Členové školního redakčního kroužku Slova v pohybu se vydali do televizního studia České televize v Ostravě v úterý 18. února 2025. Cesta za inspirací a poznáním světa médií začala už ráno v Lichnově, odkud devítičlenný tým žáků druhého stupně spolu se svými učiteli Mgr. Ing. Martinou Havlíkovou a Ing. Danielem Otýpkou autobusem zamířil do Kopřivnice a následně vlakem pokračoval až do Ostravy. V místním studiu České televize, jehož historie sahá až do roku 1955, mladí amatérští redaktoři načerpali spoustu zajímavých informací ze zákulisí televizní tvorby, ale také si například vyzkoušeli moderátorské křeslo.



Všichni byli plní očekávání a zvědavosti, co návštěva televizního studia přinese. „Po příchodu do budovy České televize nás čekala dvouhodinová prohlídka s paní Terezou Novákovou, která naši skupinu provedla všemi zákoutími televizního vysílání. První zastávkou bylo studio, kde se natáčí regionální zprávy. Měli jsme možnost nahlédnout do prostředí, kde vznikají každodenní aktuality z Moravskoslezského kraje,“ popisuje průběh exkurze Daniel Otýpka.
Velkým zážitkem bylo také studio, kde se natáčí Dobré ráno z Ostravy – populární ranní televizní pořad. Nezůstalo však jen u sledování profesionálního prostředí. „Každý z nás si mohl vyzkoušet roli moderátora. Posadili jsme se do moderátorského křesla a před sebou jsme měli aktivní kameru s takzvaným teleprompterem, na kterém běžel text zpráv. Najednou jsme se ocitli v roli skutečných televizních hlasatelů – sledovali jsme kameru, četli text a snažili se působit co nejprofesionálněji,“ pokračuje dále učitel, který se jako šéfredaktor podílí na vzniku školního časopisu Zprávy z komína.



Další zastávkou byla střižna a režie, kde zkušení pracovníci televize objasnili celý proces vzniku televizního pořadu – od natáčení, přes úpravu obrazu a zvuku, až po finální vysílání. „Viděli jsme, jak složité je připravit každou minutu televizního programu a kolik lidí se na jeho vzniku podílí,“ dodává ještě Daniel Otýpka.
„To jsem vůbec nevěděl, že moderátoři text čtou ze čtecích zařízení, které jsou umístěné přímo na kameře. Takže to vypadá opravdu věrohodně, že se dívají přímo na nás, a text jako by znali zpaměti. V místnosti režie jsme si mohli vyzkoušet měnit rychlost tohoto textu, jakou se posunuje po obrazovce. Bylo to zajímavé,“ popisuje sedmák Vašek Tichavský.
„Byla jsem strašně nervózní, když jsem si sedla do moderátorské židle, třásla jsem se trémou. Když jsem začala číst text, bylo to trochu lepší. Snažila jsem se nepřeřeknout, i když to bylo náročné – čtenou zprávu jsem viděla poprvé, ale jsem moc ráda, že jsem to zkusila,“ svěřuje se Katka Machalová z VIII. A.
„Exkurze byla dobrá, už mě pak ale bolely nohy. A stihli jsme si i nakoupit v obchodním centru Nová Karolína,“ oceňuje zase šesťačka Linda Marková.
Návštěva televizního studia ČT v Ostravě byla nezapomenutelným zážitkem. Žáci si nejen rozšířili obzory o fungování televize, ale zároveň si vyzkoušeli, jaké to je stát před kamerou a být součástí mediálního světa. S úsměvem na tváři a spoustou nových dojmů se jedenáctičlenná výprava vracela zpět domů plná motivace a inspirace pro svou další redakční práci.
Mgr. Ing. Martina Havlíková