně Ondřej Švrček.

Výborný výkon podal v naší brance Jan Holub a členové družstva se shodli, že jejich nejlepším hráčem byl Jakub Janák. „Kubovi se podařilo vstřelit sedm branek a v tomto směru byl tahounem našeho týmu,“ chválí své svěřence učitel.

Konečné pořadí letošního okresního kola ČEPS Cupu vypadá následovně:

1. místo – ZŠ Štramberk

2. místo – ZŠ Kopřivnice, Alšova 1123

3. místo – ZŠ Kopřivnice, 17.listopadu 1225

4. místo – ZŠ Kozlovice

5. místo – ZŠ Lichnov

6. místo – ZŠ Veřovice

„Za odhodlání a perfektní sportovní výkon našemu týmu děkuji a vážím si jejich nasazení, které bylo skutečně vidět až do konce posledního zápasu,“ oceňuje žáky Ondřej Švrček. Také zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková si účasti našich sportovců na turnaji váží: „Děkuji nadaným florbalistům za reprezentaci v okresním kole, velmi si cením jejich nadšení a zájmu o sport.“

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Po roční pauze opět postupujeme do krajského i celostátního kola Logické olympiády

Naše škola podporuje rozvoj nadání žáků mimo jiné jejich zapojováním do různých soutěží. Jednou z nich je Logická olympiáda, kterou pořádá Mensa České republiky. Tato soutěž je unikátní tím, že v ní o úspěchu rozhoduje logické uvažování, pohotovost a rychlost úsudku žáků, namísto získaných znalostí a vědomostí.

Letos již šestnáctý ročník soutěže hlásí rekordní počet 101 295 účastníků ve všech kategoriích. Již tradičně se do ní zapojily děti z naší mateřské školy a žáci napříč téměř všemi ročníky základní školy.

Za děti z mateřinky nás letos reprezentovali Vojtěch Klímek a Terezie Matúšová. V kategorii A1, která odpovídala prvnímu ročníku, to byla Klára Vaňková a Antonín Boháč, v kategorii A2 pro druhý ročník Marek Fabián, Vít Macháček, Julie Halušková, Šimon Matúš, Judit Knápková, Sabina Bjačková a Matěj Klímek. V kategorii A, která zahrnuje třetí až pátou třídu, hájili barvy školy Pavel Vaněk ze třetího ročníku, David Řidkošil, Tereza Marková a Jaroslav Růžička ze IV. třídy. Z V. třídy to byl Hynek Haluška a Karolína Marková.

V kategorii B pro žáky druhého stupně základní školy se soutěže zúčastnila Nella Dreslerová z VI. B, Jiří Růžička ze VII. A, Dominik Dresler ze VII. B a Josef Mičulka s Jakubem Píchou z IX. třídy. A právě posledně jmenovaný slavil úspěch na plné čáře.

„Jakub Pícha postoupil v základním kole do krajského kola v Ostravě, kde v pátek 3. listopadu 2023 získal úžasné 4. místo, a tím i postup do celostátního kola v Praze,“ odkrývá výsledky Jakuba koordinátorka soutěže v naší škole Mgr. Monika Wilczková a ještě upřesňuje, že celostátní kolo se uskuteční v pondělí 4. prosince 2023.

Jakub si vysloužil nejen naše uznání, ale také pochvalu z úst samotného organizačního týmu Logické olympiády. „Děkujeme za účast v krajském kole Logické olympiády. Kvalifikovat se mezi nejlepší soutěžící mezi tolika dalšími v kraji je obrovský úspěch. Věříme, že získaný diplom bude Jakubovou milou připomínkou letošního ročníku,“ blahopřejí úspěšnému soutěžícímu samotní organizátoři.

Mezi gratulanty se zařadila také ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která je na veškeré úspěchy žáků školy neskutečně hrdá. „Velmi si cením krásného Jakubova umístění a těší mě, že je vidět, že mezi sebou máme takto nadané a inteligentní žáky,“ hodnotí Jakubův výkon ředitelka s tím, že nyní mu budeme držet palce ve finálovém kole v Praze.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Pozdrav v řečtině, finštině nebo polštině? V Lichnově není problém 

Milou vzpomínku na zářijový Evropský den jazyků společnými silami vytvořili žáci druhého stupně. Na jednom ze sedmi stanovišť během projektového dne trénovali pozdrav v náhodně vybraném evropském jazyce. Pozdrav ještě doplnili originálním tematickým obrazovým materiálem a v závěru natočili krátké video. 

Nutno podotknout, že na celou přípravu měli pouhých třicet minut. Myslíme si, že to zvládli na jedničku. Přesvědčte se sami v přiloženém videu

„Zvláštní poděkování patří deváťákům Marku Kahánkovi a Matyáši Macháčkovi, kteří videa jednotlivých tříd sestříhali a upravili do výsledné podoby. Oběma klukům děkujeme,“ vzkazuje učitelka angličtiny a němčiny Mgr. Hana Poláková, která má ve škole Evropský den jazyků na starosti.

Mgr., Ing. Martina Havlíková  


Prvňáčci tancovali v oblacích na přehlídce pro handicapované děti  

Žáci první třídy vystoupili v sobotu 4. listopadu 2023 s představením Veselé houbičky na šestadvacátém ročníku přehlídky tance, zpěvu a dramatické tvorby dětí a mládeže s handicapem Motýlek v oblacích. Tradiční přehlídka se uskutečnila v Kulturním domě Kopřivnice. Svým vystoupením prvňáci navázali na pohádku O Červené karkulce z minulého roku. Tentokrát však Karkulka nešla lesem za babičkou, ale na houby. Hodně toho o nich ví, a s některými se dokonce kamarádí.

Samotnému vystoupení předcházel měsíc zkoušení. „Vymýšleli jsme scény a kostýmy, děti se učily texty písní a choreografii tanečků. Celá příprava se ale vyplatila a myslím, že si představení užili jak herci, tak i publikum,“ raduje se z vystoupení vychovatelka školní družiny Ing. Alice Červenková, která s dětmi představení nacvičila.

Celé vystoupení však bylo výsledkem spolupráce vícero zručných a ochotných dobrovolníků, kteří rovněž mají zásluhu na úspěšném završení veškerých příprav. „Mé poděkování patří nejen dětem za píli a trpělivost při nácviku, ale také jejich rodičům za obstarání kostýmů a v neposlední řadě také panu Liboru Novotnému za výrobu nádherné houby jako kulisy,“ dodává s vděčností Alice Červenková, která je ráda, že se lichnovské Veselé houbičky neztratily ani v lese, ani v oblacích, ale ani mezi dalšími vystoupeními, které byly na přehlídce k vidění.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Ředitelské volno

V souladu s § 24 odstavcem 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, vyhlašuji na úterý 21. listopadu 2023 ředitelské volno ze závažných technických důvodů – z důvodu plánované odstávky elektřiny v obci – viz zde.

Žákům bude na tento den odhlášena strava ve školní jídelně.

Děkuji za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová


V Lichnově se utkali mladí fotbalisté z okolních škol. Naši získali skvělé třetí místo

Velkou událostí posledního říjnového dne bylo žákovské fotbalové klání, které se odehrálo na místním fotbalovém hřišti. Své síly s lichnovskými žáky dorazili poměřit fotbalisté z kopřivnické základní školy Alšova a 17. listopadu, dále žáci ze základní školy Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm a tým z Veřovic. 

Lichnovské družstvo bylo sestaveno z žáků devátých, osmých, sedmých ale i šestých a pátých tříd.

Nakonec se družstvo z Lichnova probojovalo na třetí příčku. Za úctyhodný výkon našim žákům gratulujeme a za důstojnou reprezentaci školy děkujeme.

Velké poděkování patří také trenérovi našich hráčů, aktivnímu fotbalistovi, učiteli tělesné výchovy Mgr. Ondřeji Švrčkovi. 

Fanouškovská základna Lichnovjanů čítala rovnou celou školu – žáky od první do deváté třídy spolu se všemi učiteli a asistentkami pedagoga. Na chvíli se přišly podívat i děti ze školky a nechyběla ani ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která se v závěru turnaje jala gratulací a předávání diplomů a cen zúčastněným týmům a samozřejmě také vítězům, jimiž se stali fotbalisté ze základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm, a sportovcům ze základní školy Alšova z Kopřivnice, kteří skončili druzí.

