Mezinárodní návštěva v naší škole: díky projektu EDISON k nám zavítali tři cizinci

V týdnu před pololetním vysvědčením jsme měli ve škole velkou zahraniční návštěvu. A ne ledajakou! Navštívili nás tři studenti, ale každý z nich pocházel z jiného koutu světa. „O takových zemích se většina z nás pouze učí v hodinách zeměpisu a najednou jsou tady tři mladí studenti a s nimi kousíček jejich země,“ říká Lucka Hubeňáková. „Z Indie k nám zavítal Dhaval Mali, Indonésii nám představil Bryan Bennaldy a Gruzii přivezl Giviko Bibileshvili,“ představuje sedmačka tři hosty, kteří strávili necelý týden v naší škole. 

Studenti školu navštívili díky projektu EDISON, který umožňuje mladým lidem v rámci svého studia poznávat jiné země, ale na oplátku musí svým hostitelům popsat tu svou, přiblíži její tradice, zvyklosti a kulturu. „Pro nás bylo výhodou, že jsme se nejenom seznámili se zeměmi, ale procvičili jsme si i angličtinu, jelikož naši hosté nemluvili česky,“ dodává Lucka.

Vše začalo pondělkem, kdy byli studenti žákům představeni. „Když z nás opadla počáteční nervozita a ostýchavost, docela dobře jsme se domluvili, i když jsme si někdy museli pomoct 
rukama a nohama,“ směje se Lucka se Zuzkou Janečkovou a Aničkou Obsadnou. 

Pro hosty byl připraven na každý den jejich pobytu program a určitě se nenudili. 
V úterý měli připravené prezentace o svých zemích. Byly zajímavé a žáci se hodně vyptávali. ,,Dokonce jsme si mohli ohmatat indonéskou bankovku i gruzínskou minci,“ říká Sabina Kopelcová. Nemilé bylo jen to, že Dhaval z Indie onemocněl a o jeho přednášku žáci přišli.

„Nejlepší a taky nejnáročnější den byla středa – den výletů. Naše třída s paní učitelkou Bílkovou jela s Indonésanem Bryanem na Pustevny. A výlet se opravdu vydařil. Bylo krásné počasí a my mohli našemu hostu ukázat stezku v oblacích a poté i úchvatné ledové sochy. Náš host si připadal jako v pohádce, protože bílý sníh a sluníčko vyčarovaly opravdu kouzelnou atmosféru,“ shodně přikyvují sedmačky Anička Obsadná a Beata Buzková a dodávají: „Užili jsme si i jízdu lanovkou a Bryanovi se výlet moc líbil.“  

Šestá, osmá a devátá třída jeli s dalšími dvěma cizinci Dhavalem a Givikem do kopřivnického muzea, kde obdivovali historické automobily. „Dhavalovi se nejvíce líbila historická motorka, Giviko si pobaveně vyzkoušel, jaké to je sedět za volantem historického automobilu,“ prozradila Sabina s Nelou Zahradníkovou.

Čtvrteční program probíhal částečně ve škole – v tělocvičně a ve školní kuchyňce. Giviko vařil s páťáky zelňačku a švestkové knedlíky, někteří navštívili lichnovské muzeum a kuželnu. Čtvrtek byl také dnem loučení, protože naši hosté odjížděli. „Bylo nám trochu smutno, protože jsme se za těch pár dní se studenty sblížili. Tak snad na nás nezapomenou,“ povzdechla si Lucka, „a snad o naší zemi budou vyprávět svým blízkým doma.“

Mgr. Petra Stoklasová