Vánoce na dědině: naši prvňáčci se vrátili do starých časů

Ve čtvrtek 13. prosince zamířily děti z první třídy do Rožnova pod Radhoštěm, aby navštívily místní skanzen, kde pro ně byl objednaný výukový program Vánoce na dědině. 
„Na celé dopoledne se děti přenesly do dob našich praprapra…prababiček a jako malí koledníci obcházeli zasněženou vesničkou chaloupku po chaloupce. Dozvěděly se, jak lidé tehdy žili, pracovali, jak se připravovali na zimu, které vánoční zvyky a tradice dodržovali,“ popisuje jejich třídní učitelka Evženie Hutyrová, která exkurzi zajistila.  Při procházce valašskou dědinou potkaly děti také čerty a Mikuláše. „Překvapilo je, že čerti nebyli černí, ale bílí jako ovečky, které spatřily u jedné z chaloupek. Za zazpívanou koledu obdaroval Mikuláš děti sušenými jablíčky. Někteří navíc dostali „výplatu“ metličkou,“ usmívá se kantorka. Exkurzi završili prvňáčci v chaloupce, kde na ně kromě zajímavého vyprávění čekala také voňavá svačinka: perník a čaj z devatera bylin. „Snad si děti některý z tradičních vánočních zvyků valašské dědiny přenesou do svých domovů, a sobě i rodičům tak zpestří čekání na Ježíška,“ uvádí Evženie Hutyrová.