Všem, kteří se zapojili, ať už jako odhodlaní reprezentanti, nebo jako tribunální podpora, děkujeme za neuvěřitelnou atmosféru, která přátelské meziškolní utkání neopustila do poslední chvíle. „Upřímně obdivuji všechny hráče za jejich vytrvalost, za to, že se nevzdávali a bojovali do posledních sil. Pro mě jsou vítězové všichni a gratuluji jim k neuvěřitelnému výkonu. Všem děkuji za jedinečný zážitek. Je hezké vidět, že žáci tvoří partu napříč ročníky. Celou akci jsem vnímala jako stmelování žáků i pedagogů napříč celou školou,“ popisuje své pocity ze sportovní události ředitelka školy.

A jak vnímali sportovní dopoledne samotní deváťáci, se můžete dočíst v následujících vybraných autorských článcích.

Mgr., Ing. Martina Havlíková

Fotbalový turnaj očima deváťáků

O fotbalovém turnaji

V úterý 31. října 2023 se konal fotbalový turnaj základních škol v Lichnově. Zúčastnilo se ho pět týmů, avšak do okresního kola mohl postoupit jen jeden. Podmínky nebyly ideální, protože byl silný vítr a mrholilo. Turnaj začal zápasem Lichnov proti Veřovicím. Zápas vyhrál Lichnov 2:0. Potom pokračovaly další zápasy. Nakonec přišel zápas žáků z Lichnova, protihráčem byli fotbalisté ze základní školy Kopřivnice 17. listopadu. Hrálo se o třetí a čtvrté místo. Tento zápas naštěstí Lichnov vyhrál s přehledem 2:0. Góly střelili hráči Matyáš Macháček a Sidney Rek. Do okresního kola postoupili hráči ze základní školy z Frenštátu pod Radhoštěm. Nutno na závěr dodat, že celý zápas byl velmi napínavý. 

Viktor Štěpán a Vítězslav Zeman

Lichnov hostil fotbalisty z Kopřivnice, Frenštátu i Veřovic

Fotbalový turnaj pro základní školy se konal v úterý 31. října 2023 na lichnovském fotbalovém hřišti. Účastnilo se ho celkem pět škol. Mezi nimi základní škola z Lichnova, z Kopřivnice – Alšova a 17. listopadu, dále škola Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm a Veřovice. 

Počasí moc nepřálo, od začátku foukal silný vítr a bylo chladno. Někteří fanoušci si dokonce donesli deky. Utkání začalo zápasem ZŠ Lichnov a ZŠ Veřovice. Góly střelili Sidney Rek a Matyáš Macháček. Na utkání byl i stánek s občerstvením, výběr byl rozmanitý od kofoly až po párky v rohlíku. 

Na tribuně seděly přibližně dvě stovky fanoušků. Celý turnaj skončil vítězstvím pro školu Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm, druhá se umístila kopřivnická základní škola Alšova, třetí skončil domácí Lichnov, který přeskočil hráče ze školy z Kopřivnice 17. listopadu. Pátí byli Veřovičtí, kteří odjeli ještě před vyhlášením výsledků. 

Celý turnaj se nesl v přátelské atmosféře a všichni si ho užili. 

Jakub Buzek

V Lichnově se hrálo do posledních sil

V úterý 31. listopadu 2023 se konal fotbalový turnaj v Lichnově. Účastnilo se ho pět týmů: družstvo z Lichnova, Veřovic, Kopřivnice 17. listopadu, Kopřivnice Alšova a také z Frenštátu pod Radhoštěm – Záhuní. 

První utkání bylo mezi Lichnovem a Veřovicemi a celou dobu bylo velmi napínavé, nakonec ale zvítězil Lichnov. Nadšení Lichnovjanů bylo veliké, oslavovali výhru nejen na tribunách ale také v šatně. Na další zápas se hráči motivovali muzikou. 

Druhý zápas Lichnovští hráli proti týmu ze školy Alšova z Kopřivnice. Zprvu vypadal vcelku napínavě, ale bohužel Lichnovjanům nevál vítr do plachet, tudíž prohráli 1:0. 

Byli velmi zklamaní, ale hudba je zase „nakopla“. Jako třetí je čekal zápas proti týmu ze školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm.

Celý zápas byl nerozhodný, ale Frenštát se chopil prvního gólu. Lichnov se naštěstí nezalekl a na konci zápasu vyrovnal. Utkání skončilo 1:1, tudíž se kopaly penalty, které rozhodovaly. 

Každý tým měl vybrat tři hráče, kteří budou kopat penaltu. Za Lichnov to byli: Matyáš Macháček, Filip Bordovský a David Janyška, kterým se bohužel nepodařilo strefit branku. 

Filip Bordovský, Kryštof Sedlář


Šesťáci z Áčka se podívali nejen do světa pohádek ve frenštátské knihovně

Naše škola již druhým rokem využívá nabídky vzdělávacích lekcí Městské knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm, a tak se třída VI.A společně se svou vyučující českého jazyka Mgr. Gabrielou Mynářovou vydala na exkurzi s názvem Svět pohádek, pověstí, bajek a legend. Žákům toto téma není cizí, setkávají se totiž s těmito pojmy při hodinách literatury. Mnozí proto dokázali pohotově reagovat na otázky položené knihovnicí a průvodkyní literární lekcí Bc. Martinou Vroblovou.

Žáci si v knihovně ujasnili rozdíly mezi těmito žánry ústní lidové slovesnosti a s informacemi v závěru pracovali. „Kromě přednášky o literárních žánrech se žáci dozvěděli, jak se zorientovat v knihovně, co si mohou vypůjčit a jak celý proces funguje, což mnohé zaujalo,“ popisuje body programu jejich češtinářka, kterou do knihovny spolu s šesťáky doprovodila asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

V hodině českého jazyka žáci se svou učitelkou akci zhodnotili. Nejvíce se jim líbil box na sezení a četba vtipné „bajky“ O krtkovi. „Líbilo se nám vyprávění od knihovnice Martiny Vroblové, byla moc milá,“ vypichují děvčata. „Nelíbilo se mi, že se musí vyřazovat tolik knih,“ komentují proces výměny knih v knihovnách žákyně VI. A Veronika s Alžbětou. „Nejvíce nás zaujalo, že se v knihovně dají půjčit deskové hry,“ shodují se zase chlapci.

Městská knihovna ve Frenštátě pod Radhoštěm dlouhodobě podporuje čtenářskou gramotnost a čtenářství a naše škola se pravidelně zapojuje do nabízených akcí. K programu se přihlásily také další třídy, které knihovnu navštíví v následujících týdnech.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Sedmáci si v dějepisu vyzkoušeli třináctikilové brnění

Netradiční hodinu dějepisu zažili v pátek 20. října 2023 žáci VII. A, kteří naslouchali svému spolužákovi Štěpánu Kačorovi, jenž si připravil vyprávění o středověkém brnění. Jeho povídání bylo navíc doplněno názornou ukázkou – brnění totiž přinesl s sebou.

„Samotný rytířský oblek sice není historický, ale je inspirován dobou vlády Přemysla Otakara II. tak věrně, že vůbec nelze poznat rozdíl. Jeho výroba trvala šest let, i s přilbou váží asi třináct kilogramů,“ prozradil ve třídě spolužákům Štěpán.  

Kromě toho dokázal odpovědět na nejrůznější dotazy svých kamarádů. „Otázek měli spolužáci spoustu, ale úplně největší radost jim Štěpán udělal tím, že jim dovolil si brnění vyzkoušet na vlastní kůži – takže jsme brnění zkoumali, nasazovali a zavazovali,“ přibližuje průběh netradičního vyučování učitelka dějepisu Mgr. Ivana Michaličková.

Sedmáci zjistili, že pohybovat se v brnění není vůbec snadné. Pro Štěpána ovšem nebyl problém projít se po škole, ukázat se svému třídnímu učiteli i dalším žákům školy. „Nakonec v brnění došel i na oběd do školní jídelny a následně v něm spokojeně odjel na kole domů,“ popisuje dále Ivana Michaličková, která si jeho aktivity velmi cení.

