Jablečné dobroty provoněly celou školu

Škola v Lichnově má svůj malý jablečný sad. Letos byla úroda velká, proto se do sbírání a zpracování jablíček zapojili žáci i zaměstnanci školy. Jednotlivé činnosti se pečlivě rozdělily také mezi žáky navštěvující školní družinu. „Nejdříve děti jablíčka sbíraly do pytlů a poté je rozkrájely na tenké plátky. To probíhalo v hodinách pracovních činností,“ prozradila učitelka Mgr. Monika Čempel, která „jablíčkovou akci“ ve škole koordinuje. V hodině vaření zase z jablíček žáčci udělali smoothie. „Na koktejlech si děti moc pochutnaly, dobrotu nabídly také svým učitelům,“ popisuje Monika Čempel. A své uplatnění našla jablíčka i v kroužku Cukrářských dobrot, který ve škole probíhá. Žáci si společně vyrobili litou buchtu s jablky a drobenkou či jablečné rohlíčky ze šlehačkového těsta.

Děti byly zručné a práce s malými nožíky jim nedělala žádný problém. Při činnosti na ně dohlížel učitel pracovních činností Ing. Petr Černošek. Co se stalo s jablíčky po nakrájení, prozradila Monika Čempel: „Po domluvě s panem starostou Ing. Alešem Mičulkou jsme připravená jablíčka vozili do místní sušárny ovoce, kde nám jablíčka sušila paní Klimková, které bychom tímto rádi poděkovali.“ Velký dík patří i zaměstnancům školy, kteří rovněž přiložili ruku k dílu. Nasušená jablíčka žáci zabalili a připravili je k prodeji na plánovaný vánoční jarmark. A vy se na ně už teď můžete těšit!

Bc. Hana Horáková