Novinky ZŠ 24/25

Poděkování a přání

Vážení rodiče, zákonní zástupci, přátelé a partneři školy, 
dovolte nám, abychom Vám při příležitosti konce roku poděkovali za dosavadní přízeň, a budeme se těšit na další spolupráci v roce 2025. 

Mgr. Olga Síbrtová 


Informace o úředních hodinách v době vánočních prázdnin

V období vánočních prázdnin od 23. prosince 2024 do 3. ledna 2025 nebude v provozu sekretariát školy. Úřední hodiny zajišťujeme naposledy ve čtvrtek 19. prosince 2024 od 7:00 do 8:30 hodin, následně až v pondělí 6. ledna 2024 od 7:00 do 8:30 hodin.

Radka Pivková


Prvostupňoví žáci se zapojili do ligy v miniházené

Školní ligy miniházené se ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici za toto pololetí účastnili naši žáci hned dvakrát. Cílem prosincových setkání sportovců prvního stupně nebylo získat co nejlepší umístění, ale vyzkoušet si nový sport a zažít soutěžní atmosféru turnaje.  

„Děti si také uvědomí, jak důležité je na sobě pracovat. Bez tréninku to nejde, ani když člověk dostal shůry talent a nadání,“ popisuje učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová, která žáky do Kopřivnice doprovázela.

Nejlepší střelkyní za naši školu byla Saša Kellerová. „Bojovali ale všichni žáci a jsem ráda, že mají další zkušenost jak s novým sportem, tak s jiným prostředím a atmosférou,“ dodává ještě k akci tělocvikářka.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Virtuální prohlídka Temelína přiblížila deváťákům jadernou energetiku

V rámci výuky chemie se zaměřením na zdroje energie měli žáci IX. A a IX. B unikátní příležitost nahlédnout do zákulisí Jaderné elektrárny Temelín. Virtuální prohlídka, která se uskutečnila v úterý 12. listopadu 2024 přímo v kmenových třídách, přinesla šestadvaceti zúčastněným žákům nejen nové znalosti, ale i zážitek z moderní technologie.

Prostřednictvím virtuální reality se žáci blíže seznámili s principem výroby elektrické energie v jaderných elektrárnách, která patří k bezemisním zdrojům energie. Lektoři jim přiblížili výhody i nevýhody využití jaderné energie, což vedlo k zajímavým diskusím nad otázkami budoucnosti energetiky.

Závěr akce patřil soutěži o věcné ceny, která prověřila získané znalosti. Vítězem se stal Vojtěch Hlavička z IX. A, jenž byl odměněn cenou. Společně s ředitelkou školy Mgr. Olgou Síbrtovou mu cenu předala v pondělí 9. prosince 2024 učitelka chemie Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., která virtuální prohlídku pro naši školu zajistila, a společně mu pogratulovaly k úspěchu.

Tato akce nejen obohatila znalosti žáků, ale také ukázala, jak mohou moderní technologie přispět ke vzdělávání a inspirovat mladé lidi k zamyšlení nad aktuálními tématy.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V anglické hláskovací soutěži Spelling Bee zápolili žáci z Lichnova a ze Záhuní

Soutěž v hláskování anglických slov naše škola nepořádala poprvé, v zahraničí tolik oblíbená Spelling Bee ale letos měla v Lichnově přece jen v něčem premiéru. Poprvé se totiž tento rok stala naše škola hostitelskou pro mladé angličtináře z okolních škol.  Meziškolní soutěž Spelling Bee pro žáky z druhého stupně se v naší škole konala ve středu 27. listopadu 2024 a organizace se ujala učitelka anglického a německého jazyka Mgr. Hana Poláková. Pozvání do klání mladých jazykovědců přijali žáci ze Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. Frenštátským žákům se dařilo a putovní pohár tak zamířil právě na Záhuní.

Před porotou složenou ze tří učitelek anglického jazyka stanulo celkem osmadvacet žáků. Ještě před samotným začátkem klání byly pro žáky připraveny aktivity, které měly mimo jiné za cíl zmírnit nervozitu před soutěží. „Anglické aktivity jsme připravily na čtyřech stanovištích a odpovídaly úrovni jazykových znalostí žáků z daných ročníků. Cílem bylo, abychom se společně trochu blíže poznali, a přes soutěžní charakter akce spolupracovali, ale také, aby se žáci naladili na angličtinu a začali v daném jazyce přemýšlet,“ vysvětluje smysl nesoutěžní části akce hlavní organizátorka.

V samotné soutěži spolu zápolili vždy zástupci jednotlivých tříd. „Skupiny byly rozděleny tak, aby náhodně losovaná slova odpovídala úrovni slovní zásoby daných ročníků. Takže například šesťáci z Lichnova soutěžili s žáky z šestého ročníku ze Záhuní. Pro všechny ročníky jsme navíc měli připravený výběr snadnějších slov na hláskování do začátku soutěže a náročnějších slov do dalších kol,“ poodkrývá promyšlené organizační záležitosti Hana Poláková, které s přípravou a plánováním akce pomáhaly angličtinářky Mgr. Gabriela Mynářová a Mgr. Ing. Martina Havlíková.

„Soutěž se mi líbila, ale byla jsem strašně nervózní. Ke konci jsem dostala těžké slovo, a to jsem popletla, přesto bych se přihlásila znovu,“ přemýšlí soutěžící z šesté třídy Denisa Chromečková. „Nejhorší je, že výběr slov je náhodný a nikdy nevíte, co na vás padne. Je to hodně o štěstí, ale i tak se mi to líbilo,“ komentuje svou účast její spolužačka Verča Ungerová.  

Ve Spelling Bee je důležitá znalost jednotlivých náhodně losovaných anglických slov a anglické abecedy. Je pravda, že nejednou velkou měrou o výhercích rozhodovalo štěstí. „To k této soutěži patří. Musím ale zaslouženě pochválit všechny žáky, kteří se do soutěže přihlásili nejen za statečnost, ale šlo vidět, že se na soutěž připravovali a že mají angličtinu rádi. Vážíme si toho, že se do soutěže zapojili, a děkujeme žákům i paní učitelce z hostující školy, že do Lichnova přijeli a že se jim u nás líbilo. První místa i pohár si odvezli do Frenštátu zaslouženě. Gratulujeme,“ uzavírá Hana Poláková. Celkové první místo a pohár získala žákyně VIII. B třídy ze Základní školy Záhuní.

Všichni účastníci soutěže obdrželi účastnický list a diplom a také drobné ceny. Žáci, kteří se umístili na první třech místech v ročníku, navíc získali věcné ceny v podobě anglické literatury a přehledů anglického jazyka. Finanční prostředky na nákup cen poskytl Spolek rodičů a přátel školy v Lichnově.

„Velké poděkování patří všem našim angličtinářkám, které se na přípravě soutěže podílely. Atmosféra soutěže byla fajn a myslím, že si spellovací klání soutěžící užili. Poděkování patří také týmu naší školní jídelny, který se postaral o svačinku pro soutěžící i jejich doprovod. Základní škole Záhuní patří rovněž můj dík za to, že své soutěžící i s doprovázející paní učitelkou do naší školy vyslala. Věřím, že pro příští rok se soutěž rozroste o účastníky z dalších škol z blízkého okolí,“ uzavírá ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V okresním kole ve florbale bojovali i naši sportovci. Wayne Rek se ukázal jako výborný střelec

Žáci čtvrté a páté třídy se v úterý 19. listopadu 2024 zúčastnili okresního kola ve florbale ve sportovní hale na Základní škole Emila Zátopka v nedaleké Kopřivnici. Jak už bývá na naší škole tradicí, skupinu sportovců doprovázel učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který tentokrát vzal s sebou asistentku pedagoga Danielu Vaculovou. Naši školu reprezentovali chlapci Matyáš Hamrozi, Ondra Klímek, Adam Kuchta, Wayne Rek, Jarek Růžička a Ondra Zeman a jediné děvče Saša Kellerová.

