Soutěže

Prvostupňoví žáci se zapojili do ligy v miniházené

Školní ligy miniházené se ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici za toto pololetí účastnili naši žáci hned dvakrát. Cílem prosincových setkání sportovců prvního stupně nebylo získat co nejlepší umístění, ale vyzkoušet si nový sport a zažít soutěžní atmosféru turnaje.  

„Děti si také uvědomí, jak důležité je na sobě pracovat. Bez tréninku to nejde, ani když člověk dostal shůry talent a nadání,“ popisuje učitelka tělocviku Mgr. Lenka Bartoňová, která žáky do Kopřivnice doprovázela.

Nejlepší střelkyní za naši školu byla Saša Kellerová. „Bojovali ale všichni žáci a jsem ráda, že mají další zkušenost jak s novým sportem, tak s jiným prostředím a atmosférou,“ dodává ještě k akci tělocvikářka.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Škola získala v soutěži pět set kusů čisticích prostředků. Je to zásoba na celý rok!

V podzimním kole soutěže Domestos do škol jsme získali hlavní výhru, která nás nejen potěšila, ale také výrazně podpoří provoz školy. Losování o pět set kusů různých čisticích prostředků se uskutečnilo v sobotu 30. listopadu 2024 a výhra nám byla doručena ve středu 11. prosince. O naše zapojení do soutěže se postaraly vedoucí ekonomického a provozního úseku Mgr. Monika Čempel a vychovatelka školní družiny Ing. Alice Červenková.

„Cílem soutěže je zábavnou formou vzdělávat děti o hygieně a zapojit je do boje proti bakteriím. Děti se během plnění úkolů staly lovci bakterií a aktivně se zapojily do všech připravených aktivit. Soutěž měla pravidelné měsíční úkoly, které děti nejen bavily, ale také učily praktickým hygienickým návykům,“ uvádí Alice Červenková, která se společně se školní družinou Smajlíků soutěžním úkolům věnovala. 

Výsledkem úsilí malých lovců bakterií je pět set kusů čisticích prostředků Domestos, které vystačí na celý rok, a škola díky nim významně ušetří na provozních výdajích. „Paní uklízečky byly mile překvapené, když uviděly, jakou výzbroj jsme díky soutěži získali,“ komentovala předávání ceny s úsměvem Monika Čempel, která školu do soutěže přihlásila a zajišťovala administrativní stránku projektu.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V anglické hláskovací soutěži Spelling Bee zápolili žáci z Lichnova a ze Záhuní

Soutěž v hláskování anglických slov naše škola nepořádala poprvé, v zahraničí tolik oblíbená Spelling Bee ale letos měla v Lichnově přece jen v něčem premiéru. Poprvé se totiž tento rok stala naše škola hostitelskou pro mladé angličtináře z okolních škol.  Meziškolní soutěž Spelling Bee pro žáky z druhého stupně se v naší škole konala ve středu 27. listopadu 2024 a organizace se ujala učitelka anglického a německého jazyka Mgr. Hana Poláková. Pozvání do klání mladých jazykovědců přijali žáci ze Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. Frenštátským žákům se dařilo a putovní pohár tak zamířil právě na Záhuní.

Před porotou složenou ze tří učitelek anglického jazyka stanulo celkem osmadvacet žáků. Ještě před samotným začátkem klání byly pro žáky připraveny aktivity, které měly mimo jiné za cíl zmírnit nervozitu před soutěží. „Anglické aktivity jsme připravily na čtyřech stanovištích a odpovídaly úrovni jazykových znalostí žáků z daných ročníků. Cílem bylo, abychom se společně trochu blíže poznali, a přes soutěžní charakter akce spolupracovali, ale také, aby se žáci naladili na angličtinu a začali v daném jazyce přemýšlet,“ vysvětluje smysl nesoutěžní části akce hlavní organizátorka.

V samotné soutěži spolu zápolili vždy zástupci jednotlivých tříd. „Skupiny byly rozděleny tak, aby náhodně losovaná slova odpovídala úrovni slovní zásoby daných ročníků. Takže například šesťáci z Lichnova soutěžili s žáky z šestého ročníku ze Záhuní. Pro všechny ročníky jsme navíc měli připravený výběr snadnějších slov na hláskování do začátku soutěže a náročnějších slov do dalších kol,“ poodkrývá promyšlené organizační záležitosti Hana Poláková, které s přípravou a plánováním akce pomáhaly angličtinářky Mgr. Gabriela Mynářová a Mgr. Ing. Martina Havlíková.

„Soutěž se mi líbila, ale byla jsem strašně nervózní. Ke konci jsem dostala těžké slovo, a to jsem popletla, přesto bych se přihlásila znovu,“ přemýšlí soutěžící z šesté třídy Denisa Chromečková. „Nejhorší je, že výběr slov je náhodný a nikdy nevíte, co na vás padne. Je to hodně o štěstí, ale i tak se mi to líbilo,“ komentuje svou účast její spolužačka Verča Ungerová.  

Ve Spelling Bee je důležitá znalost jednotlivých náhodně losovaných anglických slov a anglické abecedy. Je pravda, že nejednou velkou měrou o výhercích rozhodovalo štěstí. „To k této soutěži patří. Musím ale zaslouženě pochválit všechny žáky, kteří se do soutěže přihlásili nejen za statečnost, ale šlo vidět, že se na soutěž připravovali a že mají angličtinu rádi. Vážíme si toho, že se do soutěže zapojili, a děkujeme žákům i paní učitelce z hostující školy, že do Lichnova přijeli a že se jim u nás líbilo. První místa i pohár si odvezli do Frenštátu zaslouženě. Gratulujeme,“ uzavírá Hana Poláková. Celkové první místo a pohár získala žákyně VIII. B třídy ze Základní školy Záhuní.

Všichni účastníci soutěže obdrželi účastnický list a diplom a také drobné ceny. Žáci, kteří se umístili na první třech místech v ročníku, navíc získali věcné ceny v podobě anglické literatury a přehledů anglického jazyka. Finanční prostředky na nákup cen poskytl Spolek rodičů a přátel školy v Lichnově.

„Velké poděkování patří všem našim angličtinářkám, které se na přípravě soutěže podílely. Atmosféra soutěže byla fajn a myslím, že si spellovací klání soutěžící užili. Poděkování patří také týmu naší školní jídelny, který se postaral o svačinku pro soutěžící i jejich doprovod. Základní škole Záhuní patří rovněž můj dík za to, že své soutěžící i s doprovázející paní učitelkou do naší školy vyslala. Věřím, že pro příští rok se soutěž rozroste o účastníky z dalších škol z blízkého okolí,“ uzavírá ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V okresním kole ve florbale bojovali i naši sportovci. Wayne Rek se ukázal jako výborný střelec

Žáci čtvrté a páté třídy se v úterý 19. listopadu 2024 zúčastnili okresního kola ve florbale ve sportovní hale na Základní škole Emila Zátopka v nedaleké Kopřivnici. Jak už bývá na naší škole tradicí, skupinu sportovců doprovázel učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který tentokrát vzal s sebou asistentku pedagoga Danielu Vaculovou. Naši školu reprezentovali chlapci Matyáš Hamrozi, Ondra Klímek, Adam Kuchta, Wayne Rek, Jarek Růžička a Ondra Zeman a jediné děvče Saša Kellerová.

Týmy byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech s tím, že vítězové skupin se utkali o první – postupové místo do krajského kola.

V prvním zápase naše družstvo narazilo na budoucí finalisty z Lubiny, kteří se brzy dostali do vedení 1:0. Brzy však srovnal překvapivou střelou Adam Kuchta. Převaha hráčů z Lubiny byla výrazná, nás však v bráně podržel Jarek Růžička. Bohužel pár minut před koncem se lubinským podařilo zvýšit na 2:1 a tento výsledek vydržel až do konce.

V druhém utkání jsme nastoupili proti kopřivnické Základní škole 17. listopadu. Zápas probíhal velmi podobně jako předchozí, kdy jsme srovnali na 1:1 díky brance Wayna Reka. Poté však přišly dvě rychlé branky soupeře a konečný výsledek 3:1 pro Kopřivnici znamenal, že v posledním zápase jsme se utkali o konečné třetí místo ve skupině.

„Proti týmu Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm jsme nastoupili s velkým odhodláním získat alespoň jeden bodík do konečné tabulky. Kluci statečně bojovali, náš nejlepší hráč Wayne Rek ostřeloval branku ze všech pozic. Bohužel žádná střela se neujala a zápas skončil 0:0,“ popisuje poslední napínavý souboj florbalistů Daniela Vaculová.

Po sečtení vstřelených a obdržených branek jsme se těsně dostali na konečné třetí místo ve skupině. Celkovým vítězem a postupujícím se stal domácí tým Základní školy Emila Zátopka. Na druhém místě skončili sportovci ze Základní školy Lubina a třetí příčku obsadili florbalisté ze Základní školy 17. listopadu v Kopřivnici. Žáci ze Základní školy v Mniší získali bramborovou medaili a skončili na čtvrtém místě. Naši sportovci vybojovali pátou příčku z celkových osmi.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši florbalisté slavili umístění na bedně, získali druhé místo

V okrskovém kole ve florbale IV. kategorie se ve středu 20. listopadu 2024 střetli naši florbalisté ze sedmých, osmých a devátých tříd s týmy z dalších pěti základních škol okolních obcí. Druhostupňoví žáci reprezentovali naši školu ve sportovní hale základní školy ve Štramberku a ukázalo se, že po loňském vítezství si stále drží velmi dobrou formu. Náš tým ve složení David Janyška, Max Havel, Libor Dobečka, Adam Kuběna, Tomáš Socha, Roman Chalupa, Dominik Kubala, Erik Štěpán, Jiří Jalůvka a Karel Valíček skončil na skvělém druhém místě.

Do turnaje se zapojili florbalisté ze základních škol z Lichnova, Štramberka, Hodslavic, Veřovic a také Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm.

Lichnovský tým loni v okrskovém kole této kategorie zvítězil, takže přijel v roli jednoho z favoritů. Velkou neznámou pro ně však byli hráči z Hodslavic, proti kterým nastoupili hned v prvním zápase a zvítězili 1:0, i když hodslavičtí žáci byli velmi nepříjemným soupeřem zejména v obranné fázi. Gólově se proti nim prosadil Adam Kuběna, který v celém turnaji předvedl velmi dobrý výkon. Naopak již tradičním soupeřem byl tým ze Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, s nimiž se naši sportovci střetli ve druhém zápase turnaje. „Tento zápas měl poměrně dramatický průběh, neboť náš tým musel otáčet nepříznivý vývoj zápasu a ve strhujícím závěru jsme skóre strhli na svoji stranu a zvítězili 3:2. Gólově se opět prosadil Adam Kuběna, který vstřelil dokonce dva góly a třetím gólem přispěl Tomáš Socha,“ hodnotí do poslední chvíle nejistý souboj Jarmila Kociánová, asistentka pedagoga, která spolu s učitelem tělocviku Mgr. Ondřejem Švrčkem náš tým do Štramberku doprovázela.

Třetí zápas proti veřovickým proběhl zcela v režii našeho týmu a skončil jasným poměrem 4:0 ve prospěch Lichnova. Další góly přidali Adam Kuběna, Tomáš Socha a prosadili se také Dominik Kubala a Erik Štěpán. „Turnaj se vyvinul tak zajímavě, že náš poslední zápas proti domácímu týmu ze Štramberka zároveň rozhodoval o celkovém prvenství v turnaji. Naši hráči si uvědomovali, že jim k prvenství pomůže pouze výhra. Tomu odpovídalo nasazení, které bylo více než stoprocentní. To platilo ovšem i pro soupeře,“ dodává napínavě Jarmila Kociánová.

Zápas byl plný osobních soubojů a krásných florbalových akcí. Góĺově se prosadil Tomáš Socha, ale bohužel i soupeři se povedlo skórovat a další góly už nepadly. Zápas skončil remízou, která zajistila celkové vítězství štramberskému družstvu. „Na našem týmu bylo znát zklamání, ale je potřeba říct, že bojovali až do poslední chvíle. Několika výbornými zákroky podpořil výkon našeho týmu také brankář Maxmilián Havel,“ uzavírá Jarmila Kociánová.

Konečné pořadí se ustálilo v následující podobě:

  1. ZŠ Štramberk
  2. ZŠ Lichnov
  3. ZŠ Tyršova
  4. ZŠ Hodslavice
  5. ZŠ Veřovice

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Prvostupňoví žáci nasbírali více než tunu lesních plodů. Pomohou tak zvířatům přečkat zimu

Vyhodnocení školní soutěže v kategorii žáků základní školy ve sběru lesních plodů bylo slavnostně vyhlášeno v úterý 19. listopadu 2024 na hlavní chodbě školy. Do soutěže se zapojili žáci prvního stupně, kteří sbírali jednotlivě nebo ve skupinách s kamarády či sourozenci. Soutěž ve spolupráci s kolegy organizovala učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová. Nasbírané lesní plody poputují chovatelům drobné zvěře a místnímu mysliveckému sdružení.

Letošní úroda kaštanů, žaludů i bukvic byla velká a žáci se činili. Nasbírali více než jednu tunu lesních plodů. Vyhodnocení soutěže se uskutečnilo na hlavní chodbě školy a oceněni byli jak jednotlivci, tak skupiny. Diplomy a drobné ceny předala žákům ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová a zástupkyně pro první stupeň Mgr. Markéta Martinů.

Místní myslivci byli s výsledkem školního sběru nadmíru spokojeni. Honební společenstvo předalo škole sponzorský dar ve výši patnácti tisíc korun, který byl spravedlivě rozdělen mezi mateřskou školu a první a druhý stupeň základní školy. Peníze budou využity na přírodovědně založený program nebo přírodovědnou exkurzi.

„Děkujeme dětem za zapojení do soutěže i za zájem pomoci zvířatům přečkat zimu. Děkujeme také vychovatelkám školní družiny, které pomáhaly sběr zapisovat a vyhodnocovat. Nejúspěšnějším sběračům lesních plodů gratulujeme,“ dodává k pravidelné podzimní akci Bohdana Hutyrová.

Za základní školu bylo nasbíráno 1 022,7 kg kaštanů a žaludů pro chovatele drobné zvěře a myslivecké sdružení.

Výsledné pořadí zapojených žáků za jednotlivce i skupiny je následující:

Jednotlivci:

  1. Debora Slezáková, 140 bodů, I. Třída
  2. Vanesa Mičkalová, 111 bodů, V. Třída
  3. Jakub Číž, 110 bodů, I. třída
  4. Štěpán Jirkovský, 98 bodů, III. Třída
  5. Julie Bordovská, 87,5 bodů, II. třída

Skupiny:

  1. Jindřich Nevěřil, Kateřina Tichavská, Václav Tichavský, 450,5 bodů
  2. František Mičulka, Ondřej Zeman 391 bodů
  3. Daniel Stražovec, Marian Stražovec, 293 bodů
  4. Kristian Klímek, Dominik Klímek 276 bodů
  5. Šimon Matúš, Tereza Matúšová 186 bodů

Do soutěže se zapojily také děti z mateřské školy. Vyhodnocení této kategorie soutěže proběhlo zvlášť.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V okresním kole florbalu skončili naši chlapci čtvrtí

První zápasy okresního kola florbalového poháru základních škol kategorie III pro žáky šestých a sedmých tříd se odehrály ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici v pátek 8. listopadu 2024. Náš dvanáctičlenný tým sehrál celkem čtyři zápasy a z pěti škol, které mezi sebou změřily síly, obsadil čtvrté místo.

Ve skupině A naši školu reprezentovali šesťáci Jakub Janák, Alex Tichavský, Milan Žáček, Jan Holub, Radim Zeman, Dalibor Kapica a sedmáci Jan Pustějovský, František Špaček, Lukáš Osterezy, Zdeněk Hlavička, Vít Hlaváč a David Janyška. Jako soupeři proti našemu týmu nastoupili žáci z Veřovic, dále ze Základní školy 17. listopadu z Kopřivnice, Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm a domácí tým Základní školy Emila Zátopka.

Turnaj se hrál systémem každý s každým, takže naše škola sehrála celkem čtyři zápasy a poměřila síly se všemi družstvy zúčastněných škol.

Na úvod byl našim florbalistům nalosován tým Základní školy 17. listopadu, se kterým jsme prohráli 1:4, gólově se prosadil šesťák Milan Žáček. Na druhý zápas jsme nastoupili proti týmu ze Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. „Při tomto zápase jsme podali výborný výkon, který skončil trochu smolnou remízou 1:1. Remíza naše hráče velmi mrzela, a nakonec nás tato ztráta bodů stála umístění na bedně. Stačila jen na horší skóre, skončili jsme na čtvrtém místě právě za našimi soupeři. Gól dal opět Milan Žáček,“ popisuje sportovní událost doprovázející asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Ve třetím zápase jsme se postavili týmu ze Základní školy Veřovice, kde se nám podařilo výrazněji gólově prosadit, a Jakub Janák dokonce dosáhl na hatrick. Jedním gólem ho doplnil opět Milan Žáček. Na závěr nás však čekal nejtěžší soupeř – tým ze Základní školy Emila Zátopka z Kopřivnice, který procházel turnajem zcela suverénně a bez inkasovaného gólu. „Stanovili jsme si taktiku založenou zejména na obraně a téměř do poloviny hrací doby se nám ji dařilo velmi dobře dodržovat a favorita lehce znervóznět. Nakonec se ale soupeř dokázal prosadit a porazil náš tým 8:0,“ vzpomíná učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček.

Přesto si naši hráči zasloužili velkou pochvalu za bojovnost a plnění taktických pokynů. „Je třeba také vyzdvihnout výborný výkon našeho brankáře Jana Holuba a dvou našich střelců Milana Žáčka a Jakuba Janáka,“ dodává ještě Ondřej Švrček.

Konečné pořadí týmů základních škol se ustálilo v následující podobě:

1. místo – ZŠ E. Zátopka, Kopřivnice

2. místo – ZŠ 17. listopadu, Kopřivnice

3. místo – ZŠ Záhuní, Frenštát pod Radhoštěm

4. místo – ZŠ Lichnov

5. místo – ZŠ Veřovice

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Básníci z naší školy prosili zlatou rybku na literární soutěži v Čeladné

Literární soutěže Kalusův kalamář se v pátek 8. listopadu 2024 zúčastnili čtyři žáci druhého stupně. Soutěž nese název po významné osobnosti našeho regionu, básníku a učiteli Josefu Kalusovi, a v Čeladné má dlouholetou tradici. Naše škola však zažila svou premiéru. Čtveřice vybraných žáků ve složení Eliška Hrnčárková z VI. třídy, Nikol Goláňová ze VII.A, Martina Hilscherová z VIII.A a deváťák Daniel Švec se nezalekla ani brzkého vstávání, ani dlouhé cesty, a společně s učitelkou češtiny Mgr. Gabrielou Mynářovou se s lehkou nervozitou vydali do Základní školy Čeladná.

„Když přišla pozvánka na soutěž, ani chvíli jsme s kolegyněmi neváhaly a hned jsme začaly uvažovat o tom, koho do Čeladné vyšleme,“ popisuje češtinářka výzvu v podobě našeho premiérového zapojení do této tradiční soutěže. Za našimi soutěžícími se jako podpora vydala také ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, kterou – coby češtinářku – zajímalo uchopení takového druhu soutěže, ale také návštěva Památníku Josefa Kaluse.

Po krátkém úvodu se všichni žáci rozdělili do tří kategorií a zasedli do lavic, kde je čekala hodina kreativity při psaní básní na téma: Rybičko zlatá, přeji si... Eliška a Nikol byly zařazeny do druhé kategorie pro šestý až sedmý ročník, která měla za úkol napsat minimálně šest slok, Martina s Dankem spadali do třetí kategorie s kritérii ještě náročnějšími, a to s minimem osmi slok čtyřveršových slok.

Po skončení soutěže byla žákům i doprovodu nabídnuta svačinka a následoval výlet do Památníku Josefa Kaluse. Po obědě, který žáci dostali v rámci startovného, proběhlo vyhlášení výsledků. Z každé kategorie byl vyhlášen pouze ten nejlepší, ale každý účastník si odnesl cenu a účastnický list.

„Myslím, že jsme se soutěže neúčastnili naposledy. Organizátoři si skvěle poradili i s téměř dvakrát větším počtem soutěžících, než byli doposud zvyklí. Vše proběhlo dokonce rychleji, než bylo v plánu, a naši žáci se svými básněmi rozhodně neudělali ostudu,“ uzavírá účast na soutěži Gabriela Mynářová. 

A jak popsali své dojmy samotní žáci? „Za mě to bylo lepší než psát písemku z ruštiny. 😊 Podíval jsem se do jiné školy, která mě fascinovala svými specializovanými učebnami, například pro přírodní vědy, a laboratoří. Básničku jsme psali na téma Rybičko zlatá, přeji si. Ze začátku bylo trochu obtížné něco vymyslet, ale když jsem se do toho ponořil, tak se to psalo samo. Následně jsme jeli do památníku Josefa Kaluse, kde jsme dostali křížovku, kterou jsme měli vyřešit pomocí všech vystavených věcí, co se tam nacházely. Překvapily mě hlavně staré zachované lavice,“ říká k tvůrčímu soutěžnímu dopoledni Dan.

Martina za sebe dodává: „Soutěž jsem si velice užila. Bylo super vidět, kolik různých lidí sdílí stejný koníček jako já. I přestože jsem nevyhrála, tak jsem si to užila. Bylo to těžké, ale myslím, že to stálo za to. Také jsem si poté užila prohlídku Památníku Josefa Kaluse. Zajímavé taky bylo vidět, jak vypadá jiná škola a jak to tam funguje.“

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Putovní pohár z meziškolní soutěže Lichnovský chytrolín si letos odvezli žáci ze základní školy v Mniší

Rok od roku malých chytrolínů přibývá. Přesvědčili jsme se o tom na tradiční meziškolní vědomostní soutěži Lichnovský chytrolín, kterou naše škola pořádala v úterý 5. listopadu 2024. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet škol. S devíti zapojenými školami jsme tak pokořili i loňskou statistiku. S radostí jsme přivítali žáky základní škol z okolních obcí – Mniší, Tiché, Trojanovic, Lubiny, Štramberka, ale také žáky z nedalekého Frenštátu, a to z obou škol – Tyršova a Záhuní. Dalekou cestu vážili žáci z obce Rybí.

Soutěže se zúčastnily tříčlenné týmy složené ze žáků třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Naši školu reprezentovali třeťák Šimon Matúš, čtvrťák Ondřej Zeman a páťák Ondřej Hilscher. „Kluci bojovali jako lvi a za jejich reprezentaci školy, jim patří velké díky,“ chválí naše reprezentanty organizátorka soutěže a učitelka prvního stupně Mgr. Kateřina Martinková.

Soutěž byla rozdělena na tři části. Na zahřátí si malí chytrolíni vyzkoušeli poznávačku „hlášek“ z filmů a pohádek formou hry Kahoot. Poté se už zapotili u matematicko-logických řad. V druhé části na žáky čekala práce s robotem. Děti měly za úkol samy naprogramovat roboty tak, aby zvládli cestu kolem krmelců s kaštany. Každý robot se měl dotknout alespoň z části jeho hranice a dojít bezpečně do cíle. „Tento okruh byl, dle nadšených pohledů dětí, nejvíce úspěšný a patří za něj velké díky kolegovi Ondřeji Švrčkovi, který celý plán domyslel do nejmenšího detailu,“ usmívá se Kateřina Martinková. Poslední oblastí byla část komunikační, kdy pomocníci z devátých tříd ukazovali týmům zašifrovaná slovíčka, písničky, rostliny a zvířata. „I za jejich výpomoc během soutěže bych ráda poděkovala,“ dodává učitelka.

A jak to celé dopadlo? Putovní pohár a obohacující encyklopedie si odvezli vítězové do Mniší, druhou příčku obsadili žáci ze Štramberka a soutěžící z Rybí cestu nevážili zbytečně, protože obsadili třetí místo.

„Chtěla bych poděkovat kolegyni Kateřině Martinkové a kolegovi Ondřeji Švrčkovi za přípravu soutěže, dále všem žákům devátého ročníku za výpomoc během soutěže, paním kuchařkám za přípravu svačinek pro soutěžící i jejich doprovod a celému vedení školy za bezvadnou organizaci akce. Vítězům gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za účast a těšíme se na další ročník opět napřesrok,“ uzavírá slovy díků ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Soutěže mladých zoologů v Ostravě se zúčastnili také naši žáci

Osmáci a deváťáci vyjeli ověřit své přírodovědné znalosti do ostravské zoo v pondělí 4. listopadu 2024 na Soutěž mladých zoologů. Tématem letošního podzimního klání byli Savci moří. Žáci se kromě anatomie a chování savců věnovali také prohlídce zoologické zahrady v Ostravě.

V soutěži druhostupňoví žáci prověřili své znalosti v anatomii, chování savců, jejich způsobu života i ochraně a ohrožení,“ doplňuje dále obsahovou část soutěže doprovázející učitelka Mgr. Bohdana Hutyrová. Kromě soutěžení si žáci bez nutnosti platby vstupného mohli projít celý areál zoologické zahrady. „Pozorovali jsme zvířata v barvách podzimu. Obdivovali jsme také zrekonstruovanou voliéru Papua. Voliéra byla rozšířena téměř o polovinu, mohli jsme sledovat bezprostřední atmosféru deštného lesa a pestré papuánské ptáky,“ vzpomíná Bohdana Hutyrová.

Voliéra je průchozí a následuje expozice Papua. Tam žáci strávili svůj čas před soutěží. Prohlédli si zde ohrožené druhy zvířat zejména ze skupiny plazů a ryb. Interiér pavilonu je rozdělen do pěti expozičních celků a k vidění byli třeba lezci, varani, krajty, mořští klauni a sasanky.

Posláním zoologické zahrady je nejen přispět k biologické rozmanitosti, ale také se aktivně věnovat vzdělávací a výchovné činnosti. Přítomnost živých zvířat napomáhá k vytváření pozitivních postojů dětí i dospělých ke zvířatům a přírodě vůbec. Soutěže jsou realizovány za podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva životního prostředí ČR.

V měsíci březnu proběhne výročí soutěže Velké ceny zoo, která se v Ostravě koná už od roku 1975. „Rádi bychom se Velké ceny zoo v Ostravě zúčastnili a už se tedy těšíme na další výjezd. Akce byla podpořena Spolkem rodičů a přátel školy, které přispělo na dopravu žáků do Ostravy, za což moc děkujeme,“ uzavírá učitelka přírodopisu.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pět škol se utkalo na lichnovském hřišti. Našim fotbalistům za krásného počasí fandila celá škola 

V letošním roce se opět uskutečnil Školský fotbalový pohár FAČR, jehož organizace se zhostil tělocvikář a vášnivý fotbalista Mgr. Ondřej Švrček. Za příjemného podzimního počasí se tedy v pátek 1. listopadu 2024 sjely na fotbalové hřiště NFC Lichnov další týmy ze čtyř škol, aby se mezi sebou popraly o postup do dalšího kola. Do turnaje se zapojily Základní školy dr. Milady Horákové Kopřivnice a Základní škola Alšova Kopřivnice, Základní škola Npor. Loma Příbor a Základní škola Záhuní Frenštát pod Radhoštěm.  Na hřišti samozřejmě nechyběl ani tým pořádající lichnovské školy.

„Během turnaje se každé družstvo utká s každým, jeden zápas trvá dvacet minut a hraje se na celém hřišti,“ popisuje organizační záležitosti Ondřej Švrček.

Lichnovský tým přišli podpořit všichni žáci školy – druhostupňoví fandili celý den, ti mladší se svým pedagogickým doprovodem fandili alespoň u některých zápasů.

Naše družstvo ve složení Alex Tichavský, Milan Žáček, Jan Holub, Jakub Janák, Lukáš Osterezy, Daniel Kvita, Vitalyj Vintonyak, Libor Dobečka, Maxmilán Havel, Stanislav Růžička, Karel Valíček, Dominik Kubala, Lukáš Goláň, Adam Kuběna a statečný brankář David Janyška podalo srdnatý výkon a po jednom vítězství se umístilo na čtvrtém místě.

