Novinky ZŠ 24/25

Pozvánka do Městské knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm na výstavu výtvarných prací dětí z místních škol

Vážení rodiče, žáci, přátelé výtvarné tvorby, návštěvníci frenštátské knihovny,

Městská knihovna ve Frenštátě pod Radhoštěm slaví 150. výročí svého založení. Při této příležitosti se ve vestibulu Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm koná výstava výtvarných prací dětí a žáků místních školek a škol na téma Kouzlení s obrázky a písmeny. Také naše škola se k výstavě přidala a my Vás tímto zveme k jejímu zhlédnutí.

Výstava se koná ve spolupráci s MAP ORP Frenštát pod Radhoštěm a je možné ji navštívit od pondělí 12. května do konce července 2025 během provozní doby knihovny.

Bližší informace najdete zde.

Mgr. Olga Síbrtová


Mladí zahrádkáři z Lichnova zazářili v krajském kole. Jarek Veselka míří do celostátního souboje

Ve středu 14. května 2025 se v prostorách základní školy v Hodslavicích konalo krajské kolo soutěže Mladý zahrádkář, kterou každoročně pořádá Český zahrádkářský svaz – územní sdružení Nový Jičín. Soutěž byla určena pro mladší a starší žáky, kteří měřili své znalosti i praktické dovednosti v testové části a při poznávání rostlin i osiva.

Lichnovští soutěžící, které doprovázela a na soutěž pečlivě připravovala Mgr. Monika Čempel, si během dne vedli opravdu výborně. Respekt budili hned při vstupu. „Á, přijel Lichnov, vítáme vás, přijeli jste zase vyhrát?“ znělo z úst pořadatelů i členů zkušební komise, když lichnovská sestava vcházela do budovy.

A skutečně nebyli organizátoři daleko od pravdy. Šesťák Jaromír Veselka, soutěžící v kategorii mladších žáků, získal první místo, a postupuje tak do celostátního kola, které se uskuteční o víkendu 14. a 15. června 2025 v Brně. „Jsem na Jarka velmi pyšná. Soutěž zvládl bravurně – nejen poznávačku, ve které je jako ryba ve vodě, ale i náročnou testovou část. Ta letos opravdu potrápila nejednoho soutěžícího,“ popisuje Monika Čempel. Porota totiž kladla důraz zejména na čtení s porozuměním. „Jarek je bojovník a všechno zvládl na výbornou, právem mu patří první místo,“ pokračuje učitelka. Ani Jarek neskrýval svou radost. „Podařilo se mi obhájit první místo ze školního kola u nás v Lichnově, mám radost,“ těšil se.

Skvělé druhé místo ve stejné kategorii si odnesla Jarkova spolužačka Karolína Marková, která se nadšeně svěřila, že se příští rok chce soutěže zúčastnit znovu a zodpovědně plánuje se lépe připravit. „Neměla jsem moc času, ale příště to napravím,“ slíbila.

V kategorii starších žáků se předvedl Václav Tichavský ze VII. A, který skončil těsně pod stupni vítězů. Po shodě bodů se soupeřkou z pořádající školy ho čekal rozstřel, v němž rozhodovala těžká poznávačka pěti rostlin. „Vašek nakonec získal čtvrté místo, ale zaslouží si i tak velké uznání za výborný výkon a odhodlání v silné konkurenci,“ chválí dalšího ze svých svěřenců Monika Čempel a zároveň děkuje všem soutěžícím za skvělou reprezentaci školy. „Děkuji žákům za nadšení pro zahrádkaření a svědomitou přípravu, bez které by takového úspěchu nedosáhli,“ vzkazuje.

A jak se sluší na úspěšné reprezentanty, zpáteční cesta probíhala stylově. Medailisty z Hodslavic do Lichnova vezl místostarosta obce Stanislav Keller hasičským autem. A jakmile bylo jasné, že veze postupující do republikového kola, nezapomněl na zvukový doprovod – houkání na oslavu vítězství.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Gynekologická osvěta ve škole: Žáci debatovali s lékařkou o tématech dospívání

Vzdělávání s odborníkem z praxe na sebe strhlo pozornost druhostupňových žáků v úterý 6. května 2025. Dívky a chlapci ve vyučovacích hodinách naslouchali gynekoložce MUDr. Žanetě Šenkové, která do školy přijela s tématem osvěty v oblasti pohlavního dospívání.

V průběhu dopoledne byla realizována série přednášek pro žáky pátého, šestého, osmého a devátého ročníku. Přednášky byly genderově rozlišeny. „U dívek bylo povídání zaměřeno převážně na seznámení se zákonitostmi menstruačního cyklu či péči ženy v době menstruace. Předmětem bylo také očkování proti HPV virům, prevence, antikoncepce nebo problémy žen v době dospívání,“ přibližuje Mgr. Bohdana Hutyrová, která gynekologickou osvětu pro žáky naší školy pravidelně připravuje.

„Přednášky byly velice zajímavé a poučné. Na konci vždy dostali odvážní žáci prostor k dotazům. Pro osmáky a deváťáky byla připravena rovnou beseda, kde lékařka zodpovídala přímo konkrétní dotazy žáků,“ dodává Bohdana Hutyrová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Ukliďme Lichnov! Škola se zapojila do celosvětového úklidu – výsledkem byly pytle plné odpadků a čistější obec

Žáci z druhého stupně naší školy v doprovodu svých učitelů vyrazili v pátek 2. května 2025 vyzbrojeni rukavicemi a igelitovými pytli již tradičně uklízet obec Lichnov. Odhodlaní šesťáci, sedmáci, osmáci a deváťáci uklízeli okolí místního potoka i prostory podél nedaleké cyklostezky.

Dvakrát ročně se naše škola účastní největší globální úklidové dobrovolnické akce, která spojuje dobrovolníky z více než 190 zemí celého světa. „V Lichnově byla v důsledku povodní podzimní úklidová akce zrušena a zrealizovali jsme ji až nyní v květnu. Zaměřili jsme se na úklid vodního toku. Osmé třídy vyrazily společně s deváťáky čistit koryto potoka, sedmé a šesté ročníky sbíraly nečistoty podél cyklostezky směrem na Frenštát pod Radhoštěm,“ popisuje organizátorka akce Mgr. Bohdana Hutyrová, koordinátorka environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v naší škole.

Lokality úklidu byly předem určeny a vytipovány po konzultaci s Mysliveckým sdružením Lichnov – Bordovice a zástupci obce. Obec také zajistila odvoz a zpracování odpadu.

Počasí bylo slunečné, teploty téměř letní. „Vybaveni rukavicemi, igelitovými pytli a někteří v gumácích jsme se vydali do boje s odpadem. Ještě z podzimních povodní byly vodní tok a jeho okolí značně znečištěny. Uklidili jsme plastové sáčky, obaly, zbytky železa, plechy, hrnce, gumové hračky a další objevy. Podél cyklostezky se našlo dokonce umyvadlo nebo části trampolíny. Uklízení nás stále baví a jsme rádi, že můžeme přispět k vytvoření příjemného prostředí pro život zvířat i lidí v okolí obce a zároveň k utváření zodpovědného přístupu našich žáků k přírodě,“ zdůrazňuje smysl podobných akcí Bohdana Hutyrová, která všem žákům i kolegům z řad učitelů a asistentů pedagoga za jejich práci a přístup k akci děkuje.

Samotný úklid žáci zakončili na startu cyklistického závodu Gracia Orlová a svou přítomností a fanděním podpořili účastníky závodu.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Soutěž WocaBee prověřila slovní zásobu žáků druhého stupně v ruském jazyce

Od úterý 25. března až do konce dubna 2025 probíhala na naší škole třídní soutěž ve slovní zásobě a gramatice ruského jazyka prostřednictvím aplikace WocaBee. Žáci sedmého, osmého a devátého ročníku měli možnost procvičovat si ruská slovíčka nejen v hodinách, ale také dobrovolně ve svém volném čase doma.

Nejpilnější ruštináři si každý den plnili úkoly, sbírali body za správné odpovědi a průběžně se posouvali v třídním žebříčku. Soutěž nebyla zaměřena jen na rychlost, ale také na důslednost, trpělivost a chuť učit se nová slova a fráze.

Na konci měsíce postoupilo pět nejlepších žáků z každého ročníku do finálového třídního kola, které mělo formu soutěžního kvízu. V sedmé a osmé třídě se finále uskutečnilo v úterý 29. dubna 2025, deváťáci se utkali o medailová umístění o den později.

Jako nejlepší ruštináři se ve WocaBee soutěži projevili tito žáci:

Sedmý ročník:
1.      Nikol Goláňová
2.      Veronika Janáková
3.      Jan Pustějovský

Osmý ročník:
1.      Martin Zeman
2.      Anna Lišková
3.      Jasmína Gilarová

Devátý ročník:
1.      Roman Chalupa
2.      Erik Štěpán
3.      Daniel Švec

„Vítězům gratuluji, za svou píli a znalosti získali drobnou odměnu. Všichni finalisté si navíc zasloužili jedničku a uznání za svou práci. Děkuji všem zúčastněným a těším se na další jazykové výzvy,“ komentuje soutěž učitelka ruského jazyka Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., která soutěž pro žáky zorganizovala.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Odpoledne plné sportu v režii Spolku rodičů a přátel školy přineslo spoustu zábavy a radosti ze společného setkání

Sportovní den se konal v sobotu 27. dubna 2025 odpoledne v Bordovicích v tamní nové sportovní hale a přilehlém okolí. Akci nazvanou Zábavné odpoledne plné sportu pořádal Spolek rodičů a přátel školy při naší škole za podpory obcí Bordovice a Lichnov. Sobotní odpoledne bylo plné pohybu, radosti a skvělé nálady a těšilo se hojné účasti.

„Děti plnily nejrůznější sportovní disciplíny na deseti stanovištích. Nechyběl netradiční biatlon, lyžování, stolní tenis, fotbal a mnoho dalšího. Každá úspěšně dokončená disciplína byla odměněna razítkem do hrací karty. Soutěživého, ale přesto kamarádského ducha bylo cítit všude kolem,“ popisuje akci předsedkyně Spolku rodičů a přátel školy Alžběta Štěpánová.

Jako doprovodný program představila na akci netradiční sport Pole dance pedagožka volného času z Domu dětí a mládeže Kopřivnice Mgr. Iva Sýkorová. Nechyběla ale ani oblíbená výstava králíků, která přilákala pozornost dětí i dospělých. „Na závěr akce si děti vylosovaly ceny, což vyvolalo velké nadšení. Asi největší radost měl Vojtěch Klímek z mateřské školy, jenž měl to štěstí a vyhrál živého králíka, kterého si už dlouho přál,“ uvádí učitelka mateřské školy Lucie Vávrová, DiS. et DiS., která se spolu s dalšími pracovníky školy zapojila do realizace akce.

Vstupné bylo dobrovolné a návštěvníci měli možnost podpořit pořádající organizaci zakoupením občerstvení ve stánku, kde bylo připraveno mnoho dobrot. Výtěžek ze Sportovního dne půjde zpět do pokladny SRPŠ a bude využit na zajímavé projekty a aktivity pro děti z naší mateřské i základní školy.  

„Závěr akce patřil diskotéce, kterou zajišťovali žáci školy pod vedením sedmáka Honzy Babince. Všem starším dětem, které se do organizace akce zapojily a pomáhaly s přípravou aktivit pro menší kamarády, patří také poděkování,“ dodává Alžběta Štěpánová.

„Děkuji našemu SRPŠ za organizaci této akce. Letošní sportovní téma přilákalo pozornost, a tak jsme zvědavi, co vymyslí naši aktivní rodiče příště. Velmi si také vážíme podpory všech, kteří na sportovní den zavítali a přispěli zaplacením dobrovolného vstupného nebo nákupem na podporu aktivit školy. Hojná účast přispěla k úspěchu celého setkání a moc se těšíme na další společné akce,“ kvituje vydařené sportovní odpoledne ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Malí lichnovští fotbalisté míří do finále! McDonald’s Cup ovládli s třinácti góly

Fotbalový turnaj McDonald´s Cup kategorie A pro žáky prvních až třetích tříd a první kolo okrsku se konalo na fotbalovém hřišti v Lichnově ve středu 30. dubna 2025. Naši fotbalisté střelili celkem třináct gólů a po vydatném boji si v závěru turnaje vyslechli verdikt rozhodčích – získali první místo. Postupujeme tedy do finále, které se bude konat v pondělí 12. května 2025 v Bartošovicích. Hlavním organizátorem oblíbené fotbalové akce je již tradičně učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.

Podmínkou kategorie A turnaje McDonald´s Cup je, aby v týmu na hřišti hrála vždy alespoň jedna dívka. Časomíra odpočítávala dvacet minut na každý zápas, a kromě družstva z pořádající lichnovské školy se zapojili fotbalisté z frenštátské Základní školy Záhuní, Mořkova, Veřovic a Lubiny.

Naši školu reprezentovali Martin Horecký, Alfréd Hazuka, Kristýna Janyšková, Jan Pustějovský, Matyáš Klímek, Vojtěch Pokluda, Ondřej Prchal, Kristián Klímek, Šimon Matúš a Filip Takács.

Za tento turnaj máme na kontě tři výhry a jednu remízu. „Dali jsme celkem třináct gólů. Čtyři trefil Alfréd Hazuka, tři Martin Horecký a jedním gólem přispěla i jediná dívka v týmu Kristýna Janyšková. Velký podíl na tom, že jsme ani jeden zápas neprohráli, měl brankář Jan Pustějovský, který chytil dokonce i pokutový kop,“ popisuje učitelka tělocviku a spoluorganizátorka akce Mgr. Lenka Bartoňová, která se spolu s fanoušky z řad žáků naší školy, pedagogů i některých rodičů raduje z postupu našeho týmu do finále.  

Každý hráč získal diplom, sportovní vak a sladkou odměnu. Tři vítězná družstva obdržela navíc medaili a věcnou cenu. S odměnou se nezapomnělo ani na rozhodčí, kterými se na turnaji stali vybraní žáci druhého stupně.  

„Počasí i atmosféra na hřišti i na tribuně byly perfektní. Malým i velkým fanouškům udělal radost otevřený bufet, což je vždycky zárukou spokojenosti. Samotný turnaj se těšil hladkému průběhu a děkujeme paní ředitelce za předání cen výherním týmům,“ uzavírá s poděkováním Lenka Bartoňová.

Konečné pořadí turnaje je následující:

  1. místo ZŠ Lichnov
  2. místo ZŠ Lubina
  3. místo ZŠ Mořkov
  4. místo ZŠ Záhuní, Frenštát pod Radhoštěm
  5. místo ZŠ Veřovice

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Lubinský zpěváček: Soutěžící z naší školy přivezli z pěveckého klání hned tři medaile

Pěvecká soutěž Lubinský zpěváček se konala ve středu 30. dubna 2025 v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici. Každoroční oblíbený souboj talentů pořádá Základní škola Kopřivnice-Lubina a účastní se jí vždy jeden zástupce z prvního stupně školy za ročník. Zpěváci z Lichnova přivezli tři medaile.

Naši školu jela reprezentovat prvňačka Terezie Matúšová, druhačka Gabriela Zemanová, třeťačka Anna Zemanová, čtvrťačka Aneta Fojtíková a za pátou třídu to byla Megan Petrová. Tyto žákyně byly pro postup do Lubinského zpěváčka vybrány porotou ve školním kole pěvecké soutěže Lichnovská vrána. V Kopřivnici předvedli své pěvecké výkony žáci z Lichnova, Lubiny, Rybí, Závišic, Bernartic a Mniší.

V repertoáru mladých zpěváků a zpěvaček zazněly české lidové skladby, písně ze známých pohádek a také jedna aglicko-korejská, a to v podání naší žákyně Megan Petrové.

„Konkurence byla opravdu veliká a porota to neměla vůbec jednoduché. Naše škola se v soutěži nakonec umístila celkem třikrát. Třetí místo v kategorii pátých tříd získala Megan Petrová s anglicko-korejskou písní Like Jennie. Na krásném prvním místě se umístila v kategorii čtvrtých tříd Aneta Fojtíková s velmi náročnou skladbou Malý princ od Evy Burešové a v kategorii prvních tříd získala třetí místo Terezie Matúšová s písní Zvonky, zvonky,“ prozrazuje učitelka hudební výchovy Bc. Hana Janečková, která ještě dodává: „Celkem jsme tedy odjeli se třemi medailemi, což považuji za velký úspěch v tak velké konkurenci. Mám obrovskou radost, že se děvčata umístila, protože opravdu všechny děti zpívaly krásně.“

Program pěveckého klání zpestřila zpěvačka Lenka Szabó Hrůzová, která vyhrála pěveckou soutěž Hlas Česko Slovenska a zasedla také v soutěži Lubinský zpěváček v porotě. Všem přítomným zazpívala jednu ze svých písní.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Páťáci poznávali Moravskoslezský kraj: vlastivědnou exkurzi do Hornického muzea doplnili projektovým vyučováním 

Za poznáním našeho kraje vyrazili žáci páté třídy v pondělí 28. dubna 2025 do krajského města. Cílem jejich cesty bylo Hornické muzeum v ostravském Landek Parku a vrchol Landek s připomínkou pravěkého osídlení. Cestou si vyzkoušeli cestování veřejnou dopravou přes další města regionu a ostravskou městskou dopravou.

Exkurze za poznáním začala brzy ráno v Lichnově na Okluku, kde měli žáci sraz se svými vyučujícími – třídním učitelem Mgr. Ondřejem Švrčkem a ředitelkou školy Mgr. Olgou Síbrtovou, která vlastivědnou exkurzi pro třídu organizovala. „Sešli jsme se v plném počtu a vyrazili jsme autobusem do Kopřivnice, kde jsme přestoupili na vlak do Ostravy,“ uvádí ředitelka s tím, že měla trošku obavy z možného zpoždění autobusu kvůli současným opravám silnic v Kopřivnici. Vše ale dopadlo dobře, a tak už kolem půl osmé vyrážela vlakem dvaadvacetičlenná skupina žáků s pedagogy do krajského města. „Tam skončila toho dne železniční výluka mezi Svinovem a hlavním nádražím, takže jsme mohli pohodlně dojet až do cílové stanice a čekal nás přesun MHD z Přívozu do Petřkovic,“ popisuje dále ředitelka.  

Dvouhodinová exkurze započala v Hornickém muzeu v expozici báňského záchranářství. „Průvodce, který pracoval bezmála čtyřicet let v dolech, z toho třiatřicet let jako báňský záchranář, dokázal děti svým výkladem zaujmout, takže postupně zjišťovaly, jak náročná byla práce nejenom samotných horníků, ale i záchranářů, kteří zasahovali například při důlních otřesech,“ uvádí ředitelka školy. Následovalo sfárání do dolu, při kterém se použil autentický výtah. Děti si měly možnost prohlédnout, jak vypadaly důlní chodby, kde havíři pracovali, jakou používali techniku, ale třeba také to, jak dříve pomáhala při práci pod zemí zvířata. „Náš průvodce dokázal svůj výklad přizpůsobit věku dětí a trpělivě odpovídal na jejich dotazy,“ uvádí dále Olga Síbrtová.  

Po exkurzi v Hornickém muzeu a krátké přestávce se skupina vydala na Landek. Cestou se žáci dozvěděli o osídlení oblasti v pravěku a také o tom, že již naši pravěcí předkové využívali uhlí. „Je pravda, že vrchol kopce s nadmořskou výškou dvě stě osmdesát metrů naši výletníci málem přešli bez povšimnutí, nakonec jsme se tu ale krátce zastavili, popovídali si o zdejší fauně a flóře, protože jsme se nacházeli uprostřed Národní přírodní památky Landek, a dále jsme se vydali se na nedalekou rozhlednu nad řekou Odrou. Exkurzi jsme doplňovali vlastivědnými okénky – povídali jsme si o Ostravě, Odře, hranici mezi Moravou a Slezskem, nedalekém soutoku Ostravice s Odrou, ale vyhlíželi jsme i na panorama Beskyd a ukázali si jednotlivé vrcholy včetně Velkého Javorníka, pod nímž se rozkládají obce Lichnov a Bordovice,“ uvádí ředitelka.

Děti se z exkurze vracely plné nových zážitků, ale také bohatší o nové vědomosti o našem kraji. „Les, kámoši, cesta, to jsou mé nejlepší zážitky,“ uvádí Nela Paĺová. „Koně v dole sloužili k tomu, aby tahali uhlí. Byli často slepí, protože pracovali ve tmě, takže je pokaždé někdo doprovázel,“ zapamatoval si Wayne Rek. Tereza Marková zase vzpomněla využití kanárků v dole pro signalizaci metanu. Pro Ondřeje Klímka byla nejlepším zážitkem jízda MHD. Naši cestující totiž v Ostravě využili tramvaje, autobusy i trolejbusy. Adam Kuchta uvádí: „Krásná procházka byla nad Landek Parkem. Byly tam i dobré traily a pěkná rozhledna. A také cesta byla dobrodružná.“ Anitu Kvitovou zase zaujala patronka horníků svatá Barbora a také ctnosti báňských záchranářů. Patrik Ermis vzpomíná hornický pozdrav: „Zdař Bůh!“ Jaroslav Růžička exkurzi zhodnotil takto: „Bylo to moc fajn, hodně jsem si to užil. Moc mě to bavilo v dole. Chtěl bych tam jet znova.“

Samotnou exkurzí ale vlastivědné poznávání Moravskoslezského kraje neskončilo. Ve středu 30. dubna 2025 se ve třídě rozeběhlo projektové vyučování a děti si své zážitky a vědomosti zpracovaly do lapbooků, které jim zůstanou na památku.

„Mé velké poděkování patří kolegům Ondřeji Švrčkovi, Radce Pivkové, Jarmile Kociánové a Markétě Martinů, kteří se na přípravě a realizaci exkurze a projektového vyučování podíleli,“ uvádí závěrem Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Lichnovská vrána opět rozezpívala naši školu

Zdmi naší školy se v úterý 22. dubna 2025 nesly nejrůznější melodie doprovázené zpěvem žáků z prvního a druhého stupně. Konal se totiž další ročník oblíbené pěvecké soutěže Lichnovská vrána. Hudební klání je každoročně rozděleno do tří kategorií a také letos všechny kategorie praskaly ve švech.

Na rozezpívání si prvostupňoví žáci zopakovali školní hymnu a poté ještě píseň Valčíček.

V první kategorii za první a druhou třídu se udělovaly ceny nejprve za sólový zpěv. Na třetím místě se umístil Štěpán Tichavský, na místě druhém Gabriela Zemanová a první příčku obsadila Terezie Matúšová. Obě dívky postoupily do dalšího kola soutěže Lubinský zpěváček. Za duo/trio se na třetím místě umístili Kristián a Dominik Klímkovi. Na druhém místě stanulo trio dívek ve složení Ema Šušlová, Izabella Drach a Klára Vaňková. A první byli chlapci Ondřej Prchal a Matěj Zeman.

„Ve druhé kategorii pro třetí až pátou třídě se v kategorii sólový zpěv umístil na třetí příčce Pavel Vaněk, druhá místa jsme ocenili rovnou dvě, a to děvčata Nikol Jeřábkovou a Annu Zemanovou, která rovněž postoupila do pěveckého klání v Kopřivnici-Lubině. V této kategorii jsme měli velmi náročné rozhodování i o první příčku. Nakonec jsme udělili dvě první místa – Anetě Fojtíkové a Megan Petrové,“ vysvětluje členka poroty a hlavní organizátorka akce Bc. Hana Janečková. V kategorii duo/trio se na třetím místě umístili chlapci Marián Strážovec a Matěj Klímek. Druhé místo obsadily dívky z páté třídy, a to Vanesa Mičkalová a Michaela Trčková. Na místě prvním stanuly Rozálie Sýkorová a Sabina Bjačková.

Na úvod druhého stupně zpestřil program soutěže Štěpán Kačor se skladbou, kterou zahrál na zobcovou flétnu. Ve třetí kategorii za šestou až devátou třídu v sólovém zpěvu se na třetím místě umístili opět dva zpěváci, a to Vít Horečka a Sebastian Daniž. Druhou příčku získal Daniel Tichavský a první obsadila Natálie Perezová. V kategorii dua/tria skončil třetí Dalibor Perez a Leoš Machek. Místo druhé si vyzpívala děvčata Eliška Hrnčárková a Simona Šablaturová. A první místo si zasloužily Alžběta Zemanová a Karolína Zátopková. „Výběr písní byl skutečně pestrý, někteří žáci zvolili opravdu těžké skladby a myslím, že i přesto je zvládli zazpívat opravdu skvěle,“ hodnotí výkony žáků Hana Janečková.

Ve většině případů si mladí zpěváci volili hudební doprovod s kytarou pod vedením učitelky hudební výchovy Hany Janečkové. Někteří si také připravili hudební podklad s vlastní nahrávkou hudby, vlastní doprovod na hudební nástroj nebo dokonce čistě sólový zpěv bez hudebního doprovodu.

Všichni výherci soutěže obdrželi diplomy a ceny, které byly hrazeny z prostředků Spolku rodičů a přátel školy. Akci měly v režii skvělé moderátorky z VIII. A třídy Martina Hilscherová a Kateřina Machalová. Jako zvukaře jsme oslovili již osvědčeného sedmáka Jana Babince.

„Děkuji všem odvážným účastníkům soutěže a také naší úžasné porotě ve složení Mgr. Hana Nováková, Blanka Ištvánková a Mgr. Anna Urbanovská. Děkuji také SRPŠ za finanční podporu, za kterou jsme pořídili odměny pro soutěžící,“ dodává závěrem Hana Janečková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši stolní tenisté vybojovali v Odrách třetí místo

V okresním finále chlapeckého stolního tenisu třetí kategorie v Odrách ve středu 16. dubna 2025 excelovala trojice našich hráčů. Michal Hrančík ze čtvrté třídy a Radim Zeman s Kubou Pustějovským z šesté třídy soupeřili ve svém oblíbeném sportu s hráči z kopřivnické Základní školy svaté Zdislavy a novojičínské Základní školy Jubilejní. Naši v oderské kuželně, kde se finále stolního tenisu odehrávalo, vybojovali krásné třetí místo.