Týmy byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech s tím, že vítězové skupin se utkali o první – postupové místo do krajského kola.

V prvním zápase naše družstvo narazilo na budoucí finalisty z Lubiny, kteří se brzy dostali do vedení 1:0. Brzy však srovnal překvapivou střelou Adam Kuchta. Převaha hráčů z Lubiny byla výrazná, nás však v bráně podržel Jarek Růžička. Bohužel pár minut před koncem se lubinským podařilo zvýšit na 2:1 a tento výsledek vydržel až do konce.

V druhém utkání jsme nastoupili proti kopřivnické Základní škole 17. listopadu. Zápas probíhal velmi podobně jako předchozí, kdy jsme srovnali na 1:1 díky brance Wayna Reka. Poté však přišly dvě rychlé branky soupeře a konečný výsledek 3:1 pro Kopřivnici znamenal, že v posledním zápase jsme se utkali o konečné třetí místo ve skupině.

„Proti týmu Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm jsme nastoupili s velkým odhodláním získat alespoň jeden bodík do konečné tabulky. Kluci statečně bojovali, náš nejlepší hráč Wayne Rek ostřeloval branku ze všech pozic. Bohužel žádná střela se neujala a zápas skončil 0:0,“ popisuje poslední napínavý souboj florbalistů Daniela Vaculová.

Po sečtení vstřelených a obdržených branek jsme se těsně dostali na konečné třetí místo ve skupině. Celkovým vítězem a postupujícím se stal domácí tým Základní školy Emila Zátopka. Na druhém místě skončili sportovci ze Základní školy Lubina a třetí příčku obsadili florbalisté ze Základní školy 17. listopadu v Kopřivnici. Žáci ze Základní školy v Mniší získali bramborovou medaili a skončili na čtvrtém místě. Naši sportovci vybojovali pátou příčku z celkových osmi.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Exkurzi na obecní úřad mají za sebou obě devítky. Poděkování za poutavé povídání patří panu starostovi

S novým školním vzdělávacím programem, podle nějž se ve škole učí od loňského září, upevnila škola také spolupráci se zřizovatelem. Žáci devátého ročníku mají v učebním plánu pevně zakotvenu exkurzi na obecní úřad, kde je s jeho fungováním, ale také s obecní samosprávou vždy seznámí osobně starosta obce Ing. Aleš Mičulka.

Žáci z IX. A navštívili obecní úřad ve čtvrtek 3. října 2024, žáci IX. B se tam vydali až ve čtvrtek 21. listopadu 2024. „Povídání s panem starostou jsme naplánovali na dvouhodinovku Výchovy k občanství. Žáky jsem předem vyzvala, aby si připravili otázky o obci, obecním úřadě, vedení obce i práci starosty,“ uvádí ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která obě třídy na exkurzi doprovázela. „Cestou na úřad jsem se dětí poptala, co si pro pana starostu nachystaly. Už z připravených otázek mi bylo jasné, že se o dění v obci zajímají a mají přehled.“

Povídání pana starosty žáky zaujalo. Žáci z IX. A měli hned několik postřehů. Lukáš Goláň uvádí: „Hodně mě překvapilo, jak dlouho dokázal pan starosta mluvit o své práci.“ Během exkurze však nebyl aktivní pouze pan starosta, ale také žáci. Mnohé otázky padaly bez přípravy třeba nad územním plánem, rozpočtem nebo nad obrovskými krabicemi s projekty. Daniela Minárika zaujala informace o financích vynakládaných na opravy silnic, Veronika Koudeláková byla překvapena, jak dlouho vykonává pan starosta tuto funkci a Izabela Pustějovská pro změnu uvádí: „Překvapilo mě, že v obci nerozhoduje pan starosta sám, ale že rozhoduje spolu s obecní radou.“

V IX. B to bylo podobné. Jiří Jalůvka zhodnotil exkurzi takto: „Návštěva u pana starosty byla zajímavá. Dozvěděl jsem se hodně novinek.“ Ema Holubová upřesňuje: „Zajímavý byl pro mě územní plán s vytyčením míst, kde se může, a kde se naopak nemůže stavět.“ „Mě zase zaujalo, jak velká naše obec je. Netušil jsem, že naší obci patří půl kruhového objezdu u Frenštátu a sjezdovka u Kopřivnice.“ Mapy a celková rozloha Lichnova překvapily i Valerii Pustějovskou. A Adam Kuběna pro změnu se smíchem uvádí: „Mě nejvíce zaujalo, že si pan starosta všímá, co se v obci děje. Například že zaregistroval, jak jsem přejížděl na kole křoví u obecního úřadu.“

„Panu starostovi patří naše velké poděkování za čas, který s námi strávil, za poutavé povídání, které si pro nás připravil, ale také za ochotu odpovídat na naše všetečné otázky. Také pro mě byly některé informace úplně nové a těší mě, že jsem měla příležitost opět trošku více poznat obec, kde se nachází naše škola,“ vzkazuje na obecní úřad poděkování ředitelka školy.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši florbalisté slavili umístění na bedně, získali druhé místo

V okrskovém kole ve florbale IV. kategorie se ve středu 20. listopadu 2024 střetli naši florbalisté ze sedmých, osmých a devátých tříd s týmy z dalších pěti základních škol okolních obcí. Druhostupňoví žáci reprezentovali naši školu ve sportovní hale základní školy ve Štramberku a ukázalo se, že po loňském vítezství si stále drží velmi dobrou formu. Náš tým ve složení David Janyška, Max Havel, Libor Dobečka, Adam Kuběna, Tomáš Socha, Roman Chalupa, Dominik Kubala, Erik Štěpán, Jiří Jalůvka a Karel Valíček skončil na skvělém druhém místě.

Do turnaje se zapojili florbalisté ze základních škol z Lichnova, Štramberka, Hodslavic, Veřovic a také Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm.

Lichnovský tým loni v okrskovém kole této kategorie zvítězil, takže přijel v roli jednoho z favoritů. Velkou neznámou pro ně však byli hráči z Hodslavic, proti kterým nastoupili hned v prvním zápase a zvítězili 1:0, i když hodslavičtí žáci byli velmi nepříjemným soupeřem zejména v obranné fázi. Gólově se proti nim prosadil Adam Kuběna, který v celém turnaji předvedl velmi dobrý výkon. Naopak již tradičním soupeřem byl tým ze Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, s nimiž se naši sportovci střetli ve druhém zápase turnaje. „Tento zápas měl poměrně dramatický průběh, neboť náš tým musel otáčet nepříznivý vývoj zápasu a ve strhujícím závěru jsme skóre strhli na svoji stranu a zvítězili 3:2. Gólově se opět prosadil Adam Kuběna, který vstřelil dokonce dva góly a třetím gólem přispěl Tomáš Socha,“ hodnotí do poslední chvíle nejistý souboj Jarmila Kociánová, asistentka pedagoga, která spolu s učitelem tělocviku Mgr. Ondřejem Švrčkem náš tým do Štramberku doprovázela.

Třetí zápas proti veřovickým proběhl zcela v režii našeho týmu a skončil jasným poměrem 4:0 ve prospěch Lichnova. Další góly přidali Adam Kuběna, Tomáš Socha a prosadili se také Dominik Kubala a Erik Štěpán. „Turnaj se vyvinul tak zajímavě, že náš poslední zápas proti domácímu týmu ze Štramberka zároveň rozhodoval o celkovém prvenství v turnaji. Naši hráči si uvědomovali, že jim k prvenství pomůže pouze výhra. Tomu odpovídalo nasazení, které bylo více než stoprocentní. To platilo ovšem i pro soupeře,“ dodává napínavě Jarmila Kociánová.

