Mladí zahrádkáři z Lichnova zazářili v krajském kole. Jarek Veselka míří do celostátního souboje
Ve středu 14. května 2025 se v prostorách základní školy v Hodslavicích konalo krajské kolo soutěže Mladý zahrádkář, kterou každoročně pořádá Český zahrádkářský svaz – územní sdružení Nový Jičín. Soutěž byla určena pro mladší a starší žáky, kteří měřili své znalosti i praktické dovednosti v testové části a při poznávání rostlin i osiva.
Lichnovští soutěžící, které doprovázela a na soutěž pečlivě připravovala Mgr. Monika Čempel, si během dne vedli opravdu výborně. Respekt budili hned při vstupu. „Á, přijel Lichnov, vítáme vás, přijeli jste zase vyhrát?“ znělo z úst pořadatelů i členů zkušební komise, když lichnovská sestava vcházela do budovy.



A skutečně nebyli organizátoři daleko od pravdy. Šesťák Jaromír Veselka, soutěžící v kategorii mladších žáků, získal první místo, a postupuje tak do celostátního kola, které se uskuteční o víkendu 14. a 15. června 2025 v Brně. „Jsem na Jarka velmi pyšná. Soutěž zvládl bravurně – nejen poznávačku, ve které je jako ryba ve vodě, ale i náročnou testovou část. Ta letos opravdu potrápila nejednoho soutěžícího,“ popisuje Monika Čempel. Porota totiž kladla důraz zejména na čtení s porozuměním. „Jarek je bojovník a všechno zvládl na výbornou, právem mu patří první místo,“ pokračuje učitelka. Ani Jarek neskrýval svou radost. „Podařilo se mi obhájit první místo ze školního kola u nás v Lichnově, mám radost,“ těšil se.
Skvělé druhé místo ve stejné kategorii si odnesla Jarkova spolužačka Karolína Marková, která se nadšeně svěřila, že se příští rok chce soutěže zúčastnit znovu a zodpovědně plánuje se lépe připravit. „Neměla jsem moc času, ale příště to napravím,“ slíbila.


V kategorii starších žáků se předvedl Václav Tichavský ze VII. A, který skončil těsně pod stupni vítězů. Po shodě bodů se soupeřkou z pořádající školy ho čekal rozstřel, v němž rozhodovala těžká poznávačka pěti rostlin. „Vašek nakonec získal čtvrté místo, ale zaslouží si i tak velké uznání za výborný výkon a odhodlání v silné konkurenci,“ chválí dalšího ze svých svěřenců Monika Čempel a zároveň děkuje všem soutěžícím za skvělou reprezentaci školy. „Děkuji žákům za nadšení pro zahrádkaření a svědomitou přípravu, bez které by takového úspěchu nedosáhli,“ vzkazuje.
A jak se sluší na úspěšné reprezentanty, zpáteční cesta probíhala stylově. Medailisty z Hodslavic do Lichnova vezl místostarosta obce Stanislav Keller hasičským autem. A jakmile bylo jasné, že veze postupující do republikového kola, nezapomněl na zvukový doprovod – houkání na oslavu vítězství.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Soutěž WocaBee prověřila slovní zásobu žáků druhého stupně v ruském jazyce
Od úterý 25. března až do konce dubna 2025 probíhala na naší škole třídní soutěž ve slovní zásobě a gramatice ruského jazyka prostřednictvím aplikace WocaBee. Žáci sedmého, osmého a devátého ročníku měli možnost procvičovat si ruská slovíčka nejen v hodinách, ale také dobrovolně ve svém volném čase doma.
Nejpilnější ruštináři si každý den plnili úkoly, sbírali body za správné odpovědi a průběžně se posouvali v třídním žebříčku. Soutěž nebyla zaměřena jen na rychlost, ale také na důslednost, trpělivost a chuť učit se nová slova a fráze.
Na konci měsíce postoupilo pět nejlepších žáků z každého ročníku do finálového třídního kola, které mělo formu soutěžního kvízu. V sedmé a osmé třídě se finále uskutečnilo v úterý 29. dubna 2025, deváťáci se utkali o medailová umístění o den později.


Jako nejlepší ruštináři se ve WocaBee soutěži projevili tito žáci:
Sedmý ročník:
1. Nikol Goláňová
2. Veronika Janáková
3. Jan Pustějovský
Osmý ročník:
1. Martin Zeman
2. Anna Lišková
3. Jasmína Gilarová
Devátý ročník:
1. Roman Chalupa
2. Erik Štěpán
3. Daniel Švec
„Vítězům gratuluji, za svou píli a znalosti získali drobnou odměnu. Všichni finalisté si navíc zasloužili jedničku a uznání za svou práci. Děkuji všem zúčastněným a těším se na další jazykové výzvy,“ komentuje soutěž učitelka ruského jazyka Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., která soutěž pro žáky zorganizovala.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Malí lichnovští fotbalisté míří do finále! McDonald’s Cup ovládli s třinácti góly
Fotbalový turnaj McDonald´s Cup kategorie A pro žáky prvních až třetích tříd a první kolo okrsku se konalo na fotbalovém hřišti v Lichnově ve středu 30. dubna 2025. Naši fotbalisté střelili celkem třináct gólů a po vydatném boji si v závěru turnaje vyslechli verdikt rozhodčích – získali první místo. Postupujeme tedy do finále, které se bude konat v pondělí 12. května 2025 v Bartošovicích. Hlavním organizátorem oblíbené fotbalové akce je již tradičně učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.


Podmínkou kategorie A turnaje McDonald´s Cup je, aby v týmu na hřišti hrála vždy alespoň jedna dívka. Časomíra odpočítávala dvacet minut na každý zápas, a kromě družstva z pořádající lichnovské školy se zapojili fotbalisté z frenštátské Základní školy Záhuní, Mořkova, Veřovic a Lubiny.
Naši školu reprezentovali Martin Horecký, Alfréd Hazuka, Kristýna Janyšková, Jan Pustějovský, Matyáš Klímek, Vojtěch Pokluda, Ondřej Prchal, Kristián Klímek, Šimon Matúš a Filip Takács.






Za tento turnaj máme na kontě tři výhry a jednu remízu. „Dali jsme celkem třináct gólů. Čtyři trefil Alfréd Hazuka, tři Martin Horecký a jedním gólem přispěla i jediná dívka v týmu Kristýna Janyšková. Velký podíl na tom, že jsme ani jeden zápas neprohráli, měl brankář Jan Pustějovský, který chytil dokonce i pokutový kop,“ popisuje učitelka tělocviku a spoluorganizátorka akce Mgr. Lenka Bartoňová, která se spolu s fanoušky z řad žáků naší školy, pedagogů i některých rodičů raduje z postupu našeho týmu do finále.
Každý hráč získal diplom, sportovní vak a sladkou odměnu. Tři vítězná družstva obdržela navíc medaili a věcnou cenu. S odměnou se nezapomnělo ani na rozhodčí, kterými se na turnaji stali vybraní žáci druhého stupně.
„Počasí i atmosféra na hřišti i na tribuně byly perfektní. Malým i velkým fanouškům udělal radost otevřený bufet, což je vždycky zárukou spokojenosti. Samotný turnaj se těšil hladkému průběhu a děkujeme paní ředitelce za předání cen výherním týmům,“ uzavírá s poděkováním Lenka Bartoňová.
Konečné pořadí turnaje je následující:
- místo ZŠ Lichnov
- místo ZŠ Lubina
- místo ZŠ Mořkov
- místo ZŠ Záhuní, Frenštát pod Radhoštěm
- místo ZŠ Veřovice
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Lubinský zpěváček: Soutěžící z naší školy přivezli z pěveckého klání hned tři medaile
Pěvecká soutěž Lubinský zpěváček se konala ve středu 30. dubna 2025 v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici. Každoroční oblíbený souboj talentů pořádá Základní škola Kopřivnice-Lubina a účastní se jí vždy jeden zástupce z prvního stupně školy za ročník. Zpěváci z Lichnova přivezli tři medaile.
Naši školu jela reprezentovat prvňačka Terezie Matúšová, druhačka Gabriela Zemanová, třeťačka Anna Zemanová, čtvrťačka Aneta Fojtíková a za pátou třídu to byla Megan Petrová. Tyto žákyně byly pro postup do Lubinského zpěváčka vybrány porotou ve školním kole pěvecké soutěže Lichnovská vrána. V Kopřivnici předvedli své pěvecké výkony žáci z Lichnova, Lubiny, Rybí, Závišic, Bernartic a Mniší.





V repertoáru mladých zpěváků a zpěvaček zazněly české lidové skladby, písně ze známých pohádek a také jedna aglicko-korejská, a to v podání naší žákyně Megan Petrové.
„Konkurence byla opravdu veliká a porota to neměla vůbec jednoduché. Naše škola se v soutěži nakonec umístila celkem třikrát. Třetí místo v kategorii pátých tříd získala Megan Petrová s anglicko-korejskou písní Like Jennie. Na krásném prvním místě se umístila v kategorii čtvrtých tříd Aneta Fojtíková s velmi náročnou skladbou Malý princ od Evy Burešové a v kategorii prvních tříd získala třetí místo Terezie Matúšová s písní Zvonky, zvonky,“ prozrazuje učitelka hudební výchovy Bc. Hana Janečková, která ještě dodává: „Celkem jsme tedy odjeli se třemi medailemi, což považuji za velký úspěch v tak velké konkurenci. Mám obrovskou radost, že se děvčata umístila, protože opravdu všechny děti zpívaly krásně.“
Program pěveckého klání zpestřila zpěvačka Lenka Szabó Hrůzová, která vyhrála pěveckou soutěž Hlas Česko Slovenska a zasedla také v soutěži Lubinský zpěváček v porotě. Všem přítomným zazpívala jednu ze svých písní.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Lichnovská vrána opět rozezpívala naši školu
Zdmi naší školy se v úterý 22. dubna 2025 nesly nejrůznější melodie doprovázené zpěvem žáků z prvního a druhého stupně. Konal se totiž další ročník oblíbené pěvecké soutěže Lichnovská vrána. Hudební klání je každoročně rozděleno do tří kategorií a také letos všechny kategorie praskaly ve švech.
Na rozezpívání si prvostupňoví žáci zopakovali školní hymnu a poté ještě píseň Valčíček.