V Odrách se hráčům dostalo vřelého uvítání. Připraveno bylo celkem šest stolů, na kterých se hrály zápasy naší, tedy třetí kategorie i čtvrté kategorie, která byla určena žákům osmých a devátých ročníků.  

Turnaj se hrál systémem každý s každým a vzájemný boj dvou týmů končil v okamžiku, kdy členové týmu dosáhli čtyř vítězných zápasů. Na prvním klání s žáky ze Základní školy svaté Zdislavy z Kopřivnice se podepsala zejména nervozita našich hráčů a podlehli jsme jim jasným poměrem 4:0. Na druhý zápas se Základní školou Jubilejní z Nového Jičína jsme šli již s klidnější rukou. „Zápasy byly dramatičtější, a ačkoliv jsme do zápasů dali bojovnost a plné nasazení, zápas opět skončil v náš neprospěch 4:1. Přesto je nezbytné vyzdvihnout výkony všech našich zástupců, zejména Michala Hrančíka, který s nasazením čelil soupeřům z šestých a sedmých ročníků, pro něž byl turnaj primárně určen. Také Radim Zeman a Kuba Pustějovský si zaslouží ocenění za bojovnost a schopnost i porážky přijmout se ctí,“ popisuje nasazení a přístup našich hráčů doprovázející učitel Mgr. Ondřej Švrček. Jejich snaha byla nakonec oceněna třetím místem.

Konečné pořadí je následující:

1. ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice
2. ZŠ Jubilejní, Nový Jičín
3. ZŠ Lichnov

„Zvláštní poděkování patří Sboru dobrovolných hasičů Lichnov za dopravu našich reprezentantů na turnaj a zpět,“ uvádí závěrem Ondřej Švrček.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


I letos jsme zabojovali o McDonald´s Cup v kategorii B, tentokrát v Tiché

Jedenáctičlenná výprava mladých fotbalistů z naší školy se v pondělí 14. dubna 2025 vydala na šestadvacátý ročník fotbalové soutěže McDonald´s Cup. Cílem našich sportovců bylo fotbalové hřiště v nedaleké obci Tichá. Na žáky z čtvrté a páté třídy tam čekali soupeři z pěti škol okolních obcí. Postupně tak naši hráči bojovali o umístění s fotbalisty z Mořkova, Veřovic, Tiché a Frenštátu pod Radhoštěm, který reprezentovaly hned dvě základní školy Tyršova a Záhuní.

Za naši školu do Tiché vyjeli František Mičulka, Karel Prchal, Matyáš Hamrozi, Kuba a Ondřej Hilscherovi, Isabela Juráková, Ondřej Klímek, Patrik Konečný, Wayne Rek, Jarek Růžička a brankář Adam Kuchta.

Na hřišti se střídalo napětí s příjemnou soutěživou atmosférou. „V lichnovské sestavě vyčnívali Isabela Juráková a Ondřej Klímek, kteří svými góly snížili náskok týmů z Mořkova a Tiché,“ vyzdvihuje úspěchy našich fotbalistů učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.

Přestože se tým z Lichnova neumístil, získali hráči alespoň nové zkušenosti a užili si dopoledne plné sportovních zážitků.

Výsledková tabulka se na medailových pozicích nakonec ustálila v tomto pořadí:

1. ZŠ Veřovice

2. ZŠ Tichá

3. ZŠ Tyršova, Frenštát pod Radhoštěm

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Informace o možnosti přihlašování do ZUŠ MIS Music 

Vážení rodiče, 

naše škola je pobočkou První základní umělecké školy MIS Music v Kopřivnici. Již nyní je možné se opět přihlašovat k výuce hry na hudební nástroje (klavír, flétna, housle) nebo do pěveckého sboru Lichnováček. 

Přijímací zkoušky v Lichnově budou probíhat ve středu 21. května 2025 v čase od 13:00 do 17:00 hodin. Požadavky: zkouška z hudebnosti obsahuje poznávání obrázků hudebních nástrojů, zpěv lidové písně, rytmický projev (schopnost zopakovat rytmus po učiteli) a komunikativnost. 

„Rád bych poprosil rodiče a zákonné zástupce dětí, aby pečlivě zvážili časové možnosti a kapacitu věnovat se hudebnímu oboru, protože se občas stává, že žáci díky přehlcení ostatními zájmovými činnostmi nezvládají přípravu do sólových nástrojů. Ve hře na klavír, housle, flétnu či jakýkoliv jiný nástroj nestačí zahrát si jeden den před výukou, ale je zapotřebí se nástroji věnovat pravidelně a dostatečně,“ uvádí doplňující informace učitel výuky hry na klavír v lichnovské pobočce MgA. Jiří Najvar, DiS.

Přihlášku do ZUŠ MIS Music naleznete zde.

Mgr. Olga Síbrtová 


Budoucí prvňáci se už těší do lavic. Užili si zápis do základní školy

Zápis do první třídy se v naší škole uskutečnil ve čtvrtek 10. dubna 2025. V tento významný den do školy v doprovodu svých rodičů i dalších členů rodiny dorazilo šestadvacet předškoláků, kteří měli před sebou nelehký úkol – prokázat svou školní zralost na připravených stanovištích ze světa řemesel.

Všechny děti zvládly složit zlatý klíč k bráně, přes kterou prošly do světa řemesel. Budoucí prvňáci tak mohli začít plnit úkoly v podobě zábavných aktivit, které učitelky prvního stupně nachystaly za účelem zjištění školní zralosti a připravenosti.

„Pro nikoho nebyl problém odpoutat se od rodičů, poznat všechna povolání a odpovídat na otázky nejen zvídavých učitelek, ale také žákyň a žáků z druhého stupně. Ti jednotlivá stanoviště s povoláními oživili rolemi pošťačky, umělce, zvěrolékaře a prodavačky. Tímto děkuji Stanislavu Růžičkovi, Sofii Kopelcové, Dominiku Dreslerovi a Kateřině Machalové,“ vyjmenovává zástupkyně ředitelky Mgr. Markéta Martinů.

Další pomocníci z vyššího stupně si vyzkoušeli, jak by obstáli jako obsluha v lahůdkách, kde se mohli všichni účastníci zápisu, malí i velcí, občerstvit. Poděkování zaslouží Nikol Goláňová, Jaromír Veselka a Petra Mičkalová, kteří pod vedením své učitelky Mgr. Moniky Čempel, jako obsluha obstáli svým zdvořilým přístupem na jedničku.

Všichni předškoláci zdárně zvládli základní dovednosti, které se jim budou v začátcích školní docházky určitě hodit. Nebáli se komunikovat, zazpívat píseň, ukázat svou matematickou představivost, a ještě mnoho dalšího. Někteří také zvládli zavázat tkaničku na mašličku paní pošťačce.

Rodiče získali informace, jak mohou ještě své předškoláky podpořit v přípravě na budoucí roli prvňáka. Mnoho rodičů rovněž využilo možnost zápisu do školní družiny. A s úspěchem se také setkala již tradičně nabízená prohlídka školních prostor.

Všechny děti si vedle prvních zážitků z velké školy odnesly také vyrobené lapbooky v podobě aktovek, které připravily asistentky pedagoga. „Na přípravě zápisu do první třídy se spolu s pedagogy podílely asistentky pedagoga a další pracovníci školy. Všem patří velký dík. A na děti se budeme těšit už za pár měsíců v jejich první třídě,“ uzavírá spokojeně Markéta Martinů.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Mladým zahrádkářům se opět dařilo. Školní kolo soutěže prověřilo znalosti i zkušenosti

Ve středu 9. dubna 2025 se u nás ve škole uskutečnilo už podruhé školní kolo soutěže Mladý zahrádkář. Akce si získává čím dál větší oblibu, což potvrdila účast šestnácti žáků ve dvou věkových kategoriích – mladších a starších účastníků. Soutěžní den prověřil vědomosti žáků i jejich praktické dovednosti z oblasti zahradničení.

Soutěžící nejprve vyplňovali vědomostní test, následovalo poznávání osiva, květin a rostlin. Ačkoliv se úkoly nezdály jednoduché, většina žáků si vedla velmi dobře. „Překvapilo mě, jak dobře si poradili s poznáváním osiva. Je vidět, že mnozí pomáhají doma na zahrádkách a mají s pěstováním zkušenosti. Práce s rostlinami je součástí výuky v naší škole už od první třídy, což se v soutěži jednoznačně projevilo,“ zhodnotila výkony svých svěřenců Mgr. Monika Čempel, která žáky na soutěž připravovala.

Naopak jako obtížnější se ukázala část věnovaná poznávání květin a rostlin. „Žáci často květinu poznali, například z babiččiny zahrádky, ale nemohli si vzpomenout na její název,“ dodává učitelka.

V kategorii mladších žáků získali první místo Jaromír Veselka, druhé místo Anita Kvitová, třetí místo Linda Marková. Mezi staršími žáky exceloval Václav Tichavský, na druhou příčku se probojovala Petra Mičkalová, třetí je Kristýna Jalůvková.

Tři nejlepší soutěžící z každé kategorie si z tohoto kola odnesli diplom i postup na okresní úroveň. Okresní klání se bude konat ve středu 14. května 2025 v Hodslavicích. Organizátorem je Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu ve spolupráci s tamní ZŠ a MŠ Františka Palackého.

Zatímco většina z oceněných pojede do Hodslavic poprvé, Jaromír Veselka se už okresního kola účastnil v loňském roce. S ostatními soutěžícími proto ochotně sdílel své zkušenosti i praktické rady.

„Děti byly nadšené, mají chuť se zlepšovat a soutěžit dál. Těší mě jejich zájem o přírodu i o zahradničení. Všem postupujícím přeji hodně štěstí v okresním kole,“ uzavírá s úsměvem Monika Čempel.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Komunitní setkání při tvoření ve škole: Jarní a velikonoční dekorace dětí, rodičů i pedagogů vznikaly pod vedením Ivy Sýkorové

Děti od první do třetí třídy a jejich rodiče se sešli ve škole při tradičním jarním tvoření ve čtvrtek 3. dubna 2025. Nejrůznější tematické výrobky a dekorace, zaměřené na období jara a na blížící se Velikonoce, vznikaly pod vedením Mgr. Ivy Sýkorové.

Na všechny příchozí čekala čtyři stanoviště. „Na prvním stanovišti si děti vyzkoušely techniku decoupage, takzvanou ubrouskovou techniku, kterou děti aplikovaly na vyfouknutá vajíčka. Druhé stanoviště je seznámilo s technikou drhání neboli macramé, to je způsob vázání nití a šňůrek. Touto technikou jim vzniklo vajíčko,“ popisuje vedoucí vychovatelka školní družiny Bc. Hana Janečková, která akci s Ivou Sýkorovou pro děti, rodiče a pedagogy školy zajistila.

Na stanovišti číslo tři si děti procvičily stříhání. Účastníci tvoření si nastříhali celou zaječí rodinku, se kterou si mohou vyzdobit doma okna. „Poslední, tedy čtvrté stanoviště děti bavilo asi nejvíce. Z kartonu si vystřihly zajíčka a poté ho obmotávaly bavlnkou. Vznikl jim jarní zápich do květináče,“ uvádí dále Hana Janečková.

Na návštěvníky čekalo i drobné občerstvení ve formě kávy, čaje, vody, buchty a jednohubek, které dotvořilo pohodovou atmosféru akce. „Celé odpoledne bylo moc fajn. Děti si domů odnesly spoustu zážitků i nápaditých výrobků k Velikonocům,“ hodnotí akci Hana Janečková.

„Velké poděkování patří paní Ivě Sýkorové nejenom za vedení jarního tvoření, ale celkově za dlouhodobou spolupráci s naší školou. Dále bych ráda poděkovala Hance Janečkové za organizaci akce i všem dalším zúčastněným pedagogům. V neposlední řadě směřuje poděkování i k rodičům, kteří se spolu se svými dětmi do tvoření zapojili,“ vzkazuje závěrem slova díků ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Čtvrťáci zkoumali ekosystém rybníka. Užili si projektovou výuku ve třídě, venku – a hlavně zábavně a prakticky

Komplexní projektové vyučování na téma Ekosystém rybníka zabralo žákům čtvrté třídy a jejich třídní učitelce Mgr. Lence Bartoňové celkem pět vyučovacích hodin. Na tomto projektu se jí podařilo propojit přírodovědu s českým jazykem, vlastivědou, matematikou, výtvarnou a etickou výchovou a průřezovými tématy environmentální a mediální výchova. Žáci si na různých úkolech a zadáních projektu procvičovali klíčové kompetence vzájemné komunikace, spolupráce a sociálních dovedností.

„Projektové vyučování jsem měla rozděleno do několika částí. První byla činnost ve třídě, kde žáci pracovali s učebnicemi, videem i texty. Součástí byla například metoda I.N.S.E.R.T., která rozvíjí kritické myšlení žáků a umění porozumět textu,“ představuje spíše teoretickou část projektového vyučování Lenka Bartoňová.

Poté se už skupina žáků vydala za dobrodružstvím ven. „Udělali jsme si výlet po okolí, žáci pracovali ve skupinách, používali jsme běžné školní pomůcky a autentické přírodniny, které jsme našli venku,“ pokračuje učitelka.

Následovala opět práce ve třídě, kde žáci vyhledávali zajímavosti na tabletech, ověřovali správnost pomocí pracovního listu a dokončili své projekty, které také prezentovali před třídou a vzájemně hodnotili. „Snažila jsem se, aby žáci zkusili ohodnotit nejen své spolužáky, ale také svou vlastní práci, aby dokázali říct, co se jim povedlo a na čem by mohli příště více zapracovat. V závěru proběhla také evaluace celého projektového dne,“ popisuje Lenka Bartoňová.

Výstupem projektové výuky byly vedle již zmíněné prezentace také výkresy ve formátu A4 pro každou skupinu. Žáci vyrobili koláž rybníka s popisky rostlin a živočichů, v rámci venkovní aktivity si vytvořili také vlastní měřidlo, pomocí kterého měřili obvod „svého“ rybníka. Nejprve provedli odhad, poté měření, a nakonec porovnání s výpočtem.

Žáci trénovali také orientaci v terénu, pozorování okolí nebo vědomé naslouchání při diskusích, které projektovou výuku provázely.

„Dětem se tento typ učení líbil. Využili jsme první teplý jarní den, vzali podložky, pomůcky a vyrazili jsme na čerstvý vzduch. Cíl byl splněn, jak po stránce výukové, tak po stránce nových společných zážitků,“ uzavírá Lenka Bartoňová, která už jistě pro své žáky vymýšlí další originální způsoby a metody výuky.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pohybové hry – to je kroužek plný akce, zábavy a objevování nových sportů

V naší škole se každý týden schází parta pohybových nadšenců z prvního stupně, aby si společně užila pestrý program kroužku Pohybové hry. Zájmová aktivita cílí na děvčata i chlapce, kteří se chtějí hýbat, bavit a zároveň poznávat netradiční i klasické sporty trochu jinak. Kroužek vede učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová a dějištěm pravidelného setkávání mladých sportovců je tělocvična, pokud to ovšem počasí dovolí, vyráží skupina za pohybem ven.

Hlavní cíl je jasný. „Jde mi především o radost z pohybu, pestrost a oceňuji odvahu dětí zkoušet něco nového,“ uvádí ke kroužku Lenka Bartoňová. Děti si pod jejím vedením postupně osvojují různé netradiční hry, jako jsou například kinball s obřím míčem, při němž je důležitá týmová spolupráce, interkross, tedy házení a chytání míčků pomocí speciálních lakrosových hokejek, miniházená v upravené verzi pro menší hráče, rychlá hra ringo s gumovým kroužkem nebo parkour spočívající v bezpečném překonávání překážek s důrazem na techniku a odvahu.

„Do programu zařazujeme také klasické míčové hry a sporty, jako je fotbal, vybíjená nebo florbal – vždy ale přizpůsobené věku, počtu dětí a prostoru. Nechybí ani překážkové dráhy, štafety a týmové soutěže, kde si každý najde to své,“ doplňuje trenérka mladých sportovců.

Důležitou součástí kroužku je i to, že si žáci sami navrhují aktivity, učí se spolupracovat a dělat kompromisy při výběru. Občas si „sáhnou“ i na pohybové činnosti, které nejsou jejich oblíbené – a právě díky tomu se učí překonávat výzvy a objevovat nové zážitky.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Zahradníkův rok: V únoru a březnu šesťáci připravovali záhony a sázeli první plodiny

Šesťáci se v předmětu Pěstitelství a chovatelství aktivně připravují na jarní výsadbu. V měsíci únoru a březnu 2025 už vysadili papriky, rajčata a střapatý salát. Děvčata se postarala o výzdobu školy jarními květinami, čímž vnesla do školní budovy jarní náladu a barvy.

„Výzdoba se děvčatům velmi povedla,“ chválí své svěřenkyně vyučující předmětu Mgr. Monika Čempel a dále pokračuje: „Navíc jsme s žáky zasadili převislé muškáty do samozavlažovacích truhlíků a teď čekáme na teplé počasí, abychom je mohli dát ven a těšit se z nádherných květů po celý rok.“

Byla také dokončena příprava vyvýšených záhonů pro žáky prvního stupně. „Doplnili jsme je zahradnickým substrátem a věříme, že dětem od první po pátou třídu půjde práce a následná sklizeň od ruky,“ raduje se učitelka.

Šesťáci pod jejím vedením uklidili rovněž zahradu od větviček, vyhrabali listí a ostříhali okrasnou trávu. „Vyhlížíme teplé počasí, až budeme moci jít opět ven a pokračovat v sázení a přípravě záhonků,“ plánuje Monika Čempel.

Celoroční projekt s názvem Zahradníkův rok realizuje vyučující předmětu Pěstitelství a chovatelství Mgr. Monika Čempel společně s žáky šesté třídy. Jejich cílem je provádět pravidelné zahradnické práce ve škole a jejím okolí tak, jak si žádá dané období roku.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Malý kuchtík praská ve švech. Kroužek vaření rozvíjí dovednosti a samostatnost žáků prvního stupně

Oblíbený kroužek nese příznačný název Malý kuchtík a navštěvují jej žáci z prvního stupně naší základní školy. Žáci se scházejí jednou za dva týdny v pondělí v naší školní kuchyňce, kde se o jejich rozvoj v kulinářských dovednostech stará lektorka kroužku a učitelka vaření na naší škole Mgr. Monika Čempel.

„Letos kroužek pro malé školáky vedu poprvé. Jsem vždycky velmi mile překvapená, s jakým nadšením žáci kroužek navštěvují. Vždy se mě ptají, co budeme vařit příště, čím se pochlubí doma, co dobrého zase uvařili. Od jednoduchých pokrmů postupujeme ke složitějším, protože sleduji zručnost malých kuchtíků a jejich radost z práce,“ prozrazuje k této zájmové aktivitě Monika Čempel.

Minule si malí kuchtíci připravili bramborové šišky s mákem, meruňkové muffiny a kynuté lívance s domácí marmeládou a zakysanou smetanou. „Ale zvládli jsme už i složitější pokrmy, jakou jsou jahodové knedlíky z tvarohového těsta, kynuté langoše s kečupem a sýrem, těstovinové saláty nebo špagety s boloňskou omáčkou,“ vyjmenovává učitelka, která kromě kroužku vaření pro prvostupňové žáky vede i kulinářské setkávání pro starší žáky s názvem Cukrářské a kuchařské dobroty.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Setkání s Andersenem: Prvňáčci a druháčci prožili vyučování hned se dvěma spisovateli

Světoznámý spisovatel dětských knih Hans Christian Andersen v podání třídní učitelky prvňáků Mgr. Kateřiny Martinkové navštívil žáky první a druhé třídy v pondělí 31. března 2025 přímo u nás ve škole. Svou přítomností podpořil čtenářskou gramotnost našich nejmenších.

Letos by dánský literát oslavil 220. výročí od svého narození a spolu s ním slaví své jubileum i známá spisovatelka J. K. Rowlingová. „Vnímali jsme to jako jedinečnou příležitost propojit obě tyto známé a čtenáři po celém světě oblíbené osobnosti v jednu velkou oslavu čtenářské gramotnosti,“ vysvětluje neobvyklé spojení obou autorů Kateřina Martinková.

Sám Andersen tak díky ní mohl děti osobně přivítat a povyprávět jim, odkud pochází, co má rád a které knihy patří k jeho tvorbě.

Poté, jako odkaz na J. K. Rowlingovou, byly děti rozděleny moudrým kloboukem do kolejí a po celou dobu si prvňáci s druháky zkoušeli spolupráci. Na každém stanovišti je čekal úkol, který jim napovídal, do které věže byly schovány Andersenovy pohádky. O kousek dále zase plnili žáci úkoly z bradavické Školy čar a kouzel, a to například tvoření ptačí girlandy, vyrábění větru pomocí elektronických stavebnic, přiřazování postav z filmů nebo si zahráli famfrpál. Za každý splněný úkol se malí čtenáři posouvali blíže ke správné pohádkové věži, až došli rovnou ke zlatému klíči.

„Mně se nejvíce líbilo tvoření větru se stavebnicí,“ vzpomíná prvňák Hubert. „Já jsem se ráda dozvěděla, které pohádky napsal pan Andersen,“ říká druhačka Míša. „A já jsem rád poznal samotného pana spisovatele, ale trošku mi připomínal vás, paní učitelko,“ usmíval se při rozhovoru prvňák Vojtěch.

„Děkuji všem svým kolegyním, které se této akce zúčastnily a dopomohly k tomu, že i letos se akce moc hezky vydařila. Žáci mají opět na co vzpomínat,“ zmiňuje na závěr Kateřina Martinková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Znalosti žáků o světě i naší vlasti testovala soutěž Geografické kuriozity

Organizace zeměpisných soutěží zapouští v naší škole kořeny. Na předchozí ročníky po vlajkách a reáliích navázala letos učitelka zeměpisu Mgr. Ing. Martina Havlíková soutěží nazvanou Geografické kuriozity. Klání se v pondělí 31. března 2025 účastnilo čtyřiatřicet mladých geografů z druhého stupně, kteří ve dvoučlenných a tříčlenných týmech testovali a rozšiřovali svůj přehled o světových i českých zeměpisných zajímavostech a kuriozitách.

Koncept soutěže byl letos trošku jiný. „Papírovou verzi jsme nahradili online kvízem. Žáci odpovídali na otázky prostřednictvím tabletů v – pro ně známém – rozhraní Kahoot. Ke každé otázce byl přiložen tematický obrázek a po odhalení správné odpovědi následovalo krátké doplnění informace,“ přibližuje stručně průběh akce Martina Havlíková.

V první kategorii šesťáků a sedmáků se na prvním místě umístili David Janyška a Lukáš Osterezy, na druhém Matyáš Šablatura, Vít Němec a Adam Herman, třetí byli Samuel Lukeš, Zdeněk Hlavička a František Špaček.

V kategorii osmých a devátých tříd získali nejvíce bodů Štěpán Kačor, Max Havel a Vít Horečka, druhé místo vybojovali Vitalyj Vintonyak, Stanislav Růžička a Libor Dobečka, třetí se umístila děvčata Regina Juráková, Tereza Ulčáková a Viktorie Pavlová.

„Některé otázky byly fakt těžké, ale snažili jsme se vždycky správnou odpověď alespoň tipnout,“ prozradili žáci šesté třídy. „Některé otázky byly těžší, některé lehčí, ale nejhorší byly ty, o kterých vím, že jsme si je říkali a já si nemohl ani za nic vzpomenout na správnou odpověď. Občas nám ale pomohly obrázky,“ říká k soutěži Jirka z VIII. A. „To byla skvělá cena ten míček, snad bude i příští rok. Soutěž byla dobrá,“ netají se radostí z jedné z cen Jirkův spolužák Štěpán.

Odměnu v soutěži a diplomy získaly všechny skupiny z prvních tří příček, s prázdnou ze soutěže neodešel ale nikdo. Všichni žáci si kromě odměn, nových informací a zážitků odnesli také účastnické listy.

„Za ceny děkujeme Spolku rodičů a přátel školy. Dále bych chtěla poděkovat asistentce pedagoga Míši Vymětalové za pomoc s přípravou a průběhem soutěže, za vytvoření informačních letáků i diplomů a účastnických listů. Děkuji samozřejmě také všem žákům, kteří se do klání zapojili, a těším se na další ročník,“ uzavírá učitelka zeměpisu.

Michaela Vymětalová


Školní volejbalový turnaj slavil čtvrtstoletí. Učitelé zůstali neporaženi, žáci jim to ale nedali zadarmo

V pátek 28. března 2025 se v tělocvičně uskutečnil již pětadvacátý ročník školního volejbalového turnaje. Akci každoročně organizuje učitelka tělocviku Mgr. Martina Bílková při příležitosti Dne učitelů a o dobré výkony ani letos nebyla nouze.

Letošní turnaj ve školní tělocvičně zahájila za přítomnosti všech žáků a pedagogů školní družina Smajlíků pod vedením vychovatelky Ing. Alice Červenkové. Děti si připravily pro své pedagogy jako poděkování milé a vtipné pěvecké vystoupení a poté všechny obdarovali drobným dárkem. Také došlo na velkou oslavu skvělé stříbrné pozice našich chlapců z okresního kola volejbalu v Bílovci a poděkování dívkám za reprezentaci na tomtéž turnaji.

Samotný školní turnaj se jako obvykle těšil skvělé atmosféře a účast byla i letos hojná. „Celkem se registrovalo osm týmů, které byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech. Po základních kolech následovala vyřazovací fáze, do které postoupilo všech osm týmů,“ popisuje organizaci turnaje Martina Bílková s tím, že pozornost si získalo družstvo učitelů, které si z turnaje odneslo první místo – a stále tak nepoznalo jiné umístění.

Na druhém místě skončil tým složený z deváté třídy s příznačným názvem Esa z pralesa. Třetí příčku obsadil tým Létající cihly. O překvapení se ale postarali také sedmáci, kteří dokázali porazit dívky z deváté třídy, a velmi dobře si vedl i tým šesťáků, jehož kapitánkou byla páťačka Saša Kellerová.