„Kluci statečně bojovali a zlepšovali se zápas od zápasu, hlavně v tom posledním podali skvělý výkon. Tomu přihlížela i ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová,“ dodává slova chvály na stranu kluků Ondřej Švrček. 

Ze suverénního vítězství a zaslouženého postupu se radovali chlapci ze Základní školy Záhuní. Na druhém a třetím místě se seřadily kopřivnické školy, Základní škola Alšova a Základní škola dr. Milady Horáková.

„Děkujeme Spolku rodičů a přátel školy za příspěvek na ceny pro vítězné týmy, Fotbalové asociaci České republiky za poháry, a hlavně NFC Lichnov za možnost turnaj uspořádat a přípravu bufetu nejen pro žáky, ale také pro všechny příchozí fanoušky,“ uzavírá úspěšný den organizátor Ondřej Švrček.

Mgr. Ing. Martina Havlíková  


Na Mezinárodní soutěži dětí v zahradnických dovednostech se umístili dva žáci naší školy

Karolína Marková z šesté třídy a sedmák Vašek Tichavský vyrazili v pátek reprezentovat školu do Ostravy na Mezinárodní soutěž dětí v zahradnických dovednostech. V Ostravě se testovaly odborné znalosti, soutěž ale zabíhala také do praxe. Dvojici žáků naší školy doprovázela učitelka Mgr. Monika Čempel, která žáky k zájmu o obor vede ve svých praktických předmětech. Mezi silnou konkurencí se Vašek umístil na 25. místě a Karolína obsadila 43. pozici.

Soutěž se konala v Národním zemědělském muzeu v Ostravě-Vítkovicích a měla tři části. „Žáci prokazovali své teoretické znalosti v testu, dále soutěžili v určování a pojmenovávání rostlin a také ve floristice, která zahrnovala aranžmá květin,“ přibližuje akci Monika Čempel.

Doprovodným programem soutěže byla návštěva Muzea potravin a zemědělských strojů a Podzimní zahradnické trhy s názvem Život na zahradě. A tak si vedle uspokojivého umístění oba žáci z Ostravy přivezli také vzpomínky na netradiční den.  „Užili jsme si to. Máme spoustu nových zážitků i dárků,“ dodávají shodně naši reprezentanti. 

„Na oba jsem patřičně hrdá. Floristiku si žáci mohli poprvé vyzkoušet na tréninku ve škole ve středu těsně před soutěží a času na přípravu bylo opravdu málo. Přesto to zvládli výborně,“ dodává ještě závěrem Monika Čempel.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Vyhlašujeme oblíbenou podzimní soutěž ve sběru kaštanů a žaludů

Také letos se můžete zapojit do každoroční podzimní soutěže lichnovské mateřské školy a školní družiny ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic, jejímž cílem je podpořit krmení lesních zvířat v zimním čase. Sbírat lesní plody mohou děti z mateřinky i všichni žáci základní školy včetně těch, kteří družinu nenavštěvují. Suché a zvážené plody odevzdávejte ráno před začátkem vyučování v ranní družině nebo při příchodu v mateřské škole. Nejlepší sběrači budou vyhodnoceni ve dvou kategoriích a pět nejlepších v každé kategorii bude odměněno. Vyhlášení výherců se uskuteční na začátku listopadu.

Kaštany a žaludy myslivci využívají v době, kdy má zvěř v důsledku nepříznivých klimatických podmínek omezený přístup k přírodním zdrojům potravy, a zvláště potom v době Vánoc. „Všechny lesní plody, které děti přinesou pro zvířátka, poputují k mysliveckému sdružení a k chovatelům drobné zvěře, mohou tak významně pomoci zvířátkům přečkat blížící se zimu. Důležité je, aby předkládané kaštany byly čerstvé, a ne plesnivé. Kaštan může zplesnivět v důsledku nedokonalého a škodlivého sušení a poznáme to tak, že po rozlousknutí mívá pod slupkou šedavý nebo černý povlak,“ dodává Mgr. Bohdana Hutyrová, která soutěž zaštiťuje.

Pro více informací o soutěži se můžete obrátit na organizátorky akce v naší škole Bc. Hanu Janečkovou za školní družinu a Lucii Vávrovou, DiS, za mateřskou školu.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Den vědy a poznání: Premiérové projektové vyučování podpořilo zájem žáků o přírodní vědy

Historicky první ročník projektového vyučování zasvěcený vědě a bádání s názvem Den vědy a poznání se uskutečnil v úterý 18. června 2024 na půdě naší školy. V osmi různorodých skupinách porovnávali žáci druhého stupně své znalosti a dovednosti na celkem třinácti stanovištích z oboru matematika, fyzika, zeměpis, přírodopis, chemie, biologie a informatika. Tři vítězné týmy získaly za své výkony drobné ceny a při vyhodnocení byli úplně všichni odměněni potleskem v tělocvičně.

Cílem celé akce bylo neobvyklým a zábavným způsobem rozvíjet zájem druhostupňových žáků o předměty, které se běžně učí ve škole. „Chtěli jsme atraktivnější formou vzbudit zájem žáků o vědu, aby poznali, že i fyzika nebo chemie skutečně může být zábava a že získané znalosti a dovednosti z hodin lze jednoduše uplatnit v běžném každodenním životě,“ vysvětluje myšlenku vzniku a realizace Dne vědy a poznání hlavní organizátor akce Ing. Daniel Otýpka, jemuž s přípravou vypomáhala učitelka přírodopisu a chemie Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., a učitelka zeměpisu Mgr. Ing. Martina Havlíková.

Žáci například řešili logické úlohy, šifry, prokazovali, jak dobře znají okolí, kde žijí, pomocí slepé mapy, ale také se učili programovat roboty nebo se ocitli ve virtuální realitě. „Naším cílem bylo také to, aby se učili žáci v různorodých skupinách spolupracovat a domluvit se. Některá stanoviště byla navíc připravena tak, aby mohli vymýšlet různé strategie,“ popisuje dále organizátor.

Soutěžícím se Den vědy a poznání líbil. „Všechny úkoly byly zajímavé a neumím si vybrat, který byl nejlepší,“ přemýšlí Roman Chalupa z VIII. A. „Nejvíce se mi líbilo stanoviště s roboty, ale i ostatní úkoly byly dobré,“ dodává jeho spolužák Daniel Minárik. Filip Lukeš má také jasno: „Dobré bylo stanoviště v ICT učebně, virtuální realita. Byla to dobrá zkušenost.“

Každý úkol byl časově omezen a jednotlivé splněné kroky obodovány. Maximálně mohli soutěžící získat 260 bodů. Na správnost plnění úkolů dohlíželi druhostupňoví pedagogové, kterým občas vypomáhali samotní žáci. „Děkuji všem kolegům i vybraným sedmákům, kteří nám pomohli s přípravou a realizací. Děkuji rovněž žákům, kteří se zájmem plnili připravené úkoly, a i přes soutěživý charakter akce vytvořili přátelskou a podporující atmosféru. Také děkuji Spolku rodičů a přátel školy za poskytnuté finanční prostředky na nákup cen pro vítězné týmy, “ dodává ještě závěrem Daniel Otýpka.

Vítězná trojice týmů měla poměrně vyrovnané celkové bodové hodnocení. Mezi třemi nejlepšími týmy se umístili:

  1. místo Bubáci a Hastrmani s 218 body ve složení Vítězslav Zeman, Sydney Rek, Nikolas Paľo, Natálie Perézová, Filip Lukeš, Dita Macíčková, Vít Horečka, Jan Pustějovský, Tereza Drozdová, David Janyška a Markéta Kostelníková
  2. místo Kačeny s 210 body – Jakub Pícha, Markéta Buzková, Vojtěch Vašák, Erik Štěpán, Regina Juráková, Izabela Pustějovská, Vojtěch Stacha, Stanislav Růžička, Nikolas Štěpán, Daniel Kvita a Nella Žáčková
  3. místo Koumáci s 209 body, které vysoutěžili: Jakub Havel, Hana Blažková, Matyáš Macháček, Ema Holubová, Vojtěch Hlavička, Mikuláš Klozík, Stanislav Buřič, Sebastian Daniž, Alžběta Zemanová, Šimon Pustějovský a Magdaléna Dobečková

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Stříbro pro Josefa Mičulku a úspěšná reprezentace školy pro Vaška Tichavského v národní soutěži Mladý zahrádkář

Národní kolo soutěže Mladý zahrádkář se konalo v Brně o víkendu 15. a 16. června 2024. Účastníky tohoto kola byli i dva naši žáci, kteří do Brna postoupili z okresního klání. Za mladší žáky školu reprezentoval Václav Tichavský z VI. A třídy, za ty starší to byl deváťák Josef Mičulka.

„Vašek se ve své kategorii umístil na sedmnáctém místě. Josef obsadil druhou příčku, a navíc získal cenu za nejlepší písemný test. Ze čtyřiceti testových otázek se ani jednou nezmýlil,“ chválí výkon obou chlapců Mgr. Monika Čempel, která své svěřence do Brna doprovázela.

Soutěžící se do jihomoravské metropole sjeli z celé České republiky. „Na oba žáky jsem patřičně hrdá, vynikali ve skutečně silné konkurenci. Byli zde žáci z Kladna, Mariánských Lázní, Ostravy, Opavy a mnoha dalších měst,“ popisuje zastoupení dalších soutěžících učitelka.  

„Děkuji chlapcům za zájem o obor a za krásnou reprezentaci školy na národní úrovni. Opravdu si jejich mimořádných výsledků vážím,“ dodává závěrem.

Mgr. Ing. Martina Havlíková

A jak viděli soutěžní klání oba žáci?

Ve dnech 15. a 16. června 2024 jsme já a Josef Mičulka jeli s paní učitelkou Monikou Čempel do Brna na národní kolo soutěže Mladý Zahrádkář. V sobotu po příjezdu do Brna jsme se vydali na ubytovnu. Poté co jsme se ubytovali, jsme šli na oběd. Po obědě nás čekalo slavnostní zahájení soutěže. Tím bylo odstartováno naše dvouhodinové vědomostní klání složené z písemného testu a poznávačky. Odměnou za naše snažení byla večerní návštěva planetária. V neděli dopoledne jsme šli na hrad Špilberk a na procházku Brnem. Po obědě nastal čas vyhlášení výsledků a slavnostní zakončení celé soutěže. I když jsem se neumístil na prvních místech, byla to pro mě zajímavá zkušenost. Celý výlet do Brna se mi líbil a moc jsem si jej s Josefem a paní učitelkou užil.

Václav Tichavský, VI. A

Den začal krásným slunečním ránem na vlakovém nádraží ve Studénce. V sobotu 15. června 2024 jsem v 8:54 odjížděl s kamarádem Vaškem Tichavským a s naším doprovodem, paní učitelkou Monikou Čempel. Cesta do Brna ubíhala jako po másle a kolem jedenácti hodin jsme vystoupili z vlaku a následně jsme nastoupili do tramvaje, kterou jsme jeli na Střední školu informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno-Komín. Zde jsme se ubytovali, poté zašli na oběd, kde nás zaujal pás na špinavé nádobí, a po obědě šli na zahájení soutěže Mladý zahrádkář.

Nejdříve jsme psali testy se čtyřiceti otázkami a po testech nás čekala poznávačka rostlin se čtyřiceti rostlinami. Po náročné soutěži jsme pár minut odpočívali, pak jsme večeřeli a v osmnáct hodin jsme navštívili planetárium v Brně na Kraví hoře. Tady nás provedli po moderním planetáriu a v digitáriu nám pustili film o sondách Voyager, který byl strašně zajímavý, a navíc během cesty do planetária a zpět nás provázela skvělá a sympatická průvodkyně z Brna.

Podvečer jsme strávili v centru města a během usínání nás doprovázely ohňostroje. Ráno jsme vstali, nasnídali se a jeli na hrad Špilberk a znovu do centra a následně jeli zpátky na střední školu. V jídelně jsme dostali řízek se šťouchanými brambory a byla to dobrota.

Následovalo vyhodnocení soutěže Mladý zahrádkář. Všichni jsme byli napjatí, jak soutěž dopadne – a pro nás dopadla skvěle. Vašek, který tam byl poprvé, obsadil sedmnácté místo a já jsem se oproti loňsku polepšil o jednu příčku a skončil jsem na krásném druhém místě. A aby toho nebylo málo, tak jsem dostal ještě menší dárek za nejlepší test, který měl plný počet bodů.

Po vyhodnocení jsme jeli do Vaňkovky, kde jsme se trochu občerstvili a šli čekat na vlak. Cesta vlakem byla dosti dlouhá, neboť vlak měl devadesát minut zpoždění, ale naštěstí jsem měl u sebe karetní hru Uno a u toho jsme se pořádně zabavili. Soutěžní víkend skončil ve Studénce a odnesli jsme si s sebou spoustu zážitků, dárků a mnoho dalšího.

Josef Mičulka, IX. 


Píšeme všemi deseti: Škola skončila pětadvacátá v republice

Naše škola se zapojila do nultého ročníku celorepublikové soutěže Mistrovství v psaní všemi deseti pro základní školy i střední školy. Do soutěže se přihlásilo celkem pět žáků, kteří navštěvují povinně volitelný předmět základy administrativy. Celkově tato pětice získala pětadvacáté místo v rámci celé republiky.

Soutěž probíhala online ve čtvrtek 25. dubna 2024 ve školním informačním centru. „Když jsem se o mistrovství dozvěděla, oslovila jsem žáky, kteří se učí psaní desetiprstovou hmatovou metodou. Ty nejlepší jsem přesvědčila, že sice nevíme předem, jak na tom budou jiní soutěžící, ale že je fajn si něco nového vyzkoušet – zvláště když nemáme co ztratit,“ uvádí ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která základy administrativy ve škole učí.

Pravidla soutěže určovala společnost Psaní hravě, od níž má škola pro výuku psaní všemi deseti zakoupenou licenci. Soutěžící opisovali text, měli celkem tři pokusy a hodnotila se správnost a rychlost opisu. Vše se dělo pod dohledem ředitelky školy.

„Všichni soutěžící získali svůj jedinečný diplom a zároveň se naše škola dozvěděla, že jsme celkově skončili na pětadvacátém místě. Děkuji všem žákům za reprezentaci školy a také za odvahu vstoupit do úplně neznámých soutěžních vod,“ uvádí ředitelka školy s tím, že velmi oceňuje snahu pořadatelů zajistit si od zapojených škol zpětnou vazbu k soutěži, kde mimo jiné za naši školu uvedla, že by bylo fajn v příštích ročnících rozdělit žáky základních škol od těch, kteří jsou již na středních školách, a dále informovat o soutěži s předstihem tak, aby se žáci stihli připravit.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Z Lubinské střely přivezli naši žáci čtvrté místo a dvě individuální ocenění

Turnaj ve vybíjené pro žáky prvního stupně základních škol Lubinská střela se uskutečnil v úterý 28. května 2024 na Základní škole Kopřivnice-Lubina. Kromě družstva pořadatelské školy se do sportovního klání zapojily týmy ze základních škol v Mniší, Tiché a Lichnově. Naši žáci se nakonec umístili na čtvrté příčce, dva žáci získali individuální ocenění.

Lichnovské družstvo složené z žáků čtvrté a páté třídy prokázalo bojovného ducha a vítězství jim v některých zápasech uteklo jen o vlásek. Za čtvrtou třídu do Lubiny vyrazil Matyáš Hamrozi, Ondřej Klímek, Oliver Hazuka, Patrik Konečný a Alexandra Kellerová, pátou třídu reprezentovali Jakub Janák, Alex Tichavský, Jakub Pustějovský, Jan Holub, Veronika Němcová a Kristýna Dobrozemská.

Díky bojovému sportovnímu duchu našich hráčů získali dva z členů našeho týmu individuální ocenění. Byla to Saša jako nejužitečnější hráč a Honza Holub za nejvíce zachráněných míčů pro tým.

Ve sportovním turnaji zvítězili žáci z Mniší, druhá příčka patřila domácím hráčům, třetí místo získala škola z Tiché.

„Po celou dobu turnaje jsem sledovala, jak hezky se projevil význam Správné pětky, kdy naši školu navštívili budoucí žáci šesté třídy z Mniší, aby se seznámili se svými budoucími spolužáky. Sportovci obou týmů si tak byli o poznání blíž, vzájemně si fandili, o přestávkách si vyměňovali své postřehy a povídali si, takže tohle sportovní klání získalo i jiný rozměr,“ hodnotí turnaj doprovázející asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Josef Mičulka je vítězem Lichnovské vařečky. Ocenění získalo i dalších osm kuchtíků

Třetího ročníku kuchařské soutěže Lichnovská vařečka se ve středu 22. května 2024 účastnilo šestnáct žáků z tříd druhého stupně. Tématem letošního kulinářského klání byly Bylinky 100krát jinak, a tak úkolem přihlášených žáků bylo připravit jakýkoli pokrm s použitím bylinek. Vítězi se nakonec stali Josef Mičulka, Erik Štěpán a Markéta Kostelníková. Ocenění získaly také Hanka Blažková, Nela Palatková, Vojta Vašák, Jan Pustějovský a Dominik Dresler.

Žáci se na soutěž pečlivě připravovali. „Těšili se, vyhledávali si recepty, zajímali se o pomůcky, které budou muset použít, a jaké suroviny nakoupit, a hlavně jak připravený pokrm naservírovat, aby měli šanci na výhru,“ vzpomíná na přípravnou fázi učitelka „vaření“ Mgr. Monika Čempel, která soutěž naplánovala a zorganizovala.

O účast v soutěži byl velký zájem, a protože cvičná školní kuchyně má omezené prostory, soutěžící vařili postupně. „Museli jsme skloubit vaření s pečením, dobu přípravy, pracovní prostory i technologické zázemí kuchyně, ale všechny kulinářské dobroty se stihly včas s přehledem připravit,“ popisuje dále Monika Čempel.

V mezičase vaření a pečení si mladí kuchtíci krátili čas doplňujícími disciplínami. Poznávali různé druhy koření, naklíčených bylinek, netradičního ovoce a zeleniny, luštěnin a obilovin. Dalším úkolem bylo oddělování žloutků od bílků a v učebně informatiky kvíz Kahoot.

„Vybrat vítězná jídla nebylo pro porotu vůbec jednoduché, k hodnocení byly navíc vyzvány i paní kuchařky školní jídelny. Všechny připravené pokrmy skvěle chutnaly, nakonec ale bylo rozhodnuto,“ prozrazuje učitelka.

První místo získal Josef Mičulka z IX. třídy, připravoval pečený banánový dort s tvarohovým krémem. Druhé místo obsadil Erik Štěpán z VIII. B, který připravil pravou italskou pizzu. Vlastnoručně vyrobil i samotné těsto, na které si vzaly recept i naše paní kuchařky. Třetí místo připadlo Markétě Kostelníkové ze VI. B. Ta připravila kuřecí kari s rýží.

Vyhlášena byla i speciální umístění. Cenu za nejzajímavější a nejzdravější pokrm získala Hana Blažková z IX. třídy. Ta si troufla na pohádkovou pohanku s medem a bylinkami. „Sama pohanku nejím, ale tato byla výborná,“ komentovala ochutnávku kuchařka Jana Jalůvková.

Prvenství za nejlepší sladký pokrm získal Jan Pustějovský ze VI. A, který připravil skořicové lívance. Cenu za nejlepší slaný pokrm obdržela deváťačka Nela Palatková, jejíž špagety s bazalkovým pestem a sýrem tofu byly – dle slov poroty – dokonalé.

Jednu porci soutěžící vystavili také na chodbě u cvičné kuchyně. Všichni žáci a zaměstnanci školy měli možnost zvolit nejkrásněji prezentovaný a naservírovaný pokrm. Počty hlasů se počítaly až do odpoledních hodin, a proto proběhlo vyhlášení až následující den, ve čtvrtek 23. května 2024. Vyhlášení se uskutečnilo na hlavní chodbě za přítomnosti všech, kteří se hlasování účastnili. V této disciplíně nakonec zvítězil Jan Pustějovský ze VI. A, druhou příčku si zasloužilo řecké tzatziki od Vojtěcha Vašáka z IX. třídy a na třetím místě se umístil Dominik Dresler ze VII. B, který uvařil špagety se sýrovou omáčkou a kuřecím masem.

„Sledovat soutěžící v akci bylo pro mě něco nepopsatelného. Pracovali samostatně, nálada byla veselá, žáci si pomáhali navzájem, podporovali se, radili si. Skutečně jsem si soutěž užila a žáci byli neuvěřitelní. Všechny nás překvapilo, jaké nápadité pokrmy s použitím bylinek umí vytvořit,“ dodává ještě Monika Čempel, která všem zúčastněným i spoluorganizátorům děkuje.

„Děkuji za práci, ohleduplnost a za zájem soutěžících o vaření. Obdivuji, co všechno dokázali za tak krátkou dobu vytvořit a jak spolupracovali. Bylo vidět, že si dnešní den užili. Žáci byli úžasní a hodnocení je každým rokem těžší a těžší. Už teď těším na další ročník naší soutěže,“ uzavírá Monika Čempel.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V Dopravní soutěži mladých cyklistů se dařilo našim páťákům

Teoreticky i prakticky zaměřená Dopravní soutěž mladých cyklistů se uskutečnila v pátek 3. května 2024 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Mezi dvanácti družstvy z pěti škol, která byla do soutěže zapojena, byla také dvě z lichnovské základní školy. Náš mladší tým složený z žáků páté třídy získal třetí místo.

Za první stupeň soutěžili páťáci Karolína Marková, Veronika Němcová, Radim Zeman a Honza Holub. Za druhý stupeň reprezentovali školu sedmáci Stanislav Buřič, Anna Lišková, Jiří Růžička a Kateřina Machalová.

Všichni soutěžící nejprve absolvovali vědomostní test dopravních znalostí v budově Základní školy Záhuní, následně se mladí cyklisté přesunuli na dopravní hřiště v kempu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tam museli prokázat své dopravní dovednosti v praxi. Čekala je jízda zručnosti a cyklistické závody na dopravním hřišti.

I přes nejisté sebevědomí našich mladších cyklistů nakonec družstvo složené z žáků páté třídy získalo třetí místo. Ceny v podobě sportovního a bezpečnostního vybavení obdržel každý soutěžící v týmu.

„Jízdy byly docela náročné, myslím, že jsem dokonce vjela do protisměru. Třetí místo proto pro mě bylo milým překvapením,“ komentuje své umístění Karolína. „Bylo to v pohodě, soutěž se mi líbila a měli jsme i chvíli čas si na hřišti trochu zablbnout,“ vzpomíná ještě její spolužačka Veronika.

Celkovým výhercem cyklistického klání byla družstva ze základní školy z Veřovic, která získala první místa v obou kategoriích.

„Děkuji našim žákům, kteří se do Dopravní soutěže mladých cyklistů zapojili. A gratuluji jim k umístění,“ dodává ještě závěrem ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Dopravní soutěž mladých cyklistů vyhlašuje Ministerstvo dopravy – BESIP spolu s vyhlašovateli, kterými jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Policejní prezidium Policie České republiky, Český červený kříž, Ústřední automotoklub ČR, Auto­klub České republiky a další orgány a organizace.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Můj domácí mazlíček: Na vernisáži výtvarné soutěže vystavovali i naši žáci

Ve výtvarné soutěži pro mladé umělce z prvního stupně základních škol, která nese výstižný název Můj domácí mazlíček, získali ocenění naši žáci z druhé a třetí třídy. Třeťačka Anežka Kašparová a druhák Šimon Matúš získali zvláštní cenu ředitelky pořádající školy.

Z dětských soutěžních prací se dokonce v pondělí 6. května 2024 uskutečnila vernisáž v galerii Karla Svolinského v prostorách základní školy v Kunčicích pod Ondřejníkem, kde se žáci byli podívat v doprovodu rodičů.

„Téma domácích mazlíčků bylo dětem blízké a zaujalo je,“ potvrzuje třídní učitelka třeťáků Mgr. Lenka Bartoňová.

Soutěž pořádal Český svaz ochránců přírody Skalka v Kunčicích pod Ondřejníkem ve spolupráci se Základní školou a mateřskou školou Karla Svolinského.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Ve školní zeměpisné soutěži poznávali žáci státy podle typických znaků a reálií

Zpestření času tráveného ve škole přinesla v úterý 14. května 2024 zeměpisná soutěž s názvem „Poznáš státy světa?“, kterou pořádala učitelka zeměpisu Mgr. Ing. Martina Havlíková spolu s asistentkou pedagoga Michaelou Vymětalovou. Do soutěže se přihlásilo třicet tři žáků z druhého stupně a soutěžili ve dvou kategoriích. Celkovými vítězi se stali Vítek Horečka ze VII. A třídy a Jakub Buzek z IX. třídy.

Soutěž spočívala v promítání obrazových materiálů a reálií států světa rozdělených na oblast Evropy, Ameriky, Asie a Světa. Žáci měli vymezený čas, aby podle fotek, případně vlajky nebo polohy státu na mapě světa, určili, o který stát se jedná. Pak se už jen sečetly body.

V první kategorii se utkali žáci ze šestých a sedmých ročníků. Třetí příčku obsadil David Janyška, druhé místo získal Lukáš Osterezy a největší přehled a znalosti prokázal Vítek Horečka, který se zaslouženě umístil na prvním místě.

Druhá kategorie byla méně početná a zahrnovala žáky z devítky a obou osmiček. V této skupině se vyprofilovala následující vítězná trojice: třetí místo získal osmák Pavel Herman, druhá byla deváťačka Nela Palatková a vítěznou příčku obsadil její spolužák Kuba Buzek.

„Bylo to těžké. I když jsem spoustu obrázků znal, často jsem si nedokázal vzpomenout na název státu,“ komentuje svou účast Jirka Růžička ze VII. A. „Nebylo to moc náročné, ale určitě jsem nevěděl všechno,“ dodává zase Libor Dobečka ze VII. B třídy. Pro deváťačku Nelu Palatkovou představovala nejtěžší sousto oblast Evropy a Ameriky. „Asie pro mě byla asi nejjednodušší, často čtením různých zajímavostí o státech trávím čas i doma,“ svěřila se Nela.

Ceny vítězům přišla v průběhu páté vyučovací hodiny předat ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová spolu se svou zástupkyní Mgr. Martinou Bílkovou. „Děkuji žákům za jejich zájem o aktivity přesahující povinný rámec učiva. Všem úspěšným řešitelům soutěže gratuluji. Děkuji rovněž organizátorkám soutěže a Spolku rodičů a přátel školy za příspěvek na zakoupení cen,“ uzavírá děkovně ředitelka školy.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Stříbro a bronz přivezli naši volejbalisté z okresního finále ve volejbalu

Okresní volejbalové finále se uskutečnilo v pondělí 6. května 2024 v Bílovci. Za naši školu soutěžila dvě družstva žáků druhého stupně, chlapci a dívky v kategorii osmých a devátých ročníků. Obě naše družstva podala skvělé výkony, a získala tak umístění. Chlapci vybojovali vynikající druhé místo a dívky dosáhly na skvělou třetí příčku, díky níž získaly svou první medaili.

Školní volejbalové týmy hostila Základní škola Komenského v Bílovci. Za naši školu vyjela sedmičlenná sestava chlapců ve složení Václav Mikeska, Sidney Rek, Viktor Štěpán, Filip Bordovský, Matyáš Macháček, Víťa Zeman a jejich kapitán Kryštof Sedlář.

Dívčí tým sestával z kapitánky Valérie Pustějovské a hráček Izabely Pustějovské, Viktorie Pavlové, Veroniky Koudelákové, Andrey Dobrozemské, Terezy Ulčákové, Regíny Jurákové a Doroty Kociánové.

„Zápasy byly dobré, ale mohlo to dopadnout lépe. První místo by bylo lepší,“ komentoval konečný výsledek Vašek. Kapitán týmu Kryštof na jeho slova okamžitě reagoval: „Na to, že byl vítězný tým složený z hráčů, kteří volejbal hrají závodně, je druhé místo pěkný výsledek.“

Podobně volejbalové dopoledne vnímala i děvčata. „Našemu týmu se dařilo, i když zápasy byly vyrovnané a protihráčky sehrané a jen těžko porazitelné,“ uvádí k účasti na finále Dorota.