V první kategorii za první a druhou třídu se udělovaly ceny nejprve za sólový zpěv. Na třetím místě se umístil Štěpán Tichavský, na místě druhém Gabriela Zemanová a první příčku obsadila Terezie Matúšová. Obě dívky postoupily do dalšího kola soutěže Lubinský zpěváček. Za duo/trio se na třetím místě umístili Kristián a Dominik Klímkovi. Na druhém místě stanulo trio dívek ve složení Ema Šušlová, Izabella Drach a Klára Vaňková. A první byli chlapci Ondřej Prchal a Matěj Zeman.
„Ve druhé kategorii pro třetí až pátou třídě se v kategorii sólový zpěv umístil na třetí příčce Pavel Vaněk, druhá místa jsme ocenili rovnou dvě, a to děvčata Nikol Jeřábkovou a Annu Zemanovou, která rovněž postoupila do pěveckého klání v Kopřivnici-Lubině. V této kategorii jsme měli velmi náročné rozhodování i o první příčku. Nakonec jsme udělili dvě první místa – Anetě Fojtíkové a Megan Petrové,“ vysvětluje členka poroty a hlavní organizátorka akce Bc. Hana Janečková. V kategorii duo/trio se na třetím místě umístili chlapci Marián Strážovec a Matěj Klímek. Druhé místo obsadily dívky z páté třídy, a to Vanesa Mičkalová a Michaela Trčková. Na místě prvním stanuly Rozálie Sýkorová a Sabina Bjačková.






Na úvod druhého stupně zpestřil program soutěže Štěpán Kačor se skladbou, kterou zahrál na zobcovou flétnu. Ve třetí kategorii za šestou až devátou třídu v sólovém zpěvu se na třetím místě umístili opět dva zpěváci, a to Vít Horečka a Sebastian Daniž. Druhou příčku získal Daniel Tichavský a první obsadila Natálie Perezová. V kategorii dua/tria skončil třetí Dalibor Perez a Leoš Machek. Místo druhé si vyzpívala děvčata Eliška Hrnčárková a Simona Šablaturová. A první místo si zasloužily Alžběta Zemanová a Karolína Zátopková. „Výběr písní byl skutečně pestrý, někteří žáci zvolili opravdu těžké skladby a myslím, že i přesto je zvládli zazpívat opravdu skvěle,“ hodnotí výkony žáků Hana Janečková.
Ve většině případů si mladí zpěváci volili hudební doprovod s kytarou pod vedením učitelky hudební výchovy Hany Janečkové. Někteří si také připravili hudební podklad s vlastní nahrávkou hudby, vlastní doprovod na hudební nástroj nebo dokonce čistě sólový zpěv bez hudebního doprovodu.





Všichni výherci soutěže obdrželi diplomy a ceny, které byly hrazeny z prostředků Spolku rodičů a přátel školy. Akci měly v režii skvělé moderátorky z VIII. A třídy Martina Hilscherová a Kateřina Machalová. Jako zvukaře jsme oslovili již osvědčeného sedmáka Jana Babince.
„Děkuji všem odvážným účastníkům soutěže a také naší úžasné porotě ve složení Mgr. Hana Nováková, Blanka Ištvánková a Mgr. Anna Urbanovská. Děkuji také SRPŠ za finanční podporu, za kterou jsme pořídili odměny pro soutěžící,“ dodává závěrem Hana Janečková.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Naši stolní tenisté vybojovali v Odrách třetí místo
V okresním finále chlapeckého stolního tenisu třetí kategorie v Odrách ve středu 16. dubna 2025 excelovala trojice našich hráčů. Michal Hrančík ze čtvrté třídy a Radim Zeman s Kubou Pustějovským z šesté třídy soupeřili ve svém oblíbeném sportu s hráči z kopřivnické Základní školy svaté Zdislavy a novojičínské Základní školy Jubilejní. Naši v oderské kuželně, kde se finále stolního tenisu odehrávalo, vybojovali krásné třetí místo.
V Odrách se hráčům dostalo vřelého uvítání. Připraveno bylo celkem šest stolů, na kterých se hrály zápasy naší, tedy třetí kategorie i čtvrté kategorie, která byla určena žákům osmých a devátých ročníků.



Turnaj se hrál systémem každý s každým a vzájemný boj dvou týmů končil v okamžiku, kdy členové týmu dosáhli čtyř vítězných zápasů. Na prvním klání s žáky ze Základní školy svaté Zdislavy z Kopřivnice se podepsala zejména nervozita našich hráčů a podlehli jsme jim jasným poměrem 4:0. Na druhý zápas se Základní školou Jubilejní z Nového Jičína jsme šli již s klidnější rukou. „Zápasy byly dramatičtější, a ačkoliv jsme do zápasů dali bojovnost a plné nasazení, zápas opět skončil v náš neprospěch 4:1. Přesto je nezbytné vyzdvihnout výkony všech našich zástupců, zejména Michala Hrančíka, který s nasazením čelil soupeřům z šestých a sedmých ročníků, pro něž byl turnaj primárně určen. Také Radim Zeman a Kuba Pustějovský si zaslouží ocenění za bojovnost a schopnost i porážky přijmout se ctí,“ popisuje nasazení a přístup našich hráčů doprovázející učitel Mgr. Ondřej Švrček. Jejich snaha byla nakonec oceněna třetím místem.
Konečné pořadí je následující:
1. ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice
2. ZŠ Jubilejní, Nový Jičín
3. ZŠ Lichnov
„Zvláštní poděkování patří Sboru dobrovolných hasičů Lichnov za dopravu našich reprezentantů na turnaj a zpět,“ uvádí závěrem Ondřej Švrček.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
I letos jsme zabojovali o McDonald´s Cup v kategorii B, tentokrát v Tiché
Jedenáctičlenná výprava mladých fotbalistů z naší školy se v pondělí 14. dubna 2025 vydala na šestadvacátý ročník fotbalové soutěže McDonald´s Cup. Cílem našich sportovců bylo fotbalové hřiště v nedaleké obci Tichá. Na žáky z čtvrté a páté třídy tam čekali soupeři z pěti škol okolních obcí. Postupně tak naši hráči bojovali o umístění s fotbalisty z Mořkova, Veřovic, Tiché a Frenštátu pod Radhoštěm, který reprezentovaly hned dvě základní školy Tyršova a Záhuní.



Za naši školu do Tiché vyjeli František Mičulka, Karel Prchal, Matyáš Hamrozi, Kuba a Ondřej Hilscherovi, Isabela Juráková, Ondřej Klímek, Patrik Konečný, Wayne Rek, Jarek Růžička a brankář Adam Kuchta.
Na hřišti se střídalo napětí s příjemnou soutěživou atmosférou. „V lichnovské sestavě vyčnívali Isabela Juráková a Ondřej Klímek, kteří svými góly snížili náskok týmů z Mořkova a Tiché,“ vyzdvihuje úspěchy našich fotbalistů učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.


Přestože se tým z Lichnova neumístil, získali hráči alespoň nové zkušenosti a užili si dopoledne plné sportovních zážitků.
Výsledková tabulka se na medailových pozicích nakonec ustálila v tomto pořadí:
1. ZŠ Veřovice
2. ZŠ Tichá
3. ZŠ Tyršova, Frenštát pod Radhoštěm
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Mladým zahrádkářům se opět dařilo. Školní kolo soutěže prověřilo znalosti i zkušenosti
Ve středu 9. dubna 2025 se u nás ve škole uskutečnilo už podruhé školní kolo soutěže Mladý zahrádkář. Akce si získává čím dál větší oblibu, což potvrdila účast šestnácti žáků ve dvou věkových kategoriích – mladších a starších účastníků. Soutěžní den prověřil vědomosti žáků i jejich praktické dovednosti z oblasti zahradničení.
Soutěžící nejprve vyplňovali vědomostní test, následovalo poznávání osiva, květin a rostlin. Ačkoliv se úkoly nezdály jednoduché, většina žáků si vedla velmi dobře. „Překvapilo mě, jak dobře si poradili s poznáváním osiva. Je vidět, že mnozí pomáhají doma na zahrádkách a mají s pěstováním zkušenosti. Práce s rostlinami je součástí výuky v naší škole už od první třídy, což se v soutěži jednoznačně projevilo,“ zhodnotila výkony svých svěřenců Mgr. Monika Čempel, která žáky na soutěž připravovala.



Naopak jako obtížnější se ukázala část věnovaná poznávání květin a rostlin. „Žáci často květinu poznali, například z babiččiny zahrádky, ale nemohli si vzpomenout na její název,“ dodává učitelka.
V kategorii mladších žáků získali první místo Jaromír Veselka, druhé místo Anita Kvitová, třetí místo Linda Marková. Mezi staršími žáky exceloval Václav Tichavský, na druhou příčku se probojovala Petra Mičkalová, třetí je Kristýna Jalůvková.



Tři nejlepší soutěžící z každé kategorie si z tohoto kola odnesli diplom i postup na okresní úroveň. Okresní klání se bude konat ve středu 14. května 2025 v Hodslavicích. Organizátorem je Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu ve spolupráci s tamní ZŠ a MŠ Františka Palackého.
Zatímco většina z oceněných pojede do Hodslavic poprvé, Jaromír Veselka se už okresního kola účastnil v loňském roce. S ostatními soutěžícími proto ochotně sdílel své zkušenosti i praktické rady.
„Děti byly nadšené, mají chuť se zlepšovat a soutěžit dál. Těší mě jejich zájem o přírodu i o zahradničení. Všem postupujícím přeji hodně štěstí v okresním kole,“ uzavírá s úsměvem Monika Čempel.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Znalosti žáků o světě i naší vlasti testovala soutěž Geografické kuriozity
Organizace zeměpisných soutěží zapouští v naší škole kořeny. Na předchozí ročníky po vlajkách a reáliích navázala letos učitelka zeměpisu Mgr. Ing. Martina Havlíková soutěží nazvanou Geografické kuriozity. Klání se v pondělí 31. března 2025 účastnilo čtyřiatřicet mladých geografů z druhého stupně, kteří ve dvoučlenných a tříčlenných týmech testovali a rozšiřovali svůj přehled o světových i českých zeměpisných zajímavostech a kuriozitách.
Koncept soutěže byl letos trošku jiný. „Papírovou verzi jsme nahradili online kvízem. Žáci odpovídali na otázky prostřednictvím tabletů v – pro ně známém – rozhraní Kahoot. Ke každé otázce byl přiložen tematický obrázek a po odhalení správné odpovědi následovalo krátké doplnění informace,“ přibližuje stručně průběh akce Martina Havlíková.