„Ještě jednou mu velice děkuji za tento netradiční zážitek. Poděkování patří samozřejmě i rodičům, kteří mu umožnili cenné brnění do školy přinést a celou akci zorganizovat,“ uzavírá učitelka.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Škola uspořádala meziškolní soutěž Lichnovský chytrolín. Putovní pohár zamířil opět do Tiché

To, že u nás ve škole o malé chytrolíny nouzi nemáme, víme už dávno. V pondělí 23. října 2023 jsme ale zjistili, jak se to má s chytrými hlavičkami v tradiční meziškolní vědomostní soutěži Lichnovský chytrolín určené pro žáky třetího až pátého ročníku prvního stupně.

Pozvání do soutěže letos přijalo celkem osm škol, což je v historii soutěže již podruhé rekordní počet soutěžních týmů. „Jsme rádi, že zájem o soutěž je veliký. Letos jsme u nás ve škole přivítali žáky ze základních škol z okolních obcí, jako je Lubina, Mniší, Tichá, Trojanovice, Štramberk, ale také zástupce základních škol Záhuní a Tyršova z nedalekého Frenštátu,“ představuje hojnou účast ředitelka pořadatelské školy Mgr. Olga Síbrtová s tím, že pochopitelně také tým z Lichnova se soutěže účastnil. „Naši školu tento rok reprezentoval třeťák Ondřej Zeman, čtvrťák Ondřej Hilscher a žák pátého ročníku Jakub Pustějovský. Za jejich reprezentaci naší školy jim děkuji,“ doplňuje ředitelka školy.

Tříčlenné týmy malých chytrolínů byly složeny vždy z jednoho zástupce třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Samotná soutěž čítala celkem šest částí. Okruh Lidé a společnost zahrnoval otázky z historie, ale žáci si procvičili i zeměpisné znalosti či otázky z dopravní výchovy. K dalším tematickým okruhům patřila příroda či sport. „V oblasti o kultuře a umění žáci vedle běžných znalostních otázek poznávali také ukázky z dětských knih nebo znělky a písničky z pohádek,“ přibližuje jeden z okruhů soutěže organizátorka Lichnovského chytrolína a třídní učitelka prvního ročníku Mgr. Lenka Matulová.

Dále žáci prokazovali své schopnosti v poznávání záhadných předmětů a úplně nejzajímavější oblast byla práce s robotem jménem Dash.  „Dash je robot, který se těšil na nové dobrodružství. Musel následovat starou nalezenou mapu, která mu ukazovala tajnou cestu z Lichnova do ztracené vesničky Bordovice, ve které se údajně skrývá poklad a spousta drahokamů,“ odhaluje jeden z úkolů Lenka Matulová.  Cílem všech přihlášených chytrolínů tedy bylo podle návodu a mapy roboty naprogramovat na správnou cestu.

A kdo se stal vítězem letošního ročníku? „Přijeli sice na poslední chvíli, ale jejich účast byla velmi důležitá. Jako loňští vítězové totiž přivezli putovní pohár. A letos si jej opět odvezli do své domovské školy – v Tiché,“ glosuje druhé vítězství žáků ze sousední obce Olga Síbrtová a dodává: „Vítězům patří velká gratulace. Určitě pohárem udělali ve své škole radost a jejich dvojnásobná výhra možná způsobí, že příští ročník bude ještě napínavější.“ Na druhém místě se umístili žáci ze Základní školy Kopřivnice-Mniší a třetí příčku obsadili soutěžící ze Štramberka.

„Všem úspěšným týmům gratulujeme a ostatním děkujeme za účast. Poděkování patří také organizátorům akce, především paní učitelce Lence Matulové, za technickou podporu pak panu učiteli Ondřeji Švrčkovi. O důstojnou reprezentaci školy se postaraly také paní kuchařky se skvělým občerstvením jak pro soutěžící, tak pro jejich pedagogický doprovod. Významnou pomocí byli i ochotní deváťáci, kteří přispěli k hladkému průběhu soutěže,“ vzkazuje slova díků ředitelka školy. Poděkování patří také Spolku rodičů a přátel školy, který přispěl na odměny žáků.

Závěrem čtenářům předkládáme jednu ze soutěžních otázek pro chytré hlavičky: Na kolik kostiček můžeme rozložit Rubikovu kostku? Víte?

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Velké díky od dětí pro paní uklízečky: písnička, přání, kytičky i občerstvení potěšily

Každou školu dělají tou správnou školou její učitelé, ale bezpochyby také další zaměstnanci, kteří nejsou tolik na očích, ale jejich práce je vidět na každém kroku a je nesmírně důležitá. Jsou to úklidoví pracovníci.

„Na důkaz toho, že si práce našich expertů na čistotu a pořádek vážíme, jsme jim spolu s dětmi 18. října poděkovali, a oslavili jsme tak společně mezinárodní den Thank you Cleaner Day,“ popisuje ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, kterou těší, že ve škole neslavíme pouze Den učitelů, ale už podruhé jsme si připomněli den věnovaný úklidovým pracovníkům.  

O čistotu a pořádek se v naší škole stará skvělý úklidový tým ve složení Věra Dobiášová, Iveta Hubeňáková, Lenka Kuběnová a Monika Opělová. „Za všechny zaměstnance a děti děkuji těmto dámám i panu školníkovi Robertu Fojtíkovi za to, jak tvrdě pracují a starají se o to, abychom se mohli s dětmi učit v bezpečném a čistém prostředí,“ vzkazuje slova díků ředitelka.

Program pro paní uklízečky si připravila družina Myšáků pod vedením vychovatelky Ing. Alice Červenkové. „Děti zazpívaly písničku o pořádku na melodii písně My jsme žáci třetí bé, jejíž text tematicky upravila Alice Červenková,“ přibližuje přípravy a průběh poděkování vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Družinové oddělení Tygříků s vychovatelkou Bc. Hanou Janečkovou zase vyrobilo přání s poděkováním. „Malí Tygříci nezapomněli ani na našeho pana školníka, kterého děti rovněž obdarovaly svým děkovným přáním,“ doplňuje Lucie Vávrová.

Na závěr žáci první třídy předali paním uklízečkám malé poděkování v podobě čerstvé květiny a dárečku pro radost. Poté si ještě naše pracovnice chvíli poseděly u šálku dobré kávy a pochutnaly si na drobném občerstvení, které pro ně se svými žáky připravila učitelka pracovních činností Mgr. Monika Čempel.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Sedmáci zpracovali úrodu ze školního sadu

Zodpovědnému přístupu k práci a využití zdrojů, které se nám nabízí, se učí sedmáci, když pod vedením učitelky pracovních činností Mgr. Moniky Čempel v hodinách předmětu Příprava pokrmů a stolování očistili a nakrájeli jablka, která před tím nasbírali ve školním sadu.

„Práce to nebyla jednoduchá. Jablek byla spousta a ať už při čištění, krájení nebo při samotném sběru jsme se docela zapotili,“ přiznává Monika Čempel, která připravená jablka následně převezla do místní moštárny u obecního úřadu.  

„Ráda bych poděkovala paní Svatavě Klímkové a jejímu manželovi za usušení jablíček a jejich přípravu k dalšímu zpracování,“ doplňuje učitelka s tím, že nasušená jablka sedmáci dále navážili a nabalili do sáčků, ve kterých čekají na prodej na vánočním jarmarku.

„Učíme se společně vážit si toho, co máme k dispozici na naší školní zahradě. Snažíme se vše zpracovat tak, abychom neplýtvali, a zároveň na konci poměrně složitého procesu vidíme výsledek své práce,“ vysvětluje Monika Čempel.

Výtěžek z prodeje balíčků sušených jablek na blížícím se vánočním jarmarku bude předán zástupcům Spolku rodičů a přátel školy.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Letos poprvé se naši žáci zapojili do Olympiády mediální gramotnosti

Do školního kola celostátní Olympiády mediální gramotnosti se ve středu 18. října 2023 vůbec poprvé zapojili žáci naší školy. Deváťáci zapnuli počítače přesně v osm hodin ráno a ponořili se do práce, která vyžadovala nejen jejich kritické myšlení, ale například také umění pracovat se zdroji.

Olympiáda byla připravena ve formě online testu, který se skládal ze dvou částí. V první žáci nesměli používat internet k vyhledávání informací, museli tedy prokázat svůj důvtip a nápaditost. „Testové otázky se týkaly především masmédií, sociálních sítí, dezinformací nebo umělé inteligence,“ upřesňuje organizátorka Olympiády mediální gramotnosti v naší škole a učitelka humanitních předmětů Mgr. Ivana Michaličková. 