Zápas byl plný osobních soubojů a krásných florbalových akcí. Góĺově se prosadil Tomáš Socha, ale bohužel i soupeři se povedlo skórovat a další góly už nepadly. Zápas skončil remízou, která zajistila celkové vítězství štramberskému družstvu. „Na našem týmu bylo znát zklamání, ale je potřeba říct, že bojovali až do poslední chvíle. Několika výbornými zákroky podpořil výkon našeho týmu také brankář Maxmilián Havel,“ uzavírá Jarmila Kociánová.

Konečné pořadí se ustálilo v následující podobě:

  1. ZŠ Štramberk
  2. ZŠ Lichnov
  3. ZŠ Tyršova
  4. ZŠ Hodslavice
  5. ZŠ Veřovice

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Prvostupňoví žáci nasbírali více než tunu lesních plodů. Pomohou tak zvířatům přečkat zimu

Vyhodnocení školní soutěže v kategorii žáků základní školy ve sběru lesních plodů bylo slavnostně vyhlášeno v úterý 19. listopadu 2024 na hlavní chodbě školy. Do soutěže se zapojili žáci prvního stupně, kteří sbírali jednotlivě nebo ve skupinách s kamarády či sourozenci. Soutěž ve spolupráci s kolegy organizovala učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová. Nasbírané lesní plody poputují chovatelům drobné zvěře a místnímu mysliveckému sdružení.

Letošní úroda kaštanů, žaludů i bukvic byla velká a žáci se činili. Nasbírali více než jednu tunu lesních plodů. Vyhodnocení soutěže se uskutečnilo na hlavní chodbě školy a oceněni byli jak jednotlivci, tak skupiny. Diplomy a drobné ceny předala žákům ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová a zástupkyně pro první stupeň Mgr. Markéta Martinů.

Místní myslivci byli s výsledkem školního sběru nadmíru spokojeni. Honební společenstvo předalo škole sponzorský dar ve výši patnácti tisíc korun, který byl spravedlivě rozdělen mezi mateřskou školu a první a druhý stupeň základní školy. Peníze budou využity na přírodovědně založený program nebo přírodovědnou exkurzi.

„Děkujeme dětem za zapojení do soutěže i za zájem pomoci zvířatům přečkat zimu. Děkujeme také vychovatelkám školní družiny, které pomáhaly sběr zapisovat a vyhodnocovat. Nejúspěšnějším sběračům lesních plodů gratulujeme,“ dodává k pravidelné podzimní akci Bohdana Hutyrová.

Za základní školu bylo nasbíráno 1 022,7 kg kaštanů a žaludů pro chovatele drobné zvěře a myslivecké sdružení.

Výsledné pořadí zapojených žáků za jednotlivce i skupiny je následující:

Jednotlivci:

  1. Debora Slezáková, 140 bodů, I. Třída
  2. Vanesa Mičkalová, 111 bodů, V. Třída
  3. Jakub Číž, 110 bodů, I. třída
  4. Štěpán Jirkovský, 98 bodů, III. Třída
  5. Julie Bordovská, 87,5 bodů, II. třída

Skupiny:

  1. Jindřich Nevěřil, Kateřina Tichavská, Václav Tichavský, 450,5 bodů
  2. František Mičulka, Ondřej Zeman 391 bodů
  3. Daniel Stražovec, Marian Stražovec, 293 bodů
  4. Kristian Klímek, Dominik Klímek 276 bodů
  5. Šimon Matúš, Tereza Matúšová 186 bodů

Do soutěže se zapojily také děti z mateřské školy. Vyhodnocení této kategorie soutěže proběhlo zvlášť.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V okresním kole florbalu skončili naši chlapci čtvrtí

První zápasy okresního kola florbalového poháru základních škol kategorie III pro žáky šestých a sedmých tříd se odehrály ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici v pátek 8. listopadu 2024. Náš dvanáctičlenný tým sehrál celkem čtyři zápasy a z pěti škol, které mezi sebou změřily síly, obsadil čtvrté místo.

Ve skupině A naši školu reprezentovali šesťáci Jakub Janák, Alex Tichavský, Milan Žáček, Jan Holub, Radim Zeman, Dalibor Kapica a sedmáci Jan Pustějovský, František Špaček, Lukáš Osterezy, Zdeněk Hlavička, Vít Hlaváč a David Janyška. Jako soupeři proti našemu týmu nastoupili žáci z Veřovic, dále ze Základní školy 17. listopadu z Kopřivnice, Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm a domácí tým Základní školy Emila Zátopka.

Turnaj se hrál systémem každý s každým, takže naše škola sehrála celkem čtyři zápasy a poměřila síly se všemi družstvy zúčastněných škol.

Na úvod byl našim florbalistům nalosován tým Základní školy 17. listopadu, se kterým jsme prohráli 1:4, gólově se prosadil šesťák Milan Žáček. Na druhý zápas jsme nastoupili proti týmu ze Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. „Při tomto zápase jsme podali výborný výkon, který skončil trochu smolnou remízou 1:1. Remíza naše hráče velmi mrzela, a nakonec nás tato ztráta bodů stála umístění na bedně. Stačila jen na horší skóre, skončili jsme na čtvrtém místě právě za našimi soupeři. Gól dal opět Milan Žáček,“ popisuje sportovní událost doprovázející asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Ve třetím zápase jsme se postavili týmu ze Základní školy Veřovice, kde se nám podařilo výrazněji gólově prosadit, a Jakub Janák dokonce dosáhl na hatrick. Jedním gólem ho doplnil opět Milan Žáček. Na závěr nás však čekal nejtěžší soupeř – tým ze Základní školy Emila Zátopka z Kopřivnice, který procházel turnajem zcela suverénně a bez inkasovaného gólu. „Stanovili jsme si taktiku založenou zejména na obraně a téměř do poloviny hrací doby se nám ji dařilo velmi dobře dodržovat a favorita lehce znervóznět. Nakonec se ale soupeř dokázal prosadit a porazil náš tým 8:0,“ vzpomíná učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.

Přesto si naši hráči zasloužili velkou pochvalu za bojovnost a plnění taktických pokynů. „Je třeba také vyzdvihnout výborný výkon našeho brankáře Jana Holuba a dvou našich střelců Milana Žáčka a Jakuba Janáka,“ dodává ještě Ondřej Švrček.

Konečné pořadí týmů základních škol se ustálilo v následující podobě:

1. místo – ZŠ E. Zátopka, Kopřivnice

2. místo – ZŠ 17. listopadu, Kopřivnice

3. místo – ZŠ Záhuní, Frenštát pod Radhoštěm

4. místo – ZŠ Lichnov

5. místo – ZŠ Veřovice

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Básníci z naší školy prosili zlatou rybku na literární soutěži v Čeladné

Literární soutěže Kalusův kalamář se v pátek 8. listopadu 2024 zúčastnili čtyři žáci druhého stupně. Soutěž nese název po významné osobnosti našeho regionu, básníku a učiteli Josefu Kalusovi, a v Čeladné má dlouholetou tradici. Naše škola však zažila svou premiéru. Čtveřice vybraných žáků ve složení Eliška Hrnčárková z VI. třídy, Nikol Goláňová ze VII.A, Martina Hilscherová z VIII.A a deváťák Daniel Švec se nezalekla ani brzkého vstávání, ani dlouhé cesty, a společně s učitelkou češtiny Mgr. Gabrielou Mynářovou se s lehkou nervozitou vydali do Základní školy Čeladná.

„Když přišla pozvánka na soutěž, ani chvíli jsme s kolegyněmi neváhaly a hned jsme začaly uvažovat o tom, koho do Čeladné vyšleme,“ popisuje češtinářka výzvu v podobě našeho premiérového zapojení do této tradiční soutěže. Za našimi soutěžícími se jako podpora vydala také ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, kterou – coby češtinářku – zajímalo uchopení takového druhu soutěže, ale také návštěva Památníku Josefa Kaluse.

