Autentické příběhy pamětníků z Moravskoslezského kraje měli v pondělí 18. listopadu 2025 možnost zhlédnout žáci devátých ročníků. Ti se do ostravského Futurea v Dolní oblasti Vítkovic vydali v doprovodu svých třídních učitelů a asistentek pedagoga.
Část žáků se do Ostravy dopravila autobusem z Kopřivnice, další část cestovala autobusem z Frenštátu pod Radhoštěm. Ze zastávky v Dolní oblasti Vítkovic pokračovali do Futurea již všichni společně.



„Jakmile jsme vstoupili do objektu bývalého výklopníku vagónů a mlýnice černého uhlí, ujala se nás paní průvodkyně, se kterou jsme se všichni vydali do podzemních prostorů,“ sděluje nám jeden z doprovázejících učitelů Ing. Daniel Otýpka. „Zhlédli jsme krátký česko-polský dokument o proměně hranic Těšínského Slezska a dopadech na jeho obyvatelstvo. Promítání filmu na stěnu bývalého výklopníku mělo jedinečnou atmosféru,“ přidává podrobnější informace o dění organizátorka celé akce Mgr. Ivana Michaličková.



„Paní průvodkyně nám rozdala sluchátka a laserové ukazovátko, se kterými jsme se po skončení dokumentu odebrali do druhé části expozice, kde jsme se díky těmto technologiím dozvěděli více o osudech politických vězňů, válečných veteránů, horníků a báňských záchranářů,“ dodává učitelka, kterou následně doplňuje svými dojmy žák deváté třídy Jiří Růžička: „Bylo to zajímavé a netradiční, úplně nejlepší ale bylo rozluštit tajný kód a otevřít poklad.“
Expozice pod hlavičkou Institutu Paměti národa Ostrava, která prostřednictvím autentických zpovědí pamětníků přibližuje osudy rodin a celého regionu, byla našim žákům skvělým doplněním znalostí z tohoto období.
Michaela Vymětalová
