Za poznáním našeho kraje vyrazili žáci páté třídy v pondělí 28. dubna 2025 do krajského města. Cílem jejich cesty bylo Hornické muzeum v ostravském Landek Parku a vrchol Landek s připomínkou pravěkého osídlení. Cestou si vyzkoušeli cestování veřejnou dopravou přes další města regionu a ostravskou městskou dopravou.
Exkurze za poznáním začala brzy ráno v Lichnově na Okluku, kde měli žáci sraz se svými vyučujícími – třídním učitelem Mgr. Ondřejem Švrčkem a ředitelkou školy Mgr. Olgou Síbrtovou, která vlastivědnou exkurzi pro třídu organizovala. „Sešli jsme se v plném počtu a vyrazili jsme autobusem do Kopřivnice, kde jsme přestoupili na vlak do Ostravy,“ uvádí ředitelka s tím, že měla trošku obavy z možného zpoždění autobusu kvůli současným opravám silnic v Kopřivnici. Vše ale dopadlo dobře, a tak už kolem půl osmé vyrážela vlakem dvaadvacetičlenná skupina žáků s pedagogy do krajského města. „Tam skončila toho dne železniční výluka mezi Svinovem a hlavním nádražím, takže jsme mohli pohodlně dojet až do cílové stanice a čekal nás přesun MHD z Přívozu do Petřkovic,“ popisuje dále ředitelka.






Dvouhodinová exkurze započala v Hornickém muzeu v expozici báňského záchranářství. „Průvodce, který pracoval bezmála čtyřicet let v dolech, z toho třiatřicet let jako báňský záchranář, dokázal děti svým výkladem zaujmout, takže postupně zjišťovaly, jak náročná byla práce nejenom samotných horníků, ale i záchranářů, kteří zasahovali například při důlních otřesech,“ uvádí ředitelka školy. Následovalo sfárání do dolu, při kterém se použil autentický výtah. Děti si měly možnost prohlédnout, jak vypadaly důlní chodby, kde havíři pracovali, jakou používali techniku, ale třeba také to, jak dříve pomáhala při práci pod zemí zvířata. „Náš průvodce dokázal svůj výklad přizpůsobit věku dětí a trpělivě odpovídal na jejich dotazy,“ uvádí dále Olga Síbrtová.
Po exkurzi v Hornickém muzeu a krátké přestávce se skupina vydala na Landek. Cestou se žáci dozvěděli o osídlení oblasti v pravěku a také o tom, že již naši pravěcí předkové využívali uhlí. „Je pravda, že vrchol kopce s nadmořskou výškou dvě stě osmdesát metrů naši výletníci málem přešli bez povšimnutí, nakonec jsme se tu ale krátce zastavili, popovídali si o zdejší fauně a flóře, protože jsme se nacházeli uprostřed Národní přírodní památky Landek, a dále jsme se vydali se na nedalekou rozhlednu nad řekou Odrou. Exkurzi jsme doplňovali vlastivědnými okénky – povídali jsme si o Ostravě, Odře, hranici mezi Moravou a Slezskem, nedalekém soutoku Ostravice s Odrou, ale vyhlíželi jsme i na panorama Beskyd a ukázali si jednotlivé vrcholy včetně Velkého Javorníka, pod nímž se rozkládají obce Lichnov a Bordovice,“ uvádí ředitelka.






Děti se z exkurze vracely plné nových zážitků, ale také bohatší o nové vědomosti o našem kraji. „Les, kámoši, cesta, to jsou mé nejlepší zážitky,“ uvádí Nela Paĺová. „Koně v dole sloužili k tomu, aby tahali uhlí. Byli často slepí, protože pracovali ve tmě, takže je pokaždé někdo doprovázel,“ zapamatoval si Wayne Rek. Tereza Marková zase vzpomněla využití kanárků v dole pro signalizaci metanu. Pro Ondřeje Klímka byla nejlepším zážitkem jízda MHD. Naši cestující totiž v Ostravě využili tramvaje, autobusy i trolejbusy. Adam Kuchta uvádí: „Krásná procházka byla nad Landek Parkem. Byly tam i dobré traily a pěkná rozhledna. A také cesta byla dobrodružná.“ Anitu Kvitovou zase zaujala patronka horníků svatá Barbora a také ctnosti báňských záchranářů. Patrik Ermis vzpomíná hornický pozdrav: „Zdař Bůh!“ Jaroslav Růžička exkurzi zhodnotil takto: „Bylo to moc fajn, hodně jsem si to užil. Moc mě to bavilo v dole. Chtěl bych tam jet znova.“
Samotnou exkurzí ale vlastivědné poznávání Moravskoslezského kraje neskončilo. Ve středu 30. dubna 2025 se ve třídě rozeběhlo projektové vyučování a děti si své zážitky a vědomosti zpracovaly do lapbooků, které jim zůstanou na památku.





„Mé velké poděkování patří kolegům Ondřeji Švrčkovi, Radce Pivkové, Jarmile Kociánové a Markétě Martinů, kteří se na přípravě a realizaci exkurze a projektového vyučování podíleli,“ uvádí závěrem Olga Síbrtová.
Mgr. Ing. Martina Havlíková