 

„Všichni hráči si zaslouží pochvalu za bojovnost a fair play a Martina Bílková za skvělou organizaci již pětadvacátého ročníku tohoto oblíbeného turnaje,“ zhodnotil akci tělocvikář Mgr. Ondřej Švrček.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Škaredě oblečení, ale s úsměvem. Taková byla naše Škaredá středa

Škaredá středa je poslední středou před velikonočními svátky a v naší škole se nesla v duchu výzvy Obleč se co nejškareději, ale nemrač se, kterou si pro žáky a pedagogy školy připravil žákovský parlament. Cílem této výzvy bylo žáky motivovat k tomu, aby doma našli škaredé oblečení, a to si do školy oblékli. „S myšlenkou udělat soutěž přišli samotní členové, hlavně Kuba Pustějovský, který se pak sám nemohl účastnit,“ popisuje vznik nápadu vedoucí parlamentu Mgr. Gabriela Mynářová.

Zejména žáci nižších ročníků výzvu pojali opravdu zodpovědně a spolužáci i učitelé měli náročnou práci při výběru toho nejlepšího z nich. „Z každé třídy postoupili maximálně dva nejškareději oblečení žáci, aby z nich následně členové parlamentu vybrali toho, kdo se výzvy zhostil nejlépe,“ naznačuje průběh soutěže Gabriela Mynářová.

Ani členové parlamentu to však neměli snadné a cenu by si určitě zasloužilo více dětí. Téměř jednohlasně se však všichni shodli na tom, že Hubert Trčka z první třídy byl nejoriginálnější, a proto si cenu za první místo odnesl právě on.

„Je třeba poděkovat kolegyním z nižších ročníků za to, jak umí své žáky namotivovat k tomu, aby se do výzvového oblečení oblékli. A jsem ráda, že se do výzvy zapojili i někteří kolegové,“ uzavírá Gabriela Mynářová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Florbalový turnaj přinesl Lichnovu bronz a šest gólů Jana Pustějovského

Florbalový turnaj pro žáky prvního stupně se konal v Základní škole Kopřivnice-Lubina za účasti čtyř škol z okolí. Lichnovskou školu reprezentovalo družstvo ve složení Saša Kellerová, Isabela Juráková, Jan Pustějovský, Patrik Konečný, Adam Kuchta a Wayne Rek. Doprovod a trenérskou podporu zajišťoval mladým sportovcům učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.

„Hned v úvodním zápase proti domácím z Lubiny se Jan Pustějovský blýskl hattrickem, i když výhra nakonec připadla soupeři. V dalším utkání proti florbalistům z Libhoště přidal další gól, ale i tentokrát se z vítězství radoval soupeř,“ popisuje průběh turnaje Ondřej Švrček. „Zápas proti ZŠ Kopřivnice-Mniší však přinesl zaslouženou radost – Lichnov zvítězil 8:3. Honza Pustějovský dvakrát skóroval, a navíc se přidali další střelci:Isa Juráková, Patrik Konečný a Wayne Rek, každý z nich trefil branku hned dvakrát,“ uvádí dále tělocvikář.

Výborně si vedli i naši brankáři. Saša Kellerová chytala ve dvou zápasech a Patrik Konečný se postavil do branky proti Libhošti. Oba odvedli skvělé výkony a pomohli svému týmu k celkovému třetímu místu.

„Žáci hráli s nadšením a nasazením. Pochvalu zaslouží Jan Pustějovský, který během turnaje skóroval šestkrát. Skvěle si ale vedli všichni – ať už v poli, nebo v brance. Florbal je týmová hra a ten týmový duch byl opravdu cítit,“ zhodnotil turnaj Ondřej Švrček.

Tabulka výsledků se ustavila v tomto pořadí:
1. ZŠ Libhošť
2. ZŠ Kopřivnice-Lubina
3. ZŠ Lichnov
4. ZŠ Kopřivnice-Mniší

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Sedmáci objevovali sladké tajemství výroby Marlenky

Žáci sedmých tříd se ve čtvrtek 27. března 2025 vydali na exkurzi do výrobního závodu značky Marlenka, aby na vlastní oči viděli, jak vznikají medové dorty. Ty si získaly oblibu po celém světě. Cestu do Frýdku-Místku žákům umožnil předmět Příprava pokrmů a stolování a doprovod sedmákům dělaly učitelka vaření Mgr. Monika Čempel a kariérová poradkyně Mgr. Monika Wilczková.

„Chtěli jsme žákům ukázat reálné pracovní prostředí, které propojí teorii s praxí a zároveň jim otevře oči v oblasti možností budoucího uplatnění. Navíc sladkou odměnu na konci exkurze žáci rozhodně uvítali,“ uvedla k exkurzi její organizátorka Monika Čempel.

Společnost Marlenka zaměstnává přes 450 lidí a vyrábí více než šedesát druhů výrobků na dvou moderních výrobních linkách. Žáci prošli celým procesem – od míchání medového těsta až po zabalení hotového dortu a jeho přepravu. Průvodce skupinu z Lichnova zasvětil do technologií a procesu výroby a pobavil i řadou historek a mnohdy záludných otázek.

„Největší úspěch měl u žáků zcela jednoznačně zaměstnanecký bonus a to, že si během směny zaměstnanci mohou dopřát libovolné množství sladkostí,“ prozradila s úsměvem učitelka. „Jé, já tady chci pracovat,“ zaznělo několikrát od pobavených žáků.

Závěrečná ochutnávka produktů firmy na konci exkurze byla už jen třešinkou na dortu. A žáci si kromě podrážděných chuťových pohárků odnesli i řadu zajímavých poznatků a statistik:

„Zaujala mě čistota výroby a hygiena,“ uvedla Kristýna. „Výroba jednoho dortu trvá jen sedmnáct a půl minuty,“ spočítal Samuel. „Na nové lince se vyrobí až 1100 dortů za hodinu,“ doplnil ho Daniel. „Za minutu zvládnou tři stovky medových kuliček,“ dodal udiveně Lukáš. „Překvapilo mě, jak moc peněz stojí například jedna výrobní linka,“ uvádí David.

Sedmáky nenechaly chladné ani moderní technologie, které v závodě ve Frýdku-Místku mají – od zkušebního akvária pro testování těsnosti balení, přes robota, který skládá krabice na palety, až po váhu, jež kontroluje přesnou hmotnost výrobků, a pokud váha neodpovídá třeba jen o jeden gram, propadne vážený výrobek váhou dolů a jde zpět do výroby.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Prvostupňoví žáci sbírali zkušenosti v miniházené

Miniházenou si ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici letos vyzkoušeli lichnovští žáci prvního stupně hned dvakrát. V posledním kole Školní logy miniházené si naposled zahrála páťačka Saša Kellerová, která bude příštím rokem již na druhém stupni. Hlavní sestavu týmu tentokrát zajišťovali čtvrťáci a v těchto kolech dostali také příležitost žáci třetí třídy. Školní liga miniházené cílí na rozvoj pohybových aktivit dětí, jejich motivaci a zájem o sport. 

Saša Kellerová je sportovkyní tělem i duší. Daří se jí snad každý sport, který vyzkouší, a nejinak tomu bylo při házené. Opět se osvědčila jako nejlepší střelec týmu. Žák třetí třídy Marian Stražovec rovněž projevil bojovného ducha. „Házená mě baví a možná bych se i rád přidal k malým házenkářům,“ svěřil se třeťák.

Školní liga miniházené slouží především jako akce, která má motivovat děti ke sportu. „Nabízí možnost vyzkoušet si něco nového, poměřit síly s ostatními, ale cílem tady není hra o umístění. Jde o radost ze hry a nové zážitky. Každý tým má totiž jiné podmínky se tomuto sportu věnovat. Pro nás to byla nová zkušenost a poznání, že bez tréninku, pravidelnosti a trpělivosti se nelze posouvat,“ komentuje akci učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová, která žáky do Kopřivnice doprovázela.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V okresním finále ve volejbalu jsme obhájili loňské stříbro. Kluci, děkujeme!

Skupina našich volejbalistů vyrazila v úterý 25. března 2025 do Bílovce na okresní školské kolo volejbalového turnaje. Družstvo dívek v sestavě Andrea Dobrozemská, Tereza Ulčáková, Viktorie Pavlová, Veronika Koudeláková, Izabela Pustějovská, Valerie Pustějovská, Dorota Kociánová a Regína Juráková čekala obhajoba bronzové pozice z loňska. Stříbro zase obhajovali chlapci, ale v úplně jiném složení než loni. Tentokrát naši školu reprezentovali Stanislav Růžička, Jiří Růžička, Jan Jalůvka, Libor Dobečka, Vitalyj Vintonyak, David Janyška a Karel Valíček. Chlapcům se dařilo mimořádně a na stříbro dosáhli.

„U děvčat jsme hned ráno zjistili, že obhajoba bronzu bude úkol téměř nesplnitelný, protože nám do skupiny byly nalosovány loňské finalistky z Bílovce a Nového Jičína. A to je herně ještě úplně jinde. Doufali jsme alespoň ve sportovní štěstí, ale to evidentně ten den unavené nebylo, takže si na nás nesedlo. A protože ze skupiny postupovala pouze první dvě družstva, obhajoba bronzové medaile se nezdařila,“ popisuje souboje dívek učitelka tělocviku a volejbalová trenérka Mgr. Martina Bílková, která mladé sportovce do Bílovce doprovázela.

Chuť si děvčata spravila alespoň v posledním zápase proti Odrám, kterým nedaly šanci a drtivě je porazily. „Konkurence v dívčí kategorii byla obrovská, bylo osm přihlášených týmů a kvalita hry skutečně mimořádná,“ dodává ještě Martina Bílková.

U chlapců bylo vše ještě trochu jinak. „Obhajovali jsme sice stříbro, ale v naprosto jiné sestavě než loni. První zápas jsme hráli proti domácímu družstvu a vletěli jsme na ně takovým způsobem, že jsme se rázem stali nečekanými favority na vítězství,“ vzpomíná učitelka tělocviku. Kluci zazářili tak, že dokonce volejbalisté z Nového Jičína, kteří byli jejich dalším soupeřem, zbystřili a museli máknout, aby je porazili. „Situace se ve skupině zašmodrchala tak, že rozhodovalo skóre. A tady nám slunce zasvítilo a ukázalo se, jak moc záleží na každém vybojovaném bodu. Takže ano, stříbrná medaile obhájena a těšíme se na příští rok,“ uzavírá spokojeně Martina Bílková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Krajské kolo Olympiády mediální gramotnosti: Do Ostravy vyrazili také tři žáci naší školy

V pátek 21. března 2025 se žáci naší školy vydali do Ostravy, aby se utkali v Olympiádě mediální gramotnosti. Už v říjnu proběhla školní kola, kterých se v celé republice zúčastnilo neuvěřitelných třicet tisíc žáků. Do krajských kol pak postoupilo jen šest set nejlepších. A mezi nimi i tři žáci naší školy: sedmáci Nikolas Štěpán a Adam Herman reprezentovali druhou kategorii, Pavel Herman z IX. B zastupoval třetí kategorii.

„Krajské kolo proběhlo na Gymnáziu Hello, kde bylo vše perfektně zorganizováno a zajištěno. Pro čekající byl připraven doprovodný program – mohli se seznámit s prostory školy, podívat se klidně i do tříd, protože na této škole výuka opravdu neprobíhá klasickým způsobem,“ uvádí učitelka Mgr. Ivana Michaličková, která žáky na olympiádu doprovázela.

„Mohli si také vyzkoušet brýle pro virtuální realitu, které slouží jako vyučovací pomůcka. Prostřednictvím brýlí se žáci mohli podívat na jakékoliv místo na světě, povídat si s uměle vytvořeným avatarem nebo předpovídat počasí,“ popisuje dále program kantorka.

Samotná soutěž trvala šedesát minut, žáci s pomocí počítače řešili různé problémy mediálního světa, u většiny otázek museli zapojit i své kritické myšlení. „Výsledky našich reprezentantů očekáváme koncem měsíce dubna. Určitě jim držíme palce,“ dodává závěrem Ivana Michaličková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Ukaž, co tě baví: Další výzva žákovského parlamentu dopadla na výbornou

Žákovský parlament uspořádal v pátek 21. března 2025 další z tematických dní. Tentokrát se jejich akce zaměřila na koníčky žáků i učitelů a nesla název Ukaž, co tě baví. „Námětů na tematické dny je celá řada, máme v plánu ještě další tři, ale tenhle nápad se mi moc líbil – každý člověk má něco rád,“ popisuje důvody ke zvolení právě tohoto tématu vedoucí žákovského parlamentu Mgr. Gabriela Mynářová.

Zejména žáci nižších ročníků pojali tuto akci zodpovědně a ve třídách se to jen hemžilo hasiči, fotbalisty, ale i hokejisty, tanečníky, někteří přišli dokonce ve spacím overalu nebo si z krabice vyrobili mobilní telefon, který si pak dali na hlavu. „Je hezké vidět, co žáky baví, navíc si myslím, že je i fajn ostatním ukázat svou nejoblíbenější činnost, což koneckonců potvrdili i někteří pedagogové, kterým tímto děkuji,“ uzavírá Gabriela Mynářová.

Více slov k této akci netřeba, ve fotografiích se sami můžete přesvědčit o tom, že to v pátek ve škole byla fakt zábava.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Ředitelské volno

V souladu s ustanovením § 24 odstavce 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, vyhlašuji na pátek 9. května 2025 ředitelské volno ze závažných organizačních důvodů.

Během tohoto dne bude žákům odhlášena strava ve školní jídelně a nebude v provozu školní družina. Provozu mateřské školy se ředitelské volno netýká.

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová


Děti, rodiče i veřejnost zveme jménem SRPŠ na Zábavné odpoledne plné sportu

Milé děti, vážení rodiče a další příznivci naší školy,

Spolek rodičů a přátel školy při naší škole pořádá již tradiční jarní akci pro děti, která tentokrát nese název Zábavné odpoledne plné sportu a uskuteční se v sobotu 26. dubna 2025 od 13 hodin. Pozor, letos se nepotkáme na bordovickém hřišti, ale ve sportovní hale v Bordovicích.

Na Vaši účast se těší zástupci SRPŠ, jejichž jménem Vás na akci srdečně zvu.

Mgr. Olga Síbrtová


Pozvánka na jarní tvoření ve škole s Ivou Sýkorovou

Vážení rodiče žáků od první do třetí třídy,

srdečně Vás zveme na komunitní setkání spojené s tvořením nazvané Velikonočně jarní tvoření. Setkání se uskuteční ve čtvrtek 3. dubna 2025 v prostorách naší školy. Průvodcem setkáním bude paní Mgr. Iva Sýkorová.

Přihlašování je u vedoucí vychovatelky školní družiny Bc. Hany Janečkové do úterý 1. dubna 2025 prostřednictvím Školy online. Veškerý materiál na tvoření zajistí škola, s sebou si vezměte pouze vyfouklá vajíčka.

Na setkání s Vámi se těší paní učitelky a vychovatelky.

Mgr. Olga Síbrtová


Páťáci zabojovali na anglické soutěži ve Frenštátě

Sedm žáků z páté třídy vyrazilo ve čtvrtek 6. března 2025 poměřit své znalosti a dovednosti v anglickém jazyce v soutěží s názvem Cizí jazyk nám není cizí. V doprovodu asistentky pedagoga Michaely Vymětalové se Tereza Marková, Isabela Juráková, Michaela Trčková, Megan Petrová, Jakub Hilscher, Jaroslav Růžička a David Řidkošil vydali na dobrodružství do Základní školy Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Některé soutěžní otázky mladé jazykovědce trochu potrápily. „Některé byly těžké, jiné zase v pohodě. Nejvíce nás ale potrápila technika, protože při jednom úkolu jsme pracovali na tabletech a opakovaně se nám nedařilo odeslat odpovědi,“ vzpomíná Terka Marková, která je přesto ráda, že se soutěže zúčastnila.

„Děkuji páťákům, kteří za naši školu bojovali. Oceňuji jejich snahu a píli a také spolupráci, která byla v této soutěži rovněž důležitá. Žáci si vyzkoušeli různorodé úkoly, které plnili v pro ně naprosto novém a neobvyklém prostředí a podmínkách. Děkuji také organizátorům z pořádající školy za precizní přípravu soutěže, které se naši žáci pravidelně účastní,“ dodává k soutěži učitelka angličtiny Mgr. Ing. Martina Havlíková.

Michaela Vymětalová


Zúčastnili jsme se okresního kola Geografické olympiády

Také letos se naše škola zapojila do okresního kola Geografické olympiády, které se konalo ve středu 19. února 2025 ve Středisku volného času Fokus v Novém Jičíně. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích, přičemž ta nejvyšší, kategorie D, čítala jen žáky ze středních škol. Naše škola tak mohla vyslat celkem tři žáky, nakonec to však byli jen dva odvážní: Vít Němec z VII. A a Stanislav Růžička z VIII. A. „Za šestou třídu nám adepti na okresní kolo na poslední chvíli onemocněli,“ vysvětluje učitelka zeměpisu Mgr. Ing. Martina Havlíková.

Oba kluci postupně absolvovali tři části soutěže, které zahrnovaly práci s atlasem, test znalostí i praktické zkoušky dovedností. „Děkuji oběma chlapcům za reprezentaci školy. I když jsme nezískali čelní umístění, i účast v soutěži je pro ně jistě dobrou zkušeností,“ uvádí Martina Havlíková.

Michaela Vymětalová 


Registrace k zápisu k povinné školní docházce a informace k jeho průběhu

Vážení rodiče a zákonní zástupci dětí, 

zápis do první třídy pro školní rok 2025/2026 proběhne ve čtvrtek 10. dubna 2025 od 14 do 18 hodin ve škole za přítomnosti zákonných zástupců a dětí, které mají v příštím školním roce nastoupit do první třídy. K zápisu se mohou dostavit všechny děti narozené od 1. září 2018 do 31. srpna 2019 a děti, kterým byla v minulém školním roce povinná školní docházka odročena. 

Rezervace času a registrace k zápisu

Aby byl zápis pro Vaše dítě i pro Vás slavnostním okamžikem, zvolili jsme elektronickou registraci k zápisu, která nám umožní věnovat se Vám v konkrétně vybraném čase. Prosíme, abyste se snažili Vámi zadaný čas dodržet, abychom předešli kumulaci žadatelů v jeden okamžik.

Po provedené registraci obdržíte e-mail s potvrzující zprávou. V případě jakýchkoliv problémů s rezervací kontaktujte prosím administrativní pracovnici Radku Pivkovou telefonicky na čísle 556 855 031 nebo e-mailem skola@zslichnov.cz dle provozní doby sekretariátu.

Elektronickou registraci zahájíte kliknutím na tento odkaz. Pokud si nevíte rady, můžete zhlédnout návodné video.

Organizace zápisu

Po příchodu k zápisu ve Vámi vybraném čase na Vás čeká jedno z administrativních pracovišť, kde předáte žádost o přijetí dítěte. Žádost pracovníci školy zkontrolují dle Vašich dokladů. Co vše si máte k zápisu přinést, se dočtete níže.

Pro budoucího školáka je na toto odpoledne připravený program. Bylo by dobré, abyste si na zápis vyhradili alespoň hodinu. Na děti čeká cesta světem řemesel, při níž budou učitelé z prvního stupně nestresující a zábavnou formou zjišťovat úroveň školní zralosti a připravenosti. Cesta světem řemesel bude trvat zhruba dvacet minut. Rodič může být po celou dobu přítomen, avšak v této části zápisu nijak do průběhu nezasahuje. Rovněž budete mít spolu se svými dětmi možnost projít si naši školu a prohlédnout si ji. Kromě prohlídky na Vás čeká i občerstvení v kavárničce s cukrárnou.

Zároveň se zápisem do první třídy proběhne i zápis do školní družiny pro budoucí prvňáčky. Družinu si společně prohlédnete, dozvíte se veškeré potřebné informace o jejím provozu a v případě zájmu vyplníte přihlášku. 

Administrativní část zápisu  

Žádost můžete přinést vyplněnou (urychlí to proces její administrace) nebo ji můžete vyplnit přímo ve škole. Stačí, když dítě u zápisu zastupuje pouze jeden zákonný zástupce, přítomnost dítěte není nutná. (Variantu příchodu bez dítěte doporučujeme v případě odkladu povinné školní docházky, pokud již máte vyřízeny pro odklad všechny podklady a je zřejmé, že Vaši žádosti bude vyhověno.) Při podání žádosti Vám bude přiděleno registrační číslo, pod kterým bude Vaše dítě vedeno v přijímacím řízení.

Nezbytné doklady k zápisu k povinné školní docházce jsou:

  • žádost o přijetí;
  • rodný list dítěte; 
  • doklad k prokázání vztahu k nezletilému – občanský průkaz zákonného zástupce, který žádost podává; doklad o svěření dítěte do péče (u pěstounů apod.); 
  • rozhodnutí o odkladu povinné školní docházky, pokud bylo v minulém roce vydáno (není nutné, vyřizovala-li odklad naše škola).

Správní řízení bude zahájeno podáním žádosti, zákonná lhůta pro její vyřízení a vydání rozhodnutí je 30 dnů. Přijetí se uchazečům oznamuje zveřejněním seznamu přijatých uchazečů s uvedením registračního čísla přiděleného u zápisu. Rozhodnutí o nepřijetí bude zasláno v písemné podobě.

Odklad povinné školní docházky 

Není-li dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé a požádá-li o to písemně zákonný zástupce dítěte v době zápisu dítěte k povinné školní docházce, odloží ředitelka školy začátek povinné školní docházky o jeden školní rok, pokud je žádost doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku. 

V případě, že žádáte o odklad povinné školní docházky, vždy žádáte zároveň také o přijetí k základnímu vzdělávání. Nezbytné doklady, které budete v takovém případě předkládat, jsou: 

  • žádost o přijetí;
  • rodný list dítěte; 
  • doklad k prokázání vztahu k nezletilému – občanský průkaz zákonného zástupce, který žádost podává, doklad o svěření dítěte do péče (u pěstounů apod.)

a navíc:

Nemáte-li dosud doporučení PPP a pediatra nebo psychologa, uvedete u zápisu, zda čekáte na termín vyšetření nebo vyhotovení posudku a dohodnete se na dalším postupu. V případě nedodání všech potřebných dokladů (doporučení z PPP a doporučení pediatra nebo psychologa) do 30 dnů, musí ředitelka školy správní řízení přerušit.  

V případě dotazů se obracejte na zástupkyni ředitelky Mgr. Martinu Bílkovou na telefonním čísle 774 429 360. Těšíme se na budoucí prvňáčky i na Vás.

Mgr. Olga Síbrtová


Soutěž v recitaci Kalusův chodníček vynesla škole postup do okresního kola. Do Nového Jičína zamíří čtvrťák Pavel Vaněk 

V úterý 11. března 2025 se v Centru volného času Astra ve Frenštátě pod Radhoštěm konalo okrskové kolo recitační soutěže Kalusův chodníček, kterého se zúčastnili také žáci naší školy. Sedmička recitátorů za doprovodu svých rodičů a vyučující českého jazyka Mgr. Gabriely Mynářové usedla v divadelním sále a všichni napjatě očekávali, až zazní jejich jméno a vystoupí na pódium. „Pro žáky to byla úplně nová zkušenost, v předešlých letech jsme se okrskového kola nezúčastnili, a tak jsem i já byla zvědavá, jak to tam chodí, jaké žáci recitují básně a jakou má jejich přednes úroveň,“ popisuje Gabriela Mynářová.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a naše škola měla své zástupce v každé z nich – reprezentovali nás třeťák Marek Fabián, čtvrťáci Anežka Barbora Kašparová a Pavel Vaněk, sedmáci Veronika Janáková a David Janyška, osmák Dominik Dresler a deváťačka Regína Juráková. Jejich výkonům přihlížela také ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.  

Porota složená ze tří členů rozhodně neměla snadnou práci, neboť většina podaných výkonů byla na velmi vysoké úrovni. „O to více si ceníme toho, že do okresního kola, které se koná v Novém Jičíně, postoupil i náš čtvrťák Pavel Vaněk, který si připravil báseň Kdo má pravdu?“ těší se z výsledků učitelka českého jazyka.

Diváci i účastníci byli svědky zajímavých čísel, žáci možná našli inspiraci pro další rok, a hlavně si vyzkoušeli něco nového. „Všichni si zaslouží velkou pochvalu už jen za to, že měli zájem recitovat i mimo naši školu, nestyděli se, a navíc tomu věnovali čas i volné odpoledne. Zároveň moc děkuji rodičům, že své potomky na soutěž doprovázeli,“ uzavírá Gabriela Mynářová.

O soutěži byla natočena i reportáž TV Beskyd, kterou můžete zhlédnout zde.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Lubinský víceboj: Získali jsme třetí místo, excelovala Saša Kellerová

Tělocvična základní školy v Lubině se v úterý 11. března 2025 stala dějištěm napínavého Lubinského víceboje. Sportovní soutěž pro žáky prvního stupně přivítala osm škol z okolí, jejichž mladí atleti poměřili své síly v pěti disciplínách – zkrácených sedech-lezích, hodu medicinbalem, visu na hrazdě, T-běhu a skákání přes švihadlo.

Každá škola vyslala šest soutěžících rozdělených do tří kategorií podle ročníků. Za naši školu to byli: Ondřej Prchal, Daniel Stražovec, Marián Stražovec, Matěj Klímek, Alexandra Kellerová a David Řidkošil.

Po vyrovnaných soubojích se nakonec z celkového prvenství radovala domácí základní škola, která obhájila titul pořadatelské školy. Na druhém místě se umístila Základní škola Kopřivnice-Mniší a bronzový pohár putoval do k nám Lichnova. Mezi jednotlivci zazářila páťačka Saša Kellerová, která vybojovala zlato ve své kategorii složené z žáků čtvrtého a pátého ročníku. „Bylo to super, dařilo se mi a jsem ráda, že jsem se víceboje zúčastnila,“ prozradila své dojmy ze sportovního dopoledne Saša.

„Výsledek je skvělý. Děkuji svým kolegům – tělocvikářům, kteří žákům umožnili se v hodinách tělesné výchovy na Lubinský víceboj připravovat. Všechny děti si díky tomu mohly vyzkoušet, v čem vynikají a kde mají ještě rezervy. Ti nejlepší sportovci pak naši školu reprezentovali a obstáli na výbornou,“ pochválila své svěřence učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová.