Ve druhé části už využívání internetu povoleno bylo. „Tyto úkoly byly zacíleny na zjišťování a testování schopností rychle vyhledávat a ověřovat informace a celkově na umění nakládat se zdroji,“ doplňuje dále Ivana Michaličková. 

A co na test říkají samotní deváťáci? Podle nich byl časově náročný, jelikož na vyplnění třiceti otázek měli pouze čtyřicet minut. „Mezi lehčí otázky patřily ty spojovací, mezi těžší ty, ve kterých jsme museli sami něco napsat,“ prozradila žákyně IX. třídy Nela Palatková.  

Největší výzvou ale bezpochyby byl poslední úkol. „Museli jsme napsat text až o sto padesáti slovech na určené téma, které k překvapení nás všech měl každý jiné,“ doplňuje dále deváťačka.

Přesto se ale nad některými otázkami žáci také pobavili, zejména nad těmi, kde museli rozlišit, zda se jedná o pravdivou nebo falešnou fotografii. „To byla docela sranda, nebylo to vždy ale úplně jednoduché,“ uzavírá Nela.

Olympiáda mediální gramotnosti je realizována za podpory Nadace O2 a pod záštitou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a hlavního města Prahy a hlavním důvodem jejího pořádání je výrazný pokles mediální gramotnosti mezi žáky základních škol po celé České republice.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Starosta obce seznámil deváťáky s obecním úřadem i místní samosprávou 

O tom, že výuka nemusí probíhat pouze ve školních lavicích, se v pondělí 16. října 2023 přesvědčili žáci devátého ročníku, kteří se spolu se svými učitelkami Mgr. Ivanou Michalíčkovou a Mgr., Ing. Martinou Havlíkovou vydali čerpat nové informace na místní obecní úřad. „Dvouhodinovou výuku předmětu Výchova k občanství jsme nahradili exkurzí a prohlídkou obecního úřadu v Lichnově, kde si na nás vyhradil čas pan starosta,“ přibližuje smysl a průběh návštěvy Ivana Michaličková.

Starosta obce Lichnov Ing. Aleš Mičulka skupinu deváťáků uvítal ve své kanceláři a vyprávěl jim o fungování úřadu, rozdělení a náplni práce členů vedení obce a trpělivě odpovídal na otázky. Několik otázek ale padlo také na žáky. Mezi nimi zazněl i dotaz, co by rádi změnili na své škole. A jelikož v minulých letech postupně docházelo k rekonstrukcím tříd, kabinetů i kanceláří pro ekonomku školy či školní psycholožku, napadlo žáky jediné. „Uvítali bychom opravu tělocvičny, jinak jsme se svou školou spokojeni,“ zaznělo pochvalně z jejich řad.

Po návštěvě úřadu se deváťáci v čele s učitelkami vydali zpět do školy, kde proběhlo krátké zhodnocení akce.

„Velmi děkuji panu starostovi za čas, který našim žákům věnoval. Spolupráci s vedením obce jsme od letošního školního roku totiž ještě rozšířili o pravidelné exkurze na obecní úřad, kde se žáci dozvědí informace nejenom o fungování samotného úřadu, ale i místní samosprávy. Kromě deváťáků čekají exkurze ještě na naše šesťáky, kteří mají zahrnuto učivo o obci v osnovách,“ uvádí ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. 

Ing., Mgr. Martina Havlíková


Ukliďme Lichnov: Podzimní ekologická akce se zdařila, vodní toky jsme zbavili nepořádku

Do velké dobrovolnické akce s názvem Ukliďme Česko, Ukliďme Lichnov, která je součástí světového World Cleanup Day, se i letos zapojila naše škola. Už brzy ráno 29. září vyrazili žáci druhého stupně se svými učiteli a asistenty do ulic Lichnova uklízet nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

„I když tuto akci pořádáme dvakrát ročně, na podzim a na jaře, pokaždé naplníme plastové pytle odpadem,” vysvětluje organizátorka akce, učitelka matematiky a přírodopisu a koordinátorka EVVO Mgr. Bohdana Hutyrová. Podobně jako loni, i letos žáci a jejich učitelé zacílili na lokality v oblasti vodních toků. „Spoustu odpadu jsme našli například u potoka Kalňůvek a kolem řeky Lubiny i cyklostezky,” popisuje dále Bohdana Hutyrová a dodává, že opět s žáky našli spoustu pohozených plastových obalů, kusů plechu, železných tyčí, rozbitého skla a porcelánu, kelímky, sáčky, ale třeba i boty či vidle.

Materiální a bezpečnostní pomůcky, jako jsou například plastové pytle nebo rukavice, dodávají organizátoři projektu. Lokality úklidu byly vytipovány členy místního Mysliveckého sdružení a odvoz nasbíraného odpadu zajistil zřizovatel školy – Obec Lichnov.  „Děkujeme všem, kteří se na akci podíleli, samozřejmě nejen obci a naší škole, ale pochopitelně všem žákům, učitelům i asistentům, kteří nejsou lhostejní ke svému okolí a dokážou si vážit čisté přírody,” uzavírá Bohdana Hutyrová, která rovněž za všechny účastníky ocenila vydařené počasí i pobyt na čerstvém vzduchu.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Žákovský parlament zasedá i v tomto školním roce. Už po prvním zasedání přináší „zlepšováky“

Také v tomto školním roce spojí žáci od pátého do devátého ročníku své síly a budou se snažit pro všechny spolužáky i pedagogy udělat školu ještě příjemnějším místem pro trávení všednodenních dopolední.  Pod taktovkou učitelky českého a anglického jazyka Mgr. Gabriely Mynářové a její pravé ruky asistentky pedagoga Michaely Vymětalové budou všichni společně usilovat o splnění cílů, které si na první schůzce stanovili, mimo jiné třeba i o stmelování celé školy.

Předsedou a místopředsedou žákovského parlamentu se také pro letošek stala osvědčená zodpovědná dvojka Josef Mičulka a Jakub Buzek z deváté třídy, kteří budou šéfovat téměř dvacítce členů. „Jsem velmi ráda, že kluci zůstávají i nadále naší součástí. Cením si jejich přístupu ke všem úkolům a také samostatnosti vymýšlet neotřelé nápady,“ pěje na kluky slova chvály Gabriela Mynářová.

Na otázku, co by si žáci přáli nejvíce, měli jasno. Rádi by venkovní okolí školy oživili posezením. „Chtěli bychom lavičky před školou a také herní prvky pro naše „družiňáky“, ať si mají venku kde hrát,“ shodují se zvolení členové.

Venkovní posezení by žáci využili v teplých dnech i při čekání na odpolední vyučování. Chvíle ve dnech chladnějších by si potom mohli zkrátit hraním her na školní chodbě: „Uvítali bychom nějakou stolní hru, fotbálek nebo pukec,“ doplňují předseda a místopředseda žákovského parlamentu.

Jako další nedostatek žáci vnímají školní jídelnu. Ovšem nejedná se o stravování, nýbrž o samotný prostor. „Rádi bychom měli ve školní jídelně více stolů, ať nemusíme čekat dlouho v řadě na oběd. Mohly by se také rozvrhy nastavit tak, aby byl v jídelně každý den zhruba stejný počet žáků,“ doplňují zvolení zástupci s tím, že třešničkou na dortu by bylo útulnější vybavení prostoru jídelny.

Co se týče plánu akcí, rádi by členové žákovského parlamentu zachovali tematické dny. „Den bez aktovky byl loni podařený, rádi bychom ho uspořádali i letos,“ uzavírají žáci.

Jak je vidět, žákovskému parlamentu náměty nescházejí, i když před nimi stojí spousta práce. Přejeme jim, ať je dobré nápady ani touha měnit své okolí k lepšímu neopouštějí.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Kdo je Lichnovský chytrolín? Naše škola pořádá vědomostní soutěž

Také v tomto školním roce se bude konat v naší škole už tradiční meziškolní vědomostní soutěž s názvem Lichnovský chytrolín.

„Ke klání jsme pozvali školy z nejbližšího okolí a těšíme se na účast jejich žáků. Putovní pohár přivezou žáci ze Základní školy Tichá, kteří obsadili v loňském roce první příčku. Jsme zvědavi, jestli se jim letos podaří prvenství obhájit, případně do které školy pohár poputuje a kde najde pro další rok svůj pomyslný domov,“ těší se na soutěž ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

„Myslím si ale, že i zde platí, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, poznat děti z jiných škol, poměřit znalosti z různých oborů, které mnohdy přímo nesouvisí se školními předměty, ale také užít si společně zábavu. Soutěž je navíc týmová, takže se děti učí spolupracovat, komunikovat a hledat společná řešení,“ dodává Olga Síbrtová. 