Po krátkém úvodu se všichni žáci rozdělili do tří kategorií a zasedli do lavic, kde je čekala hodina kreativity při psaní básní na téma: Rybičko zlatá, přeji si... Eliška a Nikol byly zařazeny do druhé kategorie pro šestý až sedmý ročník, která měla za úkol napsat minimálně šest slok, Martina s Dankem spadali do třetí kategorie s kritérii ještě náročnějšími, a to s minimem osmi slok čtyřveršových slok.

Po skončení soutěže byla žákům i doprovodu nabídnuta svačinka a následoval výlet do Památníku Josefa Kaluse. Po obědě, který žáci dostali v rámci startovného, proběhlo vyhlášení výsledků. Z každé kategorie byl vyhlášen pouze ten nejlepší, ale každý účastník si odnesl cenu a účastnický list.

„Myslím, že jsme se soutěže neúčastnili naposledy. Organizátoři si skvěle poradili i s téměř dvakrát větším počtem soutěžících, než byli doposud zvyklí. Vše proběhlo dokonce rychleji, než bylo v plánu, a naši žáci se svými básněmi rozhodně neudělali ostudu,“ uzavírá účast na soutěži Gabriela Mynářová. 

A jak popsali své dojmy samotní žáci? „Za mě to bylo lepší než psát písemku z ruštiny. 😊 Podíval jsem se do jiné školy, která mě fascinovala svými specializovanými učebnami, například pro přírodní vědy, a laboratoří. Básničku jsme psali na téma Rybičko zlatá, přeji si. Ze začátku bylo trochu obtížné něco vymyslet, ale když jsem se do toho ponořil, tak se to psalo samo. Následně jsme jeli do památníku Josefa Kaluse, kde jsme dostali křížovku, kterou jsme měli vyřešit pomocí všech vystavených věcí, co se tam nacházely. Překvapily mě hlavně staré zachované lavice,“ říká k tvůrčímu soutěžnímu dopoledni Dan.

Martina za sebe dodává: „Soutěž jsem si velice užila. Bylo super vidět, kolik různých lidí sdílí stejný koníček jako já. I přestože jsem nevyhrála, tak jsem si to užila. Bylo to těžké, ale myslím, že to stálo za to. Také jsem si poté užila prohlídku Památníku Josefa Kaluse. Zajímavé taky bylo vidět, jak vypadá jiná škola a jak to tam funguje.“

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Zahradníkův rok v naší škole započal s prvními podzimními dny poslední sklizní a úpravou pozemků

Žáci šesté třídy se v předmětu Pěstitelství a chovatelství v měsíci říjnu a listopadu pustili do zvelebování zahrady pod vedením svých učitelů pracovních činností Mgr. Moniky Čempel a Mgr. Ondřeje Švrčka.

Holky a kluci postupně připravují půdu pro květnatou louku před budovou školy. „Úkol je to nelehký, žáci už odvozili spoustu drobného kamení, aby mohla semínka zakořenit, plejí a přerývají, aby plevel neměl šanci škodit,“ vysvětluje Monika Čempel.

Mladí zahradníci na školním pozemku také sklidili poslední podzimní úrodu. „Tolik využitelný a zdravý mangold jsme si zpracovali a bude se nám hodit při vaření v zimních měsících,“ dodává učitelka. Nezapomnělo se ani na další super potravinu – česnek. „V říjnu jsme připravili záhonek na sadbu česneku, který děvčata v listopadu zasela. Do bylinkového záhonu přišla pažitka, kterou jsme měli předpěstovánu v květináčích,“ popisuje dále Monika Čempel.

Kluci přeryli záhony a připravili tak půdu k zimnímu odpočinku. Původní vyvýšené záhony, o které pečují žáci prvního stupně, již téměř dosloužily. „Rozhodli jsme se, že na jarní výsadbu připravíme nové vyvýšené záhony a šesťáci se do práce pustili s neuvěřitelnou zručností,“ doplňuje za mužské osazenstvo učitel Ondřej Švrček.

„Chválím žáky za jejich znalosti a dovednosti v zahradničení. Spousta dětí pomáhá svým rodičům a prarodičům na zahradách a je vidět, že se velmi dobře orientují,“ dodává závěrem Monika Čempel.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Nicholas Winton – příběh o statečnosti a lidských hodnotách zaujal osmáky i deváťáky

Žáci osmých a devátých tříd se ve středu 6. listopadu 2024 zúčastnili programu ve frenštátském kině, který se věnoval osobnosti Nicholase Wintona. V první části zhlédli dokument Síla lidskosti, poté následovala beseda s dramaturgem celého programu Zdeňkem Tulisem.

Učitelka dějepisu Mgr. Ivana Michaličková, která program pro naše žáky zajistila, k akci uvádí: „Zaujala nás z programu spousta věcí. Z tak bohatého a naplněného života, který Nicholas Winton žil, nejde ani vše popsat. Proto ve stručnosti uvádím alespoň ty nejzajímavější momenty tak, jak jsme zachytili, že je vnímali naši žáci:“

  • Wintonovi se podařilo zachránit z Československa 669 dětí.
  • Celých padesát let tajil, že něco takového dokázal, dokonce to nevěděla ani jeho manželka.
  • K odtajnění celé akce došlo náhodou až v roce 1988, kdy se mnoho zachráněných dětí setkalo se svým zachráncem.
  • Nejsmutnější byly okamžiky, kdy děti musely opustit své rodiče. Když se po válce vrátily, většinou nenašly nikoho, kdo by přežil.
  • Poslední vlak, který měl odjet z Prahy, Němci zdržovali tak dlouho, až nakonec neodjel, protože začala druhá světová válka. Z dětí, které ve vlaku seděly, žádné nepřežilo.
  • Abychom uctili památku Nicholase Wintona, mohli jsme použít telefony, abychom světlem naplnili celý sál. Bylo to velmi působivé.
  • Nicholas Winton na nás zapůsobil svým životem, chováním i rozhodováním – hlavně rozhodnutím, které učinil krátce před válkou: mohl totiž jet lyžovat do Švýcarska, místo toho se rozhodl na poslední chvíli zachránit stovky dětí před jistou smrtí.
  • I ve velmi vysokém věku se stále usmíval, vyzařoval pozitivní energii, řídil auto a nikdy si nenechal ujít příležitost k pilotování letadla.
  • Dožil se 106 let.

„Celý program byl velmi dojemný a spolu s žáky jsme si uvědomili, jaké jsou skutečně důležité hodnoty v lidském životě. Zpátky do školy jsme odcházeli s novými vědomostmi, ale také plni dojmů,“ dodává závěrem Ivana Michaličková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Putovní pohár z meziškolní soutěže Lichnovský chytrolín si letos odvezli žáci ze základní školy v Mniší

Rok od roku malých chytrolínů přibývá. Přesvědčili jsme se o tom na tradiční meziškolní vědomostní soutěži Lichnovský chytrolín, kterou naše škola pořádala v úterý 5. listopadu 2024. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet škol. S devíti zapojenými školami jsme tak pokořili i loňskou statistiku. S radostí jsme přivítali žáky základní škol z okolních obcí – Mniší, Tiché, Trojanovic, Lubiny, Štramberka, ale také žáky z nedalekého Frenštátu, a to z obou škol – Tyršova a Záhuní. Dalekou cestu vážili žáci z obce Rybí.

Soutěže se zúčastnily tříčlenné týmy složené ze žáků třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Naši školu reprezentovali třeťák Šimon Matúš, čtvrťák Ondřej Zeman a páťák Ondřej Hilscher. „Kluci bojovali jako lvi a za jejich reprezentaci školy, jim patří velké díky,“ chválí naše reprezentanty organizátorka soutěže a učitelka prvního stupně Mgr. Kateřina Martinková.