V první kategorii šesťáků a sedmáků se na prvním místě umístili David Janyška a Lukáš Osterezy, na druhém Matyáš Šablatura, Vít Němec a Adam Herman, třetí byli Samuel Lukeš, Zdeněk Hlavička a František Špaček.
V kategorii osmých a devátých tříd získali nejvíce bodů Štěpán Kačor, Max Havel a Vít Horečka, druhé místo vybojovali Vitalyj Vintonyak, Stanislav Růžička a Libor Dobečka, třetí se umístila děvčata Regina Juráková, Tereza Ulčáková a Viktorie Pavlová.
„Některé otázky byly fakt těžké, ale snažili jsme se vždycky správnou odpověď alespoň tipnout,“ prozradili žáci šesté třídy. „Některé otázky byly těžší, některé lehčí, ale nejhorší byly ty, o kterých vím, že jsme si je říkali a já si nemohl ani za nic vzpomenout na správnou odpověď. Občas nám ale pomohly obrázky,“ říká k soutěži Jirka z VIII. A. „To byla skvělá cena ten míček, snad bude i příští rok. Soutěž byla dobrá,“ netají se radostí z jedné z cen Jirkův spolužák Štěpán.






Odměnu v soutěži a diplomy získaly všechny skupiny z prvních tří příček, s prázdnou ze soutěže neodešel ale nikdo. Všichni žáci si kromě odměn, nových informací a zážitků odnesli také účastnické listy.
„Za ceny děkujeme Spolku rodičů a přátel školy. Dále bych chtěla poděkovat asistentce pedagoga Míši Vymětalové za pomoc s přípravou a průběhem soutěže, za vytvoření informačních letáků i diplomů a účastnických listů. Děkuji samozřejmě také všem žákům, kteří se do klání zapojili, a těším se na další ročník,“ uzavírá učitelka zeměpisu.
Michaela Vymětalová
Školní volejbalový turnaj slavil čtvrtstoletí. Učitelé zůstali neporaženi, žáci jim to ale nedali zadarmo
V pátek 28. března 2025 se v tělocvičně uskutečnil již pětadvacátý ročník školního volejbalového turnaje. Akci každoročně organizuje učitelka tělocviku Mgr. Martina Bílková při příležitosti Dne učitelů a o dobré výkony ani letos nebyla nouze.
Letošní turnaj ve školní tělocvičně zahájila za přítomnosti všech žáků a pedagogů školní družina Smajlíků pod vedením vychovatelky Ing. Alice Červenkové. Děti si připravily pro své pedagogy jako poděkování milé a vtipné pěvecké vystoupení a poté všechny obdarovali drobným dárkem. Také došlo na velkou oslavu skvělé stříbrné pozice našich chlapců z okresního kola volejbalu v Bílovci a poděkování dívkám za reprezentaci na tomtéž turnaji.





Samotný školní turnaj se jako obvykle těšil skvělé atmosféře a účast byla i letos hojná. „Celkem se registrovalo osm týmů, které byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech. Po základních kolech následovala vyřazovací fáze, do které postoupilo všech osm týmů,“ popisuje organizaci turnaje Martina Bílková s tím, že pozornost si získalo družstvo učitelů, které si z turnaje odneslo první místo – a stále tak nepoznalo jiné umístění.
Na druhém místě skončil tým složený z deváté třídy s příznačným názvem Esa z pralesa. Třetí příčku obsadil tým Létající cihly. O překvapení se ale postarali také sedmáci, kteří dokázali porazit dívky z deváté třídy, a velmi dobře si vedl i tým šesťáků, jehož kapitánkou byla páťačka Saša Kellerová.
„Všichni hráči si zaslouží pochvalu za bojovnost a fair play a Martina Bílková za skvělou organizaci již pětadvacátého ročníku tohoto oblíbeného turnaje,“ zhodnotil akci tělocvikář Mgr. Ondřej Švrček.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Florbalový turnaj přinesl Lichnovu bronz a šest gólů Jana Pustějovského
Florbalový turnaj pro žáky prvního stupně se konal v Základní škole Kopřivnice-Lubina za účasti čtyř škol z okolí. Lichnovskou školu reprezentovalo družstvo ve složení Saša Kellerová, Isabela Juráková, Jan Pustějovský, Patrik Konečný, Adam Kuchta a Wayne Rek. Doprovod a trenérskou podporu zajišťoval mladým sportovcům učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.



„Hned v úvodním zápase proti domácím z Lubiny se Jan Pustějovský blýskl hattrickem, i když výhra nakonec připadla soupeři. V dalším utkání proti florbalistům z Libhoště přidal další gól, ale i tentokrát se z vítězství radoval soupeř,“ popisuje průběh turnaje Ondřej Švrček. „Zápas proti ZŠ Kopřivnice-Mniší však přinesl zaslouženou radost – Lichnov zvítězil 8:3. Honza Pustějovský dvakrát skóroval, a navíc se přidali další střelci:Isa Juráková, Patrik Konečný a Wayne Rek, každý z nich trefil branku hned dvakrát,“ uvádí dále tělocvikář.
Výborně si vedli i naši brankáři. Saša Kellerová chytala ve dvou zápasech a Patrik Konečný se postavil do branky proti Libhošti. Oba odvedli skvělé výkony a pomohli svému týmu k celkovému třetímu místu.


„Žáci hráli s nadšením a nasazením. Pochvalu zaslouží Jan Pustějovský, který během turnaje skóroval šestkrát. Skvěle si ale vedli všichni – ať už v poli, nebo v brance. Florbal je týmová hra a ten týmový duch byl opravdu cítit,“ zhodnotil turnaj Ondřej Švrček.
Tabulka výsledků se ustavila v tomto pořadí:
1. ZŠ Libhošť
2. ZŠ Kopřivnice-Lubina
3. ZŠ Lichnov
4. ZŠ Kopřivnice-Mniší
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Prvostupňoví žáci sbírali zkušenosti v miniházené
Miniházenou si ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici letos vyzkoušeli lichnovští žáci prvního stupně hned dvakrát. V posledním kole Školní logy miniházené si naposled zahrála páťačka Saša Kellerová, která bude příštím rokem již na druhém stupni. Hlavní sestavu týmu tentokrát zajišťovali čtvrťáci a v těchto kolech dostali také příležitost žáci třetí třídy. Školní liga miniházené cílí na rozvoj pohybových aktivit dětí, jejich motivaci a zájem o sport.



Saša Kellerová je sportovkyní tělem i duší. Daří se jí snad každý sport, který vyzkouší, a nejinak tomu bylo při házené. Opět se osvědčila jako nejlepší střelec týmu. Žák třetí třídy Marian Stražovec rovněž projevil bojovného ducha. „Házená mě baví a možná bych se i rád přidal k malým házenkářům,“ svěřil se třeťák.
Školní liga miniházené slouží především jako akce, která má motivovat děti ke sportu. „Nabízí možnost vyzkoušet si něco nového, poměřit síly s ostatními, ale cílem tady není hra o umístění. Jde o radost ze hry a nové zážitky. Každý tým má totiž jiné podmínky se tomuto sportu věnovat. Pro nás to byla nová zkušenost a poznání, že bez tréninku, pravidelnosti a trpělivosti se nelze posouvat,“ komentuje akci učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová, která žáky do Kopřivnice doprovázela.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
V okresním finále ve volejbalu jsme obhájili loňské stříbro. Kluci, děkujeme!
Skupina našich volejbalistů vyrazila v úterý 25. března 2025 do Bílovce na okresní školské kolo volejbalového turnaje. Družstvo dívek v sestavě Andrea Dobrozemská, Tereza Ulčáková, Viktorie Pavlová, Veronika Koudeláková, Izabela Pustějovská, Valerie Pustějovská, Dorota Kociánová a Regína Juráková čekala obhajoba bronzové pozice z loňska. Stříbro zase obhajovali chlapci, ale v úplně jiném složení než loni. Tentokrát naši školu reprezentovali Stanislav Růžička, Jiří Růžička, Jan Jalůvka, Libor Dobečka, Vitalyj Vintonyak, David Janyška a Karel Valíček. Chlapcům se dařilo mimořádně a na stříbro dosáhli.




