Téma podzimu hraje u dětí ze třídy Motýlků stále prim. Tentokrát se děti se svou učitelkou Lucií Vávrovou, DiS. et DiS., věnovaly pozimním a jiným skřítkům. Nejrůznější malá stvoření děti od pondělí 21. října 2024 kreslily, ale plnily také zábavné aktivity spojené s touto tematikou. V době odpočinku poslouchaly podzimní pohádky pro malé skřítky.
„Ráno před svačinou jsme si v ranním kruhu představili svět pohádkových skřítků a děti následně diskutovaly, zda na skřítky věří nebo nevěří,“ popisuje ráno ve školce učitelka mateřské školy Lucie Vávrová. Alex Pokluda měl v tomto směru hned jasno: „Já jsem skřítek. Navštěvuji kroužek Lichnovští skřítci“.


Počasí v pondělí přálo, a tak se vydala výprava ze školky po svačině ven na procházku k soše svatého Isidora. Po cestě se děti rozdělily do čtyř skupin, ve kterých následně stavěly domečky pro skřítky v lesíku blízko potoka. Děti měly za úkol z přírodních materiálů, které najdou, vytvořit domečky pro lesní skřítky. Využívaly menší klacíky i větší větvičky, kaštany, žaludy i listy. Děti se touto aktivitou učily komunikovat ve skupině a podporovat se v týmové spolupráci.



Někteří svůj skřítkovský domeček také představili ostatním – pro jaké skřítky domeček postavili, co v domečku najdou a podobně. „Hezky odprezentovala svou práci na skřítkovském domečku třeba Apolena Kolbeová,“ prozrazuje Lucie Vávrová a dále dodává: „Myslím, že taková výuka venku je důležitá pro vytváření kladného vztahu k přírodě a její ochraně. Děti poznávají různé druhy přírodních materiálů, umí přírodní materiály pojmenovat a popsat jejich využití. Diskutovali jsme také o pravidlech chování v přírodě, v lese.“


Kolem sochy svatého Isidora se děti spojily, aby vytvořily kruh. „Povídali jsme si a panovala moc příjemná atmosféra. Děti zazvonily na zvoničku u sochy a některé zkusily otevřít záhadnou truhlu ve zvoničce, aby se přesvědčily, že žádný poklad neukrývá. Ale kdo ví, třeba příště se v truhle nějaké překvapení objeví,“ uzavírá Lucie Vávrová.
Mgr. Ing. Martina Havlíková