Soutěž byla rozdělena na tři části. Na zahřátí si malí chytrolíni vyzkoušeli poznávačku „hlášek“ z filmů a pohádek formou hry Kahoot. Poté se už zapotili u matematicko-logických řad. V druhé části na žáky čekala práce s robotem. Děti měly za úkol samy naprogramovat roboty tak, aby zvládli cestu kolem krmelců s kaštany. Každý robot se měl dotknout alespoň z části jeho hranice a dojít bezpečně do cíle. „Tento okruh byl, dle nadšených pohledů dětí, nejvíce úspěšný a patří za něj velké díky kolegovi Ondřeji Švrčkovi, který celý plán domyslel do nejmenšího detailu,“ usmívá se Kateřina Martinková. Poslední oblastí byla část komunikační, kdy pomocníci z devátých tříd ukazovali týmům zašifrovaná slovíčka, písničky, rostliny a zvířata. „I za jejich výpomoc během soutěže bych ráda poděkovala,“ dodává učitelka.

A jak to celé dopadlo? Putovní pohár a obohacující encyklopedie si odvezli vítězové do Mniší, druhou příčku obsadili žáci ze Štramberka a soutěžící z Rybí cestu nevážili zbytečně, protože obsadili třetí místo.

„Chtěla bych poděkovat kolegyni Kateřině Martinkové a kolegovi Ondřeji Švrčkovi za přípravu soutěže, dále všem žákům devátého ročníku za výpomoc během soutěže, paním kuchařkám za přípravu svačinek pro soutěžící i jejich doprovod a celému vedení školy za bezvadnou organizaci akce. Vítězům gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za účast a těšíme se na další ročník opět napřesrok,“ uzavírá slovy díků ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Soutěže mladých zoologů v Ostravě se zúčastnili také naši žáci

Osmáci a deváťáci vyjeli ověřit své přírodovědné znalosti do ostravské zoo v pondělí 4. listopadu 2024 na Soutěž mladých zoologů. Tématem letošního podzimního klání byli Savci moří. Žáci se kromě anatomie a chování savců věnovali také prohlídce zoologické zahrady v Ostravě.

V soutěži druhostupňoví žáci prověřili své znalosti v anatomii, chování savců, jejich způsobu života i ochraně a ohrožení,“ doplňuje dále obsahovou část soutěže doprovázející učitelka Mgr. Bohdana Hutyrová. Kromě soutěžení si žáci bez nutnosti platby vstupného mohli projít celý areál zoologické zahrady. „Pozorovali jsme zvířata v barvách podzimu. Obdivovali jsme také zrekonstruovanou voliéru Papua. Voliéra byla rozšířena téměř o polovinu, mohli jsme sledovat bezprostřední atmosféru deštného lesa a pestré papuánské ptáky,“ vzpomíná Bohdana Hutyrová.

Voliéra je průchozí a následuje expozice Papua. Tam žáci strávili svůj čas před soutěží. Prohlédli si zde ohrožené druhy zvířat zejména ze skupiny plazů a ryb. Interiér pavilonu je rozdělen do pěti expozičních celků a k vidění byli třeba lezci, varani, krajty, mořští klauni a sasanky.

Posláním zoologické zahrady je nejen přispět k biologické rozmanitosti, ale také se aktivně věnovat vzdělávací a výchovné činnosti. Přítomnost živých zvířat napomáhá k vytváření pozitivních postojů dětí i dospělých ke zvířatům a přírodě vůbec. Soutěže jsou realizovány za podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva životního prostředí ČR.

V měsíci březnu proběhne výročí soutěže Velké ceny zoo, která se v Ostravě koná už od roku 1975. „Rádi bychom se Velké ceny zoo v Ostravě zúčastnili a už se tedy těšíme na další výjezd. Akce byla podpořena Spolkem rodičů a přátel školy, které přispělo na dopravu žáků do Ostravy, za což moc děkujeme,“ uzavírá učitelka přírodopisu.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Oznámení o omezení provozu mateřské školy a školní družiny

Základní škola a Mateřská škola Lichnov, okres Nový Jičín, příspěvková organizace, oznamuje, že po dohodě se zřizovatelem bude omezen provoz mateřské školy a školní družiny dne 6. 12. 2024. Provoz bude tento den pouze do 15:00 hodin.

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová


Pozvánka na tradiční Vánoční jarmark

Vážení rodiče, prarodiče, přátelé a příznivci školy,

dovolte mi, abych Vás jménem dětí a zaměstnanců naší školy srdečně pozvala na tradiční akci naší školy – Vánoční jarmark, který se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince ve spolupráci se Spolkem rodičů a přátel školy.

Akci zahájíme v 16 hodin slavnostním vystoupením školního pěveckého sboru Lichnováček, které vzniklo ve spolupráci s První soukromou základní uměleckou školou MIS Music Kopřivnice pod taktovkou MgA. Jiřího Najvara. Děti ze školní družinky Smajlíků se pochlubí představením Krtek a kalhotky, které secvičily pod vedením vychovatelky Ing. Alice Červenkové a mělo svou premiéru na přehlídce Halloweenský Motýlek věnované handicapovaným dětem.

V mezičase na Vás čeká spousta krásných vánočních výrobků, ozdob a dekorací, které pro Vás připravily děti ze všech tříd mateřské i základní školy, tradiční Čertovský bufet i slavnostní Vánoční kavárna SRPŠ – během její návštěvy budete mít skvělou příležitost prohlédnout si nově zrekonstruované prostory naší školní jídelny. Svým nákupem na jarmarku podpoříte prostřednictvím SRPŠ děti v mateřské škole i žáky základní školy. O výtěžku z akce Vás budeme informovat.

Přijďte mezi nás v adventním čase, pojďme naši školu proměnit v místo, kde se všichni zastavíme v předvánočním shonu, strávíme příjemnou chvíli společným setkáním a setkáním s přáteli. Dejme příležitost dětem ukázat školu svým blízkým a naplňme adventní čas pohodou a klidem.

Moc se těšíme na Vaši návštěvu!

Mgr. Olga Síbrtová


Pět škol se utkalo na lichnovském hřišti. Našim fotbalistům za krásného počasí fandila celá škola 

V letošním roce se opět uskutečnil Školský fotbalový pohár FAČR, jehož organizace se zhostil tělocvikář a vášnivý fotbalista Mgr. Ondřej Švrček. Za příjemného podzimního počasí se tedy v pátek 1. listopadu 2024 sjely na fotbalové hřiště NFC Lichnov další týmy ze čtyř škol, aby se mezi sebou popraly o postup do dalšího kola. Do turnaje se zapojily Základní školy dr. Milady Horákové Kopřivnice a Základní škola Alšova Kopřivnice, Základní škola Npor. Loma Příbor a Základní škola Záhuní Frenštát pod Radhoštěm.  Na hřišti samozřejmě nechyběl ani tým pořádající lichnovské školy.

„Během turnaje se každé družstvo utká s každým, jeden zápas trvá dvacet minut a hraje se na celém hřišti,“ popisuje organizační záležitosti Ondřej Švrček.

Lichnovský tým přišli podpořit všichni žáci školy – druhostupňoví fandili celý den, ti mladší se svým pedagogickým doprovodem fandili alespoň u některých zápasů.

Naše družstvo ve složení Alex Tichavský, Milan Žáček, Jan Holub, Jakub Janák, Lukáš Osterezy, Daniel Kvita, Vitalyj Vintonyak, Libor Dobečka, Maxmilán Havel, Stanislav Růžička, Karel Valíček, Dominik Kubala, Lukáš Goláň, Adam Kuběna a statečný brankář David Janyška podalo srdnatý výkon a po jednom vítězství se umístilo na čtvrtém místě.