Soutěž se nesla ve znamení výborné organizace a přátelské atmosféry. Vítězné školy si odnesly diplomy a poháry, nejlepší jednotlivci získali medaile a věcné ceny. Nikdo však neodešel s prázdnou – každý účastník si domů odnesl švihadlo jako připomínku sportovního dne v lubinské základní škole.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Lubinský víceboj: Získali jsme třetí místo, excelovala Saša Kellerová

Tělocvična základní školy v Lubině se v úterý 11. března 2025 stala dějištěm napínavého Lubinského víceboje. Sportovní soutěž pro žáky prvního stupně přivítala osm škol z okolí, jejichž mladí atleti poměřili své síly v pěti disciplínách – zkrácených sedech-lezích, hodu medicinbalem, visu na hrazdě, T-běhu a skákání přes švihadlo.

Každá škola vyslala šest soutěžících rozdělených do tří kategorií podle ročníků. Za naši školu to byli: Ondřej Prchal, Daniel Stražovec, Marián Stražovec, Matěj Klímek, Alexandra Kellerová a David Řidkošil.

Po vyrovnaných soubojích se nakonec z celkového prvenství radovala domácí základní škola, která obhájila titul pořadatelské školy. Na druhém místě se umístila Základní škola Kopřivnice-Mniší a bronzový pohár putoval do k nám Lichnova. Mezi jednotlivci zazářila páťačka Saša Kellerová, která vybojovala zlato ve své kategorii složené z žáků čtvrtého a pátého ročníku. „Bylo to super, dařilo se mi a jsem ráda, že jsem se víceboje zúčastnila,“ prozradila své dojmy ze sportovního dopoledne Saša.

„Výsledek je skvělý. Děkuji svým kolegům – tělocvikářům, kteří žákům umožnili se v hodinách tělesné výchovy na Lubinský víceboj připravovat. Všechny děti si díky tomu mohly vyzkoušet, v čem vynikají a kde mají ještě rezervy. Ti nejlepší sportovci pak naši školu reprezentovali a obstáli na výbornou,“ pochválila své svěřence učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová.

Soutěž se nesla ve znamení výborné organizace a přátelské atmosféry. Vítězné školy si odnesly diplomy a poháry, nejlepší jednotlivci získali medaile a věcné ceny. Nikdo však neodešel s prázdnou – každý účastník si domů odnesl švihadlo jako připomínku sportovního dne v lubinské základní škole.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Děti ze školky a prvního stupně ZŠ si na lyžáku na Bílé užily slunce, sníh i závody

Slunečné počasí, parádně připravený svah a spousta nových zážitků – tak by se dal shrnout letošní lyžařský kurz pro děti z mateřské školy a prvního stupně základní školy v resortu Bílá, který nesl název Lyžujeme se Sluníčkem. Dlouho očekávaná sportovní událost trvala od pondělí 17. do pátku 21. února 2025. Celkem čtyřicet dětí, z toho třicet čtyři ze základní školy a šest z mateřské školy, si pod vedením zkušených instruktorů osvojovalo lyžařské dovednosti a zdokonalovalo svůj styl.

„Lyžařský kurz je určen dětem už od čtyř let. Probíhal v dětském lyžařském parku, kde měli malí lyžaři k dispozici vše potřebné – pojízdné pásy, dětskou pomu, ochranné sítě i zábavné překážky. Využívali jsme také šatny, kde jsme se přezouvali, svačili a odpočívali, navíc jsme měli k dispozici teplý čaj,“ popisuje učitelka mateřské školy Lucie Weissmannová, DiS.

Děti byly podle svých zkušeností rozděleny do družstev a každý den zahajovaly rozcvičkou, aby si před jízdou protáhly tělo. Po celou dobu kurzu na ně dohlíželi nejen instruktoři, ale i pedagogové z naší školy. Pro děti, které neměly vlastní vybavení, byla připravena půjčovna. Lyžovalo se odpoledne a lyžařská škola zajistila dopravu autobusem přímo ke svahu.

„Celý týden jsme si užili dopolední výuku, i když pro žáky vyšších ročníků prvního stupně byla zkrácená, a k tomu spoustu zábavy na horách. Děti si například s instruktory lyžování vytvořily týmové pokřiky, které nám poslední den s hrdostí předvedly,“ dodává ještě Lucie Weissmannová.

Vyvrcholením kurzu pak byl slalomový závod pro pokročilé a ukázková hodina s překážkami pro začínající lyžaře. Po sportovních výkonech následoval slavnostní ceremoniál s předáváním medailí, na který se mohli přijet podívat i rodiče.

„Děti si z posledního dne lyžařského kurzu odnesly diplomy a ocenění a za celý týden načerpaly spoustu nových dovedností, silné vzpomínky a radost z pohybu. Celý tým pedagogů i dětí se už teď těší na další ročník,“ uzavírá učitelka mateřské školy.

Motivační básnička pro lyžaře:
Prý je lyžování hračka,
zatím je to zabíračka.
Chce to svaly, chce to „páru“,
přejeme Vám hodně ZDARU!
Jděte na to lyžaři,
ať se dílo zadaří 🙂

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Žáci se zapojili do soutěže Pangea. Testovali své znalosti o knihách i technice

Ve čtvrtek 20. února 2025 se žáci čtvrtého až devátého ročníku naší školy zapojili do soutěže Pangea, která propojuje matematiku s přírodovědnými a společenskovědními obory. Letošním tématem byly knihy, stroje, přístroje, motory, a účastníci tak řešili úkoly spojené s historií i současností technických vynálezů.

Soutěž probíhá ve dvou kolech – školním a finálovém. „Naši žáci se do prvního kola zapojili online, využili školní počítače a během dopoledne se postupně vystřídali v počítačové učebně,“ vysvětluje učitelka matematiky Mgr. Bohdana Hutyrová, která spolu se svým kolegou Bc. Michalem Karbanem nad průběhem akce dohlížela.

Soutěžící si z účasti v soutěži kromě cenných zkušeností mohou odnést i zajímavé výhry, mezi které patří vstupenky do Zoo Praha, vstupenka do českéhoScience centra,dále letecký simulátor od Nadace Science 21, voucher napobyt u jezera Katlov od Jakuba Vágnera, knihy od nakladatelství Kazda nebo matematická hra Mathesso. Navíc nejlepší škola v tomto ročníku získá voucher v hodnotě dvě stě tisíc korun na zkvalitnění výuky matematiky, fyziky a technických předmětů.

„Výsledky soutěže budou zveřejněny v pondělí 31. března 2025. Držíme našim žákům palce a věříme, že se v silné konkurenci neztratí,“ uvádí závěrem Bohdana Hutyrová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka pro rodiče i děti k zápisu k povinné školní docházce

Vážení rodiče a zákonní zástupci dětí, 
zápis do první třídy pro školní rok 2025/2026 proběhne ve čtvrtek 10. dubna 2025 od 14 do 18 hodin ve škole za přítomnosti zákonných zástupců a dětí, které mají v příštím školním roce nastoupit do první třídy. 

Ve škole máme na toto odpoledne připravený program pro děti i rodiče. Přáli bychom si, aby byl zápis do školy velkou událostí v životě dítěte. Chceme, aby tento okamžik byl pro Vaše dítě i pro Vás příjemný, zajímavý a také slavnostní.

Na zápis nachystali učitelé spolu s žáky z vyšších ročníků pro děti cestu světem řemesel, při které budou učitelé z prvního stupně nestresující a zábavnou formou zjišťovat úroveň školní zralosti a připravenosti. Cesta světem řemesel bude trvat zhruba dvacet minut. Rodič může být po celou dobu přítomen, avšak v této části zápisu nijak do průběhu nezasahuje.

Rovněž budete mít spolu se svými dětmi možnost projít si naši školu a prohlédnout si ji. Kromě prohlídky na Vás čeká i občerstvení v kavárničce. Zároveň se zápisem do první třídy proběhne i zápis do školní družiny pro budoucí prvňáčky. Tu si také společně prohlédnete, dozvíte se veškeré potřebné informace o jejím provozu a v případě zájmu vyplníte přihlášku. 

Věříme, že den zápisu do první třídy bude pro Vás i Vaše dítě krásným zážitkem. Veškeré informace k organizaci zápisu zveřejníme na webových stránkách školy v pondělí 24. března 2025.  

Těší se na Vás kolektiv učitelů a žáci školy.

Mgr. Olga Síbrtová


Pozvánka na přednášku pro rodiče předškoláků a prvostupňových žáků  

Vážení rodiče, ve čtvrtek 13. března 2025 se ve Frenštátě pod Radhoštěm uskuteční přednáška klinické logopedky Mgr. Petry Sztuchlíkové.

Přednáška se zaměřuje na řečový vývoj dítěte. Jsou zváni především rodiče předškoláků a žáků prvního stupně základních škol. Přednáška se koná v rámci projektu Místní akční plán ORP Frenštát pod Radhoštěm IV. Jste srdečně zváni.

Mgr. Olga Síbrtová


Školní redakce časopisu Zprávy z komína navštívila studio České televize v Ostravě

Členové školního redakčního kroužku Slova v pohybu se vydali do televizního studia České televize v Ostravě v úterý 18. února 2025. Cesta za inspirací a poznáním světa médií začala už ráno v Lichnově, odkud devítičlenný tým žáků druhého stupně spolu se svými učiteli Mgr. Ing. Martinou Havlíkovou a Ing. Danielem Otýpkou autobusem zamířil do Kopřivnice a následně vlakem pokračoval až do Ostravy. V místním studiu České televize, jehož historie sahá až do roku 1955, mladí amatérští redaktoři načerpali spoustu zajímavých informací ze zákulisí televizní tvorby, ale také si například vyzkoušeli moderátorské křeslo.

Všichni byli plní očekávání a zvědavosti, co návštěva televizního studia přinese. „Po příchodu do budovy České televize nás čekala dvouhodinová prohlídka s paní Terezou Novákovou, která naši skupinu provedla všemi zákoutími televizního vysílání. První zastávkou bylo studio, kde se natáčí regionální zprávy. Měli jsme možnost nahlédnout do prostředí, kde vznikají každodenní aktuality z Moravskoslezského kraje,“ popisuje průběh exkurze Daniel Otýpka.

Velkým zážitkem bylo také studio, kde se natáčí Dobré ráno z Ostravy – populární ranní televizní pořad. Nezůstalo však jen u sledování profesionálního prostředí. „Každý z nás si mohl vyzkoušet roli moderátora. Posadili jsme se do moderátorského křesla a před sebou jsme měli aktivní kameru s takzvaným teleprompterem, na kterém běžel text zpráv. Najednou jsme se ocitli v roli skutečných televizních hlasatelů – sledovali jsme kameru, četli text a snažili se působit co nejprofesionálněji,“ pokračuje dále učitel, který se jako šéfredaktor podílí na vzniku školního časopisu Zprávy z komína.

Další zastávkou byla střižna a režie, kde zkušení pracovníci televize objasnili celý proces vzniku televizního pořadu – od natáčení, přes úpravu obrazu a zvuku, až po finální vysílání. „Viděli jsme, jak složité je připravit každou minutu televizního programu a kolik lidí se na jeho vzniku podílí,“ dodává ještě Daniel Otýpka.

„To jsem vůbec nevěděl, že moderátoři text čtou ze čtecích zařízení, které jsou umístěné přímo na kameře. Takže to vypadá opravdu věrohodně, že se dívají přímo na nás, a text jako by znali zpaměti. V místnosti režie jsme si mohli vyzkoušet měnit rychlost tohoto textu, jakou se posunuje po obrazovce. Bylo to zajímavé,“ popisuje sedmák Vašek Tichavský.

„Byla jsem strašně nervózní, když jsem si sedla do moderátorské židle, třásla jsem se trémou. Když jsem začala číst text, bylo to trochu lepší. Snažila jsem se nepřeřeknout, i když to bylo náročné – čtenou zprávu jsem viděla poprvé, ale jsem moc ráda, že jsem to zkusila,“ svěřuje se Katka Machalová z VIII. A.

„Exkurze byla dobrá, už mě pak ale bolely nohy. A stihli jsme si i nakoupit v obchodním centru Nová Karolína,“ oceňuje zase šesťačka Linda Marková.

Návštěva televizního studia ČT v Ostravě byla nezapomenutelným zážitkem. Žáci si nejen rozšířili obzory o fungování televize, ale zároveň si vyzkoušeli, jaké to je stát před kamerou a být součástí mediálního světa. S úsměvem na tváři a spoustou nových dojmů se jedenáctičlenná výprava vracela zpět domů plná motivace a inspirace pro svou další redakční práci.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Valentýnský školní karneval: rej masek, tombola, tvoření, fotokoutek i kavárna přilákaly návštěvníky do školy

Jednou z nejočekávanějších akcí školního roku je karneval, který se letos uskutečnil v pátek 14. února 2025. A protože se termín trefil na den svátku svatého Valentýna, prolínala se karnevalem právě valentýnská tematika. Akci připravili zaměstnanci školy a školní družiny ve spolupráci s kolegyněmi z mateřské školy, a to nejen pro děti, ale i pro jejich sourozence, rodiče a blízké, kteří společně vytvořili přátelskou a veselou atmosféru.

Kostýmy přítomných dětí byly skutečně rozmanité. „V tanečním reji na parketu školní tělocvičny jsme mohli zahlédnout mimoně, Wednesday z populárního seriálu, oblíbené postavy z Minecraftu, čarodějky, víly, princezny, superhrdinovy, ninju, čerta, piráta a mnoho dalších.  Každé dítě, které přišlo v masce, dostalo odměnu v podobě valentýnské medaile a sladkého lízátka ve tvaru srdce,“ uvádí hlavní organizátorka akce, vedoucí vychovatelka školní družiny Bc. Hana Janečková a dodává, že kreativita nechyběla ani dospělým, neboť nápadité kostýmy na sebe oblékli také pedagogové a někteří rodiče.

V družince Smajlíků si děti mohly vytvořit speciální valentýnské přání pro někoho, koho mají rády. Tvoření připravila učitelka mateřské školy Ivana Hosová a asistentky pedagoga ze základní školy. „Děti vytvořily spoustu krásných přání, která potěšila jejich rodiče, sourozence i kamarády,“ říká s úsměvem Ivana Hosová.

Součástí karnevalu byla také tombola, ve které mohly děti vyhrát drobné dárky. Zvěčnit se hosté mohli ve fotokoutku, kde pro ně bylo připraveno valentýnské pozadí a spousta rekvizit. A kdo byl z karnevalového reje unavený, mohl se občerstvit ve Valentýnské cukrárně na hlavní chodbě školy, kterou připravila spolu se žáky učitelka vaření Mgr. Monika Čempel.

„Akce se moc povedla. S organizátory i účastníky karnevalu jsme se shodli, že Valentýnský karneval byl opět úspěšný. Už teď se těšíme se na další ročník,“ hodnotí akci zástupkyně ředitelky Mgr. Markéta Martinů.

„Upřímně děkuji každému, kdo se podílel na přípravě tohoto krásného odpoledne. Bez pomoci našich žáků, kteří se aktivně zapojili do organizace a přípravy různých aktivit, by se tak skvělý karneval nemohl uskutečnit. Ráda bych také poděkovala všem pedagogickým pracovníkům – vychovatelkám, učitelkám i asistentkám –, kteří nejenže přišli v kostýmech, ale také pomáhali s organizováním her a dohlíželi na hladký průběh celé akce. Velké díky patří i našim paním uklízečkám, které se postaraly o to, aby bylo vše připraveno a po akci uklizeno, čímž zajistily příjemné prostředí pro všechny zúčastněné,“ dodává Hana Janečková.

A právě Haně Janečkové, která se letos poprvé stala garantem této velké akce pro veřejnost, patří poděkování ředitelky školy Mgr. Olgy Síbrtové. „Akce byla moc fajn. Dle atmosféry usuzuji, že ve škole se bavily nejenom děti, ale také jejich doprovod. Dospělé části návštěvníků děkuji za finanční podporu, kterou škole věnovali prostřednictvím dobrovolného vstupného, zakoupení losů do tomboly či občerstvení v kavárně. Celkový výtěžek ve výši bezmála šestnáct tisíc korun bude prostřednictvím Spolku rodičů a přátel školy, jež nám vypomohl s přípravou kavárny, použit pro děti v mateřské i základní škole k obohacení vzdělávání a volnočasových aktivit, které jsou zaměřeny na rozvoj talentů a zájmů našich žáků,“ uvádí závěrem ředitelka.   

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Sport i zábava – takový byl lyžařský kurz sedmáků ve Velkých Karlovicích

V pěti dnech strávených v malebných Velkých Karlovicích si naši sedmáci užili nejen parádní lyžařské podmínky, ale i bohatý program plný sportu, zábavy a nových zkušeností. Ubytování U Muzea se stalo domovem pro dvacet čtyři dětí a jejich pedagogy Mgr. Lenku Bartoňovou, Mgr. Martinu Bílkovou a Mgr. Ondřeje Švrčka, kteří se postarali o hladký průběh letošního lyžařského výcviku.

Počasí mladým lyžařům přálo – první dny svítilo slunce, poté sice bylo pod mrakem, ale podmínky pro lyžování zůstaly příznivé. „K dispozici jsme měli tři svahy s vleky typu poma a kotva, což umožnilo rozdělení dětí do tří výkonnostních skupin. Mezi účastníky byli zkušení lyžaři i ti, kteří stáli na lyžích poprvé, avšak díky práci instruktorů a vlastnímu nasazení se všichni zlepšovali,“ vzpomíná na lyžák Lenka Bartoňová.

Připravený program byl intenzivní. „Užili jsme si ranní lyžování na čerstvě upravených svazích díky včasnému nástupu na svah, následovala dopolední pauza, poté další jízdy a po obědě ještě odpolední trénink,“ popisuje nabitý denní harmonogram učitelka. Lyžařské vybavení měla skupina bezpečně uloženo přímo pod sjezdovkou, což usnadnilo organizaci.

Každý večer byl tematický program, který měli v režii buď pedagogové nebo samotní žáci. Hned první den připravila děvčata pro chlapce vědomostní kvíz. Druhý den si žáci role prohodili a chlapci připravili sportovně zaměřenou soutěž pro dívky.

Třetí večer se nesl v duchu vzdělávání, kdy učitelka Martina Bílková vedla přednášku na téma nebezpečí v horách, prevence a poskytnutí první pomoci. Děti sledovaly video, diskutovaly a naučily se mnoho užitečného.

Ve čtvrtek se konalo vyhodnocení lyžařských závodů, které připravil personál vleku. Soutěžilo se ve více kategoriích, a kromě tradičních ocenění se uděloval i speciální diplom za nejlepší elegantní jízdu. Překvapením závěrečného večera byla návštěva ředitelky školy Mgr. Olgy Síbrtové a třídních učitelů obou VII. tříd, kteří sledovali program v režii pedagogů. „Vrcholem večera byla diskotéka, kde to na parketu rozbalila spousta tanečníků. Největší tahounkou tanečních variací se stala Markéta Kostelníková a za mixážem kraloval diskžokej, třídní učitel VII. A, Bc. Michal Karban,“ pokračuje Lenka Bartoňová.

Poslední den patřil balení, úklidu, bowlingu a společnému obědu před návratem domů. Žáci se dočkali pochvaly za čistotu pokojů, kde museli sami vysypat koše, svléct povlečení a vysát.

„Lyžařský kurz byl velice povedený – jídlo chutné a pestré, organizace hladká, děti vytvořily skvělý kolektiv a atmosféra byla vynikající. Dlouholeté zkušenosti hlavní organizátorky Martiny Bílkové a skvělá spolupráce všech pedagogů se odrazily v bezproblémovém průběhu akce. Již teď se těšíme na příští ročník,“ hodnotí na závěr Lenka Bartoňová.

A jak se na letošním lyžařském kurzu líbilo žákům? Zde je několik postřehů:

„Mně se líbilo, jak jsme si donesli hodně jídla a dobré byly i ráno upravené sjezdovky. Taky jsme skákali na hrbolech a v deset večer byly sirény, to bylo dobré,“ hodnotí pětidenní akci Nella Dreslerová.

„Ráno upravený sníh, na kterém se dobře lyžovalo, byl skvělý. Pokoje byly sice trochu zastaralé, ale útulné. Učitelé mě naučili lyžovat – zatáčet a brzdit. Bowling byl také super, podařilo se mi dát strike,“ vzpomíná Danek Tichavský.  

„Ubytování bylo retro, ale výborné. Dobré byly sjezdovky a večer zase soutěže, hry a poslední večer diskotéka. Všechno byla zábava, bavilo mě to a klidně bych jel znova,“ kvituje své spolužáky David Janyška.

„Přijde mi, že jsme se na lyžáku jako třída hrozně sblížili a scelili. Samozřejmě se mi líbilo i lyžování. Strašně jsem se nasmála, když jsem spadla z vleku, ale celkově společně strávený čas jako třída – to byla hrozná sranda, bylo to fajn,“ dodává Markéta Kostelníková.

„Mně se líbilo lyžování a upravené sjezdovky ráno. Byla sranda na pokoji a neměnil bych nic, bylo to lepší, než jsem čekal,“ říká k lyžáku Lukáš Osterezy.

„Chodili jsme do obchodu, ale nejlepší bylo asi lyžování. Poprvé jsem sjel malý kopec a potom jsem se vydal na velký. Bylo to dobré, i když pády tam byly,“ vzpomíná Zdeněk Hlavička.

„Úterní sjezdovka brzy ráno byla nejlepší, přálo nám i počasí a na kopci jsme byli skoro sami. Nejlepší zážitek jsem měla asi z toho, když jsme si s holkama na pokoji donesly fakt hodně jídla. Hned v úterý jsme šli na velkou sjezdovku, to bylo taky super,“ hodnotí ještě na závěr Nella Žáčková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Páťáci a deváťáci poznávali vesmír v ostravském planetáriu

Přírodovědnou exkurzi do Planetária Ostrava zažili žáci páté třídy spolu s deváťáky a pedagogickým doprovodem Mgr. Markétou Martinů, Jarmilou Kociánovou a Ing. Danielem Otýpkou v úterý 11. února 2025.

Výběr žáků ani pedagogů nebyl náhodný. „Rozhodli jsme se pro páťáky a deváťáky, protože téma vesmír mají obě třídy ve vzdělávacím programu, i když každá ze tříd uzpůsobený svému věku. Páťáci se vesmíru věnují v přírodovědě a deváťáci zase ve fyzice,“ objasňuje složení členů skupiny Markéta Martinů.

Exkurze v planetáriu se skládala ze dvou částí. V té první žáci zjišťovali a hledali odpovědi na připravené otázky v interaktivní expozici, kterou Planetárium Ostrava nabízí k aktivní prohlídce. Jednotlivé exponáty přibližují děje ve vesmíru, na Zemi i pod povrchem Země.

Ve druhé části návštěvy žáci zavítali do sférického kina, které je nejvíce navštěvovaným místem v Planetáriu Ostrava. Je vybaveno moderními technologiemi, které vytvářejí takzvanou celooblohovou neboli sférickou projekci. Promítají se zde vzdělávací sférické filmy a konají jedinečné hudební koncerty. Právě zde měli žáci možnost zažít poutavou komentovanou prohlídku aktuální hvězdné oblohy, včetně Měsíce, planet, těles Sluneční soustavy a mnoha dalších vesmírných objektů. Následně zhlédli sférický pořad Voyager: Příběh věčného poutníka. Pořad všem zúčastněným přiblížil napínavý příběh nejpozoruhodnější vesmírné mise v historii lidstva, kdy v roce 1977 byly vypuštěny dvě sondy Voyager, které měly prozkoumat nejvzdálenější planety Sluneční soustavy. Žáci se dozvěděli mnoho pozoruhodných informací. Mimo jiné i to, že i dnes, po více než čtyřech desetiletích, sondy Voyager stále fungují a zkoumají kosmický prostor. Na jejich palubách je také umístěna pozlacená deska s poselstvím určeným mimozemským civilizacím.

A jak se exkurze líbila samotným žákům? Na to jsme se zeptali našich páťáků:

„Když jsme byli v planetáriu, tak mě tam strašně bavilo kino a taky vyplňování pracovního listu. Dozvěděla jsem se celkem dost věcí, jako například něco o mimozemšťanech a něco o hvězdách, kde jsou na obloze planety a jak daleko od Slunce,“ hodnotí návštěvu v Ostravě Nela Palová.

„Mě bavilo, jak jsme sprejovali na ten plakát. Taky mě bavilo, jak jsme se dívali na film,“ říká zase Matyáš Hamrozi.

„Líbilo se mi, jak jsme hledali všude odpovědi na otázky z pracovního listu a mohli jsme se věcí dotýkat. Pak jsme šli na film Voyager a něco jsme se dozvěděli. Prostě to bylo super a klidně bych tam šla znovu,“ přiznává Míša Trčková.

„Bylo to boží. Všechno bylo dobré, ale nejlepší asi kino. Mohli jsme se tam vyfotit,“ vzpomíná Patrik Konečný.

„Bylo to parádní, moc jsem si to užila. Nechtěla jsem tam jet, ale kdybych tam nejela, tak bych toho litovala. Bylo dobré, že jsme tam jeli i s deváťáky. Taky byly super ty pracovní listy, že jsme ty informace získávali sami. Někdy bych tam chtěla jet znovu,“ svěřila se Saša Kellerová.

„Chtěl bych jet znovu. Dozvěděl jsem se hodně věcí, byly tam 3D modely. Prostě boží. Hlavně to kino. Bomba,“ uzavírá Ondra Klímek.