„U děvčat jsme hned ráno zjistili, že obhajoba bronzu bude úkol téměř nesplnitelný, protože nám do skupiny byly nalosovány loňské finalistky z Bílovce a Nového Jičína. A to je herně ještě úplně jinde. Doufali jsme alespoň ve sportovní štěstí, ale to evidentně ten den unavené nebylo, takže si na nás nesedlo. A protože ze skupiny postupovala pouze první dvě družstva, obhajoba bronzové medaile se nezdařila,“ popisuje souboje dívek učitelka tělocviku a volejbalová trenérka Mgr. Martina Bílková, která mladé sportovce do Bílovce doprovázela.
Chuť si děvčata spravila alespoň v posledním zápase proti Odrám, kterým nedaly šanci a drtivě je porazily. „Konkurence v dívčí kategorii byla obrovská, bylo osm přihlášených týmů a kvalita hry skutečně mimořádná,“ dodává ještě Martina Bílková.
U chlapců bylo vše ještě trochu jinak. „Obhajovali jsme sice stříbro, ale v naprosto jiné sestavě než loni. První zápas jsme hráli proti domácímu družstvu a vletěli jsme na ně takovým způsobem, že jsme se rázem stali nečekanými favority na vítězství,“ vzpomíná učitelka tělocviku. Kluci zazářili tak, že dokonce volejbalisté z Nového Jičína, kteří byli jejich dalším soupeřem, zbystřili a museli máknout, aby je porazili. „Situace se ve skupině zašmodrchala tak, že rozhodovalo skóre. A tady nám slunce zasvítilo a ukázalo se, jak moc záleží na každém vybojovaném bodu. Takže ano, stříbrná medaile obhájena a těšíme se na příští rok,“ uzavírá spokojeně Martina Bílková.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Krajské kolo Olympiády mediální gramotnosti: Do Ostravy vyrazili také tři žáci naší školy
V pátek 21. března 2025 se žáci naší školy vydali do Ostravy, aby se utkali v Olympiádě mediální gramotnosti. Už v říjnu proběhla školní kola, kterých se v celé republice zúčastnilo neuvěřitelných třicet tisíc žáků. Do krajských kol pak postoupilo jen šest set nejlepších. A mezi nimi i tři žáci naší školy: sedmáci Nikolas Štěpán a Adam Herman reprezentovali druhou kategorii, Pavel Herman z IX. B zastupoval třetí kategorii.
„Krajské kolo proběhlo na Gymnáziu Hello, kde bylo vše perfektně zorganizováno a zajištěno. Pro čekající byl připraven doprovodný program – mohli se seznámit s prostory školy, podívat se klidně i do tříd, protože na této škole výuka opravdu neprobíhá klasickým způsobem,“ uvádí učitelka Mgr. Ivana Michaličková, která žáky na olympiádu doprovázela.
„Mohli si také vyzkoušet brýle pro virtuální realitu, které slouží jako vyučovací pomůcka. Prostřednictvím brýlí se žáci mohli podívat na jakékoliv místo na světě, povídat si s uměle vytvořeným avatarem nebo předpovídat počasí,“ popisuje dále program kantorka.
Samotná soutěž trvala šedesát minut, žáci s pomocí počítače řešili různé problémy mediálního světa, u většiny otázek museli zapojit i své kritické myšlení. „Výsledky našich reprezentantů očekáváme koncem měsíce dubna. Určitě jim držíme palce,“ dodává závěrem Ivana Michaličková.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Páťáci zabojovali na anglické soutěži ve Frenštátě
Sedm žáků z páté třídy vyrazilo ve čtvrtek 6. března 2025 poměřit své znalosti a dovednosti v anglickém jazyce v soutěží s názvem Cizí jazyk nám není cizí. V doprovodu asistentky pedagoga Michaely Vymětalové se Tereza Marková, Isabela Juráková, Michaela Trčková, Megan Petrová, Jakub Hilscher, Jaroslav Růžička a David Řidkošil vydali na dobrodružství do Základní školy Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm.


Některé soutěžní otázky mladé jazykovědce trochu potrápily. „Některé byly těžké, jiné zase v pohodě. Nejvíce nás ale potrápila technika, protože při jednom úkolu jsme pracovali na tabletech a opakovaně se nám nedařilo odeslat odpovědi,“ vzpomíná Terka Marková, která je přesto ráda, že se soutěže zúčastnila.


„Děkuji páťákům, kteří za naši školu bojovali. Oceňuji jejich snahu a píli a také spolupráci, která byla v této soutěži rovněž důležitá. Žáci si vyzkoušeli různorodé úkoly, které plnili v pro ně naprosto novém a neobvyklém prostředí a podmínkách. Děkuji také organizátorům z pořádající školy za precizní přípravu soutěže, které se naši žáci pravidelně účastní,“ dodává k soutěži učitelka angličtiny Mgr. Ing. Martina Havlíková.
Michaela Vymětalová
Zúčastnili jsme se okresního kola Geografické olympiády
Také letos se naše škola zapojila do okresního kola Geografické olympiády, které se konalo ve středu 19. února 2025 ve Středisku volného času Fokus v Novém Jičíně. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích, přičemž ta nejvyšší, kategorie D, čítala jen žáky ze středních škol. Naše škola tak mohla vyslat celkem tři žáky, nakonec to však byli jen dva odvážní: Vít Němec z VII. A a Stanislav Růžička z VIII. A. „Za šestou třídu nám adepti na okresní kolo na poslední chvíli onemocněli,“ vysvětluje učitelka zeměpisu Mgr. Ing. Martina Havlíková.
Oba kluci postupně absolvovali tři části soutěže, které zahrnovaly práci s atlasem, test znalostí i praktické zkoušky dovedností. „Děkuji oběma chlapcům za reprezentaci školy. I když jsme nezískali čelní umístění, i účast v soutěži je pro ně jistě dobrou zkušeností,“ uvádí Martina Havlíková.
Michaela Vymětalová
Soutěž v recitaci Kalusův chodníček vynesla škole postup do okresního kola. Do Nového Jičína zamíří čtvrťák Pavel Vaněk
V úterý 11. března 2025 se v Centru volného času Astra ve Frenštátě pod Radhoštěm konalo okrskové kolo recitační soutěže Kalusův chodníček, kterého se zúčastnili také žáci naší školy. Sedmička recitátorů za doprovodu svých rodičů a vyučující českého jazyka Mgr. Gabriely Mynářové usedla v divadelním sále a všichni napjatě očekávali, až zazní jejich jméno a vystoupí na pódium. „Pro žáky to byla úplně nová zkušenost, v předešlých letech jsme se okrskového kola nezúčastnili, a tak jsem i já byla zvědavá, jak to tam chodí, jaké žáci recitují básně a jakou má jejich přednes úroveň,“ popisuje Gabriela Mynářová.






Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a naše škola měla své zástupce v každé z nich – reprezentovali nás třeťák Marek Fabián, čtvrťáci Anežka Barbora Kašparová a Pavel Vaněk, sedmáci Veronika Janáková a David Janyška, osmák Dominik Dresler a deváťačka Regína Juráková. Jejich výkonům přihlížela také ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.
Porota složená ze tří členů rozhodně neměla snadnou práci, neboť většina podaných výkonů byla na velmi vysoké úrovni. „O to více si ceníme toho, že do okresního kola, které se koná v Novém Jičíně, postoupil i náš čtvrťák Pavel Vaněk, který si připravil báseň Kdo má pravdu?“ těší se z výsledků učitelka českého jazyka.


Diváci i účastníci byli svědky zajímavých čísel, žáci možná našli inspiraci pro další rok, a hlavně si vyzkoušeli něco nového. „Všichni si zaslouží velkou pochvalu už jen za to, že měli zájem recitovat i mimo naši školu, nestyděli se, a navíc tomu věnovali čas i volné odpoledne. Zároveň moc děkuji rodičům, že své potomky na soutěž doprovázeli,“ uzavírá Gabriela Mynářová.
O soutěži byla natočena i reportáž TV Beskyd, kterou můžete zhlédnout zde.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Lubinský víceboj: Získali jsme třetí místo, excelovala Saša Kellerová
Tělocvična základní školy v Lubině se v úterý 11. března 2025 stala dějištěm napínavého Lubinského víceboje. Sportovní soutěž pro žáky prvního stupně přivítala osm škol z okolí, jejichž mladí atleti poměřili své síly v pěti disciplínách – zkrácených sedech-lezích, hodu medicinbalem, visu na hrazdě, T-běhu a skákání přes švihadlo.
Každá škola vyslala šest soutěžících rozdělených do tří kategorií podle ročníků. Za naši školu to byli: Ondřej Prchal, Daniel Stražovec, Marián Stražovec, Matěj Klímek, Alexandra Kellerová a David Řidkošil.





Po vyrovnaných soubojích se nakonec z celkového prvenství radovala domácí základní škola, která obhájila titul pořadatelské školy. Na druhém místě se umístila Základní škola Kopřivnice-Mniší a bronzový pohár putoval do k nám Lichnova. Mezi jednotlivci zazářila páťačka Saša Kellerová, která vybojovala zlato ve své kategorii složené z žáků čtvrtého a pátého ročníku. „Bylo to super, dařilo se mi a jsem ráda, že jsem se víceboje zúčastnila,“ prozradila své dojmy ze sportovního dopoledne Saša.
„Výsledek je skvělý. Děkuji svým kolegům – tělocvikářům, kteří žákům umožnili se v hodinách tělesné výchovy na Lubinský víceboj připravovat. Všechny děti si díky tomu mohly vyzkoušet, v čem vynikají a kde mají ještě rezervy. Ti nejlepší sportovci pak naši školu reprezentovali a obstáli na výbornou,“ pochválila své svěřence učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová.


Soutěž se nesla ve znamení výborné organizace a přátelské atmosféry. Vítězné školy si odnesly diplomy a poháry, nejlepší jednotlivci získali medaile a věcné ceny. Nikdo však neodešel s prázdnou – každý účastník si domů odnesl švihadlo jako připomínku sportovního dne v lubinské základní škole.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Žáci se zapojili do soutěže Pangea. Testovali své znalosti o knihách i technice
Ve čtvrtek 20. února 2025 se žáci čtvrtého až devátého ročníku naší školy zapojili do soutěže Pangea, která propojuje matematiku s přírodovědnými a společenskovědními obory. Letošním tématem byly knihy, stroje, přístroje, motory, a účastníci tak řešili úkoly spojené s historií i současností technických vynálezů.