„Kluci statečně bojovali a zlepšovali se zápas od zápasu, hlavně v tom posledním podali skvělý výkon. Tomu přihlížela i ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová,“ dodává slova chvály na stranu kluků Ondřej Švrček. 

Ze suverénního vítězství a zaslouženého postupu se radovali chlapci ze Základní školy Záhuní. Na druhém a třetím místě se seřadily kopřivnické školy, Základní škola Alšova a Základní škola dr. Milady Horáková.

„Děkujeme Spolku rodičů a přátel školy za příspěvek na ceny pro vítězné týmy, Fotbalové asociaci České republiky za poháry, a hlavně NFC Lichnov za možnost turnaj uspořádat a přípravu bufetu nejen pro žáky, ale také pro všechny příchozí fanoušky,“ uzavírá úspěšný den organizátor Ondřej Švrček.

Mgr. Ing. Martina Havlíková  


Díky projektu Planeta Země 3000 jsme procestovali Chile od severu až na jih

Chile – země ledu a písku, tak zněl název projekce, kterou pro středoškoláky, gymnazisty a žáky základních škol připravili autoři projektu Planeta Země 3000. Díky cestovateli Aleši Lelkovi a jeho týmu mohli být také naši sedmáci, osmáci a deváťáci svědky dobrodružství na cestě po jihoamerické Chilské republice. Do kina ve Frenštátě pod Radhoštěm se více než devadesátičlenná delegace z naší školy vypravila ve středu 23. října 2024.

Vzdělávací film trval přibližně hodinu a začínal už v 8:15 hodin ráno. Projekcí provázeli dva moderátoři, kteří dechberoucí záběry a fotografie chilské přírody a kultury na místě komentovali a přibližovali tak českému žákovskému publiku v sále.

„Líbily se mi kamerové záběry ve filmu,“ svěřila se Martina z VIII. A třídy. Její spolužák Jirka ocenil zase to, že se nemusel učit: „Mám rád podobné akce, neučili jsme se. Ale i ten film byl zajímavý, připomněl jsem si například to, že Chile patří část Patagonie.“ „Také Velikonoční ostrovy náleží Chile,“ doplňuje ho Filip. „Mě zase zaujala chilská kultura, je to něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí my v České republice,“ dodává ještě osmák Standa.

Také ze strany pedagogů bylo slyšet pozitivní ohlasy. „Oceňuji, že máme možnost opustit obvyklé studijní prostředí školních tříd a že se žáci mohou vzdělávat i v jiných podmínkách a jiným způsobem, než jsme schopni jim ve škole nabídnout. Vzdělávací film byl příjemným a přínosným zpestřením výuky,“ kvituje pravidelnou akci třídní učitel VIII. A třídy Ing. Daniel Otýpka.

Do projektu Planeta Země 3000 je naše škola zapojena už dlouhodobě. Příští rok vezmou tvůrci mladé publikum za krásami Indie. A doufáme, že ani v příštím roce nebude naše škola ve frenštátském kině chybět.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Prvňáčci se adaptovali jako vlčí smečka na Vanaivanu

Celá první třída v pátek 11. října 2024 brzy ráno netrpělivě očekávala příjezd autobusu ke kostelu v Lichnově, aby mohla vyjet na adaptační kurz do skautského centra Vanaivan. Čekalo je jejich první velké dobrodružství mimo budovu školy. Náplní stmelovacího dne v Kopřivnici byly pohybové hry i aktivity, které měly za cíl podpořit nově vznikající kamarádství a vztahy ve třídě.

Ve skautském zázemí téměř dvacítku dětí s jejich třídní učitelkou Mgr. Kateřinou Martinkovou a školní psycholožkou Mgr. et Mgr. Terezou Schneiderovou s otevřenou náručí přivítaly hlavní organizátorky Dana Žambochová alias Borůvka a Radka Hyvnarová. Oběma instruktorkám se podařilo malé školáky hned první připravenou aktivitou zaujmout. Děti si zatancovaly a spojovaly svá těla do různých tvarů, například čínských nudlí. U této hry se prvňáci zahřáli, a hlavně pořádně nasmáli. Žáci také mimo jiné sháněli vlčí stopy, aby objevili cestu k pokladu, ale zapojili se i do spousty dalších pohybových aktivit.

„Smyslem celodenního pobytu bylo především děti stmelit a zanechat v nich první společné zážitky. A to se díky Daně, Radce a jejich připravenému programu na míru povedlo,“ uvádí třídní učitelka prvňáků Kateřina Martinková.

Čas oběda značil příjezd starosty obce Ing. Aleše Mičulky, který vyhládlým dobrodruhům dovezl oběd ze školní jídelny.

„Adaptační kurz se velmi vydařil. Žáci našli všechny stopy vlčích tlapek a díky tomu mohli hledat ukrytý poklad, nakonec se jim ho podařilo objevit a radost to byla veliká,“ potvrzuje třídní učitelka první třídy, která zároveň děkuje oběma organizátorkám stmelovací akce ve skautském centru Vanaivan i panu starostovi za dodání stravy.

Adaptační pobyt byl hrazen z projektu Lichnov: Pošli to dál, na který získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 67 tisíc korun. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Přijďte fandit našim žákům: Pozvánka na fotbalový turnaj škol v Lichnově

V pátek 1. listopadu 2024 se uskuteční na lichnovském hřišti fotbalový turnaj žáků druhého stupně. Také naši žáci budou mít ve sportovním klání své zastoupení.

Turnaj pro žáky od šestého do devátého ročníku se odehraje na fotbalovém hřišti od osmi hodin ráno a zúčastní se jej týmy ZŠ Lichnov, ZŠ Záhuní Frenštát pod Radhoštěm, ZŠ dr. Milady Horákové Kopřivnice, ZŠ Npor. Loma Příbor, ZŠ Alšova Kopřivnice. Pro týmy jsou nachystány ceny, poháry a diplomy, pro návštěvníky turnaje pak občerstvení na místním hřišti.

Také naše škola se chystá našim fotbalovým nadějím fandit. Na turnaj se zajdou podívat děti z prvního i druhého stupně, aby společně se svými kamarády a pedagogy podpořili naše fotbalisty. S sebou si mohou vzít drobné na občerstvení. Zváni jste i samozřejmě i Vy!

Budeme držet našim fotbalistům palce!

Mgr. Olga Síbrtová  


Už jste někdy pekli čarodějnické prsty? My už ano – v kroužku Cukrářských a kuchařských dobrot

Kulináři se v oblíbeném kroužku Cukrářských a kuchařských dobrot v pondělí 21. října 2024 doslova vyřádili. A to nejen po kuchařské stránce, ale také po stránce kreativní. Tématem jejich posledního říjnového setkání byl totiž Halloween a vše, co k němu patří. Z učebny vaření se tak linula vůně čarodějnických prstů, muffinů s černým krémem a příšerkami i strašidelných langošů.

„Třeba ty muffiny se opravdu povedly,“ chválí svůj kuchařský um čtveřice šesťaček a stejně jednotně se shodují i v tom, že času stráveného navíc ve škole vůbec nelitují: „Vždycky se sem těšíme a je škoda, že kroužek jen jednou za čtrnáct dní. Moc nás to baví.“

Také vedoucí kroužku Mgr. Monika Čempel je s mladými kuchtíky spokojená. „S radostí sleduji, jak jde žákům práce od ruky. Nadšení a zapálenost pro vaření a pečení z dětí čiší, a to mě těší ze všeho nejvíce,“ dodává.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Druhý stupeň fandil parahokejistům na Světovém turnaji v Ostravě

Zhruba polovina žáků druhého stupně se ve čtvrtek 10. října 2024 vydala do Ostravy, kde se konal Světový turnaj parahokeje IPH Cup. Turnaje se kromě České republiky zúčastnily také týmy Kanady, USA a Itálie. Zápas mezi posledními dvěma zmiňovanými celky měli možnost zhlédnout zájemci z řad našich žáků. Organizace pořádající tento turnaj nabídla školám vstup zdarma, aby pro hráče vytvořily atmosféru hodnou světového turnaje.  „Byla by škoda, kdybychom této nabídky nevyužili. Žáci dostali příležitost nejen zažít něco nového, ale také se podívat do Ostravar arény, kde se konalo například letošní hokejové mistrovství světa,“ popisuje Mgr. Ondřej Švrček, vedoucí akce.