„Atmosféra byla bouřlivá a konkurence obrovská. O to více si umístění vážíme, obzvláště pro dívky bylo umístění významné, získaly svou první medaili. Oběma týmům gratuluji a děkuji za pěknou reprezentaci,“ komentuje úspěch v okresním kole volejbalového finále učitelka tělocviku Mgr. Martina Bílková, která žaky do Bílovce doprovázela.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši žáci zářili v okresním kole soutěže Mladý zahrádkář. Přivezli dvě první místa s postupem do celostátního kola

Účast našich žáků v okresním kole vědomostní soutěže Mladý zahrádkář, která se uskutečnila v Základní škole v Hodslavicích ve středu 15. května 2024, nám přinesla krásné výsledky. Vybraní žáci z pátého, šestého a devátého ročníku přivezli desáté, sedmé, páté, druhé i dvě první místa. Cílem soutěže je podpořit zájem mládeže o přírodní vědy, botaniku, ochranu přírody a krajiny.

Už ranní příjezd do Hodslavic sliboval, že den bude nezapomenutelný. „Na soutěž nás odvezl člen místního sboru dobrovolných hasičů, pan Stanislav Keller, hasičským autem,“ vzpomíná na počátek dobrodružství skupinu doprovázející učitelka Mgr. Monika Čempel.

Za pátou třídu soutěžila Karolína Marková, která získala páté místo, a Jaromír Veselka, jenž se umístil na desáté pozici. Za VI. A třídu zazářil Václav Tichavský, který díky vysoutěženému prvnímu místu získal postup do celostátního kola, které se uskuteční v Brně 15. a 16. června 2024. Deváťáky reprezentovala Hana Blažková, která obsadila sedmé místo, dále Jakub Buzek, jenž se umístil na druhé příčce, a konečně Josef Mičulka, který svými znalostmi předčil všechny ostatní soutěžící ve své kategorii a získal tak prvenství a postup do brněnské soutěže.

V kategorii starších žáků se museli deváťáci poprat s velkou konkurencí. „Kuba měl stejný počet bodů s dalšími dvěma soutěžícími. Dvakrát absolvoval rozstřel o druhé, třetí a čtvrté místo. Nakonec dokázal své znalosti obhájit a vybojoval druhou příčku,“ přibližuje do poslední chvíle nejistý výsledek Monika Čempel. Josef zase obhajoval loňské vítězství a podařilo se.

Žáci v soutěži rozvíjí znalosti a dovednosti v přírodovědných oblastech a propojují nabyté znalosti v systému základního školství s praxí. Soutěžící nejdříve absolvovali test třiceti teoretických otázek, poté poznávali osivo a rostliny.

„Nemyslela jsem si, že to dám,“ komentovala své umístění páťačka Karolína. Podobné pocity z testu měl také výherce prvního místa Vašek: „Výsledek nebude asi nic moc, nevěřím si.“ Spolužáci se navíc v soutěži podporovali vzájemně. „Josef vyhrál zaslouženě, umí,“ uznal přátelsky Kuba.

„Mám z našich žáků obrovskou radost. Nejen z jejich krásných umístění, ale také z toho, že se umí podpořit a sdílet spolu radosti i těžkosti. Velmi mě těší jejich nadstandardní zájem o témata, která byla obsahem soutěže. Moc všem gratuluji a děkuji za nádhernou reprezentaci,“ dodává ještě k soutěži Monika Čempel, která neopomněla zmínit největší zážitek celého dne. „Do školy jsme se vrátili opět hasičským autem, ale tentokrát zaslouženě i s houkající sirénou. Velmi panu Kellerovi za bezpečnou cestu i nezapomenutelný zážitek děkujeme,“ uzavírá učitelka.

Soutěž Mladý zahrádkář je nejrozsáhlejší a historicky nejstarší vědomostní soutěž, která byla poprvé vyhlášena v roce 1977. Nejprve se uskutečnila na místní úrovni a v roce 1981 se pak poprvé sjela soutěžní družstva z dvanácti okresů na celostátní soutěži.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Školní volejbalový turnaj: Učitelský tým opět obhájil vítězství

Tradiční volejbalový turnaj, který každoročně pro žáky druhého stupně pořádá učitelka tělocviku Mgr. Martina Bílková při příležitosti Dne učitelů, se letos z důvodu nemoci organizátorky opozdil, ale rozhodně se nemohlo stát, aby se neuskutečnil. Trénovali na něj totiž všichni – žáci i učitelé. A jestli se konečně podaří žákům porazit učitelský tým, o tom se rozhodovalo 7. května 2024, kdy se všichni nadšenci do tohoto míčového sportu sešli, aby si společně užili dopoledne plné zábavy, napětí a skvělých výkonů.

Turnaje se zúčastnilo celkem deset družstev, která byla rozdělena do dvou skupin. O tom, že výkony všech týmů byly vyrovnané, svědčí i doba trvání jednotlivých zápasů. ,,Nečekali jsme, že zápasy budou tak dlouhé. Nakonec jsme museli upravit formát, abychom to všechno stihli,“ vysvětluje organizátorka turnaje Martina Bílková.

Během sportovního klání se na palubovce vystřídala družstva složená ze žáků všech ročníků druhého stupně a své zástupce měli také pedagogové, kteří složili dva týmy. Ani o diváky nebyla nouze, tělocvičnu během dopoledne navštívily všechny třídy, a tak se fandilo o sto šest.

A jak to všechno dopadlo? „O největší překvapení turnaje se postaralo družstvo šesťáků ve složení David Janyška, Samuel Lukeš, Zdeněk Hlavička, Lukáš Osterezy, Šimon Pustějovský, Daniel Kvita, František Špaček a Daniel Tichavský, které dokázalo porazit i starší spolužáky a postoupit ze skupiny,“ popisuje průběh zápasů ve skupině organizátorka.

V závěrečné části turnaje se podle pořadí ve skupinách uskutečnily čtyři zápasy. O vítězství se utkalo družstvo deváťáků Vašek a spol. ve složení Václav Mikeska, Kryštof Sedlář, Sidney Rek a Matyáš Macháček, které se statečně pralo s učitelským „A“ týmem nazvaným Výběr z hroznů, reprezentovaným Martinou Bílkovou, Lenkou Bartoňovou, Pavlem Davidem a Ondřejem Švrčkem. „Rozhodně to nebylo zadarmo, hráli fakt dobře,“ shodují se pedagogové vítězného týmu.

Výsledky:

1. místo: Výběr z hroznů – Martina Bílková, Lenka Bartoňová, Pavel David, Ondřej Švrček

2. místo: Vašek a spol. – Václav Mikeska, Kryštof Sedlář, Sidney Rek, Matyáš Macháček

3. místo: Kiss My Hands – Izabela Pustějovská, Tereza Ulčáková, Viktorie Pavlová, Andrea Dobrozemská

„Poděkování patří Martině Bílkové, která turnaj každoročně pořádá, všem soutěžícím za skvělé sportovní výkony, divákům za vynikající atmosféru a v neposlední řadě Spolku rodičů a přátel školy za finanční podporu,“ shrnula v závěrečném poděkování ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.  

Mgr. Gabriela Mynářová


Úspěch v soutěži Pangea zažil Jakub Pícha, byl sedmý nejlepší v kraji

Témata kinematografie a sportu se prolínala letošním již jedenáctým ročníkem matematické soutěže pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, která nese název Pangea. Za naši školu se do soutěže zapojilo šestadvacet žáků od čtvrtého do devátého ročníku. Mezi našimi soutěžícími vynikal deváťák Jakub Pícha, který obsadil skvělé sedmé místo v kraji, a exceloval tak mezi dalšími 1 303 účastníky. Bohužel mu o dvě příčky utekl postup do celostátního kola, kam postupovalo pět nejlepších řešitelů z kraje. Jeho celkové umístění v republice je na celkovém 107. místě mezi dalšími 12 512 soutěžícími.   

Pangea probíhá vždy ve dvou kolech, ve školím a finálovém. Naši žáci ve školním kole k soutěži zasedli online v březnu, na výsledky si však soutěžící s učiteli museli počkat až na měsíc duben.

„Každému přihlášenému účastníkovi byl přiřazen speciální kód, díky kterému se dostal do databáze a v určenou dobu probíhalo soutěžení online v naší počítačové soutěži,“ vysvětluje podrobnosti akce organizátorka školního kola soutěže Mgr. Bohdana Hutyrová.

Každý registrovaný soutěžící obdržel od pořadatelů Pangey certifikát o absolvování soutěže, kde zjistil, v jakém pořadí se umístil nejen ve školním kole, ale i v kraji a celé republice. Žáci soutěží o hodnotné ceny jako jsou například certifikované kalkulačky.

Všichni soutěžící školního kola byli též odměněni drobnými cenami, které zajisté využijí v hodinách matematiky. „Na nákup cen přispěl Spolek rodičů a přátel školy, za což velmi děkuji. Děkuji také našim žákům za zapojení se do soutěže a projevený zájem. Úspěšným účastníkům gratuluji za krásný výkon,“ uzavírá Bohdana Hutyrová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Na Lubinském zpěváčku letos za naši školu vystoupila čtyři talentovaná děvčata

Žákyně prvního stupně naší školy Gabriela Zemanová, Anna Zemanová, Kateřina Tichavská a Tereza Marková reprezentovaly školu na 22. ročníku pěvecké soutěže Lubinský zpěváček. Talentová soutěž se konala ve čtvrtek 25. dubna 2024 v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici a pořádala ji Základní škola Kopřivnice – Lubina.

Soutěž se těšila vysoké úrovni jak po stránce pěveckých výkonů, tak po stránce výběru repertoáru. Sálem zazněly písně české lidové i písně ze známých pohádek. Některé děti se také samy doprovázely na hudební nástroje.

V této silné konkurenci naše soutěžící bohužel neuspěly. „Neobsadili jsme žádnou příčku, dívky byly ale moc šikovné a se svými písněmi se statečně popraly, i když je svazovala obrovská tréma,“ prozrazuje učitelka hudební výchovy Bc. Hana Janečková, která děvčata do Kopřivnice doprovázela. Jak sama dále dodává: „Výlet s cílem získat zkušenosti, pobavit se a poprat se s trémou byl splněn.“

Před odjezdem autobusu zpátky do Lichnova si ještě děvčata stihla pochutnat na zmrzlině, a sladce tak zakončila své kulturní dobrodružství.

Soutěže Lubinský zpěváček se může účastnit vždy jeden zástupce za ročník prvního stupně a naše nadané hudebnice do ní postoupily ze školní talentové soutěže, která soutěži v Kopřivnici předcházela a která nese název Lichnovská vrána.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


McDonald´s Cup: Poprvé v akci dresy školy a druhé místo lichnovských fotbalistů  

Fotbalový turnaj pro kategorii A s názvem McDonalds´s Cup se uskutečnil v pátek 26. dubna 2024 na fotbalovém hřišti v Lichnově. Souboji mezi družstvy složených z žáků prvního stupně základních škol z Lichnova, Mořkova a Veřovic celé dopoledne přihlíželi všichni žáci i učitelé lichnovské základní školy, jejichž podpora se našim hráčům vyplatila. Tým žáků z naší školy získal stříbro, a vybojoval tak druhé místo.

Turnaj se hrál systémem každý s každým a jeden zápas trval dvacet minut. Naše reprezentace oblékla poprvé nové dresy v barvách školy a čítala celkem jedenáct žáků. Za první třídu naši školu reprezentovali Alfréd Hazuka a Martin Horecký, z žáků druhé třídy to byli Šimon Matúš, Jan Pustějovský a Marian Stražovec. Za třeťáky hráli Michal Hrančík, Pavel Vaněk, Matyáš Pařenica, Matyáš Pokluda, Karel Prchal a Ondřej Zeman.

Na hladký průběh celého McDonald´s Cupu dohlíželi jeho organizátoři, učitelé tělocviku Mgr. Ondřej Švrček a Mgr. Lenka Bartoňová spolu s deváťáky Filipem Bordovským a Václavem Mikeskou, kteří se chopili role rozhodčích.

Výsledková listina turnaje se po třech odehraných zápasech ustálila v následujícím pořadí. První místo získalo družstvo z Veřovic, druhé vybojovali žáci z Lichnova a na třetím skončili mořkovští fotbalisté.

Každý z hráčů našeho týmu se ukázal být pro hru nepostradatelným. „Kdybych měla zmínit některé z hráčů, tak jako výborný střelec se ukázal Honza Pustějovský, který v góly proměnil tři branky. Velký bojovník a srdcař Kája Prchal hrál do posledních sil a nepromarnil jedinou příležitost zmocnit se míče. Na prvňáka podal zase skvělý výkon Martin Horecký,“ chválí malé sportovce Lenka Bartoňová.

Naši fotbalisté vůbec poprvé oblékli nové dresy, v blankytně modré barvě byli snadno odlišitelní od ostatních hráčů. „Kluci fotbal milují a z nových školních dresů byli doslova nadšení,“ neskrývá radost ani učitelka tělocviku.

Malí sportovci, kteří se do McDonald´s Cupu zapojili, získali sportovní vaky, medaile a diplom pro družstvo od společnosti McDonald´s. Dále dostali drobné sladké odměny, které byly zakoupeny z prostředků Spolku rodičů a přátel školy.

„Děkuji všem sportovcům, kteří se do turnaje zapojili. Ať už těm z naší školy nebo těm, kteří si k nám do Lichnova přijeli zahrát z okolních obcí. Děti fotbal baví a jsem rád, že je v tom rozvíjíme a podporujeme prostřednictvím podobných akcí. Turnaj se po celou dobu těšil povzbuzující atmosféře i díky fandění z tribun. Děkuji i společnosti McDonald´s za ceny a SRPŠ za prostředky na nákup sladkých odměn,“ dodává ještě hlavní organizátor turnaje v Lichnově Ondřej Švrček.

„Mé poděkování patří nejenom malým sportovcům a organizátorům akce z řad našich pedagogů, ale také místnímu fotbalovému klubu za poskytnutí skvělého zázemí jak pro fotbalisty, tak pro fanoušky. Poděkování patří i rodičům a dalším návštěvníkům, kteří přišli naše fotbalisty povzbudit. Velkou radost mi také dělají dresy, za jejichž pořízení děkujeme zřizovateli. Myslím si, že je to další prvek v budování sounáležitosti dětí naší školy,“ uvádí závěrem ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Deváťák Jakub Buzek reprezentoval školu v krajském kole Geologické olympiády

Krajské kolo Geologické olympiády se uskutečnilo v pondělí 8. dubna 2024 ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Naše škola hrdě vyslala svého reprezentanta, deváťáka Jakuba Buzka, který do krajského kola poustoupil z prvního místa okresního kola Geologické olympiády. Do Opavy Kubu doprovázela učitelka přírodopisu Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D.

Olympiáda zahrnovala teoretickou část a praktické poznávání nerostů. Kuba byl úspěšným řešitelem obou částí, nicméně nestačil na žáky z gymnázií a geologického kroužku z Ostravy. Z krajského kola totiž postupovali do toho republikového z každé kategorie pouze dva nejlepší žáci.  „Jsem na Kubu nesmírně hrdá, velkým úspěchem byl samotný postup z okresního kola na kraj. Těší mě jeho zájem o přírodopis a další vzdělávání,“ nešetří chválou Jakubova učitelka přírodopisu.

Pro každého účastníka krajského kola olympiády, který v pondělí do Slezského zemského muzea v Opavě zavítal, byla odměnou bezplatná prohlídka muzea a drobný dárek.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Vašek Tichavský reprezentoval školu v okresním kole Biologické olympiády. Přivezl krásné čtrnácté místo

V pondělí 22. dubna 2024 odjel naši školu do Nového Jičína reprezentovat vítěz školního kola Biologické olympiády Václav Tichavský ze třídy VI. A. V tamním Středisku volného času se utkal v kategorii D se svými vrstevníky v okresním kole této olympiády. Vašek nakonec obsadil čtrnáctou příčku.

Díky příspěvku Spolku rodičů a přátel školy se Vašek navíc účastnil přípravného semináře ve Středisku přírodovědců v Ostravě.

„Aby mohl Vašek absolvovat tuto olympiádu, musel nejprve zpracovat vstupní úkol, který byl založen na vlastní iniciativě a kreativitě. Vašek si připravil kvarteto listnatých stromů z okolí svého bydliště,“ popisuje soutěžní podmínky i to, jak se s nimi náš reprezentant vyrovnal, učitelka přírodopisu Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D.

„Děkuji Vaškovi za reprezentaci školy. K úspěchu mu s velkou radostí gratuluji a přeji mu, aby jej účast a nová zkušenost v soutěži podpořila v dalším přírodovědném bádání,“ dodává ještě k soutěži Ludmila Kalčáková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Známe vítěze školního kola soutěže Mladý zahrádkář, získali postup do okresního kola

První školní kolo soutěže Mladý zahrádkář se uskutečnilo ve středu 17. dubna 2024 a účastnilo se ho celkem osmnáct žáků v kategoriích mladší a starší žáci. Soutěž, která byla zaměřena na teoretické znalosti i praktické dovednosti, organizovala učitelka pracovních činností Mgr. Monika Čempel.

Přihlášení soutěžící nejprve vyplňovali vědomostní test, poté poznávali osivo, květiny a rostliny. O náročnosti úkolů soutěže svědčí slova jedné z účastnic: „Bylo to hodně těžké,“ přiznává Linda Marková z páté třídy.

„Zaregistrovala jsem, že největší problém pro žáky představovalo poznávání květin. Je to námět pro nás učitele nejen do pracovních činností. Zaměříme se na to, abychom žákům přiblížili názvy a pěstování květin,“ slibuje si organizátorka soutěže Monika Čempel.

Přestože soutěž žáci vnímali jako náročnou, vyprofilovali se její úspěšní účastníci, kteří postupují do okresního kola v Hodslavicích.

Mezi mladšími žáky exceloval Vašek Tichavský z VI. A třídy, který se umístil na prvním místě. Za ním skončila Karolína Marková z V. třídy a třetí příčku obsadil její spolužák Jarek Veselka. Za starší žáky získal první místo Josef Mičulka, druhé vybojovala Hana Blažková a třetí Kuba Buzek, všichni z IX. třídy. A právě deváťáci měli příležitost zavzpomínat na minulý rok. „Už se moc těšíme, do okresního kola jedeme ve stejném složení jako loni,“ shodli se jednoznačně.

Okresní kolo soutěže se koná ve středu 15. května 2024 v Hodslavicích a pořádá jej Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu ve spolupráci se Základní školou a Mateřskou školou Františka Palackého v Hodslavicích.  Všem našim reprezentantům budeme držet palce.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Pětadvacátý ročník McDonald´s Cup: naši žáci přivezli z Tiché páté místo

Fotbalisté z prvního stupně reprezentovali školu na největším školním fotbalovém turnaji v Česku nazvaném McDonald´s Cup. Ten se uskutečnil ve čtvrtek 11. dubna 2024 na fotbalovém hřišti v Tiché. Jedenáct našich žáků do Tiché doprovázel učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová. Naše družstvo složené z žáků třetí, čtvrté a páté třídy obsadilo páté místo.

Na pětadvacátém ročníku turnaje se sešly týmy ze základních škol v Lichnově, Veřovicích, Mořkově, Tiché a frenštátských škol Tyršova i Záhuní. Za naši školu vyjeli sportovat páťáci Milan Žáček, Jan Holub, Jakub Pustějovský, Alex Tichavský, Jakub Janák, čtvrťáci Wayne Rek, Oliver Hazuka, Ondřej Klímek, Isabela Juráková, Patrik Konečný a třeťák František Mičulka.

První zápas lichnovský tým sehrál proti fotbalistům z Veřovic a skončil remízou 2:2. „Výsledná remíza naše hráče mrzela, protože spálili několik vyložených šancí. Zároveň je však třeba vyzdvihnout výborný výkon našeho brankáře Kuby Pustějovského,“ komentuje průběh prvního utkání Jarmila Kociánová.

Našim hráčům se zadařilo až ve třetím zápase, kdy porazili tým ze Záhuní s výsledkem 3:1. Zbylé zápasy naši fotbalisté bohužel i přes bojovné výkony všech nasazených hráčů prohráli a celkové umístění našeho týmu se tak ustálilo na pátém místě.

Výhru soupeřům však Lichnovští nedali zadarmo. „Ráda bych ještě zmínila, že i přesto, že František byl nejmladším hráčem našeho týmu, podal výborný výkon na pozici obránce,“ dodává pochvalně asistentka pedagoga.

Výsledná listina nakonec získala následující podobu. První místo obsadili sportovci ze základní školy z Tiché, druhou příčku vybojovali žáci z Veřovic, třetí připadla fotbalistům ze základní školy Tyršova, čtvrté místo si zasloužili žáci ze základní školy Záhuní, páté získali žáci z Lichnova a mořkovští fotbalisté se umístili na šestém místě.

McDonald´s Cup je největší školní fotbalový turnaj v Česku s již pětadvacetiletou tradicí.  Turnaje se mohou účastnit dívky i chlapci z prvního stupně základních škol, ti pak soutěží ve třech kategoriích. Každoročně se do turnaje zapojují desítky tisíc dětí z více než dvou tisíc tří set školních týmů po celé České republice.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Přijďte fandit našim žákům: Pozvánka na fotbalový turnaj škol v Lichnově

V pátek 26. dubna 2024 se uskuteční na lichnovském hřišti fotbalový turnaj McDonald´s Cup žáků kategorie A. Také naši nejmenší žáci budou mít ve sportovním klání své zastoupení.

Turnaj pro žáky od prvního po třetí ročník se odehraje na fotbalovém hřišti od osmi hodin ráno. Jedná se o okrskové kolo s účastí základních škol Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm, Mořkova, Veřovic a Lichnova, jehož vítěz postoupí do kola okresního.

Pro týmy jsou nachystány ceny, medaile a diplomy, pro návštěvníky turnaje pak občerstvení na místním hřišti. Také naše škola se chystá našim nejmenším fotbalovým nadějím fandit. Děti si mohou vzít s sebou drobné na občerstvení a společně se svými kamarády a pedagogy ze školy si užijí pravou sportovní atmosféru.

Budeme držet našim fotbalistům palce!

Mgr. Olga Síbrtová


Lichnovská vrána 2024 odhalila pěvecké talenty naší školy

Na jaře do školy v Lichnově pravidelně nepřilétají jen čápi, ale tradičně nás navštíví i Lichnovská vrána. Jedná se o pěveckou soutěž žáků naší základní školy, kterou v pátek 5. dubna 2024 pro všechny nadané muzikanty připravily učitelky hudební výchovy Bc. Hana Janečková a Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D.

Učitelky hudební výchovy již v třídním kole vytipovaly odvážné soutěžící. Nominováni byli tři jednotlivci v každé kategorii, dvě dua, tria i kvarteto. Navíc na výherce z prvního stupně čeká postup do pěvecké soutěže Lubinský zpěváček.  

V porotě talentové soutěže usedly učitelky hudební výchovy Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., a Bc. Hana Janečková, dále vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS., a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Program Lichnovské vrány byl rozdělen na dvě části. Zároveň s první vyučovací hodinou začal blok pro hudebníky z prvního stupně. Po jejich vystoupení následovalo zhodnocení výkonů, vyhlášení výsledků a předání cen. Po krátké přestávce přišla řada na druhou kategorii – druhostupňové zpěváky a muzikanty.

V úvodu soutěže se ještě všichni zpěváci a hudebníci rozezpívali. „Se všemi soutěžícími z prvního stupně jsme si zopakovali školní hymnu a poté jsme se ještě všichni rozezpívali písní Marjánko, Marjánko,“ popisuje zahájení samotné soutěže organizátorka Hana Janečková. Z žáků prvního stupně se letošní Lichnovské vrány zúčastnilo celkem devětadvacet dětí. Kategorie byly ještě rozděleny na žáky první a druhé třídy a žáky třetí až páté třídy.  

Po nesnadném rozhodování porota udělila vítězná místa. V kategorii pro první a druhou třídu se udělovaly ceny nejprve za sólový zpěv. Na třetím místě se umístil Viktor Novotný, na místě druhém Anna Zemanová a první příčku obsadila Gabriela Zemanová.

„Jelikož jsme měli jen dvě dua, tak se na vítězných příčkách umístili všichni zpěváci. Na druhém místě to byli chlapci Antonín Boháč a Daniel Strážovec, na prvním místě skončily dívky Nikol Jeřábková a Tereza Kolbeová,“ odhaluje další úspěšné účastníky Hana Janečková.

V kategorii od třetí po pátou třídu se v sólovém zpěvu na třetím místě umístila Aneta Fojtíková, na místě druhém Kateřina Tichavská a první místo získala Tereza Marková. V kategorii duo, trio se na třetím místě umístila děvčata Anita Kvitová, Alexandra Kellerová a Vanesa Mičkalová, druhé místo obsadili chlapci Jakub Pustějovský, Jan Holub a Radim Zeman a na místě prvním stanuly Megan Petrová s Nikolou Žáčkovou.

Úvod bloku druhého stupně přišli soutěžícím i organizátorům zpestřit program sedmáci: Filip Zahradník se skladbou The Pink Panther, kterou zahrál na trubku, a Štěpán Kačor se skladbou Road Runner, kterou hrál na zobcovou flétnu.

Celkem devatenáct vystupujících z druhého stupně bylo zařazeno do kategorie žáků od šesté do osmé třídy. V sólovém zpěvu skončil na třetím místě Daniel Tichavský, na místě druhém Kateřina Machalová a první příčku obsadila Natálie Perezová.  Za duo a trio se na třetím místě umístili Vojtěch Hlavička, Lukáš Goláň a Daniel Minárik, druhé místo získala Barbora Dobečková, Elen Švecová a Nella Dreslerová a na stupni vítězů stanulo chlapecké kvarteto v podání Štěpána Kačora, Mikuláše Klozíka, Jiřího Růžičky a Filipa Zahradníka.

V soutěži Lichnovská vrána byla udělena také cena poroty, kterou získaly prvňačka Klára Vaňková a Martina Hilscherová ze VII. A.

Výběr písní soutěžících byl pestrý. „Ve většině případů si žáci volili hudební doprovod s kytarou pod vedením paní učitelky Hanky Janečkové. Někteří si připravili podklad s vlastní nahrávkou hudby nebo vlastní doprovod na hudební nástroj a další zvolili dokonce čistě sólový zpěv bez doprovodu nástrojů,“ shrnuje přehlídku hudebních doprovodů soutěže spoluorganizátorka akce Ludmila Kalčáková.

Soutěž měly v režii moderátorky ze VII. A Martina Hilscherová a Kateřina Machalová. O zvuk se postaral již osvědčený zvukař Jan Babinec ze VI. A. Všichni talentovaní výherci obdrželi diplomy a ceny, které byly hrazeny z fondu Spolku rodičů a přátel školy.

Celé soutěžní hudební setkání mělo hladký průběh. V době, kdy porota sčítala body, se malí hudebníci sami zabavili, poslouchali své oblíbené písně a zpívali si. „Na závěr jsme si ještě opět zazpívali naši oblíbenou školní hymnu a poděkovali všem odvážlivcům, kteří se nebáli vystoupit. Vycítili jsme, že některé soutěžící sice svazovala tréma, ale všichni podali parádní výkony. Budeme se zase těšit, jaké si pro nás děti přichystají písně na další ročník,“ těší se za organizátory Hana Janečková.

„Děkujeme všem vystupujícím, kteří přispěli k příjemné atmosféře soutěže. Překvapila mě vysoká účast žáků druhého stupně, jejich radost ze zpěvu i odvaha k vystoupení – není to v jejich věku obvyklé. Domnívám se, že na tom má lví podíl paní učitelka Ludmila Kalčáková. Těší mě, že v hudební výchově slyším zpěv i hru na rozličné nástroje, které si žáci s sebou do vyučování nosí,“ uvedla v závěru soutěže ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. „Velké poděkování patří také moderátorkám i zvukaři letošní Lichnovské vrány a v neposlední řadě paní učitelce Haně Janečkové, která za celou soutěž zodpovídala. Byla to její premiéra a myslím si, že se moc podařila,“ dodává dále ředitelka s tím, že poděkování patří také všem členům poroty a Spolku rodičů a přátel školy za poskytnuté finanční prostředky na zakoupení cen.