Soutěž probíhá ve dvou kolech – školním a finálovém. „Naši žáci se do prvního kola zapojili online, využili školní počítače a během dopoledne se postupně vystřídali v počítačové učebně,“ vysvětluje učitelka matematiky Mgr. Bohdana Hutyrová, která spolu se svým kolegou Bc. Michalem Karbanem nad průběhem akce dohlížela.
Soutěžící si z účasti v soutěži kromě cenných zkušeností mohou odnést i zajímavé výhry, mezi které patří vstupenky do Zoo Praha, vstupenka do českéhoScience centra,dále letecký simulátor od Nadace Science 21, voucher napobyt u jezera Katlov od Jakuba Vágnera, knihy od nakladatelství Kazda nebo matematická hra Mathesso. Navíc nejlepší škola v tomto ročníku získá voucher v hodnotě dvě stě tisíc korun na zkvalitnění výuky matematiky, fyziky a technických předmětů.
„Výsledky soutěže budou zveřejněny v pondělí 31. března 2025. Držíme našim žákům palce a věříme, že se v silné konkurenci neztratí,“ uvádí závěrem Bohdana Hutyrová.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Rekordní počet recitátorů vystoupil na letošním Básničkovém vláčku
V pátek 7. února 2025 se zástupci každé třídy sešli, aby se účastnili dalšího ročníku recitační soutěže Básničkový vláček. Porota ve složení učitelek českého jazyka Mgr. Gabriely Mynářové, Mgr. Ivany Michaličkové a Mgr. Markéty Martinů tak měla možnost poslechnout si básně různých autorů i délek, které zazněly z úst jak pravidelných účastníků soutěže, tak i úplných nováčků. Soutěží provázeli osmáci Katka Machalová, ze které se postupně stává moderátorka všech školních akcí, a Jirka Růžička. V soutěži se dařilo Matěji Zemanovi, Marku Fabiánovi, Anežce Kašparové, Davidu Janyškovi a Regině Jurákové, kteří ve svých kategoriích získali první místa. Celkové výsledné pořadí recitátorů za jednotlivé kategorie je ke stažení zde.









„Velmi mě těší, že byl v letošním roce o recitaci tak velký zájem. Trochu nám do soutěže zasáhla absence některých žáků, ale i tak jsme měli téměř čtyřicet soutěžících,“ popisuje organizátorka soutěže Gabriela Mynářová.
Stejně jako v předešlých letech byli recitátoři rozděleni do pěti kategorií podle ročníků a soutěžící, učitelé i ředitelka školy přihlíželi celé řadě pěkných výkonů. „Letos jsme soutěž záměrně naplánovali na dřívější termín, abychom některé žáky mohli vyslat do okrskového kola, které se koná v Centru volného času Astra ve Frenštátě pod Radhoštěm,“ dodává zástupkyně pro první stupeň Markéta Martinů.



V rámci soutěže pravidelně vystupují také hudebníci naší školy, a jinak tomu nebylo ani v letošním roce. „Pro zpestření soutěže, utvoření příjemné atmosféry a vyplnění pauzy mezi jednotlivými kategoriemi byli tentokrát osloveni čtvrťáci Kačka Tichavská a Pavel Vaněk, společně s již ostřílenými osmáky Štěpánem Kačorem a Filipem Zahradníkem. I jim patří dík za ochotu přinést hudební nástroj a vystoupit,“ popisuje doprovodný program organizátorka.
V jednotlivých kategoriích byli vždy vybráni tři nejlepší recitátoři a všichni účinkující měli také možnost hlasovat o Cenu diváka, kterou si odnesl Mikuláš Klozík z VIII. A. „Poděkování patří Spolku rodičů a přátel školy za finanční podporu, paní asistence Jarmile Kociánové za darování knih pro vítěze, všem žákům, kteří se soutěže zúčastnili, mým kolegyním za pomoc a paní ředitelce za to, že si našla čas, a přišla se podívat, jak soutěž probíhá,“ uzavírá letošní ročník Básničkového vláčku Gabriela Mynářová.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Přátelský Turnaj ve stolním tenise si užili sportovci od prvního do devátého ročníku
Netrpělivé čekání na vánoční prázdniny si žáci prvního a druhého stupně zkrátili oblíbeným Turnajem ve stolním tenise. Žáci prvního stupně se v ping-pongu utkali v úterý 17. prosince 2024 a šesťáci až deváťáci ve čtvrtek 19. prosince 2024. Do turnaje se zapojilo celkem padesát jedna sportovců. Organizace sportovní akce se ujali učitelé tělocviku Mgr. Ondřej Švrček a Mgr. Lenka Bartoňová.
Dvacet sedm žáků z prvního stupně a čtyřiadvacet sportovců z druhého stupně mezi sebou zápolili první čtyři vyučovací hodiny. V tělocvičně školy se zároveň hrálo na třech stolech a publikum jako obvykle tvořili spolužáci a učitelé hráčů. Role rozhodčích se ujali Alex Tichavský a Jakub Janák z VI. třídy a sedmák Lukáš Osterezy.






„Žáky jsme rozlosovali do osmi skupin po třech až čtyřech a ve své skupině hrál vždy každý s každým. Dva nejlepší potom postoupili do play-off,“ odhaluje organizační záležitosti Ondřej Švrček.
Pingpongové souboje byly vyrovnané, v závěru turnaje však stoupalo napětí. „Žáci fandili a podporovali svoje spolužáky, kteří bojovali do posledních sil. Přesto byl turnaj přátelský a podporující,“ říká k akci Lenka Bartoňová. Podobně turnaj hodnotí i Ondřej Švrček: „Jsem rád, že se nikdo nezranil a hrálo se fair play. Ti, kteří vypadli v prvních kolech, byli i nadále na turnaji přítomni, hráli třeba kolotoč na cvičném stole, ten byl postaven v zadní části tělocvičny, ale především fandili svým spolužákům.“


Nakonec se na první tři vítězná místa probojovali Matyáš Hamrozi z V. třídy, který obsadil třetí místo. Na druhé příčce stanul Wayne Rek z V. třídy a pomyslné zlato vybojoval čtvrťák Michal Hrančík. Z druhého stupně příčky od prvního do třetího místa obsadili Lukáš Goláň z IX. A, šesťák Jakub Pustějovský a třetí místo získal J. Caisberger.


Mladí sportovci, kteří se umístili v pingpongovém turnaji, neodcházeli s prázdnou. Z rukou pořadatelů akce obdrželi památeční diplomy a ceny, jako třeba pingpongový set, míčky, láhev na pití, ale i drobné mlsání. „Děkujeme Spolku rodičů a přátel školy za poskytnutí finančních prostředků na nákup odměn pro žáky,“ shodují se na závěr oba organizátoři.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Škola i školka se zapojily do sběru elektroodpadu
Naše škola je zapojená do projektu Zelená škola. Jeho součástí je také celorepubliková soutěž ve sběru vysloužilého elektrozařízení, kterou pořádá společnost Ekoedu a REMA Battery. „Cílem soutěže je motivovat děti, učitele, ale i rodiče k odpovědnému nakládání s vysloužilou elektronikou,“ popisuje učitelka Mgr. Bohdana Hutyrová, koordinátorka environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v naší škole.
Členové žákovského parlamentu se ujali sběru, který probíhal ve dvou obdobích – v dubnu a v říjnu. V ekodomečku u školy se toho nasbíralo opravdu hodně – od drobných zařízení přes počítače až po roky staré televize.


„Žáci zapojených škol v rámci letošního sedmého ročníku soutěže odevzdali k recyklaci 34 639 kilogramů odpadních elektrozařízení, což je o dvě a půl tuny více než v loňském roce. Trojice nejúspěšnějších škol v každé kategorii si převzala odměny v podobě více než tří desítek tabletů od partnera soutěže – společnosti Vodafone Czech Republic. A to není vše, na čtyři vítěze navíc čeká edukační zážitková exkurze, kterou do soutěže věnovala společnost Praktik systém,“ uvádí zástupci organizátorů celkové shrnutí letošního ročníku soutěže a přidávají poděkování za zapojení všem zúčastněným školám a za jejich zodpovědné nakládání s vysloužilými elektrozařízeními a bateriemi.
„Soutěž jsme sice nevyhráli, ale i tak děkujeme veřejnosti za to, že se do ní zapojila,“ přidává slova díků učitelka Mgr. Gabriela Mynářová, která spolu se členy žákovského parlamentu elektroodpad sbírala.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Prvostupňoví žáci se zapojili do ligy v miniházené
Školní ligy miniházené se ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici za toto pololetí účastnili naši žáci hned dvakrát. Cílem prosincových setkání sportovců prvního stupně nebylo získat co nejlepší umístění, ale vyzkoušet si nový sport a zažít soutěžní atmosféru turnaje.


„Děti si také uvědomí, jak důležité je na sobě pracovat. Bez tréninku to nejde, ani když člověk dostal shůry talent a nadání,“ popisuje učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová, která žáky do Kopřivnice doprovázela.


Nejlepší střelkyní za naši školu byla Saša Kellerová. „Bojovali ale všichni žáci a jsem ráda, že mají další zkušenost jak s novým sportem, tak s jiným prostředím a atmosférou,“ dodává ještě k akci tělocvikářka.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Škola získala v soutěži pět set kusů čisticích prostředků. Je to zásoba na celý rok!
V podzimním kole soutěže Domestos do škol jsme získali hlavní výhru, která nás nejen potěšila, ale také výrazně podpoří provoz školy. Losování o pět set kusů různých čisticích prostředků se uskutečnilo v sobotu 30. listopadu 2024 a výhra nám byla doručena ve středu 11. prosince. O naše zapojení do soutěže se postaraly vedoucí ekonomického a provozního úseku Mgr. Monika Čempel a vychovatelka školní družiny Ing. Alice Červenková.
„Cílem soutěže je zábavnou formou vzdělávat děti o hygieně a zapojit je do boje proti bakteriím. Děti se během plnění úkolů staly lovci bakterií a aktivně se zapojily do všech připravených aktivit. Soutěž měla pravidelné měsíční úkoly, které děti nejen bavily, ale také učily praktickým hygienickým návykům,“ uvádí Alice Červenková, která se společně se školní družinou Smajlíků soutěžním úkolům věnovala.
Výsledkem úsilí malých lovců bakterií je pět set kusů čisticích prostředků Domestos, které vystačí na celý rok, a škola díky nim významně ušetří na provozních výdajích. „Paní uklízečky byly mile překvapené, když uviděly, jakou výzbroj jsme díky soutěži získali,“ komentovala předávání ceny s úsměvem Monika Čempel, která školu do soutěže přihlásila a zajišťovala administrativní stránku projektu.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
V anglické hláskovací soutěži Spelling Bee zápolili žáci z Lichnova a ze Záhuní
Soutěž v hláskování anglických slov naše škola nepořádala poprvé, v zahraničí tolik oblíbená Spelling Bee ale letos měla v Lichnově přece jen v něčem premiéru. Poprvé se totiž tento rok stala naše škola hostitelskou pro mladé angličtináře z okolních škol. Meziškolní soutěž Spelling Bee pro žáky z druhého stupně se v naší škole konala ve středu 27. listopadu 2024 a organizace se ujala učitelka anglického a německého jazyka Mgr. Hana Poláková. Pozvání do klání mladých jazykovědců přijali žáci ze Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. Frenštátským žákům se dařilo a putovní pohár tak zamířil právě na Záhuní.
Před porotou složenou ze tří učitelek anglického jazyka stanulo celkem osmadvacet žáků. Ještě před samotným začátkem klání byly pro žáky připraveny aktivity, které měly mimo jiné za cíl zmírnit nervozitu před soutěží. „Anglické aktivity jsme připravily na čtyřech stanovištích a odpovídaly úrovni jazykových znalostí žáků z daných ročníků. Cílem bylo, abychom se společně trochu blíže poznali, a přes soutěžní charakter akce spolupracovali, ale také, aby se žáci naladili na angličtinu a začali v daném jazyce přemýšlet,“ vysvětluje smysl nesoutěžní části akce hlavní organizátorka.