Také naši školu bude reprezentovat tříčlenný tým. Kdo bude hájit barvy naší školy, zůstane zatím tajemství. O průběhu a výsledcích soutěže budeme určitě co nejdříve informovat. Zatím přinášíme pro připomenutí článek z loňského ročníku, kterým si soutěž můžete připomenout zde.

Těšíme se na všechny soutěžící i jejich doprovod.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Tradiční Evropský den jazyků letos oblékl nový kabát

Naše škola se stejně jako v předchozích letech zapojila do oslav Evropského dne jazyků, který připadá na 26. září. Kabinet cizích jazyků si ve spolupráci s ostatními druhostupňovými kolegy připravil celou řadu aktivit, během nichž se žáci seznámili nejen s cizí mluvou.

Sedm skupin utvořených z jednotlivých tříd se postupně vystřídalo na sedmi stanovištích. Žáci společně nahrávali cizojazyčné video, křídami vyzdobili chodník před svou školou a také vytvořili společný plakát. Ve skupinkách si navíc zasoutěžili.

„Žáci měli například za úkol poznat zahraniční písně, cizí měny, tradiční jídla či některé slavné zahraniční osobnosti. Ve všeobecně zaměřeném kvízu otestovali své znalosti, kreslili ale také anglické idiomy a vyzkoušeli si dokonce několik sportů, které u nás nejsou úplně běžné – například finskou hru Mölkky, francouzský pétanque, kanadský kin-ball nebo americký disc golf,“ popisuje program učitelka německého a anglického jazyka Mgr. Hana Poláková, jež projektový den organizovala.

Díky krásnému počasí si všichni naplno mohli užít také venkovní aktivity. Poděkování patří všem pedagogům, kteří se do Evropského dne jazyků zapojili. Speciální díky patří potom Mgr. Ondřeji Švrčkovi a dvěma deváťákům Filipu Bordovskému a Jakubu Píchovi, kteří pro všechny zúčastněné připravili zpestření v podobě sportovních aktivit. 

„Děkujeme také Spolku rodičů a přátel školy za příspěvek, díky němuž jsme mohli nakoupit odměny a ceny pro žáky,“ dodává Hana Poláková.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Včelí medvídci přiletěli za dětmi do Lichnova až z Brna

Pro děti z mateřské školy a také pro první, druhou a třetí třídu základní školy připravilo Divadlo Věž z Brna veselé představení plné písniček a příběhů z ročních období. Pohádka o včelích medvídcích se nesla prostorem školní tělocvičny, která tento den sloužila jako divadelní sál.

„Umělci měli program pro děti krásně připravený a samotná jeho realizace se velmi povedla,“ prozradila spokojená organizátorka akce a třídní učitelka druhého ročníku Mgr. Kateřina Martinková.

Večerníček o včelích medvídcích a velkém Pučmelounovi zná asi každý, ale vidět ho naživo, to byl teprve zážitek. „V tělocvičně se ozýval smích, radost i zpěv. Divadelníci měli scénu nasvícenou a využívali k ní originální loutky v nadstandardní velikosti,“ přibližuje dále průběh vystoupení Kateřina Martinková a dodává, že čmeláci, Pučmeloun i Beruška dokázali malé diváky vtáhnout do děje.

„S radostí jsme pozorovali, jak se děti spontánně přidávaly k hercům ve zpěvu, tleskání či pohupování do rytmu,“ doplňuje kantorka s tím, že také na tvářích přihlížejících učitelů se značil úsměv. Probudily se v nich totiž vzpomínky na nestárnoucí příběhy broučků plné něhy.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Děti zvířátkům: soutěž ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic probíhá také letos

Mezi tradiční podzimní akce lichnovské mateřské školy a školní družiny patří již několik let soutěž pro děti ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic. Cílem pravidelné akce je podpořit krmení lesních zvířat v zimním období.

„Do sběru se mohou zapojit děti ze školky i všichni žáci naší základní školy v Lichnově, samozřejmě i ti, kteří školní družinu nenavštěvují,“ upřesňuje vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Soutěž pro malé i velké přátele zvířat a přírody potrvá do úterý 31. října 2023. „Suché a zvážené dary přírody mohou děti a žáci odevzdávat v ranní družině nebo v mateřské škole vždy ráno po příchodu,“ doplňuje dále vedoucí vychovatelka a dodává, že soutěžit se bude ve dvou kategoriích: Mateřská škola a Základní škola.

Pět nejlepších sběračů z každé kategorie bude odměněno a vyhlášení výherců proběhne na začátku listopadu.

Asi více než kde jinde, platí u této soutěže, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Všechny lesní plody, které děti přinesou, totiž poputují k mysliveckému sdružení i k chovatelům drobné zvěře, a pomohou tak zvířátkům přečkat blížící se zimu.

Pro více informací o oblíbené podzimní akci se můžete obrátit přímo na organizátorku Lucii Vávrovou.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Informace pro rodiče o otevření kroužků ve školním roce 2023/2024

Vážení rodiče,

v úterý 26. září 2023 byl termín odevzdání přihlášek do zájmových útvarů a kroužků nabízených v odpoledních hodinách v naší škole. Na základě těchto přihlášek otevíráme od pondělí 2. října 2023 tyto kroužky:

  • Keramika – z důvodu velkého zájmu bude probíhat ve čtrnáctidenních cyklech.

Vzhledem k tomu byla cena kroužku snížena na 300 Kč za rok.

Lichý týden – žáci první a druhé třídy, úterý 13:30–14:30

Sudý týden – žáci třetí až sedmé třídy, úterý 13:30–14:30

  • Pohybové hry
  • Volejbalový kroužek – začátečník
  • Šachy pro mladší
  • Míčové hry
  • Malý kuchtík
  • Cukrářské a kuchařské dobroty

Zájem Vašich dětí o nadstandartní aktivity školy velmi těší.

Mgr. Martina Bílková


Nabídka zájmových aktivit v základní škole pro školní rok 2023/2024

Milé děti, vážení rodiče, 

naše škola připravila pro žáky školy nabídku odpoledních zájmových aktivit. Mezi aktivitami si určitě vybere každý.

Nabídku kroužků naleznete zde:

Kroužky povedou většinou pedagogové naší školy. Přihlášku do kroužků najdete ke stažení zde, jinak je k vyzvednutí u vedoucích kroužků nebo třídních učitelů. Termín odevzdání přihlášek je do úterý 26. září 2023, přihlášky odevzdávejte vedoucím kroužků, v případě jejich nepřítomnosti pak na sekretariátu školy.

Zájmové aktivity pořádané naší školou budou organizovány od pondělí 2. října 2023. V případě, že se nenaplní minimální kapacita, nebude kroužek otevřen. V případě naplnění kapacity rozhoduje o přijetí do kroužku pořadí při podání přihlášky.

Od předloňska spolupracujeme také se Sportovní basketbalovou školou Frenštát pod Radhoštěm – basketbal již běží pravidelně v pátek. Kromě toho mají žáci možnost přihlásit se do výuky hry na hudební nástroje (klavír, flétna, trubka) a pěveckého sboru; tyto aktivity jsou organizovány pod hlavičkou První soukromé ZUŠ MIS Music Kopřivnice, jejíž jsme pobočkou.

Těšíme se, že děti díky zájmovým aktivitám budou rozvíjet svůj talent, stráví smysluplně společný čas a zároveň si užijí spousty zábavy! 

Mgr. Olga Síbrtová 


Šesťáci se na nový školní rok adaptovali, jak se patří – při pobytu v oblíbeném Vanaivanu

Hned třetí den po nástupu do školy odjela třída VI. B na třídenní adaptační pobyt do skautského centra Vanaivan. Ještě před odjezdem na ně ale čekala jedna výzva – domluvit se, co budou všichni společně následující tři dny jíst. Úkol zvládli, a tak se mohlo vyrazit.

Již během cesty na šesťáky čekaly první úkoly. „Ne vždy se všem chtělo zapojit – lehnout si na zem a z vlastních těl vytvořit požadovaná slova, to chtělo hodně přemlouvání. Naštěstí nám počasí přálo, a tak se hned všechny úkoly plnily snáze,“ popisuje úvodní aktivity na adaptačním pobytu třídní učitelka VI. B Mgr. Hana Poláková, která strávila s dětmi celé tři dny spolu se školní psycholožkou Mgr. Terezou Schneiderovou.