Na Lichnovskou vránu navazuje již dvaadvacátý ročník pěvecké soutěže pro malotřídní školy Lubinský zpěváček. Uskuteční se ve čtvrtek 25. dubna 2024 v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici a my budeme držet našim muzikantům palce, ať jim to dobře zpívá.

 Mgr. Ing. Martina Havlíková


Vlaky v hlavní roli. Ze soutěže v Ostravě přivezl David třetí místo

Družinkové děti se zapojily do výtvarné soutěže s názvem Vlaky v hlavní roli. Mezi velkou konkurencí se na přední příčky do Ostravy „prokreslil“ žák čtvrté třídy naší školy David Řidkošil, který se umístil na krásném třetím místě.

Svou výhru si David převzal v Ostravě v neděli 7. dubna 2024 na desátém ročníku Výstavy železničních modelů pro nadšence modelařiny, kterou organizovalo Středisko volného času Ostrava-Zábřeh a kam se vydal v doprovodu svých rodičů.

Poděkování patří asistentce pedagoga Ing. Kateřině Boháčové, která se do organizace výtvarné soutěže nadšeně zapojila a Davida v jeho tvorbě podporovala.

„Vyhrál jsem výtvarné potřeby, fixy i zvýrazňovače. Z umístění jsem měl radost. Výlet do Ostravy se mi líbil,“ říká ke svému umístění samotný malý umělec.

Děti, které se v této soutěži neumístily na předních příčkách, nemusí být ale vůbec smutné. „Už teď chystáme ve školní družině další výtvarnou soutěž, a tak budou mít děti zase příležitost předvést své umění a získat nějaké pěkné drobné ceny,“ dodává ještě k soutěži vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Dvacítka žáků vyrazila do Zoo Ostrava otestovat své přírodovědné znalosti

Své znalosti a dovednosti, které získali v hodinách přírodopisu, se vydala prověřit dvacítka přírodovědců z naší školy do ostravské zoo v úterý 19. března 2024. Zoo Ostrava každoročně pořádá soutěž pro žáky základních škol, která nese příznačný název Velká cena zoo.  Tématem letošního ročníku byli živočichové a rostliny, zajímavé a vyhynulé druhy a ohrožení živočichové z Madagaskaru. Soutěžící měli v den konání soutěže vstup do zahrady zdarma, a tak si i naši soutěžící vychutnali prohlídku pavilonů se zvířaty i vzácné chvíle krmení.

Žáci druhého stupně spolu se svými vyučujícími přírodopisu Mgr. Bohdanou Hutyrovou a Mgr. Ludmilou Kalčákovou, Ph.D., cestou vystřídali autobus, vlak i trolejbus, až konečně dorazili na místo určení. V zoo se rozdělili do čtyř pětičlenných skupin a společně vyplňovali ve výukovém centru přírodovědný test.

Poté následovala toužebně očekávaná část – prohlídka zahrady. „Opět jsme měli možnost navštívit všechny pavilony se zvířaty, společně posnídat se slony a hrochy, ale i se šelmami,” vyjmenovává, co vše na děti čekalo, jejich doprovázející učitelka Bohdana Hutyrová.

„Rodinnou pohodu jsme mohli sledovat v pavilonu evoluce, kde si naši nejbližší příbuzní, šimpanzi, krátili dlouhou chvíli mezi jídly. Dokonce se nám poštěstilo sledovat i medvěda ušatého při svačině,” vzpomíná dále učitelka přírodopisu.

Žákům se soutěžní výlet líbit, vrátili se do Lichnova plní dojmů a byli rádi, že měli příležitost zasoutěžit si v krásném prostředí zoologické zahrady.

„Jsme rádi, že ostravská zoo pravidelně pořádá soutěže pro školy. Naši žáci získali nové zkušenosti, ale také měli možnost prohlédnout si zdarma zoologickou zahradu. Děkuji také Spolku rodičů a přátel školy, z jejichž prostředků byla žákům uhrazena doprava do Ostravy,” uzavírá děkovně Bohdana Hutyrová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


V posledním letošním kole Školní ligy miniházené bojovalo sedm našich sportovců

Letošní poslední kolo Školní ligy miniházené pro žáky prvního stupně základních škol se uskutečnilo v úterý 26. března 2024. Sportovní utkání se i tentokrát odehrálo ve sportovní hale na Základní škole Emila Zátopka v Kopřivnici a za naši školu si jelo zahrát celkem sedm žáků z třetí, čtvrté a páté třídy. Na malé sportovce po celou dobu dohlížela tělocvikářka a třídní učitelka třetáků Mgr. Lenka Bartoňová a asistentka pedagoga Ing. Kateřina Boháčová.

Třetí třídu reprezentoval Michal Hrančík, Karel Prchal a Štěpán Pustějovský. Za čtvrtý ročník do Kopřivnice vyjel Matyáš Hamrozi, Ondřej Klímek a Saša Kellerová, skupinu miniházenkářů doplnil páťák Jan Holub.

„Vážím si zájmu žáků o účast na Školní lize miniházené. Od začátku roku se uskutečnila už tři kola a snažili jsme se vždy o to, aby se žáci třetí, čtvrté a páté třídy prostřídali a vyzkoušeli si tento sport všichni, kteří mají zájem. V hale vždy vládne přátelská sportovní atmosféra, Jsem ráda, že máme možnost dětem představovat sporty nejen v rámci klasického tělocviku, ale i prostřednictvím atraktivních sportovních výletů, jako je právě Školní liga miniházené,“ komentuje akci Lenka Bartoňová, která si u svých svěřenců cení každého pokroku.

„Někteří si byli s námi miniházenou zahrát vícekrát, a to je pak radost sledovat, jak s každým dalším zápasem sportovci získávají zkušenosti a jistotu,“ uzavírá učitelka tělocviku.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Básničkový vláček přivezl do školy kulturní zážitek plný poezie i hudby

Další ročník recitační soutěže Básničkový vláček se konal ve čtvrtek 14. března 2024. Oblíbené soutěže se pravidelně účastní zástupci všech tříd naší školy. Pro mnohé to byla první velká zkušenost, mezi soutěžícími se však našli i tací, kteří se školního kola recitační soutěže účastní pravidelně. V porotě tradičně zasedly učitelky českého jazyka Mgr. Lenka Matulová, Mgr. Ivana Michaličková a Mgr. Gabriela Mynářová, které si poslechly básně známé, neznámé, snazší, ale i velmi náročné

„Stejně jako každý rok, i letos nebylo rozhodování o nejlepší trojce v každé kategorii jednoduché, neboť soutěžící podávali velmi vyrovnané výkony,“ sděluje Lenka Matulová, jedna z porotkyň a organizátorek soutěže.

Recitátoři byli rozděleni do pěti kategorií podle ročníků. Výběr básní byl někdy na samotných žácích, jindy však ruku k dílu přiložily učitelky českého jazyka. „Snažím se žákům s výběrem pomoci, protože na druhém stupni bych chtěla slyšet kvalitní a méně známé básně,“ vysvětluje Gabriela Mynářová, porotkyně a organizátorka soutěže.

Všichni přítomni byli také svědky dalších pěkných vystoupení. „Chceme, aby byli vidět i hudebníci naší školy, které běžně nemáme možnost slyšet,“ popisuje důvody pro zařazení hudebních čísel Gabriela Mynářová. „Poprvé jsme pozvali žáka pátého ročníku Radima Zemana, který i přes zděšení, že ke klávesám není pedál, skvěle odehrál známou melodii z večerníčku Rákosníček,“ dodává ještě s úsměvem češtinářka.

Mezi dalšími účinkujícími byli sedmák Štěpán Kačor, který zahrál na zobcovou flétnu skladbu Road Runner, dále jeho spolužák Filip Zahradník se dvěma trumpetovými čísly, a nakonec vystoupily kamarádky Martina Hilscherová a Sofie Kopelcová s kytarovým duetem a písněmi Cesta od kapely Kryštof a Lokomotiva od skupiny Poletíme?

K příjemné atmosféře, která panovala během celé soutěže, přispělo vstřícné chování všech přítomných dětí, jež si dokázaly vzájemně naslouchat a povzbudit se potleskem, ale také sehraná dvojka sedmaček Martiny Hilscherové a Kateřiny Machalové, které si zdárně poradily se svou moderátorskou premiérou.

V jednotlivých kategoriích rozdělených podle ročníků porota vybrala vždy tři nejlepší recitátory. Na prvním místě se umístili: Lucie Matúšová, Šimon Matúš, Tereza Marková, David Janyška a Daniel Švec. Všichni účinkující měli také možnost hlasovat o cenu diváka. „Hlasování bylo tentokrát velmi vyrovnané, vítězem se nakonec stal Jiří Růžička ze VII. A,“ uzavírá recitační klání Lenka Matulová.

Díky finančnímu příspěvku Spolku rodičů a přátel školy byly zakoupeny ceny pro úspěšné recitátory, navíc si každý odnesl cenu útěchy v podobě něčeho na zub.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Piškvorkový turnaj přilákal více než padesátku hráčů, vítězi se stali Lukáš Macíček a Jakub Pícha

První ročník školního turnaje v piškvorkách se pyšnil velkou účastí. Přihlásilo se celkem šestapadesát žáků z druhého stupně, kteří v pondělí 18. března 2024 potrápili své mozkové závity zase trochu jiným způsobem, než jsou běžně ve škole zvyklí. Na fér hru i přátelskou soutěžní atmosféru pondělní dopoledne dohlížel organizátor soutěže Ing. Daniel Otýpka a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Piškvorky žáci hráli ve dvou kategoriích. První kategorie zahrnovala žáky šestých a sedmých ročníků, zatímco ta druhá jejich starší spolužáky, osmáky a deváťáky. Ve své kategorii hráli vždy jednotlivci formou každý s každým. Za vítězství každý hráč získal 2 body, za remízu 1 bod.

Po sečtení veškerých bodů se z celkových padesáti šesti žáků ukázalo, kdo patří ke třem nejlepším v jednotlivých kategoriích – i když v některých případech musel o vítězi rozhodnout až rozstřel.

„V úvodních střetnutích byla vidět u hráčů lehká nervozita, která se s dalšími střetnutími vytrácela. Hráči se poučili z každičké výhry i prohry a závěrečné souboje byly velmi napínavé, a to především v kategorii šestých a sedmých tříd, kdy se po odehrání všech zápasů sešel u třech nejlepších hráčů stejný bodový výsledek,“ popisuje do poslední chvíle nejistý piškvorkový souboj Daniel Otýpka. Musel tedy nastat rozstřel.

„V takzvaném superfinále prokázal nejsilnější nervy a uváženou taktiku sedmák Lukáš Macíček, který za sebou nechal Nikol Goláňovou z VI. A a Jirku Růžičku ze VII. A. V kategorii starších žáků se již od začátku profilovalo pár hráčů, kteří si nechtěli nechat žádné dílčí vítězství vzít. Nakonec jasně rozhodly body. Na první místo vystoupal deváťák Jakub Pícha, druhé místo obsadil Pavel Herman z VIII. B, kterého následoval Vítězslav Zeman z IX. třídy,“ poodkrývá výsledné umístění učitel.

„Strávili jsme s žáky velmi příjemné dopoledne v zajetí logiky a taktiky a již teď se těšíme na další výzvy v podobných turnajích. Všem hráčům děkuji za účast a těm nejúspěšnějším gratuluji k výhře,“ uzavírá Daniel Otýpka.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Geologická olympiáda: První místo v okresním kole a postup do krajského kola získal deváťák Jakub Buzek

Žák devátého ročníku Jakub Buzek se umístil na skvělém prvním místě v okresním kole Geologické olympiády, a postoupil tak do krajského kola této soutěže. „Je to opět vynikající úspěch naší školy, ze kterého mám upřímnou radost. Jakubovi moc děkuji za reprezentaci školy, blahopřeji mu a budu mu držet palce v pokračování soutěže,“ vzkazuje ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Okresní kolo Geologické olympiády se uskutečnilo v úterý 16. ledna 2024. Test vypracovávali žáci online. „Zadání úkolů bylo koncipováno tak, že žáci museli odpovídat formou volných slovních odpovědí. Proto jsme také na vyhodnocení výsledků čekali poměrně dlouho. Téměř po měsíci jsme byli kontaktování s tím nejlepším možným výsledkem,“ radostně prozrazuje k žákovské soutěži učitelka přírodopisu Mgr. Ludmila Kalčáková, Ph.D., která je na Jakuba náležitě hrdá. „Kubovo umístění mě velmi potěšilo. Mám velkou radost, že ve škole máme žáky, které výuka baví i nad rámec základních znalostí. Kubovi srdečně blahopřeji, umístění si zaslouží a přeji mu, ať se mu daří také v blížícím se krajském kole,“ doplňuje ještě Ludmila Kalčáková.

Jakubovi budeme držet palce v pondělí 8. dubna 2024, kdy se krajské kolo soutěže uskuteční. Tentokrát nebude klání online, na úspěšného deváťáka čeká výjezd do Slezského zemského muzea v Opavě, kde se soutěž bude konat.

Geologická olympiáda se zaměřuje na geologické znalosti a dovednosti žáků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Jedná se o olympiádu, která obsahově přesahuje učivo základní školy, a žáci, kteří se jí účastní, se věnují hlubokému samostudiu pod vedením učitele přírodopisu. Hlavním organizátorem soutěže je Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s organizací HR Excellence in Research.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši žáci uspěli v okresním kole Zeměpisné olympiády

Ze školního kola Zeměpisné olympiády do okresního kola postoupili tři žáci naší školy, kteří se vydali v úterý 27. února 2024 porovnat své znalosti a dovednosti s ostatními žáky z okolních základních škol a gymnázií do Nového Jičína. Výsledky jsou pro naši školu potěšující. Deváťák Jakub Buzek vysoutěžil krásné 8. místo z celkových třiceti jedna soutěžících v jeho kategorii. Za své výkony se ale zdaleka nemusí stydět ani další dva naši reprezentanti – Maxmilián Havel ze VII. A a Matyáš Šablatura z VI. A.

Chlapci byli s ohledem na ročník studia zařazeni do příslušné kategorie, přičemž každá z kategorií vedle žáků základních škol zahrnovala také žáky příslušných nižších ročníků gymnázií. Takže například Kuba se umístil lépe než někteří jeho vrstevníci z gymnázia.

Max ve své kategorii B získal celkem 33, 5 bodů a umístil se na 27. místě. Matyáš získal 75 bodů a v kategorii A vysoutěžil krásné 13. místo. Kuba s celkovým počtem 64,5 bodů v kategorii C obsadil chvályhodné 8. místo.

„Otázky byly docela náročné, zejména ty, které vyžadovaly práci s atlasem. Za osmé místo jsem rád a těší mě, že se mi dařilo,“ komentuje událost úspěšný účastník Kuba. Podobně je na tom i Maty. „Otázky byly docela těžké, nejvíce asi ty s atlasem,“ dodává souhlasně.

Radost neskrývá ani učitelka zeměpisu a zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková. „Z úspěchů našich žáků mám radost. Vím, že úkoly v Zeměpisné olympiádě nebývají vždycky snadné a vyžadují nejen zeměpisné znalosti, ale i jiné dovednosti, jako je například logické myšlení, celkový přehled nebo práce s atlasem. Klukům děkuji za krásnou reprezentaci školy a gratuluji jim,“ dodává potěšeně.

Okresní kolo Zeměpisné olympiády se uskutečnilo ve Středisku volného času Fokus v Novém Jičíně. Kluky na soutěž doprovázela učitelka zeměpisu Mgr. Ing. Martina Havlíková, která si s žáky stihla ještě před odjezdem autobusu z Nového Jičína udělat i občerstvovací zastávku u stánku s hamburgery.

A pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké úkoly na naše soutěžící čekaly, jsme jeden připravili: K poutním místům napište náboženství, které k danému místu patří.

buddhismus – křesťanství – islám – hinduismus/Lumbiní – Santiago de Compostela – Mekka – Velehrad – Medina – Varánásí

Správné odpovědi: Lumbiní – buddhismus, Santiago de Compostela – křesťanství, Mekka – islám, Velehrad – křesťanství, Medina – islám, Varánásí: hinduismus

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Školní liga miniházené pokračuje: Výběru dominovali třeťáci a čtvrťáci a zářila čtvrťačka Saša

Miniházenou si jelo do Kopřivnice vyzkoušet osm žáků prvního stupně, kteří se za doprovodu učitelky tělocviku Mgr. Lenky Bartoňové a asistentky pedagoga Ing. Kateřiny Boháčové účastnili školní ligy miniházené. Sportovní akce pro žáky prvního stupně se konala ve Sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici ve čtvrtek 29. února 2024.

Školní ligy miniházené se zúčastnila družstva z celkem pěti škol a týmy odehrály zápasy formou každý s každým.

Podobná akce se konala už koncem ledna 2024, kdy ve výběru dominovali čtvrťáci a páťáci. Tentokrát si však miniházenou za naši školu jeli do Kopřivnice zahrát především třeťáci, čtvrťáci a jako zkušená opora týmu i žák pátého ročníku, který byl již v první, lednové sestavě.

Za III. třídu sportovali Michal Hrančík, František Mičulka, Karel Prchal a Štěpán Pustějovský. Čtvrťáky reprezentoval Matyáš Hamrozi, Ondřej Klímek a Alexandra Kellerová. Za páťáky jel Jan Holub.

„V miniházené s žáky postupně sbíráme zkušenosti, ale jde vidět, že mají ke sportu kladný vztah, a to je nejdůležitější předpoklad k tomu, aby ho mohli nadále rozvíjet. Velkou oporou našeho týmu byla Saša, která zářila jako náš nejlepší střelec,“ popisuje hrdě Lenka Bartoňová, která si se svými svěřenci stihla udělat i krátkou zastávku u sochy Emila Zátopka v nově opraveném centru města Kopřivnice. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Jsme hrdá škola! Jakub Pícha obhájil loňské vítězství naší školy v anglickém scrabble

V oblíbené hře scrabble jela do Příboru ve středu 7. února 2024 soutěžit dvojice žáků z IX. třídy. Aby to však Jakub Havel a Jakub Pícha neměli příliš jednoduché, museli se na chvíli oprostit od přirozené češtiny. Soutěž totiž probíhala v anglickém jazyce. Oba deváťáci podali skvělý výkon, Jakub Pícha dokonce exceloval, když získal první místo, a obhájil tak loňské vítězství naší školy.

Oba soutěžící vyrazili do Příboru za doprovodu a podpory své učitelky anglického jazyka Mgr. Hany Polákové. V anglickém scrabble se v budově Masarykova gymnázia utkali zástupci dvaceti základních škol i gymnázií. Naši deváťáci se však mezi nimi neztratili, oba podali úctyhodný výkon.

„Scrabble – to není jen hra k ukrácení volné chvíle, ale je to hlavně skvělý způsob, jak si potrénovat slovní zásobu v jazyce, ať českém nebo cizím, a také zapojit logické myšlení a taktické dovednosti,“ vysvětluje didaktické přínosy oblíbené hry Hana Poláková.

A protože učí angličtinu v IX. třídě, přesně věděla, že těmito schopnostmi její žáci oplývají. „Kuba Pícha i Kuba Havel jsou velmi nadanými angličtináři, a když jsem se dozvěděla, že se koná další ročník soutěže v anglické verzi této hry, neváhala jsem a požádala je o reprezentaci naší školy,“ doplňuje angličtinářka.

Turnaj to ale nebyl jednoduchý a vítězství v žádném případě nebylo zadarmo. Každý hráč sehrál tři hry po čtyřiceti minutách, na uskutečnění tahu měl dvě minuty, v posledních kolech už jen jednu minutu. Konkurence navíc byla velká. „Nám se přesto, stejně jako v minulém roce, podařilo získat úžasné první místo. Moc gratuluji Kubovi Píchovi za jeho pevné nervy a úžasnou slovní zásobu. Se ziskem 721 bodů předčil i mnoho studentů z gymnázií,“ je hrdá jeho angličtinářka.

Gratulace však míří i ke Kubovi Havlovi, který se sice neumístil na předních příčkách, ale se ziskem 269 bodů podal velmi slušný výkon. „Oběma klukům ještě jednou moc děkuji za úspěšnou reprezentaci naší školy a jsem zvědavá, jestli budoucí deváťáci příborský scrabble pokoří i potřetí,“ přeje si Hana Poláková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Naši deváťáci zářili v okresním kole turnaje ve stolním tenise, do Lichnova přivezli zlato a postup do krajského kola

Filip Bordovský, Kryštof Sedlář a Sidney Rek z IX. třídy se vydali do Oder v pátek 9. února 2024 v doprovodu asistentky pedagoga Michaely Vymětalové. Cílem jejich cesty byla sportovní hala v Odrách, kde se konalo okresní kolo turnaje ve stolním tenise. Našim hráčům se dařilo, porazili týmy ze základních škol z Nového Jičína, Kopřivnice a Příboru, a přivezli tak do Lichnova zlatou medaili. Zároveň vybojovali postup do krajského kola.

Po zahájení a úvodním slovu ředitele Základní školy Komenského v Odrách Mgr. Radka Hendrycha proběhlo rozřazení mladých sportovců do celkem tří skupin – dívky, mladší chlapci a starší chlapci. „Naši hoši byli společně se sportovci ze základní školy z Příboru, Nového Jičína a Kopřivnice zařazeni do skupiny starších chlapců,“ upřesňuje Michaela Vymětalová.

Poté, co doprovázející pedagogové za své svěřence vylosovali pořadí týmů, mohl turnaj začít. Lichnovští jako první vyzvali soupeře ze školy z Příboru. „Začátek se našim hráčům opravdu vydařil a skórovali 4:0 na sety. Zato hoši ze Základní školy svaté Zdislavy v Kopřivnici nedali našim deváťákům nic zadarmo. V hale však vládla skvělá atmosféra a hlasitá vzájemná podpora všech soutěžících. Určitě i díky ní nakonec lichnovští porazili Kopřivničany 4:3 na sety,“ přibližuje dále příznivý průběh turnaje Michaela Vymětalová.

Přestože v posledním utkání na našich hráčích už byla znát únava a soupeři ze Základní školy Komenského v Novém Jičíne se zdáli být nepřekonatelní, povedlo se našim reprezentantům také v posledním zápase získat potřebné body pro postup i nejvyšší stupeň vítězů.

Kryštof, Filip a Sidney si za své neuvěřitelné výkony vysloužili zlato, a postupují tak do krajského kola ve stolním tenise. „Těší mě, že jsem mohla naše hochy doprovázet a být svědkem skvělé sportovní události – navíc s takovým nádherným koncem. Kluci férově bojovali ze všech sil a zlatou medaili si zaslouží, velice jim gratuluji,“ dodává ještě doprovázející asistentka pedagoga.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Ve školní lize miniházené zářili čtvrťáci, páťáci, ale i třeťák

Premiéru pro lichnovské žáky prvního stupně představoval turnaj v miniházené, který se odehrál v úterý 30. ledna 2024 v Kopřivnici ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka. Vítězství nebylo hlavním smyslem akce, šlo zejména o posílení pozitivního vztahu ke sportu a získání nových zážitků a možná i dlouhodobých zájmů.

Naši školu se vydalo do Kopřivnice reprezentovat celkem deset žáků ze třetí, čtvrté a páté třídy. „Vážím si nasazení a zájmu všech našich malých sportovců. Třeťáka Františka Mičulky, čtvrťáků Patrika Konečného, Matyáše Hamroziho, Ondřeje Klímka, Ondřeje Hilschera a Alexandry Kellerové, i páťáků Jana Holuba, Milana Žáčka, Jakuba Janáka a Alexe Tichavského,“ oceňuje lichnovské miniházenkáře doprovázející učitelka a třídní třetího ročníku Mgr. Lenka Bartoňová.

V kopřivnické sportovní hale se sešlo celkem šest týmů z různých škol a hrálo se principem každý s každým. „Tyto přátelské turnaje probíhají vícekrát ročně mezi školami a cílem pravidelných utkání je samotná účast, zážitky, dobře si zahrát a užít si pohyb a hru. Ti sportovci, které miniházená osloví, se pak nadále mohou zlepšovat v oddílech házené a věnovat se jí v rámci svého volného času,“ vysvětluje smysl akce Lenka Bartoňová, která děkuje všem našim prvostupňovým žákům zapojeným do školní ligy miniházené a váží si možnosti žáky ke sportu tímto způsobem vést.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Úspěšná Olympiáda v českém jazyce v podání našich dvou žáků

Po delší pauze se naše češtinářky rozhodly poslat dva žáky druhého stupně do okresního kola olympiády v českém jazyce, které se konalo v úterý 30. ledna 2024 ve Středisku volného času Fokus v Novém Jičíně. Školu v kategorii osmých a devátých ročníků reprezentovali Jakub Pícha z IX. třídy a Pavel Herman z VIII.B.

„Chlapci ve školním kole získali vysoký počet bodů, a proto jsme se s kolegyněmi dohodly, že to pojedeme zkusit,“ popisuje Mgr. Gabriela Mynářová, která kluky do okresního města doprovázela.

Nejprve soutěžící čekala hodinová mluvnická část, kde prokazovali své znalosti napříč jednotlivými disciplínami našeho mateřského jazyka. Ve slohové části se pak museli poprat s tématem „Kdybych měl stroj času“.

„Slohovka byla pro mnohé účastníky tou náročnější polovinou soutěže. Museli během hodiny napsat práci v rozsahu 200 až 300 slov. Pro srovnání, u maturitní slohové práce mají studenti středních škol téměř dvakrát více času na 250 slov,“ hodnotí přísné podmínky olympiády Gabriela Mynářová.

Pro Pavla i Jakuba to byla nová zkušenost. V mluvnické části oba patřili mezi nejlepší z celkových osmačtyřiceti účastníků. Jakub k poměrně vysokému počtu bodů z mluvnice získal solidní body i ze slohové práce, což mu vyneslo šesté až sedmé místo. Tím potvrdil, že patří k okresní špičce nejen v početně orientovaných soutěžích. „Svým výkonem v mluvnici mě potěšil i Pavel, který skončil na jedenadvacátém místě kvůli slabší slohové práci. Alespoň víme, na co se zaměřit do příštího roku. Jakubovi i Pavlovi děkuji za chvályhodnou reprezentaci školy,“ uzavírá češtinářka.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Z futsalového turnaje mladších žáků jsme přivezli skvělé třetí místo

Turnaj ve futsale pro žáky prvního stupně se odehrál v pátek 26. ledna 2024 ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici. Do turnaje za naši školu nastoupili čtvrťáci Oliver Hazuka, Ondřej Klímek, Patrik Konečný a Wayne Rek. Za pátou třídu nás reprezentovali Jan Holub, Jakub Janák, Jakub Pustějovský, Alex Tichavský a Milan Žáček.

Lichnovské družstvo si vylosovalo skupinu a jeho prvním soupeřem byl domácí tým. První zápas byl zahřívací a skončil pro kopřivnické sportovce 2:0. 

Do dalšího zápasu proti futsalistům ze Základní školy dr. Milady Horákové nastoupili hoši s elánem, ale i tak zápas dopadl pro naše protihráče 1:0.

„Ve čtvrtfinále jsme změřili síly se žáky ze základní školy Veřovice. Tento zápas dopadl remízou  1:1 a náš jediný gól v zápase dal Milan Žáček. Utkání jsme vyhráli na penalty 2:0, které se povedly Ondrovi Klímkovi a Patriku Konečnému,“ oceňuje své svěřence učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který spolu s asistentkou pedagoga Ing. Kateřinou Boháčovou naše mladé sportovce do Kopřivnice doprovázel.

V semifinále náš tým opět nastoupil proti družstvu ze Základní školy dr. Milady Horákové. Toto utkání skončilo 2:0 pro soupeře.

