Nakladatelství Albatros letos slaví kulatiny. Naše škola je oslavila s ním

„Nejdříve jsme o oslavách Albatrosu nevěděli, ale protože ve škole máme možnost objednávat si knihy z tohoto vydavatelství, zjistili jsme to z jejich katalogu,“ říká vedoucí vychovatelka školní družiny Ing. Alice Červenková a dodává: „Hlavně nás zaujalo, že Albatros vyhlásil k příležitosti sedmdesátého výročí soutěž.“

Této soutěže se zúčastnilo první oddělení školní družiny. „Zadání nebylo vůbec snadné,“ pokračuje vychovatelka, „přesto jsme se rozhodli, že to zkusíme.“

Děti musely splnit deset úkolů. Veronika Janáková, Jan Babinec, Elen Švecová a Samuel Lukeš vzpomínají: „Měli jsme například najít v knihovně alespoň tři knížky, ve kterých se hrdinové jmenují Rudolf, Valérie nebo Anastázie. Potom jsme museli napsat názvy knížek, kdo knížky napsal, a ještě jsme vyfotili alespoň jednu stránku z každé knížky, kde se tato jména objevují.“
Další úlohu vysvětluje Veronika: „Měli jsme najít doma, u příbuzných nebo v knihovně co nejstarší knížku z nakladatelství Albatros. Zjistili jsme, že dříve mělo nakladatelství Albatros jiný název –Státní nakladatelství dětské knihy. S knížkou jsme se vyfotili a napsali název, autora a datum vydání.“
„Další úlohou bylo vyjmenovat alespoň tři knihy autorů, kteří žili nebo žijí v našem kraji. A opět jsme se s knížkami vyfotili, uvedli jména autorů a kde přesně a kdy žili,“ dodává Honza.

„Děti dále vyhledávaly knihy, podle kterých byl natočen film nebo seriál, které měly na obálce kočku, uváděly autory i ilustrátory knížek. Také uváděly jména autorů a ilustrátorů podle přiložených fotografií a plnily spoustu dalších úkolů,“ dodává jejich vychovatelka. 

„Některé úkoly jsme splnili hravě, jiné nás dost potrápily. Ale zvládli jsme je všechny, odeslali e-mailem a čekali na výsledky,“ říká Elen Švecová a Samuel nakonec uzavírá: „Cena byla jen jedna a nepodařilo se nám ji získat. Nám to ale nevadí. Při práci s knížkami jsme se dobře pobavili.“

 Mgr. Petra Stoklasová