Ještě plní síly po letních prázdninách vyrazili šesťáci ve středu 3. září v doprovodu své třídní učitelky Mgr. Ing. Martiny Havlíkové, asistentky pedagoga Zuzany Kocourkové a češtinářky Mgr. Anny Urbanovské na třídenní adaptační pobyt do skautského centra Vanaivan v Kopřivnici. Skautské zázemí na okraji města se jim do pátku stalo prostorem, kde vznikaly nové nezapomenutelné zážitky, ale rovněž zde započala společná cesta šestadvacetičlenné party napříč druhým stupněm základní školy.
Na adaptační kurz vyrazili žáci z Lichnova, ale také nově příchozí spolužáci ze základní školy v Mniší. „Jedním z cílů programu, který nám připravili lektoři z Vanaivanu, bylo určité stmelení nově vznikající party. A to se, myslím, povedlo na jedničku,“ komentuje smysl akce asistentka pedagoga Zuzana Kocourková.
Týmové hry a aktivity představovaly hlavní náplň adaptačních dní, ale zároveň byl žákům ponechán prostor pro vlastní zábavu. „Žáci se učili spolupracovat v různorodých skupinách a v případě potřeby si pomáhat. Učili se spoléhat jeden na druhého například při lezení na umělé horolezecké stěně a při vzájemném jištění. V různých aktivitách byli vedeni také k zodpovědnosti za své jednání a rozhodování nejen vůči sobě, ale i s ohledem na svůj tým,“ popisuje zase Anna Urbanovská, která ještě nezapomíná zmínit ochotu žáků zapojit se do úklidu. „Každý den se našli nějací dobrovolníci, kteří nám pomáhali s úklidem po obědě, myli a utírali nádobí.“
Ve volném čase se žáci nejčastěji bavili fotbalem nebo obyčejným pobíháním po areálu Vanaivanu. „Je to tady fajn. Jel bych znova,“ kvituje svou účast na adaptačním kurzu šesťák Adam. „Je tady sranda, líbí se mi hry, ale nejlepší byla horolezecká stěna,“ dodává jeho spolužák Jarek. „Mně se líbila noční hra, kdy jsme chodili ve tmě a vyměňovali si barevné lístky,“ vzpomíná zase David. Simči se pro změnu líbilo všechno. „Určitě bych jela zase, je to super.“
„Děkujeme lektorům ze skautského centra Vanaivan za připravený program a péči, moc jsme si pobyt užili, počasí nám vyšlo a atmosféra byla přátelská a podporující. S žáky i kolegyněmi jsme se lépe poznali a věřím, že ze společných zážitků a vzpomínek budeme čerpat při vzájemné komunikaci a spolupráci v dalších společných letech, které nás ve škole čekají,“ uzavírá děkovně Martina Havlíková.
Adaptační pobyt byl hrazen z projektu Lichnov: Pošli to dál, na který získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 67 tisíc korun.
Mgr. Ing. Martina Havlíková