Za splněné úkoly šesťáky čekala odměna; někdy to bylo něco sladkého, jindy osvěžující nanuk, ale největší odměnou byla asi návštěva nedaleké pizzerie. Tam si všichni pořádně nacpali bříška.

Skvělou teambuildingovou aktivitou byla také příprava palačinek, kdy se holky ukázaly být výbornými kuchařkami. „Musím však pochválit i kluky za to, jak ochotně po celou dobu pomáhali s umýváním nádobí. Snad jim to tak dobře jde i doma,“ hrdě pochválila své žáky jejich třídní.  

Šestáci si z adaptačního pobytu odnášejí vzpomínky na spoustu aktivit a zábavných her, jako byla třeba výroba vozítka pro plyšáky nebo noční bojovka.

„Myslím si, že za celou třídu můžu říct, že jsme si pobyt užili a jsme rádi, že jsme dostali příležitost se pořádně poznat a užít si spoustu zábavy ještě před tím, než znovu zasedneme do školních lavic,“ uzavřela třídní učitelka.

Na projekt Lichnov: Pošli to dál získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 63 tisíc korun. 

Mgr., Ing. Martina Havlíková


S úsměvem a se sluníčkem nad hlavou: Malí i velcí zahradníci uklidili školní zahradu a okolí školy

Práce šlechtila duše i těla žáků a pedagogů naší školy ve čtvrtek 7. září 2023 díky tradiční akci s názvem Uklízíme školní zahradu. „Žáci se svými učiteli pleli záhonky, čistili dlažbu, chodníky i lemování kolem budovy školy, dále také zametali, sbírali odpadky a čistili přilehlé okolí,“ vysvětlila učitelka pracovních činností Mgr. Monika Čempel, která celou akci naplánovala, zkoordinovala činnosti žáků a učitelů a přidělila jednotlivé úseky pozemku třídám. Spolu s ní se na akci podílel také školník Robert Fojtík, který zodpovědně vydával náčiní a pomůcky a dohlížel na to, aby veškeré nářadí fungovalo tak, jak má.

Stejně jako loni, také v tomto roce žáci a učitelé pracovali i na zahradě mateřské školy, kde mimo jiné čistili odtokové kanály a dlažbu. Této zodpovědnosti se letos ujali žáci devátého ročníku spolu s Mgr. Petrou Stoklasovou. Druhá část deváťáků se pod vedením třídního učitele Mgr. Ondřeje Švrčka zase věnovala sestavování právě dovezeného nábytku do nového kabinetu školní psycholožky. „Kluci se vrhli také na demontáž starých žákovských židlí a lavic. Práce jim šla pěkně od ruky a velmi oceňuji jejich zručnost,“ doplnila Monika Čempel.

Ačkoli se to z obličejů žáků při samotné zahradní činnosti nemuselo na první pohled zdát, všichni z odvedené práce měli nakonec radost. „Byla to fuška, ale líbí se mi, že naše práce jde na první pohled vidět,“ těšil se z výsledku společného úsilí žák VIII. B Daniel Švec.

„Velké poděkování patří všem malým i velkým pracantům. Cílem akce, kterou pořádáme dvakrát ročně, je podpořit manuální zručnost žáků, strávit čas společnou prací a zvelebit si okolí školy. Žáci pochopí, že samo se neuklidí nic, a nakonec budou k prostředí, ve kterém žijí, a to možná nejenom v bezprostředním okolí školy, ohleduplnější,“ popisuje smysl akce ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která ocenila i nádherné počasí, které celou úklidovou akci provázelo.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Informace o organizaci školního vyučování, stravování a školní družiny v době přerušení dodávek elektřiny v obci

Vážení rodiče,

jak jsme Vás již informovali, ve čtvrtek 14. září a v pátek 15. září 2023 bude přerušena dodávka elektrické energie v celé obci. Týká se i naší školy. Z tohoto důvodu bylo zkráceno vyučování po oba dva dny – první stupeň 4 hodiny do 11:15, druhý stupeň 5 hodin do 12:10. 

Školní družina – bude v provozu standardně ráno 6:30 až 7:30, odpoledne do 16:15. 

Obědy – kvůli přerušené dodávce elektřiny nejsme schopni zajistit obědy pro celou školu. Budou obědy pouze pro děti přihlášené do odpolední školní družiny (jedná se o mladší žáky, kteří budou ve škole dlouho). Obědy byly centrálně odhlášeny všem žákům. Pokud se Vaše dítě bude účastnit vyučování + školní družiny, prosím, přihlaste mu oběd individuálně. 

Děkujeme za pochopení. 

Mgr. Olga Síbrtová


Vyhlášení výsledků doplňovacích voleb do školské rady ze dne 5. září 2023

V úterý 5. září 2023 se uskutečnily doplňovací volby do školské rady z důvodu skončení funkce dvou členů školské rady – zákonných zástupců nezletilých žáků, kteří přestali být žáky školy.

Na základě sečtených hlasů z platných volebních lístků vyhlašuje volební komise výsledky voleb: celkem hlasovalo 118 zákonných zástupců, což je 54,1 % oprávněných osob.

Do školské rady byly řádně zvoleny:

  1. Vendula Boháčová
  2. Dana Žambochová

V Lichnově dne 5. září 2023

Za volební komisi

Ing. Alice Červenková


Prvňáčci nastoupili na palubu a začali nový školní rok s úsměvem na rtech

Velký den pro malé žáčky. Tak bychom mohli ve zkratce popsat 4. září tohoto roku u nás ve škole. Poprvé do ní totiž vstoupilo dvaadvacet prvňáčků – námořníků, na které se slavnostním projevem čekala nejen ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, ale také starosta obce Ing. Aleš Mičulka a představitelé Spolku rodičů a přátel školy. Ceremoniálu přihlíželi také rodiče nových žáků, všichni jejich starší spolužáci a rozrůstající se učitelský sbor. 

Na chodbách se to první školní den námořníky skutečně jen hemžilo. Aby také ne. Vždyť téma dobrodružné mořeplavby bude malé prvňáky provázet celý školní rok. „Velké poděkování patří všem rodičům, kteří zodpovědně své školáky první den nového školního roku vypravili ve velkém stylu mořeplavců,“ neskrývala nadšení třídní učitelka prvního ročníku Mgr. Lenka Matulová. Ocenila také příkladný přístup některých rodičů, kteří se rovněž nezdráhali obléknout do námořnického stylu. „Myslím si, že jsme si první společný den ve škole užili. Z dětí vyzařovalo nadšení a zvědavost,“ doplnila.

Po úvodním ceremoniálu na chodbě se prvňáci i s rodiči přesunuli do své třídy, kde je spolu s třídní učitelkou ještě osobně přivítal pan starosta, od kterého každý dostal tašku se školními pomůckami, jako jsou například desky na písmenka, sešity, pracovní sešit do angličtiny, dále také výtvarné potřeby – barvy, pastelky či plastelínu. „Každý žák obdržel dar od obce v hodnotě tisíc korun. Na pomůcky přispěla i škola, navíc jsme dětem věnovali pamětní medaili z dílny naší výtvarnice Mgr. Petry Stoklasové, aby na svůj první den ve škole nezapomněli,“ uvádí ředitelka školy s tím, že velké poděkování patří představitelům obce, kteří na obdarování nově příchozích žáků prvního ročníku pamatují každoročně.

Prvňáci i jejich rodiče si také stihli prohlédnout školní družinu, probrat veškeré organizační záležitosti s třídní učitelkou a vychovatelkami, aby se nakonec rozloučili a odebrali domů plni nových očekávání z nadcházejících školních dní.

„Mořeplavci – prvňáčci opravdu nebojácně a s velkým nadšením nastoupili na palubu naší školy a započali plavbu vstříc novým dobrodružstvím, zážitkům i kamarádům. Čeká je plavba vskutku nevídaná,“ popisuje Lenka Matulová, která se spolu se svými novými malými „parťáky“ chopí kormidla a děti provede nádhernými pobřežími, zálivy a zákoutími nejen školního světa.  „Přeji si, aby se naše společná plavba obešla bez bouří a velkých vln. Aby byla poklidná a plná radosti a provázel ji úsměv,“ dodává závěrem třídní učitelka.  