V samotné soutěži spolu zápolili vždy zástupci jednotlivých tříd. „Skupiny byly rozděleny tak, aby náhodně losovaná slova odpovídala úrovni slovní zásoby daných ročníků. Takže například šesťáci z Lichnova soutěžili s žáky z šestého ročníku ze Záhuní. Pro všechny ročníky jsme navíc měli připravený výběr snadnějších slov na hláskování do začátku soutěže a náročnějších slov do dalších kol,“ poodkrývá promyšlené organizační záležitosti Hana Poláková, které s přípravou a plánováním akce pomáhaly angličtinářky Mgr. Gabriela Mynářová a Mgr. Ing. Martina Havlíková.




„Soutěž se mi líbila, ale byla jsem strašně nervózní. Ke konci jsem dostala těžké slovo, a to jsem popletla, přesto bych se přihlásila znovu,“ přemýšlí soutěžící z šesté třídy Denisa Chromečková. „Nejhorší je, že výběr slov je náhodný a nikdy nevíte, co na vás padne. Je to hodně o štěstí, ale i tak se mi to líbilo,“ komentuje svou účast její spolužačka Verča Ungerová.
Ve Spelling Bee je důležitá znalost jednotlivých náhodně losovaných anglických slov a anglické abecedy. Je pravda, že nejednou velkou měrou o výhercích rozhodovalo štěstí. „To k této soutěži patří. Musím ale zaslouženě pochválit všechny žáky, kteří se do soutěže přihlásili nejen za statečnost, ale šlo vidět, že se na soutěž připravovali a že mají angličtinu rádi. Vážíme si toho, že se do soutěže zapojili, a děkujeme žákům i paní učitelce z hostující školy, že do Lichnova přijeli a že se jim u nás líbilo. První místa i pohár si odvezli do Frenštátu zaslouženě. Gratulujeme,“ uzavírá Hana Poláková. Celkové první místo a pohár získala žákyně VIII. B třídy ze Základní školy Záhuní.
Všichni účastníci soutěže obdrželi účastnický list a diplom a také drobné ceny. Žáci, kteří se umístili na první třech místech v ročníku, navíc získali věcné ceny v podobě anglické literatury a přehledů anglického jazyka. Finanční prostředky na nákup cen poskytl Spolek rodičů a přátel školy v Lichnově.
„Velké poděkování patří všem našim angličtinářkám, které se na přípravě soutěže podílely. Atmosféra soutěže byla fajn a myslím, že si spellovací klání soutěžící užili. Poděkování patří také týmu naší školní jídelny, který se postaral o svačinku pro soutěžící i jejich doprovod. Základní škole Záhuní patří rovněž můj dík za to, že své soutěžící i s doprovázející paní učitelkou do naší školy vyslala. Věřím, že pro příští rok se soutěž rozroste o účastníky z dalších škol z blízkého okolí,“ uzavírá ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
V okresním kole ve florbale bojovali i naši sportovci. Wayne Rek se ukázal jako výborný střelec
Žáci čtvrté a páté třídy se v úterý 19. listopadu 2024 zúčastnili okresního kola ve florbale ve sportovní hale na Základní škole Emila Zátopka v nedaleké Kopřivnici. Jak už bývá na naší škole tradicí, skupinu sportovců doprovázel učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který tentokrát vzal s sebou asistentku pedagoga Danielu Vaculovou. Naši školu reprezentovali chlapci Matyáš Hamrozi, Ondra Klímek, Adam Kuchta, Wayne Rek, Jarek Růžička a Ondra Zeman a jediné děvče Saša Kellerová.
Týmy byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech s tím, že vítězové skupin se utkali o první – postupové místo do krajského kola.


V prvním zápase naše družstvo narazilo na budoucí finalisty z Lubiny, kteří se brzy dostali do vedení 1:0. Brzy však srovnal překvapivou střelou Adam Kuchta. Převaha hráčů z Lubiny byla výrazná, nás však v bráně podržel Jarek Růžička. Bohužel pár minut před koncem se lubinským podařilo zvýšit na 2:1 a tento výsledek vydržel až do konce.
V druhém utkání jsme nastoupili proti kopřivnické Základní škole 17. listopadu. Zápas probíhal velmi podobně jako předchozí, kdy jsme srovnali na 1:1 díky brance Wayna Reka. Poté však přišly dvě rychlé branky soupeře a konečný výsledek 3:1 pro Kopřivnici znamenal, že v posledním zápase jsme se utkali o konečné třetí místo ve skupině.
„Proti týmu Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm jsme nastoupili s velkým odhodláním získat alespoň jeden bodík do konečné tabulky. Kluci statečně bojovali, náš nejlepší hráč Wayne Rek ostřeloval branku ze všech pozic. Bohužel žádná střela se neujala a zápas skončil 0:0,“ popisuje poslední napínavý souboj florbalistů Daniela Vaculová.
Po sečtení vstřelených a obdržených branek jsme se těsně dostali na konečné třetí místo ve skupině. Celkovým vítězem a postupujícím se stal domácí tým Základní školy Emila Zátopka. Na druhém místě skončili sportovci ze Základní školy Lubina a třetí příčku obsadili florbalisté ze Základní školy 17. listopadu v Kopřivnici. Žáci ze Základní školy v Mniší získali bramborovou medaili a skončili na čtvrtém místě. Naši sportovci vybojovali pátou příčku z celkových osmi.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Naši florbalisté slavili umístění na bedně, získali druhé místo
V okrskovém kole ve florbale IV. kategorie se ve středu 20. listopadu 2024 střetli naši florbalisté ze sedmých, osmých a devátých tříd s týmy z dalších pěti základních škol okolních obcí. Druhostupňoví žáci reprezentovali naši školu ve sportovní hale základní školy ve Štramberku a ukázalo se, že po loňském vítezství si stále drží velmi dobrou formu. Náš tým ve složení David Janyška, Max Havel, Libor Dobečka, Adam Kuběna, Tomáš Socha, Roman Chalupa, Dominik Kubala, Erik Štěpán, Jiří Jalůvka a Karel Valíček skončil na skvělém druhém místě.
Do turnaje se zapojili florbalisté ze základních škol z Lichnova, Štramberka, Hodslavic, Veřovic a také Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm.


Lichnovský tým loni v okrskovém kole této kategorie zvítězil, takže přijel v roli jednoho z favoritů. Velkou neznámou pro ně však byli hráči z Hodslavic, proti kterým nastoupili hned v prvním zápase a zvítězili 1:0, i když hodslavičtí žáci byli velmi nepříjemným soupeřem zejména v obranné fázi. Gólově se proti nim prosadil Adam Kuběna, který v celém turnaji předvedl velmi dobrý výkon. Naopak již tradičním soupeřem byl tým ze Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, s nimiž se naši sportovci střetli ve druhém zápase turnaje. „Tento zápas měl poměrně dramatický průběh, neboť náš tým musel otáčet nepříznivý vývoj zápasu a ve strhujícím závěru jsme skóre strhli na svoji stranu a zvítězili 3:2. Gólově se opět prosadil Adam Kuběna, který vstřelil dokonce dva góly a třetím gólem přispěl Tomáš Socha,“ hodnotí do poslední chvíle nejistý souboj Jarmila Kociánová, asistentka pedagoga, která spolu s učitelem tělocviku Mgr. Ondřejem Švrčkem náš tým do Štramberku doprovázela.
Třetí zápas proti veřovickým proběhl zcela v režii našeho týmu a skončil jasným poměrem 4:0 ve prospěch Lichnova. Další góly přidali Adam Kuběna, Tomáš Socha a prosadili se také Dominik Kubala a Erik Štěpán. „Turnaj se vyvinul tak zajímavě, že náš poslední zápas proti domácímu týmu ze Štramberka zároveň rozhodoval o celkovém prvenství v turnaji. Naši hráči si uvědomovali, že jim k prvenství pomůže pouze výhra. Tomu odpovídalo nasazení, které bylo více než stoprocentní. To platilo ovšem i pro soupeře,“ dodává napínavě Jarmila Kociánová.

Zápas byl plný osobních soubojů a krásných florbalových akcí. Góĺově se prosadil Tomáš Socha, ale bohužel i soupeři se povedlo skórovat a další góly už nepadly. Zápas skončil remízou, která zajistila celkové vítězství štramberskému družstvu. „Na našem týmu bylo znát zklamání, ale je potřeba říct, že bojovali až do poslední chvíle. Několika výbornými zákroky podpořil výkon našeho týmu také brankář Maxmilián Havel,“ uzavírá Jarmila Kociánová.
Konečné pořadí se ustálilo v následující podobě:
- ZŠ Štramberk
- ZŠ Lichnov
- ZŠ Tyršova
- ZŠ Hodslavice
- ZŠ Veřovice
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Prvostupňoví žáci nasbírali více než tunu lesních plodů. Pomohou tak zvířatům přečkat zimu
Vyhodnocení školní soutěže v kategorii žáků základní školy ve sběru lesních plodů bylo slavnostně vyhlášeno v úterý 19. listopadu 2024 na hlavní chodbě školy. Do soutěže se zapojili žáci prvního stupně, kteří sbírali jednotlivě nebo ve skupinách s kamarády či sourozenci. Soutěž ve spolupráci s kolegy organizovala učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová. Nasbírané lesní plody poputují chovatelům drobné zvěře a místnímu mysliveckému sdružení.