„Naši sportovci se těšili na zápas s týmem z kopřivnické Základní školy 17. listopadu. Tento souboj se ale z důvodu časové tísně soupeře odehrál na penalty. Výsledek byl 4:2 pro nás, a tím i skvělé třetí místo,“ raduje se učitel a s trochou lítosti dodává, že jediní, se kterými si lichnovští futsalisté nezahráli, byli žáci ze Štramberku.

„Všichni hráli s maximálním nasazením, mezi tahouny našeho týmu patřil Patrik Konečný a Kuba Pustějovský, který skvěle chytal v brance, a tím přispěl k našemu úspěchu,” pochvalně uzavírá Ondřej Švrček.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Přátelský pingpongový turnaj druhého stupně: dobrá nálada i překvapivé vítězství žáka šestého ročníku nad staršími soupeři

Sportovní odpoledne si v pátek 22. prosince 2023 užili žáci druhého stupně, kteří se nebáli před Vánoci poměřit své síly se svými spolužáky v ping-pongu. Do turnaje se přihlásilo dvacet devět sportovců z šestých až devátých tříd. Žáci byli náhodně rozlosováni do osmi skupin po třech až čtyřech hráčích. „Ve své skupině hrál vždy každý s každým a dva nejlepší hráči postoupili do vyřazovací fáze, tzv. play-off,“ vysvětluje pravidla turnaje učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který sportovní akci spolu s třídním učitelem páté třídy Mgr. Pavlem Davidem připravil.

V tělocvičně se zároveň hrálo na třech stolech. Své spolužáky chodili povzbuzovat kamarádi napříč zúčastněnými ročníky, a tak není divu, že bylo v tělocvičně od rána pěkně veselo. Mezi tři nejlepší hráče se probojoval Lukáš Osterezy z VI. B třídy, který obsadil první příčku. Druhé místo získal deváťák Václav Mikeska a třetí jeho spolužák Vítězslav Zeman.

Na dodržování pravidel hry i počítání výsledků u každého herního stolu zodpovědně dohlíželi rozhodčí z deváté třídy. „Vážím si hojné účasti a přístupu v duchu fair play všech hráčů. Poděkování patří také Filipovi, Sidneymu a Kryšofovi – třem rozhodčím z deváté třídy a nepochybně také Spolku rodičů a přátel školy za finanční prostředky, za které byly pořízeny ceny pro tři nejlepší hráče,“ vyjmenovává ještě učitel. 

Ceny v podobě drobného sportovního náčiní i malé sladké odměny vítězům předala ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Turnaj v ping-pongu pro první stupeň: Vítězem se stal Oliver Hazuka

Těsně před vánočním volnem naše škola ožila sportovní ping-pongovou akcí pořádanou pro žáky prvního a druhého stupně. Prvňáci až páťáci v oblíbeném sportu soutěžili ve čtvrtek 21. prosince 2023. Do turnaje se zapojilo celkem dvacet sedm žáků, kteří mezi sebou v ping-pongu zápolili první čtyři vyučovací hodiny v tělocvičně školy.

Akci organizovali učitelé Mgr. Pavel David a Mgr. Ondřej Švrček. Při chystání turnaje jim pomáhali žáci devátého ročníku. Filipu Bordovskému, Sidneymu Rekovi a Kryštofu Sedlářovi byla navíc svěřena zodpovědná funkce rozhodčích.

Pingpongové souboje byly poměrně vyrovnané zejména ke konci turnaje, který byl velmi emotivní. „Žáci fandili a podporovali svoje spolužáky, atmosféra v tělocvičně byla příjemná a je hezké vidět, že se žáci umí chovat sportovně i ve chvílích, kdy se jim třeba zrovna nedaří,“ oceňuje jeden z organizujících pedagogů Pavel David.

Nakonec se na první tři vítězná místa probojovali Jakub Janák z V. třídy, který obsadil třetí místo, na druhé příčce stanul Patrik Konečný ze IV. třídy a pomyslné zlato vybojoval jeho spolužák Oliver Hazuka. Mladí sportovci, kteří se umístili v ping-pongovém turnaji, neodcházeli s prázdnou. Z rukou zástupkyně ředitelky pro první stupeň Mgr. Markéty Martinů získali památeční diplomy a ceny, jako třeba švihadlo, pingpongové náčiní, ale i drobné mlsání.

„Za ceny patří poděkování Spolku rodičů a přátel školy,“ vzkazuje slova díků Markéta Martinů a uzavírá gratulací sportovcům: „Bylo vidět, že všichni dali do hry maximum, proto jim patří můj obdiv. Hráli skvěle, a především šlo vidět, že si turnaj – stejně jako my, diváci – užívají.“

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Druhé místo z pěti přivezli z okrskového florbalového kola naši žáci

Florbalové okrskové kolo žáků druhého stupně se uskutečnilo v pátek 8. prosince 2023 ve Sportovní hale Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici. Za naši školu se vydalo soutěžit celkem dvanáct osmáků a deváťáků za doprovodu učitele tělocviku Mgr. Ondřeje Švrčka a asistentky pedagoga Bc. Radky Fluksové. Lichnovský tým uhrál přesně čtyři zápasy a umístil se na krásném druhém místě, bohužel však nepostupovém.

Naši školu reprezentovali žáci z třídy VIII. A Adam Kuběna a Tomáš Socha, za VIII. B to byl Dominik Kubala a Erik Štěpán, dále se zúčastnili deváťáci Filip Bordovský, Matyáš Macháček, Václav Mikeska, Jakub Pícha, Sidney Rek, Kryštof Sedlář, Viktor Štěpán a Michal Obsadný, který se ujal role brankáře.

„Náš tým během zápasů nastřílel celkem jedenáct branek. Jmenovitě to byl Sidney, který strefil tři, Kuba s Vaškem dali každý dvě a Viktor, Filip, Erik a Adam po jedné,“ vyjmenovává úspěchy lichnovského týmu v turnaji Radka Fluksová, která dodává, že zápas byl pro všechny velmi napínavý.

Lichnovské družstvo nakonec stanulo na druhé příčce. Obsazení druhého místa však bohužel neznamenalo postup. „Postupoval jen vítěz okrskového kola, jímž se stali žáci z kopřivnické základní školy Milady Horákové,“ upřesňuje asistentka pedagoga.

Nedosažený postup, o který se bojovalo, naše mladé sportovce ale zase až tolik nemrzel. „Co se dá dělat. Zápasy ale byly dobré, užil jsem si to,“ komentuje sportovní akci Kryštof Sedlář z IX. třídy.

Do meziškolního klání se zapojilo celkem pět družstev, až na výjimku – toho lichnovského – byla všechna kopřivnická. Svůj tým na soutěž vyslala základní škola Emila Zátopka, dále základní škola Milady Horákové, 17. listopadu a Svaté Zdislavy.

„Děkuji osmákům i deváťákům za to, že se vydali hájit barvy naší školy do Kopřivnice. Čtyři uhrané florbalové zápasy proměnili v úspěch a umístění na pěkném druhém místě. Vážím si této krásné reprezentace,“ děkovně uzavírá zástupkyně ředitelky školy Mgr. Martina Bílková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Cizí jazyk nám není cizí – soutěže v anglickém jazyce se účastnily tři týmy z Lichnova

Na základní škole Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm se v úterý 12. prosince 2023 sešli mladí jazykovědci. Šestnáct tříčlenných týmů složených z žáků pátých tříd přišlo porovnat své dovednosti v angličtině v soutěži Cizí jazyk nám není cizí.

Z Lichnova se do frenštátské základní školy vydala tři družstva. Karolínu Markovou, Veroniku Němcovou, Kláru Tichavskou, Jana Holuba, Jakuba Janáka, Leoše Machka, Dalibora Pereze, Jakuba Pustějovského a Radima Zemana doprovázela učitelka angličtiny Mgr. Ing. Martina Havlíková a asistentka pedagoga Jarmila Kociánová. Své síly žáci poměřili se souputníky z Tiché, Trojanovic i ze základní školy Záhuní a Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm.

„Vydali jsme se autobusem brzy ráno z Lichnova, aby žáci mohli v osm hodin započít svou práci. Soutěž se skládala z poslechové části, ale také z jazykových her, které ověřovaly umění použití jazyka v praxi a všeobecný přehled,“ vysvětluje Jarmila Kociánová s tím, že práce zahrnovala například zjišťování vědomostí o anglicky mluvících zemích, úkoly zaměřené na slovní zásobu či umění používat slovník.

Na prvním místě jazykovědné soutěže stanuli žáci z Tiché, druhé i třetí místo připadlo týmům ze základní školy Tyršova.

Přestože stupně vítězů lichnovské týmy neobsadily, za svůj výkon se zdaleka stydět nemusí. „Bodové hodnocení bylo poměrně těsné, některé týmy se o svá místa i dělily. Žáci předvedli parádní výkon a všem žákům, kteří se vydali naši školu do Frenštátu pod Radhoštěm reprezentovat, ze srdce děkuji za jejich zájem, píli a snahu,“ chválí reprezentanty lichnovské základní školy ředitelka Mgr. Olga Síbrtová.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Soutěž Spelling Bee letos ovládla osmačka Natálie Perezová

Hláskovací soutěž pro žáky druhého stupně s anglickým názvem Spelling Bee také v letošním školním roce uspořádaly členky jazykovědného kabinetu. Klání se za hojné účasti více než třicítky žáků od šestého do osmého ročníku uskutečnilo v úterý 28. listopadu 2023.

„Za velkou účast jsem velmi ráda a těší mě zájem žáků o angličtinu. Nejspíše si uvědomují, jak je pro ně i jejich budoucí život důležitá,“ neskrývá radost organizující učitelka a vedoucí jazykovědné sekce ve škole Mgr. Hana Poláková.

Soutěž Spelling Bee spočívala ve správnosti hláskování vybraných anglických slov. „Pro každou třídu jsme měli připravená slovíčka, která odpovídají jejich úrovni znalosti angličtiny. Po náhodném vylosování některého ze slov začal žák, který byl zrovna na řadě, anglicky hláskovat. Tříčlenná porota kontrolovala správnost vyslovovaných hlásek i to, zda soutěžící znají grafickou podobu slova,“ vysvětluje učitelka pravidla a poměrně náročné úkony, které musejí odvážní jazykovědci zvládnout.

První tři místa byla vyhlášena v každé kategorii. Za šestý ročník se na první příčce umístil Antonín Václavek, následovaly ho Tereza Drozdová na druhém místě a Nela Kytková na třetím. Sedmáky neúspěšněji reprezentoval Jakub Janeček, na druhém stanula Anna Lišková, třetí obsadila Martina Hilscherová. Z osmáků byla nejpřesnější Natálie Perezová, druhé místo získala Dorota Kociánová, třetí si zasloužila Veronika Koudeláková. Celkovou vítězkou se potom stala Natálie Perezová.

„Gratuluji mladým angličtinářům, kteří se umístili na pomyslných stupních vítězů, ale bezpochyby také všem statečným, kteří se nebáli a zkusili štěstí. Neměli to snadné už jen kvůli nervozitě, která soutěž provázela, protože nácvik ve třídě je něco úplně jiného, než soutěž před porotou a širokou základnou publika ve složení spolužáků napříč šestými až osmými ročníky,“ s neskrývaným obdivem chválí všechny soutěžící Hana Poláková.

Výherci získali ceny v podobě anglických knih, jazykových příruček, diplomů i sladkých odměn. Všichni, kteří se do soutěže zapojili, dostali pamětní list a malou sladkost.

„Děkuji Spolku rodičů a přátel školy za poskytnutí prostředků pro nákup krásných cen pro žáky, kteří se do soutěže zapojili. Nepochybuji, že také tyto odměny mají určitý podíl na vysoké účasti v soutěži, a právě díky SRPŠ jsme je mohli pořídit,“ za organizační tým děkuje hlavní koordinátorka soutěže Hana Poláková.

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Bronz z okresního kola v přehazované přivezli naši sportovci

V okresním kole přehazované pro žáky prvního stupně ve sportovní hale základní školy ve Štramberku bojovalo o pozici na stupních vítězů i devět našinců. Chlapci a dívky ze čtvrtého a pátého ročníku ve středu 29. listopadu 2023 poměřili síly s družstvy složenými ze žáků základních škol ze Štramberku, Petřvaldu a Příboru.

Naši školu reprezentovali chlapci Jan Holub, Jakub Janák, Jakub Pustějovský, Alex Tichavský, Radim Zeman, Milan Žáček a děvčata Izabela Juráková, Alexandra Kellerová a Veronika Němcová. 

„Tým se skládal vždy ze šesti hráčů a podmínkou bylo, že minimálně dva z týmu musejí být dívky. Hrálo se systémem každý s každým na dva vítězné sety do patnácti dosažených bodů,“ vysvětluje pravidla a podmínky klání doprovázející učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček s tím, že první zápas byl spíše takzvaně „oťukávací“. „Z týmu byla cítit nervozita. Určitě i z toho důvodu, že letošní účast v okresním kole přehazované byla naší premiérou,“ doplňuje dále učitel.

Postupně se však lichnovský tým pustil do hry se vší vervou a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Nakonec se jim podařilo získat krásné třetí místo. „Všichni zúčastnění hráli s maximálním nasazením, mezi tahouny týmu patřil Milan Žáček a Alexandra Kellerová, kteří přispěli významným dílem k celkovému úspěchu,“ pochvalně rozkrývá Ondřej Švrček.

Také hráči si zápasy užili. „Moc se mi turnaj líbil, bavilo mě to a klidně bych šla hrát znovu,“ prohlásila odhodlaně po vyhlášení vítězů naše úspěšná reprezentantka Saša Kellerová.

„Velmi děkuji mladým sportovcům za krásnou reprezentaci naší školy a blahopřeji jim k třetímu místu. Těší mě, že máme na prvním stupni takto nadané hráče a hráčky, že žáci mají pozitivní vztah ke sportu a rádi hájí svou domovskou školu,“ uzavírá gratulací zástupkyně ředitelky školy Mgr. Martina Bílková.  

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Osmáci a deváťáci jeli do ostravské zoo poměřit své znalosti na Soutěž mladých zoologů

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava ve spolupráci s Kruhem přátel při zoo pravidelně vyhlašují soutěže pro žáky druhého stupně. Jednou z nich je Soutěž mladých zoologů 2023, do které se zapojili i žáci osmého a devátého ročníku naší základní školy. Společně s vyučujícími přírodopisu Mgr. Bohdanou Hutyrovou a Mgr. Ludmilou Kalčákovou, Ph.D., se v pátek 10. listopadu 2023 vydali vlakem do zoo v Ostravě. Tématem letošního soutěžního klání byly evropské šelmy.

Žáci se na soutěž intenzivně připravovali. „S mladými přírodopisci jsme si prošli internetové stránky ostravské zoo, prostudovali jsme dostupné pracovní listy, doporučenou literaturu a seznámili se se všemi zástupci šelem chovanými v zahradě,“ popisuje přípravné období před soutěží Bohdana Hutyrová.

Soutěžní klání v Ostravě bylo naplánováno až na 10:30 hodin, a tak měli žáci se svými vyučujícími ještě čas upevnit si vědomosti přímo u jednotlivých pavilónů. „Benefitem ranní prohlídky zoologické zahrady byla možnost sledovat zvířata při krmení, vyspaná a čerstvá,“ vzpomíná zase učitelka Ludmila Kalčáková a doplňuje, že si spolu s žáky soutěžní výlet do zoologické zahrady užili. To ostatně potvrzují i slova žákyně třídy VIII. A Regíny Jurákové, která naši školu spolu s šestnácti dalšími spolužáky reprezentovala. „Skvělý zážitek byl, když jsme procházeli zoo a zastavili se u pavilonu s medvědem, který přišel až k nám. Byl přímo u nás, dělilo nás jen bezpečnostní sklo,“ vzpomíná účastnice soutěže Regína.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Konkurence škol byla velká a test, který žáci řešili, opravdu obtížný. Nejvíce bodů nakonec získali studenti z Gymnázia Studentská z Havířova-Podlesí, druzí byli žáci základní školy Mařádkova z Opavy a třetí příčku obsadili žáci ze základní školy Masarykova z Českého Těšína.

Všichni mladí soutěživí přírodovědci měli tento den vstup do zoologické zahrady zdarma. Navíc bylo klání podporováno Spolkem rodičů a přátel školy, který uhradil dopravu našich žáků do Ostravy. „Velmi si této podpory vážíme a jsme rádi, že jsme mohli prožít školní den takto netradičně. I když jsme se neprobojovali mezi výherní trojici, získali jsme nové vědomosti i zkušenosti a ceníme si toho,“ pokračuje dále učitelka Bohdana Hutyrová, která se už těší na další soutěžní setkání, které proběhne v březnu. Tentokráte se však přírodovědci se svými vyučujícími přesunou na ostrov Madagaskar, který je domovem poloopic a zároveň dalším ze soutěžních témat.

Soutěž mladých zoologů je podporována Moravskoslezským krajem a Ministerstvem životního prostředí České republiky. 

Mgr. Ing. Martina Havlíková


Děti ze školky i ze školy nasbíraly více než osm set kilogramů kaštanů a žaludů pro zvířata

Říjnová soutěž ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic se dočkala vyhodnocení. Děti z mateřské školy a žáci ze základní školy nasbírali více než osm set kilogramů kaštanů a žaludů, a to je parádní výkon.

Do soutěže se zapojilo přesně čtyřicet pět dětí, které podzimní plody sbíraly ve třech kategoriích – jednotlivci ze základní školy, jednotlivci z mateřské školy a družstva. Vyhodnoceno bylo v každé kategorii pět nejlepších sběračů.

Očekávané vyhodnocení žáků ze základní školy se uskutečnilo v úterý 14. listopadu 2023 dopoledne za přítomnosti ředitelky školy Mgr. Olgy Síbrtové, zástupkyně ředitelky Mgr. Markéty Martinů, vedoucí vychovatelky školní družiny Lucie Vávrové, DiS., a učitelky přírodopisu Mgr. Bohdany Hutyrové.

Jednotlivci – základní škola:

  1. Olivie Kopečná
  2. Ondřej Zeman
  3. Věra Veselková
  4. Michaela Trčková
  5. Aneta Fojtíková

Sběrači z mateřské školy si na vyhlášení museli ještě jeden den počkat. Ve středu 15. listopadu 2023 jim ceny předaly ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, zástupkyně ředitelky Mgr. Markéta Martinů a vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS. V mateřské škole byly nakonec symbolicky oceněny všechny děti, které se do sběru zapojily.

Jednotlivci – mateřská škola:

  1. Kryštof Zeman
  2. Sofie Lukešová
  3. Karolína Kuchtová
  4. Josefína Sýkorová
  5. Vojtěch Klímek

Ocenění získali i „skupinoví“ sběrači – družstva:

  1. Vendula Pustějovská, Oliver Pustějovský, Jáchym Hyvnar
  2. Nikola Jeřábková, Barbora Jeřábková
  3. František Mičulka, Josef Mičulka
  4. Petra Mičkalová, Vanesa Mičkalová
  5. Šimon Matúš, Tereza Matúšová

Úplně nejlepším sběračem ze všech kategorií se stal Kryštof Zeman z mateřské školy, který nasbíral neuvěřitelných 149 kilogramů kaštanů.

Všechny nasbírané plody předala učitelka druhého stupně Mgr. Bohdana Hutyrová místním chovatelům drobné zvěře a Mysliveckému spolku Lichnov a Bordovice.

„Srdečně děkujeme všem, kteří se na sběru podíleli. Většinou se zapojily celé rodiny, sbírali rodiče, prarodiče, sourozenci a jejich aktivní práce si velmi vážíme,“ děkuje organizátorka tradiční podzimní akce Lucie Vávrová.

„Vítězům gratuluji a všem, kteří se zapojili, za Myslivecké sdružení i drobné chovatele děkuji. Zvířátkům nasbírané plody usnadní přežít zimu,“ s vděčností uzavírá soutěž ředitelka školy.

Mgr., Ing. Martina Havlíková  


V Lichnově máme nejlepší mladé „palačinkáře“ v kraji

Trojice žáků jela reprezentovat naši školu do Střediska volného času v Ostravě v sobotu 11. listopadu 2023, kde se konala soutěž Palačinkový kulinář.

Naši školu zastupovali sedmačka Kateřina Machalová a deváťáci Nela Palatková a Josef Mičulka. Žáky na soutěž vybrala, přihlásila a před tím pečlivě v předmětu Příprava pokrmů a stolování připravila učitelka vaření a vedoucí kroužku Cukrářské a kuchařské dobroty Mgr. Monika Čempel. 

Sobotní výlet byl nevšední už svým počátkem. Skupina žáků se svou učitelkou vyrazili z vlakového nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm už brzy ráno. „Sobotní vstávání bylo poměrně náročné, budík mi zvonil o půl šesté ráno,“ popisuje svůj netradiční začátek prvního víkendového dne Nela.

Samotná soutěž pobíhala v čase od devíti do třinácti hodin ve Středisku volného času v Ostravě a účastníci museli dodržovat přísná pravidla. Všichni soutěžící museli připravit dva shodné talíře – jeden na ochutnávku a druhý pro zhodnocení estetické stránky. „Každý soutěžící měl nachystáno pět kusů palačinek a ingredience k přípravě. Mladí kuchaři nesměli použít žádné vlastní předpřipravené suroviny a doprovod nesměl být přítomen při samotné přípravě, aby žákům nepomáhal,“ vysvětluje podmínky soutěže doprovázející učitelka. Nadějní kulináři tedy byli odkázáni sami na sebe, na svůj um a na to, jak se do soutěže připravili.

Na samotnou přípravu palačinek měli kuchtíci přesně šedesát minut. „Žáky jsem po celou dobu obdivovala. Prokázali samostatnost, dokázali se rychle orientovat v novém prostředí i v jiné kuchyni,“ chválí své svěřence Monika Čempel, která si posteskla, že se podobných soutěží nepořádá více. „Lichnovským žákům je vaření blízké. Je vidět, že umí vařit, ale i servírovat, a dokonce sebevědomě prezentovat své dílo. Jsou zkrátka dokonalí,“ oceňuje své žáky učitelka.

Hotové soutěžní palačinky hodnotila tříčlenná porota, která se zaměřila nejen na jejich chuť, ale také na vzhled a prezentaci pokrmu. A rozhodně neměla lehký úkol. Přesto žáci naší školy v Ostravě slavili úspěch na plné čáře. „Všechny konečné výtvory vypadaly úžasně, o to větší radost jsme měli z výsledku soutěže,“ svěřuje se dále Monika Čempel.

Cenu za prezentaci a kreativitu vyhrála Katka. „Porotu ohromila svým komentářem a výběrem použitých surovin na přípravu palačinek. Ve svých dvanácti letech porotu svým umem přímo nadchla,“ prozrazuje dále učitelka.

Na prvním místě se umístil Josef Mičulka, který připravil palačinky s jablkovou náplní. Ozdobil je tvarohem, skořicí a jedlými květy, které do soutěže jako sponzorský dar věnovala firma Výhonky Vlčovice. Z Josefova degustačního talíře porota ochutnávala hned několikrát.  „Josefovy palačinky porotu zaujaly natolik, že se stále doptávala na postup přípravy. Ocenění bylo skutečně zasloužené, jeho palačinky byly perfektně vyladěné,“ vzpomíná Monika Čempel. Josefovy naservírované palačinky porota okomentovala slovy „Poezie na talíři“, a proto vyhlásila cenu TOP Palačinkového kulináře – a tu právem získal Josef.

Nela si z účasti na soutěži odvezla kuchařku s názvem Moje kuchařka a úplně celý tým zastupující naši školu parádní nevšední zážitek v moravskoslezské metropoli. „Byl to super den,“ uzavřela akci při loučení na nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm úspěšná palačinková kulinářka Katka Machalová, která se už spolu se svými lichnovskými spolužáky i paní učitelkou těší na palačinkové trénování na příští ročník soutěže.

Úspěchy žáků přivezené do Lichnova ocenila rovněž ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která si jejich umu a radosti z vaření patřičně cení. „Jsem na naše žáky skutečně hrdá, děkuji jim za vzornou reprezentaci školy mezi tolika dalšími mladými kuchaři a kuchařkami, kteří se do Ostravy sjeli. Děkuji také paní učitelce za pečlivou přípravu, a především za to, že právě její zásluhou žáky vaření u nás ve škole tolik baví, což je to nejdůležitější,“ děkuje na závěr ředitelka školy.

Mgr., Ing. Martina Havlíková

A jak viděl soutěž její vítěz Josef Mičulka?

V sobotu 11. listopadu se přesně v 7:10 hodin sešli soutěžící z naší školy spolu s paní učitelkou předmětu Příprava pokrmů a stolování Mgr. Monikou Čempel a jejím manželem na vlakovém nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm. Odtud jsme potom vyjeli vlakem do Ostravy. Cesta trvala poměrně dlouho, a tak jsme si ji zkrátili hraním karetní hry Uno. Vystoupili jsme na zastávce Ostrava – ulice Stodolní a šli jsme přibližně dvacet minut do Střediska volného času, které se nachází na ulici Ostrčilova.

Po příchodu jsme se zaregistrovali, oblékli zástěry a šli si sednout do sálu, kde nás uvítali. Pak jsme se rozešli na svá stanoviště a začali nám odpočítávat šedesát minut, které jsme měli vymezené na přípravu pokrmu. Já jsem připravoval palačinky s jablečno-skořicovou náplní a citronovým tvarohem, Nela k palačinkám přichystala jahodovou marmeládou, krém z tvarohu a bílé čokolády a karamelový topping, Katčiny palačinky byly netradiční – na slaný způsob s masem, mozzarellou, zeleninou a omáčkou, jejíž složení je zahaleno rodinným tajemstvím.

Během přípravy si soutěžící navzájem pomáhali a v kuchyni panovala příjemná i veselá atmosféra. Čas rychle ubíhal a my jsme museli dozdobit palačinky. Pomohly nám výhonky a květy z firmy Výhonky Vlčovice, které nám hodně vylepšily hotové kulinářské výtvory.

Své hotové palačinky jsme donesli do sálu a porota mohla hodnotit. Každý se musel představit a říct něco o svém pokrmu. Po dlouhém hodnocení nás čekala zábava v podobě zdobení cup-cake, která se nám líbila.

Pak nastalo vyhlášení vítězů v kategorii jednotlivci a titul top palačinkový kulinář a my se mohli radovat z výsledků. Na závěr soutěže byla nachystána tombola. Ze soutěže jsme odcházeli spokojení a cestou na nádraží jsme doufali, že přijede dvoupatrový vlak. Nakonec přijel očekávaný „dvoupatrák“ a my jsme s velkou radostí odjížděli zpátky do Frenštátu pod Radhoštěm, kde jsme se rozloučili.

Josef Mičulka, IX. třída


Na florbalovém ČEPS Cupu porazil lichnovský tým celkového vítěze. Jako jediný

Začátek listopadu pro sportovce – florbalisty znamená přípravu a zahájení okresních kol turnaje florbalového poháru ČEPS Cup pro první stupeň základních škol. Nejinak tomu bylo také letos. V naší škole se postupně vytvořil florbalový tým ve složení Wayne Rek ze čtvrté třídy a dále páťáků Jonáše Cochlara, Jana Holuba, Jakuba Janáka, Leoše Machka, Jakuba Pustějovského, Alexe Tichavského a Milana Žáčka, kteří se vydali ve středu 15. listopadu 2023 reprezentovat naši školu do sportovní haly Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici. Spolu s nimi se tam sjelo dalších pět florbalových družstev z okolních základních škol. Na ČEPS Cup kromě naší školy vyslaly svou reprezentaci základní školy z Veřovic, Štramberku, Kozlovic, kopřivnických škol Alšova i 17. listopadu.

Precizně složený tým z Lichnova se musel poprat s výzvami, které ČEPS Cup přinesl. „Turnaj se hrál systémem každý s každým, takže naše sestava sehrála celkem pět zápasů a poměřila síly se všemi týmy zúčastněných škol,“ popisuje doprovázející učitel Mgr. Ondřej Švrček průběh turnaje.