V Planetáriu Ostrava je možnost vzdělávat se již od nejútlejšího věku v oblasti přírodovědných a technických disciplín. Moravskoslezské planetárium je třetím největším planetáriem v Česku a bylo založeno v roce 1980.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Rekordní počet recitátorů vystoupil na letošním Básničkovém vláčku

V pátek 7. února 2025 se zástupci každé třídy sešli, aby se účastnili dalšího ročníku recitační soutěže Básničkový vláček. Porota ve složení učitelek českého jazyka Mgr. Gabriely Mynářové, Mgr. Ivany Michaličkové a Mgr. Markéty Martinů tak měla možnost poslechnout si básně různých autorů i délek, které zazněly z úst jak pravidelných účastníků soutěže, tak i úplných nováčků. Soutěží provázeli osmáci Katka Machalová, ze které se postupně stává moderátorka všech školních akcí, a Jirka Růžička. V soutěži se dařilo Matěji Zemanovi, Marku Fabiánovi, Anežce Kašparové, Davidu Janyškovi a Regině Jurákové, kteří ve svých kategoriích získali první místa. Celkové výsledné pořadí recitátorů za jednotlivé kategorie je ke stažení zde.

„Velmi mě těší, že byl v letošním roce o recitaci tak velký zájem. Trochu nám do soutěže zasáhla absence některých žáků, ale i tak jsme měli téměř čtyřicet soutěžících,“ popisuje organizátorka soutěže Gabriela Mynářová.  

Stejně jako v předešlých letech byli recitátoři rozděleni do pěti kategorií podle ročníků a soutěžící, učitelé i ředitelka školy přihlíželi celé řadě pěkných výkonů. „Letos jsme soutěž záměrně naplánovali na dřívější termín, abychom některé žáky mohli vyslat do okrskového kola, které se koná v Centru volného času Astra ve Frenštátě pod Radhoštěm,“ dodává zástupkyně pro první stupeň Markéta Martinů.

V rámci soutěže pravidelně vystupují také hudebníci naší školy, a jinak tomu nebylo ani v letošním roce. „Pro zpestření soutěže, utvoření příjemné atmosféry a vyplnění pauzy mezi jednotlivými kategoriemi byli tentokrát osloveni čtvrťáci Kačka Tichavská a Pavel Vaněk, společně s již ostřílenými osmáky Štěpánem Kačorem a Filipem Zahradníkem. I jim patří dík za ochotu přinést hudební nástroj a vystoupit,“ popisuje doprovodný program organizátorka.

V jednotlivých kategoriích byli vždy vybráni tři nejlepší recitátoři a všichni účinkující měli také možnost hlasovat o Cenu diváka, kterou si odnesl Mikuláš Klozík z VIII. A. „Poděkování patří Spolku rodičů a přátel školy za finanční podporu, paní asistence Jarmile Kociánové za darování knih pro vítěze, všem žákům, kteří se soutěže zúčastnili, mým kolegyním za pomoc a paní ředitelce za to, že si našla čas, a přišla se podívat, jak soutěž probíhá,“ uzavírá letošní ročník Básničkového vláčku Gabriela Mynářová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka na komentovanou prohlídku s průvodci

Milé děti, vážení rodiče,

srdečně Vás zveme do naší školy na komentovanou prohlídku s průvodci, která se uskuteční ve čtvrtek 13. března 2025.  

Společně se sejdeme u hlavního vchodu do budovy základní školy a následně Vám ukážeme prostory školy, seznámíme Vás s naší vizí, školním vzdělávacím programem, představíme Vám, co je pro nás podstatné při vzdělávání dětí. Rovněž Vás seznámíme se vším, co je důležité pro zajištění přestupu žáka po formální stránce, a s tím, co dělá škola pro zvládnutí adaptace žáků na nový kolektiv a prostředí.

Komu je prohlídka určena? Zváni jsou především žáci pátého ročníku a jejich rodiče ze ZŠ Kopřivnice-Mniší, kteří uvažují o přestupu dítěte do naší školy na druhý stupeň. Navštívit nás může ale kdokoliv další – děti a rodiče, kterých by se přestup týkal až v přespříštím roce, kdokoliv, kdo uvažuje o změně školy… Tato prohlídka však necílí na budoucí prvňáčky, pro ně a jejich rodiče připravujeme jiné akce.

V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na mou zástupkyni Mgr. Martinu Bílkovou na telefonním čísle 774 429 360. Jinak se budeme na Vás těšit od 15:30 hodin ve škole.

Mgr. Olga Síbrtová


Informace o změně úředních hodin v době jarních prázdnin

Vážení rodiče,

v pondělí 24. února 2025 bude v rámci jarních prázdnin uzavřen sekretariát školy, v této souvislosti budou zrušeny i úřední hodiny. Od 26. února 2025 bude provoz sekretariátu obnoven dle běžného rozpisu úředních hodin. Děkujeme za pochopení.

Radka Pivková


S úsměvem do školy: Pozvánka na prohlídku školy a besedu o školní zralosti a připravenosti

Vážení rodiče budoucích prvňáčků,

zveme Vás na prohlídku základní školy spojenou s besedou o školní zralosti a připravenosti. Besedu pro Vás připravila zástupkyně ředitelky pro první stupeň základní školy a mateřskou školu Mgr. Markéta Martinů ve spolupráci s učitelkou prvního stupně Mgr. Kateřinou Martinkovou. Dozvíte se také základní informace o formě a průběhu zápisu do první třídy.

Sraz zájemců bude v 15:30 hodin u hlavního vchodu do budovy základní školy. Prohlídka školy i přednáška jsou určeny pro rodiče budoucích žáků – děti mají možnost navštívit základní školu v rámci jiných programů, které speciálně pro ně pořádáme.

Pokud ale nemáte hlídání, vezměte děti s sebou – zajistíme pro ně aktivity po dobu konání prohlídky a besedy v naší školní družince.

Těšíme se na Vaši účast i dotazy, které se týkají vzdělávání dětí v naší škole i samotného nástupu k povinné školní docházce.

Mgr. Olga Síbrtová


Brusle na nohy a hurá na led! Žáci druhého stupně vyrazili sportovat

Ještě před předáním pololetního vysvědčení ve čtvrtek 30. ledna 2025 jsme se s žáky druhého stupně vydali bruslit na zimní stadion v Kopřivnici. Pololetní bruslení organizoval učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, kterému se nahlásila stovka žáků, kteří se do akce zapojili. Na jejich bezpečnost při pobytu na ledě dohlíželi učitelé druhého stupně, kteří žáky doprovázeli také na cestě objednaným autobusem.

„Protože se nahlásila stovka dětí, bylo třeba naplánovat dva svozy autobusem. Na stadionu jsme měli led pro sebe po tři hodiny a domluvená byla i půjčovna bruslí. Jsem rád, že akce měla pozitivní ohlasy z řad žáků a že se nikdo nezranil,“ dodává k pololetnímu bruslení Ondřej Švrček.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Prvňáčci ukázali předškolákům školu a pomohli jim s aktivitami

Ve středu 4. února 2025 bylo ve škole vskutku výjimečné ráno, neboť předškoláci z třídy Motýlků se vydali na slavnostní návštěvu do první třídy. Tato akce byla skvělou příležitostí pro děti, aby nahlédly do světa školní výuky a poznaly, co všechno je čeká, až se stanou školáky.

Na děti čekala třídní učitelka současných prvňáků Mgr. Kateřina Martinková, která celou akci organizovala a připravila zajímavý a pestrý program. Aby se předškoláci cítili ještě vítanější, zapojila do organizace také školáky, kteří svým mladším kamarádům ze školky pomáhali jako průvodci například orientovat se ve školním prostředí a podporovali je také během aktivit.

Hned na úvod bylo úkolem napsat své jméno na jmenovku, což pro předškolní děti znamenalo první seznámení s psaním a se školními pomůckami. Někteří školáčci pomáhali předškolákům s napsáním jména, ale někteří to již zvládli sami.

Dalším úkolem bylo uvolnit si ruce s říkankou „Ťuká, ťuká deštík“. Tato aktivita pomohla dětem nejen procvičit motoriku, ale také se pobavit a uvolnit napětí z nového prostředí, které je obklopovalo. Poté se předškoláci pustili do obtahování písmene „Š“ na tabuli, což všechny děti náramně bavilo.

Následně si děti zkusily napsat písmeno „Š“ na svůj pracovní list. Psaní bylo pro ně novým zážitkem, a tak se pečlivě soustředily, aby se jim písmenko povedlo.

Děti si také zahrály na mašinku, která dělá zvuk „ššš“. Toto cvičení bylo hravé, ale zároveň učilo děti zvukové projevy písmen. Poté Kateřina Martinková vyzvala děti, jestli by uměly vymyslet nějaké slovo začínající na hlásku Š. „Nejvíce se mi líbila mašinka po třídě prvňáčků,“ sdělil své dojmy Jonášek.

Na závěr dne si děti užily chvíli společné hry. Byly pro ně připraveny hračky, u kterých si odpočinuly od úkolů.

„Celá návštěva byla pro předškoláky nezapomenutelným zážitkem. Mohli si vyzkoušet školní aktivity, poznat nové kamarády a v neposlední řadě se pobavit. Děti odcházely plné dojmů a nadšení, co všechno je čeká po nástupu do školy. Tímto výjimečným dnem se také ukázalo, jak důležité je správné a přátelské přivítání pro budoucí školáky,“ hodnotí návštěvu předškoláků ve škole učitelka mateřské školy Lucie Vávrová, DiS. et DiS.

„Velmi oceňuji připravenost a pohotovost při jednání paní učitelky, která měla pro děti nachystaný pestrý program. Různorodost aktivit a využití znalosti prvňáčků, byly pro naše děti ze třídy Motýlků nevšedním vzrušením,“ závěrem doplňuje ještě učitelka mateřské školy Mgr. Kateřina Gotthardová, která byla zároveň fotografkou akce.

Vzápětí za lichnovskými prvňáčky dorazili i předškoláci z mateřské školy Bordovice. A tak malí školáci měli možnost si celou akci jako velcí pomocníci vyzkoušet podruhé.

„Obě návštěvy byly velmi podařené, s předškolními dětmi byla radost pracovat,“ hodnotí akci Kateřina Martinková, která se na děti těší u zápisu do první třídy.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Projekt na podporu vztahů ve škole pokračuje. Šesťáci a prvňáci společně táhnou za jeden provaz

V pondělí 3. února 2025 se žáci šesté a první třídy opět semkli. Tentokrát bylo účelem splnění úkolů a nalezení ukrytého pokladu. Bonusem jejich spolupráce byl výstup v podobě plakátu, na kterém každý zanechal svou stopu na důkaz vzájemné spolupráce a pomoci.

Žáci šesté třídy si pro prvňáky připravili program na tři vyučovací hodiny. Část šesťáků se ujala role průvodců a prováděli prvňáky po stanovištích. Zbylí žáci na stanovištích prvňáčkům vysvětlovali úkoly, které si připravili, dohlíželi na jejich plnění a sem tam i trochu dopomohli. „Role patronů šesťákům sluší. Pozorujeme, jak se šesťáci pohybují v pozici starších a zodpovědných, ale zároveň jsou stále hraví. Myslím si, že si tuto roli upřímně užili,“ popisuje své dojmy třídní učitelka šesťáků Mgr. Ing. Martina Havlíková, která spolu s šesťáky a asistentkou pedagoga Marií Hynkovou akci připravila.

Také šesťáci na to mají svůj názor. „Byla to sranda, to ano. Ale řeknu vám, že to je celkem náročné. Ty děti nás občas vůbec neposlouchaly,“ vzpomíná šesťák Dalibor Kapica. „Bylo to celkem náročné. Naštěstí my jsme úplně jiní,“ úsměvně s Daliborem souhlasí jeho spolužák Honza Holub.

Po splnění úkolů na šesti stanovištích, kde například skládali vlaštovky, vyráběli záložky, stříleli na cíl nebo poznávali prostředí lesa, prvňáci složili obrázek, který jim napověděl, kde se ukrývá poklad.

„Hned jsem věděl, kde hledat poklad,“ těšil netrpělivě se Vojta Fojtík z první třídy. A skutečně. Děti z obrázku správně vyčetly, že poklad je ukrytý na chodbě. Ve třídě si ho spravedlivě rozdělili a vedle ovoce a malého nápoje každý dostal pastelky, omalovánku, gumu, skákací míček a archy se samolepkami.

Také šesťáci byli za své úsilí odměněni. „Kromě mandarinky, nápoje, skákacího míčku a bloku dostali také kouzelné pero s UV světlem, se kterým občas pracují v angličtině a je to pro ně vždycky zážitek,“ vysvětluje Martina Havlíková.

„To jsem nečekal, že i my dostaneme odměny, děkujeme,“ ocenil pečlivou přípravu akce Radim Zeman. „Většina šesťáků pak neskrývala svou radost a nadšení z toho, že „neviditelné“ pero se jim ještě do konce školního roku sejde třeba na přípravu taháků,“ prozrazuje s úsměvem třídní učitelka.

Že se akce vydařila a líbila i prvňáčkům svědčí jednohlasné dlouhé a hlasité poděkování, se kterým se žáci první třídy loučili se svými staršími spolužáky, když společný program končil.

„Děkuji za pomoc asistentkám pedagoga Marií Hynkové a Blance Ištvánkové a také třídní učitelce prvňáčků Kateřině Martinkové za pomoc při přípravě, organizaci a dohledu na stanovištích. Moc děkuji také šesťákům za odpovědný přístup a skvělé nápady na aktivity a úkoly, kterými mě zásobovali. Bohužel jsme nestihli všechny použít, ale naštěstí je mám všechny zapsané a připravené pro další příležitosti, na které se už těšíme,“ dodává děkovně Martina Havlíková.

Akce byla hrazena z projektu Lichnov: Pošli to dál, na který získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 67 tisíc korun. 

Mgr. Olga Síbrtová


Deváťáci vyrazili na tradiční exkurzi, navštívili Památník a muzeum Auschwitz-Birkenau

V pondělí 3. února 2025 se žáci obou devátých tříd se svými třídními učitelkami vydali na již tradiční exkurzi do koncentračního tábora v Osvětimi. Přestože nejde úplně slovy vyjádřit, co přesně se na tomto místě odehrávalo, někteří deváťáci se pokusili vypsat ze svých pocitů:

„Upřímně nevím, jestli bych tam chtěla jet znovu. Jsem sice ráda, že jsem poznala tu atmosféru, ale asi už si nechci představovat, jak tam nevinní lidé museli trpět. Pro mě bylo ze všeho nejhorší, když jsem procházela kolem vlasů a plynových komor. Rovněž mě děsila představa toho, jak lidé v těchto podmínkách dokázali spát,“ uvedla Dorota Kociánová ze třídy IX. A.

„Dozvěděl jsem se informace, které si budu ještě dlouho pamatovat. Lidé, kteří nebyli schopni práce, se okamžitě likvidovali. Ti, kteří pracovat mohli, dostávali jen omezené množství jídla. Na misce, do které jídlo dostávali, i spali, aby o ni nepřišli,“ vzpomíná zase Pavel Herman z IX. B.

„Hned po příjezdu jsem měla divný pocit. Ten se ještě vystupňoval, když jsem uviděla nápis Arbeit Macht Frei. Ze všech míst byla cítit smrt. Nejsmutněji jsem se cítila při procházení kolem hromady bot, hrníčků, fotek, brýlí, prázdných kufrů. Zasáhlo mě místo, kde byla vystavena urna s popelem lidí, kteří zde zahynuli,“ popisuje své pocity deváťačka Tereza Ulčáková.

Její spolužák Roman Chalupa zase uvádí: „Nejhorší pro mě bylo představovat si, v jakých podmínkách ti lidé žili – otrocká práce, pokusy, zabíjení z nelibosti. Doufám, že nic z toho už nikdy nebude mít v Evropě obdoby.“

„Pro mě nejděsivější bylo, když jsme se dozvěděli, že vězni byli v mrazech vyvlečeni ven, poléváni ledovou vodou, dokud nezmrzli, pak jim o hlavu praštili sekerou nebo lopatou. A velmi mě zasáhlo, když jsem si uvědomila, že chodíme celou dobu po popelu těch, kteří zde prožívali nepředstavitelné hrůzy,“ svěřila se deváťačka Gabriela Vítková.

Ema Holubová dodává: „Zapamatovala jsem si toho hodně, ale ani to nemůžu napsat. Ty pocity mám v sobě. Celý zážitek hodně umocnil výklad pana průvodce, který byl díky jeho přízvuku velmi autentický.“

„Po příjezdu do tábora jsem měla divný pocit, až jsem se bála vejít. Vše působilo strašidelně. Bylo smutné procházet chodbou a pozorovat vězně na fotografiích. Nejhůř jsem se cítila v plynové komoře – nevěděla jsem, jak bude vypadat, a opravdu jsem nečekala, že bude působit tak temně,“ říká na závěr ještě Veronika Koudeláková z IX. A.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Druhostupňoví žáci fandili biatlonu na Zimní olympiádě dětí a mládeže

Olympijskou atmosféru zažilo ve středu 29. ledna 2025 na padesát žáků druhého stupně, když se vydali na Bílou. Tam se v rámci Zimní olympiády dětí a mládeže 2025, kterou pořádal Moravskoslezský kraj, uskutečnil biatlonový závod.

Fanoušci z naší školy měli možnost zhlédnout hned čtyři závody, které se pro špatné sněhové podmínky konaly pouze na kilometrovém okruhu, takže všichni měli přehled o tom, co se právě na trati děje. „Někteří stáli přímo u střelnice, jiní byli rozmístěni podél trati,“ popisuje učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který akci organizoval.

V Moravskoslezském kraji bohužel není moc možností, kde biatlon provozovat, i přesto však náš kraj získal dvě stříbrné medaile. O ně se postaral Alex Bainar, který sice trénuje v klubu z Rožnova pod Radhoštěm, ale díky svému bydlišti reprezentoval právě kraj Moravskoslezský.

„Cílem této akce bylo žákům ukázat, jak biatlon, který znají z televize, vypadá u dětí v jejich věku, a zároveň v nich podpořit zájem o sport jako takový,“ dodává učitel.

Olympiáda dětí a mládeže má dlouholetou tradici, pravidelně se koná jak v létě, tak v zimě. Pořadatelské kraje se střídají dle možností a podmínek. Cílem projektu je podporovat mladé sportovce a přiblížit jim olympijskou myšlenku.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Polární expedici lze zažít i v Lichnově. A bez sněhu

V měsíci lednu prvňáčci zažili ledové dobrodružství, i když venku hřálo sluníčko a po sněhu nebylo ani památky. V duchu projektového vyučování s příznačným názvem „Polární expedice“ se neslo pondělní dopoledne 27. ledna 2025. Děti se dověděly, kde se nachází Arktida a Antarktida, kde je najdeme na globusu, jaká zvířata tam žijí a spoustu dalších informací. Prvňáci si také vyzkoušeli překvapivé pokusy, a dokonce se na vlastní kůži přesvědčili, jaké to je být v iglú.

„I přesto, že nám pravé zimní počasí nepřálo, měli jsme iglú. Za iglú děkujeme zástupkyni ředitelky Markétě Martinů, která jej pro prvňáčky připravila se staršími žáky,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Martinková, třídní učitelka prvňáků, která pro své žáky expedici zorganizovala.  

Téma žáci propojovali s učivem. V matematice museli spočítat dostatek příkladů, aby došlo medvědí mládě k mamince, v českém jazyce se naučili psát počáteční slabiky všech naučených zvířat. „Namalovali také úžasný obraz zledovatělé krajiny a polárního medvěda i sebe jako Eskymáky,“ uvádí dále k pondělní akci Kateřina Maritnková. Celým projektem zněla a děti provázela známá oblíbená skladba Grónská písnička od Jaromíra Nohavici.

Ale co prvňáky nadchlo ze všeho nejvíce? „Ledové pokusy, u kterých jsme všichni úžasem málem oněměli, ale opravdu jen málem,“ směje se Kateřina Martinková a pokračuje: „Zkoumali jsme, jak rychle taje led, když je zima, a naopak když vykoukne sluníčko. Zjistili jsme, jak je možné, že zvířata v takové zimě neumrznou. Lámali jsme kry, které nám díky dětskému pudru a prostředku na mytí nádobí krásně praskaly. A vytvořili jsme si i polární záři z bonbonu.“

Posledním pokusem získali žáci i malé překvapení. „Zmrzlé ledové koule naplněné jedlou sodou a ponořené do octu zbarveného do modré barvy dětem začaly šumět a po roztopení v nich děti našly malou odměnu,“ popisuje učitelka.

Polární výstava v učebně první třídy nasvědčuje, že se expedice vydařila na výbornou, a snad zase brzy společně prvňáci se svou třídní učitelkou někam vycestují.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Modelujeme, tvoříme, glazujeme: Keramický kroužek rozvíjí dětskou fantazii

Keramika je kroužek pro malé i větší umělce, který má v naší škole bezmála dvacetiletou tradici.  V hodinách se pod vedením učitelky výtvarné výchovy Mgr. Petry Stoklasové děti učí jednoduché i složitější postupy při výrobě keramiky. Vytváří dárky pro své milé nebo něco jen tak pro radost, třeba hrníček, květináč, misku pro pejska nebo krabičku na poklady. Kreativitě se zde meze nekladou.

Kroužek je určen pro žáky prvního stupně, ale mohou přijít i starší. V návaznosti na kroužek pořádá Petra Stoklasová také pravidelné keramické workshopy pro děti a jejich rodiče.

A proč děti do keramiky chodí? Tady jsou jejich spontánní odpovědi: „Protože jsem tady chodil už minulý rok a baví mě to.“ „Naučím se něco nového.“ „Jsem pak více zručný.“ „Můžu vyrobit dárky a je tady sranda.“ „Vždycky jsem zvědavý, jak to dopadne, hlavně to glazování.“  „Je to zábava, když vyrábím něco společně s kamarádem.“ „Jsem rád, když se mi něco povede a maminka má radost.“

„Vedení kroužku mi dělá velkou radost. Těší mě, že je o kroužek keramiky v naší škole pravidelně velký zájem, protože práce s hlínou u dětí rozvíjí mimo jiné motorické dovednosti, kreativitu i trpělivost, které následně děti uplatní nejen ve škole, ale také v životě,“ uvádí závěrem vedoucí keramického kroužku Petra Stoklasová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Volejbalový kroužek spojuje a motivuje žáky naší školy už téměř pětadvacet let

Volejbalový kroužek má v naší škole již dlouholetou tradici, která každoročně přitahuje velký zájem mladých sportovců. To je pro jejich trenérku, Mgr. Martinu Bílkovou, důkazem, že její práce má smysl a že sport dokáže žáky nejen stmelit, ale i motivovat. Volejbal, podobně jako jiné sporty, má sílu posouvat mladé hráče k lepším výkonům a obohacovat jejich životy.

„Je radost sledovat, jak se z úplných začátečníků postupně stávají lepší a lepší volejbalisti,“ říká trenérka Martina Bílková, která se zároveň věnuje výuce tělocviku v naší škole.

Žáci, ať už holky nebo kluci, společně trénují a každý školní rok mají před sebou dva hlavní výkonnostní vrcholy. Prvním z nich je okresní finále, kde se pravidelně utkávají s ostatními školami v našem okrese. Kromě toho si pak na školním volejbalovém turnaji měří síly s učiteli školy.

Mnohým láska k tomuto sportu zůstane celý život. „Bylo by zajímavé, kdyby se sešli na jednom místě všichni žáci školy, kteří kroužkem v průběhu let prošli a změřili své síly navzájem. Tak třeba příští rok? Ten totiž bude pro mě i pro volejbalový kroužek speciální. Oslavím své kulaté životní jubileum a kroužek v naší škole bude mít neuvěřitelných pětadvacet let,“ dodává ještě oblíbená učitelka. Těšíme se tedy, jak tuto událost oslavíme a také na další generace volejbalistů, kteří navážou na pevně ukotvenou tradici tohoto míčového sportu v naší škole.

A že kroužek skutečně patří mezi oblíbené, dokazují následující reakce některých našich mladých volejbalistů.

„Je tady dobrý kolektiv, se kterým se dá i něco zahrát,“ říká deváťák Daniel.

Jeho spolužák Karel s ním souhlasí: „Konečně si zahraju!“

Sedmáci Daniel a Šimon mají také jasno: „Chtěli jsme to zkusit, proto jsme se přihlásili.“

„Paní učitelka je boží, volejbal mě baví,“ uvádí Vitalyj z VIII.B. Jeho slova potvrzuje i Standa z VIII. A: „Chodím tady, protože mě to baví, je tu skvělý kolektiv a perfektní paní učitelka.“

„Chodím do volejbalu, protože mě to baví, jde mi to a chci se zlepšit,“ prozradil zase David ze VII. B.

Samuel, Lukáš, Jirka, Honza a všichni další mladí volejbalisté se zkrátka shodují, že volejbal je jejich oblíbená kratochvíle a že svého rozhodnutí přihlásit se do kroužku nelitují.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka na Valentýnský školní karneval

Milé děti, vážení rodiče,

srdečně Vás zveme na Valentýnský školní karneval, který se uskuteční v pátek 14. února 2025 v prostorách naší základní školy. Akce, kterou pořádá školní družina ve spolupráci s mateřskou školou, je určena především našim nejmenším – dětem z mateřské školy a žákům prvního stupně.

Valentýnský karneval nabídne bohatý program plný her, tance a tematicky laděné zábavy. K příjemné atmosféře jistě přispěje i Valentýnská cukrárna, kde budete mít možnost ochutnat občerstvení, které pro Vás připraví naši žáci.

Ve škole zajistíme dohled pedagogů, nicméně po dobu akce budou za děti a žáky zodpovídat jejich rodiče či jiný doprovod.

Těšíme se na Vaši návštěvu a věříme, že spolu prožijeme odpoledne plné příjemné atmosféry a radosti.

Mgr. Olga Síbrtová


Symfonický koncert Janáčkovy filharmonie si užili žáci druhého stupně

Ve středu 22. ledna 2025 vyrazili žáci sedmého až devátého ročníku na symfonický koncert Janáčkovy filharmonie do Ostravy. Název koncertu „Když hudba provokuje“ napovídal, že půjde o hudbu plnou emocí a šokujících harmonií. „Opravdu tomu tak bylo. Provokace se nesla celým koncertem ve všech možných podobách,“ potvrzuje učitelka hudební výchovy Mgr. Anna Urbanovská, která návštěvu ostravské filharmonie pro žáky zorganizovala.

