Matematická olympiáda prověřila naše nejlepší počtáře

V polovině března bylo ukončeno školní kolo Matematické olympiády. „Jedná se asi o nejobtížnější matematickou soutěž, kterou mohou žáci základních škol absolvovat, a obstojí v ní opravdu jen ti nejlepší,“ říká Mgr. Eva Pustějovská, která žáky na olympiádu připravila, a pokračuje: „Při řešení úloh totiž nestačí uvést jen výsledek, ale důležitý je hlavně myšlenkový postup žáka. Školní kolo všech kategorií Matematické olympiády má studijní charakter, což znamená, že žáci řeší zadané úlohy v domácím prostředí a svá řešení pak ve stanoveném termínu odevzdávají učiteli ke kontrole.“

Zároveň si však paní učitelka trochu posteskla: „V naší škole byl o matematickou olympiádu zpočátku velký zájem, který však po seznámení se zadáním rychle poklesl a vyřešené úlohy odevzdalo jen pár žáků. Každý z nich si zaslouží velkou pochvalu a poděkování za to, že matematice obětovali svůj volný čas a pokusili se vyřešit neřešitelné.“

Za úspěšného řešitele se v Matematické olympiádě pokládá každý, kdo má alespoň čtyři z šesti úloh hodnoceny výborně nebo dobře. Z našich žáků se tímto označením mohou pyšnit dva žáci IX. třídy, Radek Špaček a Tomáš Běčák, a jeden žák VIII. třídy, Radek Bambuch. 

„Vybojovali jsme si postup do okresního kola, které se konalo již na konci ledna. Přestože jsme v tuto dobu měli ve škole vzácnou návštěvu z ciziny, rozhodli jsme se zúčastnit soutěže, porovnat se s ostatními soutěžícími a nasbírat tak zkušenosti do budoucna,“ prozrazují Radek s Tomášem a jejich učitelka dodává: „V silné konkurenci matematických gymnázií bylo opravdu téměř nemožné uspět a do předních pozic jsme se, pravda, neprobojovali, ale i tak jsem na Radka a Tomáše hrdá, protože v takto obtížné soutěži je úspěch už jen to, že se do okresního kola vůbec kvalifikovali.“A co Radek Bambuch? „Radek na svou šanci teprve čeká. Okresní kolo jeho kategorie se bude konat totiž až 9. dubna. Vzhledem k tomu, že ve školním kole byl Radek opravdu velice úspěšný, věříme, že se mu takto bude dařit i v Novém Jičíně,“ upřesňuje Eva Pustějovská a společně s Radkem Špačkem a Tomášem Běčákem připojují: „Držíme ti palce, Radku!“

Mgr. Petra Stoklasová