Lichnovský tým prokázal bojovného ducha a vyhrál dva zápasy. „Cenným skalpem bylo zejména vítězství 5:2 nad týmem štramberské základní školy, která se nakonec stala celkovým vítězem turnaje. Porazit družstvo ze Štramberku se už žádnému jinému zúčastněnému týmu nepodařilo,“ vysvětluje pyšně Ondřej Švrček.

Výborný výkon podal v naší brance Jan Holub a členové družstva se shodli, že jejich nejlepším hráčem byl Jakub Janák. „Kubovi se podařilo vstřelit sedm branek a v tomto směru byl tahounem našeho týmu,“ chválí své svěřence učitel.

Konečné pořadí letošního okresního kola ČEPS Cupu vypadá následovně:

1. místo – ZŠ Štramberk

2. místo – ZŠ Kopřivnice, Alšova 1123

3. místo – ZŠ Kopřivnice, 17.listopadu 1225

4. místo – ZŠ Kozlovice

5. místo – ZŠ Lichnov

6. místo – ZŠ Veřovice

„Za odhodlání a perfektní sportovní výkon našemu týmu děkuji a vážím si jejich nasazení, které bylo skutečně vidět až do konce posledního zápasu,“ oceňuje žáky Ondřej Švrček. Také zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková si účasti našich sportovců na turnaji váží: „Děkuji nadaným florbalistům za reprezentaci v okresním kole, velmi si cením jejich nadšení a zájmu o sport.“

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Po roční pauze opět postupujeme do krajského i celostátního kola Logické olympiády

Naše škola podporuje rozvoj nadání žáků mimo jiné jejich zapojováním do různých soutěží. Jednou z nich je Logická olympiáda, kterou pořádá Mensa České republiky. Tato soutěž je unikátní tím, že v ní o úspěchu rozhoduje logické uvažování, pohotovost a rychlost úsudku žáků, namísto získaných znalostí a vědomostí.

Letos již šestnáctý ročník soutěže hlásí rekordní počet 101 295 účastníků ve všech kategoriích. Již tradičně se do ní zapojily děti z naší mateřské školy a žáci napříč téměř všemi ročníky základní školy.

Za děti z mateřinky nás letos reprezentovali Vojtěch Klímek a Terezie Matúšová. V kategorii A1, která odpovídala prvnímu ročníku, to byla Klára Vaňková a Antonín Boháč, v kategorii A2 pro druhý ročník Marek Fabián, Vít Macháček, Julie Halušková, Šimon Matúš, Judit Knápková, Sabina Bjačková a Matěj Klímek. V kategorii A, která zahrnuje třetí až pátou třídu, hájili barvy školy Pavel Vaněk ze třetího ročníku, David Řidkošil, Tereza Marková a Jaroslav Růžička ze IV. třídy. Z V. třídy to byl Hynek Haluška a Karolína Marková.

V kategorii B pro žáky druhého stupně základní školy se soutěže zúčastnila Nella Dreslerová z VI. B, Jiří Růžička ze VII. A, Dominik Dresler ze VII. B a Josef Mičulka s Jakubem Píchou z IX. třídy. A právě posledně jmenovaný slavil úspěch na plné čáře.

„Jakub Pícha postoupil v základním kole do krajského kola v Ostravě, kde v pátek 3. listopadu 2023 získal úžasné 4. místo, a tím i postup do celostátního kola v Praze,“ odkrývá výsledky Jakuba koordinátorka soutěže v naší škole Mgr. Monika Wilczková a ještě upřesňuje, že celostátní kolo se uskuteční v pondělí 4. prosince 2023.

Jakub si vysloužil nejen naše uznání, ale také pochvalu z úst samotného organizačního týmu Logické olympiády. „Děkujeme za účast v krajském kole Logické olympiády. Kvalifikovat se mezi nejlepší soutěžící mezi tolika dalšími v kraji je obrovský úspěch. Věříme, že získaný diplom bude Jakubovou milou připomínkou letošního ročníku,“ blahopřejí úspěšnému soutěžícímu samotní organizátoři.

Mezi gratulanty se zařadila také ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která je na veškeré úspěchy žáků školy neskutečně hrdá. „Velmi si cením krásného Jakubova umístění a těší mě, že je vidět, že mezi sebou máme takto nadané a inteligentní žáky,“ hodnotí Jakubův výkon ředitelka s tím, že nyní mu budeme držet palce ve finálovém kole v Praze.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


V Lichnově se utkali mladí fotbalisté z okolních škol. Naši získali skvělé třetí místo

Velkou událostí posledního říjnového dne bylo žákovské fotbalové klání, které se odehrálo na místním fotbalovém hřišti. Své síly s lichnovskými žáky dorazili poměřit fotbalisté z kopřivnické základní školy Alšova a 17. listopadu, dále žáci ze základní školy Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm a tým z Veřovic. 

Lichnovské družstvo bylo sestaveno z žáků devátých, osmých, sedmých ale i šestých a pátých tříd.

Nakonec se družstvo z Lichnova probojovalo na třetí příčku. Za úctyhodný výkon našim žákům gratulujeme a za důstojnou reprezentaci školy děkujeme.

Velké poděkování patří také trenérovi našich hráčů, aktivnímu fotbalistovi, učiteli tělesné výchovy Mgr. Ondřeji Švrčkovi. 

Fanouškovská základna Lichnovjanů čítala rovnou celou školu – žáky od první do deváté třídy spolu se všemi učiteli a asistentkami pedagoga. Na chvíli se přišly podívat i děti ze školky a nechyběla ani ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která se v závěru turnaje jala gratulací a předávání diplomů a cen zúčastněným týmům a samozřejmě také vítězům, jimiž se stali fotbalisté ze základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm, a sportovcům ze základní školy Alšova z Kopřivnice, kteří skončili druzí.

Všem, kteří se zapojili, ať už jako odhodlaní reprezentanti, nebo jako tribunální podpora, děkujeme za neuvěřitelnou atmosféru, která přátelské meziškolní utkání neopustila do poslední chvíle. „Upřímně obdivuji všechny hráče za jejich vytrvalost, za to, že se nevzdávali a bojovali do posledních sil. Pro mě jsou vítězové všichni a gratuluji jim k neuvěřitelnému výkonu. Všem děkuji za jedinečný zážitek. Je hezké vidět, že žáci tvoří partu napříč ročníky. Celou akci jsem vnímala jako stmelování žáků i pedagogů napříč celou školou,“ popisuje své pocity ze sportovní události ředitelka školy.

A jak vnímali sportovní dopoledne samotní deváťáci, se můžete dočíst v následujících vybraných autorských článcích.

Mgr., Ing. Martina Havlíková

Fotbalový turnaj očima deváťáků

O fotbalovém turnaji

V úterý 31. října 2023 se konal fotbalový turnaj základních škol v Lichnově. Zúčastnilo se ho pět týmů, avšak do okresního kola mohl postoupit jen jeden. Podmínky nebyly ideální, protože byl silný vítr a mrholilo. Turnaj začal zápasem Lichnov proti Veřovicím. Zápas vyhrál Lichnov 2:0. Potom pokračovaly další zápasy. Nakonec přišel zápas žáků z Lichnova, protihráčem byli fotbalisté ze základní školy Kopřivnice 17. listopadu. Hrálo se o třetí a čtvrté místo. Tento zápas naštěstí Lichnov vyhrál s přehledem 2:0. Góly střelili hráči Matyáš Macháček a Sidney Rek. Do okresního kola postoupili hráči ze základní školy z Frenštátu pod Radhoštěm. Nutno na závěr dodat, že celý zápas byl velmi napínavý. 

Viktor Štěpán a Vítězslav Zeman

Lichnov hostil fotbalisty z Kopřivnice, Frenštátu i Veřovic

Fotbalový turnaj pro základní školy se konal v úterý 31. října 2023 na lichnovském fotbalovém hřišti. Účastnilo se ho celkem pět škol. Mezi nimi základní škola z Lichnova, z Kopřivnice – Alšova a 17. listopadu, dále škola Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm a Veřovice. 

Počasí moc nepřálo, od začátku foukal silný vítr a bylo chladno. Někteří fanoušci si dokonce donesli deky. Utkání začalo zápasem ZŠ Lichnov a ZŠ Veřovice. Góly střelili Sidney Rek a Matyáš Macháček. Na utkání byl i stánek s občerstvením, výběr byl rozmanitý od kofoly až po párky v rohlíku. 

Na tribuně seděly přibližně dvě stovky fanoušků. Celý turnaj skončil vítězstvím pro školu Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm, druhá se umístila kopřivnická základní škola Alšova, třetí skončil domácí Lichnov, který přeskočil hráče ze školy z Kopřivnice 17. listopadu. Pátí byli Veřovičtí, kteří odjeli ještě před vyhlášením výsledků. 

Celý turnaj se nesl v přátelské atmosféře a všichni si ho užili. 

Jakub Buzek

V Lichnově se hrálo do posledních sil

V úterý 31. listopadu 2023 se konal fotbalový turnaj v Lichnově. Účastnilo se ho pět týmů: družstvo z Lichnova, Veřovic, Kopřivnice 17. listopadu, Kopřivnice Alšova a také z Frenštátu pod Radhoštěm – Záhuní. 

První utkání bylo mezi Lichnovem a Veřovicemi a celou dobu bylo velmi napínavé, nakonec ale zvítězil Lichnov. Nadšení Lichnovjanů bylo veliké, oslavovali výhru nejen na tribunách ale také v šatně. Na další zápas se hráči motivovali muzikou. 

Druhý zápas Lichnovští hráli proti týmu ze školy Alšova z Kopřivnice. Zprvu vypadal vcelku napínavě, ale bohužel Lichnovjanům nevál vítr do plachet, tudíž prohráli 1:0. 

Byli velmi zklamaní, ale hudba je zase „nakopla“. Jako třetí je čekal zápas proti týmu ze školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm.

Celý zápas byl nerozhodný, ale Frenštát se chopil prvního gólu. Lichnov se naštěstí nezalekl a na konci zápasu vyrovnal. Utkání skončilo 1:1, tudíž se kopaly penalty, které rozhodovaly. 

Každý tým měl vybrat tři hráče, kteří budou kopat penaltu. Za Lichnov to byli: Matyáš Macháček, Filip Bordovský a David Janyška, kterým se bohužel nepodařilo strefit branku. 

Filip Bordovský, Kryštof Sedlář


Škola uspořádala meziškolní soutěž Lichnovský chytrolín. Putovní pohár zamířil opět do Tiché

To, že u nás ve škole o malé chytrolíny nouzi nemáme, víme už dávno. V pondělí 23. října 2023 jsme ale zjistili, jak se to má s chytrými hlavičkami v tradiční meziškolní vědomostní soutěži Lichnovský chytrolín určené pro žáky třetího až pátého ročníku prvního stupně.

Pozvání do soutěže letos přijalo celkem osm škol, což je v historii soutěže již podruhé rekordní počet soutěžních týmů. „Jsme rádi, že zájem o soutěž je veliký. Letos jsme u nás ve škole přivítali žáky ze základních škol z okolních obcí, jako je Lubina, Mniší, Tichá, Trojanovice, Štramberk, ale také zástupce základních škol Záhuní a Tyršova z nedalekého Frenštátu,“ představuje hojnou účast ředitelka pořadatelské školy Mgr. Olga Síbrtová s tím, že pochopitelně také tým z Lichnova se soutěže účastnil. „Naši školu tento rok reprezentoval třeťák Ondřej Zeman, čtvrťák Ondřej Hilscher a žák pátého ročníku Jakub Pustějovský. Za jejich reprezentaci naší školy jim děkuji,“ doplňuje ředitelka školy.

Tříčlenné týmy malých chytrolínů byly složeny vždy z jednoho zástupce třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Samotná soutěž čítala celkem šest částí. Okruh Lidé a společnost zahrnoval otázky z historie, ale žáci si procvičili i zeměpisné znalosti či otázky z dopravní výchovy. K dalším tematickým okruhům patřila příroda či sport. „V oblasti o kultuře a umění žáci vedle běžných znalostních otázek poznávali také ukázky z dětských knih nebo znělky a písničky z pohádek,“ přibližuje jeden z okruhů soutěže organizátorka Lichnovského chytrolína a třídní učitelka prvního ročníku Mgr. Lenka Matulová.

Dále žáci prokazovali své schopnosti v poznávání záhadných předmětů a úplně nejzajímavější oblast byla práce s robotem jménem Dash.  „Dash je robot, který se těšil na nové dobrodružství. Musel následovat starou nalezenou mapu, která mu ukazovala tajnou cestu z Lichnova do ztracené vesničky Bordovice, ve které se údajně skrývá poklad a spousta drahokamů,“ odhaluje jeden z úkolů Lenka Matulová.  Cílem všech přihlášených chytrolínů tedy bylo podle návodu a mapy roboty naprogramovat na správnou cestu.

A kdo se stal vítězem letošního ročníku? „Přijeli sice na poslední chvíli, ale jejich účast byla velmi důležitá. Jako loňští vítězové totiž přivezli putovní pohár. A letos si jej opět odvezli do své domovské školy – v Tiché,“ glosuje druhé vítězství žáků ze sousední obce Olga Síbrtová a dodává: „Vítězům patří velká gratulace. Určitě pohárem udělali ve své škole radost a jejich dvojnásobná výhra možná způsobí, že příští ročník bude ještě napínavější.“ Na druhém místě se umístili žáci ze Základní školy Kopřivnice-Mniší a třetí příčku obsadili soutěžící ze Štramberka.

„Všem úspěšným týmům gratulujeme a ostatním děkujeme za účast. Poděkování patří také organizátorům akce, především paní učitelce Lence Matulové, za technickou podporu pak panu učiteli Ondřeji Švrčkovi. O důstojnou reprezentaci školy se postaraly také paní kuchařky se skvělým občerstvením jak pro soutěžící, tak pro jejich pedagogický doprovod. Významnou pomocí byli i ochotní deváťáci, kteří přispěli k hladkému průběhu soutěže,“ vzkazuje slova díků ředitelka školy. Poděkování patří také Spolku rodičů a přátel školy, který přispěl na odměny žáků.

Závěrem čtenářům předkládáme jednu ze soutěžních otázek pro chytré hlavičky: Na kolik kostiček můžeme rozložit Rubikovu kostku? Víte?

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Letos poprvé se naši žáci zapojili do Olympiády mediální gramotnosti

Do školního kola celostátní Olympiády mediální gramotnosti se ve středu 18. října 2023 vůbec poprvé zapojili žáci naší školy. Deváťáci zapnuli počítače přesně v osm hodin ráno a ponořili se do práce, která vyžadovala nejen jejich kritické myšlení, ale například také umění pracovat se zdroji.

Olympiáda byla připravena ve formě online testu, který se skládal ze dvou částí. V první žáci nesměli používat internet k vyhledávání informací, museli tedy prokázat svůj důvtip a nápaditost. „Testové otázky se týkaly především masmédií, sociálních sítí, dezinformací nebo umělé inteligence,“ upřesňuje organizátorka Olympiády mediální gramotnosti v naší škole a učitelka humanitních předmětů Mgr. Ivana Michaličková. 

Ve druhé části už využívání internetu povoleno bylo. „Tyto úkoly byly zacíleny na zjišťování a testování schopností rychle vyhledávat a ověřovat informace a celkově na umění nakládat se zdroji,“ doplňuje dále Ivana Michaličková. 

A co na test říkají samotní deváťáci? Podle nich byl časově náročný, jelikož na vyplnění třiceti otázek měli pouze čtyřicet minut. „Mezi lehčí otázky patřily ty spojovací, mezi těžší ty, ve kterých jsme museli sami něco napsat,“ prozradila žákyně IX. třídy Nela Palatková.  

Největší výzvou ale bezpochyby byl poslední úkol. „Museli jsme napsat text až o sto padesáti slovech na určené téma, které k překvapení nás všech měl každý jiné,“ doplňuje dále deváťačka.

Přesto se ale nad některými otázkami žáci také pobavili, zejména nad těmi, kde museli rozlišit, zda se jedná o pravdivou nebo falešnou fotografii. „To byla docela sranda, nebylo to vždy ale úplně jednoduché,“ uzavírá Nela.

Olympiáda mediální gramotnosti je realizována za podpory Nadace O2 a pod záštitou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a hlavního města Prahy a hlavním důvodem jejího pořádání je výrazný pokles mediální gramotnosti mezi žáky základních škol po celé České republice.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Kdo je Lichnovský chytrolín? Naše škola pořádá vědomostní soutěž

Také v tomto školním roce se bude konat v naší škole už tradiční meziškolní vědomostní soutěž s názvem Lichnovský chytrolín.

„Ke klání jsme pozvali školy z nejbližšího okolí a těšíme se na účast jejich žáků. Putovní pohár přivezou žáci ze Základní školy Tichá, kteří obsadili v loňském roce první příčku. Jsme zvědavi, jestli se jim letos podaří prvenství obhájit, případně do které školy pohár poputuje a kde najde pro další rok svůj pomyslný domov,“ těší se na soutěž ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

„Myslím si ale, že i zde platí, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, poznat děti z jiných škol, poměřit znalosti z různých oborů, které mnohdy přímo nesouvisí se školními předměty, ale také užít si společně zábavu. Soutěž je navíc týmová, takže se děti učí spolupracovat, komunikovat a hledat společná řešení,“ dodává Olga Síbrtová. 

Také naši školu bude reprezentovat tříčlenný tým. Kdo bude hájit barvy naší školy, zůstane zatím tajemství. O průběhu a výsledcích soutěže budeme určitě co nejdříve informovat. Zatím přinášíme pro připomenutí článek z loňského ročníku, kterým si soutěž můžete připomenout zde.

Těšíme se na všechny soutěžící i jejich doprovod.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Děti zvířátkům: soutěž ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic probíhá také letos

Mezi tradiční podzimní akce lichnovské mateřské školy a školní družiny patří již několik let soutěž pro děti ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic. Cílem pravidelné akce je podpořit krmení lesních zvířat v zimním období.

„Do sběru se mohou zapojit děti ze školky i všichni žáci naší základní školy v Lichnově, samozřejmě i ti, kteří školní družinu nenavštěvují,“ upřesňuje vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Soutěž pro malé i velké přátele zvířat a přírody potrvá do úterý 31. října 2023. „Suché a zvážené dary přírody mohou děti a žáci odevzdávat v ranní družině nebo v mateřské škole vždy ráno po příchodu,“ doplňuje dále vedoucí vychovatelka a dodává, že soutěžit se bude ve dvou kategoriích: Mateřská škola a Základní škola.

Pět nejlepších sběračů z každé kategorie bude odměněno a vyhlášení výherců proběhne na začátku listopadu.

Asi více než kde jinde, platí u této soutěže, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Všechny lesní plody, které děti přinesou, totiž poputují k mysliveckému sdružení i k chovatelům drobné zvěře, a pomohou tak zvířátkům přečkat blížící se zimu.

Pro více informací o oblíbené podzimní akci se můžete obrátit přímo na organizátorku Lucii Vávrovou.

Mgr., Ing. Martina Havlíková


Třetí místo v celonárodní soutěži Mladý zahrádkář očima úspěšného žáka Josefa Mičulky

V sobotu 17. června 2023 jsme společně s mamkou, s Nikolou Kučerovou a s jejím doprovodem Mgr. Alenou Kulíškovou vyjeli v 7:14 z Hranic nad Moravě. Při dlouhé cestě vlakem jsme s Nikolou nabírali vědomosti na soutěž.

V 10:08 jsme dorazili do Prahy na hlavní nádraží, odkud jsme sešli na Václavské náměstí, které jsme prošli, a pak společně dojeli na Střední odbornou školu Jarov. Právě zde totiž probíhalo národní kolo soutěže Mladý zahrádkář a také tu probíhaly teoretické testy a poznávačka semen a rostlin.

Po soutěži se všichni soutěžící s doprovody vydali do botanické zahrady. Během cesty do botanické zahrady začalo silně pršet, a tak jsme se vrátili do školy. Po dešti jsme se rozhodli, že pojedeme do centra Prahy. Začali jsme prohlídkou Národního divadla, prošli Kampou a za mírného deště jsme procházeli přes Karlův most. Poté jsme se museli vrátit zpátky do školy na večeři.

Vpodvečer jsme navštívili Hradčany s překrásným výhledem na město. Po výletě jsme se jeli ubytovat.

Ráno po snídani jsme začali den výhledem na panoramata z Petřínské rozhledny. Z Petřína jsme šli na Pražský hrad a odtud jsme došli na Staroměstské náměstí. Potom jsme jeli do školy na oběd a na vyhodnocení soutěže Mladý zahrádkář.

V kategorii mladší žáci se na 17. místě z 31 účastníků umístila Nikola Kučerová. Já jsem získal 3. místo z 31 účastníků v kategorii starší žáci. Z celého Česka soutěžilo přibližně 6000 dětí. Po konci soutěže jsme si zašli do kavárny v Kauflandu, kde jsme si dali něco dobrého.

PS: Poznávačka rostlin byla docela těžká, ale na 3. místo to stačilo :-D. 

Josef Mičulka, žák VIII. třídy


Dopravní výchova: tentokrát výtvarně a s medailí v krajském kole

Naše škola věnuje dopravní výchově nemalou pozornost, žáci každoročně na prvním stupni procházejí blokem vzdělávání pod vedením lektorů BESIP. V letošním školním roce se žáci v družince pod vedením vychovatelek navíc zapojili do výtvarné a literární soutěže pod názvem Bezpečná cesta do školy, kterou organizoval Tým silniční bezpečnosti ve spolupráci s Policií České republiky.

V krajském kole této soutěže se podařilo získat mimořádné umístění. Úspěšnou se stala žákyně páté třídy Nella Dreslerová, která v soutěži získala třetí místo ve druhé kategorii. V květnu se v doprovodu třídní učitelky Mgr. Moniky Wilczkové zúčastnila slavnostního vyhlášení a předávání cen na dálničním oddělení Policie České republiky Ostrava. Na Nellu zde čekal diplom, věcné ceny a bohatý program organizovaný pořadatelem s prohlídkou policejní dopravní techniky.

A jak to vidí sama Nellča? „Byl to skvělý den!“ říká Nella. Zbývá jen dodat, že všechny oceněné práce postupují do celostátního kola soutěže v Liberci. Výsledky budou známy v půlce června, držme Nelli palce!

Bc. Hana Horáková


Branná soutěž WOLFRAM 2023: nová zkušenost, nové dojmy

Žáci sedmé a osmé třídy se ve čtvrtek 18. května 2023 zúčastnili poprvé v historii naší školy branné soutěže. Ta se uskutečnila pod hlavičkou Krajského vojenského velitelství Ostrava v prostorách Základní školy Čeladná. „Náš tým složený z osmáků, které zastupovali Rene Venos, Víťa Zeman a Vojtěch Vašák, a sedmačky Regíny Jurákové se poctivě začal připravovat již od října loňského roku, kdy jsme obdrželi pravidla a přehled disciplín, které se v rámci soutěže budou plnit,“ přibližuje přípravy na soutěž učitel Ing. Daniel Otýpka. Byly to jak soutěže silové, tedy silový trojboj a běh na tisíc metrů, tak vojenské, tedy střelba a hod zajištěným granátem, ale také vědomostní, mezi něž patřily zdravověda a vědomosti o výsadkové akci z druhé světové války pod krycím názvem Wolfram, podle které se soutěž jmenuje.

Celkem se soutěže zúčastnilo jedenáct týmů z okolních škol a pouze tři z nich postoupily do krajského kola, které se uskuteční v říjnu příštího školního roku ve vojenském prostoru Libavá. Motivace byla tedy veliká. Náš tým dominoval v některých disciplínách, jako například v silovém trojboji, kde ostatní týmy rozdrtil v klikách a ve cviku sedy lehy. Některé disciplíny nám ale úplně nesedly, a nakonec se náš tým umístil na krásném, sice nepostupovém pátém místě.

„Soutěž jsme si všichni moc užili, byla to nová zkušenost, kterou v dalších letech chceme a budeme rozvíjet. Připravovali jsme se dlouho a poctivě, a tak žáky na závěr mrzelo, že se jim nepodařilo postoupit výše. Nevadí, příští rok se o postup popereme,“ uzavírá nadějně Daniel Otýpka.

Bc. Hana Horáková


Příběh obrazu ožil v podobě Střelené vrány

Začátkem února přišly propozice na zajímavou celorepublikovou soutěž Příběh obrazu, kterou vyhlásila Základní škola Bílovec. Cílem tohoto projektu je rozvíjet všeobecný kulturní přehled dětí, vztah k českému jazyku a výtvarnému umění, podporovat rozvoj mediální a čtenářské gramotnosti, tvořivého psaní, fantazie a kreativity. Každá soutěžní práce se skládá z výtvarné a literární části, které dohromady tvoří celek.

„Žáci si mohli vybrat výtvarné dílo českého umělce, to reprodukovat libovolnou výtvarnou technikou a k němu měli vymyslet vlastní příběh inspirovaný vybraným obrazem. Mohli psát báseň, dopis, vyprávění, úvahu. A tak jsme to zkusili. Žáci v šesté, sedmé a osmé třídě vybírali, malovali, psali. Nakonec si zvolili dvě práce z osmé třídy, které jsem poslala do soutěže,“ popisuje realizaci zapojení do soutěže Mgr. Petra Stoklasová. To ale ještě nikdo nevěděl, že se soutěže účastní více jak tisíc pět set účastníků z celé republiky.

„Proto nás velmi potěšilo, že mezi čtyřiceti šesti úspěšnými laureáty soutěže, kteří nejlépe splnili kritéria soutěže svým osobitým výtvarným zpracováním původního výtvarného díla, vybrala odborná porota Violu Gilarovou z osmé třídy. Viola zvolila dílo Josefa Čapka Střelená vrána a ke svému výtvarnému dílku připojila vlastní báseň Vrána,“ pokračuje Petra Stoklasová.

Jména vybraných laureátů z celé České republiky můžete zhlédnout zde. Konečné vyhlášení výsledků soutěže proběhlo v pátek 19. května 2023 formou on-line přenosu.

Viole blahopřejeme, a pokud budete chtít zhlédnout vítězné práce nejen Violy, ale i dalších laureátů, můžete si udělat výlet do Bílovce. Vernisáž výstavy k soutěži Příběh obrazu 2023 se uskutečnila v bíloveckém muzeu 1. června 2023, kde byli osobně představeni přítomní laureáti soutěže a byly jim předány ceny. Výstava potrvá až do 30. června 2023.

Bc. Hana Horáková


Šachový turnaj v Kopřivnici: skvělé výsledky našich šachových talentů

V pátek 19. května 2023 se konal významný šachový turnaj v Klubovně na zimním stadionu v Kopřivnici. Tam se udál vzrušující souboj mezi šachovými nadějemi z celého regionu. Naše škola byla pyšným reprezentantem v obou kategoriích pro šestou až devátou třídu a pro první až pátou třídu. Naši hráči si opravdu vedli skvěle.

„V kategorii pro šestou až devátou třídu nás reprezentovali tři žáci: Patrik Pustějovský, Patrik Pícha a Vojtěch Tichavský. Tito mladí šachisté ukázali skvělou hru a odhodlání. Turnaj probíhal ve švýcarském stylu, kdy každý hráč odehrál celkem sedm zápasů. Mám velkou radost, že Patrik Pustějovský v této kategorii dokázal zvítězit naprosto suverénně! S precizními tahy a strategickým uvažováním vyhrál všechny partie a zaslouženě obsadil první místo. Jeho vítězství je výsledkem nejen jeho nadání a talentu, ale také důkazem tvrdé práce a vášně, kterou do šachů vkládá,“ pochvaluje si Bc. Michal Karban, který v naší škole vede šachový kroužek.

Dále se na čtvrtém místě v této kategorii umístili Patrik Pícha a Vojtěch Tichavský. Jejich bojovnost, strategické myšlení a odhodlání jsou obdivuhodné a přinesly jim zasloužené umístění.