Během koncertu zazněly známé skladby od Antonia Vivaldiho, Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta, Clauda Debussyho, Georgese Bizeta nebo Sergeje Rachmaninova. „Koncert vtipným a neotřelým způsobem provázela herečka Markéta Matulová a v rozhovorech s dirigentem Marošem Potokárem žákům představili nejenom hudební skladatele a jejich slavná díla, ale také okolnosti, které autory vedly k vytvoření těchto skladeb,“ popisuje průběh koncertu kantorka. Posluchači se tak dozvěděli více o kontextu dané doby i o životních situacích, se kterými se mohli dobře ztotožnit, což je vedlo k lepšímu pochopení díla.

„Žáci nahlédli na provokaci v hudbě z mnoha různých úhlů pohledu. Šlo konkrétně o hudební vyprovokování k tanci či zpěvu, které se při poslechu hudby může samovolně přihodit, provokaci ve smyslu cítění samotné hudby nebo hudební ztvárnění provokace mezi samotnými hudebníky z Janáčkovy filharmonie. Rychlé skladby se střídaly s pomalejšími, ale stejně intenzivními skladbami, takže si žáci při poslechu užili od každého žánru trochu,“ uvádí Anna Urbanovská. Velký úspěch měla u žáků například druhá část Symfonie č. 10 od Dmitrije Šostakoviče, která v sobě nesla silný politický nádech, či předehra k opeře Figarova svatba od Wolfganga Amadea Mozarta, kterou napsal dva dny před samotnou premiérou.

Symfonický koncert si užili nejen žáci a pedagogové školy, ale také hudebníci Janáčkovy filharmonie. „Hudba dokáže na člověka zapůsobit v mnoha oblastech a holky a kluci si to vyzkoušeli na vlastní kůži. V závěru byli hudebním představením vyprovokováni k bouřlivému potlesku ve stoje, a ocenili tak úžasný výkon ostravských muzikantů,“ uzavírá Anna Urbanovská.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Kroužek Slova v pohybu: Výsledkem práce dětí je nový školní časopis Zprávy z komína

Podzimní dny si od října 2024 někteří žáci šesté až deváté třídy krátí tvůrčím psaním v kroužku Slova v pohybu. Mladí literáti se se svými učiteli scházejí každé úterý odpoledne. Výsledkem jejich činnosti za první pololetí bylo první vydání školního časopisu s názvem Zprávy z komína, které bylo nabídnuto k prodeji za symbolickou cenu na Vánočním jarmarku.

V liché týdny pracují žáci ve školní redakci jako novináři pod vedením Mgr. Ing. Martiny Havlíkové, v sudé týdny žurnalistickou praxi prokládají tvůrčím psaním a básněmi s Ing. Danielem Otýpkou. Původní myšlenka práce rozdělené na žurnalistickou a vyloženě poetickou se ale nakonec ukázala jako nereálná. Obě se totiž velmi prolínají. „I když se s kolegyní po týdnech v kroužku střídáme, naši práci společně pravidelně konzultujeme a směřujeme k přípravě časopisu, ve kterém jsou publikovány nejen novinářské útvary, jako rozhovory, články, ankety, fotoreportáže, luštění, ale také žákovská autorská poezie. Chtěli jsme, aby práce žáků vedla k prezentaci školy, ale především žáků samotných. Mladí autoři jsou pod svými příspěvky podepsáni, úloha nás pedagogů spočívá zejména v konzultační a editorské činnosti a samozřejmě finální úpravě časopisu,“ uvádí ke kroužku Daniel Otýpka, který se svou kolegyní plánuje docházku do kroužku oživit také výjezdy do redakcí různých médií v okolí. „Podařilo se nám kontaktovat například Českou televizi, kde se snad brzy společně s naší redakcí vydáme na exkurzi,“ prozrazuje ještě učitel.

Současný počet redaktorů ve školní redakci se ustálil na osmi žácích. Do kroužku pravidelně dochází šesťačky Karolína Marková a Linda Marková, sedmák Vašek Tichavský, osmačky Dita Macíčková, Martina Hischerová a Kateřina Machalová a žákyně IX. B Ema Holubová a Gabriela Vítková. „Děkujeme žákům, kteří se do kroužku přihlásili, za jejich zájem o češtinu, tvůrčí práci i vlastní rozvoj. Protože se ale toho na naší škole i v naší obci děje opravdu hodně a žáci mají hromadu nápadů, budeme rádi o rozšíření našeho týmu. Zájemci se mohou hlásit mně nebo paní učitelce Martině Havlíkové,“ dodává ještě Daniel Otýpka.

„Jsem rád, že jsem se do kroužku Slova v pohybu přihlásil. Je to sranda,“ komentuje svou novou zálibu Vašek ze VII. A. „Je to zajímavé, člověk se učí psát, ale i komunikovat, třeba když děláme anketu. Taky je fajn, že si můžeme samy vybírat témata, která nás zajímají a baví,“ uvádějí zase holky z šesté třídy.

Oba vedoucí kroužku věří, že se Slova v pohybu i školní časopis stanou nedílnou součástí školní kultury. Doufají, že Zprávy z komína budou dělat radost nejen členům redakce, ale všem žákům a zaměstnancům školy i všem ostatním čtenářům, kteří časopis otevřou a kterým jeho obsah alespoň částečně poodkryje, jak na škole společně žijeme, jaké sdílíme hodnoty a že vedle učení je na naší škole i kupa legrace a prostor pro vlastní seberealizaci.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Přátelský Turnaj ve stolním tenise si užili sportovci od prvního do devátého ročníku

Netrpělivé čekání na vánoční prázdniny si žáci prvního a druhého stupně zkrátili oblíbeným Turnajem ve stolním tenise. Žáci prvního stupně se v ping-pongu utkali v úterý 17. prosince 2024 a šesťáci až deváťáci ve čtvrtek 19. prosince 2024. Do turnaje se zapojilo celkem padesát jedna sportovců. Organizace sportovní akce se ujali učitelé tělocviku Mgr. Ondřej Švrček a Mgr. Lenka Bartoňová.

Dvacet sedm žáků z prvního stupně a čtyřiadvacet sportovců z druhého stupně mezi sebou zápolili první čtyři vyučovací hodiny. V tělocvičně školy se zároveň hrálo na třech stolech a publikum jako obvykle tvořili spolužáci a učitelé hráčů. Role rozhodčích se ujali Alex Tichavský a Jakub Janák z VI. třídy a sedmák Lukáš Osterezy.

„Žáky jsme rozlosovali do osmi skupin po třech až čtyřech a ve své skupině hrál vždy každý s každým. Dva nejlepší potom postoupili do play-off,“ odhaluje organizační záležitosti Ondřej Švrček.

Pingpongové souboje byly vyrovnané, v závěru turnaje však stoupalo napětí. „Žáci fandili a podporovali svoje spolužáky, kteří bojovali do posledních sil. Přesto byl turnaj přátelský a podporující,“ říká k akci Lenka Bartoňová. Podobně turnaj hodnotí i Ondřej Švrček: „Jsem rád, že se nikdo nezranil a hrálo se fair play. Ti, kteří vypadli v prvních kolech, byli i nadále na turnaji přítomni, hráli třeba kolotoč na cvičném stole, ten byl postaven v zadní části tělocvičny, ale především fandili svým spolužákům.“

Nakonec se na první tři vítězná místa probojovali Matyáš Hamrozi z V. třídy, který obsadil třetí místo. Na druhé příčce stanul Wayne Rek z V. třídy a pomyslné zlato vybojoval čtvrťák Michal Hrančík. Z druhého stupně příčky od prvního do třetího místa obsadili Lukáš Goláň z IX. A, šesťák Jakub Pustějovský a třetí místo získal J. Caisberger.

Mladí sportovci, kteří se umístili v pingpongovém turnaji, neodcházeli s prázdnou. Z rukou pořadatelů akce obdrželi památeční diplomy a ceny, jako třeba pingpongový set, míčky, láhev na pití, ale i drobné mlsání. „Děkujeme Spolku rodičů a přátel školy za poskytnutí finančních prostředků na nákup odměn pro žáky,“ shodují se na závěr oba organizátoři.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Poděkování za Vánoční jarmark: Škola získala přes šedesát tisíc korun

Vážení rodiče, přátelé, podporovatelé,

jménem všech dětí z mateřské školy, žáků základní školy a celého týmu zaměstnanců Vám děkuji za přízeň, které se naší škole od Vás dostává.  

Krásným příkladem byla hojná návštěvnost Vánočního jarmarku, který škola tradičně pořádala v předvánočním čase ve spolupráci se Spolkem rodičů a přátel školy. Tentokrát se během této akce podařilo získat prodejem vánočních výrobků z dílny našich dětí bezmála třicet tisíc korun, čertovský bufet deváťáků dosáhl na téměř dvacet tisíc korun a vánoční kavárna SRPŠ připsala k celkovému výtěžku dalších téměř čtrnáct tisíc korun. Dohromady jsme získali 63 222 Kč – tato částka bude prostřednictvím Spolku rodičů a přátel školy věnována aktivitám pro děti v mateřské i základní škole.

Děkujeme Vám. Moc si Vaší podpory vážíme a těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Olga Síbrtová


Poděkování a přání

Vážení rodiče, zákonní zástupci, přátelé a partneři školy, 
dovolte nám, abychom Vám při příležitosti konce roku poděkovali za dosavadní přízeň, a budeme se těšit na další spolupráci v roce 2025. 

Mgr. Olga Síbrtová 


Informace o úředních hodinách v době vánočních prázdnin

V období vánočních prázdnin od 23. prosince 2024 do 3. ledna 2025 nebude v provozu sekretariát školy. Úřední hodiny zajišťujeme naposledy ve čtvrtek 19. prosince 2024 od 7:00 do 8:30 hodin, následně až v pondělí 6. ledna 2024 od 7:00 do 8:30 hodin.

Radka Pivková


Šesťáci prolomili kletbu a zachránili Školu čar a kouzel na Vanaivanu

Další set stmelovacích dní na Vanaivanu v Kopřivnici mají za sebou žáci šesté třídy. V pondělí 16. a ve středu 18. prosince 2024 spojili síly, aby pomyslná Škola čar a kouzel na Vanaivanu zůstala i po další roky otevřená novým žákům. Stmelovací kurz nesl název Jak to vidí moudrý klobouk. Oběma dny se ve vzduchu vznášela atmosféra připomínající oblíbené fantasy filmy o kouzelníku Harrym Potterovi. První den adaptačního kurzu strávili šesťáci na Vanaivanu sami, ve středu jim přijeli na pomoc žáci prvního ročníku.

Třídu šesťáků doprovázela třídní učitelka Mgr. Ing. Martina Havlíková, asistentka pedagoga Marie Hynková a školní psycholožka Naděžda Brusová. O zábavný a nápaditý program obou dní se postaraly lektorky Dana Žambochová a Radka Hývnarová. „Aktivity byly postaveny tak, aby žáci spolupracovali a dosáhli společného cíle, kterým bylo prolomit kletbu pomocí různých šifer a zaklínadel a zachránit školu. Ve středu jim navíc byla přidána zodpovědnost za kamaráda z první třídy. Takže nejenže plnili připravené úkoly a hry, ale ještě k tomu pečovali o prvňáčky,“ vysvětluje Martina Havlíková.

Stmelovací kurz se vydařil, a i přes poměrně vysokou nemocnost dětí i učitelů splnil svůj účel – dal vzniknout novým zážitkům a posílil kamarádské vztahy mezi dětmi.  

Adaptační kurz byl hrazen z projektu Lichnov: Pošli to dál, na který získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 67 tisíc korun. 

Mgr. Olga Síbrtová


Adventní kouzlo přivezli do školy historici z příborského Muzea Novojičínska

V předvánočním čase navštívili pracovníci Centra tradičních technologií Příbor naši školu a připravili prvňáčkům jedinečný vánoční program. Během jedné vyučovací hodiny žákům přiblížili tradice adventu v minulosti, představili postavu Lucky nebo předvedli tkaní nití na kolovrátku.

„Děti byly nadšené, když zjistily, že v minulosti lidé měli obrovskou radost třeba jen z jablíčka nebo oříšků,“ popisuje třídní učitelka prvního ročníku Mgr. Kateřina Martinková. Dále se žáci díky historikům blíže seznámili s tajemnou postavou Lucky a prohlédli si husí pero, kterým ometávala světničky a lidi, aby byli všichni čistí a zdraví do dalšího nového roku.  Na závěr pak prvňáci ochutnali oblíbenou vánočku, která je tradičním vánočním pokrmem již několik desítek let.

„Děkujeme pracovníkům muzea za nezapomenutelný zážitek,“ dodává k akci Kateřina Martinková.

Centrum tradičních technologií v Příboru je pobočkou Muzea Novojičínska, které sídlí v renesančním objektu Žerotínského zámku v Novém Jičíně.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Škola i školka se zapojily do sběru elektroodpadu

Naše škola je zapojená do projektu Zelená škola. Jeho součástí je také celorepubliková soutěž ve sběru vysloužilého elektrozařízení, kterou pořádá společnost Ekoedu a REMA Battery. „Cílem soutěže je motivovat děti, učitele, ale i rodiče k odpovědnému nakládání s vysloužilou elektronikou,“ popisuje učitelka Mgr. Bohdana Hutyrová, koordinátorka environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v naší škole.

Členové žákovského parlamentu se ujali sběru, který probíhal ve dvou obdobích – v dubnu a v říjnu. V ekodomečku u školy se toho nasbíralo opravdu hodně – od drobných zařízení přes počítače až po roky staré televize.

„Žáci zapojených škol v rámci letošního sedmého ročníku soutěže odevzdali k recyklaci 34 639 kilogramů odpadních elektrozařízení, což je o dvě a půl tuny více než v loňském roce. Trojice nejúspěšnějších škol v každé kategorii si převzala odměny v podobě více než tří desítek tabletů od partnera soutěže – společnosti Vodafone Czech Republic. A to není vše, na čtyři vítěze navíc čeká edukační zážitková exkurze, kterou do soutěže věnovala společnost Praktik systém,“ uvádí zástupci organizátorů celkové shrnutí letošního ročníku soutěže a přidávají poděkování za zapojení všem zúčastněným školám a za jejich zodpovědné nakládání s vysloužilými elektrozařízeními a bateriemi.

„Soutěž jsme sice nevyhráli, ale i tak děkujeme veřejnosti za to, že se do ní zapojila,“ přidává slova díků učitelka Mgr. Gabriela Mynářová, která spolu se členy žákovského parlamentu elektroodpad sbírala.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Mikulášská nadílka v naší škole se nesla v pozitivním duchu

Každoročně 5. prosince navštěvuje naši školu i školku Mikuláš – a jinak tomu nebylo ani v letošním roce, kdy se mikulášské nadílky ujali žáci devátých tříd. Mikuláš se svým andělským i čertovským doprovodem očekával návštěvu žáků všech tříd základní školy v tělocvičně. „Kdo se nechtěl Mikulášovi a jeho parťákům ukázat, mohl zůstat ve třídě,“ stručně poodkrývá zákulisí akce její hlavní organizátorka Mgr. Gabriela Mynářová, třídní učitelka IX. B.  

Mikuláš, jehož role se ujal Daniel Švec, však k překvapení všech letos nevytáhl knihu hříchů, jak tomu obvykle bývá, ale naopak si připravil knihu hodných dětí. „Rozhodli jsme se to pojmout trochu jinak a myslím, že to mělo celkem úspěch,“ dodává Gabriela Mynářová.

Aby to ale žáci neměli tak jednoduché, na Mikulášovo přání si každá třída vybrala písničku, kterou zazpívala, a následně všichni dostali pitíčko, mandarinku a perníček jako odměnu za dobře odvedenou práci. Ti nejhodnější si navíc odnesli drobný dárek.

„Děkuji všem deváťákům za zodpovědný přístup při přípravě akce a tvorbě masek,“ dodává závěrem Gabriela Mynářová s tím, že poděkování za spolupráci patří také třídní učitelce IX. A Mgr. Bohdaně Hutyrové.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Prvostupňoví žáci se zapojili do ligy v miniházené

Školní ligy miniházené se ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici za toto pololetí účastnili naši žáci hned dvakrát. Cílem prosincových setkání sportovců prvního stupně nebylo získat co nejlepší umístění, ale vyzkoušet si nový sport a zažít soutěžní atmosféru turnaje.  

„Děti si také uvědomí, jak důležité je na sobě pracovat. Bez tréninku to nejde, ani když člověk dostal shůry talent a nadání,“ popisuje učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová, která žáky do Kopřivnice doprovázela.

Nejlepší střelkyní za naši školu byla Saša Kellerová. „Bojovali ale všichni žáci a jsem ráda, že mají další zkušenost jak s novým sportem, tak s jiným prostředím a atmosférou,“ dodává ještě k akci tělocvikářka.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Virtuální prohlídka Temelína přiblížila deváťákům jadernou energetiku

V rámci výuky chemie se zaměřením na zdroje energie měli žáci IX. A a IX. B unikátní příležitost nahlédnout do zákulisí Jaderné elektrárny Temelín. Virtuální prohlídka, která se uskutečnila v úterý 12. listopadu 2024 přímo v kmenových třídách, přinesla šestadvaceti zúčastněným žákům nejen nové znalosti, ale i zážitek z moderní technologie.

Prostřednictvím virtuální reality se žáci blíže seznámili s principem výroby elektrické energie v jaderných elektrárnách, která patří k bezemisním zdrojům energie. Lektoři jim přiblížili výhody i nevýhody využití jaderné energie, což vedlo k zajímavým diskusím nad otázkami budoucnosti energetiky.

Závěr akce patřil soutěži o věcné ceny, která prověřila získané znalosti. Vítězem se stal Vojtěch Hlavička z IX. A, jenž byl odměněn cenou. Společně s ředitelkou školy Mgr. Olgou Síbrtovou mu cenu předala v pondělí 9. prosince 2024 učitelka chemie Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., která virtuální prohlídku pro naši školu zajistila, a společně mu pogratulovaly k úspěchu.

Tato akce nejen obohatila znalosti žáků, ale také ukázala, jak mohou moderní technologie přispět ke vzdělávání a inspirovat mladé lidi k zamyšlení nad aktuálními tématy.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V anglické hláskovací soutěži Spelling Bee zápolili žáci z Lichnova a ze Záhuní

Soutěž v hláskování anglických slov naše škola nepořádala poprvé, v zahraničí tolik oblíbená Spelling Bee ale letos měla v Lichnově přece jen v něčem premiéru. Poprvé se totiž tento rok stala naše škola hostitelskou pro mladé angličtináře z okolních škol.  Meziškolní soutěž Spelling Bee pro žáky z druhého stupně se v naší škole konala ve středu 27. listopadu 2024 a organizace se ujala učitelka anglického a německého jazyka Mgr. Hana Poláková. Pozvání do klání mladých jazykovědců přijali žáci ze Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. Frenštátským žákům se dařilo a putovní pohár tak zamířil právě na Záhuní.

Před porotou složenou ze tří učitelek anglického jazyka stanulo celkem osmadvacet žáků. Ještě před samotným začátkem klání byly pro žáky připraveny aktivity, které měly mimo jiné za cíl zmírnit nervozitu před soutěží. „Anglické aktivity jsme připravily na čtyřech stanovištích a odpovídaly úrovni jazykových znalostí žáků z daných ročníků. Cílem bylo, abychom se společně trochu blíže poznali, a přes soutěžní charakter akce spolupracovali, ale také, aby se žáci naladili na angličtinu a začali v daném jazyce přemýšlet,“ vysvětluje smysl nesoutěžní části akce hlavní organizátorka.

V samotné soutěži spolu zápolili vždy zástupci jednotlivých tříd. „Skupiny byly rozděleny tak, aby náhodně losovaná slova odpovídala úrovni slovní zásoby daných ročníků. Takže například šesťáci z Lichnova soutěžili s žáky z šestého ročníku ze Záhuní. Pro všechny ročníky jsme navíc měli připravený výběr snadnějších slov na hláskování do začátku soutěže a náročnějších slov do dalších kol,“ poodkrývá promyšlené organizační záležitosti Hana Poláková, které s přípravou a plánováním akce pomáhaly angličtinářky Mgr. Gabriela Mynářová a Mgr. Ing. Martina Havlíková.

„Soutěž se mi líbila, ale byla jsem strašně nervózní. Ke konci jsem dostala těžké slovo, a to jsem popletla, přesto bych se přihlásila znovu,“ přemýšlí soutěžící z šesté třídy Denisa Chromečková. „Nejhorší je, že výběr slov je náhodný a nikdy nevíte, co na vás padne. Je to hodně o štěstí, ale i tak se mi to líbilo,“ komentuje svou účast její spolužačka Verča Ungerová.  

Ve Spelling Bee je důležitá znalost jednotlivých náhodně losovaných anglických slov a anglické abecedy. Je pravda, že nejednou velkou měrou o výhercích rozhodovalo štěstí. „To k této soutěži patří. Musím ale zaslouženě pochválit všechny žáky, kteří se do soutěže přihlásili nejen za statečnost, ale šlo vidět, že se na soutěž připravovali a že mají angličtinu rádi. Vážíme si toho, že se do soutěže zapojili, a děkujeme žákům i paní učitelce z hostující školy, že do Lichnova přijeli a že se jim u nás líbilo. První místa i pohár si odvezli do Frenštátu zaslouženě. Gratulujeme,“ uzavírá Hana Poláková. Celkové první místo a pohár získala žákyně VIII. B třídy ze Základní školy Záhuní.

Všichni účastníci soutěže obdrželi účastnický list a diplom a také drobné ceny. Žáci, kteří se umístili na první třech místech v ročníku, navíc získali věcné ceny v podobě anglické literatury a přehledů anglického jazyka. Finanční prostředky na nákup cen poskytl Spolek rodičů a přátel školy v Lichnově.

„Velké poděkování patří všem našim angličtinářkám, které se na přípravě soutěže podílely. Atmosféra soutěže byla fajn a myslím, že si spellovací klání soutěžící užili. Poděkování patří také týmu naší školní jídelny, který se postaral o svačinku pro soutěžící i jejich doprovod. Základní škole Záhuní patří rovněž můj dík za to, že své soutěžící i s doprovázející paní učitelkou do naší školy vyslala. Věřím, že pro příští rok se soutěž rozroste o účastníky z dalších škol z blízkého okolí,“ uzavírá ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V okresním kole ve florbale bojovali i naši sportovci. Wayne Rek se ukázal jako výborný střelec

Žáci čtvrté a páté třídy se v úterý 19. listopadu 2024 zúčastnili okresního kola ve florbale ve sportovní hale na Základní škole Emila Zátopka v nedaleké Kopřivnici. Jak už bývá na naší škole tradicí, skupinu sportovců doprovázel učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který tentokrát vzal s sebou asistentku pedagoga Danielu Vaculovou. Naši školu reprezentovali chlapci Matyáš Hamrozi, Ondra Klímek, Adam Kuchta, Wayne Rek, Jarek Růžička a Ondra Zeman a jediné děvče Saša Kellerová.

Týmy byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech s tím, že vítězové skupin se utkali o první – postupové místo do krajského kola.

V prvním zápase naše družstvo narazilo na budoucí finalisty z Lubiny, kteří se brzy dostali do vedení 1:0. Brzy však srovnal překvapivou střelou Adam Kuchta. Převaha hráčů z Lubiny byla výrazná, nás však v bráně podržel Jarek Růžička. Bohužel pár minut před koncem se lubinským podařilo zvýšit na 2:1 a tento výsledek vydržel až do konce.

V druhém utkání jsme nastoupili proti kopřivnické Základní škole 17. listopadu. Zápas probíhal velmi podobně jako předchozí, kdy jsme srovnali na 1:1 díky brance Wayna Reka. Poté však přišly dvě rychlé branky soupeře a konečný výsledek 3:1 pro Kopřivnici znamenal, že v posledním zápase jsme se utkali o konečné třetí místo ve skupině.

„Proti týmu Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm jsme nastoupili s velkým odhodláním získat alespoň jeden bodík do konečné tabulky. Kluci statečně bojovali, náš nejlepší hráč Wayne Rek ostřeloval branku ze všech pozic. Bohužel žádná střela se neujala a zápas skončil 0:0,“ popisuje poslední napínavý souboj florbalistů Daniela Vaculová.

Po sečtení vstřelených a obdržených branek jsme se těsně dostali na konečné třetí místo ve skupině. Celkovým vítězem a postupujícím se stal domácí tým Základní školy Emila Zátopka. Na druhém místě skončili sportovci ze Základní školy Lubina a třetí příčku obsadili florbalisté ze Základní školy 17. listopadu v Kopřivnici. Žáci ze Základní školy v Mniší získali bramborovou medaili a skončili na čtvrtém místě. Naši sportovci vybojovali pátou příčku z celkových osmi.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Exkurzi na obecní úřad mají za sebou obě devítky. Poděkování za poutavé povídání patří panu starostovi

S novým školním vzdělávacím programem, podle nějž se ve škole učí od loňského září, upevnila škola také spolupráci se zřizovatelem. Žáci devátého ročníku mají v učebním plánu pevně zakotvenu exkurzi na obecní úřad, kde je s jeho fungováním, ale také s obecní samosprávou vždy seznámí osobně starosta obce Ing. Aleš Mičulka.