Letošní úroda kaštanů, žaludů i bukvic byla velká a žáci se činili. Nasbírali více než jednu tunu lesních plodů. Vyhodnocení soutěže se uskutečnilo na hlavní chodbě školy a oceněni byli jak jednotlivci, tak skupiny. Diplomy a drobné ceny předala žákům ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová a zástupkyně pro první stupeň Mgr. Markéta Martinů.
Místní myslivci byli s výsledkem školního sběru nadmíru spokojeni. Honební společenstvo předalo škole sponzorský dar ve výši patnácti tisíc korun, který byl spravedlivě rozdělen mezi mateřskou školu a první a druhý stupeň základní školy. Peníze budou využity na přírodovědně založený program nebo přírodovědnou exkurzi.

„Děkujeme dětem za zapojení do soutěže i za zájem pomoci zvířatům přečkat zimu. Děkujeme také vychovatelkám školní družiny, které pomáhaly sběr zapisovat a vyhodnocovat. Nejúspěšnějším sběračům lesních plodů gratulujeme,“ dodává k pravidelné podzimní akci Bohdana Hutyrová.
Za základní školu bylo nasbíráno 1 022,7 kg kaštanů a žaludů pro chovatele drobné zvěře a myslivecké sdružení.
Výsledné pořadí zapojených žáků za jednotlivce i skupiny je následující:
Jednotlivci:
- Debora Slezáková, 140 bodů, I. Třída
- Vanesa Mičkalová, 111 bodů, V. Třída
- Jakub Číž, 110 bodů, I. třída
- Štěpán Jirkovský, 98 bodů, III. Třída
- Julie Bordovská, 87,5 bodů, II. třída
Skupiny:
- Jindřich Nevěřil, Kateřina Tichavská, Václav Tichavský, 450,5 bodů
- František Mičulka, Ondřej Zeman 391 bodů
- Daniel Stražovec, Marian Stražovec, 293 bodů
- Kristian Klímek, Dominik Klímek 276 bodů
- Šimon Matúš, Tereza Matúšová 186 bodů
Do soutěže se zapojily také děti z mateřské školy. Vyhodnocení této kategorie soutěže proběhlo zvlášť.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
V okresním kole florbalu skončili naši chlapci čtvrtí
První zápasy okresního kola florbalového poháru základních škol kategorie III pro žáky šestých a sedmých tříd se odehrály ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici v pátek 8. listopadu 2024. Náš dvanáctičlenný tým sehrál celkem čtyři zápasy a z pěti škol, které mezi sebou změřily síly, obsadil čtvrté místo.
Ve skupině A naši školu reprezentovali šesťáci Jakub Janák, Alex Tichavský, Milan Žáček, Jan Holub, Radim Zeman, Dalibor Kapica a sedmáci Jan Pustějovský, František Špaček, Lukáš Osterezy, Zdeněk Hlavička, Vít Hlaváč a David Janyška. Jako soupeři proti našemu týmu nastoupili žáci z Veřovic, dále ze Základní školy 17. listopadu z Kopřivnice, Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm a domácí tým Základní školy Emila Zátopka.
Turnaj se hrál systémem každý s každým, takže naše škola sehrála celkem čtyři zápasy a poměřila síly se všemi družstvy zúčastněných škol.


Na úvod byl našim florbalistům nalosován tým Základní školy 17. listopadu, se kterým jsme prohráli 1:4, gólově se prosadil šesťák Milan Žáček. Na druhý zápas jsme nastoupili proti týmu ze Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. „Při tomto zápase jsme podali výborný výkon, který skončil trochu smolnou remízou 1:1. Remíza naše hráče velmi mrzela, a nakonec nás tato ztráta bodů stála umístění na bedně. Stačila jen na horší skóre, skončili jsme na čtvrtém místě právě za našimi soupeři. Gól dal opět Milan Žáček,“ popisuje sportovní událost doprovázející asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.
Ve třetím zápase jsme se postavili týmu ze Základní školy Veřovice, kde se nám podařilo výrazněji gólově prosadit, a Jakub Janák dokonce dosáhl na hatrick. Jedním gólem ho doplnil opět Milan Žáček. Na závěr nás však čekal nejtěžší soupeř – tým ze Základní školy Emila Zátopka z Kopřivnice, který procházel turnajem zcela suverénně a bez inkasovaného gólu. „Stanovili jsme si taktiku založenou zejména na obraně a téměř do poloviny hrací doby se nám ji dařilo velmi dobře dodržovat a favorita lehce znervóznět. Nakonec se ale soupeř dokázal prosadit a porazil náš tým 8:0,“ vzpomíná učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.
Přesto si naši hráči zasloužili velkou pochvalu za bojovnost a plnění taktických pokynů. „Je třeba také vyzdvihnout výborný výkon našeho brankáře Jana Holuba a dvou našich střelců Milana Žáčka a Jakuba Janáka,“ dodává ještě Ondřej Švrček.
Konečné pořadí týmů základních škol se ustálilo v následující podobě:
1. místo – ZŠ E. Zátopka, Kopřivnice
2. místo – ZŠ 17. listopadu, Kopřivnice
3. místo – ZŠ Záhuní, Frenštát pod Radhoštěm
4. místo – ZŠ Lichnov
5. místo – ZŠ Veřovice
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Básníci z naší školy prosili zlatou rybku na literární soutěži v Čeladné
Literární soutěže Kalusův kalamář se v pátek 8. listopadu 2024 zúčastnili čtyři žáci druhého stupně. Soutěž nese název po významné osobnosti našeho regionu, básníku a učiteli Josefu Kalusovi, a v Čeladné má dlouholetou tradici. Naše škola však zažila svou premiéru. Čtveřice vybraných žáků ve složení Eliška Hrnčárková z VI. třídy, Nikol Goláňová ze VII.A, Martina Hilscherová z VIII.A a deváťák Daniel Švec se nezalekla ani brzkého vstávání, ani dlouhé cesty, a společně s učitelkou češtiny Mgr. Gabrielou Mynářovou se s lehkou nervozitou vydali do Základní školy Čeladná.
„Když přišla pozvánka na soutěž, ani chvíli jsme s kolegyněmi neváhaly a hned jsme začaly uvažovat o tom, koho do Čeladné vyšleme,“ popisuje češtinářka výzvu v podobě našeho premiérového zapojení do této tradiční soutěže. Za našimi soutěžícími se jako podpora vydala také ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, kterou – coby češtinářku – zajímalo uchopení takového druhu soutěže, ale také návštěva Památníku Josefa Kaluse.


Po krátkém úvodu se všichni žáci rozdělili do tří kategorií a zasedli do lavic, kde je čekala hodina kreativity při psaní básní na téma: Rybičko zlatá, přeji si... Eliška a Nikol byly zařazeny do druhé kategorie pro šestý až sedmý ročník, která měla za úkol napsat minimálně šest slok, Martina s Dankem spadali do třetí kategorie s kritérii ještě náročnějšími, a to s minimem osmi slok čtyřveršových slok.
Po skončení soutěže byla žákům i doprovodu nabídnuta svačinka a následoval výlet do Památníku Josefa Kaluse. Po obědě, který žáci dostali v rámci startovného, proběhlo vyhlášení výsledků. Z každé kategorie byl vyhlášen pouze ten nejlepší, ale každý účastník si odnesl cenu a účastnický list.
„Myslím, že jsme se soutěže neúčastnili naposledy. Organizátoři si skvěle poradili i s téměř dvakrát větším počtem soutěžících, než byli doposud zvyklí. Vše proběhlo dokonce rychleji, než bylo v plánu, a naši žáci se svými básněmi rozhodně neudělali ostudu,“ uzavírá účast na soutěži Gabriela Mynářová.
A jak popsali své dojmy samotní žáci? „Za mě to bylo lepší než psát písemku z ruštiny. 😊 Podíval jsem se do jiné školy, která mě fascinovala svými specializovanými učebnami, například pro přírodní vědy, a laboratoří. Básničku jsme psali na téma Rybičko zlatá, přeji si. Ze začátku bylo trochu obtížné něco vymyslet, ale když jsem se do toho ponořil, tak se to psalo samo. Následně jsme jeli do památníku Josefa Kaluse, kde jsme dostali křížovku, kterou jsme měli vyřešit pomocí všech vystavených věcí, co se tam nacházely. Překvapily mě hlavně staré zachované lavice,“ říká k tvůrčímu soutěžnímu dopoledni Dan.
Martina za sebe dodává: „Soutěž jsem si velice užila. Bylo super vidět, kolik různých lidí sdílí stejný koníček jako já. I přestože jsem nevyhrála, tak jsem si to užila. Bylo to těžké, ale myslím, že to stálo za to. Také jsem si poté užila prohlídku Památníku Josefa Kaluse. Zajímavé taky bylo vidět, jak vypadá jiná škola a jak to tam funguje.“
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Putovní pohár z meziškolní soutěže Lichnovský chytrolín si letos odvezli žáci ze základní školy v Mniší
Rok od roku malých chytrolínů přibývá. Přesvědčili jsme se o tom na tradiční meziškolní vědomostní soutěži Lichnovský chytrolín, kterou naše škola pořádala v úterý 5. listopadu 2024. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet škol. S devíti zapojenými školami jsme tak pokořili i loňskou statistiku. S radostí jsme přivítali žáky základní škol z okolních obcí – Mniší, Tiché, Trojanovic, Lubiny, Štramberka, ale také žáky z nedalekého Frenštátu, a to z obou škol – Tyršova a Záhuní. Dalekou cestu vážili žáci z obce Rybí.
Soutěže se zúčastnily tříčlenné týmy složené ze žáků třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Naši školu reprezentovali třeťák Šimon Matúš, čtvrťák Ondřej Zeman a páťák Ondřej Hilscher. „Kluci bojovali jako lvi a za jejich reprezentaci školy, jim patří velké díky,“ chválí naše reprezentanty organizátorka soutěže a učitelka prvního stupně Mgr. Kateřina Martinková.