„V kategorii první až páté třídy jsme měli také výborné zastoupení. Dva talentovaní žáci ze třetí třídy, Isabela Juráková a Wayne Rek, se postavili čelem ke starším a zkušenějším soupeřům. Jejich statečnost a snaha byly patrné v každém zápase a také jim patří velké díky,“ pokračuje Michal Karban.

Isabela Juráková dosáhla skvělého čtrnáctého místa. Wayne Rek se také umístil velmi dobře, a to na sedmnáctém místě. Jeho snaha a vytrvalost jsou příkladem pro všechny ostatní žáky ve škole.

„Chceme všem našim šachovým talentům vyjádřit upřímné uznání a pochvalu za jejich skvělé výsledky na turnaji. Jejich úsilí, trpělivost a vášeň pro šachy jsou zdrojem inspirace pro všechny další žáky. Těšíme se na další šachová dobrodružství a věříme, že naši šachoví talenti budou nadále zářit na turnajích a přinášet nám radost ze svých skvělých výkonů,“ vzkazuje slova díků ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Bc. Hana Horáková


Vynikající umístění a postup do národního kola přivezli naši žáci ze zahrádkářské soutěže

V pondělí 15. května 2023 se v areálu Základní školy a Mateřské školy Františka Palackého v Hodslavicích uskutečnilo okresní kolo soutěže Mladý zahrádkář. Soutěž pořádal Český zahrádkářský svaz Nový Jičín, aby přilákal mladé zahrádkáře.

„Soutěž měla tři části: teoretickou část, která byla ve formě testů, poznávací část, ve které žáci předvedli dobrou orientaci v poznávání osiva pomocí lupy a také poznávání rostlin. Poslední část se dělila na okruhy kolem zeleniny, rostlin pokojových, ovocných, aromatických, okrasných, polních, jehličnanů, listnatých dřevin a rostlin plevelných a volně rostoucích,“ přibližuje soutěžní dění učitelka pracovních činností Mgr. Monika Čempel, která žáky na akci doprovázela.  

Během soutěže se objevila i jedna neznámá květina, kterou soutěžící nedokázali rozpoznat. Byla to čemeřice. Vzhledem k tomu, že tato květina kvete brzy na jaře, žáci si dali předsevzetí, že ji vysadí na školním pozemku, aby ji v dalších ročnících soutěže bezpečně poznali. A jak si naši žáci v soutěži vedli?

V naší škole máme dva žáky, kteří se umístili na stupních vítězů. Josef Mičulka vyhrál první místo a Jakub Buzek druhé místo v kategorii starších žáků. Ale i ostatní žáci si vedli dobře. Hana Blažková obsadila deváté místo a Filip Zahradník, který soutěžil v kategorii mladších žáků, se umístil na pátém místě. Máme radost, že Josef Mičulka postoupil do národního kola, které se koná v červnu v Praze na Střední odborné škole Jarov. Za odměnu obdržel od vedení školy naučnou knihu Co tu kvete, která mu může pomoci s přípravou na pokračování soutěže.

„Velké poděkování a gratulace patří žákům za přípravu na soutěž a Josefovi budeme moc držet palce v národním kole soutěže. Věříme, že neztratí nervy a že si zároveň za odměnu užije dva víkendové dny v našem hlavním městě. Také děkujeme panu místostarostovi Stanislavu Kellerovi, že soutěžící do Hodslavic na soutěž ochotně zavezl a také je přivezl zpět,“ děkuje jménem školy ředitelka Mgr. Olga Síbrtová.

Bc. Hana Horáková


Florbalový turnaj prověřil odolnost našich hráčů

Ve středu 24. května 2023 se naši hoši z druhého stupně zúčastnili dohrávky okresního kola ve florbalu. Ten se realizoval v Příboře ve Sportovní hale Masarykova gymnázia.

Zápasy proběhly mezi Novým Jičínem, Kunínem, Příborem a Studénkou-Butovicemi.  Naši školu reprezentovali Václav Mikeska, Erik Štěpán, Viktor Štěpán, Jiří Jalůvka, Kryštof Sedlář, Jakub Pícha, Matyáš Macháček, Tomáš Socha, Adam Kuběna a Dominik Kubala.

Že nešlo o jednoduché souboje, potvrdil i učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který kluky na akci doprovázel: „Hned v prvním zápase se nám zranil silný hráč Vašek Mikeska, který patří mezi dobré tahouny, a to kluky docela rozhodilo,“ popisuje Ondřej Švrček.

A i když kluci nakonec na bedně vítězů nestáli, zkusili si, jaké to je hrát s nejlepšími. „Turnaj byl náročnější na psychiku hráčů než na fyzickou stránku, přesto se kluci drželi a hru zvládli dobře,“ dodává závěrem Ondřej Švrček.

Bc. Hana Horáková


Lubinská střela přinesla našim hráčům stříbro

Ve čtvrtek 25. května 2023 se vybraní žáci ze čtvrté a páté třídy vydali do lubinské základní školy, kde proběhla tradiční soutěž ve vybíjené Lubinská střela. Setkala se tam družstva z Mniší, Závišic a Lubiny.

Naši školu reprezentovali z páté třídy František Špaček jako kapitán, dále Samuel Lukeš, Zdeněk Hlavička, Šimon Pustějovský, David Janyška, Lukáš Rafael Osterezy a Daniel Kvita, ze čtvrté třídy Alex Tichavský, Jakub Janák, Milan Žáček a Jakub Pustějovský.

„Bylo těžké si zvyknout na velikost hřiště, ale kluci to zvládli skvěle. Zápas od zápasu jim to šlo lépe a lépe,“ komentuje utkání učitel čtvrťáků Mgr. Pavel David, který se s kluky na zápas připravoval.

Základní škola v Lubině měla vše přichystáno do detailu. Skvělá organizace hrála ruku v ruce s férovou atmosférou na ploše. K vidění bylo i slušné chování, při vybití soupeřova hráče se protihráči omluvili.

„Ve finálovém zápase jsme hráli s Lubinou, kde jsme těsně podlehli. Ale i přesto kluky chválím, protože se připravovali poctivě,“ pochvaluje své svěřence Pavel David. Za krásné druhé místo byli žáci oceněni pohárem, medailemi a sportovními pomůckami – míčky a skákací gumou.

Přehled umístění:

  1. ZŠ Kopřivnice-Lubina
  2. ZŠ Lichnov
  3. ZŠ Kopřivnice-Mniší
  4. ZŠ Závišice

Bc. Hana Horáková


Bronz přivezli naši žáci z turnaje v minikopané starších žáků

Vybraní žáci z druhého stupně se zúčastnili okresního kola v minikopané. Zápas se uskutečnil 19. května 2023 na hřišti v Hodslavicích a bylo to opravdu napínavé.

Na fotbalovém hřišti se sešly čtyři týmy starších žáků, aby v zápase každý s každým poměřili své fotbalové umění. Kromě lichnovských hráčů se turnaje zúčastnily týmy z Hodslavic, Mořkova a Veřovic. Naši školu reprezentovali hráči Václav Mikeska, Dominika Kubala, Maxmilián a Jakub Havlovi, Sidney Rek, Kryštof Sedlář, Matyáš Macháček, Lukáš Goláň a Jan Suda.

Už v prvním zápase, kdy se brankář z Hodslavic proměnil v živou stěnu a kluci se marně snažili prostřelit síť, bylo jasné, že cesta na vítěznou bednu bude strastiplná. Přesto však neztráceli naději.

„Kluci obsadili nakonec třetí místo. Jejich nasazení neodpovídalo tomu, jak kvalitní soutěže hrají. Ale snad je to pro příště namotivuje ještě k lepšímu výsledku,“ komentuje utkání učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček, který hochy na akci doprovázel.

Výsledky jednotlivých týmů si můžete prohlédnout zde.

Bc. Hana Horáková


Úspěch v krajském kole Biologické olympiády: šesté místo pro našeho žáka

Středisko přírodovědců v ostravské části Poruba se stalo ve čtvrtek 11. května 2023 dějištěm krajského kola Biologické olympiády. Díky našemu deváťákovi Tomáši Macíčkovi se již potřetí mohla stát lichnovská škola součástí tohoto klání.

Soutěžícími byli ti nejúspěšnější řešitelé okresních kol v Moravskoslezském kraji. Tomáš si mohl poměřit své znalosti s ostatními přeborníky z jiných okresů. Převážně se jednalo o absolventy víceletých gymnázií. „Na začátku soutěže přivítal všechny účastníky předseda pětičlenné komise. Soutěžící byli rozděleni do tří skupin, kde se postupně utkali ve třech disciplínách. Poznávali rostliny a živočichy, plnili laboratorní úkol, a nakonec vyplňovali písemný test,“ popisuje průběh soutěže učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová, která Tomáše na soutěž připravovala.

Celé soutěžní klání trvalo tři a půl hodiny. Komise složená z akademických pracovníků byla potěšena znalostmi soutěžících. Kromě jednoho se stali všichni úspěšnými řešiteli, tedy získali šedesát procent z celkového bodového hodnocení soutěže.

„Tomáš vybojoval krásné šesté místo v kraji mezi čtyřiadvaceti účastníky. Excelentní výsledky předvedl opět v poznávačce živočichů. Je to senzační umístění,“ dodává pyšně Bohdana Hutyrová. Celkovou výsledkovou listinu najdete zde.

„Gratulujeme Tomášovi k vynikajícímu výsledku a děkujeme mu za reprezentaci školy v Biologické olympiádě jak v okresním, tak i krajském kole. A protože Tomáš letos v naší škole končí, přejeme mu také hodně úspěchů nejenom v biologických soutěžích na střední škole,“ vzkazuje úspěšnému žáku ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Bc. Hana Horáková


Lichnovská vařečka podruhé. Do kuchařské soutěže se zapojila více než dvacítka žáků školy

V pořadí druhý ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka se v naší základní škole uskutečnil v pátek 5. května 2023. Žáci, kteří se na soutěž neuvěřitelně těšili a připravovali, měli připravit jakýkoli pokrm z vajíček. Příprava byla důležitá, museli si velmi dobře rozmyslet, jaké suroviny použijí, co nakoupí, ale také jak vše na závěr naservírují, aby se jim zvýšila šance na výhru.

„Cvičná kuchyně má omezené prostory, proto soutěžící vařili postupně. Museli jsme skloubit vaření s pečením, dobu přípravy, pracovní prostory, technologické zázemí kuchyně, ale vše bylo do puntíku zorganizováno, a tak mohli všichni své výrobky s přehledem připravit,“ popisuje náročné činnosti organizátorka soutěže, učitelka vaření Mgr. Monika Čempel.

Mezitím byly pro soutěžící připraveny doplňující disciplíny. Poznávali různé druhy koření, naklíčených bylinek, luštěnin a obilovin. Dalším úkolem bylo oddělit žloutky od bílků a správně prostřít stůl. Ve školním informačním centru na žáky čekal test prostřednictvím aplikace Kahoot. Pro ty, kteří již měli splněno, byl připraven oddechový koutek plný inspirativní kuchařské literatury,“ uvádí dále Monika Čempel.

Po celou dobu soutěže se ze cvičné kuchyně linula celým areálem školy vůně připravovaného jídla a o přestávkách lákala zvědavce ze stran žáků, pedagogů i ostatních zaměstnanců školy. Někteří oceňovali výrobky žáků s tím, že takové pokrmy by neuměli uvařit ani oni sami.

Laťku nastavili naši žáci při vaření vysoko, a tak neměla porota při vyhodnocování vůbec snadnou práci – všechny připravené pokrmy totiž chutnaly skvěle. Nakonec bylo rozhodnuto takto:

První místo získala Petra Mičkalová z VI. B třídy, která připravovala vaječnou tlačenku. Druhé místo obsadil Adam Kuběna ze VII. A třídy, který upekl božský perník. Ten byl opravdu naprosto božský, porotu oslovil svou nadýchaností. Třetí místo obsadila Natálie Perezová ze VII. B třídy se svým zdravým jogurtovo-ovocným koláčem.

Kromě toho byly uděleny ještě zvláštní ceny. Cenu za nesložitější pokrm získal Jakub Buzek z VIII. třídy. Ten si jako jediný troufl na pokrm s masem a připravil zapečené gnocchi s kuřecím masem, kukuřicí a sýrem. Prvenství za nejzajímavější pokrm získal Michal Obsadný z VIII. třídy, který předvedl avokádový toast s vejcem benedikt. Cenu za nejlepší sladký pokrm obdržel Josef Mičulka, jehož tvarohové kobližky s citrónovým krémem, čerstvými malinami, zdobené mátou a lyofilizovanými malinami, jež jsou sušené mrazem, byly naprosto dokonalé.

Jednu porci měli soutěžící vystavit na chodbě u cvičné kuchyně. Všichni žáci a zaměstnanci školy měli možnost zvolit nejkrásněji prezentovaný a naservírovaný pokrm. Ze stran hlasujících zaznívalo: „To je neskutečně těžké vybrat jen jeden pokrm, vždyť vše je tak krásně naservírované, taková nádhera, oči přecházejí…“

Počty hlasů se počítaly až do odpoledních hodin, a proto proběhlo vyhlášení až v úterý 9. května 2023. V této disciplíně nakonec zvítězila Markéta Rečková z IX. A třídy, která připravila lívance s tvarohovým krémem a čerstvým ovocem. Druhou příčku si zasloužily krásně naservírované tartaletky od Michaely Babincové z IX. B a jako třetí se umístila Karolína Kahánková rovněž z IX. B se svou kakaovou buchtou zdobenou čokoládou, malinami a mátou.

„Chtěla bych všem zúčastněným poděkovat za skvěle odvedenou práci, za výběr pokrmů, samostatnost, ohleduplnosti při soutěži, která byla nutná kvůli malému prostoru kuchyně. Za poměrně krátkou dobu vytvořit takové množství pokrmů, to není jen tak! A ještě k tomu přidat úsměv! Soutěžící si navzájem i radili – a toho si velmi cením, protože lichnovští žáci mají týmového ducha. Na všech bylo vidět, že si den pěkně užili,“ oceňuje snahu soutěžících Monika Čempel.

Bc. Hana Horáková


Bronz z fotbalového turnaje McDonald´s Cup přivezli naši nejmladší žáci

Fotbalový zápas v turnaji McDonald´s Cup kategorie A se uskutečnil v úterý 25. dubna 2023 ve Sportovní hale při Základní škole Emila Zátopka. Ze školy jsme vybrali schopné a nadějné mladé fotbalisty, kterými byli: z první třídy Jan Pustějovský a Šimon Matúš; z druhé třídy František Mičulka, Matyáš Pokluda a Karel Prchal a ze třetí třídy nás reprezentovala statečná sestava Isabela Juráková, Ondřej Klímek, Patrik Konečný, Wayne Rek, Jaroslav Růžička a Oliver Hazuka.

„První dvě místa patřila kopřivnickým školám. První místo turnaje obsadila Základní škola Emila Zátopka, na druhém místě skončila Základní škola 17. listopadu. Přestože jsme byli třetí, znamenalo to si odvézt medaile, což bylo pro některé ze zúčastněných první medaile v životě vůbec,“ poukazuje na důležitou motivaci Mgr. Ondřej Švrček.

Našim malým fotbalistům děkujeme za reprezentaci školy a přejeme jim hodně dalších sportovních úspěchů.

Bc. Hana Horáková


Naši fotbalisté přivezli čtvrté místo z fotbalové soutěže McDonald´s Cup

V pátek 21. dubna 2023 se konalo fotbalové utkání na hřišti v Tiché, kde se utkaly týmy několika základních škol. Za tým lichnovské školy bojovalo deset hráčů ze třetích až pátých tříd: Patrik Konečný (III. třída), Jakub Pustějovský, Alex Tichavský, Jakub Janák, Jan Holub, Milan Žáček (IV. třída), Daniel Kvita, David Janyška, Lukáš Osterezy, František Špaček, Zdeněk Hlavička (V. třída).

Počasí bylo skvělé a hráči se předvedli v několika zápasech. „První zápas byl s pozdějším vítězem turnaje, tedy žáky z Tiché, a skončil výsledkem 5:0 pro soupeře. To však tým Lichnova nezlomilo a začal bojovat. Největším zážitkem turnaje bylo utkání proti Základní škole Tyršova Frenštát pod Radhoštěm, kdy se týmu Lichnova podařilo otočit skóre z 2:4 na 5:4. Nejvíce branek za tým Lichnova nastřílel Alex Tichavský,“ pochvaluje si učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček.

Celkově se tým umístil na čtvrtém místě s poměrem vítězství a proher 1:4. Celý turnaj byl náročný, ale hráči si vedli skvěle a jejich výkon je důvodem k hrdosti.

Výsledkovou listinu naleznete zde.

Bc. Hana Horáková


Žák naší školy získal zlato v okresním kole Biologické olympiády

V pondělí 17. dubna 2023 proběhlo okresní kolo biologické olympiády kategorie C, do kterého se ze školního kola probojoval žák osmého ročníku Tomáš Macíček, a ve vzdělávacím centru Fokus v Novém Jičíně reprezentoval naši školu. Podmínkou vstupu do okresního kola bylo vypracování vstupního úkolu.

„Jako téma si Tom zvolil popis různých stanovišť bezlesí. Bezlesí se stalo hlavním tématem 57. ročníku Biologické olympiády, kterou letos zaštiťuje Přírodovědecká fakulta Karlovy Univerzity,“ popisuje učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová.

V okresním kole žáci soutěžili ve vědomostním testu, v poznávačce živočichů a rostlin a v laboratorním úkolu. „Ačkoli pondělnímu soutěžení předcházelo i přijímací řízení na střední školy, kterého zúčastnil, zvládl Tomáš s klidem a rozvahou všechny disciplíny, dokonce ve vědomostech předčil žáky z okolních gymnázií. Na začátku soutěže mu bylo přiděleno číslo třináct a byla to šťastná sázka na třináctku. Domů si odnesl zlatou medaili, spoustu nových vědomostí, zážitků a velkou radost z úspěchu,“ raduje se Bohdana Hutyrová. Výsledkovou listinu naleznete zde.

Soutěžní klání okresním kolem zdaleka nekončí a ve čtvrtek 11. května 2023 se nejlepší řešitelé okresních kol setkají v Ostravě na krajském kole. Budeme Tomášovi držet pěsti!

Bc. Hana Horáková


Naši žáci přijeli ze soutěže Lubinský zpěváček se třetím místem

Ve čtvrtek 20. dubna se konal v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici jedenadvacátý ročník pěvecké soutěže Lubinský zpěváček. Tuto soutěž pořádá Základní škola Kopřivnice-Lubina a účastní se jí vždy jeden zástupce z prvního stupně školy za ročník.

Naše škola měla v Kopřivnici také své zástupce, kteří postoupili do soutěže ze školní pěvecké soutěže Lichnovská vrána. Byli to: I. třída – Tereza Kolbeová, II. třída – Anežka Kašparová, III. třída – Alexandra Kellerová, IV. třída – Veronika Němcová, V. třída – Daniel Tichavský. „Soutěž měla vysokou úroveň jak po stránce pěveckých výkonů, tak po stránce výběru repertoáru. Zazněly písně české lidové, písně ze známých pohádek, ale také písně v cizí řeči, a to španělská a anglická. Naši žáci soutěžili společně se základními školami z Lubiny, Rybí, Závišic, Bernartic a Mniší,“ popisuje učitelka Mgr. Lenka Bartoňová, která s dětmi na soutěž vyjela. O hudební doprovod našich soutěžících během klání se postaral učitel hudební výchovy MgA. Jiří Najvar.

V silné konkurenci jiných škol jsme měli jednoho zástupce na stupni vítězů. Na krásném třetím místě se v kategorii pátých tříd umístil Daniel Tichavský, kterému patří velká gratulace.

„Náš výjezd s cílem získat zkušenosti, pobavit se a poprat se s trémou byl splněn. Pomyslnou třešničkou na dortu se stalo skvělé umístění Daniela a doslovnou sladkou tečkou na závěr bylo zakončení zákuskem v cukrárně,“ pochvaluje si akci Lenka Bartoňová.

Ke krásnému umístění Danielovi gratulujeme a přejeme mnoho dalších pěveckých úspěchů.

Bc. Hana Horáková


Skvělý úspěch v soutěži Pangea pro osmáka Jakuba Píchu

Vybraní žáci čtvrtých až devátých ročníků naší školy se zúčastnili školního kola matematické soutěže Pangea. Tato soutěž vznikla v roce 2007 v sousedním Německu a Česká republika se do projektu zapojila v roce 2014. Jedná se tedy o mezinárodní soutěž, do které se dosud připojilo dvaadvacet evropských zemí.

V čem se Pangea liší od ostatních matematických soutěží? Samotná soutěž vznikla za účelem podpořit motivaci žáků, a přispět tak k rozvoji vztahu k matematice a schopnosti aplikovat dovednosti v různých životních situacích.

„Je mi velkým potěšením oznámit, že náš žák Jakub Pícha získal ve školním kole v kategorii pro osmý ročník krásné páté místo v celém Moravskoslezském kraji a celkově se ve své kategorii umístil na devadesátém sedmém místě v celé České republice, to z 12 204 žáků této kategorie,“ má radost učitelka matematiky Ing. Kateřina Bucharová, která žáky do soutěže přihlásila. Pouze o kousek mu tedy utekl postup do finálového kola, které se bude konat v červnu v Praze.

Jakubovi moc blahopřejeme a přejeme mu spoustu dalších studijních úspěchů.

Bc. Hana Horáková


Bezpečnější cesta do školy? Družina se zapojila do soutěže s Policií České republiky

Školní družina se zúčastnila v rámci vzdělávání v oblasti dopravní výchovy do dalšího ročníku soutěže, kterou vyhlásila Policie České republiky. Soutěž nese název Bezpečná cesta do školy a žáci se mohli zapojit prostřednictvím malby, kresby, modelu, foto příběhu, vyprávění nebo básně.

„Všichni žáci absolvují denně cestu do školy a ze školy domů. Ve školní družince jsme si připomněli zásady bezpečného chování v silničním provozu. Soutěž měla za cíl pomoci dětem rozšířit si znalosti o bezpečné cestě do školy. Výtvarné soutěže se zúčastnila všechna oddělení školní družiny. Nakonec bylo ze všech obrázků vybráno patnáct nejzajímavějších. Velice šikovné byly děti z oddělení Smajlíků a Tygříků,“ vysvětluje vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS., a dodává: „Velké poděkování patří vychovatelkám Ing. Alici Červenkové s paní asistentkou Jarmilou Kociánovou a Bc. Haně Janečkové. Mimořádné poděkování patří paní asistentce Janě Bartošové, která se ujala realizace výtvarné soutěže ve třetím oddělení v době nepřítomnosti paní vychovatelky.“

Bc. Hana Horáková


Znáš vlajky světa? Žáci z druhého stupně v soutěži otestovali své zeměpisné znalosti

Ve čtvrtek 1. února 2023 se vybraní zástupci z řad žáků napříč druhým stupněm zúčastnili soutěže nazvané „Znáš vlajky světa?“, kterou zorganizoval učitel zeměpisu Ing. Daniel Otýpka. Sám k tomu dodává: „Poznat vlajky světa je výborná a obohacující znalost, kterou můžete využít v mnoha oblastech, jako je politická geografie nebo třeba sport.“

Soutěžilo se ve dvou kategoriích, první zahrnovala soutěžící ze šestých a sedmých ročníků, ve druhé poměřili své znalosti žáci osmých a devátých tříd. Pravidla byla pro všechny stejná: poznat vlajku dané země a správně vepsat název státu do daného políčka formuláře. Soutěžilo se v šesti oblastech: Evropa, Asie, Amerika, Austrálie a Oceánie, Afrika a Svět. Poslední oblast byla složena z vlajek z předešlých oddílů.

Pro některé žáky to byla velká výzva, jiní si šli vyzkoušet, jak se ve vlajkách orientují. Napětí bylo znát do poslední chvíle, protože nikdo z žáků netušil, jak si vedou ti druzí. Konečně dopsala i poslední skupina a čekalo se na vyhlášení výsledků.

„Velice mile mne překvapila znalost mnoha žáků v této oblasti. Jsem velice rád, že většina soutěžících věnovala spoustu svého volného času k tomu, aby se něco nového naučili. Celá soutěž probíhala v příjemné atmosféře a zároveň v duchu fair play, což rovněž oceňuji,“ pochvaluje si Daniel Otýpka.

Maximální počet bodů, které mohli soutěžící získat, bylo sto dvacet tři bodů. A tak o nemalé překvapení na závěr se postarala trojice žáků z deváté a osmé třídy: Nikola Běčáková, Josef Mičulka a Jakub Pícha, kteří získali maximální počet bodů, tedy všichni se umístili na prvním místě. Z tohoto důvodu si drobné ocenění zasloužila i Vanesa Tichavská, které plný počet bodů unikl o jeden jediný bod.

Z mladší kategorie, tedy ze tříd šestých a sedmých, se na prvním místě umístil Vít Horečka, na druhém místě Dominik Kubala a třetí místo obsadil Maxmilián Havel. Všichni s úctyhodným počtem bodů!

„Děkujeme Spolku rodičů a přátel školy za poskytnutí finančního obnosu pro zakoupení cen. Velké díky patří především všem žákům za účast a vítězům gratulujeme!“ vzkazuje slova díků zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková.

Přehled vítězů

Šesté a sedmé ročníky

  1. Vít Horečka
  2. Dominik Kubala
  3. Maxmilián Havel

Osmé a deváté ročníky

  1. Nikola Běčáková, Josef Mičulka, Jakub Pícha
  2. Vanesa Tichavská

Bc. Hana Horáková


Pěkné umístění i zajímavá zkušenost ze soutěže Office 2023 pro naše osmáky

Ve čtvrtek 26. ledna 2023 se osmá třída vydala ranním autobusem na soutěž Office 2023, která se konala v Mendelově střední škole v Novém Jičíně.
„V učebně žáky rozdělili na dvě skupiny a poté dostali zadání, které se dělilo na tři kategorie: práce v dokumentech, práce s prezentacemi a hledání na internetu. Za každý správně vypracovaný úkol získávali body. Po splnění všech úkolů měli hodinu volnou, než se vyhlásí deset nejlepších studentů,“ popisuje dlouhé čekání na výsledky Mgr. Ondřej Švrček, třídní učitel osmáků.
Soutěžily základní školy a gymnázia z různých měst. Celkem čtyřicet tři studentů. Do top desítky se sice osmá třída nedostala, ale i tak jsme se umístila na krásném třináctém a patnáctém místě z čtyřiceti! Po skončení soutěže se osmáci spokojeni s výsledkem vrátili linkovým autobusem do Bordovic a odtud je čekala pěkná procházka nazpátek do Lichnova.

Vanesa Tichavská, žákyně VIII. třídy


Tělocvična hřímala sportovním nadšením při Turnaji ve stolním tenise

V pátek 16. prosince 2022 se od osmé hodiny rozezněly celou tělocvičnou libé tóny pingpongových pálek a míčků – konal se totiž Turnaj ve stolním tenise. Ten pořádali tělocvikáři školy Mgr. Ondřej Švrček a Mgr. Pavel David.


„Turnaj byl určen pro vyšší stupeň a účastnilo se jej celkem čtyřiadvacet hráčů. Nečekali jsme, že o turnaj bude tak obrovský zájem,“ pochvaluje si účast Ondřej Švrček s tím, že mezi účastníky byly dokonce i čtyři dívky.
„Náhodně se hráči nalosovali do čtyř skupin po šesti. Ve skupině hráli každý s každým, pouze na jeden set. Ze skupiny postoupili vždy dva nejlepší, kteří šli do play-off čili do vyřazovací fáze. Ta se hrála na dva vítězné sety,“ popisuje průběh utkání Pavel David.


Mezi čtveřici nejlepších postoupili Adam Babinec, Jan Suda, Filip Bordovský a Sidney Rek. Semifinále a boje o třetí a první místo se hrály na tři vítězné sety. Sehrály se i zápasy o umístění na pátém až osmém místě.