Žáci z IX. A navštívili obecní úřad ve čtvrtek 3. října 2024, žáci IX. B se tam vydali až ve čtvrtek 21. listopadu 2024. „Povídání s panem starostou jsme naplánovali na dvouhodinovku Výchovy k občanství. Žáky jsem předem vyzvala, aby si připravili otázky o obci, obecním úřadě, vedení obce i práci starosty,“ uvádí ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která obě třídy na exkurzi doprovázela. „Cestou na úřad jsem se dětí poptala, co si pro pana starostu nachystaly. Už z připravených otázek mi bylo jasné, že se o dění v obci zajímají a mají přehled.“

Povídání pana starosty žáky zaujalo. Žáci z IX. A měli hned několik postřehů. Lukáš Goláň uvádí: „Hodně mě překvapilo, jak dlouho dokázal pan starosta mluvit o své práci.“ Během exkurze však nebyl aktivní pouze pan starosta, ale také žáci. Mnohé otázky padaly bez přípravy třeba nad územním plánem, rozpočtem nebo nad obrovskými krabicemi s projekty. Daniela Minárika zaujala informace o financích vynakládaných na opravy silnic, Veronika Koudeláková byla překvapena, jak dlouho vykonává pan starosta tuto funkci a Izabela Pustějovská pro změnu uvádí: „Překvapilo mě, že v obci nerozhoduje pan starosta sám, ale že rozhoduje spolu s obecní radou.“

V IX. B to bylo podobné. Jiří Jalůvka zhodnotil exkurzi takto: „Návštěva u pana starosty byla zajímavá. Dozvěděl jsem se hodně novinek.“ Ema Holubová upřesňuje: „Zajímavý byl pro mě územní plán s vytyčením míst, kde se může, a kde se naopak nemůže stavět.“ „Mě zase zaujalo, jak velká naše obec je. Netušil jsem, že naší obci patří půl kruhového objezdu u Frenštátu a sjezdovka u Kopřivnice.“ Mapy a celková rozloha Lichnova překvapily i Valerii Pustějovskou. A Adam Kuběna pro změnu se smíchem uvádí: „Mě nejvíce zaujalo, že si pan starosta všímá, co se v obci děje. Například že zaregistroval, jak jsem přejížděl na kole křoví u obecního úřadu.“

„Panu starostovi patří naše velké poděkování za čas, který s námi strávil, za poutavé povídání, které si pro nás připravil, ale také za ochotu odpovídat na naše všetečné otázky. Také pro mě byly některé informace úplně nové a těší mě, že jsem měla příležitost opět trošku více poznat obec, kde se nachází naše škola,“ vzkazuje na obecní úřad poděkování ředitelka školy.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši florbalisté slavili umístění na bedně, získali druhé místo

V okrskovém kole ve florbale IV. kategorie se ve středu 20. listopadu 2024 střetli naši florbalisté ze sedmých, osmých a devátých tříd s týmy z dalších pěti základních škol okolních obcí. Druhostupňoví žáci reprezentovali naši školu ve sportovní hale základní školy ve Štramberku a ukázalo se, že po loňském vítezství si stále drží velmi dobrou formu. Náš tým ve složení David Janyška, Max Havel, Libor Dobečka, Adam Kuběna, Tomáš Socha, Roman Chalupa, Dominik Kubala, Erik Štěpán, Jiří Jalůvka a Karel Valíček skončil na skvělém druhém místě.

Do turnaje se zapojili florbalisté ze základních škol z Lichnova, Štramberka, Hodslavic, Veřovic a také Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm.

Lichnovský tým loni v okrskovém kole této kategorie zvítězil, takže přijel v roli jednoho z favoritů. Velkou neznámou pro ně však byli hráči z Hodslavic, proti kterým nastoupili hned v prvním zápase a zvítězili 1:0, i když hodslavičtí žáci byli velmi nepříjemným soupeřem zejména v obranné fázi. Gólově se proti nim prosadil Adam Kuběna, který v celém turnaji předvedl velmi dobrý výkon. Naopak již tradičním soupeřem byl tým ze Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, s nimiž se naši sportovci střetli ve druhém zápase turnaje. „Tento zápas měl poměrně dramatický průběh, neboť náš tým musel otáčet nepříznivý vývoj zápasu a ve strhujícím závěru jsme skóre strhli na svoji stranu a zvítězili 3:2. Gólově se opět prosadil Adam Kuběna, který vstřelil dokonce dva góly a třetím gólem přispěl Tomáš Socha,“ hodnotí do poslední chvíle nejistý souboj Jarmila Kociánová, asistentka pedagoga, která spolu s učitelem tělocviku Mgr. Ondřejem Švrčkem náš tým do Štramberku doprovázela.

Třetí zápas proti veřovickým proběhl zcela v režii našeho týmu a skončil jasným poměrem 4:0 ve prospěch Lichnova. Další góly přidali Adam Kuběna, Tomáš Socha a prosadili se také Dominik Kubala a Erik Štěpán. „Turnaj se vyvinul tak zajímavě, že náš poslední zápas proti domácímu týmu ze Štramberka zároveň rozhodoval o celkovém prvenství v turnaji. Naši hráči si uvědomovali, že jim k prvenství pomůže pouze výhra. Tomu odpovídalo nasazení, které bylo více než stoprocentní. To platilo ovšem i pro soupeře,“ dodává napínavě Jarmila Kociánová.

Zápas byl plný osobních soubojů a krásných florbalových akcí. Góĺově se prosadil Tomáš Socha, ale bohužel i soupeři se povedlo skórovat a další góly už nepadly. Zápas skončil remízou, která zajistila celkové vítězství štramberskému družstvu. „Na našem týmu bylo znát zklamání, ale je potřeba říct, že bojovali až do poslední chvíle. Několika výbornými zákroky podpořil výkon našeho týmu také brankář Maxmilián Havel,“ uzavírá Jarmila Kociánová.

Konečné pořadí se ustálilo v následující podobě:

  1. ZŠ Štramberk
  2. ZŠ Lichnov
  3. ZŠ Tyršova
  4. ZŠ Hodslavice
  5. ZŠ Veřovice

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Prvostupňoví žáci nasbírali více než tunu lesních plodů. Pomohou tak zvířatům přečkat zimu

Vyhodnocení školní soutěže v kategorii žáků základní školy ve sběru lesních plodů bylo slavnostně vyhlášeno v úterý 19. listopadu 2024 na hlavní chodbě školy. Do soutěže se zapojili žáci prvního stupně, kteří sbírali jednotlivě nebo ve skupinách s kamarády či sourozenci. Soutěž ve spolupráci s kolegy organizovala učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová. Nasbírané lesní plody poputují chovatelům drobné zvěře a místnímu mysliveckému sdružení.

Letošní úroda kaštanů, žaludů i bukvic byla velká a žáci se činili. Nasbírali více než jednu tunu lesních plodů. Vyhodnocení soutěže se uskutečnilo na hlavní chodbě školy a oceněni byli jak jednotlivci, tak skupiny. Diplomy a drobné ceny předala žákům ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová a zástupkyně pro první stupeň Mgr. Markéta Martinů.

Místní myslivci byli s výsledkem školního sběru nadmíru spokojeni. Honební společenstvo předalo škole sponzorský dar ve výši patnácti tisíc korun, který byl spravedlivě rozdělen mezi mateřskou školu a první a druhý stupeň základní školy. Peníze budou využity na přírodovědně založený program nebo přírodovědnou exkurzi.

„Děkujeme dětem za zapojení do soutěže i za zájem pomoci zvířatům přečkat zimu. Děkujeme také vychovatelkám školní družiny, které pomáhaly sběr zapisovat a vyhodnocovat. Nejúspěšnějším sběračům lesních plodů gratulujeme,“ dodává k pravidelné podzimní akci Bohdana Hutyrová.

Za základní školu bylo nasbíráno 1 022,7 kg kaštanů a žaludů pro chovatele drobné zvěře a myslivecké sdružení.

Výsledné pořadí zapojených žáků za jednotlivce i skupiny je následující:

Jednotlivci:

  1. Debora Slezáková, 140 bodů, I. Třída
  2. Vanesa Mičkalová, 111 bodů, V. Třída
  3. Jakub Číž, 110 bodů, I. třída
  4. Štěpán Jirkovský, 98 bodů, III. Třída
  5. Julie Bordovská, 87,5 bodů, II. třída

Skupiny:

  1. Jindřich Nevěřil, Kateřina Tichavská, Václav Tichavský, 450,5 bodů
  2. František Mičulka, Ondřej Zeman 391 bodů
  3. Daniel Stražovec, Marian Stražovec, 293 bodů
  4. Kristian Klímek, Dominik Klímek 276 bodů
  5. Šimon Matúš, Tereza Matúšová 186 bodů

Do soutěže se zapojily také děti z mateřské školy. Vyhodnocení této kategorie soutěže proběhlo zvlášť.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Správná pětka: Budoucí šesťáci z Mniší přijali pozvání do naší školy

V pátek 15. listopadu 2024 se uskutečnilo tradiční setkání Správná pětka, jehož cílem bylo přivítat žáky páté třídy ze Základní školy Kopřinice-Mniší, z nichž někteří od příštího školního roku rozšíří řady naší školy na druhém stupni. Celkem dorazilo šestnáct žáků, přičemž výrazně převažovali chlapci, kterých bylo čtrnáct oproti pouhým dvěma dívkám.

„Setkání začalo v tělocvičně, kde jsme žáky rozdělili do týmů. V časovém limitu se snažili splnit deset úkolů zaměřených na spolupráci a týmového ducha. Mezi úkoly patřilo například skládání origami, stavba co nejvyšší věže z deseti kelímků, vymýšlení krátkých vtipů nebo kreslení týmového portrétu,“ uvádí třídní učitel páté třídy Mgr. Ondřej Švrček, který připravil tyto aktivity ke stmelení dětí, ale také aby se žáci obou škol společně pobavili a uplatnili své kreativní myšlení.

Poté se účastníci rozdělili na dvě skupiny a vyzkoušeli si interaktivní aktivity. Například robotiku s našimi žáky Dominikem Dreslerem a Tomášem Sochou, kteří nově příchozí páťáky seznámili s roboty DASH. Poté, co se všichni naučili roboty ovládat, pokoušeli se s nimi projet připravené trasy. „Přestože to nebylo vždy snadné, všichni se do úkolu zapojili s nadšením a užili si spoustu legrace,“ vzpomíná asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

V jiné z učeben se zase zápolilo ve vědomostní soutěži Kahoot na téma jídlo, exotické ovoce, zelenina a koření. Kahoot připravil učitel informatiky Bc. Michal Karban. „Zpočátku se ozývaly hlasy, že otázky jsou těžké, nakonec ale hra všechny vtáhla a přinesla nové zajímavé poznatky,“ popisuje dále Jarmila Kociánová.

Po aktivitách si žáci z Mniší vychutnali připravenou svačinu v naší moderní školní jídelně. Poté se všichni sešli v učebně páté třídy, kde si mohli ve skupinkách vyzkoušet vzdělávací aplikaci Blooket, která byla pro hostující páťáky novinkou. O to více je hra bavila a přinesla další interaktivní způsob učení.

Po třetí vyučovací hodině se všichni účastníci sešli na hlavní chodbě, kde vznikla společná fotografie na památku. Bylo vidět, že mezi některými dětmi už vznikly zárodky přátelství, a loučení probíhalo v srdečné atmosféře.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V okresním kole florbalu skončili naši chlapci čtvrtí

První zápasy okresního kola florbalového poháru základních škol kategorie III pro žáky šestých a sedmých tříd se odehrály ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici v pátek 8. listopadu 2024. Náš dvanáctičlenný tým sehrál celkem čtyři zápasy a z pěti škol, které mezi sebou změřily síly, obsadil čtvrté místo.

Ve skupině A naši školu reprezentovali šesťáci Jakub Janák, Alex Tichavský, Milan Žáček, Jan Holub, Radim Zeman, Dalibor Kapica a sedmáci Jan Pustějovský, František Špaček, Lukáš Osterezy, Zdeněk Hlavička, Vít Hlaváč a David Janyška. Jako soupeři proti našemu týmu nastoupili žáci z Veřovic, dále ze Základní školy 17. listopadu z Kopřivnice, Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm a domácí tým Základní školy Emila Zátopka.

Turnaj se hrál systémem každý s každým, takže naše škola sehrála celkem čtyři zápasy a poměřila síly se všemi družstvy zúčastněných škol.

Na úvod byl našim florbalistům nalosován tým Základní školy 17. listopadu, se kterým jsme prohráli 1:4, gólově se prosadil šesťák Milan Žáček. Na druhý zápas jsme nastoupili proti týmu ze Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. „Při tomto zápase jsme podali výborný výkon, který skončil trochu smolnou remízou 1:1. Remíza naše hráče velmi mrzela, a nakonec nás tato ztráta bodů stála umístění na bedně. Stačila jen na horší skóre, skončili jsme na čtvrtém místě právě za našimi soupeři. Gól dal opět Milan Žáček,“ popisuje sportovní událost doprovázející asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Ve třetím zápase jsme se postavili týmu ze Základní školy Veřovice, kde se nám podařilo výrazněji gólově prosadit, a Jakub Janák dokonce dosáhl na hatrick. Jedním gólem ho doplnil opět Milan Žáček. Na závěr nás však čekal nejtěžší soupeř – tým ze Základní školy Emila Zátopka z Kopřivnice, který procházel turnajem zcela suverénně a bez inkasovaného gólu. „Stanovili jsme si taktiku založenou zejména na obraně a téměř do poloviny hrací doby se nám ji dařilo velmi dobře dodržovat a favorita lehce znervóznět. Nakonec se ale soupeř dokázal prosadit a porazil náš tým 8:0,“ vzpomíná učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.

Přesto si naši hráči zasloužili velkou pochvalu za bojovnost a plnění taktických pokynů. „Je třeba také vyzdvihnout výborný výkon našeho brankáře Jana Holuba a dvou našich střelců Milana Žáčka a Jakuba Janáka,“ dodává ještě Ondřej Švrček.

Konečné pořadí týmů základních škol se ustálilo v následující podobě:

1. místo – ZŠ E. Zátopka, Kopřivnice

2. místo – ZŠ 17. listopadu, Kopřivnice

3. místo – ZŠ Záhuní, Frenštát pod Radhoštěm

4. místo – ZŠ Lichnov

5. místo – ZŠ Veřovice

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Básníci z naší školy prosili zlatou rybku na literární soutěži v Čeladné

Literární soutěže Kalusův kalamář se v pátek 8. listopadu 2024 zúčastnili čtyři žáci druhého stupně. Soutěž nese název po významné osobnosti našeho regionu, básníku a učiteli Josefu Kalusovi, a v Čeladné má dlouholetou tradici. Naše škola však zažila svou premiéru. Čtveřice vybraných žáků ve složení Eliška Hrnčárková z VI. třídy, Nikol Goláňová ze VII.A, Martina Hilscherová z VIII.A a deváťák Daniel Švec se nezalekla ani brzkého vstávání, ani dlouhé cesty, a společně s učitelkou češtiny Mgr. Gabrielou Mynářovou se s lehkou nervozitou vydali do Základní školy Čeladná.

„Když přišla pozvánka na soutěž, ani chvíli jsme s kolegyněmi neváhaly a hned jsme začaly uvažovat o tom, koho do Čeladné vyšleme,“ popisuje češtinářka výzvu v podobě našeho premiérového zapojení do této tradiční soutěže. Za našimi soutěžícími se jako podpora vydala také ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, kterou – coby češtinářku – zajímalo uchopení takového druhu soutěže, ale také návštěva Památníku Josefa Kaluse.

Po krátkém úvodu se všichni žáci rozdělili do tří kategorií a zasedli do lavic, kde je čekala hodina kreativity při psaní básní na téma: Rybičko zlatá, přeji si... Eliška a Nikol byly zařazeny do druhé kategorie pro šestý až sedmý ročník, která měla za úkol napsat minimálně šest slok, Martina s Dankem spadali do třetí kategorie s kritérii ještě náročnějšími, a to s minimem osmi slok čtyřveršových slok.

Po skončení soutěže byla žákům i doprovodu nabídnuta svačinka a následoval výlet do Památníku Josefa Kaluse. Po obědě, který žáci dostali v rámci startovného, proběhlo vyhlášení výsledků. Z každé kategorie byl vyhlášen pouze ten nejlepší, ale každý účastník si odnesl cenu a účastnický list.

„Myslím, že jsme se soutěže neúčastnili naposledy. Organizátoři si skvěle poradili i s téměř dvakrát větším počtem soutěžících, než byli doposud zvyklí. Vše proběhlo dokonce rychleji, než bylo v plánu, a naši žáci se svými básněmi rozhodně neudělali ostudu,“ uzavírá účast na soutěži Gabriela Mynářová. 

A jak popsali své dojmy samotní žáci? „Za mě to bylo lepší než psát písemku z ruštiny. 😊 Podíval jsem se do jiné školy, která mě fascinovala svými specializovanými učebnami, například pro přírodní vědy, a laboratoří. Básničku jsme psali na téma Rybičko zlatá, přeji si. Ze začátku bylo trochu obtížné něco vymyslet, ale když jsem se do toho ponořil, tak se to psalo samo. Následně jsme jeli do památníku Josefa Kaluse, kde jsme dostali křížovku, kterou jsme měli vyřešit pomocí všech vystavených věcí, co se tam nacházely. Překvapily mě hlavně staré zachované lavice,“ říká k tvůrčímu soutěžnímu dopoledni Dan.

Martina za sebe dodává: „Soutěž jsem si velice užila. Bylo super vidět, kolik různých lidí sdílí stejný koníček jako já. I přestože jsem nevyhrála, tak jsem si to užila. Bylo to těžké, ale myslím, že to stálo za to. Také jsem si poté užila prohlídku Památníku Josefa Kaluse. Zajímavé taky bylo vidět, jak vypadá jiná škola a jak to tam funguje.“

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Zahradníkův rok v naší škole započal s prvními podzimními dny poslední sklizní a úpravou pozemků

Žáci šesté třídy se v předmětu Pěstitelství a chovatelství v měsíci říjnu a listopadu pustili do zvelebování zahrady pod vedením svých učitelů pracovních činností Mgr. Moniky Čempel a Mgr. Ondřeje Švrčka.

Holky a kluci postupně připravují půdu pro květnatou louku před budovou školy. „Úkol je to nelehký, žáci už odvozili spoustu drobného kamení, aby mohla semínka zakořenit, plejí a přerývají, aby plevel neměl šanci škodit,“ vysvětluje Monika Čempel.

Mladí zahradníci na školním pozemku také sklidili poslední podzimní úrodu. „Tolik využitelný a zdravý mangold jsme si zpracovali a bude se nám hodit při vaření v zimních měsících,“ dodává učitelka. Nezapomnělo se ani na další super potravinu – česnek. „V říjnu jsme připravili záhonek na sadbu česneku, který děvčata v listopadu zasela. Do bylinkového záhonu přišla pažitka, kterou jsme měli předpěstovánu v květináčích,“ popisuje dále Monika Čempel.

Kluci přeryli záhony a připravili tak půdu k zimnímu odpočinku. Původní vyvýšené záhony, o které pečují žáci prvního stupně, již téměř dosloužily. „Rozhodli jsme se, že na jarní výsadbu připravíme nové vyvýšené záhony a šesťáci se do práce pustili s neuvěřitelnou zručností,“ doplňuje za mužské osazenstvo učitel Ondřej Švrček.

„Chválím žáky za jejich znalosti a dovednosti v zahradničení. Spousta dětí pomáhá svým rodičům a prarodičům na zahradách a je vidět, že se velmi dobře orientují,“ dodává závěrem Monika Čempel.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Nicholas Winton – příběh o statečnosti a lidských hodnotách zaujal osmáky i deváťáky

Žáci osmých a devátých tříd se ve středu 6. listopadu 2024 zúčastnili programu ve frenštátském kině, který se věnoval osobnosti Nicholase Wintona. V první části zhlédli dokument Síla lidskosti, poté následovala beseda s dramaturgem celého programu Zdeňkem Tulisem.

Učitelka dějepisu Mgr. Ivana Michaličková, která program pro naše žáky zajistila, k akci uvádí: „Zaujala nás z programu spousta věcí. Z tak bohatého a naplněného života, který Nicholas Winton žil, nejde ani vše popsat. Proto ve stručnosti uvádím alespoň ty nejzajímavější momenty tak, jak jsme zachytili, že je vnímali naši žáci:“

  • Wintonovi se podařilo zachránit z Československa 669 dětí.
  • Celých padesát let tajil, že něco takového dokázal, dokonce to nevěděla ani jeho manželka.
  • K odtajnění celé akce došlo náhodou až v roce 1988, kdy se mnoho zachráněných dětí setkalo se svým zachráncem.
  • Nejsmutnější byly okamžiky, kdy děti musely opustit své rodiče. Když se po válce vrátily, většinou nenašly nikoho, kdo by přežil.
  • Poslední vlak, který měl odjet z Prahy, Němci zdržovali tak dlouho, až nakonec neodjel, protože začala druhá světová válka. Z dětí, které ve vlaku seděly, žádné nepřežilo.
  • Abychom uctili památku Nicholase Wintona, mohli jsme použít telefony, abychom světlem naplnili celý sál. Bylo to velmi působivé.
  • Nicholas Winton na nás zapůsobil svým životem, chováním i rozhodováním – hlavně rozhodnutím, které učinil krátce před válkou: mohl totiž jet lyžovat do Švýcarska, místo toho se rozhodl na poslední chvíli zachránit stovky dětí před jistou smrtí.
  • I ve velmi vysokém věku se stále usmíval, vyzařoval pozitivní energii, řídil auto a nikdy si nenechal ujít příležitost k pilotování letadla.
  • Dožil se 106 let.

„Celý program byl velmi dojemný a spolu s žáky jsme si uvědomili, jaké jsou skutečně důležité hodnoty v lidském životě. Zpátky do školy jsme odcházeli s novými vědomostmi, ale také plni dojmů,“ dodává závěrem Ivana Michaličková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Putovní pohár z meziškolní soutěže Lichnovský chytrolín si letos odvezli žáci ze základní školy v Mniší

Rok od roku malých chytrolínů přibývá. Přesvědčili jsme se o tom na tradiční meziškolní vědomostní soutěži Lichnovský chytrolín, kterou naše škola pořádala v úterý 5. listopadu 2024. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet škol. S devíti zapojenými školami jsme tak pokořili i loňskou statistiku. S radostí jsme přivítali žáky základní škol z okolních obcí – Mniší, Tiché, Trojanovic, Lubiny, Štramberka, ale také žáky z nedalekého Frenštátu, a to z obou škol – Tyršova a Záhuní. Dalekou cestu vážili žáci z obce Rybí.

Soutěže se zúčastnily tříčlenné týmy složené ze žáků třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Naši školu reprezentovali třeťák Šimon Matúš, čtvrťák Ondřej Zeman a páťák Ondřej Hilscher. „Kluci bojovali jako lvi a za jejich reprezentaci školy, jim patří velké díky,“ chválí naše reprezentanty organizátorka soutěže a učitelka prvního stupně Mgr. Kateřina Martinková.

Soutěž byla rozdělena na tři části. Na zahřátí si malí chytrolíni vyzkoušeli poznávačku „hlášek“ z filmů a pohádek formou hry Kahoot. Poté se už zapotili u matematicko-logických řad. V druhé části na žáky čekala práce s robotem. Děti měly za úkol samy naprogramovat roboty tak, aby zvládli cestu kolem krmelců s kaštany. Každý robot se měl dotknout alespoň z části jeho hranice a dojít bezpečně do cíle. „Tento okruh byl, dle nadšených pohledů dětí, nejvíce úspěšný a patří za něj velké díky kolegovi Ondřeji Švrčkovi, který celý plán domyslel do nejmenšího detailu,“ usmívá se Kateřina Martinková. Poslední oblastí byla část komunikační, kdy pomocníci z devátých tříd ukazovali týmům zašifrovaná slovíčka, písničky, rostliny a zvířata. „I za jejich výpomoc během soutěže bych ráda poděkovala,“ dodává učitelka.

A jak to celé dopadlo? Putovní pohár a obohacující encyklopedie si odvezli vítězové do Mniší, druhou příčku obsadili žáci ze Štramberka a soutěžící z Rybí cestu nevážili zbytečně, protože obsadili třetí místo.

„Chtěla bych poděkovat kolegyni Kateřině Martinkové a kolegovi Ondřeji Švrčkovi za přípravu soutěže, dále všem žákům devátého ročníku za výpomoc během soutěže, paním kuchařkám za přípravu svačinek pro soutěžící i jejich doprovod a celému vedení školy za bezvadnou organizaci akce. Vítězům gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za účast a těšíme se na další ročník opět napřesrok,“ uzavírá slovy díků ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Soutěže mladých zoologů v Ostravě se zúčastnili také naši žáci

Osmáci a deváťáci vyjeli ověřit své přírodovědné znalosti do ostravské zoo v pondělí 4. listopadu 2024 na Soutěž mladých zoologů. Tématem letošního podzimního klání byli Savci moří. Žáci se kromě anatomie a chování savců věnovali také prohlídce zoologické zahrady v Ostravě.

V soutěži druhostupňoví žáci prověřili své znalosti v anatomii, chování savců, jejich způsobu života i ochraně a ohrožení,“ doplňuje dále obsahovou část soutěže doprovázející učitelka Mgr. Bohdana Hutyrová. Kromě soutěžení si žáci bez nutnosti platby vstupného mohli projít celý areál zoologické zahrady. „Pozorovali jsme zvířata v barvách podzimu. Obdivovali jsme také zrekonstruovanou voliéru Papua. Voliéra byla rozšířena téměř o polovinu, mohli jsme sledovat bezprostřední atmosféru deštného lesa a pestré papuánské ptáky,“ vzpomíná Bohdana Hutyrová.

Voliéra je průchozí a následuje expozice Papua. Tam žáci strávili svůj čas před soutěží. Prohlédli si zde ohrožené druhy zvířat zejména ze skupiny plazů a ryb. Interiér pavilonu je rozdělen do pěti expozičních celků a k vidění byli třeba lezci, varani, krajty, mořští klauni a sasanky.

Posláním zoologické zahrady je nejen přispět k biologické rozmanitosti, ale také se aktivně věnovat vzdělávací a výchovné činnosti. Přítomnost živých zvířat napomáhá k vytváření pozitivních postojů dětí i dospělých ke zvířatům a přírodě vůbec. Soutěže jsou realizovány za podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva životního prostředí ČR.

V měsíci březnu proběhne výročí soutěže Velké ceny zoo, která se v Ostravě koná už od roku 1975. „Rádi bychom se Velké ceny zoo v Ostravě zúčastnili a už se tedy těšíme na další výjezd. Akce byla podpořena Spolkem rodičů a přátel školy, které přispělo na dopravu žáků do Ostravy, za což moc děkujeme,“ uzavírá učitelka přírodopisu.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Oznámení o omezení provozu mateřské školy a školní družiny

Základní škola a Mateřská škola Lichnov, okres Nový Jičín, příspěvková organizace, oznamuje, že po dohodě se zřizovatelem bude omezen provoz mateřské školy a školní družiny dne 6. 12. 2024. Provoz bude tento den pouze do 15:00 hodin.