Někteří žáci tento výlet pojali opravdu zodpovědně – vzali s sebou nakreslené vlajky, oblékli se do dresů nebo si přinesli vlajku Spojených států amerických. „Atraktivními se pro žáky staly zejména roztleskávačky a samozřejmě bufet,“ dodává učitelka Mgr. Gabriela Mynářová, která na akci doprovázela deváťáky.

Během zápasu se fandilo oběma týmům, v brance toho italského navíc nastoupil český gólman, který předváděl pěkné výkony, o čemž vypovídá i výsledek: Američani totiž vyhráli nad Itálií jen 2:0. „Žáci si z turnaje přivezli nové zážitky a domnívám se, že akce přispěla k dalšímu propojení žáků napříč jednotlivými ročníky. Největšími fanoušky byli určitě šesťáci Tomáš, Eliška a Denisa společně se sedmačkou Terkou a osmačkou Katkou, kteří se pravděpodobně objeví i v připravovaném filmu.“ popisuje Ondřej Švrček.

„Bylo to hodně dobré, nejvíce se mi ale líbilo, jak roztleskávačky tančily na ledě,“ popisuje své zážitky Tereza Drozdová ze VII.A.

„Bylo to boží, líbilo se mi fandění, byla to sranda,“ líčí s úsměvem na rtu Katka Machalová, která následně dodává: „Mohli jsme si vyzkoušet, jaké to je sportovat na vozíčku, zkusili jsme basketbal, dokonce i ty saně, na kterých se musí hokejisté pohybovat, a to bylo docela těžké – hlavně se na tom udržet.“

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Nejen tichého zpívání byli svědky páťáci a šesťáci při benefičním koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava

Unikátní setkání umělců z Janáčkovy filharmonie Ostrava se zhruba třicítkou sluchově postižených dětí ze Základní školy a Mateřské školy pro sluchově postižené a vady řeči z Ostravy-Poruby daly za vznik benefičnímu koncertu s názvem Ruce, které zpívají. Kulturní událost v krajském městě v pátek 4. října 2024 navštívili také žáci páté a šesté třídy naší základní školy.

Přibližně padesátku lichnovských žáků na benefiční koncert doprovodily učitelky hudební výchovy Bc. Hana Janečková a Mgr. Anna Urbanovská, třídní páťáků Mgr. Ondřej Švrček a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Benefiční koncert spojil klasickou podobu zpracování známých skladeb ze strany Janáčkovy filharmonie s tichým zpíváním dětí ve znakové řeči. „Bylo velmi zajímavé sledovat spojení takového hudebního tělesa, jako je Janáčkova filharmonie Ostrava, všeobecně známých písní jako Hallelujah, Hej mistře basů, Kdo vchází do tvých snů, má lásko a dalších a dětí se sluchovým postižením. Jejich vyjádření slov písní pomocí znakového jazyka byl pro nás skutečně nevšední zážitek,“ svěřuje se Jarmila Kociánová.

Podobně kulturní událost vnímali také šesťáci. „Jsem ráda, že jsem jela, byla to jedinečná příležitost něco podobného zažít. Bylo dojemné vidět sluchově postižené děti vyjadřovat se tímto způsobem. Ráda bych na podobný koncert jela ještě i s rodiči,“ říká k akci Eliška Hrnčárková. „Taky se mi to líbilo. Je super i to, že jsme se nemuseli učit,“ přiznává zase Dalibor Perez. Dalibor Kapica byl také s akcí spokojen: „Moc se mi to líbilo, třeba zvuk zvonů u jedné z těch písniček byl neskutečný.“

Zakoupením vstupenky na benefiční koncert ostravské filharmonie a školy pro děti s handicapem přispěli návštěvníci na nákup interaktivních dotykových monitorů a pomůcek pro zjednodušení učení právě do školy a do dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava. Více informací si můžete přečíst zde.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Evropský den jazyků jsme letos oslavili únikovou hrou s pokladem

Všichni žáci druhého stupně si ve čtvrtek 26. září 2024 připomněli, jak je důležité ovládat cizí jazyky. Při projektovém vyučování s názvem Evropský den jazyků si žáci zábavnou formou vyzkoušeli více i méně známé druhy jazyků. Za jednotlivé úkoly sbírali kódy, které je pak ve správné kombinaci navedly k truhle s pokladem. Akci na naší škole již dlouhodobě organizuje učitelka angličtiny a němčiny Mgr. Hana Poláková s pomocí svých kolegů z učitelského sboru.

Evropský den jazyků se v Evropské unii slaví už od roku 2001 vždy 26. září. Cílem svátku je propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích Evropy. A proto i my si ho na naší škole připomínáme pravidelně.

„Vždy se snažíme vymyslet originální úkoly tak, aby žáky bavily, aby byly nevšední a aby nějakým způsobem přispěly k rozvoji jejich jazykových dovedností. Tento rok jsme se rozhodli připravit stanoviště tak, aby připomínala únikovou hru. Žáci museli přemýšlet nejen u plnění jednotlivých úkolů, ale také při hledání pokladu, který byl nakonec rozdělen mezi všechny zapojené hledače pokladu,“ vysvětluje organizátorka Hana Poláková.

I když se v naší škole standardně vyučuje angličtina, němčina a ruština, na stanovištích se žáci museli vypořádat s celou řádkou dalších jazyků. Při plnění úkolů se setkali například se španělštinou, polštinou, maďarštinou, ale také třeba s morseovkou nebo znakovou řečí. Na závěr projektového vyučování žáci vytvořili plakáty, které jim budou ve škole Evropský den jazyků připomínat.

„Akce se nám vydařila, úkoly byly pestré a žáci je se zájmem plnili. Děkuji všem kolegům, kteří s přípravou Evropského dne jazyků pomohli, a děkuji také žákům za fair play a aktivní přístup k celé akci,“ uzavírá děkovně Hana Poláková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Ředitelské volno

V souladu s ustanovením § 24 odstavce 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, vyhlašuji na úterý 22. října 2024 ředitelské volno ze závažných technických důvodů – plánované přerušení dodávky pitné vody v obci.  

Tento den bude žákům odhlášena strava ve školní jídelně a nebude v provozu školní družina. 

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová


Na Mezinárodní soutěži dětí v zahradnických dovednostech se umístili dva žáci naší školy

Karolína Marková z šesté třídy a sedmák Vašek Tichavský vyrazili v pátek reprezentovat školu do Ostravy na Mezinárodní soutěž dětí v zahradnických dovednostech. V Ostravě se testovaly odborné znalosti, soutěž ale zabíhala také do praxe. Dvojici žáků naší školy doprovázela učitelka Mgr. Monika Čempel, která žáky k zájmu o obor vede ve svých praktických předmětech. Mezi silnou konkurencí se Vašek umístil na 25. místě a Karolína obsadila 43. pozici.

Soutěž se konala v Národním zemědělském muzeu v Ostravě-Vítkovicích a měla tři části. „Žáci prokazovali své teoretické znalosti v testu, dále soutěžili v určování a pojmenovávání rostlin a také ve floristice, která zahrnovala aranžmá květin,“ přibližuje akci Monika Čempel.