První čtyři místa v turnaji si nakonec podělili žáci tříd VIII. a IX. B. První místo získal Sidney Rek (VIII. třída), druhé Jan Suda (IX. B třída), třetí Filip Bordovský (VIII. třída), čtvrté Adam Babinec (IX. B třída).
Třem nejlepším předala ceny zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková se závěrečným slovem – jako vždy stručným a úderným: „Děkuji všem za účast a budu se těšit na příští rok.“
Poděkování patří také Spolku rodičů a přátel školy za nákup hodnotných cen.
Celkové konečné pořadí turnaje najdete zde.


Bc. Hana Horáková


Konečné pořadí turnaje:
1.     Sidney Rek
2.     Jan Suda
3.     Filip Bordovský
4.     Adam Babinec
5.     Jakub Marek
6.     Daniel Švec
7.     Dominik Kubala
8.     Matyáš Štěpán


Pythagoriáda: páté místo v okrese pro našeho žáka Jakuba Píchu

Na konci října se naše škola poprvé účastnila matematické soutěže Pythagoriáda, která má mnohaletou tradici – letos se uskutečnil 45. ročník. Do školního kola se zapojily všechny ročníky druhého stupně.

Jaká byla náplň soutěže, prozradila učitelka matematiky Ing. Kateřina Bucharová: „Žáci řešili úlohy nejen početní, ale také logické či kombinační. Dva žáci se stali úspěšnými řešiteli a postoupili do okresního kola.“

Okresní kolo Pythagoriády se konalo ve dvou dnech – v úterý 22. listopadu a ve středu 23. listopadu 2022 ve Středisku volného času v Novém Jičíně. Naši školu tam reprezentovali Jiří Růžička z VI. A třídy a Jakub Pícha z VIII. třídy.

„Mám obrovskou radost, že žák osmého ročníku Jakub Pícha se v okresním kole umístil na krásném pátém místě! Oběma řešitelům děkujeme za reprezentaci školy a Jakubovi gratulujeme k jeho matematickému úspěchu,“ vzkazuje slova díků Kateřina Bucharová.

Výsledkovou listinu okresního kola pro osmý ročník najdete zde.

Bc. Hana Horáková


Naše škola má prvního šampiona v soutěži Spelling Bee

Na konci listopadu uspořádala jazyková sekce soutěž ve hláskování anglických slov. Soutěž Spelling Bee, jak zní její oficiální název, má v USA téměř stoletou tradici, a i na naší škole přilákala pozornost téměř padesáti žáků. Ti se utkali celkem v pěti kategoriích od pátého až do devátého ročníku.

„Spelling Bee jsme s kolegyněmi měly v hlavě už dlouho a jsem velmi ráda, že se nám tuto zábavnou soutěž konečně podařilo zrealizovat,“ uvádí učitelka angličtiny Mgr. Hana Poláková, hlavní organizátorka soutěže, která proběhla v úterý 29. listopadu 2022.

„Nejprve žáci soutěžili mezi sebou ve dvoukolové kvalifikaci, kde měli za úkol co nejrychleji a co nejsprávněji vyhláskovat vylosované anglické slovíčko za použití anglické abecedy. Odtud postoupili ti nejúspěšnější, kteří se pak utkávali tak dlouho, dokud z nich nevzešel jasný vítěz,“ popisuje Hana Poláková.

V dalších kolech přibyla náročnější slovíčka, stoupala nervozita a chyby už se neodpouštěly. Nutno dodat, že souboje byly napínavé, zejména pak v páté třídě, kde o vítězi musel rozhodnout až třetí rozstřel. Na závěr se uskutečnilo i velké finále. Zde mezi sebou soupeřili vítězové za sedmý, osmý a devátý ročník. Prvním lichnovským šampionem ve Spelling Bee a dočasným vlastníkem putovního poháru se stal žák osmé třídy Jakub Pícha, když v těsném souboji porazil Karolínu Kahánkovou z IX. B. Ve finále je doplnila ještě zástupkyně VII. A Dorota Kociánová.

„Soutěž byla moc fajn, myslím, že jsme si ji všichni užili. Doufám, že se z ní i na naší škole stane tradice,“ dodává angličtinářka Mgr. Lenka Mičková. Všichni žáci si zaslouží obrovskou pochvalu za to, že se do soutěže přihlásili. „Poděkování patří našim angličtinářkám Mgr. Haně Polákové, Mgr. Lence Mičkové a Mgr. Gabriele Mynářové za organizaci soutěže a Spolku rodičů a přátel školy za poskytnutí finančního prostředku na zakoupení cen pro vítěze,“ vzkazuje slova díků zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková.

A kdo tedy stanul na pomyslných stupních vítězů?

Pátý ročník: 1. místo – Pavlína Kutáčová; 2. místo – David Janyška; 3. místo – Jan Babinec

Šestý ročník: Martina Hilscherová

Sedmý ročník: Dorota Kociánová

Osmý ročník: Jakub Pícha

Devátý ročník: Karolína Kahánková

Bc. Hana Horáková


Stříbro z krajského finále ve stolním tenise! Kluci, děkujeme za reprezentaci školy!

V úterý 29. listopadu 2022 se žáci osmé a deváté třídy zúčastnili Krajského finále ve stolním tenise.

„Finále se uskutečnilo v herně stolního tenisu v TJ Sokol v Kateřinkách u Opavy. Kromě nás se zúčastnily i školy z Otické Opavy, Březové, Rychvaldu, také byly přítomny Kozlovice a Palkovice,“ vyjmenovává další soutěžící učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček, který společně s asistentkou Bc. Radkou Fluksovou kluky doprovázeli.

Za naši školu byli vybráni Filip Bordovský, Sidney Rek a Kryštof Sedlář za osmou třídu a z devátého ročníku jel soutěžit Vojtěch Tichavský. „Čtyřhru jsme jako jediný tým v Moravskoslezském kraji ani jednou neprohráli. Naši kluci obsadili krásné druhé místo, obdrželi diplom a kosmetický dárek,“ chlubí se výkonem svých svěřenců tělocvikář.  

„Opět patří velké díky panu místostarostovi Stanislavu Kellerovi, který nám zajistil dovoz i odvoz na akci, a také díky za jeho trpělivost, protože z Opavy naše parta odjížděla až ve 14:45,“ vzkazuje poděkování za výpomoc s dopravou Ondřej Švrček.

Detaily zápasů můžete zhlédnout zde.

Bc. Hana Horáková


Bramborová medaile za florbal. I tak, kluci, děkujeme!

V úterý 22. listopadu 2022 žáci čtvrté a páté třídy vyrazili do Sportovní haly Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici, aby reprezentovali naši školu v okresním kole florbalu.

„Žáci Jakub Janák, Jakub Pustějovský a Alex Tichavský ze čtvrté třídy a Zdeněk Hlavička, Daniel Kvita, Lukáš Osterezy a František Špaček z páté třídy byli dobrým týmem a vybojovali skvělé čtvrté místo,“ pochvaluje kluky učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který kluky společně s paní asistentkou Bc. Radkou Fluksovou na turnaj doprovázel. Mezi týmy, se kterými se naši kluci utkali, byli žáci ze Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, Základní školy Kopřivnice-Lubina, Základní školy Kopřivnice-Mniší a Základní školy Alšova Kopřivnice. Kluci, děkujeme za pěkné umístění!

Zápasy s naší základní školou, včetně výsledků, najdete zde.

Bc. Hana Horáková


Super úspěch ve finále ve stolním tenise. Blahopřejeme klukům k prvenství!

V úterý 15. listopadu 2022 se naše škola zúčastnila okresního finále ve stolním tenise chlapců a dívek čtvrté kategorie. Klání se uskutečnilo v herně stolního tenisu v Odrách.

Mezi další zúčastněné patřila družstva ze Základní školy Komenského Odry, Základní školy Komenského 66 Nový Jičín, Základní školy Tyršova Nový Jičín a Základní školy Starý Jičín.

„Naši školu vyjeli reprezentovat Filip Bordovský, Sidney Rek a Kryštof Sedlář z osmé třídy a z deváté třídy Vojtěch Tichavský. Soutěžila tříčlenná družstva plus jeden hráč byl jako náhradník. Hrál každý s každým a do čtvrtého vítězného bodu,“ popisuje průběh soutěže učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček.

„Naši kluci vyhráli první místo! Obdrželi diplom a drobné sladkosti – a především nás pojedou reprezentovat na krajské finále, které se uskuteční v úterý 29. listopadu 2022 v Opavě. Zároveň bych rád poděkoval Sdružení dobrovolných hasičů Lichnov a také panu místostarostovi Stanislavu Kellerovi, kteří zajistili náš dovoz i odvoz a přislíbili pomoc se zajištěním účasti v Opavě,“ uzavírá Ondřej Švrček.

Bc. Hana Horáková


Kdo letos nasbíral nejvíce kaštanů a žaludů? Nejlepší sběrači už byli odměněni

V naší škole proběhla během podzimu soutěž ve sběru kaštanů a žaludů, které jsou určeny pro místní myslivecké sdružení a drobné chovatele zvěře. Soutěž sice organizovala školní družina a mateřská škola, ale zapojit se mohli všichni žáci.

„Nyní už víme, že dohromady se nasbíralo 340 kilogramů kaštanů a žaludů. Děti ze základní školy jsme už vyhodnotili a odměnili. Všichni, kteří se zapojili, ale nevyhráli, nemuseli být smutní, protože získali drobnou odměnu,“ uvádí jedna z organizátorek soutěže a koordinátorka EVVO Mgr. Bohdana Hutyrová. „Na vítěze pak jako poděkování čekaly hodnotnější ceny,“ dodává dále učitelka přírodopisu s tím, že děti z mateřské školy budou odměněny zvlášť – přímo myslivci.

Vyhlášení nejlepších sběračů v základní škole proběhlo ve dvou kategoriích: jednotlivci a sourozenecké dvojice. A kdo tedy patří mezi nejlepší sběrače naší školy?

V kategorii sourozenců získali první dvě příčky:

  • první místo: sourozenci Mičulkovi – František (II. třída) a Josef (VIII. třída) – celkem nasbírali 113 kilogramů
  • druhé místo: sourozenci Klímkovi – Matěj (I. třída) a Ondřej (III. třída) – celkem nasbírali 65 kilogramů

V kategorii jednotlivců mezi nejlepší sběrače patří:

  • první místo: Matyáš Pařenica (II. třída) – nasbíral 100 kilogramů
  • druhé místo: Sabina Bjačková (I. třída) – nasbírala 42 kilogramů
  • třetí místo: Nikola Jeřábková (I. třída) – nasbírala 39 kilogramů

„Všem děkujeme za účast a těšíme se na další soutěž ve sběru na podzim příštího roku,“ vzkazuje druhá z organizátorek soutěže, vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Bc. Hana Horáková


Nadšenci, bystroňové, koumáci, ale hlavně chytrolíni ze šesti základních škol se po roce opět setkali v Lichnově

Soutěž, která láká všechny příznivce logického myšlení s všeobecným přehledem, soutěž, která je pro žáky prvního stupně od třetí po pátou třídu, soutěž, která má v naší škole tradici – to je Lichnovský chytrolín!

Letošního ročníku se v pondělí 24. října 2022 zúčastnila družstva ze základních škol Mniší, Lubina, Štramberk, Trojanovice, Tichá, Lichnov a Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, která s sebou přivezla putovní pohár z loňského roku.

Hlavní organizátorka soutěže Mgr. Lenka Matulová prozradila, jaká vládla atmosféra: „Všichni soutěžící přijeli s úsměvem na rtu a těšili se, až si zasoutěží. Každé družstvo se posadilo ke svým stolečkům, na nichž byla nádoba, do které se sbíraly body, tak zvané chytrolíňáky, ty byly moc důležité.“

Po krátkém úvodním slově ředitelky Mgr. Olgy Síbrtové směrem k soutěžícím byla soutěž zahájena. Letošní kolo mělo program z okruhů přírodovědy, vlastivědy, sportu a pohádek. Vše probíhalo moderní formou na tabletech. Jedna z oblíbených disciplín se nazývá „Hádej, co je to?“. Jedná se o poznávání záhadných předmětů. Letos byly zařazeny předměty z kuchyně – palička k hmoždíři, vykrajovač koblih, část mlýnku na strouhanku; ze zemědělství – součást napínacího zařízení traktoru. Záhadným předmětem – novinkou byla stínící koule do vodní nádrže, která k nám doputovala až z USA a používá se k zastínění a ochraně vodních nádrží. O co se jedná, můžete zhlédnout zde.

Během přestávky mohli účastníci zhlédnout video přímo z oblasti USA, kde se koule používají, ale taky si naplnit bříška. Naše kuchařky ze školní jídelny pro soutěžící i jejich pedagogický doprovod připravily barevnou svačinku v podobě jednohubek a sladkých šneků. Paní učitelky mohly navíc ochutnat výbornou kávu z domácí pražírny Strakafe Mniší.

A pak už následovala poslední disciplína, která byla až do konce velkým překvapením. Nově se do soutěže zařadila práce s malými roboty – ozoboty.  Účastníci měli naplánovat cestu ozobota do cíle v daném čase. Za plných deset bodů musel ozobot dojít do cíle do pěti minut, za pět bodů do deseti minut.

„Po celou dobu soutěže nejvíce bodů ve všech kolech získávala škola z Tiché. Jejich žáci nezaváhali ani u soutěže Hádej, co je to? A také v posledním rozhodujícím kole dopravili svého ozobota v daném čase do cíle. Sousední Tichá v soutěži nakonec celkově zvítězila a odvezla si putovní pohár. Naše škola si po celou dobu monitorovala středové pozice a v posledních dvou disciplínách neztratili soutěžící ani jeden bod. Celkově jim body stačily na krásné třetí místo. Gratuluji Tereze Markové ze třetí třídy, Jakubu Pustějovskému ze čtvrté třídy a Samuelu Lukešovi z páté třídy, vedli jste si opravdu dobře,“ chválí děti Lenka Matulová. Mezi vítěze z Tiché a bronz z Lichnova se na druhou příčku probojovala škola z Lubiny.

A co naši soutěžící? Jakub si soutěž pochvaloval: „Líbilo se mi, že tam byl Kahoot a ozoboti. Bylo to zase něco nového.“ Chválou nešetřil ani Samuel: „Byla to zatím nejlepší soutěž, na které jsem byl! Byl dobrý tým!“ „Mě zase hodně bavily otázky z pohádek a ceny, které jsme dostali, byly hezké,“ uzavírá Terka.

„Mé poděkování patří  všem školám, které dopravily své žáky do Lichnova, paní učitelce Mgr. Lence Matulové, která soutěž ve škole tradičně organizuje, panu učiteli Mgr. Ondřeji Švrčkovi a paní asistentce Bc. Haně Horákové, kteří během soutěže poskytovali technickou podporu, starším žákům školy, kteří se na organizaci soutěže podíleli, týmu našich kuchařek za přípravu občerstvení pro žáky i jejich doprovod a nesmím  opomenout ani Spolek rodičů a přátel škol, kterému patří díky za finanční podporu na nákup cen pro žáky. Všichni účastníci si odvezli drobné odměny a pamětní list, tři nejlepší týmy pak získaly hodnotnější ceny a diplomy,“ vzkazuje slova díků ředitelka školy.

Pokud byste si chtěli vyzkoušet, s jakými otázkami se děti v soutěži potýkaly, najde jich několik zde.

Bc. Hana Horáková


Soutěž mladých zoologů byla velkou výzvou, zároveň i poučnou výpravou

V úterý 8. listopadu 2022 si vyjeli vybraní žáci druhého stupně zasoutěžit. Každoročně vyhlašuje ostravská zoologická zahrada ve spolupráci s Kruhem přátel Zoo Ostrava soutěže pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídající ročníky gymnázií. Letošním tématem soutěže byli Primáti.

„Po vstupu do areálu ZOO jsme se přesunuli do výukového centra zvaného Tanganika, kde žáci soutěžili v pětičlenných týmech. Týmy žáků byly tematicky pojmenovány, takže školu reprezentovali Lemuři, Nartouni, Primáti. Společně vyplňovali písemný test, který se týkal anatomie, chování, geografického rozšíření a způsobu života primátů,“ popisuje detaily soutěže učitelka přírodopisu a zároveň koordinátorka EVVO Mgr. Bohdana Hutyrová.

Po samotné soutěži následovala prohlídka zoo. Počasí přálo, tak žáci měli jedinečnou možnost sledovat její zvířecí obyvatele. V dopoledních hodinách ve výbězích probíhá krmení zvířat, a tak o nevšední zážitky nebyla nouze. „Viděli jsme unikátní akrobatické kousky gibonů, zápasy jelena siky s větvemi stromů, hladového medvěda a supy číhající na svoji kořist. I samotného krále zvířat lva jsme nezastihli jako obvykle po obědové siestě, ale vyhlížejícího potenciální kořist ve vedlejším výběhu. A pavilon evoluce nabídl nevšední podívanou, takovou normální šimpanzí rodinku. Ve výběhu kopytníků se zase žirafy a zebry vyhřívaly na sluníčku, avšak žáci s větším zájmem raději pozorovali kopulaci želv obrovských ve vedlejší expozici,“ vtipně komentuje prohlížené expozice zoo Bohdana Hutyrová.

Soutěžní výlet se žákům líbil, odnesli si spoustu zážitků a nově nabytých vědomostí a možností se podívat tváří v tvář zvířatům celého světa. A při poslechu písně od Beatles Lucy in the Sky with Diamonds si vzpomenou na již vymřelého primáta Lucy, jejíž podobizna žáky uvítala při vchodu do pavilonu Evoluce.

Bc. Hana Horáková


Naši fotbalisti přivezli bronz z okresního turnaje v Bílovci

V úterý 1. listopadu 2022 se v Bílovci uskutečnil fotbalový turnaj základních škol okresu Nový Jičín. Naši školu reprezentovalo třináct žáků od pátého do devátého ročníku, na zápas je doprovodil zkušený tělocvikář Mgr. Ondřej Švrček a asistentka pedagoga Bc. Radka Fluksová.

„Celkem byly přihlášeny čtyři týmy ze základních škol v Mořkově, Odrách a Hlučíně. Nejprve jsme rozebrali naši taktiku, potom jsme se šli před zápasem rozcvičit na hřiště. Naši kluci se drželi statečně a snažili se. Ze všech zápasů jsme dostali celkem tři body, za které jsme obdrželi třetí místo,“ popisuje postřehy z fotbalového dne Mgr. Ondřej Švrček.

Na závěr nechybělo ani fotografování jednotlivých týmů a ocenění nejlepších hráčů. Za naši základní školu obdržel ocenění Kryštof Sedlář z VIII. třídy. Tak to máme zase o důvod více se radovat – aneb slovy pana učitele Švrčka: „Jsme hrdí na předvedený výkon, druhé místo nebylo daleko.“

Rozpis zápasů a výsledky naleznete zde.

Bc. Hana Horáková


Lichnovský chytrolín je opět tady

Letos se tradiční meziškolní vědomostní soutěž uskuteční opět v obvyklém podzimním termínu. Účastnit se jí budou tříčlenné týmy složené ze žáků třetího, čtvrtého a pátého ročníku. 

V loňském školním roce byla soutěž odložena až na měsíc květen – zorganizovat ji v podzimních měsících nebylo možné vzhledem k epidemické situaci. Putovní pohár dovezli žáci ze Štramberku, nicméně se jim ho nepodařilo obhájit. Na prvním místě se umístili žáci ze Základní školy Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm. 

Jak soutěž dopadne letos, to se dozvíte po 24. říjnu, kdy se soutěžní klání u nás ve škole uskuteční. Soutěž jako obvykle organizuje prvostupňová učitelka Mgr. Lenka Matulová a my už se teď těšíme, čím nás letos překvapí.

Mgr. Olga Síbrtová


Sbírejte podzimní plody pro zvířata na zimu a soutěžte s námi!

Protože je podzim v plném proudu, školní družina společně s mateřskou školou již tradičně zahájily soutěž pro děti ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic. „Lesní plody poputují k mysliveckému sdružení či k drobným chovatelům zvěře a pomohou zvířátkům přečkat zimu. Zapojit se mohou všechny děti ze školky a všichni žáci základní školy v Lichnově, nejen družinkové děti. “ upřesňuje podmínky sběru vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Sbírat se můžete do pondělí 31. října 2022, a to suché, zvážené plody. Ty můžete odevzdávat ve školní družině Myšáků a v mateřské škole vždy ráno po příchodu do školy. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích: mateřská škola a základní škola. Tři nejlepší sběrači z každé kategorie budou odměněni.

Bc. Hana Horáková


Budeme v televizi! Naši žáci reprezentovali školu v soutěžním pořadu Šikulové

V pátek 24. června 2022 se uskutečnilo natáčení pořadu Šikulové – Velká výzva v radvanickém studiu České televize Ostrava. A právě do tohoto studia se vydalo pět našich žáků vybraných napříč prvním stupněm – za každý ročník byl do týmu nominován třídními učitelkami jeden zástupce. 

Celodenní výlet pestrou směsicí dopravních prostředků tak čekal na Sáru Lukešovou, Elu Novotnou, Jana Holuba, Václava Tichavského a Jakuba Janečka. Po obědě v centru Ostravy se děti vozem s logem České televize přesunuly do Radvanic, kde na ně čekala maskérna, oranžová trička a zástěry a pak samotné natáčení ve studiu. Soupeřem jim byla škola z obce Hať u česko-polských hranic.   

Šikulové z naší školy se nezalekli zadání – měli společnými silami vytvořit loutku o velikosti minimálně šedesát centimetrů. Děti se dokázaly rychle dohodnout a skvěle spolupracovaly. 

Jak se oranžovému týmu v soutěži dařilo, zjistíme všichni na podzim, kdy bude „náš“ díl Šikulů odvysílán. O termínu budeme určitě informovat. Poděkovat musíme ještě SRPŠ za úhradu nákladů spojených s výjezdem dětí na soutěž.

Mgr. Olga Síbrtová


Slavíme velký úpěch v krajském kole Biologické olympiády

Ve čtvrtek 12. května 2022 proběhlo ve Středisku přírodovědců v Ostravě-Porubě krajské kolo Biologické olympiády kategorie C. Realizace soutěže byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

„Naši školu reprezentoval Tomáš Macíček z VIII. B, který si do krajského kola již nesl na krku bronzovou medaili z okresního kola Biologické olympiády,“ upřesňuje Mgr. Bohdana Hutyrová, která Tomáše na olympiádu připravovala. 

„Porotce, který na olympiádě působil, přivítal všechny účastníky jako výběr toho nejlepšího z okresů! A potom už začalo tříhodinové soutěžní klání, kde porotci prověřovali teoretické i praktické vědomosti účastníků. Vše skončilo velmi úspěšně!“ raduje se učitelka přírodopisu.

Tomáš Macíček vybojoval krásné 4. místo v kraji. Opět překvapil svými vědomostmi všechny spolusoutěžící, především z řad gymnázií! V biologické olympiádě kategorie C to bylo nejvyšší soutěžní klání. Tomáši, děkujeme!

Bc. Hana Horáková


Ve škole se uskutečnil první ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka

V pátek 6. května se v prostorách základní školy v Lichnově uskutečnil první ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka. Celkem se ho zúčastnilo dvanáct žáků ze sedmé, osmé a deváté třídy. Jejich úkolem bylo připravit jakýkoliv pokrm, který by odpovídal tématu Brambory stokrát jinak. 

„Žáci se na soutěž těšili a pečlivě připravovali. A protože má cvičná kuchyně omezené prostory, soutěžící vařili postupně. Zatímco někteří se věnovali kulinářskému umění, jiní se zhostili doplňkových disciplín: poznávali různé druhy koření, bylinek, luštěnin a obilovin, snažili se oddělit žloutek od bílku nebo loupali a krájeli cibuli na plátky,“ popisuje průběh soutěže její organizátorka Mgr. Monika Čempel, která ve škole učí žáky gastronomickému umění.  

Součástí soutěže byla i disciplína o nejlépe prezentovaný a naservírovaný pokrm. O vítězi rozhodovaly hlasy žáků a zaměstnanců školy. V této disciplíně zvítězil Patrik Keller z deváté třídy, který připravil smažený kuřecí řízek s vařeným bramborem a čerstvou zeleninou. Druhou příčku si zasloužily bramborové lokše od Josefa Mičulky a jako třetí se umístil Jakub Buzek se svými domácími bramborovými placky, které podával na dřevěném prkénku s domácím kysaným zelím. Kuba zmínil, že tento recept má od babičky.

Celkové pořadí soutěžích zhodnotila porota – tady nerozhodovaly pouze oči, ale samozřejmě i to, jak pokrm chutná. „Nebylo to vůbec snadné. Všechny připravené pokrmy chutnaly skvěle a rovněž byly krásně naservírovány,“ uvádí Monika Čempel.  

Vítězkou soutěže se stala Hana Blažková ze sedmé třídy se svými zapékanými brambory s uzenou klobáskou, vajíčkem a pažitkou. Druhé místo získal její spolužák Josef Mičulka, který připravil bramborové lokše s povidly a mákem. Třetí příčku vybojoval další sedmák Filip Bordovský, který porotu zaujal svou bramborovou harmonikou se šunkou, sýrem a sýrovou omáčkou. 

Závěrem zhodnotila práci soutěžících jejich učitelka Monika Čempel: „Byli jste všichni úžasní, děkuji vám za vaše nádherné výkony, přípravu a samostatnou práci. Bylo na vás vidět nadšení pro kuchařské umění. Už teď se těším na další ročník soutěže.“ A my se budeme těšit taky! Mňam!

Bc. Hana Horáková


Lichnovský chytrolín 2022 zná svého vítěze. Putovní pohár míří na „Tyršovku“, naši žáci získali bronz

Stalo se již tradicí, že vždy v říjnu se v naší škole sjedou žáci z okolních škol, aby změřili své síly ve vědomostní soutěži s názvem Lichnovský chytrolín. Soutěže se účastní tříčlenné týmy složené ze zástupců třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Letos se akce z důvodu covidové pandemie uskutečnila až v květnu. 

Ve čtvrtek 5. května dorazili do lichnovské školy soutěžící z celkem osmi škol, čímž se letošní ročník stal rekordním. Poměřit své znalosti přijeli žáci z Lubiny, Mniší, Štramberku, Tiché, Trojanovic a frenštátských škol Záhuní a Tyršova. A samozřejmě nechyběl tým domácích.  

Organizátorka soutěže Mgr. Lenka Matulová nám o soutěži prozradila několik podrobností: „Otázky tvořily vhled hned do několika oblastí: příroda, vlastivěda, sport, pohádky a nově písničky z pohádek. Nechyběla také velmi oblíbená disciplína „Hádej, co je to?“, která byla zařazena na závěr soutěže a během níž se žáci snažili přijít na to, k čemu slouží různé roztodivné předměty. Mezi nimi se například objevil kráječ na cibuli, chránič ucha při barvení vlasů v kadeřnických salónech, chladič pod počítač, lešenářský klíč, škrabka na cihly, starodávný ruční secí stroj nebo vyšívací kruh. Velké díky patří Spolku rodičů a přátel školy, který věnoval do soutěže pěkné ceny.“

A jak si v soutěži žáci vedli? První dvě příčky obsadily frenštátské školy. Vítězem soutěže a držitelem putovního poháru se stala „Tyršovka“, druhé místo získala Záhuní. Pomyslný bronz vybojovali naši žáci z Lichnova. V našem týmu soutěžili za třetí třídu Jakub Pustějovský, za čtvrtou třídu Pavlína Kutáčová a z pátého ročníku Tereza Kociánová.

„Všem zúčastněným školám děkuji, že se zapojily do našeho tradičního vědomostního klání. Jsem si vědoma toho, že dopravit se do Lichnova není vždy jednoduché, proto mě velice těší tak hojná účast. Výhercům patří má gratulace a poděkování rovněž směřuji k paní učitelce Lence Matulové a dalším organizátorům akce z řad pedagogů, žáků i pracovnic naší kuchyně, kteří se starali nejenom o hladký průběh soutěže, ale také o pohodu a chutné občerstvení pro soutěžící a jejich doprovod,“ vzkazuje ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. 

Bc. Hana Horáková 


všechny články v Soutěže ZŠ