Svatá Lucie ve školce ohlásila předškolákům blížící se Vánoce

Těsně před polovinou prosince si děti v mateřské škole připomněly svátek svaté Lucie známým rčením: „Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.“ Toto rčení pochází z šestnáctého století, kdy zimní slunovrat skutečně připadal na 13. prosince.


Lucie je nositelkou světla. Svatá Lucie bývá taky spojována s vánočním úklidem. Například v jižních Čechách se Lucie jmenuje Perchta nebo Peruchta. V adventním období obchází stavení a jako Barbora i Mikuláš trestá nehodné a hodné obdarovává. To a jiné zajímavosti se dověděly děti z mateřské školky ze třídy Motýlků.


„Ve čtvrtek 15. prosince jsme si společně nazdobili stromeček a zazpívali si koledy na přání dětí. Bylo vidět, že se děti už hodně těšily na Ježíška. V pátek jsme také popřáli Dankovi k svátku. Děti si rovněž zkoušely postavit vánoční stromeček z PET vršků a dřívek. Moc se jim povedl,“ popisuje další aktivity ze třídy Motýlků jejich učitelka Mgr. Renata Dreslerová.

Bc. Hana Horáková