Doprovodným programem soutěže byla návštěva Muzea potravin a zemědělských strojů a Podzimní zahradnické trhy s názvem Život na zahradě. A tak si vedle uspokojivého umístění oba žáci z Ostravy přivezli také vzpomínky na netradiční den.  „Užili jsme si to. Máme spoustu nových zážitků i dárků,“ dodávají shodně naši reprezentanti. 

„Na oba jsem patřičně hrdá. Floristiku si žáci mohli poprvé vyzkoušet na tréninku ve škole ve středu těsně před soutěží a času na přípravu bylo opravdu málo. Přesto to zvládli výborně,“ dodává ještě závěrem Monika Čempel.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Šesťáci si užili adaptační pobyt ve skautském centru Vanaivan – ze tří dnů plných her jim zůstane spousta společných vzpomínek

Ještě plní síly po letních prázdninách vyrazili šesťáci ve středu 3. září v doprovodu své třídní učitelky Mgr. Ing. Martiny Havlíkové, asistentky pedagoga Zuzany Kocourkové a češtinářky Mgr. Anny Urbanovské na třídenní adaptační pobyt do skautského centra Vanaivan v Kopřivnici. Skautské zázemí na okraji města se jim do pátku stalo prostorem, kde vznikaly nové nezapomenutelné zážitky, ale rovněž zde započala společná cesta šestadvacetičlenné party napříč druhým stupněm základní školy.

Na adaptační kurz vyrazili žáci z Lichnova, ale také nově příchozí spolužáci ze základní školy v Mniší. „Jedním z cílů programu, který nám připravili lektoři z Vanaivanu, bylo určité stmelení nově vznikající party. A to se, myslím, povedlo na jedničku,“ komentuje smysl akce asistentka pedagoga Zuzana Kocourková.

Týmové hry a aktivity představovaly hlavní náplň adaptačních dní, ale zároveň byl žákům ponechán prostor pro vlastní zábavu. „Žáci se učili spolupracovat v různorodých skupinách a v případě potřeby si pomáhat. Učili se spoléhat jeden na druhého například při lezení na umělé horolezecké stěně a při vzájemném jištění. V různých aktivitách byli vedeni také k zodpovědnosti za své jednání a rozhodování nejen vůči sobě, ale i s ohledem na svůj tým,“ popisuje zase Anna Urbanovská, která ještě nezapomíná zmínit ochotu žáků zapojit se do úklidu. „Každý den se našli nějací dobrovolníci, kteří nám pomáhali s úklidem po obědě, myli a utírali nádobí.“

Ve volném čase se žáci nejčastěji bavili fotbalem nebo obyčejným pobíháním po areálu Vanaivanu. „Je to tady fajn. Jel bych znova,“ kvituje svou účast na adaptačním kurzu šesťák Adam. „Je tady sranda, líbí se mi hry, ale nejlepší byla horolezecká stěna,“ dodává jeho spolužák Jarek. „Mně se líbila noční hra, kdy jsme chodili ve tmě a vyměňovali si barevné lístky,“ vzpomíná zase David. Simči se pro změnu líbilo všechno. „Určitě bych jela zase, je to super.“

„Děkujeme lektorům ze skautského centra Vanaivan za připravený program a péči, moc jsme si pobyt užili, počasí nám vyšlo a atmosféra byla přátelská a podporující. S žáky i kolegyněmi jsme se lépe poznali a věřím, že ze společných zážitků a vzpomínek budeme čerpat při vzájemné komunikaci a spolupráci v dalších společných letech, které nás ve škole čekají,“ uzavírá děkovně Martina Havlíková.

Adaptační pobyt byl hrazen z projektu Lichnov: Pošli to dál, na který získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže. Celková výše dotace je 67 tisíc korun. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Vyhlašujeme oblíbenou podzimní soutěž ve sběru kaštanů a žaludů

Také letos se můžete zapojit do každoroční podzimní soutěže lichnovské mateřské školy a školní družiny ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic, jejímž cílem je podpořit krmení lesních zvířat v zimním čase. Sbírat lesní plody mohou děti z mateřinky i všichni žáci základní školy včetně těch, kteří družinu nenavštěvují. Suché a zvážené plody odevzdávejte ráno před začátkem vyučování v ranní družině nebo při příchodu v mateřské škole. Nejlepší sběrači budou vyhodnoceni ve dvou kategoriích a pět nejlepších v každé kategorii bude odměněno. Vyhlášení výherců se uskuteční na začátku listopadu.

Kaštany a žaludy myslivci využívají v době, kdy má zvěř v důsledku nepříznivých klimatických podmínek omezený přístup k přírodním zdrojům potravy, a zvláště potom v době Vánoc. „Všechny lesní plody, které děti přinesou pro zvířátka, poputují k mysliveckému sdružení a k chovatelům drobné zvěře, mohou tak významně pomoci zvířátkům přečkat blížící se zimu. Důležité je, aby předkládané kaštany byly čerstvé, a ne plesnivé. Kaštan může zplesnivět v důsledku nedokonalého a škodlivého sušení a poznáme to tak, že po rozlousknutí mívá pod slupkou šedavý nebo černý povlak,“ dodává Mgr. Bohdana Hutyrová, která soutěž zaštiťuje.

Pro více informací o soutěži se můžete obrátit na organizátorky akce v naší škole Bc. Hanu Janečkovou za školní družinu a Lucii Vávrovou, DiS, za mateřskou školu.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pozvánka na odpoledne s ředitelkou a volby do školské rady

Vážení rodiče a další zájemci,

srdečně Vás zveme do naší školy na tzv. kurikulární odpoledne, setkání, kde bychom Vás rádi seznámili s naším školním vzdělávacím programem, ale také s vizí naší školy a plány na její další rozvoj. Součástí je prohlídka nově zrekonstruovaných prostor ve škole. Společné setkání se uskuteční ve čtvrtek 26. září 2024 od 16:30 do 17:30 hodin ve škole, sraz je na hlavní chodbě.

Předcházet mu budou volby do školské rady, které probíhají v čase od 16:00 do 16:30.

Těším se na Vás nejenom já, ale také další členové vedení školy.

Mgr. Olga Síbrtová


Nabídka zájmových aktivit v základní škole pro školní rok 2024/2025

Milé děti, vážení rodiče, 

naše škola připravila pro žáky školy nabídku odpoledních zájmových aktivit. Mezi aktivitami si určitě vybere každý.

Nabídku kroužků naleznete zde:

Kroužky povedou většinou pedagogové naší školy. Přihlášku do kroužků najdete ke stažení zde, jinak je k vyzvednutí u vedoucích kroužků nebo třídních učitelů. Termín odevzdání přihlášek je do úterý 24. září 2024, přihlášky odevzdávejte vedoucím kroužků, v případě jejich nepřítomnosti pak na sekretariátu školy.

Zájmové aktivity pořádané naší školou budou organizovány od pondělí 30. září 2024. V případě, že se nenaplní minimální kapacita, nebude kroužek otevřen. V případě naplnění kapacity rozhoduje o přijetí do kroužku pořadí při podání přihlášky.

Nabízíme také pestrou nabídku zájmových aktivit, které organizujme ve spolupráci s externími organizacemi. Tradičně již se Sportovní basketbalovou školou, společností Gympar a nově také přidáváme zájmové aktivity ve spolupráci s DDM Kopřivnice.

Kromě toho mají žáci možnost přihlásit se do výuky hry na hudební nástroje (klavír, flétna, housle) a pěveckého sboru; tyto aktivity jsou organizovány pod hlavičkou První soukromé ZUŠ MIS Music Kopřivnice, jejíž jsme pobočkou.

Těšíme se, že děti díky zájmovým aktivitám budou rozvíjet svůj talent, stráví smysluplně společný čas a zároveň si užijí spousty zábavy!