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Školní rok začal i v lichnovské škole s úsměvem a se zpěvem

Jako každý rok, i letošní začátek září byl speciální nejen pro dvaadvacet prvňáčků, kteří letos nastoupili do naší školy. Patřili k více než jednomu milionů žáků v České republice, kteří 4. září zasedli do lavic základních škol. Ne všichni napříč republikou však začínali zpěvem – ale to už k tradici lichnovské školy patří. Na úvod slavnostního aktu si totiž více než dvě stovky žáků a jejich pedagogové zazpívali hymnu naší školy.

Pocity zvědavosti a velkých očekávání jistě provázely i dalších jedenáct žáků, jež letos také poprvé usedli do školních lavic u nás v Lichnově. Během slavnostního ceremoniálu na hlavní chodbě školy je přivítala ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, vedení školy a celý tým pedagogů. „Věříme, že se všem žákům u nás ve škole bude líbit a že mezi své kamarády a učitele budou chodit rádi,“ uvedla při jejich přivítání ředitelka školy.

Přání k dětem a rodičům do nového školního roku zaznělo i z úst starosty obce Ing. Aleše Mičulky a zástupkyně Spolku rodičů a přátel školy a zároveň předsedkyně školské rady Ing. Michaely Klímkové. Následně byl všem dětem představen pedagogický sbor, který do dalšího školního roku posílil o dvě nové paní učitelky a školní psycholožku.  

Naše škola vstupuje do nového školního roku také se třemi nově zrekonstruovanými třídami: „Ráda bych poděkovala zřizovateli naší školy, jak se příkladně stará o její rozvoj, konkrétně panu starostovi za koordinaci prací při rekonstrukci, všem firmám, zaměstnancům obce i brigádníkům. V této chvíli máme nově opraveny všechny třídy a kabinety na hlavní chodbě školy,“ uvádí ředitelka. 

„Náš tým se postupně rozrůstá a těšíme se, že společně s žáky budeme v průběhu roku naplňovat plán našeho nového školního vzdělávacího programu s názvem Škola s úsměvem,“ uvedla závěrem Olga Síbrtová s tím, že za celé vedení školy přeje všem novým i stávajícím žákům a početnému učitelskému sboru, aby si nadcházející školní rok užili, aby byl plný nejen nových vědomostí a dovedností, ale bezesporu také krásných společných zážitků, zábavy a legrace.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Pozvánka na úvodní třídní schůzky, plenární schůzi SRPŠ a volby do školské rady

Vážení rodiče,

srdečně Vás zveme v úterý 5. září 2023 do školy na úvodní informativní třídní schůzky, které budou zahájeny plenární schůzí Spolku rodičů a přátel školy, na kterou jste všichni zváni. Schůze začíná v 16:30 na hlavní chodbě školy, následuje společné zahájení třídních schůzek, kde se dozvíte informace o nadcházejícím školním roce. Poté se rozejdete do tříd svých dětí za třídními učiteli, kde proběhnou mimo jiné doplňovací volby do školské rady – více informací najdete zde.

Těšíme se na Vaši účast!

Mgr. Olga Síbrtová


Informace o zahájení školní roku 2023/2024

Vážení rodiče,

školní rok 2023/2024 slavnostně zahájíme v pondělí 4. září 2023. Škola se pro děti otevře v 7:20, jak jsou zvyklé. Žáci se následně rozejdou do tříd. Poté se přemístí s třídním učitelem na hlavní chodbu školy. Prvňáčci se svými rodiči budou slavnostně přivítáni na hlavní chodbě školy a poté ve třídě za účasti představitelů obce. Přivítáme také nové šesťáky, především žáky ze základní školy v Mniší, kteří mohou dorazit v doprovodu rodičů.

Pozor! Každoročně se najde někdo, kdo si myslí, že první zvonění ve škole zazní až v 8:00 – není tomu tak! Školní vyučování v lichnovské škole začíná v 7:40.

Následovat bude: 

  • pro žáky první třídy – odchod s rodiči a třídní učitelkou do první třídy, kde bude pokračovat slavnostní zahájení školního roku do cca 9:30 hodin;
  • žáci vyšších tříd – třídnické práce společně s třídními učiteli, ukončení výuky pro první stupeň v 9:25 hodin, pro druhý stupeň v 8:55 hodin;  
  • možnost zakoupení obědů;
  • zápis do školní družiny a doplnění údajů k odchodům žáků – proběhne v pondělí 4. září 2023 v čase 10:30 až 11:30 a v čase 15:00 až 16:00 v prvním oddělení – družina Myšáků.
  • školní družina zahájí provoz v úterý 5. září 2023 

Úterý 5. září 2023

Třídy prvního stupně – Etická výchova a třídnické práce, učebnice – 4 vyučovací hodiny – konec vyučování v 11:15 hodin. 

Třídy druhého stupně – Etická výchova a třídnické práce, učebnice – 5 vyučovacích hodin – konec vyučování ve 12:10 hodin. 

Středa 6. září 2023

Třídy prvního stupně – Etická výchova a třídnické práce, učebnice – 4 vyučovací hodiny – konec vyučování v 11:15 hodin. 

Třídy druhého stupně – Etická výchova a třídnické práce, učebnice – 5 vyučovacích hodin – konec vyučování ve 12:10 hodin. 

Třída VI. B vyrazí v doprovodu třídní učitelky, školního psychologa a metodika prevence na adaptační kurz do kopřivnického skautského centra Vanaivan.

Čtvrtek 7. září 2023

Uklízíme školní zahradu 

Třídy prvního stupně – 4 vyučovací hodiny – konec vyučování v 11:15 hodin. 

Třídy druhého stupně – 5 vyučovacích hodin – konec vyučování ve 12:10 hodin. 

Třída VI. B je na adaptačním kurzu v Kopřivnici.

Pátek 8. září 2023

Den s třídním učitelem

Bližší informace se dozvíte od třídních učitelů.

Třída VI. B ukončuje adaptační kurz v Kopřivnici.

Mgr. Martina Bílková


Informace o doplňovacích volbách do školské rady

Vážení rodiče a zákonní zástupci žáků,

v úterý 5. září 2023 se uskuteční doplňovací volby do školské rady z důvodu skončení funkce dvou členů školské rady – zákonných zástupců nezletilých žáků, kteří přestanou být žáky školy. Volby budou uskutečněny v průběhu třídních schůzek po skončení plenární schůze SRPŠ cca v 17 hodin. Volit budou zákonní zástupci nezletilých žáků.

Zároveň žádáme, aby se případní kandidáti hlásili nejpozději do 31. srpna 2023 Mgr. Martině Bílkové na telefonním čísle 774 429 360 nebo e-mailu martina.bilkova@zslichnov.cz.

Děkujeme za spolupráci.

Mgr. Olga Síbrtová


Pěvecký sbor Lichnováček hledá nové talenty 

Vážení rodiče,

pěvecký sbor Lichnováček, který v naší škole působí pod hlavičkou První soukromé ZUŠ MIS Music Kopřivnice, přijímá nové zpěvačky a zpěváky, a to už od věku 5 let. Sbor povede MgA. Jiří Najvar.

Těšíme se na nové pěvecké posily!

Mgr. Olga Síbrtová


Informace o termínu zahájení školního roku a vyučování v základní i mateřské škole

Vážení rodiče,

školní rok 2023/2024 začíná 1. září 2023. Tento den je i dnem nástupu dětí do mateřské školy. Další potřebné informace k organizaci v novém školním roce 2023/2024 Vám budou zaslány prostřednictvím školních e-mailů dětí nebo soukromých e-mailů rodičů u nově nastupujících dětí v týdnu od 21. srpna 2023.

Zahájení školního vyučování v základních školách stanovilo ministerstvo školství na pondělí 4. září 2023. O organizaci tohoto slavnostního dne i následujících dnů budete informováni prostřednictvím webových stránek, u rodičů stávajících žáků rovněž prostřednictvím DMSoftwaru v týdnu od 28. srpna 2023. 