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová


Pozvánka na tradiční Vánoční jarmark

Vážení rodiče, prarodiče, přátelé a příznivci školy,

dovolte mi, abych Vás jménem dětí a zaměstnanců naší školy srdečně pozvala na tradiční akci naší školy – Vánoční jarmark, který se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince ve spolupráci se Spolkem rodičů a přátel školy.

Akci zahájíme v 16 hodin slavnostním vystoupením školního pěveckého sboru Lichnováček, které vzniklo ve spolupráci s První soukromou základní uměleckou školou MIS Music Kopřivnice pod taktovkou MgA. Jiřího Najvara. Děti ze školní družinky Smajlíků se pochlubí představením Krtek a kalhotky, které secvičily pod vedením vychovatelky Ing. Alice Červenkové a mělo svou premiéru na přehlídce Halloweenský Motýlek věnované handicapovaným dětem.

V mezičase na Vás čeká spousta krásných vánočních výrobků, ozdob a dekorací, které pro Vás připravily děti ze všech tříd mateřské i základní školy, tradiční Čertovský bufet i slavnostní Vánoční kavárna SRPŠ – během její návštěvy budete mít skvělou příležitost prohlédnout si nově zrekonstruované prostory naší školní jídelny. Svým nákupem na jarmarku podpoříte prostřednictvím SRPŠ děti v mateřské škole i žáky základní školy. O výtěžku z akce Vás budeme informovat.

Přijďte mezi nás v adventním čase, pojďme naši školu proměnit v místo, kde se všichni zastavíme v předvánočním shonu, strávíme příjemnou chvíli společným setkáním a setkáním s přáteli. Dejme příležitost dětem ukázat školu svým blízkým a naplňme adventní čas pohodou a klidem.

Moc se těšíme na Vaši návštěvu!

Mgr. Olga Síbrtová


Pět škol se utkalo na lichnovském hřišti. Našim fotbalistům za krásného počasí fandila celá škola 

V letošním roce se opět uskutečnil Školský fotbalový pohár FAČR, jehož organizace se zhostil tělocvikář a vášnivý fotbalista Mgr. Ondřej Švrček. Za příjemného podzimního počasí se tedy v pátek 1. listopadu 2024 sjely na fotbalové hřiště NFC Lichnov další týmy ze čtyř škol, aby se mezi sebou popraly o postup do dalšího kola. Do turnaje se zapojily Základní školy dr. Milady Horákové Kopřivnice a Základní škola Alšova Kopřivnice, Základní škola Npor. Loma Příbor a Základní škola Záhuní Frenštát pod Radhoštěm.  Na hřišti samozřejmě nechyběl ani tým pořádající lichnovské školy.

„Během turnaje se každé družstvo utká s každým, jeden zápas trvá dvacet minut a hraje se na celém hřišti,“ popisuje organizační záležitosti Ondřej Švrček.

Lichnovský tým přišli podpořit všichni žáci školy – druhostupňoví fandili celý den, ti mladší se svým pedagogickým doprovodem fandili alespoň u některých zápasů.

Naše družstvo ve složení Alex Tichavský, Milan Žáček, Jan Holub, Jakub Janák, Lukáš Osterezy, Daniel Kvita, Vitalyj Vintonyak, Libor Dobečka, Maxmilán Havel, Stanislav Růžička, Karel Valíček, Dominik Kubala, Lukáš Goláň, Adam Kuběna a statečný brankář David Janyška podalo srdnatý výkon a po jednom vítězství se umístilo na čtvrtém místě.

„Kluci statečně bojovali a zlepšovali se zápas od zápasu, hlavně v tom posledním podali skvělý výkon. Tomu přihlížela i ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová,“ dodává slova chvály na stranu kluků Ondřej Švrček. 

Ze suverénního vítězství a zaslouženého postupu se radovali chlapci ze Základní školy Záhuní. Na druhém a třetím místě se seřadily kopřivnické školy, Základní škola Alšova a Základní škola dr. Milady Horáková.

„Děkujeme Spolku rodičů a přátel školy za příspěvek na ceny pro vítězné týmy, Fotbalové asociaci České republiky za poháry, a hlavně NFC Lichnov za možnost turnaj uspořádat a přípravu bufetu nejen pro žáky, ale také pro všechny příchozí fanoušky,“ uzavírá úspěšný den organizátor Ondřej Švrček.

Mgr. Ing. Martina Havlíková  


Díky projektu Planeta Země 3000 jsme procestovali Chile od severu až na jih

Chile – země ledu a písku, tak zněl název projekce, kterou pro středoškoláky, gymnazisty a žáky základních škol připravili autoři projektu Planeta Země 3000. Díky cestovateli Aleši Lelkovi a jeho týmu mohli být také naši sedmáci, osmáci a deváťáci svědky dobrodružství na cestě po jihoamerické Chilské republice. Do kina ve Frenštátě pod Radhoštěm se více než devadesátičlenná delegace z naší školy vypravila ve středu 23. října 2024.

Vzdělávací film trval přibližně hodinu a začínal už v 8:15 hodin ráno. Projekcí provázeli dva moderátoři, kteří dechberoucí záběry a fotografie chilské přírody a kultury na místě komentovali a přibližovali tak českému žákovskému publiku v sále.

„Líbily se mi kamerové záběry ve filmu,“ svěřila se Martina z VIII. A třídy. Její spolužák Jirka ocenil zase to, že se nemusel učit: „Mám rád podobné akce, neučili jsme se. Ale i ten film byl zajímavý, připomněl jsem si například to, že Chile patří část Patagonie.“ „Také Velikonoční ostrovy náleží Chile,“ doplňuje ho Filip. „Mě zase zaujala chilská kultura, je to něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí my v České republice,“ dodává ještě osmák Standa.

Také ze strany pedagogů bylo slyšet pozitivní ohlasy. „Oceňuji, že máme možnost opustit obvyklé studijní prostředí školních tříd a že se žáci mohou vzdělávat i v jiných podmínkách a jiným způsobem, než jsme schopni jim ve škole nabídnout. Vzdělávací film byl příjemným a přínosným zpestřením výuky,“ kvituje pravidelnou akci třídní učitel VIII. A třídy Ing. Daniel Otýpka.

Do projektu Planeta Země 3000 je naše škola zapojena už dlouhodobě. Příští rok vezmou tvůrci mladé publikum za krásami Indie. A doufáme, že ani v příštím roce nebude naše škola ve frenštátském kině chybět.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Prvňáčci se adaptovali jako vlčí smečka na Vanaivanu

Celá první třída v pátek 11. října 2024 brzy ráno netrpělivě očekávala příjezd autobusu ke kostelu v Lichnově, aby mohla vyjet na adaptační kurz do skautského centra Vanaivan. Čekalo je jejich první velké dobrodružství mimo budovu školy. Náplní stmelovacího dne v Kopřivnici byly pohybové hry i aktivity, které měly za cíl podpořit nově vznikající kamarádství a vztahy ve třídě.

Ve skautském zázemí téměř dvacítku dětí s jejich třídní učitelkou Mgr. Kateřinou Martinkovou a školní psycholožkou Mgr. et Mgr. Terezou Schneiderovou s otevřenou náručí přivítaly hlavní organizátorky Dana Žambochová alias Borůvka a Radka Hyvnarová. Oběma instruktorkám se podařilo malé školáky hned první připravenou aktivitou zaujmout. Děti si zatancovaly a spojovaly svá těla do různých tvarů, například čínských nudlí. U této hry se prvňáci zahřáli, a hlavně pořádně nasmáli. Žáci také mimo jiné sháněli vlčí stopy, aby objevili cestu k pokladu, ale zapojili se i do spousty dalších pohybových aktivit.

„Smyslem celodenního pobytu bylo především děti stmelit a zanechat v nich první společné zážitky. A to se díky Daně, Radce a jejich připravenému programu na míru povedlo,“ uvádí třídní učitelka prvňáků Kateřina Martinková.

Čas oběda značil příjezd starosty obce Ing. Aleše Mičulky, který vyhládlým dobrodruhům dovezl oběd ze školní jídelny.

„Adaptační kurz se velmi vydařil. Žáci našli všechny stopy vlčích tlapek a díky tomu mohli hledat ukrytý poklad, nakonec se jim ho podařilo objevit a radost to byla veliká,“ potvrzuje třídní učitelka první třídy, která zároveň děkuje oběma organizátorkám stmelovací akce ve skautském centru Vanaivan i panu starostovi za dodání stravy.

Adaptační pobyt byl hrazen z projektu Lichnov: Pošli to dál, na který získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 67 tisíc korun. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Přijďte fandit našim žákům: Pozvánka na fotbalový turnaj škol v Lichnově

V pátek 1. listopadu 2024 se uskuteční na lichnovském hřišti fotbalový turnaj žáků druhého stupně. Také naši žáci budou mít ve sportovním klání své zastoupení.

Turnaj pro žáky od šestého do devátého ročníku se odehraje na fotbalovém hřišti od osmi hodin ráno a zúčastní se jej týmy ZŠ Lichnov, ZŠ Záhuní Frenštát pod Radhoštěm, ZŠ dr. Milady Horákové Kopřivnice, ZŠ Npor. Loma Příbor, ZŠ Alšova Kopřivnice. Pro týmy jsou nachystány ceny, poháry a diplomy, pro návštěvníky turnaje pak občerstvení na místním hřišti.

Také naše škola se chystá našim fotbalovým nadějím fandit. Na turnaj se zajdou podívat děti z prvního i druhého stupně, aby společně se svými kamarády a pedagogy podpořili naše fotbalisty. S sebou si mohou vzít drobné na občerstvení. Zváni jste i samozřejmě i Vy!

Budeme držet našim fotbalistům palce!

Mgr. Olga Síbrtová  


Už jste někdy pekli čarodějnické prsty? My už ano – v kroužku Cukrářských a kuchařských dobrot

Kulináři se v oblíbeném kroužku Cukrářských a kuchařských dobrot v pondělí 21. října 2024 doslova vyřádili. A to nejen po kuchařské stránce, ale také po stránce kreativní. Tématem jejich posledního říjnového setkání byl totiž Halloween a vše, co k němu patří. Z učebny vaření se tak linula vůně čarodějnických prstů, muffinů s černým krémem a příšerkami i strašidelných langošů.

„Třeba ty muffiny se opravdu povedly,“ chválí svůj kuchařský um čtveřice šesťaček a stejně jednotně se shodují i v tom, že času stráveného navíc ve škole vůbec nelitují: „Vždycky se sem těšíme a je škoda, že kroužek jen jednou za čtrnáct dní. Moc nás to baví.“

Také vedoucí kroužku Mgr. Monika Čempel je s mladými kuchtíky spokojená. „S radostí sleduji, jak jde žákům práce od ruky. Nadšení a zapálenost pro vaření a pečení z dětí čiší, a to mě těší ze všeho nejvíce,“ dodává.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Druhý stupeň fandil parahokejistům na Světovém turnaji v Ostravě

Zhruba polovina žáků druhého stupně se ve čtvrtek 10. října 2024 vydala do Ostravy, kde se konal Světový turnaj parahokeje IPH Cup. Turnaje se kromě České republiky zúčastnily také týmy Kanady, USA a Itálie. Zápas mezi posledními dvěma zmiňovanými celky měli možnost zhlédnout zájemci z řad našich žáků. Organizace pořádající tento turnaj nabídla školám vstup zdarma, aby pro hráče vytvořily atmosféru hodnou světového turnaje.  „Byla by škoda, kdybychom této nabídky nevyužili. Žáci dostali příležitost nejen zažít něco nového, ale také se podívat do Ostravar arény, kde se konalo například letošní hokejové mistrovství světa,“ popisuje Mgr. Ondřej Švrček, vedoucí akce.

Někteří žáci tento výlet pojali opravdu zodpovědně – vzali s sebou nakreslené vlajky, oblékli se do dresů nebo si přinesli vlajku Spojených států amerických. „Atraktivními se pro žáky staly zejména roztleskávačky a samozřejmě bufet,“ dodává učitelka Mgr. Gabriela Mynářová, která na akci doprovázela deváťáky.

Během zápasu se fandilo oběma týmům, v brance toho italského navíc nastoupil český gólman, který předváděl pěkné výkony, o čemž vypovídá i výsledek: Američani totiž vyhráli nad Itálií jen 2:0. „Žáci si z turnaje přivezli nové zážitky a domnívám se, že akce přispěla k dalšímu propojení žáků napříč jednotlivými ročníky. Největšími fanoušky byli určitě šesťáci Tomáš, Eliška a Denisa společně se sedmačkou Terkou a osmačkou Katkou, kteří se pravděpodobně objeví i v připravovaném filmu.“ popisuje Ondřej Švrček.

„Bylo to hodně dobré, nejvíce se mi ale líbilo, jak roztleskávačky tančily na ledě,“ popisuje své zážitky Tereza Drozdová ze VII.A.

„Bylo to boží, líbilo se mi fandění, byla to sranda,“ líčí s úsměvem na rtu Katka Machalová, která následně dodává: „Mohli jsme si vyzkoušet, jaké to je sportovat na vozíčku, zkusili jsme basketbal, dokonce i ty saně, na kterých se musí hokejisté pohybovat, a to bylo docela těžké – hlavně se na tom udržet.“

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Nejen tichého zpívání byli svědky páťáci a šesťáci při benefičním koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava

Unikátní setkání umělců z Janáčkovy filharmonie Ostrava se zhruba třicítkou sluchově postižených dětí ze Základní školy a Mateřské školy pro sluchově postižené a vady řeči z Ostravy-Poruby daly za vznik benefičnímu koncertu s názvem Ruce, které zpívají. Kulturní událost v krajském městě v pátek 4. října 2024 navštívili také žáci páté a šesté třídy naší základní školy.

Přibližně padesátku lichnovských žáků na benefiční koncert doprovodily učitelky hudební výchovy Bc. Hana Janečková a Mgr. Anna Urbanovská, třídní páťáků Mgr. Ondřej Švrček a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Benefiční koncert spojil klasickou podobu zpracování známých skladeb ze strany Janáčkovy filharmonie s tichým zpíváním dětí ve znakové řeči. „Bylo velmi zajímavé sledovat spojení takového hudebního tělesa, jako je Janáčkova filharmonie Ostrava, všeobecně známých písní jako Hallelujah, Hej mistře basů, Kdo vchází do tvých snů, má lásko a dalších a dětí se sluchovým postižením. Jejich vyjádření slov písní pomocí znakového jazyka byl pro nás skutečně nevšední zážitek,“ svěřuje se Jarmila Kociánová.

Podobně kulturní událost vnímali také šesťáci. „Jsem ráda, že jsem jela, byla to jedinečná příležitost něco podobného zažít. Bylo dojemné vidět sluchově postižené děti vyjadřovat se tímto způsobem. Ráda bych na podobný koncert jela ještě i s rodiči,“ říká k akci Eliška Hrnčárková. „Taky se mi to líbilo. Je super i to, že jsme se nemuseli učit,“ přiznává zase Dalibor Perez. Dalibor Kapica byl také s akcí spokojen: „Moc se mi to líbilo, třeba zvuk zvonů u jedné z těch písniček byl neskutečný.“

Zakoupením vstupenky na benefiční koncert ostravské filharmonie a školy pro děti s handicapem přispěli návštěvníci na nákup interaktivních dotykových monitorů a pomůcek pro zjednodušení učení právě do školy a do dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava. Více informací si můžete přečíst zde.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Evropský den jazyků jsme letos oslavili únikovou hrou s pokladem

Všichni žáci druhého stupně si ve čtvrtek 26. září 2024 připomněli, jak je důležité ovládat cizí jazyky. Při projektovém vyučování s názvem Evropský den jazyků si žáci zábavnou formou vyzkoušeli více i méně známé druhy jazyků. Za jednotlivé úkoly sbírali kódy, které je pak ve správné kombinaci navedly k truhle s pokladem. Akci na naší škole již dlouhodobě organizuje učitelka angličtiny a němčiny Mgr. Hana Poláková s pomocí svých kolegů z učitelského sboru.

Evropský den jazyků se v Evropské unii slaví už od roku 2001 vždy 26. září. Cílem svátku je propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích Evropy. A proto i my si ho na naší škole připomínáme pravidelně.

„Vždy se snažíme vymyslet originální úkoly tak, aby žáky bavily, aby byly nevšední a aby nějakým způsobem přispěly k rozvoji jejich jazykových dovedností. Tento rok jsme se rozhodli připravit stanoviště tak, aby připomínala únikovou hru. Žáci museli přemýšlet nejen u plnění jednotlivých úkolů, ale také při hledání pokladu, který byl nakonec rozdělen mezi všechny zapojené hledače pokladu,“ vysvětluje organizátorka Hana Poláková.

I když se v naší škole standardně vyučuje angličtina, němčina a ruština, na stanovištích se žáci museli vypořádat s celou řádkou dalších jazyků. Při plnění úkolů se setkali například se španělštinou, polštinou, maďarštinou, ale také třeba s morseovkou nebo znakovou řečí. Na závěr projektového vyučování žáci vytvořili plakáty, které jim budou ve škole Evropský den jazyků připomínat.

„Akce se nám vydařila, úkoly byly pestré a žáci je se zájmem plnili. Děkuji všem kolegům, kteří s přípravou Evropského dne jazyků pomohli, a děkuji také žákům za fair play a aktivní přístup k celé akci,“ uzavírá děkovně Hana Poláková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Ředitelské volno

V souladu s ustanovením § 24 odstavce 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, vyhlašuji na úterý 22. října 2024 ředitelské volno ze závažných technických důvodů – plánované přerušení dodávky pitné vody v obci.  

Tento den bude žákům odhlášena strava ve školní jídelně a nebude v provozu školní družina. 

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová


Na Mezinárodní soutěži dětí v zahradnických dovednostech se umístili dva žáci naší školy

Karolína Marková z šesté třídy a sedmák Vašek Tichavský vyrazili v pátek reprezentovat školu do Ostravy na Mezinárodní soutěž dětí v zahradnických dovednostech. V Ostravě se testovaly odborné znalosti, soutěž ale zabíhala také do praxe. Dvojici žáků naší školy doprovázela učitelka Mgr. Monika Čempel, která žáky k zájmu o obor vede ve svých praktických předmětech. Mezi silnou konkurencí se Vašek umístil na 25. místě a Karolína obsadila 43. pozici.

Soutěž se konala v Národním zemědělském muzeu v Ostravě-Vítkovicích a měla tři části. „Žáci prokazovali své teoretické znalosti v testu, dále soutěžili v určování a pojmenovávání rostlin a také ve floristice, která zahrnovala aranžmá květin,“ přibližuje akci Monika Čempel.

Doprovodným programem soutěže byla návštěva Muzea potravin a zemědělských strojů a Podzimní zahradnické trhy s názvem Život na zahradě. A tak si vedle uspokojivého umístění oba žáci z Ostravy přivezli také vzpomínky na netradiční den.  „Užili jsme si to. Máme spoustu nových zážitků i dárků,“ dodávají shodně naši reprezentanti. 

„Na oba jsem patřičně hrdá. Floristiku si žáci mohli poprvé vyzkoušet na tréninku ve škole ve středu těsně před soutěží a času na přípravu bylo opravdu málo. Přesto to zvládli výborně,“ dodává ještě závěrem Monika Čempel.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Šesťáci si užili adaptační pobyt ve skautském centru Vanaivan – ze tří dnů plných her jim zůstane spousta společných vzpomínek

Ještě plní síly po letních prázdninách vyrazili šesťáci ve středu 3. září v doprovodu své třídní učitelky Mgr. Ing. Martiny Havlíkové, asistentky pedagoga Zuzany Kocourkové a češtinářky Mgr. Anny Urbanovské na třídenní adaptační pobyt do skautského centra Vanaivan v Kopřivnici. Skautské zázemí na okraji města se jim do pátku stalo prostorem, kde vznikaly nové nezapomenutelné zážitky, ale rovněž zde započala společná cesta šestadvacetičlenné party napříč druhým stupněm základní školy.

Na adaptační kurz vyrazili žáci z Lichnova, ale také nově příchozí spolužáci ze základní školy v Mniší. „Jedním z cílů programu, který nám připravili lektoři z Vanaivanu, bylo určité stmelení nově vznikající party. A to se, myslím, povedlo na jedničku,“ komentuje smysl akce asistentka pedagoga Zuzana Kocourková.

Týmové hry a aktivity představovaly hlavní náplň adaptačních dní, ale zároveň byl žákům ponechán prostor pro vlastní zábavu. „Žáci se učili spolupracovat v různorodých skupinách a v případě potřeby si pomáhat. Učili se spoléhat jeden na druhého například při lezení na umělé horolezecké stěně a při vzájemném jištění. V různých aktivitách byli vedeni také k zodpovědnosti za své jednání a rozhodování nejen vůči sobě, ale i s ohledem na svůj tým,“ popisuje zase Anna Urbanovská, která ještě nezapomíná zmínit ochotu žáků zapojit se do úklidu. „Každý den se našli nějací dobrovolníci, kteří nám pomáhali s úklidem po obědě, myli a utírali nádobí.“

Ve volném čase se žáci nejčastěji bavili fotbalem nebo obyčejným pobíháním po areálu Vanaivanu. „Je to tady fajn. Jel bych znova,“ kvituje svou účast na adaptačním kurzu šesťák Adam. „Je tady sranda, líbí se mi hry, ale nejlepší byla horolezecká stěna,“ dodává jeho spolužák Jarek. „Mně se líbila noční hra, kdy jsme chodili ve tmě a vyměňovali si barevné lístky,“ vzpomíná zase David. Simči se pro změnu líbilo všechno. „Určitě bych jela zase, je to super.“

„Děkujeme lektorům ze skautského centra Vanaivan za připravený program a péči, moc jsme si pobyt užili, počasí nám vyšlo a atmosféra byla přátelská a podporující. S žáky i kolegyněmi jsme se lépe poznali a věřím, že ze společných zážitků a vzpomínek budeme čerpat při vzájemné komunikaci a spolupráci v dalších společných letech, které nás ve škole čekají,“ uzavírá děkovně Martina Havlíková.

Adaptační pobyt byl hrazen z projektu Lichnov: Pošli to dál, na který získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 67 tisíc korun. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Vyhlašujeme oblíbenou podzimní soutěž ve sběru kaštanů a žaludů

Také letos se můžete zapojit do každoroční podzimní soutěže lichnovské mateřské školy a školní družiny ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic, jejímž cílem je podpořit krmení lesních zvířat v zimním čase. Sbírat lesní plody mohou děti z mateřinky i všichni žáci základní školy včetně těch, kteří družinu nenavštěvují. Suché a zvážené plody odevzdávejte ráno před začátkem vyučování v ranní družině nebo při příchodu v mateřské škole. Nejlepší sběrači budou vyhodnoceni ve dvou kategoriích a pět nejlepších v každé kategorii bude odměněno. Vyhlášení výherců se uskuteční na začátku listopadu.

Kaštany a žaludy myslivci využívají v době, kdy má zvěř v důsledku nepříznivých klimatických podmínek omezený přístup k přírodním zdrojům potravy, a zvláště potom v době Vánoc. „Všechny lesní plody, které děti přinesou pro zvířátka, poputují k mysliveckému sdružení a k chovatelům drobné zvěře, mohou tak významně pomoci zvířátkům přečkat blížící se zimu. Důležité je, aby předkládané kaštany byly čerstvé, a ne plesnivé. Kaštan může zplesnivět v důsledku nedokonalého a škodlivého sušení a poznáme to tak, že po rozlousknutí mívá pod slupkou šedavý nebo černý povlak,“ dodává Mgr. Bohdana Hutyrová, která soutěž zaštiťuje.

Pro více informací o soutěži se můžete obrátit na organizátorky akce v naší škole Bc. Hanu Janečkovou za školní družinu a Lucii Vávrovou, DiS, za mateřskou školu.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka na odpoledne s ředitelkou a volby do školské rady

Vážení rodiče a další zájemci,

srdečně Vás zveme do naší školy na tzv. kurikulární odpoledne, setkání, kde bychom Vás rádi seznámili s naším školním vzdělávacím programem, ale také s vizí naší školy a plány na její další rozvoj. Součástí je prohlídka nově zrekonstruovaných prostor ve škole. Společné setkání se uskuteční ve čtvrtek 26. září 2024 od 16:30 do 17:30 hodin ve škole, sraz je na hlavní chodbě.

Předcházet mu budou volby do školské rady, které probíhají v čase od 16:00 do 16:30.

Těším se na Vás nejenom já, ale také další členové vedení školy.

Mgr. Olga Síbrtová


Nabídka zájmových aktivit v základní škole pro školní rok 2024/2025

Milé děti, vážení rodiče, 

naše škola připravila pro žáky školy nabídku odpoledních zájmových aktivit. Mezi aktivitami si určitě vybere každý.

Nabídku kroužků naleznete zde:

Kroužky povedou většinou pedagogové naší školy. Přihlášku do kroužků najdete ke stažení zde, jinak je k vyzvednutí u vedoucích kroužků nebo třídních učitelů. Termín odevzdání přihlášek je do úterý 24. září 2024, přihlášky odevzdávejte vedoucím kroužků, v případě jejich nepřítomnosti pak na sekretariátu školy.

Zájmové aktivity pořádané naší školou budou organizovány od pondělí 30. září 2024. V případě, že se nenaplní minimální kapacita, nebude kroužek otevřen. V případě naplnění kapacity rozhoduje o přijetí do kroužku pořadí při podání přihlášky.

Nabízíme také pestrou nabídku zájmových aktivit, které organizujme ve spolupráci s externími organizacemi. Tradičně již se Sportovní basketbalovou školou, společností Gympar a nově také přidáváme zájmové aktivity ve spolupráci s DDM Kopřivnice.

Kromě toho mají žáci možnost přihlásit se do výuky hry na hudební nástroje (klavír, flétna, housle) a pěveckého sboru; tyto aktivity jsou organizovány pod hlavičkou První soukromé ZUŠ MIS Music Kopřivnice, jejíž jsme pobočkou.

Těšíme se, že děti díky zájmovým aktivitám budou rozvíjet svůj talent, stráví smysluplně společný čas a zároveň si užijí spousty zábavy!