Soutěž byla rozdělena na tři části. Na zahřátí si malí chytrolíni vyzkoušeli poznávačku „hlášek“ z filmů a pohádek formou hry Kahoot. Poté se už zapotili u matematicko-logických řad. V druhé části na žáky čekala práce s robotem. Děti měly za úkol samy naprogramovat roboty tak, aby zvládli cestu kolem krmelců s kaštany. Každý robot se měl dotknout alespoň z části jeho hranice a dojít bezpečně do cíle. „Tento okruh byl, dle nadšených pohledů dětí, nejvíce úspěšný a patří za něj velké díky kolegovi Ondřeji Švrčkovi, který celý plán domyslel do nejmenšího detailu,“ usmívá se Kateřina Martinková. Poslední oblastí byla část komunikační, kdy pomocníci z devátých tříd ukazovali týmům zašifrovaná slovíčka, písničky, rostliny a zvířata. „I za jejich výpomoc během soutěže bych ráda poděkovala,“ dodává učitelka.
A jak to celé dopadlo? Putovní pohár a obohacující encyklopedie si odvezli vítězové do Mniší, druhou příčku obsadili žáci ze Štramberka a soutěžící z Rybí cestu nevážili zbytečně, protože obsadili třetí místo.



„Chtěla bych poděkovat kolegyni Kateřině Martinkové a kolegovi Ondřeji Švrčkovi za přípravu soutěže, dále všem žákům devátého ročníku za výpomoc během soutěže, paním kuchařkám za přípravu svačinek pro soutěžící i jejich doprovod a celému vedení školy za bezvadnou organizaci akce. Vítězům gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za účast a těšíme se na další ročník opět napřesrok,“ uzavírá slovy díků ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Soutěže mladých zoologů v Ostravě se zúčastnili také naši žáci
Osmáci a deváťáci vyjeli ověřit své přírodovědné znalosti do ostravské zoo v pondělí 4. listopadu 2024 na Soutěž mladých zoologů. Tématem letošního podzimního klání byli Savci moří. Žáci se kromě anatomie a chování savců věnovali také prohlídce zoologické zahrady v Ostravě.
V soutěži druhostupňoví žáci prověřili své znalosti v anatomii, chování savců, jejich způsobu života i ochraně a ohrožení,“ doplňuje dále obsahovou část soutěže doprovázející učitelka Mgr. Bohdana Hutyrová. Kromě soutěžení si žáci bez nutnosti platby vstupného mohli projít celý areál zoologické zahrady. „Pozorovali jsme zvířata v barvách podzimu. Obdivovali jsme také zrekonstruovanou voliéru Papua. Voliéra byla rozšířena téměř o polovinu, mohli jsme sledovat bezprostřední atmosféru deštného lesa a pestré papuánské ptáky,“ vzpomíná Bohdana Hutyrová.
Voliéra je průchozí a následuje expozice Papua. Tam žáci strávili svůj čas před soutěží. Prohlédli si zde ohrožené druhy zvířat zejména ze skupiny plazů a ryb. Interiér pavilonu je rozdělen do pěti expozičních celků a k vidění byli třeba lezci, varani, krajty, mořští klauni a sasanky.
Posláním zoologické zahrady je nejen přispět k biologické rozmanitosti, ale také se aktivně věnovat vzdělávací a výchovné činnosti. Přítomnost živých zvířat napomáhá k vytváření pozitivních postojů dětí i dospělých ke zvířatům a přírodě vůbec. Soutěže jsou realizovány za podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva životního prostředí ČR.
V měsíci březnu proběhne výročí soutěže Velké ceny zoo, která se v Ostravě koná už od roku 1975. „Rádi bychom se Velké ceny zoo v Ostravě zúčastnili a už se tedy těšíme na další výjezd. Akce byla podpořena Spolkem rodičů a přátel školy, které přispělo na dopravu žáků do Ostravy, za což moc děkujeme,“ uzavírá učitelka přírodopisu.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Pět škol se utkalo na lichnovském hřišti. Našim fotbalistům za krásného počasí fandila celá škola
V letošním roce se opět uskutečnil Školský fotbalový pohár FAČR, jehož organizace se zhostil tělocvikář a vášnivý fotbalista Mgr. Ondřej Švrček. Za příjemného podzimního počasí se tedy v pátek 1. listopadu 2024 sjely na fotbalové hřiště NFC Lichnov další týmy ze čtyř škol, aby se mezi sebou popraly o postup do dalšího kola. Do turnaje se zapojily Základní školy dr. Milady Horákové Kopřivnice a Základní škola Alšova Kopřivnice, Základní škola Npor. Loma Příbor a Základní škola Záhuní Frenštát pod Radhoštěm. Na hřišti samozřejmě nechyběl ani tým pořádající lichnovské školy.
„Během turnaje se každé družstvo utká s každým, jeden zápas trvá dvacet minut a hraje se na celém hřišti,“ popisuje organizační záležitosti Ondřej Švrček.
Lichnovský tým přišli podpořit všichni žáci školy – druhostupňoví fandili celý den, ti mladší se svým pedagogickým doprovodem fandili alespoň u některých zápasů.


Naše družstvo ve složení Alex Tichavský, Milan Žáček, Jan Holub, Jakub Janák, Lukáš Osterezy, Daniel Kvita, Vitalyj Vintonyak, Libor Dobečka, Maxmilán Havel, Stanislav Růžička, Karel Valíček, Dominik Kubala, Lukáš Goláň, Adam Kuběna a statečný brankář David Janyška podalo srdnatý výkon a po jednom vítězství se umístilo na čtvrtém místě.
„Kluci statečně bojovali a zlepšovali se zápas od zápasu, hlavně v tom posledním podali skvělý výkon. Tomu přihlížela i ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová,“ dodává slova chvály na stranu kluků Ondřej Švrček.


Ze suverénního vítězství a zaslouženého postupu se radovali chlapci ze Základní školy Záhuní. Na druhém a třetím místě se seřadily kopřivnické školy, Základní škola Alšova a Základní škola dr. Milady Horáková.
„Děkujeme Spolku rodičů a přátel školy za příspěvek na ceny pro vítězné týmy, Fotbalové asociaci České republiky za poháry, a hlavně NFC Lichnov za možnost turnaj uspořádat a přípravu bufetu nejen pro žáky, ale také pro všechny příchozí fanoušky,“ uzavírá úspěšný den organizátor Ondřej Švrček.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Na Mezinárodní soutěži dětí v zahradnických dovednostech se umístili dva žáci naší školy
Karolína Marková z šesté třídy a sedmák Vašek Tichavský vyrazili v pátek reprezentovat školu do Ostravy na Mezinárodní soutěž dětí v zahradnických dovednostech. V Ostravě se testovaly odborné znalosti, soutěž ale zabíhala také do praxe. Dvojici žáků naší školy doprovázela učitelka Mgr. Monika Čempel, která žáky k zájmu o obor vede ve svých praktických předmětech. Mezi silnou konkurencí se Vašek umístil na 25. místě a Karolína obsadila 43. pozici.
Soutěž se konala v Národním zemědělském muzeu v Ostravě-Vítkovicích a měla tři části. „Žáci prokazovali své teoretické znalosti v testu, dále soutěžili v určování a pojmenovávání rostlin a také ve floristice, která zahrnovala aranžmá květin,“ přibližuje akci Monika Čempel.


Doprovodným programem soutěže byla návštěva Muzea potravin a zemědělských strojů a Podzimní zahradnické trhy s názvem Život na zahradě. A tak si vedle uspokojivého umístění oba žáci z Ostravy přivezli také vzpomínky na netradiční den. „Užili jsme si to. Máme spoustu nových zážitků i dárků,“ dodávají shodně naši reprezentanti.


„Na oba jsem patřičně hrdá. Floristiku si žáci mohli poprvé vyzkoušet na tréninku ve škole ve středu těsně před soutěží a času na přípravu bylo opravdu málo. Přesto to zvládli výborně,“ dodává ještě závěrem Monika Čempel.
Mgr. Ing. Martina Havlíková
Vyhlašujeme oblíbenou podzimní soutěž ve sběru kaštanů a žaludů
Také letos se můžete zapojit do každoroční podzimní soutěže lichnovské mateřské školy a školní družiny ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic, jejímž cílem je podpořit krmení lesních zvířat v zimním čase. Sbírat lesní plody mohou děti z mateřinky i všichni žáci základní školy včetně těch, kteří družinu nenavštěvují. Suché a zvážené plody odevzdávejte ráno před začátkem vyučování v ranní družině nebo při příchodu v mateřské škole. Nejlepší sběrači budou vyhodnoceni ve dvou kategoriích a pět nejlepších v každé kategorii bude odměněno. Vyhlášení výherců se uskuteční na začátku listopadu.
Kaštany a žaludy myslivci využívají v době, kdy má zvěř v důsledku nepříznivých klimatických podmínek omezený přístup k přírodním zdrojům potravy, a zvláště potom v době Vánoc. „Všechny lesní plody, které děti přinesou pro zvířátka, poputují k mysliveckému sdružení a k chovatelům drobné zvěře, mohou tak významně pomoci zvířátkům přečkat blížící se zimu. Důležité je, aby předkládané kaštany byly čerstvé, a ne plesnivé. Kaštan může zplesnivět v důsledku nedokonalého a škodlivého sušení a poznáme to tak, že po rozlousknutí mívá pod slupkou šedavý nebo černý povlak,“ dodává Mgr. Bohdana Hutyrová, která soutěž zaštiťuje.
Pro více informací o soutěži se můžete obrátit na organizátorky akce v naší škole Bc. Hanu Janečkovou za školní družinu a Lucii Vávrovou, DiS, za mateřskou školu.
Mgr. Ing. Martina Havlíková