Mgr. Olga Síbrtová


Při tradiční akci Velcí malým připravili deváťáci zábavné úkoly pro děti z prvního stupně

Ve středu 28. června 2023 si žáci obou devátých tříd již tradičně připravili pro své spolužáky od první po pátou třídu dopoledne plné her. A jak takové hravé dopoledne vypadalo, přibližuje třídní učitelka IX. A Mgr. Hana Poláková: „Na začátku byly prvostupňové děti rozděleny do dvanácti týmů. Každý dostal svou kartičku, na kterou po splnění úkolu obdržel razítko. Vedoucí týmů navíc dostali kartičky určené na sbírání bodů, které byly důležité pro konečné vyhlášení výsledků.“ A mohlo se začít!

Na žáky čekalo ve škole i v jejím okolí deset nejrůznějších aktivit na stanovištích – od sportovních, ­jako je trefování se míčem do branky nebo taky do plechovek, přes úkoly, na které bylo potřeba použít paměť a koncentraci. Nejzajímavější výzvou bylo asi lovení mincí v zakrytém kyblíku plném nejen vody a trávy, ale i dalších, někdy těžko identifikovatelných věcí.

Všechny skupiny úkoly zvládly a probojovaly se až do konce. A po sečtení bodů byly oceněny nejen první tři týmy, ale malou cenu útěchy dostal nakonec každý účastník. „Myslím si, že se program deváťákům povedl a že si společné dopoledne užily jak malí, tak velcí žáci,“ uzavírá povídání Hana Poláková.

Mgr. Hana Horáková


šíme se do školy: Společná akce budoucích prvňáčků, jejich rodičů a pedagogů povzbudila předškoláky před nástupem do první třídy 

„Školní lavice, tabule, abeceda, čísla, paní učitelka a známí i neznámí kamarádi. První školní pokyny, školácké úkoly, osmělování k odpovědím na všetečné otázky paní učitelky. Takové bylo první setkání budoucích prvňáčků a jejich rodičů na konci června ve škole,“ popisuje akci nazvanou Těšíme se do první třídy, která se uskutečnila v úterý 27. června 2023 na půdě základní školy, zástupkyně ředitelky pro mateřskou školu a první stupeň základní školy Mgr. Markéta Martinů.

Během seznamovací hodiny děti počítaly, zpívaly, procvičily si prostorovou orientaci i znalost geometrických tvarů a ve dvojících stavěly stavby z krychliček. Při kreslení ukázaly, že ví, jak se drží správně pastelka, a vyzkoušely si vytvořit čápy – symbol lichnovské školy.

„Během setkání bylo vidět, že v září první třída ožije novými připravenými školáky. Za přípravu na vstup do školy patří veliké poděkování paním učitelkám ze školky, které se předškolákům během roku pravidelně věnovaly ve všech oblastech rozvíjení dítěte. Poděkování patří také rodičům za spolupráci se školkou po celou dobu docházky jejich dítěte,“ vzkazuje Markéta Martinů své poděkování s tím, že nyní přeje všem, dětem, rodičům i pedagogům, krásné léto.

Mgr. Hana Horáková


Velký Javorník zdolali šesťáci spolu se psím kamarádem Bertem

V pondělí 26. června 2023 uskutečnili šesťáci z áčka připravovaný výšlap na Velký Javorník.

„Celou akci jsme společně plánovali asi už od podzimu. Děti v hodinách češtinky vyjádřily zájem o to vyšlápnout si společně na Javorník. A přestože je v červnu ve škole asi nejvíce práce, musela jsem dodržet své slovo a s dětmi a panem učitelem třídním na kopec vyrazit,“ popisuje vznik myšlenky ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která v šestém ročníku učila v tomto školním roce český jazyk.

 „Povedlo se nám vybrat správný den, s pěkným počasím. Vyrazili jsme s paní ředitelkou a jejím čtyřnohým kamarádem Bertem od Frenštátu, přes Mařenčinu studánku a Horečky až na vrchol. Celou cestu jsme si spolu krásně povídali, a hlavně jsme se střídali ve „vedení“ Berta, kterého jsme si všichni během výletu zamilovali,“ líčí průběh výšlapu třídní učitel VI. A Ing. Daniel Otýpka.

Výlet turistům nezkazil ani fakt, že je v pondělí chata na Velkém Javorníku uzavřena. „Počítali jsme s tím, proto jsme měli s sebou velké svačiny a dostatek pití a paní ředitelka nás odměnila také sladkostmi, které pro nás nesla až nahoru,“ uvádí dále Daniel Otýpka s tím, že to nebyla jediná odměna tohoto výletního dne.

Paní ředitelku odměnili také žáci, a to za příjemné hodiny češtinky. Dostala od nich jako pozornost záložku pro vášnivé čtenáře a také přívěsek na klíč a otvírák pro milovníky češtiny. „Bylo to moc hezké překvapení. Úplně mi bylo líto roztrhat při rozbalování dárků balicí papír se všemi podpisy dětí a také s podpisem Berta, který tam nezapomněli dopsat,“ hodnotí originální způsob předání dárku na vrcholu místní beskydské dominanty Olga Síbrtová.

Na zpáteční cestu se výletníci vydali přes Bordovice, prošli celým Lichnovem a ve škole na ně čekal oběd, který krásně stihli.

Mgr. Hana Horáková


Školní výlet VI. A se nesl v duchu poznávání přírodních krás i historických zajímavostí

Od čtvrtku 22. června do pátku 23. června 2023 proběhl školní výlet třídy VI. A. Již v polovině školního roku se žáci společně se svým třídním učitelem Ing. Danielem Otýpkou rozhodli, že pojedou na dva dny. A aby si to pořádně užili, rozhodli se pro cestu vlakem do Javoříčka a Olomouce.

První den nastoupili ráno do autobusu v Lichnově a přes Veřovice, Valašské Meziříčí, Olomouc a Mohelnici se dostali až na místo určení – do Javoříčka. „Ubytovali jsme se v krásném Rekreačním středisku Javoříčko, které je jen pár set metrů od vstupu do Javoříčských jeskyní. Ty byly naším hlavním zájmem, neboť v hodinách zeměpisu jsme se učili o vytváření jeskyní, a znali jsme tedy pojmy jako stalaktit, stalagmit a stalagnát. A proto jsme se hned vydali tyto krásy podzemního světa prozkoumat. Z třicetistupňového vedra jsme vstoupili do jeskyní, kde bylo jako v lednici. Brrr! Ohromila nás ale nádhera tohoto podzemního světa, ve kterém jsme strávili téměř hodinu,“ přibližuje detaily z jeskyní Daniel Otýpka.

Když se všichni nabažili krásy jeskyně, udělali si ještě krátký výlet do okolí. Navštívili zkamenělý zámek Špránek a uctili památku obětí druhé světové války u místního památníku. Zbytek odpoledne a večer strávili ve středisku Javoříčko, které nabízí mnoho sportovního vyžití, například kulečník, workoutové hřiště, šipky, minigolf. Večer si u ohně opekli také špekáčky a s usínáním se těšili na druhý den.

„Druhý den jsme brzy ráno vyrazili autobusem a vlakem do Olomouce. Navštívili jsme katedrálu svatého Václava, sloup Nejsvětější Trojice, což je památka UNESCO, a také olomoucký orloj. Počasí jsme měli objednané, takže celý výlet se nesl v krásách modrého nebe nad námi, a především v dobré náladě a skvělé partě. Moc jsme si to užili. Cesta zpátky z Olomouce byla přes páteční dopravu lehce komplikovaná, ale všichni jsme se vrátili domů v pořádku a s mnoha novými zážitky,“ popisuje druhý den výletování třídní učitel.

Mgr. Hana Horáková


Žáci devátého ročníku prošli v matematice kurzem finanční gramotnosti

Tento školní rok absolvovali žáci IX. B celoroční projekt Finanční gramotnost. V rámci hodin matematiky s učitelkou Ing. Kateřinou Bucharovou se žáci od října do června postupně seznamovali s tématy, jako jsou peníze, hospodaření domácnosti a finanční produkty bank. Mimo jiné se dověděli o historii peněz, ochranných prvcích našich bankovek, jaká je funkce České národní banky, jak by měla hospodařit každá domácnost a jak naložit s penězi, pokud jich máme více, než momentálně potřebujeme.

„Celý projekt byl zakončený čtyřhodinovým vlastním výzkumem pěti konkrétních bank, jež mají své pobočky v blízkém okolí Lichnova, a jejich vzájemným porovnáním. Žáci pracovali ve skupinkách a své poznatky prezentovali ostatním. Také vybírali jednu z bank, kterou by svým spolužákům doporučili,“ popisuje zakončení projektu Kateřina Bucharová.